Moucha 2 (1989)

Autorům sequelu zjevně uniklo, že hmyzovatění Brundleovy psyché a jeho postupná přeměna v cosi, co MYSLELO tak jak to myslelo a CHOVALO se tak, jak se to chovalo, byly onou ingrediencí, která spolu s Goldblumovým bezchybným výkonem napomohla první Mouše k tomu, stát se výborným horrorem. Nedošlo jim, že to fyzické hmyzovatění a k tomu přidružené nechutnosti byly jen třešničkou na dortíku. Takže se pustili do dvojky a dopadlo to -- tak jak to dopadlo.

Kouřové signály (1998)

Zamyšlení i široký úsměv vám zůstanou hodně dlouho potom, co tahle jízda skončí.

Arachnofobie (1990)

Arachnofobii si pamatuji jako kvalitně obsazený, zábavný a docela svižně odsýpající film, ale přiznám se, že ji hodnotím především z pozice arachnofoba, a to jako jeden z nejzdařilejších mně známých pavoučích hororů. Jakkoli je silně nadsazená a tu a tam až komediálně rozverná, incidenty s pavouky v Arachnofobii totiž vypadají a probíhají způsobem velmi povědomým. Každý arachnofob něco podobného (byť s méně fatálními důsledky) někdy zažil, anebo se něčeho podobného děsí, kdykoli jde na chatě na hajzl, anebo pro vercajk na půdu. Takže vysoké hodnocení prostě dát musím. :-)

Údolí včel (1967)

Úžasná balada o střetu dvou světů, v níž není padouchů, vítězů - ani útěchy.

Krysař (1985)

Klenot české kinematografie. Výtečná Kocábova hudba, vytříbený styl, dokonalé výtvarné provedení, příběh sám o sobě nádherný dostal nadobyčejně slušivý kabát. Takovéhle skvosty už poslední dobou neděláme, bohužel.

Tenká červená linie (1998)

V očích všehomíra možná jeden voják není o nic víc, než jedno zelené stéblo donekonečna se vlnící trávy, a tváří v tvář naprosto netečné věčnosti jeden lidský osud neznamená vůbec nic a abstraktní ideály znamenají ještě méně - i o tom tahle tříhodinová meditace je. Ale je taky o životě, jaký je - a o touze a chuti ho i přesto, jaký je, žít. A mimojiné i proto dává v mém osobním žebříčku většině ostatních válečných eposů s takovým přehledem na prdel.

Bratrstvo vlků - Hon na bestii (2001)

Báječný film. Předvídatelný příběh, předvídatelné charaktery, naprosto šílená směsice žánrů, poněkud divoká pointa, ale ten film je zkrátka boží. Atmosféru má Bratrstvo velice působivou a vizuálně je dokonalé. Příběh - jistým naivně překombinovaným způsobem - prostě tak nějak píše, hrdinům se fandí jedna radost a někteří padouši jsou přímo k pomilování. Hodnotím na základě dosti povrchních měřítek, ale když ono je to Bratrstvo tak chytlavě povrchní film...;-) Navíc jednou nohou daleko na Východě. Není co řešit - pět.

Svatyně (1989)

Trochu gotické, velmi ponuré... Jeden dlouhý parádní danse macabre. Úžasná vzpruha v záplavě banalit...

Dům u hřbitova (1981)

Celým snímkem táhne podzim a zatuchlina a když už začne téci krev, teče po čertech působivě... Odpůrci italské hororové školy tohle sousto asi nepřepolknou, ale pro mě je tenhle Fulciho majstrštyk dokladem toho, že hrůza tváří v tvář neodvratnému může někdy strčit do kapsy onen tolik oblíbený strach z neznáma.