KIKA123456

okres Košice

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9
    • 4.8.2019  22:50

Musím sa priznať, že tento film som zhliadla z hlavného dôvodu doplnenia si filmografie Toma Hiddlestona. Takisto som o Hankovi Williamsovi toho veľa nevedela, okrem toho, že mi jeho meno bolo všeobecne známe v oblasti country a jedného jeho songu Honky Tonkin. Nebolo to však sklamanie, ide o zaujímavo pojatý životopisný snímok, ktorý vás aspoň minimálne naučí pár songov Hanka Williamsa :) Ktoré ale nie sú vôbec zlé, a to fanúšik country nie som. V prvom rade ma prekvapil samotný Hiddleston, ak mám byť úprimná, až cca do polovice filmu som si myslela, že Hiddlestone len synchronizovane s originálnymi Williamsovými nahrávkami otvára ústa. Až neskôr som sa dozvedela, že sú to jeho originálne nahrávky, čo ma prekvapilo, pretože znel veľmi autenticky a vidieť, že ani muzikálny talent ho neminul. Za toto a jeho skvelý výkon ako ťahúňa filmu hviezdička navyše. Takisto Olsenkyn výkon solídny, zvyšok postáv naozaj len okrajových. Okrem týchto postrehov je to film s pomalým dejom, kde sa nič extrémne nedeje, prakticky sledujeme Hankov život s jeho najväčšími úspechmi aj pádmi, a hlavne s jeho alkoholovými, drogovými či liekovými prehreškami, ktorými vo svojom krátkom živote teda vôbec nešetril. Je hrôza, čo dokáže sláva a s ňou spojené neduhy urobiť s človekom, doženie ho až k takejto brzkej smrti, a že títo, doslova extrémne talentovaní ľudia odchádzajú takto skoro. Tento film nebol ani hanbou, ani oslavným počinom, ale proste životopis se vším všudy. Česť jeho pamiatke.

• 14.7.2019  22:36
    High Rise (2015)

Vysoko artistický film, ktorý ma zo začiatku jemne odrádzal, ale akonáhle si človek zvykne na aktívne striedanie obrazov a strih, dostane sa do toho. Majestátna budova je vlastne hlavným protagonistom tohto filmu, tak ako postavy neskôr potvrdia, je vnímaná skôr než domov ako živý organizmus, ktorý žije svojím vlastným životom a vedie kroky svojho obyvateľstva tam, kde chce sama. Čo zvýrazňuje aj samotná kamera, kde intenzívne vnímame od začiatku architektonické prvky, interiér a detaily všeho druhu. Je zaujímave sledovať, ako sa pomaličky, krok po kroku, mení a zvrháva spoločnosť, a tentoraz to nie je len o nejakej jednej skupine hlavných hrdinov, ale sledujeme tu naozaj veľké množstvo ľudí, pričom žiaden z nich sa nedá považovať za "hlavného" protagonistu, a už vôbec nie za kladného, dokonca ani samotný Laign, každý sa postupom času mení, a žiaden isto nezostane normálny. Toto všetko nás vedie k množstvu otázok, aspoň mňa určite. Je toto obraz spoločnosti, ktorá už je "na hrane", kde všakovaké zmeny bublali pod povrchom istý čas, a stačila len posledná kvapka, aby sa utrhli všetky zábrany? Naozaj ľuďom stačí niekoľko výpadkov elektriny a vody, aby sa to udialo? Je vôbec možné, aby si okolitá spoločnosť nevšimla, čo sa deje v 40. poschodovom vežiaku, a nechala to dojsť až takto ďaleko? Určite v tom malo prsty aj kvantum drog, sexu (štýlom každý s každým), cigariet a najmä alkoholu, v ktorom sa všetci utápali, no aj tak. Cca do polovice filmu som si sama nebola istá, či sa tieto zmeny odohrávajú len v tomto konkrétnom vežiaku, alebo v celej spoločnosti - čo mi ozrejmili až ďalšie zábery. Sama by som bola zvedavá, ako to bude ďalej - či táto novozrodená, až sekta by som povedala, bude ďalej rásť a rozvíjať sa, ako to predpovedal v posledných slovách Laign. To sa už ale zrejme nedozvieme - niekedy je škoda otvorených koncov :) Musím ešte spomenúť aj naozaj kvalitnú sprievodnú hudbu - konkrétne ma dostala interpretácia skladby SOS od ABBY - tým nemyslím tú, síce tiež dobrú, od Mansella, podanú orchestrom, ale omnoho pomalšiu od Portishead, ktorá ešte vygradovala dej a priniesla oveľa lepší punc chaosu, temnoty a ľudskej apokalypsy, než čokoľvek iné. Takisto vyzdvihujem aj výkon jednotlivých hercov, i keď ich bolo mnoho, a pri niektorých sme sa nestihli dostať až pod kožu, ale v tomto prípade si myslím, že to bolo aj cieľom tvorcov - tu sa nejedná o jednotlivca, ale o budovu, a jej spoločnosť.

• 23.6.2019  22:37

Tak som sa aj ja ocitla v spleti Muppetov, ktorých je teda naozaj požehnane. Bolo to však moje prvé stretnutie, tento Muppetovský životný štýl ma úplne minul, preto som si celkom istá, že ma minula aj kopa hlášok a náznakov spojených s týmito postavičkami, ktoré zachytili len ich fanúšikovia, čo je škoda. Na druhej strane je ale film úplne preplnený všelijakými vodítkami, narážkami, hláškami a náznakmi iných filmov, postáv, hercov, že sa z toho človeku až hlava zakrúti :) Spomeniem len námatkovo Lady Gaga, úplne zabitý Machete, alias Danny Trejo, Celine Dion, Usher (skoro som odpadla:)), Shawshank, a mnoho mnoho ďalšieho. Najviac sa mi však páčili dva plameniaky spievajúce Makarenu :) Úplne trefne tam zapadli, snáď i lepšie, ako originál :) Už z vyššie uvedeného bol film zaujímavý zážitok, kde ste nevedeli, kde a načo sa skôr sústrediť. Pomohli tomu vcelku zaujímavé a chytľavé piesne, ktoré film celkom oživili, myslím, že ich bolo tak akurát. Herecké výkony ťažko hodnotiť, keďže poväčšine si ich strihli bábky, ale čo sme videli, bolo vcelku uspokojivé, aspoň na tento druh filmu, kde nejaké úžasné výkony sa ani neočakávajú. Film ako celok, bláznivá jazda, plná všakovakých vsuviek a narážok, uletených piesní, a Muppetov samozrejme - kto ich ešte nepoznal (ako ja), celkom solídne zoznámenie. Beriem to ako príjemnú oddychovečku v pozeraní medzi ťažkými žánrami, ako stvorené.

• 7.6.2019  22:16

No, čo k tomu dodať...it´s good to be bad!! I keď váham, či tu niečo také patrí, kvôli šmrncovnému Hiddlestonovi a frajerským Kingsleym so Strongom sa to oplatí aspoň raz pozrieť :) A nezabudnite si porovnať slovakisch reklamy s týmto takmer umeleckým dielom.

• 5.6.2019  23:01

No ty bláho...z čarovného, milučkého animáku tu máme, stále čarovný, ale akčný animák :) Čo možno poniektorým malým detičkám bude vadiť, ale povedzme si pravdu, celá táto séria nie je pre najmenšie deti určená, zas toľko jednoduchého humoru tu nie je, preto si myslím, že to ocenia medzi inými hlavne dospeláci...ako ja :) V (veľké bohužiaľ) poslednom dieli Zvonilkiných dobrodružstiev si užijeme hlavne dobrodružstvá Fauny - už pri kraťase Veľké hry som spomínala, že by som vôbec nebola proti, ak by tvorcovia venovali každej jednej víle samostatný filmík, pretože by bolo určite o čom hovoriť :) Nuž, aspoň v poslednom dieli sa mi to ako tak splnilo. Samozrejme Zvonilka, a všetky ostatné kamarátky zdatne sekundujú, čo si ale budeme hovoriť, prím hraje Fauna a Raf, to je jasné. Menšie sklamaníčko prišlo ale hneď v úvode, keďže nám všetkým predpokladám hneď začala chýbať "stará", menej namaľovaná Fauna vo svojich spoľahlivých nohaviciach s dlhokánskym zapleteným vrkočom. No nič, upgrade nedopadol zas tak strašne. Ďalej nám tu tvorcovia predstavia, podľa mňa staronový druh víl - Skauti. Chápem, prečo sú tu, no mne to pripadalo už príliš - neustále pôsobili ako nezničiteľné komando, resp. hneď mi pripomenuli Charlieho anjelov :) A to hlavne samozrejme Nyx ako Rambo. V tomto smere sa asi trochu príliš tlačilo na pílu. Každopádne príbeh ako taký, i keď v niektorých smeroch plný klišé, bol krásny, strhol, i keď sme všetci vedeli, ako sa to skončí snáď od začiatku. Pravda je, že to končí slzavým údolím asi u každého, od detí po dospelákov, i keď nasledovali krásne titulky, pridala by som tam ešte zopár kúsok pozitívnych scén. No beriem to ako aj rozlúčku s celou sériou, tak možno je to aj na mieste :) Takisto musím vyzdvihnúť opäť prekrásnu hudbu, tentoraz inšpirovanú zrejme africkými rytmami a hudbou, než írskymi rytmami, ako to bolo v predošlých častiach. Krásne to oživilo atmosféru. A už len taký dôvetok - zdá sa to len mne, alebo tvorcovia sa v tej poslednej časti poriadne "vyřádili" a poprihadzovali tu niekoľko scén inšpirovaných z iných filmov - vidíte tam niekde scény z Godzilly alebo Nekonečného príbehu? :)

• 24.5.2019  22:11

Piate pokračovanie Zvonilkiných dobrodružstiev (ak nerátam kraťásky) nám prináša opäť iný pohľad na vec. Zvonilka tu tentoraz má okrem seba aj inú, rovnako dôležitú postavu, zosobnenú v Zarine, takmer rovnako zvedavej (ak nie viac) víle, ako ona, ktorá je Strážkyně prachu - opäť raz máme možnosť poznať trochu konkrétnejšie ďalší druh víl. Zo začiatku je to také nemastné-neslané, ale cca po jednej tretine sa to už rozbehne - musím priznať, že zo všetkých dielov som sa pri tomto úprimne najviac nasmiala :) Plné drobných vtípkov, ale i originálnych nápadov (výmena talentov), ktoré dali vzniknúť mnohým zábavných situáciám. Okrem toho je toto teda riadny prequel k Petrovi Panovi, keďže sa tu mnoho dozvieme - ako vyzeral mladý kapitán Hook :) ako sa zoznámil s tikajúcim krokodílom, ako vlastne daný krokodílik vznikol (ak sa to dá tak nazvať), atď atď, zatiaľ najviac očividných náznakov z celej série. Doprevádzané opätovne priehrštím chytľavých songov, ktorým kraľuje ten takmer záverečný od Natashi Bedingfield. Krásna a jemná animácia a čarovné prostredie len dokresľujú tento filmík.

• 11.5.2019  22:57

Tak toto bolo doslova zabité :) takéto pomocníčky a postupy by chcela mať iste v kuchyni každá gazdinka. Na tak kratučký filmík plno nápadov, čo oceňujem, je nie tak celkom happyend :) Proste strašne milé.

• 11.5.2019  22:44

Poctivé, krásne a ako vždy, čarovné pokračovanie Zvonlikiných dobrodružstiev. Táto časť sa mi veľmi páčila, u mňa dokonca predbehla aj dvojku (Stratený poklad) a trojku (Záchranná výprava). Zopár nových postáv doplnilo našu obvyklú zostavu, čo samozrejme okorenilo príbeh, ktorý mimochodom je síce jednoduchší a nenáročný, ale ako oddychovka musí potešiť každého, bez rozdielu veku. Čo mňa ale najviac zarazilo, je až očividné poprenie dosť očividných faktov, ktoré nám boli prezentované ešte v prvej časti (kto má napozerané, vie) - od faktu, že v prvej časti víly nemali problém preletieť cez zimu, a zimné víly sa takisto bez problémov zúčastňovali deja aj mimo svojho zimolesa, až po asi najdôležitejšiu chybičku, že ako hlavný šéf nám nebol prezentovaný nejaký lord, ale ministerka zimy....no mne to skôr pripomínalo reboot :) zrejme si tvorcovia boli na istom, že deťom na tom bude záležať pramálo...a možno mali pravdu :) Ešte mi tu chýbalo trochu väčšie rozvitie tej malej romantickej linky, ktorá nám tu bola tak pekne prezentovaná. Inak nemám čo vytknúť, hudba opätovne chytľavá a príjemná, krásna animácia. Ešte mohli trochu obohatiť konečné titulky, tak ako to bývalo v minulých častiach, napríklad o takú Lucindu :D o ktorej sme teda veľa počuli, ale nikto ju nevidel...no, možno nás tvorcovia v ďalších častiach prekvapia :)

• 23.4.2019  22:50
    Zvonilka a Velké hry (TV film) (2011)

Štvrté pokračovanie dobrodružstiev víl z Hvězdné roklinky - a zámerne nevravím Zvonilky, keďže tá sa tu mihne len zopár krát, presne tak, ako jej kamarátky v predošlých častiach :) Tentokrát je to len vedľajšia postava, čo vôbec nie je na škodu, Rosetta a jej víly Zahradnice príjemne zmenili atmosféru. Dokonca by som prijala aj takýto kraťas pre každý jeden druh víly, bolo by to isto zaujímavé :) Myslím, že stopáž bola tak akurát, na také príjemné pokukáničko, téme by len ublížilo, ak by to bol znovu celovečerák, jelikož si tvorcovia vybrali nielen otrepanú tému, ale aj s otrepanými scénami a frázami, bohužiaľ :( Ale chvalabohu, krásna animácia, príjemná hudba a čarovné prevedenie to stále pekne dopĺňajú. Dokonca sa našlo miesto aj na ďalšiu príjemnú pieseň, ktorú si môžeme pospevovať :) PS: V tomto prípade odporúčam skôr anglický originál, než dabing, prídete o veľa - predsa len one for the thumb a som jednička je trochu dosť rozdiel :)

• 22.4.2019  22:45

Ďalšie, v poradí už tretie dobrodružstvo víly Zvonilky/Cililing/Tinker Bell - ako chcete :) Musím sa priznať, spočiatku som sa bála, že zapojenie sveta ľudí do deja spôsobí stratu toho krásneho kúzla, aké táto séria zatiaľ má, no chvalabohu nestalo sa tak. Práve naopak, zdá sa mi, že oproti druhej časti je to opäť tá čarovná rozprávka pre malých i veľkých, akou bola i jednotka - krásna jednoduchá a vkusná animácia, výborná hudba aj sprievodné piesne, proste sa vám chce spievať s nimi :) a čo kvitujem, opäť tu dostali viac priestoru aj vedľajšie postavy, či už víly a víliaci, ale aj rôzne zvieratká, a samozrejme ľudia. Nemám väčšiu výtku. Teším sa na ďalšiu časť.

• 8.4.2019  22:17

Dlhšie som váhala, či udelím tri alebo štyri hviezdičky, nakoniec som sa priklonila k tesným štyrom. Už to nie je tak absolútne čarovné ako v prvej časti, je to len...čarovné :) Vedľajšie postavy, ktoré sa nám predstavili v prvej časti, tu vidíme len tak by the way, bez vážnejšieho priestoru. Všetko sa točí okolo Zvonliky, Terínka a toho vysokonanervylezúceho Blika :) Začíname riešiť už také typické ľudské problémy - trampoty s priateľmi, lezenie si na nervy (ponorková choroba - áno, viem čo je to:), no stále je to svojím spôsobom čarovné, a už kúsok aj dobrodružné :) Veľmi sa mi páčia úvodné aj záverečné rýmy, a takisto sprievodné piesne - dúfam, že v takomto milom zvyku budeme pokračovať aj naďalej.

• 21.3.2019  22:56
    Zvonilka (2008)

Tak čarovnú rozprávku som teda už naozaj dlho nevidela, a myslím tým čarovnú po všetkých stránkach. Kde sa hrabú animovaný evendžeri, nindžovia a všetky tie podobné bojachtivé stvorenia, toto je potrebné dávať pozerať deťom :) Veľmi príjemná a oku lahodiaca animácia, doprovodná hudba tak akurát, zapasovala do čarokrásneho sveta Hvězdnej roklinky. Hlavné posolstvo filmu je síce podľa mňa trochu diskutabilné (si to, čo si, kto si, patríš niekam, a nemôžeš to zmeniť), to sa dá ale celkom úspešne prekusnúť. Veľmi preveľmi sa čudujem, že toto dielko nešlo do kín, ale rovno na DVDčka, zaslúžilo by si oveľa viac pozornosti. Suma sumarum ide o prekrásnu, i keď len tak ľahunko, ale i zábavnú, čarovnú rozprávku, ktorá by mala zaujať nielen deti, ale aj dospelých.

• 8.3.2019  22:49
    Exhibition (2013)

Nech sa na mňa prosím nikto nehnevá, ale toto ma veľmi preveľmi nudilo. Joannu Hogg poznám z predošlých diel, videla som Unrelated aj Archipelago, ktoré boli pre mňa celkom pozerateľné, preto som viac menej vedela, čo ma čaká, ja ale na tieto multiartistické hĺbavé bežným človekom poväčšine neuchopiteľné diela zrejme nie som. Sledujeme tú kus zo života dvojice umelcov, pričom manželka je evidentne neuspokojená vo viacerých životných oblastiach, napriek tomu stoja stále pri sebe a odhodlali sa na (hlavne pre ňu) ťažký krok, a to presťahovanie sa zo svojho domu. Musím priznať, že ten ma zaujal zrejme najviac :) veľmi zaujímavo architektonicky riešený, až do posledného detailu, predpokladám, že ako hlavnú postavu mať dom, to by málokoho napadlo, a ešte menej ľudí by to poňalo týmto spôsobom, takže bod pre Joannu za originalitu. Inak ale poväčšine pozorujeme klasické, nudné výjavy a chvíle z bežného života (umývanie riadu, ideme hore schodmi, dolu schodmi, umývame zuby, a podobne), ktoré každý z nás každý deň prežíva, a ani poriadne nevníma, a práve preto mi to nesadlo - ja teda si pozriem rada kadejaké filmy, ale že by som pozerala na to, čo robím bežne, čo je obyčajným životom, ďakujem pekne, to si prežívam sama, nepotrebujem to aj vidieť na obrazovke :) no a takéto scény sa striedajú s dialógom dvoch hlavných postáv, alebo sexuálnym skúmaním hlavnej postavy, poprípade oboch. Keďže manželka je evidentne umelkyňa hrubšieho zrna, než manžel, užijeme si ju aj v takých tých typicky umeleckých uletených pózach, ktorým bežný človek nerozumie, a niekedy ani nechce. Pre mňa teda mierne sklamanie, z troch diel, ktoré som od Joanny videla, toto zatiaľ najtuctovejšie a najnudnejšie zobrazenie bežných ľudských dní, a nejakých tých bežných ľudských skúšok a zádrheľov. Nič viac nič menej.

• 3.3.2019  22:18

Šesť kraťasov (niektorých viac, iných menej krátkych) sme mali tú česť vidieť v tejto "skladbe" najrôznorodejších žánrov. Niektoré rýchle jednohubky, inokedy kvalitné čerešničky, posúďte sami: Friend Request Pending - takto by mal vyzerať poriadny kraťas. Rozumná dĺžka a príjemný pocit po dopozeraní. Pointou filmu sú dve dámy v rokoch, ktoré si veru nezavzdajú s terajšou teenagerskou mládežou, a používať Facebook a Twitter vedia lepšie než ja. Všetky ich konverzácie plné facebookovských výrazov ma úplne dostali, takisto aj priam teenagerské chovanie hlavnej postavy a netrpezlivosť, no prečo neodpisuje! Veru len tak sa nevidí, že by dáma akou je Judi Dench, používala slovíčka ako OMG a LOL :) Fakt roztomilé skrz naskrz. Tým sa tento kraťas posúva zo štandardných vôd do pevného playlistu, určite rada pozriem znova. After School Special - z tohto som nemala dobrý pocit, všeobecne, počnúc hereckými výkonmi, cez predstaviteľov, ktorí mi boli od začiatku nesympatickí, aj napriek naozaj krátkej dĺžke. Pass. Prodigal - tak toto má našliapnuté na celovečerák, len pár desiatok miliónov dolárov, a bola by to pecka. Atmosféra je, čo sa týka hereckých predstaviteľov, Morrison som rada zas videla, i keď ten jej večne zamračený kukuč :) lezie na nervy aj v takomto krátkom filmíku. Predstaviteľ otca, Travis Crim – hrozná voľba, žiadne emócie v tvári. Zato tu zažiarili dve úžasné hviezdy – ešte vtedy malá Jade Pettyjohn, ako stvorená na takúto úlohu, ju by som nevymenila ani v prípade, ak by z toho bolo niečo viac. A samozrejme, Kenneth Branagh, ten chlap asi ani nevie hrať zle, proste polovica filmíku one-man show, úžasný výkon. Sexting - one-woman show v podaní Julie Stiles, ktorá je sympatická, mám ju rada (a nielen preto, že jej dobre rozumieť:) no takýto monológ veľmi herecky neustála. Každopádne je to milé dielko, snaha sa cení, hoc hneď zo začiatku prakticky tušíme, vo co go. Steve - skvele zahrané, vtieravé, artistické, dostane sa pod kožu, mierne znepokojí, ku koncu čoraz viac. Rada by som videla aj pokračovanie. The Procession - najlepší kraťas, z celého Stars in Shorts, veselé, zábavné, a zároveň ľudské, medzi dvoma hercami v aute to skvele hralo, bavilla som sa se vším všudy :) Bohužiaľ Not Your Time som nemala tú česť vidieť, zatiaľ som to nebola schopná nájsť, ak nájdem, koment doplním.

• 11.2.2019  22:35
    Out of Time (2012)

Priznám sa, trochu som z tohto artistického poňatia mimo. Pointu som pochopila (snáď), ale bolo to proste príliš...krátke, neosobné a...artistické :) Ale ako snahu o niečo originálne oceňujem aspoň trochu :)

• 11.2.2019  22:23

Cumberbatchov takmer monológ, tak by sa zhruba dala vystihnúť adaptácia tejto Shakespearovej hry. Richard III. nám tu prezentuje jeho najtemnejšie pohnútky, šialené stavy mysle a nenávisť, akú cíti ku všetkému a všetkým, v tej najsurovejšej podobe. Prajeme mu všetci len to najhoršie. Aj keď samozrejme dle histórie, vieme, ako kto skončí, musím podotknúť, že v posledných rokoch sa predsa len objavujú informácie, že Richard nakoniec vôbec nevyzeral tak, ako to Shakespeare prezentoval, a to dokonca nie len fyzicky, ale aj vnútorne. Toto bádanie a odkrývanie právd necháme ale na kompetentných, k tomuto dielu už len dopoviem, že Cumberbatch získal všetky ocenenia plným právom, keďže predviedol úžasný výkon. Takisto celému hereckému ansámblu nemám čo vytknúť, výprava skvelá, musím vyzdvihnúť aj vydarenú sprievodnú hudbu. Poctivé ukončenie celej série.

• 26.1.2019  22:40

Tak v tomto dieli sme si užili krvi až až, plným priehrštím (keď sa to dá tak nazvať). Surovosť vojny a rýchlosť smrti a vymretia hoc aj celého rodu je tu ukázaná v celej svojej realite a "kráse". Je tu vidieť, že rytierskosť, chrabrosť, lojalita a túžba predovšetkým slúžiť svojej krajine sa vytratila po smrti Henryho Piateho. Moc, intrigy a túžba po korune opantáva všetkých čoraz viac, jedného zloducha strieda ďalší, ešte horší. Herecké výkony znamenité, nemám k nikomu vôbec žiadne výhrady (k Okonedo som sa vyjadrila v komentári k predošlej časti). Počet hlavných a vedľajších postáv sa pomaličky znižuje, ale tým naberajú na intenzite. Hudba bola veľmi vydarená, radosť počúvať. Teším na poslednú časť, i keď samozrejme tušíme, ako sa to skončí - reálny život veru nie je rozprávka, a história nepustí :)

• 12.1.2019  22:04

Intrigy, ctižiadosť, zákulisné praktiky, toho v tomto dieli dostaneme plnú priehršť. Opúšťame hrdý a honosný štýl prvých filmov, tento sa už nesie v komornejšom duchu, a viac než na vojny a osudy, aj tých normálnych ľudí, sa zameriavame na nevýrazného a naivného mladého kráľa a supy, ktoré okolo neho krúžia. Herecké výkony všetkých zúčastnených znamenité, vrátane Okonedo (korektnosť nekorektnosť, herečka ako taká tam vôbec nesedela, ale to je skôr fail tvorcov, než jej) zážitok ako taký, ako som už spomínala, komornejší, stále ale dosť intenzívny. Aj ten, kto predtým tento príbeh ani historicky nepoznal, tuší, že pre mladého Henryho to dobre neskončí, ľudská závisť je totižto nekonečná a každého naivného a dobrého zožerie. Každopádne sa teším na ďalší diel a pokračovanie.

• 27.12.2018  22:17

O poznanie menej zábavný a uvoľnený film (zrejme hlavne preto, lebo tu už (takmer) neúčinkuje Bealov Falstaff), prechádzame na obdobie vlády Henryho Piateho. Nechýbajú teda dlhé a dušu povzbudivé monológy, oduševnenie a oddanosť k Anglicku hlavného predstaviteľa, ktorého bravúrne stvárnil Hiddleston. Takisto aj hrôza a skaza vojny, ktorej odkaz sa linul počas celej stopáže. Čo mne vadilo, bolo hlavne opäť podľa mňa zbytočná výmena niektorých celkom viditeľných hereckých predstaviteľov (zmenu oddanosti voči kráľovi by sme pri Edwardovi z Yorku ešte mohli pochopiť, zmenu pleti ale už najskôr nie:)), a takisto zbytočné degradovanie francúzskeho jazyka - takmer všetky pasáže, v ktorých vedú dialógy Francúzi, sú vedené napodiv v angličtine, oveľa viac vážnosti a rešpektu voči danej téme by priniesol klasický francúzsky jazyk s anglickými titulkami, myslím, že by to ľudí až tak neodradilo :) Vcelku sa jedná o veľmi vydarené pokračovanie série, ktorá zatiaľ zostáva verná kvalite spracovania predošlých dielov. Takisto sa teším, že konečne som zaznamenala aj kvalitnejšiu hudbu v pozadí, ktorá ma v niekoľkých chvíľach a scénach potešila.

• 9.12.2018  22:25

Nie som si istá, ako to ten Shakespeare myslel (nepoznám jeho hry), ale z tohto filmu som mala pocit, že by sa mal skôr volať Sir John Falstaff, než Henry IV. :) narážam na fakt, že väčšiu časť stopáže si uzurpuje práve tento objemný, nanicovatý rytier, ktorého bravúrne stvárnil skvelý Simon Russell Beale. Odhliadnuc od toho sa jedná o výbornú podívanú, pokračovanie prvej časti, kde Hal postupne dostáva rozum, pohybuje sa skôr smerom k otcovi kráľovi, než k svojim bývalým kumpánom. Opätovne je tu mnoho intenzívnych scén, moje dve obľúbené - záverečný rozhovor so skvelým Ironsom a nemenej skvelým Hiddlestonom, a nakoniec krátky, no intenzívny prejav Henryho, už piateho, v závere filmu. Celkovo mám z tohto diela veľmi dobrý pocit. PS: nechápem jednému, tej českej "posedlosti" (so všetkou úctou k bratom Čechom) prekladať si mená postáv vo filme (a to zďaleka nielen v tomto) do českého jazyka, resp. až pretváranie si ich - a tak sa stane, že v titulkách máme namiesto Doll Dorku, z pani Quickly je pani Kvíková a z pána Shallowa pán Šalba....no čo už, snáď každý divák s dobrými ušami počuje správne :)

• 18.11.2018  22:26

Podľa môjho názoru o niečo slabšie než prvá časť (Richard II.), ale stále veľmi kvalitná produkcia, ktorú podopierajú najmä kvalitní herci - Tom Hiddlestone hral úžasne, česť Ironsovi, ale takisto aj množstvu vedľajších, pre niekoho známejších, pre iných menej známejších hercov, mňa osobne najviac zaujal Armstrongov "Hotspur" - presne takto podľa mňa vyzeral aj v reálnom živote :) skvele zachytená a predstavená postava, se vším všudy. Sledujeme tu mladé léta princa Hala, jeho bujarú mladosť, prieky s otcom, aj prvé vojenské skúsenosti, jeho kvázi dospievanie. Osobne ma zo všetkých postáv najviac štvala postava Falstaffa (i keď chápem, že vynechať ju nebolo možné), aj tie najvážnejšie mienené situácie boli jeho prítomnosťou zosmiešňované, čo často nemuselo byť. Inak skvelá výprava, dialógy (oveľa menej veršované, než v prvej časti) skvelo zaujmú, celkové tempo filmu nenudí. Taká minilahôdka na zimný večer. Rozmýšľala som nad tromi hviezdičkami, ale nakonie - predsa len štyri :) Armstrong a Henry Percy si to zaslúžia :)

• 27.10.2018  22:41
    V kruhu koruny: Richard II. (TV film) (2012)

Richard II. u mňa zmenil názor na historické filmy (doteraz som tento žáner nepovažovala za moju šálku kávy). Tak dobre spracovaný historický film som ja osobne ešte nevidela, hoc nemám z tohto žánru zatiaľ vo filmotéke veľa kúskov. Prinútil ma so záujmom naštudovať si reálne historické pozadie udalostí stvárnených vo filme, a nielen tých, ale aj postáv, ktoré sme mali možnosť vidieť. Keďže ale tento film nebol vytvorený na základe tých reálnych udalostí, ale podľa Shakespearovskej predlohy, ktorá sa v mnohom odlišuje od reálu, odporúčam naozaj pre všetkých, pozrieť wikipediu :) Plusom je samozrejme znalosť anglického jazyka, tam to je oveľa lepšie a obšírnejšie spracované. Keď sme pri anglickom jazyku...mala som tú česť vidieť a rozumieť anglickému originálu, s českými titulkami, a hoc boli dosť oslavované, a to najmä ich tvorca, pre mňa bola znalosť anglického jazyka len plusom, keďže naozaj dosť často sa stáva, že hoc pointa dialógu aj viet zostane zachovaná, niečo iné sa povie, a o trochu niečo iné sa preloží, aby to štelovalo do rýmu, alebo vyznelo vzletnejšie, čo je škoda, pretože by sa to dalo šikovne i inak, tak, aby divák aspoň niečo z tej angličtiny aj pochytil...takto naozaj len tápe. Hoc samozrejme bolo samotné anglické hovory dosť ťažko len na počutie sledovať, staroangličtina nie je žiadna sranda, na niektoré slovíčka a obraty je potrebné si zvyknúť, ale stačí si film pozrieť niekoľkokrát a je to :) Samozrejme niečo skomplikovali aj veršované časti, ktoré ma zo začiatku hnevali, dúfala som, že v tomto duchu nebude celý film, a moje dúfanie bolo úspešné :) Veru veršované časti sú len sporadické a dajú sa vydržať. Kráľ Richard je v tomto filme zobrazený z viacerých strán a zároveň veľmi hĺbkovo rozpitvaný. V prvej časti filmu je prezentovaný ako náfuka, ktorému záleží len na peniazoch, zženštilý kráľ, pre ktorého pompa, zábava a jeho prisluhovači znamenajú ďaleko viac než rodná zem. To sa ale zmení v druhej časti filmu, keď je zradený tým, ktorého sa najviac obával a preto ho aj vyhnal, postupne sa mení, vidíme tam hrdosť, dá sa povedať že až zmužnie, takto by mal vyzerať a chovať sa hrdý kráľ. Je už ale bohužiaľ neskoro, čo si uvedomuje samozrejme aj Richard priamo v Toweri vo svojom monológu (premárnil čas a teraz čas premárnil jeho). Ako ho na začiatku odsudzujeme a prajeme mu všetko to, čo sa naňho chystá, tak na konci ho ľutujeme, prajeme mu druhú šancu a v kútiku mysle vás nahlodáva myšlienka, že takto by sa to nemalo skončiť. Takisto ostatné postavy sú tu hrané vynikajúco, a to úžasnými hercami ako sú Patrick Stewart, ktorého sme si ale veľmi veľa neužili, David Suchet, podľa mňa v celom filme najlepšie zahraná postava, skvelý herec, z mladších najmä Kinnear a Hughes. Čo sa týka výpravy, žiadne obrovské a úchvatné exteriéry (vidíme až pobrežie a les), žiadny veľkofilm nečakajte. Je to komorná záležitosť, odohrávajúca sa poväčšine v interiéroch, zámkoch, hradoch, tavernách, čo pre mňa je veľké plus. Suma sumarum je to dielo, ktoré sa oplatí vidieť, i keď s minimálnym napätím, bez nejakej akcie, zaujme, nepustí až do konca. Teším sa na ďalšie časti.

• 18.9.2018  22:38

Tuho som premýšľala pri hodnotení medzi troma a štyroma hviezdičkami. Nakoniec sa to ustálilo na troch s vyhliadkou na štyri :) Tu sú dôvody...Tento film je rozdelený na prvé dve tretiny a poslednú tretinu, ktorá je tak odlišne pojatá, až nedobre - až príliš pátosu, ľudskej dobroty, obdivu a neviem čoho ešte, Spielberg to už príliš prestrelil, až ste z toho mali divný pocit. Zato prvé dve tretiny, a hlavne Joeyho mladosť (a radosť) na farme, a následne "kariéra" u vojny, boli prerozprávané krásne, poeticky, s utrpením aj radosťou. Vidíme tu len niekoľko postáv, charakterovo ostro ohraničených (dobrý nikdy nespraví nič zlé a naopak). v prvej tretine kraľuje jednoznačne potrhlý gunár :) Cítiť z tých dvoch úprimnú lásku na míle ďaleko. Nasleduje vojna, zo všetkými jej hrôzami a bolesťou, ale tentoraz nezobrazená vo veľkých počtoch tisícok vojakov, v číslach alebo od stolov generálov, ale, po ľudskej stránke, na príbehu jednej roty, jej niekoľkých, ale zato dôležitých chvíľ, oboch strán (celý zákop cvakajúcich zubov volajúcich na koňa pobavil:), a po zvieracej stránke, oddaná služba človeku, prakticky až za hrob. A to sa len tak nevidí, videla som už kvantum vojnových filmov a prečítala ešte viac článkov a faktov o vojne, či už prvej alebo druhej, ale nikde som sa nedočítala o stratách na životoch, tých zvieracích. Boli prehliadané, zabudnuté, nepodstatné. A myslím, že práve toto mal film prezentovať, odhaliť, podčiarknuť. Inak by som to charakterizovala ako splnený sen každého režisérskeho milovníka koní :) Herci a herečky si odohrali svoje role poctivo, na Irvineovi bola samozrejme jeho prvá takáto skúsenosť vidieť, najmä zo začiatku, no on sa vykryštalizuje. Každý nejak začíname. A on mal tú česť začať v Spielbergovom filme. Trochu melodramatickom, trochu príliš...príliš, ale za to plnom lásky a koní :)

• 27.8.2018  22:16

Snímok plný depresie, opisujúci nám trýznivú, spaľujúcu a sebazničujúcu lásku dvojice, kde jeden miluje inak než druhý. Rachel Weiss naozaj bravúrne zahrala ženu, ktorá je pre lásku ochotná urobiť čokoľvek, aj zomrieť, dokázala som sa vžiť do každého utrápeného pocitu. Tom Hiddlestone zas vnútorne nešťastného, navonok ľahostajného bývalého vojaka, ktorý sa jej lásku snaží všetkými silami vrátiť, no nemôže / nevie. Okrem toho tu máme prakticky len jednu dôležitejšiu postavu (manžel) a dve menšie vedľajšie, takže tvorcovia si museli vystačiť s naozaj skromným ansáblom. Všetko sa to nesie v obyčajnej obyčajnej mestskej atmosfére, takmer celý príbeh ich lásky vidíme prostredníctvom flashbackov (niekto môže ľahko stratiť orientáciu), držíme im palce, no všetci od začiatku vieme, ako to asi dopadne - ako to už v živote býva. Čo ale mňa najviac iritovalo, bola výsostne ušitrhajúca sláčiková hudba, ktorá nás sprevádzala dejom, to sa nedalo počúvať (a to mám vážnu hudbu rada), kto toto vymyslel...asi chceli šokovať, niečo podškrtnúť, ale toto sa naozaj nepodarilo. Jedinými dvomi klenotmi sú neoriginálne skladby You Belong to Me, krásna to pieseň, a čarovná írska Molly Malone aka 'Cockles and Mussels' . Inak celkový dojem je priemerne priemerný, dá sa pozerať bez ujmy na zdraví.

• 18.8.2018  22:25

Čarovná a typická francúzska hudba nás sprevádza filmom, ktorý je oslavou Paríža v jeho najčistejšej a najumeleckejšej forme. Woody Allen musí Paríž milovať celou svojou dušou aj srdcom, a je to z toho filmu cítiť. Sprevádza nás mnohými zákutiami, predstaví nám priehršť rôznych postáv, pričom musím vyzdvihnúť Coreyho Stolla ako Hemingwaya alebo Hiddlestonea ako Fitzgeralda, pre laikov a nezainteresovaných sú mnohé neznáme alebo aspoň minimálne známe, ale tento film ma prinútil si každú jednu postavu vygúgliť a nájsť si aspoň čo to o nich :) Wilson ako také romantické naivné nemehlo, ktorý len tak prepláva dvadsiatymi rokmi a nasáva všetko to čaro, nakoniec príde na to, na čo diváci už od začiatku prišli, ako mali tú česť stretnúť McAdams a jej zbohatlícku rodinku - že šťastie sa dá nájsť len vtedy, ak idete za svojím srdcom a snami. No a čarovná Cottilard samozrejme vo filme ospevujúcom Paríž nesmie chýbať. Veľmi úsmevný (ale nie komediálny) a príjemne pozerateľný film, ktorý vás isto iste obohatí.

• 26.7.2018  22:34
    Archipelago (2010)

Ako som začala pozerať tento film, zdalo sa mi, že je mi to nejako povedomé...dlhé zábery kamery na oblaky, počasie, postavené bicykle pri dome...čo mi to len pripomína...no jasné, Unrelated! Až potom som zistila, že to vytvorila rovnaká režisérka :) opäť sa teda jedná o výjavy a scénky zo života, reálneho života, tentoraz je tu menej nehercov (ale pri počte piatich postáv, ktoré takmer celý film sledujeme, to je aj tak asi taký istý pomer ako v Unrelated:)), postavy sa snažia riešiť si nejaké svoje vnútorné konflikty, všetci samozrejme po svojom. Absolútne neznesiteľná sestra Cynthia, niekoľkokrát som už naozaj dúfala, že jej niekto konečne povie niečo na rozum, nerozhodná, obraňujúca matka, až prehnane empatický syn (hoc som sa v ňom a jeho reakciách najviac videla:)), učiteľ maliarstva, ktorý to tam neustále zapĺňa hlbokými psychologickými rečami, ktorých zmysel ma sem tam obchádzal (niežeby som nevedela po anglicky), a nakoniec kuchárka, ktorá sem prišla len za prácou, na začiatku sa jej možno aj zdalo, že našla dobrých známych a príjemných zamestnávateľov, a nakoniec ušla - aspoň myslím. A to mi na filme aj najviac vadilo, nedoriešené, bez konca, nevypovedané, vieme, že je tam nejaký otec, prečo neprišiel, prečo sa so svojou manželkou nakoniec tak pohádal, a o čom to bolo, čo kuchárka do svojho listu napísala, čo ich všetkých viedlo až do takéhoto stavu....nevieme. A ani sa nedozvieme. Nie som za naservírovanie všetkého ako na tanieri vo filmoch, ale toto sa mi zdalo až príliš, mala som z toho zmiešané pocity a skoro nič mi to nedalo. Inak škoda, lebo prostredie bolo príjemné, herci takisto. Asi takýto typ spracovania filmu nie je pre mňa tá pravá šálka kávy :)

• 14.7.2018  22:41
    Smutky slečny Austenové (TV film) (2008)

Zo všetkých diel Jane Austenovej, ktoré boli v tomto filme spomínané i nespomínané, jej tento najlepší a najplnší, jej vlastný život, taký bežný, a predsa tak výnimočný, v jej osobe. Bohužiaľ ale nemôžem povedať, že by sa nejak presnejšie držal reality, každopádne to bolo pôsobivé stvárnenie tejto toľko spomínanej spisovateľky. Niekto tu v komentári sa už pýtal, prečo to nebolo plné romantiky, o veľkej láske atď...no prečo, lebo toto nebola jej kniha s príbehom, ktorý si vysnívala, ale naozajstný život, (približne) tak, ako ho prežila. A v reálnom živote sa okrem pozitívnych pocitov na rovnakom mieste v dôležitosti nachádzajú aj tie negatívne, smútok, smrť, oľutovanie, tak, ako to má byť. Olivia Williams naozaj veľmi presvedčivo stvárnila hlavnú predstaviteľku, veľmi nežne a hravo jej sekundovala mladučká Imogen Poots. Celkovo obsadenie bolo veľmi dobre vybrané. Zrejme opätovne pozriem zas, najlepšie však po prečítaní aspoň niekoľkých jej diel :)

• 5.7.2018  18:30
    Unrelated (2007)

Povedala by som, že tento film bol istotne kvalitne natočený, ale pre mňa výsledok a celkový dojem vyznel rozpačito. Na jednej strane tu máme, dá sa povedať, verné stvárnenie života, každodenného, aj so zvratmi, i rozvláčnejšími pasážami, chvíle, keď človek nič nerobí, len dume, alebo sa pozerá do diaľky, poprípade sa snaží zaspať, to všetko je súčasťou života každého, ale vo filme to málokedy vidíme, až do takejto miery zachytené :) To boli tie, pre mňa nudné okamihy, bolo ich na môj vkus aj viac než dosť a z môjho pohľadu narúšali celistvosť filmu, aj keď...je to film o živote, tak to tam zrejme aj patrí. Na druhej strane tu máme nejaké konflikty, vnútorné, človeka so samým sebou, ale aj s inými, známymi či neznámymi. Niečo naznačované po celý čas filmu sa nám na konci odokrylo, aspoň čiastočne, a chvalabohu za to, nemám rada príliš otvorené konce:) Celkom som rozumela Anne, že radšej trávila viac času s mladými, než so svojou generáciou, človek potrebuje často vypnúť, vyšumieť, len sa zabávať a nemyslieť na nič iné, najmä ak prechádza ťažkým obdobím v živote, to dobre padne. Bolo ale vidieť aj to, že sama sa ešte aj mladou cítila. Rada som videla Toma Hiddlestona, aj jeho sestričku, takisto ostatní herci si neurobili hanbu, zobrazili obyčajných ľudí prežívajúcich svoj život. Pre mňa dielo hodné pozretia, aj niekoľkokrát, úplne odlišné od mainstreamu, ktorý je všade navôkol, a chvalabohu za to, že existuje aj takýto žáner.

• 23.6.2018  22:02

Musím priznať, že historické filmy,a už vôbec nie životopisné, ma nikdy veľmi nebrali. V priebehu času sa medzi nimi našli niektoré klenoty, ktoré stálo za to si pozrieť, bohužiaľ tento film patrí k tej druhej skupine. Predpokladám, že si nájde zázemie u ľudí, ktorí poznajú Shakespearove sonety, resp. zaujímajú sa o jeho osobu a tvorbu, je to jedna z ďalších možných variácií jeho života a tvorby (istí si však asi nikdy nebudeme), jeho motivácií a múz, starostí aj šťastných okamihov. Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu :) Film ako taký má pomalé tempo, so Shakespearom zažívame jeho domáce problémy, ľúbostné pobláznenia, vášne aj lásky, a aj "svetské" problémy, ako morová epidémia v Londýne. Všetko je to popretkávané útržkami z jeho sonetov. Film nikoho neurazí, no štandardného pozorovateľa, ktorému daná téma nie je blízka a nevyzná sa v nej, ani nič nedá. P.S.: Zoë Wanamaker prekvapenie :)

• 11.6.2018  22:25

To, čo sa mi na prvej časti (The Gathering Storm) páčilo, tu vážne pokulháva. V prvom rade hlavný predstaviteľ, v predošlej časti Albert Finney vyzeral...no presne ako Churchill, tu, nech sa Brendan Gleeson snaží sebevíc, pripomína skôr buldoga, alebo amerického kovboja. Ďalšia dôležitá postava, Churchillova žena Clemmie, v prvej časti bola absolútnou podporou, silnou ženou, schopnou dokopať Churchilla k nejakej činnosti, ale zároveň uvedomujúcou si vlastné túžby a sny. Tu sa opätovne Janet McTeer snaží, no pôsobí skôr ako utiahnutá, seba spochybňujúca tuctová manželka politika, ktorá sa s ním len háda. Takisto príbeh je tu rozpovedaný tak trochu rozpačito. Preskakujeme z jednej udalosti k druhej, aj niekoľko rokov medzi tým vyznie do stratena, pôsobí to skôr ako dokumentárny film. Žiadne pocity, emócie, okienka do normálneho života veľkého Churchilla, ako tomu bolo v prvej časti. Pozrieť sa na to samozrejme dá, ale pre mňa o triedu nižšia kvalita, škoda, tešila som sa na jedno z najdôležitejších období Churchillovho života.

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9