Out of Darkness (2013)

No, čo k tomuto dodať...je to silné, to áno, celkovo ma to ale nejako neohúrilo...Vysoko artistický a hlboký počin.

Pračlověk (2018)

Futbalový predhistorický film, no čo k tomu dodať :) Odvážny pračlovek Dug sa so svojou tlupou pokúsi poraziť vo futbale majstrov doby bronzovej - Real Bronzio, aby získali späť svoj domov. Koniec uhádneme hneď na začiatku, preto sa tvorcovia v takýchto prípadoch majú zamerať hlavne na dej, pridať doňho čo najviac podarených žartov, zaujímavostí, proste niečo, čo vyváži tento nepríjemný fakt. Tu to zostalo ale len na priemernosti. Čo poteší, je samotné prevedenie - stop-motion sa predsa len v mainstreame až tak často nevidí. Bohužiaľ, jedným z nepríjemných aspektov tohto prevedenia je veliká nesympatickosť postáv už od začiatku - oni nielenže sa správajú ako imbecily, oni tak aj vyzerajú - potom si už len ťažko nachádzate sympatie a držíte im palce. Keď sme pri postavách - všetky boli absolútne čiernobiele, bez akýchkoľvek charakterových zaujímavostí - čo samozrejme pri výlučne detských "animákoch" je až žiadané, ale priznajme si, toto pre malé deti jednoducho nebolo. Žartov málo, väčšina obohraných, hoci sa tvorcovia snažili to okoreniť všakovakými blbostičkami (ľudožravý káčer, štekajúce prasa,...) - osobne ma zo všetkých najviac bavil Čumák a jeho scény :) Mňa osobne ani nezaujal hlavný futbalový námet, jelikož ho ani nemám rada :) Takže mi určite ušlo kopec futbalových narážiek a ftípkov, takže ľudia z fachu sa na tom zasmiali možno o trochu viac. Suma sumarum sa jedná o vcelku zaujímavo prevedený, ale po všetkých stránkach priemerný filmík, skôr pre väčšie deti a dospelých, ktorý neurazí, ani nenadchne.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Tak nejak som po "prvej časti", Godzille, viac-menej vedela, do čoho asi leziem, čo sa mi takisto viac-menej potvrdilo. Začnem obsadením. Prvým milým prekvapením bol pre mňa Hiddlestone, ale tak ako som sa naňho tešila, tak mi spľasla radosť. Hoc mu to strnisko na začiatku filmu náramne seklo, vykrištalizovala sa z neho vysoko nevýrazná postava - ako stopár toho moc nepredviedol, bol tam asi chudák len na to, aby mali komu dať zahrať heroické scénky (ktoré vyzneli skôr trápne). Brie Larson bola skôr na ozdobu, osobne mi nie je veľmi sympatická, čo týmto výkonom len potvrdila - na tvári som jej videla snáď asi len 3 výrazy za celú story. Jackson asi sám nevie, ako sa tu ocitol (žeby prašule?) - zrejme len kvôli tým pomstychtivým hlbokým kukučom, ktoré on tak skvele ovláda. Jediný sympaťák, ktorý si to fakt užil, jednoznačne John Goodman - hoc trochu zostarnutý a schudnutý, ten tam sadol skvelo. A John C. Reilly samozrejme, cestovateľ v čase, jediné svetielko v temnote. Tieto nie príliš význačné herecké výkony značne ovplyvnila "kvalita" scenáru (tu sa nedá hovoriť ani o nulovej kvalite, to už ide do mínusu), ktorý tento film dehonestuje najviac - kusé krátke vety, klišé kam sa pozriete, nič nevraviace dialógy, absolútne ploché postavy bez štipky sympatií k nim. Tým pádom je nám jedno, kto vlastne prežije, kľudne tam všetci mohli zostať. Čím sa dostávame k celkovému poňatiu tohto počinu - jedná sa dámy a páni, o jediné, a to o klasickú vyvražďovačku - praktický celý movie len čakáme, kto z ktorej grupy pôjde (inak je zaujímavé, že prvá skupina vychytala tie najväčšie potvory, zatiaľ čo druhá to prežila viac-menej bez ujmy), a akú novú potvorku im privedú do cesty. Alespoň tie boli zaujímavo a originálne pojaté.Takisto Kong bol krásne spravený, no príbeh mal naviac. Keď pôjdeme týmto spôsobom aj do ďalších filmíkov, tak zbohom rodina. To bude len spektakulárna, efektná nuda. PS1: tí vojáčci naozaj nevedia počítať? to naozaj po úvodnej helikoptérovej scéne napočítali 7 padlých, pričom ja cez 20tku minimálne? PS2: keď toto bol naozaj rating PG13, tak som mníška - tuná poriadne zapracovali prašulky - toto malo byť Rkové jak oči - keď si spomeniem na ten kopec filmov, ktoré Rkové boli a pritom sa tam nedialo ani spolovice to, čo tuná....

Spatřil jsem světlo (2015)

Musím sa priznať, že tento film som zhliadla z hlavného dôvodu doplnenia si filmografie Toma Hiddlestona. Takisto som o Hankovi Williamsovi toho veľa nevedela, okrem toho, že mi jeho meno bolo všeobecne známe v oblasti country a jedného jeho songu Honky Tonkin. Nebolo to však sklamanie, ide o zaujímavo pojatý životopisný snímok, ktorý vás aspoň minimálne naučí pár songov Hanka Williamsa :) Ktoré ale nie sú vôbec zlé, a to fanúšik country nie som. V prvom rade ma prekvapil samotný Hiddleston, ak mám byť úprimná, až cca do polovice filmu som si myslela, že Hiddlestone len synchronizovane s originálnymi Williamsovými nahrávkami otvára ústa. Až neskôr som sa dozvedela, že sú to jeho originálne nahrávky, čo ma prekvapilo, pretože znel veľmi autenticky a vidieť, že ani muzikálny talent ho neminul. Za toto a jeho skvelý výkon ako ťahúňa filmu hviezdička navyše. Takisto Olsenkyn výkon solídny, zvyšok postáv naozaj len okrajových. Okrem týchto postrehov je to film s pomalým dejom, kde sa nič extrémne nedeje, prakticky sledujeme Hankov život s jeho najväčšími úspechmi aj pádmi, a hlavne s jeho alkoholovými, drogovými či liekovými prehreškami, ktorými vo svojom krátkom živote teda vôbec nešetril. Je hrôza, čo dokáže sláva a s ňou spojené neduhy urobiť s človekom, doženie ho až k takejto brzkej smrti, a že títo, doslova extrémne talentovaní ľudia odchádzajú takto skoro. Tento film nebol ani hanbou, ani oslavným počinom, ale proste životopis se vším všudy. Česť jeho pamiatke.

High Rise (2015)

Vysoko artistický film, ktorý ma zo začiatku jemne odrádzal, ale akonáhle si človek zvykne na aktívne striedanie obrazov a strih, dostane sa do toho. Majestátna budova je vlastne hlavným protagonistom tohto filmu, tak ako postavy neskôr potvrdia, je vnímaná skôr než domov ako živý organizmus, ktorý žije svojím vlastným životom a vedie kroky svojho obyvateľstva tam, kde chce sama. Čo zvýrazňuje aj samotná kamera, kde intenzívne vnímame od začiatku architektonické prvky, interiér a detaily všeho druhu. Je zaujímave sledovať, ako sa pomaličky, krok po kroku, mení a zvrháva spoločnosť, a tentoraz to nie je len o nejakej jednej skupine hlavných hrdinov, ale sledujeme tu naozaj veľké množstvo ľudí, pričom žiaden z nich sa nedá považovať za "hlavného" protagonistu, a už vôbec nie za kladného, dokonca ani samotný Laign, každý sa postupom času mení, a žiaden isto nezostane normálny. Toto všetko nás vedie k množstvu otázok, aspoň mňa určite. Je toto obraz spoločnosti, ktorá už je "na hrane", kde všakovaké zmeny bublali pod povrchom istý čas, a stačila len posledná kvapka, aby sa utrhli všetky zábrany? Naozaj ľuďom stačí niekoľko výpadkov elektriny a vody, aby sa to udialo? Je vôbec možné, aby si okolitá spoločnosť nevšimla, čo sa deje v 40. poschodovom vežiaku, a nechala to dojsť až takto ďaleko? Určite v tom malo prsty aj kvantum drog, sexu (štýlom každý s každým), cigariet a najmä alkoholu, v ktorom sa všetci utápali, no aj tak. Cca do polovice filmu som si sama nebola istá, či sa tieto zmeny odohrávajú len v tomto konkrétnom vežiaku, alebo v celej spoločnosti - čo mi ozrejmili až ďalšie zábery. Sama by som bola zvedavá, ako to bude ďalej - či táto novozrodená, až sekta by som povedala, bude ďalej rásť a rozvíjať sa, ako to predpovedal v posledných slovách Laign. To sa už ale zrejme nedozvieme - niekedy je škoda otvorených koncov :) Musím ešte spomenúť aj naozaj kvalitnú sprievodnú hudbu - konkrétne ma dostala interpretácia skladby SOS od ABBY - tým nemyslím tú, síce tiež dobrú, od Mansella, podanú orchestrom, ale omnoho pomalšiu od Portishead, ktorá ešte vygradovala dej a priniesla oveľa lepší punc chaosu, temnoty a ľudskej apokalypsy, než čokoľvek iné. Takisto vyzdvihujem aj výkon jednotlivých hercov, i keď ich bolo mnoho, a pri niektorých sme sa nestihli dostať až pod kožu, ale v tomto prípade si myslím, že to bolo aj cieľom tvorcov - tu sa nejedná o jednotlivca, ale o budovu, a jej spoločnosť.

A zase ti Mupeti! (2014)

Tak som sa aj ja ocitla v spleti Muppetov, ktorých je teda naozaj požehnane. Bolo to však moje prvé stretnutie, tento Muppetovský životný štýl ma úplne minul, preto som si celkom istá, že ma minula aj kopa hlášok a náznakov spojených s týmito postavičkami, ktoré zachytili len ich fanúšikovia, čo je škoda. Na druhej strane je ale film úplne preplnený všelijakými vodítkami, narážkami, hláškami a náznakmi iných filmov, postáv, hercov, že sa z toho človeku až hlava zakrúti :) Spomeniem len námatkovo Lady Gaga, úplne zabitý Machete, alias Danny Trejo, Celine Dion, Usher (skoro som odpadla:)), Shawshank, a mnoho mnoho ďalšieho. Najviac sa mi však páčili dva plameniaky spievajúce Makarenu :) Úplne trefne tam zapadli, snáď i lepšie, ako originál :) Už z vyššie uvedeného bol film zaujímavý zážitok, kde ste nevedeli, kde a načo sa skôr sústrediť. Pomohli tomu vcelku zaujímavé a chytľavé piesne, ktoré film celkom oživili, myslím, že ich bolo tak akurát. Herecké výkony ťažko hodnotiť, keďže poväčšine si ich strihli bábky, ale čo sme videli, bolo vcelku uspokojivé, aspoň na tento druh filmu, kde nejaké úžasné výkony sa ani neočakávajú. Film ako celok, bláznivá jazda, plná všakovakých vsuviek a narážok, uletených piesní, a Muppetov samozrejme - kto ich ešte nepoznal (ako ja), celkom solídne zoznámenie. Beriem to ako príjemnú oddychovečku v pozeraní medzi ťažkými žánrami, ako stvorené.

Jaguar: Rendezvous (2014)

No, čo k tomu dodať...it´s good to be bad!! I keď váham, či tu niečo také patrí, kvôli šmrncovnému Hiddlestonovi a frajerským Kingsleym so Strongom sa to oplatí aspoň raz pozrieť :) A nezabudnite si porovnať slovakisch reklamy s týmto takmer umeleckým dielom.

Zvonilka a tvor Netvor (2014)

No ty bláho...z čarovného, milučkého animáku tu máme, stále čarovný, ale akčný animák :) Čo možno poniektorým malým detičkám bude vadiť, ale povedzme si pravdu, celá táto séria nie je pre najmenšie deti určená, zas toľko jednoduchého humoru tu nie je, preto si myslím, že to ocenia medzi inými hlavne dospeláci...ako ja :) V (veľké bohužiaľ) poslednom dieli Zvonilkiných dobrodružstiev si užijeme hlavne dobrodružstvá Fauny - už pri kraťase Veľké hry som spomínala, že by som vôbec nebola proti, ak by tvorcovia venovali každej jednej víle samostatný filmík, pretože by bolo určite o čom hovoriť :) Nuž, aspoň v poslednom dieli sa mi to ako tak splnilo. Samozrejme Zvonilka, a všetky ostatné kamarátky zdatne sekundujú, čo si ale budeme hovoriť, prím hraje Fauna a Raf, to je jasné. Menšie sklamaníčko prišlo ale hneď v úvode, keďže nám všetkým predpokladám hneď začala chýbať "stará", menej namaľovaná Fauna vo svojich spoľahlivých nohaviciach s dlhokánskym zapleteným vrkočom. No nič, upgrade nedopadol zas tak strašne. Ďalej nám tu tvorcovia predstavia, podľa mňa staronový druh víl - Skauti. Chápem, prečo sú tu, no mne to pripadalo už príliš - neustále pôsobili ako nezničiteľné komando, resp. hneď mi pripomenuli Charlieho anjelov :) A to hlavne samozrejme Nyx ako Rambo. V tomto smere sa asi trochu príliš tlačilo na pílu. Každopádne príbeh ako taký, i keď v niektorých smeroch plný klišé, bol krásny, strhol, i keď sme všetci vedeli, ako sa to skončí snáď od začiatku. Pravda je, že to končí slzavým údolím asi u každého, od detí po dospelákov, i keď nasledovali krásne titulky, pridala by som tam ešte zopár kúsok pozitívnych scén. No beriem to ako aj rozlúčku s celou sériou, tak možno je to aj na mieste :) Takisto musím vyzdvihnúť opäť prekrásnu hudbu, tentoraz inšpirovanú zrejme africkými rytmami a hudbou, než írskymi rytmami, ako to bolo v predošlých častiach. Krásne to oživilo atmosféru. A už len taký dôvetok - zdá sa to len mne, alebo tvorcovia sa v tej poslednej časti poriadne "vyřádili" a poprihadzovali tu niekoľko scén inšpirovaných z iných filmov - vidíte tam niekde scény z Godzilly alebo Nekonečného príbehu? :)

Zvonilka a piráti (2014)

Piate pokračovanie Zvonilkiných dobrodružstiev (ak nerátam kraťásky) nám prináša opäť iný pohľad na vec. Zvonilka tu tentoraz má okrem seba aj inú, rovnako dôležitú postavu, zosobnenú v Zarine, takmer rovnako zvedavej (ak nie viac) víle, ako ona, ktorá je Strážkyně prachu - opäť raz máme možnosť poznať trochu konkrétnejšie ďalší druh víl. Zo začiatku je to také nemastné-neslané, ale cca po jednej tretine sa to už rozbehne - musím priznať, že zo všetkých dielov som sa pri tomto úprimne najviac nasmiala :) Plné drobných vtípkov, ale i originálnych nápadov (výmena talentov), ktoré dali vzniknúť mnohým zábavných situáciám. Okrem toho je toto teda riadny prequel k Petrovi Panovi, keďže sa tu mnoho dozvieme - ako vyzeral mladý kapitán Hook :) ako sa zoznámil s tikajúcim krokodílom, ako vlastne daný krokodílik vznikol (ak sa to dá tak nazvať), atď atď, zatiaľ najviac očividných náznakov z celej série. Doprevádzané opätovne priehrštím chytľavých songov, ktorým kraľuje ten takmer záverečný od Natashi Bedingfield. Krásna a jemná animácia a čarovné prostredie len dokresľujú tento filmík.

Pixie Hollow Bake Off (2013)

Tak toto bolo doslova zabité :) takéto pomocníčky a postupy by chcela mať iste v kuchyni každá gazdinka. Na tak kratučký filmík plno nápadov, čo oceňujem, je nie tak celkom happyend :) Proste strašne milé.