Pračlověk (2018)

Futbalový predhistorický film, no čo k tomu dodať :) Odvážny pračlovek Dug sa so svojou tlupou pokúsi poraziť vo futbale majstrov doby bronzovej - Real Bronzio, aby získali späť svoj domov. Koniec uhádneme hneď na začiatku, preto sa tvorcovia v takýchto prípadoch majú zamerať hlavne na dej, pridať doňho čo najviac podarených žartov, zaujímavostí, proste niečo, čo vyváži tento nepríjemný fakt. Tu to zostalo ale len na priemernosti. Čo poteší, je samotné prevedenie - stop-motion sa predsa len v mainstreame až tak často nevidí. Bohužiaľ, jedným z nepríjemných aspektov tohto prevedenia je veliká nesympatickosť postáv už od začiatku - oni nielenže sa správajú ako imbecily, oni tak aj vyzerajú - potom si už len ťažko nachádzate sympatie a držíte im palce. Keď sme pri postavách - všetky boli absolútne čiernobiele, bez akýchkoľvek charakterových zaujímavostí - čo samozrejme pri výlučne detských "animákoch" je až žiadané, ale priznajme si, toto pre malé deti jednoducho nebolo. Žartov málo, väčšina obohraných, hoci sa tvorcovia snažili to okoreniť všakovakými blbostičkami (ľudožravý káčer, štekajúce prasa,...) - osobne ma zo všetkých najviac bavil Čumák a jeho scény :) Mňa osobne ani nezaujal hlavný futbalový námet, jelikož ho ani nemám rada :) Takže mi určite ušlo kopec futbalových narážiek a ftípkov, takže ľudia z fachu sa na tom zasmiali možno o trochu viac. Suma sumarum sa jedná o vcelku zaujímavo prevedený, ale po všetkých stránkach priemerný filmík, skôr pre väčšie deti a dospelých, ktorý neurazí, ani nenadchne.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Tak nejak som po "prvej časti", Godzille, viac-menej vedela, do čoho asi leziem, čo sa mi takisto viac-menej potvrdilo. Začnem obsadením. Prvým milým prekvapením bol pre mňa Hiddlestone, ale tak ako som sa naňho tešila, tak mi spľasla radosť. Hoc mu to strnisko na začiatku filmu náramne seklo, vykrištalizovala sa z neho vysoko nevýrazná postava - ako stopár toho moc nepredviedol, bol tam asi chudák len na to, aby mali komu dať zahrať heroické scénky (ktoré vyzneli skôr trápne). Brie Larson bola skôr na ozdobu, osobne mi nie je veľmi sympatická, čo týmto výkonom len potvrdila - na tvári som jej videla snáď asi len 3 výrazy za celú story. Jackson asi sám nevie, ako sa tu ocitol (žeby prašule?) - zrejme len kvôli tým pomstychtivým hlbokým kukučom, ktoré on tak skvele ovláda. Jediný sympaťák, ktorý si to fakt užil, jednoznačne John Goodman - hoc trochu zostarnutý a schudnutý, ten tam sadol skvelo. A John C. Reilly samozrejme, cestovateľ v čase, jediné svetielko v temnote. Tieto nie príliš význačné herecké výkony značne ovplyvnila "kvalita" scenáru (tu sa nedá hovoriť ani o nulovej kvalite, to už ide do mínusu), ktorý tento film dehonestuje najviac - kusé krátke vety, klišé kam sa pozriete, nič nevraviace dialógy, absolútne ploché postavy bez štipky sympatií k nim. Tým pádom je nám jedno, kto vlastne prežije, kľudne tam všetci mohli zostať. Čím sa dostávame k celkovému poňatiu tohto počinu - jedná sa dámy a páni, o jediné, a to o klasickú vyvražďovačku - praktický celý movie len čakáme, kto z ktorej grupy pôjde (inak je zaujímavé, že prvá skupina vychytala tie najväčšie potvory, zatiaľ čo druhá to prežila viac-menej bez ujmy), a akú novú potvorku im privedú do cesty. Alespoň tie boli zaujímavo a originálne pojaté.Takisto Kong bol krásne spravený, no príbeh mal naviac. Keď pôjdeme týmto spôsobom aj do ďalších filmíkov, tak zbohom rodina. To bude len spektakulárna, efektná nuda. PS1: tí vojáčci naozaj nevedia počítať? to naozaj po úvodnej helikoptérovej scéne napočítali 7 padlých, pričom ja cez 20tku minimálne? PS2: keď toto bol naozaj rating PG13, tak som mníška - tuná poriadne zapracovali prašulky - toto malo byť Rkové jak oči - keď si spomeniem na ten kopec filmov, ktoré Rkové boli a pritom sa tam nedialo ani spolovice to, čo tuná....

Spider-Man: Homecoming (2017)

Na prvý pohľad klasický teenagerský film o prekážkach, s ktorými musí každé násťročné ucho každodenne bojovať, typu, namakaný bully Flash, ktorý si myslí, že je viac (hoc tento indický chalan bol od "namakaného" chalana na míle vzdialený), sexi kočka Liz, do ktorej je aj po uši zamilovaný (a jej fotr lotr), teta (opäť sexi), ktorá dohliada na jeho fyzické, no hlavne psychické zdravie, atď, atď. Mnohokrát opakované, no v tomto kúsku sa dá nájsť aj rovnaká priehršť pozitív. Vymakaný spíďov oblek a jeho oblek-dáma ma bavil najviac, technológie, to ja môžem :) aj samozrejme všetky tie funny kúsky, ktoré z jeho používania vyplynuli. Peterova trieda, resp. grupa, to bol ten najväčší rasový mix, aký som kedy v akomkoľvek filme videla :) a to myslím v tom absolútne najlepšom zmysle (afroameričan, číňanka, ind, američan, vietnamec (?) a všetky ostatné mixy). No ale najväčšou čerešničkou je samozrejme Keaton a jeho Vultura - od prevedenia obleku, cez hereckú stránku, až po score hudobný motív. Všeobecne sa Marvelu nejako jeho padouchovia začínajú dariť :) I keď v tomto prípade som teda miestami viac držala palce jemu, než Spíďovi. Celkovo to svižne odsejpá, zopár nudných momentov strieda svieža akcia, technologicky premakané, hudobne a zvukovo skvele zvládnuté, ďalší, vcelku vydarený dielik do marvelovskej puzzle skladačky.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Tak to bol teda nářez! A to po stránke technickej, efektnej, bolibruchovej (od smiechu) a uslzenej. Ale pekne po poriadku. Baby Grootova (alias Gunnova) tanečná epická úvodná scéna patrí medzi najlepšie svojho druhu v kinematografii vôbec, nehanbím sa prehlásiť. Celkovo soundtrack, resp Awesome Mix 2 vôbec nesklamal, hoc sme sa toho možno obávali - mohlo snáď niečo ešte prekonať úžasný Awesome Mix 1? Mohlo! Naozaj trefne vybraté kvalitné pesničky, akokeby stvorené pre tento film. Dočkali sme sa naozaj prehĺbenia rôznych charakterov, vysvetlenia ich motívov, čo nám vnieslo trocha svetla aj do prvej časti. bohužiaľ (na môj žiaľ), musím priznať - ja tak neznááášam sentimen kecyyyy...nemôžem si pomôcť, a tento film je toho táák strašne plný...jediné, čo mi zostáva, je dúfať, že to všetko tvorcovia mysleli ako satiru...verím v to, verím, verím...a poďme ďalej...ako som už spomínala, vo všetkom, vzťahoch, motívoch, činoch sme sa posunuli o kus ďalej (tak to ale v dvojkách už väčšinou býva), uspokojujúce herecké výkony - najmä môj obľúbenec Michael Rooker (Yondu) - je ho strááášna škoda. Už to tak býva, ktorú z postáv si najviac obľúbite, tá poväčšine má svoj osud zrátaný, aj keď na Marvel Univerze je to nevídaný počin...snáď v tom nebudú pokračovať :) Úžasný vizuál, hlášky, ktoré určite zľudovejú a ktoré si zapamätám, naozaj úžasný soundtrack (tým myslím score aj mix) a jedna z najlepších funny scén ever (Groot vs Yondu vs Rocket na lodi, zháňajúci "číro":), to je suma sumarum tohto ďalšie skvostu, ktorý síce nepredčil Guardians of the Galaxy 1, ale minimálne sa zaradil na rovnakú priečku kvality a obľúbenosti.

Thor: Ragnarok (2017)

Thor sa nám v tomto počinu predviedol zatiaľ v nami nevídanej podobe - trúsiaci humorné hlášky kade chodí, väčšinu času len vezúci sa na vlne okolností, ktoré ovplyvňujú iné postavy. Mimochodom, postavy - okrem skvelého Goldbluma, ktorý si to evidentne užíval, už štandardne skvelého Hiddlestona, stále nervózneho Ruffala a kus poamerickovanej pani valkýri Thompson, musím hlavne vyzdvihnúť Blanchett, a jej bohyňu smrti, ktorá je snáď prvá poriadna "padouška", ktorú berieme s rešpektom (hoc vyzerala takmer v každom zábere inak:) Takmer celý film sa nesie vo farebnom, chaotickom svete, ktorý mne najviac pripomínal ten z Trona. Aj hudobne. To len tak znovu neuvidíme :) Bolo to zábavné, originálne iné, taký nový svieži závan v zaužívaných pravidlách Marvelu, ktorý naozaj už trebalo. Koniec ako inak otvorený, až poriadne povedala by som, takže sa neviem dočkať ďalších marvelovských počinov :)

Captain America: Občanská válka (2016)

Po mnohých stránkach je Captain Amerika: Občianska vojna, alias Avengers 3 (načo to vôbec tak nazvali, keď je to každému jasné) príliš priemerný. Akčné scény boli napodiv, a na rozdiel od predchodzích filmov, miestami naozaj zle zrežírované, čo znamená, zbytočné momenty, miestami až nezáživné (viete, ten štýl akcie, kde jeden hrdina doslova "podá" padoucha druhému, aby ho ten dorazil, i keď ho úplne bez problémov mohol doraziť ten prvý, proste umelo vyskladaná akcia, ktorá nepôsobí dobre). Takisto akcia ako taká zo začiatku nepriniesla nič nové, videli sme to, čo už xkrát v predchodzích filmoch, no chvalabohu s príchodom nových kumčaftov sa to rozprúdilo a rozrôznorodilo :) Najviac som si užívala práve tieto nové postavy, jedného z mojich najobľúbenejších T´Challu a Spíďa (i keď herecký predstaviteľ Tom Holland mi ani za mak nesadol, proste príliš detský typ), príjemne pozerateľný bol aj Tony Stark v jeho zatiaľ najserióznejšej podobe, škoda trochu Kapitána, ktorý to tými svojimi heroickými a záchranárskými postojmi už aj trochu preháňal (a okrem toho prakticky celý film len babysittoval Buckyho, čo ma dosť zlostilo, proste premrhaný potenciál). Zhruba od polovice filmu to už pekne odsejpá, no jakkoliv sa snažili tvorcovia spraviť z letiskovej bitky the best of, tá finálna, Ironman vs Cap vs Winter Soldier bola oveľa temnejšia a emocionálne intenzívnejšia, s ústredným momentom celého filmu, ktorý vlastne aj celý film charakterizoval. Ešte niekoľko slov k celej tej hlavnej pointe filmu - je mi jasné, že celá koncepcia občianskej vojny vyžaduje pocit viny zúčastnených a ohliadnutie sa za svojim činmi, no práve to vytvára až príliš neuveriteľný kontrast medzi predchodzími titulmi, kde sa tvorcovia takým niečím, ako na koho spadne zničený mrakodrap, alebo vôbec nejakou ideou prípadných obetí vôbec nezapodievali, a týmto počinom, kde len púhy pohľad na výbuch časti jedného domu spôsobí Avengers takmer šok a hneď sa berú zachraňovať ľudí (čo takisto zatiaľ v Avengers filmoch nemá obdoby). Nevravím, že by sa na tento aspekt nemalo prihliadať, no aspoň sa to mohlo spraviť a načať o čosi plynulejšie. Alebo sa na to v predchodzích filmoch nemali tak vykašľať :) Každopádne to všetko vyšlo o niečo lepšie než Age of Ultron, jednotku to zatiaľ ale neprekonalo (niet divu). Som zvedavá, čo ukáže čas a ďalšie časti, no úprimne dúfam, že sa konečne dočkáme viac nadpriemerných, než priemerných filmov.

Doktor Strange (2016)

Musím priznať, jeden z najlepších Marvel počinov vôbec, a to som sa s Mudr. Strangeom predtým nikdy nestretla, ani v komixoch, nejak tak prešiel vedľa mňa :) Začiatok je trochu chaotický, pretože nás hodia do sveta, ktorý nepoznáme a ktorý sa dosť vážne odlišuje od všetkého marvelovského, čo sme doteraz videli, no po krátkom oklepaní a zvyknutí si na kaleidoskopické reality a mágiu ako takú, si tento odklon od technológie užijete. Čo sa týka obsadenia, musím priznať, že Benedict Cumberbatch je zo začiatku strááášne nesympatický, no po nejakom čase, keď si nechá narásť typickú strangeovskú briadku a kus rozšafne háro, je to už znesiteľné :) Takisto pekne zapadla i Rachel McAdams, milá a sympatická, a tie je výkriky hrôzy fakt stáli zato :) Tilda Swinton magická, tajomná, tak ako to vie len ona. Taktiež som rada, že romantická dejová linka v tomto prípade nehraje prím a nejak extra sa vzťahu strange - palmerová nevenujeme, dokonca nedôjde ani len na bozk! :) Čo sa týka ale hlavného antagonistu (teraz nemyslím Mikkelsena, ten to zahral skvele), tam by som určite na mieste tvorcov pritvrdila, resp. aspoň sčasti pozmenila - kým bol zo začiatku len nekonkrétne zlo, vznášajúce sa oči, bez tvaru, bolo to predsa len o niečo desivejšie a uveriteľnejšie, ale keď mu vo finále pridali ústa, nos, dokonca aj ruky do frasa, zas humanoid, nič originálne, bohužiaľ, videli sme niečo podobné už xkrát, takže trochu sklamalo. Každopádne, finálna bitka bola epická, Strange naozaj nezameniteľný, koniec otvorený, čo viac si priať - jedine ten kabát, ááno, taký kabát, čo otrepe hlavu mojim nepriateľom o stenu, chcem aj ja ! :)

V kruhu koruny - Jindřich VI. (1. díl) (2016) (epizoda)

Intrigy, ctižiadosť, zákulisné praktiky, toho v tomto dieli dostaneme plnú priehršť. Opúšťame hrdý a honosný štýl prvých filmov, tento sa už nesie v komornejšom duchu, a viac než na vojny a osudy, aj tých normálnych ľudí, sa zameriavame na nevýrazného a naivného mladého kráľa a supy, ktoré okolo neho krúžia. Herecké výkony všetkých zúčastnených znamenité, vrátane Okonedo (korektnosť nekorektnosť, herečka ako taká tam vôbec nesedela, ale to je skôr fail tvorcov, než jej) zážitok ako taký, ako som už spomínala, komornejší, stále ale dosť intenzívny. Aj ten, kto predtým tento príbeh ani historicky nepoznal, tuší, že pre mladého Henryho to dobre neskončí, ľudská závisť je totižto nekonečná a každého naivného a dobrého zožerie. Každopádne sa teším na ďalší diel a pokračovanie.

V kruhu koruny - Jindřich VI. (2. díl) (2016) (epizoda)

Tak v tomto dieli sme si užili krvi až až, plným priehrštím (keď sa to dá tak nazvať). Surovosť vojny a rýchlosť smrti a vymretia hoc aj celého rodu je tu ukázaná v celej svojej realite a "kráse". Je tu vidieť, že rytierskosť, chrabrosť, lojalita a túžba predovšetkým slúžiť svojej krajine sa vytratila po smrti Henryho Piateho. Moc, intrigy a túžba po korune opantáva všetkých čoraz viac, jedného zloducha strieda ďalší, ešte horší. Herecké výkony znamenité, nemám k nikomu vôbec žiadne výhrady (k Okonedo som sa vyjadrila v komentári k predošlej časti). Počet hlavných a vedľajších postáv sa pomaličky znižuje, ale tým naberajú na intenzite. Hudba bola veľmi vydarená, radosť počúvať. Teším na poslednú časť, i keď samozrejme tušíme, ako sa to skončí - reálny život veru nie je rozprávka, a história nepustí :)

V kruhu koruny - Richard III (2016) (epizoda)

Cumberbatchov takmer monológ, tak by sa zhruba dala vystihnúť adaptácia tejto Shakespearovej hry. Richard III. nám tu prezentuje jeho najtemnejšie pohnútky, šialené stavy mysle a nenávisť, akú cíti ku všetkému a všetkým, v tej najsurovejšej podobe. Prajeme mu všetci len to najhoršie. Aj keď samozrejme dle histórie, vieme, ako kto skončí, musím podotknúť, že v posledných rokoch sa predsa len objavujú informácie, že Richard nakoniec vôbec nevyzeral tak, ako to Shakespeare prezentoval, a to dokonca nie len fyzicky, ale aj vnútorne. Toto bádanie a odkrývanie právd necháme ale na kompetentných, k tomuto dielu už len dopoviem, že Cumberbatch získal všetky ocenenia plným právom, keďže predviedol úžasný výkon. Takisto celému hereckému ansámblu nemám čo vytknúť, výprava skvelá, musím vyzdvihnúť aj vydarenú sprievodnú hudbu. Poctivé ukončenie celej série.