VALL-I (2008)

Dokonalý film po všetkých stránkach - od prvých úvodných záberov až po vydarené titulky - plný milého humoru, najlepších pazvukov aké kedy filmové aj nefilmové roboty mali, prekrásnej grafiky, a nádherného, i keď jednoduchého príbehu, ktorý chytí za srdce. Množstvu postáv autori vytvorili vlastné charakteristické povahy, a teraz nehovorím len o hlavných hrdinoch, ale o každom robotovi by ste vedeli povedať nejakú tú povahovú črtu, dokonca i ten šváb bol osobnosť :) Nasmiali sme sa, poplakali, povznášali spolu s Wall-Em a Eve. Nesmiem opomenúť naozaj nádherný a vydarený soundtrack, ktorý dá o sebe vedieť vždy v pravú chvíľu a krásne dopĺňa celkový dojem. Takýchto filmov, či už animovaných alebo nie, sa nerodí veľa - treba si ceniť takýto skvost v dnešnej kinematografii. Vzdávam hold Pixaru a jeho zatiaľ najvyššie zdvihnutej laťke, ktorú len tak niekto neprekoná.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Pre mňa je toto rozhodne (len) priemer, čo som teda nečakala, nakoľko som dúfala, že film o jednom z mojich obľúbených x-menov bude dokonalý, alebo sa aspoň dokonalosti dosť priblíži :) takto sme dostali nemastnú-neslanú zmiešaninu akčného filmu - kde musím priznať akčné scény boli viac než efektné, a filmu a lá vysvetlenie všetkého, čo sme doteraz vedeli o Wolverinovi, len sme nevedeli, odkiaľ to má :) no a práve tieto "vysvetlivky" boli poväčšine nakopené v prvej polovici filmu, čo dalo priestor dosť veľkým obkecávačkám a ja som sa bohužiaľ nudila, čo som neplánovala. Chválim Jackmana, ktorý sa do role oprel, ako inak, svojou celou osobnosťou, a Schreibera, ktorý bol až miestami lepší. No zvyšné postavy dostali minimum priestoru na nejaké zmysluplné predstavenie, charakterizáciu a vývin, čo je opak toho, čo sme videli v predchádzajúcich častiach série X-Men. Ľutujem najviac obľúbenca mnohých - Gambita, ktorý sa mi zdal, že tam pribudol len preto, aby ho konečne po toľkých odsúvaniach fanúšikovia videli, zaslúžil si teda oveľa väčší priestor, takto tam bol len do počtu. Suma sumarum, efektná akcia popretkávaná nudnejšími, ale často potrebnými časťami, s dvoma úžasnými hercami a množstvom nevyužitých postáv.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Dokážem pochopiť, čo sa toľkým ľuďom na tomto filme páči, že ho niekedy považujú až za najlepší diel série - takmer neprestajná akcia, oveľa viac hutnejších efektov, menej "obkecávačiek" a tak podobne - ale to je tak povrchné :( dúfam, že nie som sama, pre koho je to málo na to, aby som to považovala za naozaj kvalitný akčný scifi film. Predošlé diely mali dušu, doslova vás vcuclo do sveta x-menov. Tuná sa o nejakej hlbšej myšlienke, akcii alebo konverzácii ani nedá hovoriť. Áno, je to všetko pekné na pohľad, a rýchle, a svižné, ale...ale. Najhoršie pohorel scenár, absolútne bezduchých hlášok by sa zopár našlo, osobne som neznášala všetky tie klišé obkecávačky a la "sme jeden tím", a hlášky typu "zomriem pre teba" a "čo som to urobil" - až ma strasie. Je mi smutno pri predstave, aká unikátna séria by to mohla byť, ak by to ostalo v Singerových rukách. Suma sumarum, pozerá sa na to pekne, rozmýšľa sa pri tom už menej.

X-Men 2 (2003)

Nestáva sa často, že by druhá časť filmovej série bola lepšia, než tá prvá. Práve naopak, poväčšine je prvá časť tá najlepšia a ostatné pokračovania sú už len slabým odvarom. Aj to je dôvod, prečo je X-Men séria iná, než ostatné. Stalo sa totiž čosi nevídané, i keď bola prvá časť naozaj dobrá, tá druhá ju preskočila snáď vo všetkom. Inteligentné postavy, vykreslené, takisto vzťahy medzi nimi, inteligentná akcia sprevádzaná výbornými trikmi, skvelí herci - ani vymenovávať ich nebudem, nakoľko skvelí boli proste všetci, a takisto parádny otvorený koniec. Najlepšou scénou však zostáva fenomenálny Nightcrawlerov úvodný útok na Biely dom podfarbený Mozartovým Dies Irae...proste orgie se vším všudy :) Je len škoda, že tretia časť nezostala v rukách toho istého režiséra, možno by sme sa dočkali naozaj jedinečnej trojsérie, čo v kinematografii nemá obdoby. Pre mňa dokonalé po všetkých stránkach.

X-Men (2000)

Absolútne najlepší úvod do série X-Men, aký sme si mohli priať. Na danú dobu solídne efekty, skvelá akcia striedajúca rozprávacie časti, ktoré ale ani zďaleka nenudia, čoho sa príliš často u akčných filmoch nedočkáme - vývoj a vykreslenie charakterov postáv, a to nie len hlavných, ale aj vedľajších. Môžeme si teda užiť celkom pekné spektrum mutantov a ich schopností. Samozrejme nesmiem opomenúť aj skvelé herecké výkony, Stewarta a McKellena samozrejme, takisto Hugha Jackmana (podľa môjho názoru je Wolverine jeho životná rola) a Anny Paquin. Soundtrack síce neohúri, ale ani neurazí, pekne to všetko dotvára. Myslela som si, že práve toto bude najlepší diel série, ale...dvojka všetko zmenila :) to je už ale iný koment...Čo sa týka sfilmovania komiksoviek, pre mňa sú X-Men najlepším počinom v rámci všetkých, ktoré zatiaľ sfilmované boli.

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010)

Tak sme sa opäť niekde o krôčik posunuli, tentokrát ale smerom k hollywoodskym blockbusterom, ktorých základom sú najmä efektné efekty a akcia na každom rohu. Predošlé dve časti boli ladené skôr čarovne a rozprávkovo, tuna to skôr vyzerá naozaj na fantasy film, no nejak ma proste nenadchol - nemá to predchádzajúce čaro. Herci sa takisto o krôčik posunuli, a to ku kvalitnejšiemu hraniu :) neurazí, nenadchne, dá sa raz, dvakrát pozrieť pre pár pekných scén, no to je asi všetko. Musím takisto priznať, že som sa miestami aj trochu nudila. Pre mňa aj keď najnovší, ale najslabší článok série Narnia.

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008)

Tak sme sa posunuli o jeden krôčik (ale naozaj len jeden:) bližšie k staršiemu publiku než 10 rokov. Na niektorých scénach to badať, inde sa stále pridŕžame infantilnosti a nedospelosti. Opäť scenár bol najväčším kameňom úrazu, ten mať aspoň o úroveň lepší a dospelejší, mohol to byť hit. Takto tento film ostal hitom len pre zopár osamelých vyvolených, medzi ktorými patrím aj ja :) cez to všetko som si k tomuto filmu našla cestičku, páčil sa mi celkový feeling, pár efektov taktiež nestálo za zahodenie - samozrejme záver - vodný muž a battle sa vydaril. Herci sú o niečo starší, takže sa už dá hovoriť aj o troche hereckej šikovnosti. No a celým filmom sa opäť nesie krásny soundtrack Gregson-Williamsa, končiac krásnym songom (Regina Spektor-The call), ktorý s textom sadol na daný film a najmä záver ako...veď vy viete čo :) Nemôžem si pomôcť, tento filmík mám proste rada, a v celej zatiaľ natočenej sérii o Narnii u mňa víťazí na celej čiare.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Áno, je to rozprávka, často až príliš okato zameraná na detské publikum, ale aj tak čarovná :) myslím, že je to to pravé slovo, ktoré vystihuje v mojej hlave pocit z tohto filmíku. Detskí herci sú takí naivne...detskí (na rozdiel od súčasných dobreženie sedemročných hollywoodskych superhrdinov). Myslím, že by film bol o nejakú tú úroveň vyššie, ak by mal aspoň trochu inteligentnejší a prepracovanejší scenár, no práve on sa až príliš prispôsobil nízkej vekovej kategórii, pre ktorú je tento film primárne určený. Stále je to ale príjemná a oddychová podívaná, niekoľko scén ostane v pamäti - mne osobne sa navždy spája s Narniou jedna z úvodných scén "preletu" pre vlakom, podfarbená krásnym soundtrackom Gregson-Williamsa - ten sa linie celým filmom, je krásne precítený a má stále miesto v mojej zbierke soundtrackov :)

Zelená míle (1999)

Krásny prekrásny film, plný emócií, otázok aj odpovedí a takisto skvelých hereckých výkonov. Darabont opäť raz ukázal, ako sa točia kvalitné filmy, bez potreby efektov, ale s kvalitnými hercami a ešte kvalitnejšou réžiou. Tom Hanks skvelý, takisto ako Duncan, no musím povedať, že všetky, aj vedľajšie postavy hrali skvele - mňa potešil najmä David Morse. Očakávano-neočakávaný koniec, celá stopáž na 100 % využitá. Opäť raz sa preukázala sila deväťdesiatych rokov v celosvetovej kinematografii - zlatý to čas.

xXx: Nová dimenze (2005)

Po dopozeraní XXX jednotky som sa predsa len odhodlala pozrieť aj dvojku, aj keď Ice Cuba ako herca nemôžem strašne. Ale povedala som si, ber to čert. Prvých pár sekúnd (naozaj len sekúnd) sa nám možno začne zdať, že tá akcia nie je taká zlá a možno že nakoniec to nebude také strašné, ale po prvých stupídnych hláškach hercov nám to scenáristi raz dva vyvrátia. Strašný prestrašný scenár, akcia okrem tej úvodnej nudná, neprekvapivá a špatne zrežírovaná. Zato sa ale naučíme zopár vecí, ako napríklad ako ujsť z väzenia - stačí dať do držky zopár dozorcom, zablokovať jedny dvere, vyskočiť na strechu a je to..ja neviem, jak je to možné, že máme furt plné väznice...ďalší náučný postup - keď pred ultrautajovanou centrálou vybuchne auto, všetci do nohy tam vybehnú, samozrejme nik nezostane dnu - veď načo, následne Master of the Obvious zapotí, že to bolo na odpútanie pozornosti, a pakujú sa všetci naspäť. No a takýchto podobných blbostí je film úplne plný, takže si môžete spraviť predstavu, čo vás čaká. Škoda len hercov ako je Jackson alebo Dafoe, tí sa po dopozeraní filmu, v ktorom hrali, museli úžasne rehotať.

Ovládací panel
2 body