V kruhu koruny - Jindřich VI. (1. díl) (2016) (epizoda)

Intrigy, ctižiadosť, zákulisné praktiky, toho v tomto dieli dostaneme plnú priehršť. Opúšťame hrdý a honosný štýl prvých filmov, tento sa už nesie v komornejšom duchu, a viac než na vojny a osudy, aj tých normálnych ľudí, sa zameriavame na nevýrazného a naivného mladého kráľa a supy, ktoré okolo neho krúžia. Herecké výkony všetkých zúčastnených znamenité, vrátane Okonedo (korektnosť nekorektnosť, herečka ako taká tam vôbec nesedela, ale to je skôr fail tvorcov, než jej) zážitok ako taký, ako som už spomínala, komornejší, stále ale dosť intenzívny. Aj ten, kto predtým tento príbeh ani historicky nepoznal, tuší, že pre mladého Henryho to dobre neskončí, ľudská závisť je totižto nekonečná a každého naivného a dobrého zožerie. Každopádne sa teším na ďalší diel a pokračovanie.

V kruhu koruny - Jindřich V. (2012) (epizoda)

O poznanie menej zábavný a uvoľnený film (zrejme hlavne preto, lebo tu už (takmer) neúčinkuje Bealov Falstaff), prechádzame na obdobie vlády Henryho Piateho. Nechýbajú teda dlhé a dušu povzbudivé monológy, oduševnenie a oddanosť k Anglicku hlavného predstaviteľa, ktorého bravúrne stvárnil Hiddleston. Takisto aj hrôza a skaza vojny, ktorej odkaz sa linul počas celej stopáže. Čo mne vadilo, bolo hlavne opäť podľa mňa zbytočná výmena niektorých celkom viditeľných hereckých predstaviteľov (zmenu oddanosti voči kráľovi by sme pri Edwardovi z Yorku ešte mohli pochopiť, zmenu pleti ale už najskôr nie:)), a takisto zbytočné degradovanie francúzskeho jazyka - takmer všetky pasáže, v ktorých vedú dialógy Francúzi, sú vedené napodiv v angličtine, oveľa viac vážnosti a rešpektu voči danej téme by priniesol klasický francúzsky jazyk s anglickými titulkami, myslím, že by to ľudí až tak neodradilo :) Vcelku sa jedná o veľmi vydarené pokračovanie série, ktorá zatiaľ zostáva verná kvalite spracovania predošlých dielov. Takisto sa teším, že konečne som zaznamenala aj kvalitnejšiu hudbu v pozadí, ktorá ma v niekoľkých chvíľach a scénach potešila.

V kruhu koruny - Jindřich IV. (2. díl) (2012) (epizoda)

Nie som si istá, ako to ten Shakespeare myslel (nepoznám jeho hry), ale z tohto filmu som mala pocit, že by sa mal skôr volať Sir John Falstaff, než Henry IV. :) narážam na fakt, že väčšiu časť stopáže si uzurpuje práve tento objemný, nanicovatý rytier, ktorého bravúrne stvárnil skvelý Simon Russell Beale. Odhliadnuc od toho sa jedná o výbornú podívanú, pokračovanie prvej časti, kde Hal postupne dostáva rozum, pohybuje sa skôr smerom k otcovi kráľovi, než k svojim bývalým kumpánom. Opätovne je tu mnoho intenzívnych scén, moje dve obľúbené - záverečný rozhovor so skvelým Ironsom a nemenej skvelým Hiddlestonom, a nakoniec krátky, no intenzívny prejav Henryho, už piateho, v závere filmu. Celkovo mám z tohto diela veľmi dobrý pocit. PS: nechápem jednému, tej českej "posedlosti" (so všetkou úctou k bratom Čechom) prekladať si mená postáv vo filme (a to zďaleka nielen v tomto) do českého jazyka, resp. až pretváranie si ich - a tak sa stane, že v titulkách máme namiesto Doll Dorku, z pani Quickly je pani Kvíková a z pána Shallowa pán Šalba....no čo už, snáď každý divák s dobrými ušami počuje správne :)

V kruhu koruny - Jindřich IV. (1. díl) (2012) (epizoda)

Podľa môjho názoru o niečo slabšie než prvá časť (Richard II.), ale stále veľmi kvalitná produkcia, ktorú podopierajú najmä kvalitní herci - Tom Hiddlestone hral úžasne, česť Ironsovi, ale takisto aj množstvu vedľajších, pre niekoho známejších, pre iných menej známejších hercov, mňa osobne najviac zaujal Armstrongov "Hotspur" - presne takto podľa mňa vyzeral aj v reálnom živote :) skvele zachytená a predstavená postava, se vším všudy. Sledujeme tu mladé léta princa Hala, jeho bujarú mladosť, prieky s otcom, aj prvé vojenské skúsenosti, jeho kvázi dospievanie. Osobne ma zo všetkých postáv najviac štvala postava Falstaffa (i keď chápem, že vynechať ju nebolo možné), aj tie najvážnejšie mienené situácie boli jeho prítomnosťou zosmiešňované, čo často nemuselo byť. Inak skvelá výprava, dialógy (oveľa menej veršované, než v prvej časti) skvelo zaujmú, celkové tempo filmu nenudí. Taká minilahôdka na zimný večer. Rozmýšľala som nad tromi hviezdičkami, ale nakonie - predsa len štyri :) Armstrong a Henry Percy si to zaslúžia :)

V kruhu koruny - Richard II (2012) (epizoda)

Richard II. u mňa zmenil názor na historické filmy (doteraz som tento žáner nepovažovala za moju šálku kávy). Tak dobre spracovaný historický film som ja osobne ešte nevidela, hoc nemám z tohto žánru zatiaľ vo filmotéke veľa kúskov. Prinútil ma so záujmom naštudovať si reálne historické pozadie udalostí stvárnených vo filme, a nielen tých, ale aj postáv, ktoré sme mali možnosť vidieť. Keďže ale tento film nebol vytvorený na základe tých reálnych udalostí, ale podľa Shakespearovskej predlohy, ktorá sa v mnohom odlišuje od reálu, odporúčam naozaj pre všetkých, pozrieť wikipediu :) Plusom je samozrejme znalosť anglického jazyka, tam to je oveľa lepšie a obšírnejšie spracované. Keď sme pri anglickom jazyku...mala som tú česť vidieť a rozumieť anglickému originálu, s českými titulkami, a hoc boli dosť oslavované, a to najmä ich tvorca, pre mňa bola znalosť anglického jazyka len plusom, keďže naozaj dosť často sa stáva, že hoc pointa dialógu aj viet zostane zachovaná, niečo iné sa povie, a o trochu niečo iné sa preloží, aby to štelovalo do rýmu, alebo vyznelo vzletnejšie, čo je škoda, pretože by sa to dalo šikovne i inak, tak, aby divák aspoň niečo z tej angličtiny aj pochytil...takto naozaj len tápe. Hoc samozrejme bolo samotné anglické hovory dosť ťažko len na počutie sledovať, staroangličtina nie je žiadna sranda, na niektoré slovíčka a obraty je potrebné si zvyknúť, ale stačí si film pozrieť niekoľkokrát a je to :) Samozrejme niečo skomplikovali aj veršované časti, ktoré ma zo začiatku hnevali, dúfala som, že v tomto duchu nebude celý film, a moje dúfanie bolo úspešné :) Veru veršované časti sú len sporadické a dajú sa vydržať. Kráľ Richard je v tomto filme zobrazený z viacerých strán a zároveň veľmi hĺbkovo rozpitvaný. V prvej časti filmu je prezentovaný ako náfuka, ktorému záleží len na peniazoch, zženštilý kráľ, pre ktorého pompa, zábava a jeho prisluhovači znamenajú ďaleko viac než rodná zem. To sa ale zmení v druhej časti filmu, keď je zradený tým, ktorého sa najviac obával a preto ho aj vyhnal, postupne sa mení, vidíme tam hrdosť, dá sa povedať že až zmužnie, takto by mal vyzerať a chovať sa hrdý kráľ. Je už ale bohužiaľ neskoro, čo si uvedomuje samozrejme aj Richard priamo v Toweri vo svojom monológu (premárnil čas a teraz čas premárnil jeho). Ako ho na začiatku odsudzujeme a prajeme mu všetko to, čo sa naňho chystá, tak na konci ho ľutujeme, prajeme mu druhú šancu a v kútiku mysle vás nahlodáva myšlienka, že takto by sa to nemalo skončiť. Takisto ostatné postavy sú tu hrané vynikajúco, a to úžasnými hercami ako sú Patrick Stewart, ktorého sme si ale veľmi veľa neužili, David Suchet, podľa mňa v celom filme najlepšie zahraná postava, skvelý herec, z mladších najmä Kinnear a Hughes. Čo sa týka výpravy, žiadne obrovské a úchvatné exteriéry (vidíme až pobrežie a les), žiadny veľkofilm nečakajte. Je to komorná záležitosť, odohrávajúca sa poväčšine v interiéroch, zámkoch, hradoch, tavernách, čo pre mňa je veľké plus. Suma sumarum je to dielo, ktoré sa oplatí vidieť, i keď s minimálnym napätím, bez nejakej akcie, zaujme, nepustí až do konca. Teším sa na ďalšie časti.

Válečný kůň (2011)

Tuho som premýšľala pri hodnotení medzi troma a štyroma hviezdičkami. Nakoniec sa to ustálilo na troch s vyhliadkou na štyri :) Tu sú dôvody...Tento film je rozdelený na prvé dve tretiny a poslednú tretinu, ktorá je tak odlišne pojatá, až nedobre - až príliš pátosu, ľudskej dobroty, obdivu a neviem čoho ešte, Spielberg to už príliš prestrelil, až ste z toho mali divný pocit. Zato prvé dve tretiny, a hlavne Joeyho mladosť (a radosť) na farme, a následne "kariéra" u vojny, boli prerozprávané krásne, poeticky, s utrpením aj radosťou. Vidíme tu len niekoľko postáv, charakterovo ostro ohraničených (dobrý nikdy nespraví nič zlé a naopak). v prvej tretine kraľuje jednoznačne potrhlý gunár :) Cítiť z tých dvoch úprimnú lásku na míle ďaleko. Nasleduje vojna, zo všetkými jej hrôzami a bolesťou, ale tentoraz nezobrazená vo veľkých počtoch tisícok vojakov, v číslach alebo od stolov generálov, ale, po ľudskej stránke, na príbehu jednej roty, jej niekoľkých, ale zato dôležitých chvíľ, oboch strán (celý zákop cvakajúcich zubov volajúcich na koňa pobavil:), a po zvieracej stránke, oddaná služba človeku, prakticky až za hrob. A to sa len tak nevidí, videla som už kvantum vojnových filmov a prečítala ešte viac článkov a faktov o vojne, či už prvej alebo druhej, ale nikde som sa nedočítala o stratách na životoch, tých zvieracích. Boli prehliadané, zabudnuté, nepodstatné. A myslím, že práve toto mal film prezentovať, odhaliť, podčiarknuť. Inak by som to charakterizovala ako splnený sen každého režisérskeho milovníka koní :) Herci a herečky si odohrali svoje role poctivo, na Irvineovi bola samozrejme jeho prvá takáto skúsenosť vidieť, najmä zo začiatku, no on sa vykryštalizuje. Každý nejak začíname. A on mal tú česť začať v Spielbergovom filme. Trochu melodramatickom, trochu príliš...príliš, ale za to plnom lásky a koní :)

Bezedné moře (2011)

Snímok plný depresie, opisujúci nám trýznivú, spaľujúcu a sebazničujúcu lásku dvojice, kde jeden miluje inak než druhý. Rachel Weiss naozaj bravúrne zahrala ženu, ktorá je pre lásku ochotná urobiť čokoľvek, aj zomrieť, dokázala som sa vžiť do každého utrápeného pocitu. Tom Hiddlestone zas vnútorne nešťastného, navonok ľahostajného bývalého vojaka, ktorý sa jej lásku snaží všetkými silami vrátiť, no nemôže / nevie. Okrem toho tu máme prakticky len jednu dôležitejšiu postavu (manžel) a dve menšie vedľajšie, takže tvorcovia si museli vystačiť s naozaj skromným ansáblom. Všetko sa to nesie v obyčajnej mestskej atmosfére, takmer celý príbeh ich lásky vidíme prostredníctvom flashbackov (niekto môže ľahko stratiť orientáciu), držíme im palce, no všetci od začiatku vieme, ako to asi dopadne - ako to už v živote býva. Čo ale mňa najviac iritovalo, bola výsostne ušitrhajúca sláčiková hudba, ktorá nás sprevádzala dejom, to sa nedalo počúvať (a to mám vážnu hudbu rada), kto toto vymyslel...asi chceli šokovať, niečo podškrtnúť, ale toto sa naozaj nepodarilo. Jedinými dvomi klenotmi sú neoriginálne skladby You Belong to Me, krásna to pieseň, a čarovná írska Molly Malone aka 'Cockles and Mussels' . Inak celkový dojem je priemerne priemerný, dá sa pozerať bez ujmy na zdraví.

Půlnoc v Paříži (2011)

Čarovná a typická francúzska hudba nás sprevádza filmom, ktorý je oslavou Paríža v jeho najčistejšej a najumeleckejšej forme. Woody Allen musí Paríž milovať celou svojou dušou aj srdcom, a je to z toho filmu cítiť. Sprevádza nás mnohými zákutiami, predstaví nám priehršť rôznych postáv, pričom musím vyzdvihnúť Coreyho Stolla ako Hemingwaya alebo Hiddlestonea ako Fitzgeralda, pre laikov a nezainteresovaných sú mnohé neznáme alebo aspoň minimálne známe, ale tento film ma prinútil si každú jednu postavu vygúgliť a nájsť si aspoň čo to o nich :) Wilson ako také romantické naivné nemehlo, ktorý len tak prepláva dvadsiatymi rokmi a nasáva všetko to čaro, nakoniec príde na to, na čo diváci už od začiatku prišli, ako mali tú česť stretnúť McAdams a jej zbohatlícku rodinku - že šťastie sa dá nájsť len vtedy, ak idete za svojím srdcom a snami. No a čarovná Cottilard samozrejme vo filme ospevujúcom Paríž nesmie chýbať. Veľmi úsmevný (ale nie komediálny) a príjemne pozerateľný film, ktorý vás isto iste obohatí.

Archipelago (2010)

Ako som začala pozerať tento film, zdalo sa mi, že je mi to nejako povedomé...dlhé zábery kamery na oblaky, počasie, postavené bicykle pri dome...čo mi to len pripomína...no jasné, Unrelated! Až potom som zistila, že to vytvorila rovnaká režisérka :) opäť sa teda jedná o výjavy a scénky zo života, reálneho života, tentoraz je tu menej nehercov (ale pri počte piatich postáv, ktoré takmer celý film sledujeme, to je aj tak asi taký istý pomer ako v Unrelated:)), postavy sa snažia riešiť si nejaké svoje vnútorné konflikty, všetci samozrejme po svojom. Absolútne neznesiteľná sestra Cynthia, niekoľkokrát som už naozaj dúfala, že jej niekto konečne povie niečo na rozum, nerozhodná, obraňujúca matka, až prehnane empatický syn (hoc som sa v ňom a jeho reakciách najviac videla:)), učiteľ maliarstva, ktorý to tam neustále zapĺňa hlbokými psychologickými rečami, ktorých zmysel ma sem tam obchádzal (niežeby som nevedela po anglicky), a nakoniec kuchárka, ktorá sem prišla len za prácou, na začiatku sa jej možno aj zdalo, že našla dobrých známych a príjemných zamestnávateľov, a nakoniec ušla - aspoň myslím. A to mi na filme aj najviac vadilo, nedoriešené, bez konca, nevypovedané, vieme, že je tam nejaký otec, prečo neprišiel, prečo sa so svojou manželkou nakoniec tak pohádal, a o čom to bolo, čo kuchárka do svojho listu napísala, čo ich všetkých viedlo až do takéhoto stavu....nevieme. A ani sa nedozvieme. Nie som za naservírovanie všetkého ako na tanieri vo filmoch, ale toto sa mi zdalo až príliš, mala som z toho zmiešané pocity a skoro nič mi to nedalo. Inak škoda, lebo prostredie bolo príjemné, herci takisto. Asi takýto typ spracovania filmu nie je pre mňa tá pravá šálka kávy :)

Smutky slečny Austenové (2008) (TV film)

Zo všetkých diel Jane Austenovej, ktoré boli v tomto filme spomínané i nespomínané, jej tento najlepší a najplnší, jej vlastný život, taký bežný, a predsa tak výnimočný, v jej osobe. Bohužiaľ ale nemôžem povedať, že by sa nejak presnejšie držal reality, každopádne to bolo pôsobivé stvárnenie tejto toľko spomínanej spisovateľky. Niekto tu v komentári sa už pýtal, prečo to nebolo plné romantiky, o veľkej láske atď...no prečo, lebo toto nebola jej kniha s príbehom, ktorý si vysnívala, ale naozajstný život, (približne) tak, ako ho prežila. A v reálnom živote sa okrem pozitívnych pocitov na rovnakom mieste v dôležitosti nachádzajú aj tie negatívne, smútok, smrť, oľutovanie, tak, ako to má byť. Olivia Williams naozaj veľmi presvedčivo stvárnila hlavnú predstaviteľku, veľmi nežne a hravo jej sekundovala mladučká Imogen Poots. Celkovo obsadenie bolo veľmi dobre vybrané. Zrejme opätovne pozriem zas, najlepšie však po prečítaní aspoň niekoľkých jej diel :)

Ovládací panel
2 body