Unrelated (2007)

Povedala by som, že tento film bol istotne kvalitne natočený, ale pre mňa výsledok a celkový dojem vyznel rozpačito. Na jednej strane tu máme, dá sa povedať, verné stvárnenie života, každodenného, aj so zvratmi, i rozvláčnejšími pasážami, chvíle, keď človek nič nerobí, len dume, alebo sa pozerá do diaľky, poprípade sa snaží zaspať, to všetko je súčasťou života každého, ale vo filme to málokedy vidíme, až do takejto miery zachytené :) To boli tie, pre mňa nudné okamihy, bolo ich na môj vkus aj viac než dosť a z môjho pohľadu narúšali celistvosť filmu, aj keď...je to film o živote, tak to tam zrejme aj patrí. Na druhej strane tu máme nejaké konflikty, vnútorné, človeka so samým sebou, ale aj s inými, známymi či neznámymi. Niečo naznačované po celý čas filmu sa nám na konci odokrylo, aspoň čiastočne, a chvalabohu za to, nemám rada príliš otvorené konce:) Celkom som rozumela Anne, že radšej trávila viac času s mladými, než so svojou generáciou, človek potrebuje často vypnúť, vyšumieť, len sa zabávať a nemyslieť na nič iné, najmä ak prechádza ťažkým obdobím v živote, to dobre padne. Bolo ale vidieť aj to, že sama sa ešte aj mladou cítila. Rada som videla Toma Hiddlestona, aj jeho sestričku, takisto ostatní herci si neurobili hanbu, zobrazili obyčajných ľudí prežívajúcich svoj život. Pre mňa dielo hodné pozretia, aj niekoľkokrát, úplne odlišné od mainstreamu, ktorý je všade navôkol, a chvalabohu za to, že existuje aj takýto žáner.

A Waste of Shame: The Mystery of Shakespeare and His Sonnets (2005) (TV film)

Musím priznať, že historické filmy,a už vôbec nie životopisné, ma nikdy veľmi nebrali. V priebehu času sa medzi nimi našli niektoré klenoty, ktoré stálo za to si pozrieť, bohužiaľ tento film patrí k tej druhej skupine. Predpokladám, že si nájde zázemie u ľudí, ktorí poznajú Shakespearove sonety, resp. zaujímajú sa o jeho osobu a tvorbu, je to jedna z ďalších možných variácií jeho života a tvorby (istí si však asi nikdy nebudeme), jeho motivácií a múz, starostí aj šťastných okamihov. Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu :) Film ako taký má pomalé tempo, so Shakespearom zažívame jeho domáce problémy, ľúbostné pobláznenia, vášne aj lásky, a aj "svetské" problémy, ako morová epidémia v Londýne. Všetko je to popretkávané útržkami z jeho sonetov. Film nikoho neurazí, no štandardného pozorovateľa, ktorému daná téma nie je blízka a nevyzná sa v nej, ani nič nedá. P.S.: Zoë Wanamaker prekvapenie :)

V srdci bouře: Churchill ve válce (2009) (TV film)

To, čo sa mi na prvej časti (The Gathering Storm) páčilo, tu vážne pokulháva. V prvom rade hlavný predstaviteľ, v predošlej časti Albert Finney vyzeral...no presne ako Churchill, tu, nech sa Brendan Gleeson snaží sebevíc, pripomína skôr buldoga, alebo amerického kovboja. Ďalšia dôležitá postava, Churchillova žena Clemmie, v prvej časti bola absolútnou podporou, silnou ženou, schopnou dokopať Churchilla k nejakej činnosti, ale zároveň uvedomujúcou si vlastné túžby a sny. Tu sa opätovne Janet McTeer snaží, no pôsobí skôr ako utiahnutá, seba spochybňujúca tuctová manželka politika, ktorá sa s ním len háda. Takisto príbeh je tu rozpovedaný tak trochu rozpačito. Preskakujeme z jednej udalosti k druhej, aj niekoľko rokov medzi tým vyznie do stratena, pôsobí to skôr ako dokumentárny film. Žiadne pocity, emócie, okienka do normálneho života veľkého Churchilla, ako tomu bolo v prvej časti. Pozrieť sa na to samozrejme dá, ale pre mňa o triedu nižšia kvalita, škoda, tešila som sa na jedno z najdôležitejších období Churchillovho života.

Stahující se mračna (2002) (TV film)

Prekvapilo ma, ako sa mi tento film zapáčil, ja osobne veľmi historické filmy nemusím, takže som k tomu pristupovala skepticky. Presvedčili ma v prvom rade solídne herecké výkony, Finney ako Churchill naozaj skvelý, nič by som na ňom nemenila. Jeho milujúca a vždy pri ňom stojaca manželka Clemmie, alias Vanessa Redgrave ma očarila ako herečka. A takisto mnoho ďalších, vedľajších rol, skvelo zahraných. V druhom rade ma ma zaujala výprava, najmä emocionálne, jemne patriotisticky a hlavne krásne "prírodne" vytvorený úvod, ktorý hneď osloví. A v neposlednom rade celý priebeh filmu, tak, ako ho tvorcovia pojali, nevidí sa to často - poväčšine sa upriamuje pozornosť najmä na politický život, hlavné historické udalosti a podobne, tu vidíme plynúť i život - normálny, taký aký mal a bude mať každý smrteľník, a problémy s ním spojené (dlhy, depresie, rodinné šarvátky a problémy). Churchill je tu zobrazený nielen ako presvedčený vlastenec a neškrupulózny politik, ale aj ako otec rozvádzajúcej sa dcéry, ktorý nevie, ako ju v nešťastnej situácii uchlácholiť, maliar, staviteľ múrika :), a milujúci otec a manžel. Som zvedavá na pokračovanie. PS: Neviem, či bol film nadabovaný, no naozaj odporúčam pozerať ho v originálnom jazyku, to je nenahraditeľné.

The Life and Adventures of Nicholas Nickleby (2001) (TV film)

Toto bola jediná verzia Dickensovho románu, ktorú som videla, takže porovnávať nemám s čím. Prišlo mi to naozaj ako sfilmovaná kniha, alebo sfilmované divadelné predstavenie, pocitovo aj obrazovo. Londýn bol vyobrazený z tej reálnej, špinavej, každodennej surovej stránky, obyčajnej, kde je vidieť tá obrovská hranica medzi bohatými a chudobnými. I keď všetci vieme, že to skončí happyendom, udalosti, ktoré sprevádzajú našich hrdinov po uliciach nielen Londýna, nás nenechajú chladnými. Nádherné Myles a Kent obohatili svojou krásou často naozaj veľmi nie príjemné (výzorovo) chlapské obsadenie. Najviac sa mi páčil Dance, rola preňho ako ušitá, ako brázdi ulice Londýna, a roznáša strach a rešpekt, no až tak fatálny koniec som preňho nečakala (knihu som nečítala). Odporní Fisher a Mills zobrazujú všetko zo zhnilé a peniazmi nasiaknuté, čo v Londýne v danom období bolo a s čím sa tak sympatický mládenec, akým bol D´Arcy a jeho Nicholas Nickleby, musel poprať. Takisto sa tu uvidíme viac či menej mihnúť aj zopár hviezd či hviezdičiek, ako sú Tom Hollander, Dominic West, či Sophia Myles, samozrejme hlavne Charles Dance. Čo dodať, kvalitná televízna žánrovka, už len snáď spomeniem len azda príliš teatrálnu hudbu, ktorá často v pozadí rušila, ale to je snáď všetko, čo mi nejak väčšmi vadilo.

Konference ve Wannsee (2001) (TV film)

Tento vskutku mrazivý príbeh nám toho prinesie veľmi veľa - od "prízemnejších" vecí (prvá filmová rola Toma Hiddlestona), až po, pre niekoho prekvapivé, pre niekoho neprekvapivé, zistenie, že to nakoniec nebolo všetko len čiernobiele, ako si to mnohí predstavujeme. V nádhernom dome sa stretli páni, ktorí rozhodli o osude toľkých miliónov, ale človek mal často pocit, že rozhodujú o tom, či poorať pole a aké hnojivá sa použijú...ľudské zmýšľanie tohto typu sa nám zdá tak vzdialené, a predsa...aj oni boli ľudia, čo ich priviedlo do stavu, aký sme mali tú česť vidieť (a vôbec nepochybujem o tom, že to mohlo vyzerať práve takto). Presvedčenie? Až do týchto podrobností sa to nedozvieme, vidíme len výsledok kdoviečoho, a sme svedkami pritom skvelých hereckých výkonov. Branagh sa zhostil Heydricha bravúrne (ten človek (myslím Heydrich) by snáď dokázal presvedčiť kohokoľvek o čomkoľvek, taký manipulátor sa len tak nevidí), Tucci ako skvelá organizačná jednotka bez akýchkoľvek emócií, keď prednáša čísla o splyňovaní a pokusoch. Dokonca tu vidíme aj akýsi pokus o boj niektorých jednotlivcov proti tomuto návrhu (aj keď bohužiaľ, poväčšine nie preto, že by im chceli zachrániť život, ale preto, lebo to nebude "podľa zákona" a "podľa prísľubu"), ten je ale dosť skoro zarazený, často už v zárodku, a tak nakoniec všetci mlčia. Či už z ľahostajnosti, donútenia, strachu, bezcitnosti alebo prakticizmu. Všetko je už dané. A celou touto konferenciou nás nesprevádzal absolútne žiaden hudobný podmaz - čo som si všimla až na konci, keď Eichmann pustil Schuberta, ktorý dal príšerne krásnu bodku za tým všetkým, čo sme videli a počuli. Bola som rada, ja ako laik v tomto smere, že na konci sme sa dozvedeli konečné osudy všetkých "hrdinov". Aspoň sme si mohli povedať, a tu to máte, tak vám treba, ale...je to vôbec nutné? Veď my nie sme ako oni...aspoň môžeme dúfať.

Thor: Ragnarok (2017)

Thor sa nám v tomto počinu predviedol zatiaľ v nami nevídanej podobe - trúsiaci humorné hlášky kade chodí, väčšinu času len vezúci sa na vlne okolností, ktoré ovplyvňujú iné postavy. Mimochodom, postavy - okrem skvelého Goldbluma, ktorý si to evidentne užíval, už štandardne skvelého Hiddlestona, stále nervózneho Ruffala a kus poamerickovanej pani valkýri Thompson, musím hlavne vyzdvihnúť Blanchett, a jej bohyňu smrti, ktorá je snáď prvá poriadna "padouška", ktorú berieme s rešpektom (hoc vyzerala takmer v každom zábere inak:) Takmer celý film sa nesie vo farebnom, chaotickom svete, ktorý mne najviac pripomínal ten z Trona. Aj hudobne. To len tak znovu neuvidíme :) Bolo to zábavné, originálne iné, taký nový svieži závan v zaužívaných pravidlách Marvelu, ktorý naozaj už trebalo. Koniec ako inak otvorený, až poriadne povedala by som, takže sa neviem dočkať ďalších marvelovských počinov :)

Spider-Man: Homecoming (2017)

Na prvý pohľad klasický teenagerský film o prekážkach, s ktorými musí každé násťročné ucho každodenne bojovať, typu, namakaný bully Flash, ktorý si myslí, že je viac (hoc tento indický chalan bol od "namakaného" chalana na míle vzdialený), sexi kočka Liz, do ktorej je aj po uši zamilovaný (a jej fotr lotr), teta (opäť sexi), ktorá dohliada na jeho fyzické, no hlavne psychické zdravie, atď, atď. Mnohokrát opakované, no v tomto kúsku sa dá nájsť aj rovnaká priehršť pozitív. Vymakaný spíďov oblek a jeho oblek-dáma ma bavil najviac, technológie, to ja môžem :) aj samozrejme všetky tie funny kúsky, ktoré z jeho používania vyplynuli. Peterova trieda, resp. grupa, to bol ten najväčší rasový mix, aký som kedy v akomkoľvek filme videla :) a to myslím v tom absolútne najlepšom zmysle (afroameričan, číňanka, ind, američan, vietnamec (?) a všetky ostatné mixy). No ale najväčšou čerešničkou je samozrejme Keaton a jeho Vultura - od prevedenia obleku, cez hereckú stránku, až po score hudobný motív. Všeobecne sa Marvelu nejako jeho padouchovia začínajú dariť :) I keď v tomto prípade som teda miestami viac držala palce jemu, než Spíďovi. Celkovo to svižne odsejpá, zopár nudných momentov strieda svieža akcia, technologicky premakané, hudobne a zvukovo skvele zvládnuté, ďalší, vcelku vydarený dielik do marvelovskej puzzle skladačky.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Tak to bol teda nářez! A to po stránke technickej, efektnej, bolibruchovej (od smiechu) a uslzenej. Ale pekne po poriadku. Baby Grootova (alias Gunnova) tanečná epická úvodná scéna patrí medzi najlepšie svojho druhu v kinematografii vôbec, nehanbím sa prehlásiť. Celkovo soundtrack, resp Awesome Mix 2 vôbec nesklamal, hoc sme sa toho možno obávali - mohlo snáď niečo ešte prekonať úžasný Awesome Mix 1? Mohlo! Naozaj trefne vybraté kvalitné pesničky, akokeby stvorené pre tento film. Dočkali sme sa naozaj prehĺbenia rôznych charakterov, vysvetlenia ich motívov, čo nám vnieslo trocha svetla aj do prvej časti. bohužiaľ (na môj žiaľ), musím priznať - ja tak neznááášam sentimen kecyyyy...nemôžem si pomôcť, a tento film je toho táák strašne plný...jediné, čo mi zostáva, je dúfať, že to všetko tvorcovia mysleli ako satiru...verím v to, verím, verím...a poďme ďalej...ako som už spomínala, vo všetkom, vzťahoch, motívoch, činoch sme sa posunuli o kus ďalej (tak to ale v dvojkách už väčšinou býva), uspokojujúce herecké výkony - najmä môj obľúbenec Michael Rooker (Yondu) - je ho strááášna škoda. Už to tak býva, ktorú z postáv si najviac obľúbite, tá poväčšine má svoj osud zrátaný, aj keď na Marvel Univerze je to nevídaný počin...snáď v tom nebudú pokračovať :) Úžasný vizuál, hlášky, ktoré určite zľudovejú a ktoré si zapamätám, naozaj úžasný soundtrack (tým myslím score aj mix) a jedna z najlepších funny scén ever (Groot vs Yondu vs Rocket na lodi, zháňajúci "číro":), to je suma sumarum tohto ďalšie skvostu, ktorý síce nepredčil Guardians of the Galaxy 1, ale minimálne sa zaradil na rovnakú priečku kvality a obľúbenosti.

Doktor Strange (2016)

Musím priznať, jeden z najlepších Marvel počinov vôbec, a to som sa s Mudr. Strangeom predtým nikdy nestretla, ani v komixoch, nejak tak prešiel vedľa mňa :) Začiatok je trochu chaotický, pretože nás hodia do sveta, ktorý nepoznáme a ktorý sa dosť vážne odlišuje od všetkého marvelovského, čo sme doteraz videli, no po krátkom oklepaní a zvyknutí si na kaleidoskopické reality a mágiu ako takú, si tento odklon od technológie užijete. Čo sa týka obsadenia, musím priznať, že Benedict Cumberbatch je zo začiatku strááášne nesympatický, no po nejakom čase, keď si nechá narásť typickú strangeovskú briadku a kus rozšafne háro, je to už znesiteľné :) Takisto pekne zapadla i Rachel McAdams, milá a sympatická, a tie je výkriky hrôzy fakt stáli zato :) Tilda Swinton magická, tajomná, tak ako to vie len ona. Taktiež som rada, že romantická dejová linka v tomto prípade nehraje prím a nejak extra sa vzťahu strange - palmerová nevenujeme, dokonca nedôjde ani len na bozk! :) Čo sa týka ale hlavného antagonistu (teraz nemyslím Mikkelsena, ten to zahral skvele), tam by som určite na mieste tvorcov pritvrdila, resp. aspoň sčasti pozmenila - kým bol zo začiatku len nekonkrétne zlo, vznášajúce sa oči, bez tvaru, bolo to predsa len o niečo desivejšie a uveriteľnejšie, ale keď mu vo finále pridali ústa, nos, dokonca aj ruky do frasa, zas humanoid, nič originálne, bohužiaľ, videli sme niečo podobné už xkrát, takže trochu sklamalo. Každopádne, finálna bitka bola epická, Strange naozaj nezameniteľný, koniec otvorený, čo viac si priať - jedine ten kabát, ááno, taký kabát, čo otrepe hlavu mojim nepriateľom o stenu, chcem aj ja ! :)

Ovládací panel
2 body