Godzilla (2014)

Musím povedať, že som očakávala viac. Hneď vysvetlím prečo. Prvé dve tretiny filmu sú atmosféricky naozaj výborné, bohužiaľ, v tej poslednej finálnej tretine, to už ide dole vodou. Scény ako cez kopirák, i klišoidnosť zavítala. A to som sa poriadne na tento final fight tešila. Ďalej sú tu naozaj veľmi rozporuplné výkony hercov. Aj keď chápem, že vo filme, ako je tento, na nich zas až tak nezáleží, vesměs to ale bola tlupa nudných a plochých charakterov, ktorých osud vám bol ukradnutý, a na Aarona Taylor-Johnsona sa strašne pozeralo :) Určite najväčší castingový fail v tomto filme. Väčšina pocitov, ktoré sa mu na tvári totižto odohrávala, nezodpovedala momentálnemu dianiu vo filme :) (btw, bola by som naozaj zvedavá, kedy už konečne vyberú dospelého herca, ktorý sa na svojho detského predstaviteľa bude aj reálne podobať). Zato Olsenka sa opätovne ukázala ako celkom príjemná herečka. Najlepšie však určite zahrali Cranston a Hawkins. Watanabe sa tam celý čas len tak vznáša, zadumane hľadí do diaľky a prenáša tklivé pripomienky, ako Godzilla všetko zvládne, o rovnováhe prírody a tak. Veľmi rozporuplný charakter, buď to nie veľmi dobre napísaný, alebo nie veľmi dobre zahraný - prikláňam sa skôr k prvej možnosti. Rada som videla vo vedľajšej úlohe Garyho Chalka, i keď v maličkej.V neposlednom rade ide aj o samotnú Godzillu, ktorá si seginica vyslúžila minimum priestoru na plátne oproti ostatným potvorkám a ľudským hercom. A takisto ide o jej vypracovanie, ktoré ma teda nenadchlo ani náhodou, Godzilla mi bohužiaľ skôr pripomínala maca Balú skríženého s gorilou a jaštericou. No chápem, že japončíci chceli už konečne vidieť ten "svoj originál". Rešpekt ani strach - žiaden. Zato obidvaja MUTOvia si toho screen timeu užili viac než dosť - tieto ich časti som si preveľmi užila, vyrobení boli naozaj úžasne, a to som si myslela, že sa už žiadne originálne zvuky pre príšerky nedajú vymyslieť - zato tie Godzilline sa poväčšine nevydarili - pripomínali skôr mňaučacu robomačku. Nesmiem opomenúť aj dosť veľkú mieru hlúpostí a nelogičností. Z nepreberného množstva uvediem zopár príkladov, čo sme sa to zase raz všetko dozvedeli, no napríklad - 1. keď ide Muto niekam pešo, vždy sa vypraví cez nejaké veľkomesto, 2. Mutá majú veľmi radi mosty - poväčšine ich obídu, obkročmo prechodia, podídu, až nakoniec zhodia, 3. ste vedci a našli ste neznámeho predhistorického tvora v kukle? Dajte mu najesť a uvidíte, čo sa z toho vyliahne, 4. elektromagnetický pulz je vidieť, ešte vás dokáže aj zhodiť, 5. sú si istí, že vedia, čo to je výtrus a čo parazit? :), 6. evolúcia tu dostáva riadne na frak - nielenže si Muto, ako tvor milióny rokov starý, prakticky vyhynutý ešte pred príchodom človeka na svet vyvinie zbraň - elektromagnetický pulz, ktorý mu bol v predhistorickom období na dve veci (ak teda medzi jeho vlastnosti nepatrí aj veštecká schopnosť), ale aj taká Godzilla, ktorá si žije tiež milióny rokov v morských hlbinách, nevyzerá teda vôbec, že by sa snažila nejako prispôsobiť svojmu prostrediu, 7.podľa infošiek z filmu sa tieto tvory živia žiarením, absorbujú ho - na čo im je teda prepána žalúdok? :) Keďže tak úžasne šikovne hltali atómové bomby, 8. Godzilla je dosť veľká na to, aby pri svojom príchode na pevninu spôsobila vlnu tsunami, ale keď prepláva tesne popod lietadlovú loď, tá sa ani nehne. Ani je návrat do mora prakticky nezdvihne hladinu :) Bóóóže to som sa zas raz rozpísala, pardon :) Už len sumarizácia - celkovo je to zo začiatku zaujímavý film, ktorý mal ale oveľa väčší potenciál, ktorý treba pozerať s vypnutým mozgom, inak si budete často ťukať po hlave (viem, viéém, že je to scifi), a v ktorom budete s najväčšou pravdepodobnosťou držať palce sympatickým Mutám :)

Temný rytíř povstal (2012)

Po niekoľkonásobnom zhliadnutí musím priznať, že veľkolepé finále sa pre mňa už udialo - a to prišlo s predošlou časťou Nolanovskej trilógie Temný rytier. Tešila som sa na tretiu časť, a keď sa to tak vezme, ani príliš nesklamala, no predsa len...Aby som začala, Bane ako záporák zvolený skvele, pre mňa postava výborne zahraná, rešpekt, strach, no najmä ten rešpekt z neho vyžaruje každým krokom. Bale sa opätovne blisol skvelým hereckým výkonom, rovnako ako Cainov Alfred (hoc tých ich hádiek / emocionálnych rozpráv bolo na mňa akosi príliš veľa, i keď chápem ich potrebu vzhľadom na emocionálny vývoj Brucea Waynea v prvej polovici filmu). Hathaway alias Catwoman bola sexy, rola herecky zvládnutá výborne, no neverila som jej ani jeden bojový pohyb :) Keď sme pri bojových akciách, tých teda bolo ako maku, no neviem či je to tým, že mám už asi príliš kritické oko, alebo skôr réžiou, no tieto sa zdali až príliš nereálne - myslím tým bitky ako také (viem, že málokedy sa dá v tomto obore stopercentne uspieť, ale tu to bolo vidieť proste až príliš). Naproti tomu, skaza Gothamu bola naozaj prekrásne (keď sa na to vôbec také slovo dá použiť) natočená a vyrobená, temná a realistická.Takisto kvitujem aj Zimmerovu prácu, hoc viacero motívov proste putovalo z predchodzích častí, opäť sme sa dočkali skvelých motívov, pre mňa najlepšia a najemotívnejšia Baneova Deshi basara. Z celého filmu mňa najviac zaujala časť v Díre, tú som si aj najviac vychutnala se vším všudy. Čo dodať, na dvojku sa to proste i cez všetko snaženie nedotiahlo, nuž ale, je možné predčiť dokonalosť...?

Batman začíná (2005)

Musím sa priznať, že úvodná trištvrte hodina ma dosť nudila, no priznávam takisto, že vysvetľujúci úvod bol nutný a nenahraditeľný, spolu s vývinom charakteru a osobnosti hlavnej postavy počas celého filmu, no hlavne v tej prvej časti. Až po 45 minútach po prvýkrát počujeme slovo Batman a odvtedy je to jedna paráda. Temný spôsob, akým Nolan Batmana zrežíroval, je nenahraditeľný, a to nielen v batmanovskej ságe. Výborný výber Balea kvitujem po všetkých stránkach, takisto Oldman, Murphy, Caine, Freeman, všetko šťastné voľby. Až na Holmes, ktorá vôbec nevyniká a ak by tam nebola, podľa môjho názoru by to filmu vôbec neuškodilo. Všetka tá batmanovská technológia, postupy, efekty boli výborné, uveriteľné, nepremrštené. Naproti tomu všetkému hodnotím ako priemer, a to ako priemer v Nolanovskej Batman trilógii, ktorá v DC movie svete nemá obdoby.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Pre mňa je tento kúsok obsahovo, scenáristicky a kvalitatívne približne na úrovni jednotky. Nudné a nezáživné časti sa striedajú s efektnými, vizuálne výborne urobenými kúskami. Garfield približne rovnako znesiteľný ako v jednotke (to znamená na hraniciach možnosti:), Stone sa mi páčila o čosi viac. DeHaan sa mi spočiatku nepozdával, ale postupne šalejúceho Harryho / Goblina nakoniec zahral výborne. No pre mňa najväčší jewel dvojky jednoznačne Foxx a jeho Electro, spravený naozaj úchvatne. A čo viac, netušila som, že elektrina môže mať takýto zvuk :) Čo nás pozvoľna privádza k opätovne úžasnej práci Zimmera, ktorého soundtrack nielenže dal filmu o stupienok vyššiu kvalitu, ale priniesol aj jednoznačné charakterizovanie Electra - hudobný motív jeho pomätenej mysle, následne zosobnenie jeho "electro" osobnosti do hudby a hudobných vzorcov. Užila som si najmä electro verziu Itsy Bitsy Spider :) fakt milé :) Ehm..no, aby som sa dostala späť k hodnoteniu filmu, v sumáre sa jedná o scenáristicky a dejovo priemernú komiksovku so skvelým hlavným záporákom, s o čosi menej vtipnými momentami a jednou naozaj pre mňa výborne spravenou záverečnou scénou úmrtia jednej z postáv.

Amazing Spider-Man (2012)

Nakoniec to nebolo také zlé, ako som si myslela :) Spiderman v novom šate, teda niežeby zmenil šatník, toto spracovanie je ale na hony vzdialené od spidermanovskej "klasiky", ktorá sa stala v mnohých veciach kultovou, ale ľahko sa na nový scenár zvyká, i keď miestami to pripomína skôr rodinnú drámu. Pocitom Parkera a jeho vzťahom so strýkom a tetou je tu daným priestoru viac než dosť, no naopak, nejaké rozpitvanie vzťahov s ostatnými vedľajšími postavami (Flash, cpt. Stacy) nečakajte, sú odsunuté na vedľajšiu koľaj. Z postáv mi ako jediný nesadol práve Garfield, i keď musím priznať, že hranie ako také zvládol výborne. Čo sa týka ostatných, vedľajších postáv, tam nemám výtku, všetky (možno okrem Stone) boli príjemné, rada som opäť videla Martina Sheena, Ifans výborný. Musím takisto priznať, že "lietajúce" scény Spíďa po meste sa mi páčili spracovaním viac, než vo verziách Raimiho. Bohužiaľ ako tak príjemný celkový pocit dosť kazí cca posledných 30 min, kde to nanešťastie upadá narastajúcimi klišoidnými scenáristickými hláškami a emocionálnymi-zle nedobre spravenými scénami. Dá sa ale ako tak prekusnúť. Výsledkom je príjemné jedno-dvojrazové pokukáničko typu mierne uvedomelý popcorník.

Fantastická čtyřka (2015)

Porovnávaniu sa nevyhneme. Jednotka bola vtipná akčňárna, popcornová blbostička, ktorá zabavila pri vypnutom mozočku. V tomto prípade sa na počudovanie tvorcovia odvrátili od klasickej šablóny superheroes filmov, teda neužijeme si tu žiadne "záchranárske práce", ani scenár typu - prihodili sa mi superschopnosti, takoj som hrdina rešpektovaný celou planétou a je to. Tentoraz sme sa vydali skôr cestou, ako by to v reáli naozaj vyzerať mohlo - vládne skúmanie, použitie ich schopností pre vojenské účely a podobne. Takisto sa film nesie vcelku temnejšou atmosférou, najmä zobrazenie Dooma sa mi páčilo teda oveľa viac, než v jednotke. To všetko by film ako taký malo vyniesť do celkom príjemných výšin, ale...tento počin deklasuje jednak nemastný-neslaný výber komplet všetkých hereckých rolí, žiadnej sympatie ani extra emócií sa nedočkáte. Ďalej nedobré až príšerné rozloženie akčných vs ukecaných scén, pričom vlastne k prvým prejavom schopností hrdinov sa dočkáme až po 50 minútach. Dovtedy sú to len kecačky, obkecávačky, nasleduje krátka akčná scéna, následne opätovne kecačky, až cca posledných 10 minút posledná akčná scéna, ktorá nás asi mala odrovnať, no bohužiaľ scenáristi to zabili tým predbojovným klišoidným predslovom a takisto samotnou vysokou nudnosťou záveru (to by sa asi pri akčných filmoch stávať nemalo). Takisto soundtrack poväčšine sklame, keď si vôbec všimnete, že tam nejaký je. Suma sumarum nápad to nebol zlý, zopár drobností sa dá kvitovať, no je tu príliš veľa toho, čo nudí a prekáža. Keď sa však pozrieme, čo sa dialo v zákulisí a v pozadí výroby filmu, niet sa čo čudovať.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Ach jaj...tak toto bola bohužiaľ jedna veľká...nuda. A to hovoríme o akčnom filme. Prvou chybou, ktorej sa tvorcovia dopustili je, že nechali SPOILER zahynúť jednu z kľúčových postáv prvého dielu, na ktorej všetci čakali, že budú stavať celý diel druhý KONIEC SPOILERU, a namiesto neho, Dwayne Johnson:) Inak postavy boli vo veľkej väčšine absolútne nepríjemné a niektoré z nich aj zbytočne hatali priestor niekomu vhodnejšiemu (viď Willis). Akčné scény boli bohužiaľ takmer všetky na jedno kopyto - proste streľba krížom krážom, chaotické, nezáživné. Jediné akčné scény, ktoré ma bavili, boli tie so Snake Eyesom alebo Storm Shadowom. Neskutočne nepríjemný klišoidný scenár tomu dodával ešte horší dojem. Jednotka bola aspoň miestami zábavná, ale tuna ma bavili naozaj len tie vypiplané technické hračičky. Podpriemer.

Úsvit planety opic (2014)

Na počudovanie hodnotím o kúsok vyššie, než prvú časť - tá bola síce takisto dobrá, no svojím vlastným "začiatkovým" štýlom. So smenou režiséra prišlo k o hodne temnejšiemu, emocionálnejšiemu a osudovejšiemu filmu. Skvelým CGI je to tu len tak prepchaté, no ale čo iné čakáme, keď hlavné role si uzurpovali inteligentné opice. Čo sa týka postáv, pre mňa ľudský predstavitelia hrali len druhé husle. Prím tu jednoznačne hrá silná, vodcovská postava Caesara, ktorý v tejto časti podľa mňa ukázal presne, aký je, jeho charakterové vlastnosti aj emócie sú vypiplané a rozobrané dopodrobna (no komu inému by ste držali palce, ľudstvu? Nééé:)). Veľa charakterovo vypiplaných opičých postáv tu síce nenájdeme, ale tie, ktoré tu sú, stoja za to (môj obľúbený Maurice). Koba bol jasný ešte od prvej časti, už vtedy bolo myslím že každému jasné, aký osud ho čaká a čo sa bude zhruba diať tomu, kto s ním pôjde do party. Osobne som najviac milovala všetky tie nuancy vzájomných opičích vzťahov a to najmä ich rozprávanie - posunkovo ľudské. Krásne tu vidíme, ako sa nám ľuďom čoraz viac podobajú. Ako som už spomínala, je to hlavne o emóciách, druhotne o akcii, ktorá je takisto veľmi dobre rozvrhnutá (scéna s tankom top). Teším sa na tretiu časť, i keď teda už od začiatku vieme, ako to dopadne, čo je pozitívnum, alebo negatívum, pre koho ako. Každopádne rada opäť uvidím Caesara a ostatných, snáď to pod úrovne jednotky a dvojky nepôjde, to by bola škoda.

Rio 2 (2014)

Na počudovanie hodnotím o kúsok lepšie, než jednotku. Kvitujem použitie rôznych náznakov z iných filmových počinov, takisto niekoľko (nie veľa) vtipných momentov. Bohužiaľ celý film ťahá dole naozaj prízemná zápletka (ak sa to tak dá vôbec nazvať) a tak presladený a klišoidný koncept a scenár, až nedobre, v skratke - idem do divočiny za svojimi koreňmi, nezapadnem, urobím hrdinský skutok, zapadnem :) Takto jednoduché to je, zdalo by sa teda, že je to smerované naozaj prioritne na menších divákov, ktorí ale vyššie spomínané gagy a narážky nepochopia. Každopádne to udržuje aspoň v priemere nádherná animácia, skvelý soundtrack so skvelým songom Barbatuques - Você Chegou (Beautiful Creatures v anglickej verzii, ale portugalská je oveľa lepšia) a tri podarené vtáčatká to pekne okorenili :)

Burák a Bludička (2006)

Veselé, burákovité, krásne graficky spracované...ale to je všetko :) každopádne pre fanúšikov Cars must-see.

Ovládací panel
2 body