Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Vynikající seriál, který chválím kudy chodím. Jsem opravdu moc šťastný, že takhle skvěle natočený seriál vznikl v Česku, a že ho natočili Češi. Opravdu hodně moc mi seriál sedl a já si užíval každou minutu. V každé scéně jsem viděl výbornou vizuální stránku, precizní režii, vynikající scénář, skvělou kameru, střih, parádní hudbu, a samozřejmě herce, kteří odvedli luxusní výkony, za které si zaslouží každou cenu. Tvůrci seriálu odvedli luxusní práci a já jim tleskám. Je vidět, že si vše poctivě nastudovali, dali si práci se scénářem, přemýšleli o tom jak to bude fungovat, vyhráli si atmosférou a nakoukali ty nejlepší detektivní seriály. Hned od prvního záběrů je vidět, že se tvůrci inspirovali u Davida Finchera, True Detective nebo Mindhunter. A z mého pohledu se k těmto seriálům Metoda Markovič kvalitou přiblížila. Režisér Pavel Soukup mi minulý rok vytřel zrak svým filmem #annaismissing a teď mi ho vytřel znovu tímto seriál. Soukup je skvělý režisér, výborně umí vyprávět příběhy a jeho režie je sebevědomá, plná nápadů, a hlavně je kvalitní. Soukup ví, jak má točit, aby dané scény byly silné, funkční a dokázali vás poslat do kolen, a dostavil se pocit, že danou scénu sledujete se zadrženým dechem. Prostě z mého pohledu Soukup odvedl vynikající práci a já se těším na jeho další projekt. Jaroslav Hruška napsal vynikající scénář. Nutno podotknout, že tento seriál stojí na kvalitním scénáři, a Hruška odvedl výbornou práci. Hruška napsal neskutečně silné a kvalitní dialogové výměny, a nejen ty.  Jsou tu skvěle napsaný postavy a parádně funguje jejich vývoj po čas děje. Máme tu vynikající scény, u který si budete říkat, jak špičkově jsou napsané, zahrané a zrežírované. Klobouk dolů za to, co Hruška napsal. Metoda Markovič: Hojer stojí na výborné režii Soukupa, na vynikajícím scénáři od Hrušky, a taky na perfektních hereckých výkonech. Petr Lněnička předvedl opravdu povedený výkon a zahrál svou roli na pána. Lněnička parádně zvládl svou civilní roli a je radost na něho koukat, jak přemýšlí, uvažuje a jakým způsobem se chová. Petr Uhlík podal životní herecký výkon, ze které ho mě mrazilo v zádech. Uhlík je v této roli neskutečný a doslova se převtělil do Hojera. To jakým způsobem mluví, jak se chová, jak přechází z jedné scény do druhé. Vau!! To byl herecký koncert. A ty dialogové výměny mezi ním a Lněničkou jsou pravá kinematografii. Václav Neužil je tady moc dobrý a krásně doplňuje Lněničku v jeho výborném výkonu. Velmi příjemně mě překvapil Adam Mišík, který odvedl opravdu povedený a dobrý výkon. Ve vedlejších rolí jsem si dost užil Vojtu Kotka a Michala Isteníka, kteří májí menší role, ale svými hereckými projevy jsou velmi výrazný. Seriál má dobré tempo a jsem rád, že má jen šest úderných epizod. Kdyby byl příběh natahovanější, tak by začal ztrácet na své intenzitě, nepříjemnosti a místy by se začal opakovat. Metoda Markovič: Hojer je vynikající český seriál, který můžeme vyslat do světa, protože jeho kvality docení všude.

Duna: Část druhá (2024)

Režisér Denis Villeneuve překonává sám sebe a přináším nám podívanou, která je filmařsky dokonalá a skvěle se na ní kouká. Villeneuve je jako režisér velmi sebevědomí a nebojí se zkoušet nové věci, a sám sebe jako režiséra posouvat ještě dál. Je opravdu radost sledovat talentovaného režiséra, který má přesnou vizi, ví co chce říci a ví jakým způsobem to chce říci, a ke všemu umí pracovat s postavami a daným světem. Villeneuve odvedl výbornou práci a já si užil desítky scén, jenž jsou perfektně natočené a mají v sobě všechno. Ať už jde o "obyčejné" dialogové scény, nebo epické momenty - je jich tady hodně a jsou fakt skvěle natočené. Každá scéna je skvěle zrežírovaná a je vidět, že si s ní tvůrci dali hodně práce a času. Režisér si pohlídal technickou stránku, herecké výkony a parádně zapojil do příběhu nové postavy. Jediný menší nedostatek vidím ve scénáři, ale k tomu se rozepíšu později.  Už první část se mohla pyšnit kvalitním hereckým obsazením, které předvedlo famózní herecké výkony. A totéž se povedlo i v druhé části. Každý z herců zde má moment, kdy si ukradne scénu pro sebe, a ukáže, že proč dostal od režiséra důvěru. Timothée Chalamet předvádí perfektní výkon a je v této roli naprosto přesvědčivý. Chalamet má spoustu prostoru, aby nám ukázal své špičkové herectví a využije ho na maximum, hlavně v poslední třetině. Zendaya má mnohem více prostoru, než v minulém díle a je srdcem celého filmu. Opravdu se mi moc líbil její herecký projev, protože Zendaya to nejdůležitější odehraje jen svými výrazy ve tváři, které řeknou vše a my k tomu nepotřebujeme žádné dialogy. Javier Bardem si svou roli užívá a vnáší do filmu trochu humoru, ale nikdy to není na sílu a vždy to pomáhá dané scéně. Rebecca Ferguson předvádí opět velmi hezký výkon, a i na menším prostoru je parádní. Josh Brolin je moc dobrý a já si užil každou scénu sním. Popravdě jsem trochu zklamaný, že více prostoru nemá Dave Bautista a Stellan Skarsgård, přesto si oba umí ukradnou nějaký moment pro sebe. Velkou pochvalu si za svůj herecký výkon zaslouží Austin Butler, který má fantastický nástup na scénu, a svou postavu si neskutečně užívá. Butler je v této roli parádní a každá scéna s ním stojí za to, protože Butler do toho dává všechno a baví ho hrát naprostého psychopata. Florence Pugh si mě hned získala, a znovu dokazuje, jak moc je to dobrá herečka. Osobně mi udělalo radost, že jsem mohl na velkém plátně vidět hereckou legendu Christophera Walkena. Film po technické stránce vypadá a zní fantasticky. Villeneuve si pohlídal každý aspekt filmu a všechny peníze z rozpočtu jsou na filmu vidět. Kostýmy jsou nádherné, lokality jsou propracované a plné detailů. Kamera od Greiga Frasera vytváří jeden nádherný obraz za druhým. A je opravdu jedno jestli jde o dialogové momenty, epické bitvy, nebo souboje muže proti muži. Ty scény jsou fantasticky natočené. K tomu tady máme burácející soundtrack od Hanse Zimmera, ze kterého budete mít husí kůži a v některých momentech nebudete skoro dýchat. Pochvalu si zaslouží střih, jenž dělá opravdu hodně a samozřejmě zvuk, který je bezchybný. Po technické stránce jde o výbornou práci. Přál bych si napsat, že Duna: část druhá je bezchybné dílo, ale bohužel není. Největší problém vidím ve scénáři a v příběhu. Film i přes svou štědrou délku působí velmi uspěchaně a je na něm znát, že by potřeboval být delší. Klidně i o půl hodinu, aby některé linky a vývoj postav do sebe lépe zapadly. Chtělo by to více scén, kde by vedlejší postavy dostali více prostoru. Určitě bych se nezlobil, kdyby se šlo u některých postav více do hloubky a lépe se s nimi pracovalo. Ale na druhou stranu chápu proč se Villeneuve a Jon Spaihts rozhodli jít tímhle směrem a některé věci zbytečně nekomplikovat. Duna: část druhá je epický velkofilm, jenž je krásným filmařským zážitkem, který korunuje několik úžasných momentů, co si budete chtít pouštět znovu a znovu. Je to film, co má hluboké myšlenky, ale zároveň umí být divácky vstřícný a vděčný. Pokud chcete vidět opravdový velkofilm, tak vás Duna: část druhá nezklame.

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

S01 - Moc hezky odvedená práce, kterou jsem si užil a místy skoro nedýchal. Tematicky mi tento seriál udělal velkou radost, protože mám rád samurajské příběhy. A ještě větší radost mi udělalo samotného uchopení tohoto seriálu. Tvůrci seriálu si zaslouží samou chválu, jelikož vymysleli a vytvořili skvostný seriál, který má všechno, co chcete a možná i něco více. Osobně jsem ze seriálu hodně moc nadšený. Po příběhové stránce to šlape parádně a krom pár drobností jsem si příběh užil - kdyby měl jen jednu řadu, tak bych byl úplně nadšený. Seriál vynikajícím způsobem pracuje s postavami a jejich vývojem. To co si seriál zde dovolí je prostě perfektní scénáristická práce, která si zaslouží každé slovo chvály. Další věc, co si zaslouží pochvalu je vizuální stránka. Vizuální stránka je úžasná. Tvůrci si s vizuálním pojetím vyhráli jak to jen šlo. Střídají různé styly, ale nikdy to nepůsobí na sílu a rušivě. Díky krásné vizuální paletě vynikne parádní příběh, jenž je podpořen skvělým soundtrackem. Jsem velmi příjemně překvapený, jak moc si zde všechno sedlo a výborně to funguje. Tohle se nestává každý den. Už teď se moc těším, až se do tohoto světa vrátím a budu sledovat cestu Modrookého samuraje. 9/10

Oppenheimer (2023)

Nádherný kinozážitek, který mě na tři hodiny ohromil a přenesl mě do minulosti. Napíšu to hned na začátek. Není to nejlepší Nolanův film, není to dokonalé a má to jisté nedostatky, které mi ve výsledku lehce vadili. Na druhou stranu je to film od Christophera Nolana. A Nolan netočí špatné filmy. On netočí ani průměrné filmy. Každý jeho film má v sobě spoustu filmařského řemesla a umění, že je to pastva pro oči a uši, i přestože vás to tolik nebaví - Tenet. Ale zpět k Oppenheimerovi. Na nový film od Nolana jsem těšil, asi jako každý velký filmový fanoušek. Nebyl to pro mě film numero uno tohoto roku, ale měl jsem ho sakra vysoko. A Nolan to opět dokázal. Natočil parádní film, který ve mě krásně zraje a po filmařské stránce jsem si ho hodně užil. Zpočátku jsem bojoval s Nolanovým scénářem a zbytečně překombinovaným vyprávěním, ale jakmile jsem si na to po pár minutách zvykl, tak to bylo v pohodě. Nolan se rozhodl odvyprávět daný příběh, co nejvíce mainstreamově, ale zároveň si ho přizpůsobil, aby to bavilo i jeho. Díky tomu Oppenheimer není klasický životopisný film a má v sobě toho mnohem více, než se na první pohled zdá. Ať už od stavby příběhu, práce s postavami, případně otázky morálky a toho jaké to je žít s vědomím, že jsem vytvořil zbraň, jenž může ukončit svět. Nolanovi se tohle všechno povedlo převést do scénáře, který je funkční, zajímavý a má co říci. Jediný výrazný problém scénáře je ten, že se snaží obsáhnout až moc informací a to prostě nejde bez jistých zjednodušení. Díky tomu některé věci působí jako z rychlíku, mnoho herců nedostane dostatek prostoru a znovu se ukáže, že Nolan neumí psát a režírovat ženské charaktery. Cillian Murphy to zahrál na pána a je skvělý v každé scéně. Emily Blunt svou roli zvládla s přehledem, jen je škoda, že nemá více prostoru. Matt Damon má nejvděčnější roli a hezky si jí užívá. Robert Downey Jr. krásně ukazuje jak umí hrát a je perfektní. Florence Pugh mi znovu dokazuje proč patří mezi nejlepší herečky své generace. Její výkon se mi dost líbil. Josh Hartnett je zde super a jeho výkon se mi  taky dost líbil. Benny Safdie, Dan DeHaan, Casey Affleck či Jason Clarke moc hezky ukazují, že nepotřebují tolik prostoru, aby předvedli velmi povedený herecký projev. Hodně moc jsem si užil technickou a vizuální stránku filmu. Kamera byla úžasná, zvuk a hudba impozantní, a jako celek to fungovalo výborně. Těším se až si to dám znovu v kině. Oppenheimer je velmi působivý kinozážitek a vy byste ho měli vidět v kině.

Medvěd (2022) (seriál)

S01 - Povedený seriál, který krásně využije svou délku, počet epizod a téma. Užil jsem si to, a znovu jsem pochopil, že bych v gastru nemohl dělat (tady je to vykreslené jako ultimátní toxické prostředí). Herecky super, režijně taky povedené, má to silné momenty, dobře napsané postavy, ale je tu jedno velké ALE. Celou dobu mi to přišlo, že se nejde do hloubky - asi kvůli tomu, že tady chybí nějaký hlavní příběh. Všechny ty srdceryvné dialogy, vážné momenty nebo problémy hlavního hrdiny, jsou skvěle natočené a zahrané, ale nějak mě to neumí dojmout. Je to hodně dáno tím, že postavy spolu normálně nekomunikují, a když už spolu mluví, tak si nadávají, nebo jen říkají Yes Chef. Trochu mi to rozbíjí i katarze v posledním díle, kde byl prostor, proto, aby si postavy řekli více, než jen jednu větu. Sice, ta věta znamená pro ně všechno, ale normální reakce by byla jiná. I tak dost velká spokojenost, a druhou řadu si určitě dám s chutí. S02 - Druhá řada mi udělala velkou radost. Má hlavní dějovou linku, na kterou jsou velmi dobře napojené vedlejší linky. Díky tomu celá sezóna působí uzavřenějším dojmem, má začátek, prostředek a konec. Tvůrci mnohem více zapojili do příběhu vedlejší postavy a díky delší stopáži nemusí tolik spěchat a mohou rozvíjet všechny důležité charaktery. Krásně je to vidět na šesté epizodě, jenž je skvěle natočená a zahraná, a velmi jasně nám poodhaluje, proč mají hlavní hrdinové takové problémy, jaké mají. Osobně jsem pak nadšený ze sedmé epizody, která je vynikající a skvěle pracuje s postavou Ritchieho. Z mého pohledu se druhá sezóna seriálu The Bear povedla a vy byste na ní měly kouknout.

1883 (2021) (seriál)

Taylor Sheridan musel upsat duši ďáblovi jinak mi nejde na rozum, jak to všechno dělá a stíhá. Sheridan napsal úžasné postavy, které dýchají z obrazovky a jejich příběhy a osudy se nám vrývají do mysli a duše. Samozřejmě tím se nekončí, jelikož Sheridan přidává dialogy, které jsou rázné, smysluplné a dokáží vystihnout o čem život ve své podstatě je. Nevím jak se to Sheridanovi povedlo, ale vytvořil skoro dokonalé dílo, jenž funguje, dojímá a dokáže vyvolat všechny emoce. Seriál má úžasnou atmosféru a skvěle prodává danou dobu a vše, co k ní patří. Skoro každá scéna je něčím výjimečná a má v sobě něco více. Ono se to blbě popisuje, ale až to uvidíte, tak pochopíte o čem mluvím. Nejde ani, tak o fantastické záběry na krásnou a nedotčenou přírodu nebo jiné silné scény, jde spíše o to, co nám ty scény sami osobě říkají. Ať už doslovně nebo nepřímo. Jelikož to, co Sheridan říká a vypráví dává smysl i bez dialogů, stačí koukat srdcem a vše zaklapne na svém místě. Sheridan napsal úžasné scénáře, ale bez skvělých herců by to nefungovalo. Herci dali jeho postavám a dialogům život. Sam Elliot má roli přímo stvořenou pro něj a zahrál jí úžasně. Každý dialog, každý pohled, vše je přesné a opravdové, a já si to užil. Tim McGraw hraje perfektně a já si ho v této roli neskutečně užil. McGraw má neskutečné charisma a dokáže prodat jednotlivé scény svým pohledem, ve kterém jsou všechny emoce - závěr je neskutečně silný díky němu a May. LaMonica Garrett nemá tolik prostoru jako ostatní ale jeho linka se mi hodně líbila, protože je silná a zajímavá. Samozřejmě, že nesmím zapomenout na Isabel May, která je skutečnou hlavní hrdinkou seriálu a vše vnímáme z její perspektivy. May se tady prezentuje jako výborná herečka, která odehraje všechny své polohy, jenž ve scénáři má. A odehraje to s přehledem a naprosto uvěřitelně. Sheridan jí napsal nejlepší dialogy, a bohužel taky ty nejhorší. Jsou scény, kdy je její monolog neskutečně úderný, a pak přijde moment, který by skvěle fungoval bez dialogů a Sheridan tam dá něco, co působí jako z červené knihovny. Těch jejich monologů je prostě moc a místy je to až rušivé. V seriálu jsou skvěle obsazeny snad všichni herci, od nejmenší role po tu největší. Každý dělá to co má, aby celkový výsledek byl TOP. A o to více mě mrzí, že některé zajímavé postavy nedostanou moc prostoru a v některých dílech působí jako "křoví" pro hlavní hrdiny. Klidně bych si dal o pár epizod navíc, aby se příběh mohl věnovat vedlejším postavám. 1883 je luxusní seriál, který jsem si hodně užil, a ve svém závěru mě neskutečně dojal. 8,5-9/10

Andor (2022) (seriál)

S01 - Velká spokojenost. Nečekal jsem to a popravdě jsem tomuhle seriálu vůbec zpočátku nevěřil, a on mi za odměnu vytřel zrak. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že seriál Andor bude lepší, než návrat nejoblíbenějšího Jediho Obi-Wana Kenobiho, tak bych se mu vysmál. Jenže ono se to stalo. Dostali jsme hodně moc povedený seriál, který parádně funguje, přistupuje k příběhu dospěleji a ukazuje nám nový pohled na svět Star Wars. Ve výsledku je tento seriál jedna z nejkvalitnějších věcí, které kdy pod hlavičkou Star Wars vznikly. Beze srandy, tohle je opravdu povedený, skvěle napsaný seriál, jenž má co říci a dodává celému světu Star Wars nový rozměr. A při tom stačilo opravdu málo. Ubrat na infantilnosti, ubrat pohádkový rozměr, dát pryč světelné meče, a vsadit na realističnost, špínu, pomalost, depresi a obyčejnost. Neříkám, že je to divácky vděčné. Musí se tomu jít dost naproti a změnit si malinko optiku pohledu a očekávání. Nicméně, když to uděláte, tak dostane filmařsky nádherný seriál, jenž šlape neskutečně. Brilantní dialogové scény, uvěřitelné postavy, výborné odvyprávění příběhů a samozřejmě luxusně natočené scény a momenty, které fungují přesně, tak jak mají. Seriál není bezchybný. Některé díly jsou pomalejší, najdou se logické chyby, lehce zamrzí, že se seriál tolik nevěnuje samotnému hlavnímu hrdinovi a moc se o něm ve výsledku nedozvíme. A kdyby v seriálu nebyly nějaké dějové linky, tak by to vůbec nevadilo. Naštěstí tyto nedostatky mi zážitek ze seriálu nezkazily a já si ho hodně užil. Andor je opravdu hodně povedený seriál a já se moc těším na druhou řadu. PS: Tony Gilroy ukázal, že originální přístup je cestou, jak postavit Star Wars jako značku zpět na nohy. PPS: Stellan Skarsgård je v této roli dokonalý, krade si pro sebe každou scénu a postaral se o jeden z nejlepších momentů z celých Star Wars. Klobouk dolů!!

Rod Draka (2022) (seriál)

S01 - Jsem nadšený a hodně moc spokojený. Dostal jsem velmi kvalitní seriál, který je nádhernou ukázkou precizní filmařiny a vyprávění. Tvůrci odvedli vynikající práci a návrat do Západozemí se povedl na výbornou. V tomto seriálu z mého pohledu funguje naprosto vše. Přesná režie, špičková výprava, nádherné kostýmy a kulisy, hezké triky a úžasná hudba od Ramina Djawadiho. Po scénáristické stránce je radost sledovat každou scénu, protože tvůrci napsali úžasné a uvěřitelné dialogy. Dějové linky jsou vyvážené a tvůrci moc dobře vědí, kdy zpomalit a kdy zrychlit. Všechny postavy jsou skvěle napsané a mají precizně vystavěné dějové oblouky, jenž fungují a dokáží v nás vzbudit všechny emoce, radost, hněv, strach, znechucení atd. Co se tyče hereckých výkonů, tak to je kategorie sama pro sebe. Tvůrcům se povedlo sehnat přesně padnoucí herce, kteří podávají nejlepší výkony svých kariér. Opravdu bylo radost sledovat, co někteří herci ve svých rolí dokázali a jak moc je jejich herecký výkon a projev luxusní. Sledovat tento seriál je radost, pro všechny fanoušky kvalitní filmařiny. Rod Draka je jeden z nejlepších seriálu tohoto roku, a vy mu dejte šanci. 9/10

Městečko Záhad (2012) (seriál)

S01 - Našel jsem si to na Disney+, a je to parádní animovaný seriál, který má spoustu luxusních nápadu, dobrých fóru a netradičních zápletek. Moc mě to baví a těším se až se pustím do další řady. 8/10 S02 - Druhá řada jede ještě větší bomby, než ta první, navíc přichází zajímavá odhalení a seriál si pro nás schová jedno velmi epické finále. Konec je opravdu silný a dojemný. Tahle parta mi přirostla k srdci a Wendy je top holka. 9/10

Volavka (2022) (seriál)

Špičková detektivka podle skutečných událostí, ve které jsou vynikající herci. Více zde: recenze .