Návrat do budoucnosti (1985)

Parádní komedie, která ukazuje, že i komedie můžou být inteligentní a hravé zároveň.Zajímává zápletka je zde využitá, jak to jen jde a kdyby se náhodou stalo, že by příběh začal nudit, tak nastupují skvělí herci, kteří situaci hned spraví.Michael J. Fox sympaťák co válí na kytaru a skateboardu.Christopher Lloyd jako geniální leč pomatený profesor.A Robert Zemeckis v nejlepší formě.

Blade Runner (1982)

Jako malý jsem trávil hodně času ve videopůjčovnách, kde jsem procházel regály a prozkoumával všelijaké krabičky od filmů. A jednou jsem narazil na krabičku, na které bylo napsáno Blade Runner a já se dočetl, že tam hraje Harrison Ford. Hned jsem si to rozhodl půjčit, ale bylo mě řečeno, že tu videokazetu nemají. O pár let později jsem dostal starou sbírku časopisů Cinema, a jak jsem je prolistovával, tak jsem našel recenzi na Blade Runner: Režisérský sestřih, která nešetřila chválou. Film samotný jsem viděl až v roce 2008, kdy jsem dostal k Vánocům Final Cut. Pamatuji si, že jsem po celou dobu seděl a vychutnával jsem si to, co vidím. Asi před dvěma měsíci jsem se rozhodl, že by bylo dobré si přečíst knižní předlohu - Sní androidi o elektrických ovečkách. Knížka se od filmu hodně liší, ale hlavní myšlenka zůstává. Tam, kde knížka nabízí vykoupení a záchranu, tak film ukazuje nesmírnou osamělost a ztracenost. Ridley Scott vzal to nejlepší z předlohy a přidal vlastní nápady, které film posouvají někam jinam. Už úvodní záběry jsou dech beroucí, když letíme nad městem a do toho máme detailní záběr na oko. Scottova vize budoucnosti se zas tak neliší od té co napsal P. K. Dick. Špína, pára, neustálý déšť, který bičuje všechny kolem a je ozářen svítícími billboardy a neony. Rozpadající se domy, všudy přítomná osamělost a jeden cynický lovec replikantů, který neustále jí asijská jídla. K tomu neustále hraje Vangelis, který je výborně zvolený. Noirový příběh se krásně rozvíjí s příchodem nádherné femme fatale Sean Young jako Rachael a osudového záporáka v podání Rutger Hauera. Obě tyto postavy se liší od předlohy v mnohém. Naštěstí Scott skvěle vede Hauera, takže se z něho nestává typický záporák, ale někdo mnohem zajímavější. Čehož je důkazem celé finále v domě, které je geniální. Nádherně vygradované s pečlivou atmosférou a strachem. Strach hraje v tomto finále velkou roli. Harrison Ford je v roli Deckarda skvělý. Jeho ztvárnění je krásným protipólem Hauerovi postavy. A samotné jejich setkání tváří v tvář v dešti je vrcholem filmu. Nechci tady rozebírat každou skvělou scénu, jelikož bych musel od vyprávět celý film, ale pár scén si zaslouží zdůraznit. Zkouška Voigt-Kampffova testu na Rachael, hledání ve fotografii, smrt Zhory a Pris a srdceryvný projev Hauera svému stvořiteli, a jak už jsem zmínil celé finále, které končí na střeše, kde jsou vyřčená slova, která znamenají hodně. Nádherný sci-fi snímek, který odolává zubu času a krásně dojímá.

Americké graffiti (1973)

Ještě, než se George Lucas rozhodl vydat do předaléké galaxie před dávnými časy, tak si natočil malý osobitý snímek, kterým ukazuje dobu svého dospívání.Dobu, kdy každý mladý byl bezstarostný a užíval si éru pravého rock'n'roll a jízdu v nádherné káře.Hlavní hrdinové se celou noc potloukají po městě a zažívají různé příhody a to ať ty dobré, tak i ty špatné.Jsou mladí a chtějí se bavit a žít.A vy si to bude užívat s nimi, protože jsou to obyčejní kluci, kteří se tváři, že zvládnou cokoliv, ale opak je pravdou.A ke všemu tam má malou roli Harrison Ford.Pěkná zpověď o jedné generaci v jedné zemi.

Vybíjená (2004)

Tuhle komedii mám moc rád.Viděl jsem jí několikrát a pokáždé, když mám špatnou náladu, nebo chci vidět něco co mě zaručeně pobaví vždy sáhnu po Vybíjené.Zápletka je velmi jednoduchá a o to více mě pokaždé baví, jelikož některé hlášky a scény znám nazpaměť.Skvělé obsazení, kterému vládne Rip Torn a zdárně mu sekunduje skoro šílený Ben Stiller, který si svojí roli užívá.A krom zápasů ve vybíjené, které jsou skoro nezapomenutelný si zapamatujete výborně vybraná camea herců a sportovců.Když, se vyhneš klíči, vyhneš se i míči.

Stoker (2013)

Mám rád filmy, které mě překvapují a znepokojují. Je to dáno tím, že mám rád nevědomost a pocit, že se může stát cokoliv, což je v dnešní době u filmů, kdy se spoilery šíří rychleji, než mor docela těžké. A přesně tohle nabízí film Stoker. Divák dost často neví na čem je, jelikož se mu vždy nabízí několik možností, jak logicky a racionálně vysvětlit co se právě děje, ale tento způsob uvažování je špatný. Režisér Chan-wook Park si s námi hraje takovým způsobem, aby nás to hraním s ním nepřestalo bavit. Režisér ví, jaké jsou principy filmové formy a dává nám to najevo po celou dobu filmu. Motivace postav je ze začátku zastřena nevědomostí a pochybnostmi, kterým dodává váhu to, že u některých scén divák neví zda jde o sen nebo realitu. Některé scény jsou si natolik podobné, že nám připadají, že opakuji a naopak. Funguje i to, že scény mají v sobě odlišnosti a různé variace jak se vyvíjely. Různě si také hraje s filmovými postupy a to ať jde o hudbu, střih a záběry.Ve filmu dominují zvuky, které jsou mnohonásobně zesíleny. Střih je uzpůsobený vyprávění a dočkáme se několika prolínaček(boty v krabicích, česání vlasů), které jsou opravdu působivé. Záběry jsou často nesrozumitelné a klamavé. Občas se zaměřují na věci, které se nezdají být důležité, nebo jen zdůrazňují lepší smysly postav. Mia Wasikowska hraje přesvědčivě, ale z nějakého důvodu mě vůbec netrápilo co se s ní stane.Nicole Kidman jsem její odtažitost věřil, přesto mě to moc nedávalo smysl, proč dělá to co dělala.Matthew Goode svoji postav zvládl na výbornou.U jeho strýčka Charlieho si nikdo nemůže být jistý co se stane v následujících minutách.Spoustu scén je natolik působivých, že Vás to překvapí(sprcha, hra na klavír, jedení zmrzliny a samotný závěr).Zajímavý příběh, ale postavy jsou vykresly natolik odlišně, že k nim nemůžem zhlížet a nijak výrazně s nimi soucítit.

Domek z karet (2013) (seriál)

S01 - Parádní dramatický seriál z politického prostředí v USA. Už od úvodního záběru a Spaceyho monologu víte, že koukáte na něco jiného, než jste zvyklí. A seriál Vás bude o tom po dobu třinácti epizod neustále přesvědčovat. Seriál má skvěle napsané postavy, které žijí svoje role a to nejen hlavní, ale i ty vedlejší. A ke všemu parádní příběh bez přetvářky, který se nebojí uhnout pohledem stranou, když se objeví něco nekorektního. Kevin Spacey tady vládne pevnou rukou. Je to právě on, komu budete fandit a bude ho sledovat s nadšením a případně i zhnusením to co bude dělat, aby dostal to, co chce. Seriálová pecka, které byste měli dát šanci, aby Vás dostala. S02 - Druhá série se vrátila ve velkém stylu, přibývají nové postavy a nové linie, ale zároveň se zbavujeme starších postav, které by mohly zpomalit děj. Hodně moc se mi líbilo, že tvůrci dali mnohem více prostoru Robin Wright, která jasně dokazuje, že seriál nestojí jen na Spaceym. Její vývoj ve druhé sérii je perfektně zahraný a napsaný. A do třetice bych rád zmínil Michaela Kellyho, který není tak výrazný jako v první sérii, ale i jeho dějový vývoj mě moc bavil. Druhá řada dojíždí na komplikovanost a jistou nepřehlednost, ale pořád si drží svoji kvalitu a já už se nemůžu dočkat třetí řady. S03 - Změna je život. Underwood na konci druhé řády dosáhl toho čeho chtěl a teď se to snaží udržet. Třetí řada má úplně jiné tempo, klade mnohem větší důraz na vztahy, manželství a přestává si hrát na písečku jménem USA, a přesouvá se do i na jiné kontinenty a řeší reálné problémy. Tento úkrok je velmi příjemný a dává velké možnosti jak si pohrát s příběhem. Spacey hraje trochu umírněně a oproti předchozím řadám krotce, ale všechno vychází z logického vývoje situace. Wright dostala mnohem více prostoru a je skvělá, jelikož se její postava posunula směrem, kterým jsem to nečekal. Kelly si prošel zajímavý dějový vývojem a jeho finále je perfektně natočené a napínavé. To samé by se dalo říci i samotné řadě, která není bezchybná, ale nenudí a je napínavá a samotné finále se povedlo na maximum.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Star Trek: Do temnoty představuje to nejlepší co mám rád na filmech a kvůli, kterým chodím do kina. Vůbec nebudu přehánět, když budu tvrdit, že dvojka překonává jedničku a určitě bude patřit k tomu nejlepšímu co tenhle rok uvidím v kině. Osobně nejsem žádný obrovský fanoušek, který by znal všechny filmy i pozpátku a dokázal vyjmenovat všechny kapitány co se ve Star Treku objevili. Moje fanouškovské srdíčko rozbušil teprve svým filmem před čtyřmi lety J.J. Abrams a teď mu zas dává zabrat svou velkolepou dvojkou. Abrams si krásně pohlídal trailerovou kampaň, takže spousta okamžiků a zvratů funguje je na výbornou. Nemusíte být trekkies a ani znalec filmů, abyste dokázali ocenit co před Vás Abrams postavil na zlatém podnose. Jen stačí natáhnout a vzít si to. A stojí to za to. Abrams má představovačku zvládnutou z minula, takže se tady můžeme pustit rovnou do akce, a že je velkolepá a epická to Vám připomínat nemusím. Opravdu mě překvapuje jako to všechno Abrams dělá. Má geniální timing na vtipy, skvěle zvládá sebevětší trikovou scénu a ke všemu dojímá, takovým způsobem, že máme co dělat, abychom potlačovali slzy. A herci v jeho filmu jsou perfektní. Trochu zamrzí, že většina herců z jedničky musí ustoupit do pozadí, aby se udělal prostor pro jednu ikonickou postavu. Přesto je to rozhodnutí, které se vyplatilo jak dokazují všechny zbylé scény. Chris Pine se znovu převtělil do Kirka a podává perfektní výkon a to ve všech hereckých polohách. Zachary Quinto je v roli Spocka opět výtečný a znovu nám předvádí, že je opravdu moc talentovaný, což taky ukazuje ve svých scénách. Každý ví, že příběh stojí a padá se záporákem. Čím lepší záporák tím lepší příběh. A tady tomu není jinak. Ikonický záporák v podání Benedicta Cumberbatcha je jedním slovem dokonalý. Představuje správný protiklad hlavním hrdinům a neustále jim dokazuje, že je lepší, než oni a taky odhodlanější. Což dokazuje ve svém parádním představení. Ale taky, umí skvěle hrát na city, což bylo pro mně jedno z největších a taky nejsilnějších překvapení. Peter Weller krásně zapadá k hlavní trojici a předvádí velmi působivý výkon. Zoe Saldana a Alice Eve jsou nádherné a skvěle zapadají do příběhu. Pegg si krade nejvtipnější momenty pro sebe, Urban je neustále překvapený a znepokojený, Yelchin ohlašuje kapitána na můstku a Cho je drsný pilot. Akce v prvním dílu byla velmi dobrá, ale dvojce vyráží dech. Už prolog připomene útěk jednoho známého archeologa před domorodci. Pak rychlý střih do Londýna a my se nestačíme divit. Akce jen mnohem více, než předchozím díle, ale taky je naštěstí správně dávkována. Než se nadějeme Cumberbatch se nám představí v nejlepší formě. A pak další a další akce, která ukazuje, že slovní pojem epická si Star Trek jednoznačně zaslouží. Přesto pro mě nejsilnější momenty jsou ty dialogové, kdy se z postav na plátně stává něco mnohem více, než jen "obyčejné postavy ". Na rovinu přiznám, že mě to dojímalo jako málo co, i když jsem přesně věděl co bude pak následovat. Nádherné velkolepé dílo, které je skoro povinnost vidět na velkém plátně. PS: Star Wars jsou v nejlepších možných rukou. PPS: Kdo si radši stáhne kinorip, než aby šel jednou do kina je pro mě barbar.

Čekej do tmy (1967)

Velmi působivý thriller.To, že předloha vychází z divadelní hry je na filmu moc dobře poznat, ale to myslím v tom nejlepším.Příběh je ze začátku pomalejší, což je jenom dobře.Právě o to více si divák užije tu část příběhu, kdy se naplno usadíme v bytě a začne hra na kočku a na myš.Je to po celou dobu napínavé a dosti překvapující.Herci hrají moc dobře, ale největší pozornost si pro sebe ukradne hlavní představitelka.Audrey Hepburn hraje skvěle a divák jí po celou dobu fandí, aby se z toho dostala.Alan Arkin je dosti znepokojující.Richard Crenna je mistr přetvářky a taky dobrý manipulátor.Čekej do tmy je parádní thriller, který dokáže diváka držet napnutého po celou délku filmu.

Star Wars: Klonové války (2008) (seriál)

Jako fanda ságy jsem byl ze začátku skeptický, ale nakonec jsem hodně spokojený.Spoustu dílů uteče jako voda a některé se naopak táhnou.Seriál hodně využívá obrovský svět, ve kterém se seriál/filmy odehrávají.Skoro každý díl návštěva nějaké planety, tedy pokud epizody na sebe nenavazují.Je velmi příjemné, že se seriál věnuje starým i novým postavám, ale hlavně, že ukazuje i odvrácenou stranu.Bandity, droidy, Sithi a mnoho dalšího.Animace ze začátku působí dost odflákle, ale po pár dílech je to jedno, protože na to nekoukáte kůli animaci, ale kůli světu a příběhům.Stejně se animace zlepšuje s každou další řadou.Klonové války jsou pěkným doplnění již fungujícího vesmíru, který pomahají rozrůst.PS:První řadě se objevuje Jar Jar dost často, v následujících už moc, nebo skoru vůbec za co jsem tvůrcům hodně vděčný.

Jack a obři (2013)

Od Bryana Singera jsem čekal mnohem více.Být dítě, tak skáču radostí až ke stropu, jelikož v tom filmu je skoro všechno akce, dobrodružství, bitvy, velkolepé trikové scény, humor a krásná princezna.Jenže já už jsem trochu starší a nestačími hloupé pitvoření a herci, kteří vyloženě jedou na půl plynu.A nejen to.Nicholas Hoult mě jako hlavní hrdina moc nebere, jelikož celým příběh projde bez vývoje a všem mu doslava spadne do klína nebo do ruky.To Ewan McGregor je jiná kávička.Na něm je vyloženě vidět, že se neuvěřitelně baví a užívá si všechno co jde.Stanley Tucci je dostatečně charismatický, aby zahrál kvalitního záporáka, jenže tady z něho dělají jen druhořadého záporáka, jehož motivace(jestli tam nějaké jsou) a chování dokážete odhadnout několik minut dopředu.Akce je fajn, jelikož jí je dost a taky je zábavná, a díky tomu jí odpustíte občas slabší triky.Mile mě překvapil prolog, který dobře uvede do příběhu.A osvobozovaní princezny, taky nebylo k zahození.A kupodivu se mě hodně moc líbil epilog, který krásně uzavřel příběh.Přesto všechno, když se na to kouknu jako na celek, tak je bezkrevné, předvídatelné a naprosto bez napětí, které Singer umí budovat na výbornou.Proč tady chybí je pro mě záhadou.Jack a obři jsou fajn fantasy, která pobaví, ale že by jste si z toho odnesly něco více, tak to nečekejte.