Maestro (2023)

Opravdu, ale opravdu moc jsem se těšil na nový film Bradleyho Coopera, a to více mě mrzí, že musím napsat, že mi to tolik nesedlo. Cooper mi u Zrodila se hvězda ukázal, že je šikovný režisér, a že do budoucna bude dobré s ním jako s režisérem počítat. A u Maestro to předvádí znovu, jen to pro mě nebyla zábavná podívaná. Cooper do tohoto projektu dává všechno. Dře před kamerou a i za ní. A ten zápal pro film je cítit s každého záběru. Problém je ve výstavbě příběhu, a to jak na nás působí. Je to chladné, emočně prázdné a místy nijaké. Po řemeslné, technické a herecké stránce nelze filmu, moc co vytknout. Nicméně největší problém je sledovat dvě hodiny film o někom, o kom se toho tolik ve výsledku nedozvíte a reálně vás nezajímá, protože vám ho scénář a režisér nedokáže prodat. Bradley Cooper se dokonale převtělil do Lennyho Bernsteina a má zde parádní momenty. Carey Mulligan znovu hraje perfektně a její výkon se mi líbil. Neříkám, že film je špatný, jelikož špatný není a má několik výborných scén. Ale to je pro mě popravdě málo, hlavně když jsem čekal velkou pecku. Maestro je zajímavý životopisný film, který má co nabídnout, ale divácky není moc vděčný.

Sněžné bratrstvo (2023)

Hodně silná a strhující podívaná. Většina z nás o tomto příběhu někdy v životě slyšela. Mnozí viděli i film Přežít. A teď tu máme díky Netflixu novou verzi, která opravdu stojí za to. Režisér J.A. Bayona je velmi šikovný režisér, který umí točit. Má řemeslo v ruce, umí pracovat s napětím a atmosférou, má cit pro vyprávění a hlavně je to moc dobrý režisér - Nic nás nerozdělí nebo Volání netvora jsou krásnou ukázkou jeho talentu a všestrannosti. Bayona s úctou a respektem vypraví tento příběh, který je zpočátku velmi pozitivní, aby se po pár minutách proměnil v mrazivé peklo. Scéna s pádem letadla je intenzivní, silná a nepříjemně realistická. A Bayona jí natočil skvěle a tahle scéna patří k tomu nejlepšímu, co ve filmu uvidíme. A po této scéně se ukáže největší problém filmu, a tím je jeho délka. Při sledování budete čekat na určité momenty, které musí přijít a film tím malinko ztrácí. Opravdu by prospělo, kdyby byl film ve své vypravěčské části údernější. Samozřejmě, že moc dobře chápu, proč je to tak natočené, ale jako diváka mě to lehce vytrhávalo. Pak přijde poslední půlhodinka, která je parádní a všechny emoce se dostaví, tak jak mají. Film má nádhernou kamerou, boží hudbu od Michaela Giacchinoa a výpravu a rekvizity. Sněžné bratrstvo je silný a působivý film, škoda jen že není o trochu kratší a údernější.

Orion a tma (2024)

Hezký animovaný film, který se snaží být originální. Svým způsobem jsem si film užil, nicméně si myslím, že se z dané zápletky dalo dostat více. Film má hezkou vizuální stránku, několik moc pěkných nápadů, ale já popravdě lehce bojoval s hlavním hrdinou, který mi přišel trochu nesympatický. Druhá půlka filmu naštěstí nabídne trochu jinou podívanou a objeví se i nějaký přesah, který film posouvá. Orion a tma není špatný animák a pokud ho uvidíte, tak to rozhodně nebude ztráta času.

Bratři (2023)

Hezký natočený film, který doplácí na scénář a špatnou propracovanost postav. Filmu jsem věřil a přál jsem mu, co největší úspěch, a proto mě mrzí, že to dopadlo, tak na půl. Film po technické a řemeslné stránce funguje výborně. Kamera, výprava, zvuk, kostýmy, střih, hudba atd. Tady problém není. Problém je ve scénáři, který je nevýrazný. Zpočátku to není tak výrazně vidět, ale jakmile se rozjede hlavní téma filmu, tak se ukáže, že scénář je největší problém filmu. Režisér Tomáš Mašín odvedl moc dobrou práci a je vidět, že si pohlídal vizuální a technickou stránku filmu. Na film se moc hezky kouká a je vidět, že si tvůrci vyhráli s detaily dané doby. Po herecké stránce to není vůbec zlé, ale jak už jsem naznačil, scénář z mého pohledu nepracuje moc dobře s postavami a jejich vnitrem. Vysvětlí čím si prochází, a snaží se vysvětlit proč dělají, co dělají, nicméně do nějakého hlubšího nitra se nedostaneme a mnohdy nějaké scény nefungují dramaticky a ani emocionálně. A je to velká škoda, protože kdyby tohle fungovalo lépe, tak by film byl údernější a mnohem více by nás zasáhlo to, co hlavní hrdinové prožívají. Bratři nejsou špatný film, ale něco jim bohužel chybí, aby mohl tvrdit, že jsou opravdu dobrým filmem.

Odkazy starého sveta (2024)

Povedený krátký film, který umí tnout do živého, a ze které ho vám na konci nebude moc dobře. Režisér a scénárista Peter Pavlík opět nastavuje zrcadlo společnosti, a předkládá nám věci, o kterých moc dobře víme, že jsou v naší společnosti, ale my raději před některými věcmi zavíráme oči. Pavlíkův film nejvíce docení Slováci a Češi, jelikož jim je to primárně určené. Nicméně samotná myšlenka je přenositelná snad do každé funkční společnosti na tomto světě. Osobně se mi líbilo, jakým způsobem Pavlík sestavil svůj film. Úžasné záběry na přírodu, které střídá nenávist, arogance a zlo v lidských srdcích. Je to vše říkající kontrast, jenž je skvěle sestříhaný a doplněný o silnou hudbu a báseň. Zkuste tomu věnovat svůj čas.

Argylle: Tajný agent (2024)

Povedená akční komedie plná meta humoru a lásky ke špiónským filmům a samotnému žánru. Argylle je ve výsledku fajn podívaná, ale divák musí přistoupit na hru a pravidla, které mu režisér Matthew Vaughn předloží. Pokud na ně nepřistoupí, tak ho čeká velký bolehlav. Osobně jsem si  přál, a i jsem to chtěl, aby byl film lepší. Nicméně mohu upřímně říci, že jsem se hodně nasmál a dobře se bavil. Má to super momenty, božího Cavilla co si užívá každou scénu, parádního Rockwella jenž je zas utržený ze řetězu, a taky Cena je tady moc dobrý a dost mě mrzelo, že nemá více prostoru. Popravdě jsem si užíval výkon Bryce Dallas Howard dokud byla v civilní poloze, protože ta civilní poloha jí velmi sedla a skvěle fungovalo v kontrastu s tím, co předváděli Cavill nebo Rockwell. Jenže jakmile změní barvu vlasů, tak filmu spadne řetěz i přestože přijde jedna z nejlepších scén film. Vaughn chrlí jeden nápad za druhým, zvraty střídají zvraty, Sam Jackson a Bryan Cranston přehrávají jako o život, ale chybí tomu jistá soudržnost. Osobně jsem si užil ten meta humor, nadsázku a top závěrečnou scénu a potitulkovou. Argylle: Tajný agent je fajn akční komedie, kterou někdy rád uvidím znovu.

Podruhé mě neoklameš (2024) (seriál)

Jako žádný zázrak to není, ale když to uvidíte, tak si nebudete chtít vypíchnout oči. Problém je v tom, že je to natahované, televizně hnusné, má to nesympatické postavy nebo se postavy chovají jako naprostý idioti. Naštěstí je tu celkem fajn konec, který není úplně marný, ale jenom protože je to úplný WTF moment, který svou absurditou posouvá celý seriál na úplně jinou úroveň. Je smutné, že tohle je jeden z největších hitů Netflixu.

Špinavé ulice (1973)

První film, ve kterém slavný režisér Martin Scorsese spojil síly s Robertem De Nirem. Špinavé ulice májí super atmosféru, parádní soundtrack, jistou špinavost a drzost, ale po příběhové stránce jim něco chybí. Scorseseho režie je dobrá, přesto ještě není vypilovaná do geniality - to přijde za pár let. Harvey Keitel hraje dost dobře a jako jediný působí, že to má v hlavě srovnané a má nějaký cíl. Robert De Niro zde hraje menšího burana, který má všechno na háku a dělá jen problémy, a tahle role mu celkem sedla a je v ní dobrý. Film má zajímavou vizuální stránku, několik dobrých momentu a i povedený konec. Špinavé ulice jsou dobrý film, ale Scorsese natočil mnohem lepší filmy později.

Spalovač mrtvol (1968)

Další film, který si můžu odškrtnout z mého velmi dlouhého seznamu restů. Na film jsem se opravdu moc těšil, a o to více mě mrzí, že musím napsat, že mi to nesedlo, tak jak jsem si přál. Nicméně nemůžu říci, že bych byl zklamaný, jelikož jsem dostal velmi kvalitní film. Režisér Juraj Herz zde předvádí naprosto fenomenální režii, která je po technické a vizuálně stránce skvělá. Už z úvodu v zoo jsem si sedl na zadek, jak moc perfektně je to natočené. Výborná práce režiséra, kamery, střihu a hudby. Kamera Stanislava Milota je perfektní a já jsem jen koukal s otevřenou pusou, co si všechno Milota dovolí a jak jsou jednotlivé scény působivé. Radost koukat na některé scény a záběry. Střihová práce Jaromíra Janáčka je úžasná, a to jakým způsobem je střih agresivní, rychlý, naschvál dějově nepřehledný je prostě skvělé. Opravdu moc jsem si užil to, jak je film sestříhaný, a jak na sebe scény navazují. Herz a Janáček to vymysli moc dobře. Hudba Zdeňka Lišky je povedená a krásně pomáhá vytvářet nepříjemnou a hutnou atmosféru. A pak je tu samozřejmě neskutečně famózní Rudolf Hrušínský, který si krade každou scénu pro sebe a svým civilním pojetím je o to děsivější. Hrušínský předvedl vynikající herecký výkon, který je opravdu mimořádný. O to více zamrzí, že žádná z vedlejších postav nedokáže držet s Hrušínským krok, a být alespoň z půlky, tak zajímavá jako on. Důvod proč nedám plný počet hvězd je ten, že mi to po příběhové stránce moc nesedlo, a i přes fantastickou režii Herze jsou zde momenty, kde jsem se lehce nudil. Snad až se k filmu někdy vrátím po letech a v lepším rozpoložení, tak mi to sedne lépe. Spalovač mrtvol je úžasně natočený film, který po technické a vizuálně stránce vypadá skvěle.

Zimní prázdniny (2023)

Hezký a povedený feel good film, který dokáže nenucený způsobem vykouzlit úsměv na tváři a sdělit nějakou myšlenku. Režisér Alexander Payne umí točit lidské příběhy o obyčejných lidech, jenž se vypořádávají s nešťastnými příhody. Payneovy filmy nejvíce doceníte, když máte něco odžité a sami si projdete nějakým tím obdobím nezdarů. Jeho nejnovější film Zimní prázdniny je naštěstí divácky velmi přístupný, vděčný a taky zábavný. Hodně se mi líbila retro stylizace, kterou Payne navodil hned v úvodu. Celý jeho film se nese v pohodovém duchu, i přestože každý z hrdinu je na pokraji psychického zhroucení a stačí opravdu málo, aby se zlomil a vše ztratil. Payne tento příběh vypraví civilně a celé to hořkosladké pojetí funguje dobře. Paul Giamatti má zde velmi vděčnou roli a zahrál jí s přehledem. Moc se mi jeho výkon líbil, protože je takový nenucený a opravdový. Dominic Sessa předvedl hodně silný výkon a ukázal, že má dost talentu do budoucna. Da'Vine Joy Randolph je v této roli skvělá a místy si krade film pro sebe. Zimní prázdniny sice neříkají nic nového a světoborné, ale umí vyvolat spoustu emocí.