Kingsman: Tajná služba (2014)

No páni. Tohle jsem nečekal. Nenápadný snímek na motivy superšpiónských klasik jako James Bond, Johny English, Agent WC 40, apod. předvedený s neobyčejnou grácií a v uhlazeném smokingu britského gentlemana s hůlkou v ruce. Aniž bych chtěl kategorizovat, dovolím si tvrdit, že toto je 100% film pro chlapy, dámy nechť shlédnou něco jiného, třeba z výše jmenovaného. Jestli máte rádi špionské filmy, které nejsou v žádném směru přehnané, a pokud ano, tak střídmě, našli jste. Kingsman je důkazem toho, že i na již tisíckrát viděném lze nalézt něco, co se všemu vymyká a je na celé čáře originální. Vynikající, uhlazené a nebezpečně trefné. 100% = 5/5

Dánská dívka (2015)

Dánská dívka je tendenční film. Přál jsem si, aby to tak úplně nebylo, ale je to tak. Stejně nesmělý, jako když se Einar poprvé projevil v kůži Lili. Eddie je vynikající herec, přesto jsem měl dojem, že příběh jeho postavy byl silnější, než jeho výkon. A jak víme, jedno je bez druhého málo. O Alicii ani nemluvě. Naproti tomu mě velmi zaujal výkon Matthiase Schoenaertse, který navzdory putinovskému vzezření dokázal vyloudit složité a nefalšované emoce. Jednoduché motivy, ale působivé, jen bych je uvítal v menším množství - například stále ty stejné obrazy odkazující na jeden okamžik v mládí. Navzdory tomu, co jsem vypíchl, je film pohlazením po duši, které diváka umí vtáhnout. Nemohl jsem se však zbavit dojmu, že se film odehrál v intencích divadelního představení. Celkový dojem je dobrý, rozhodně stojí za shlédnutí, ale podruhé si jej určitě nepustím 65% = 3/5

Marťan (2015)

Ridley Scott nám, po delší době konečně v plné síle (myšleno bez produkčních střihů, apod.), servíruje příběh o astronautovi, který se odmítl vzdát a za mohutné podpory všech okolo dosáhl svého. Psychologicky a scenáristicky vyvážené drama často říznuté odlehčeným vtipem, který vás zároveň drží pod pokličkou tvrdé reality. Pokud jde o snímky, které popisují nesmyslnou záchranu jedince ze situace více než prekérní, tak je tento film pravděpodobně nejdospělejším zpracováním dosud. Matt Damon je přesně tou kyselou třešínkou na dortu, která tomu vždy chyběla. Mrzel mě pouze ten konec, závěrečný střih bych viděl po "Hi there" na lavičce, ale chápu, proč tam muselo být to ostatní - přesto je podobných scén ve filmu jako šafránu oproti podobným. Marťan stojí za vidění, všichni se v něm šíleně nadřou, scénář neztrácí čas opakováním již řečeného, všechno do sebe perfektně zapadá, nic nejde, jak by si člověk představoval, není nouze o průšvihy, ale přesto se jde stále dál. Nezlomná vůle 90% = 4+/5

Warcraft: První střet (2016)

Pokusím se to vyjádřit v jazyce wow: progres byl ok, ale scénář místy až rofl. Přesto byl story gg, no a charaktery - omfg thx 4 it. Jakmile začalo několik ústředních postav lfg, tak to mělo vysoký lvl. Lagy byly, ale když je něco bez xp, tak se to přeci dá čekat kk? Jenom kkt by čekal opak. Kdepak, je to teprve noob zdaleka ne ooa, takže i přes občasný lol, np. AoE mě zasáhla, takže taky np. Zkrátka, abych to shrnul: scénář je dosti jalový, ale tah na bránu a postavy rozhodují zápas, a zde je tah na bránu dobrý a postavy neokoukané, takže i přes neobroušené hrany mě to strašně bavilo a film mě dokázal vtáhnout a nažhavit na další pokračování. Velmi se mi líbilo, jak se s postavami nikdo dlouho nerozpakuje a nerozmýšlí - je fakt, že ve wowku jich je habaděj, takže np. Add: po kratším odstupu musím přiznat, že mi tento film nejde z hlavy. A nejen film, ale ani hudba. Buď jsem zčásti orc, nebo je to vážně tak chytlavé, každopádně mi horďácké dunění zahnízdilo v hlavě víc, než je zdrávo. Zvedám ze 75% na 85% = 4/5 Na tento film stojí za to jít do kina! Taky jsem si zjistil ledacos o Wow universu, které mi i bylo cizí, i když jsem hru od datadisku Wotlk znal, a musím ocenit to, jak tvůrci diváka znalého i neznalého do světa Warcraft dokázali teleportovat za tak krátkou chvíli. Nebojte se, jestli budou tvůrci nadále věrní příběhu a budou mít dost peněz na pokračování, teprve nás čeká velká podívaná, takže táhněte do kin !

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Scottovi tyto příběhy vysloveně sedí a sázka na Balea, si myslím, byla tou pravou. Film se drží křečovitě nitě, jak ukázat fantastické věci velmi prakticky, než že by se příliš pouštěl do povídaček a mytologických debat. Je to sázka na charaktery, nikoli však na velkolepé scény, což opravdu funguje. Bohužel je těch charakterů poskrovnu a nejspíše ustoupily sem tam ději, který se odmítá uskromnit (není divu). Například takový Ben Kingsley dostal trestuhodně málo prostoru. Při tom všem jsem si říkal, že je škoda, že tento film nemá čtyři hodiny, poněvadž by stále bylo co a jak vyprávět. Velké sousto, které Scott sice se ctí zvládl, ale při neutuchajícím pocitu, že by si člověk představoval více. Pokud jde o biblická vyprávění, Noe byl podle mě mnohem lepší. 65% = 3/5

Terminator Genisys (2015)

Bude to znít divně, ale Genisys není nic, co by si člověk pamatoval a na co by po týdnu zavzpomínal. Přesto je to asi ten nejlepší Terminátor od doby Dne zúčtování. Podobně jako v sedmičce SW bylo vsazeno na staré dobré mechanismy v novém kabátě s několika inovacemi. Role boha Johna Connora byla využita bezezbytku skvěle, ale velmi jí chyběl opravdový drive. Prim hrál stále Skynet. Terminátor by ale opravdu potřeboval velikánskou revoluci a obrat, začíná se totiž svým pojetím už od třetího dílu trochu zajídat. Nová budoucnost a minulost je šancí pro scénáristy, tak jen do toho, ale ať to stojí za to, nebo Camerona na vás! Jediné opravdu velké a příjemné překvapení vlastně bylo, kterak do příběhu dokázal nasednout starý dobrý Arnie. Hodnotím 75% = 4/5, čekal jsem méně, dostal více.

Chappie (2015)

Musí se nechat, že režisér se podepisuje velmi zřetelně pod každým svým filmem. Na Chappiem je znát, že by byl potřeboval ještě pár let na dopilování a uhlazení scénáře, především motivací některých postav. Ústřední hrdina - robot s UI - je v tomto přesto výjimkou, a pokud se soustředíte především na něj, film baví a zajímá. Nenechte si kazit dojmy zdejšími komentáři, ostatně již dávno neplatí, že komentář obecně oblíbeného uživatele bude platit právě pro Vás. Najděte si raději svoje vlastní oblíbence. Chappie je přesně ten film, u kterého nemohu souhlasit s všeobecným názorem. Je to povedený film, který má myšlenku, hlavu a patu, ale i přesah. Přesto neočekávám pokračování. Jackman si zahrál záporáka, a nutno zmínit, že velmi dobře. Jediné, co mi tak trochu nesedělo, byl hudební doprovod. Jakoby chtěl někdo udělat radost japonským ajťákům. Ale což. Film mě bavil i tak trochu dojal, takže splnil, co divák očekává. Mám ještě vzkaz pro hnidopichy. Odprostěte se už od toho, čemu je co podobné, apod. Žijete v 21. století, proboha. Všechno už tu někde někdy bylo! 85% = 4/5

John Wick (2014)

Scénárista byl asi ten poslední, koho na tento film narychlo najali. Reeves s výrazem naštvaného policisty celým dějem proplouvá, až asi na jednu výjimku, se stejnou rutinou jako když automechanik mění kolo u auta. Paradoxně nejlepší součástí této oddychové jednohubky byl výběr hudebních songů. Každý prvek, který film nabídl, vidíme častokrát jinde mnohem lépe provedený. Vše důležité se vlastně dovíte z traileru a zbytek už je jen fádní akce, akce, akce, která má velmi málo překvapivých prvků. Film o pomstě, jejíž motivace nevydrží ani dvacet minut filmu, je film o ničem. Po půlhodině jsem ani nevěděl, proč vlastně hlavní postava dělá to, co dělá a jestli vlastně ještě ví, proč to dělá. 40% = 3/5

Bohoušův syn (1975) (TV film)

Film o tom, že vyhrát sázku se někdy nevyplácí. To je asi tak vše, co jsem z filmu pochytil. Jo a opravdu dobře zde zahrál snad jen Hlinomaz. 45% = 2/5

Legendy: Tajemství Ladislava Smoljaka (2011) (TV film)

Vřele doporučuji všem, kteří milují pana Smoljaka, Uhlíře a vůbec všechny, kdo mají rádi nejen Divadlo JC, ale také tvorbu jednoho z největších českých komediálních géniů několika generací. Pamatuji si, co pan Smoljak řekl panu Svěrákovi, a sice že dobře napsaný text nepotřebuje dobré herce. 85% = 4/5