StrYke

StrYke

okres Tábor

• 26.10.2011  13:12
    Ostrov hrůzy (TV film) (2001)

Škola smrti (první díl) je takovou lehkou předehrou, aby mohl vzniknout ještě lepší díl Ostrov hrůzy s lepšími hereckými výkony, sympatičtějšími postavami a o něco lepší atmosférou. Nejlepší na všech podobných hororech je, že divák si vždy může říct: "To je ale nelogický, proč se prostě nesebere a neodjede?" A tak to by se dal teoreticky definovat i první díl, kde sice nešli otevřít dveře, ale co okna? O nich ani zmínka. A to právě tvůrci dotunili zde - na ostrově a na hradě, ze kterého není úniku. A ten únik se dá provést pouze jednou za minimálně tři měsíce, kdy přijíždí chlapík se zásobami. Na ostrově můžou být navíc pouze ženy, a ačkoliv se ve filmu tři muži objeví (jeden je právě s těmi zásobami), tak žen je tam dvakrát (možná i třikrát) víc. Občas se postavy chovají tak hloupě, až mi to znechucuje celou scénu, protože například když se první z dívek začne topit v bažině, máchá jen kolem sebe rukama a vůbec jí nenapadne chytit se klacku, který je tak blízko ní, že by jí klidně mohl švihnout do obličeje. Rozjest filmu je bohužel nejlepší částí, protože se seznamuje s postavami a s historií atd... Následovně po první vraždě se začne děj trochu táhnout a čím dál tím víc je zanedbaný scénář. Konec je úplná katastrofa - je zmatený, bez překvapení (téměř od poloviny filmu je jasné, kdo je vrah, protože se "dotyčný" přestane objevovat a je nakonec jediný, kdo není na fotce začmáraný) a hlavně nedokončený - jak se třeba nakonec dostali přeživší z ostrova, když jediný člověk na světě, kdo k němu přijížděl na loďce, je mrtvý a loď zničená? Nemluvě o zničených mobilech a přestřihaných drátů u telefonu? Ale nejvíce jsem se nasmál u scény, kdy byli již téměř všichni vyvraždění a jedna doktorka říká: "V nejvyšší nouzi je tu siréna!" To bylo bez chyby. Výše jsem uváděl, že jsou zde sympatičtější postavy než v prvním díle, to bohužel neznamená, že jsou sympatické - je tu jakžtakž sympatická narkomanka, povýšená hlavní hrdinka, němé dospělé dítě, nepříjemná mrzačka, dvě docela sympatické ulítlé přítelkyně, nejsympatičtější uklízečka, záhadný převozník, přítel uklízečky a inspektorka, přihřátej přítel hlavní hrdinky a nakonec mrzačka ředitelka... Snad si odvodíte sami, co může v této kombinaci vzniknout. Kostým Jeptišky byl dokonalý, což je taky jeden z důvodů, proč dávám tři hvězdičky - kdybych někdy někoho uviděl v tomhle kostýmu, určitě bych se lekl. Jak si hlavní hrdinka nakonec oblékla ten kostým Nůžkového vraha z prvního dílů, aby přemohla Jeptišku, mi přišlo docela trapný - až blbí. Dávám tři hvězdičky = 55%.

• 26.10.2011  13:11
    Goblin (TV film) (2010)

Goblin je geniálním filmem, který se bohužel dočkal (zatím) pouze vysílání v TV, což moc velký úspěch není... Nevím, jestli "odkazy" na jiné filmy jsou ve filmu záměrně, či ne, ovšem začátek je velmi podobný hororu Silent Hill - vesničané obětují každý Halloween děti tím, že je upálí na hranici. Když se tak stane také jedné ženě, která své dítě nadevše milovala (scéna se neobejde bez klasické hlášky: "Ne, to zlo nejsou děti. To jste vy!"), sešle na vesnici věčnou kletbu - každoročně na Halloween povstane z hranice Goblin, který se vydá na "lov" dětí a zabije každého, kdo mu bude stát v cestě. Nemusím ani říkat, že Goblin si rád někoho zavraždil, i když mu vůbec v cestě nestál. Goblin sám o sobě vypadá také docela dobře - ačkoliv jeho hlava vypadá jako opičí, téměř celý film byl zahalený v černém plášti, což mu dost dodávalo na děsivosti (tvůrci se nejspíš inspirovali Mozkomorem z Harryho Pottera nebo Mumií z Mumie). Navíc to není jen tak ledajaká zrůdička: Dokáže létat, přičemž mu vůbec nevadí tvrdý náraz do země či několik broků v těle. Film jako bonusem šikovně zesměšňuje jiné horory (ať už záměrně, nebo omylem) tím, že například jak se vždycky někdo dívá na svého protivníka od zdola nahoru, tak v Goblinovi se muž pozvracel a shrbený se pomalu napřimuje a tím čím dál tím víc jede k hlavě Goblina. Nemusím říkat, že to nepřežil... Goblin ovšem není dokonalý a proto ukážu na několik chyb, kterých se tvůrci dopustili. Poprvé jsem si tohoto faktu všiml, když šli muž a žena do lesa sbírat klacky, a vůbec jim nepřišlo divný, že jsou tam ty klacky již obroušený, naostřený (chyba tvůrců)... Nebo - jak mohla ženu postříkat krev od muže, když muž byl asi třicet metrů od ní? Tvůrci hlavně zapomínali na ostatní lidi (důkazem je například dcera, která si klidně chce utéct z města, zatím co její otec je stále někde v lese...). Tvůrci si nejspíše scénář víckrát nečetli, což je škoda, protože kdyby to udělali, tak by byl film DOKONALEJ! Konec se mi také velmi líbil - a vlastně jsem ani netušil, že v takovýchto filmech můžou být zrádci... Kdyby si filmu všiml nějaký šikovný scénárista, mohla by vzniknout další hororová série - a tentokrát nejspíše kvalitní! Dávám čtyři hvězdičky = 85%.

• 20.10.2011  21:49
    Izolace (2006)

Severance je svým způsobem kombinace průměrných a poměrně nudných snímků Wrong Turn a mladší Rovdyr, ze kterých si ze začátku vybíral jenom to nejlepší a vystavěl tak výbornou a ničím nerušenou atmosféru, za kterou jsem měl sto chutí dát plný počet bodů. Bohužel ale potom přichází na řadu odhalení zabijáka a z atmosférického a napínavého hororu se stává rozporuhodná nuda, která nenabízí totálně nic nového ani zajímavého. Christopher Smith byl po takových trhácích jako je Creep a Triangle horkým favorit pro zařazení se do mé topky, po jeho nejnovějším katastrofickém výtvoru Black Death bylo však pouze na Severance, jestli si ho opravdu přidám.. Jelikož výsledek je: 2x 4*, 1x 3*, 1x2*, celkový dojem z tohoto režiséra je průměrnost. Abych ale nepředbíhal, proč je vlastně tento film tak průměrný? Začátek (prvních 60 minut) si zadělával na opravdu solidní podívanou s hustou atmosférou a zajímavým záporákem. Poté, co přijdou na řadu pasti na medvědy, už jsem si říkal, že to zkazit nepůjde. Pochyby začaly teprve tehdy, když přijde na řadu první viděná vražda v podobě uříznutí hlavy, postrádající jakoukoliv atmosféru a jakoukoliv originalitu. A potom to jde už z kopce. Pár těch vtipů, které by si tvůrci bejvali mohli odpustit, jsou sice úsměvné, ale jejich úroveň se nevyrovná pocitu "proč kazit atmosféru fóry?". To asi jenom bůh ví. Následuje již jenom nudná a předvídatelná blbost, kde se ještě v prvních minutách od sešupu objeví nějaký světlý okamžik (jako je odtahování zraněného těla za zády hrdinů). Kdyby film skončil o cca 15 minut dříve, vůbec bych se nezlobil a možná bych mu ještě tu jednu hvězdičku přidal. Co se ještě jakžtakž film musí nechat je pěkné herecké obsazení v čele s Dannym Dyerem a Laurou Harris, které hodně podporuje počáteční atmosféru. Jeden z největších kladů je potom logické chování postav, což myslím naprosto vážně, protože v hromadě scén je vidět vnitřní souboj postav - "mám utéct..? ne, to není správný.. Ačkoli.. Ne, musím utéct." Bohužel nic z toho nezachraňuje film z průměru, a to i navzdory tomu, že kdyby se hodnotily části, prvních 60 minut by mělo jasných 10/10 bodů.

• 19.10.2011  17:48
    Barbar (2009)

Neuvěřitelně tichý film bez téměř žádné hudby, který na průměru drží jedině vynikající výkon vždy skvělého Madse Mikkelsena, který ztvárnil svou roli chladnokrevného barbara s naprostým přehledem. Bohužel pouze to nestačí a ačkoli i zbytek herců podává pěkný výkon, nezaplácá to až příliš prostý příběh a spoustu zbytečností. Co však nejvíce dělá dánského Valhalla Rising průměrným, je také průměrná zábavnost, při které jsem zavíral oči již pár minut po polovině filmu. To ale neznamená, že se film táhne, naopak těch 100 minut uběhlo docela rychle. Těch pár akčních scén, které bohužel snímek řadí pouze do subžánru akce, jsou docela kvalitně udělány, i když poměrně na rychlo. Já osobně bych toto dílo zařadil spíše do žánru drama, neboť samotná hlavní postava má několik rozměrů, a to hlavně těch záporných (z jeho hlediska). Co se tvůrcům stoprocentně povedlo je hustá a chladná atmosféra, která díky časté němosti filmu také dokonale funguje v pestře zeleném prostředí. Co tu totálně chybí je nějaká ženská, která ale alespoň běh jisté originality nepřerušila již dávno ohranou zápletkou "vstupu dívky do života barbara", který se do ní zamiluje a ona do něj. To bych minumálně dvě hvězdičky ještě srazil. Jak jsem již výše psal, Mads Mikkelsen je výborný herec a pro mně je to dnešní znak dánské filmografie, o čemž jsem se mohl již třeba přesvědčit v novém Clash of the Titans. A ani tentokrát nezklamal a popohnal film o nějakou tu úroveň výš. Ačkoli to stejně nestačilo...

• 16.10.2011  13:06
    Triangle (2009)

Upozornění! Komentář obsahuje spoilery! Christopher Smith již po skvělém Creep dokázal, že vytvořit skvělou atmosféru a skvělého záporáka mu nedělá žádný problém. Ale potom je tu to, co mu problém dělá... Udržet si to. Když jsou všichni v prvních zhruba 20 minutách vyvražděni (leč v zatraceně atmosférickém stylu) a zbyde pouze hlavní hrdinka v podání skvělé Melissy George, určitě nejednoho popadne lítost, že se klasické a "zdlouhavé" vyvražďovačky nedočká. Mně osobně to zklamalo, ale to jsem netušil, co přijde potom. Hrátky se zastaveným časem. Proklatě obtížné téma a snad nikdy se ještě žádný film nedokázal udržet na bezchybnosti. Triangle není vyjímkou a ačkoli je tu těch chyb minimum, na zamyšlení to minimálně.. zabolí. Těch chyb se hlavně dopustila druhá časová linie, kdy se Jess ještě snaží celou situaci zachránit. Celý ten úsek je nezávislý na zbytku a natolik podělaný, že jak už by tvůrci udělali třetí úsek, nezachránili by to. Čtvrtá a závěrečná část je potom už docela zbytečnou a zodpovídá otázky, na které mě osobně odpovědi nezajímaly. To by ubralo filmu minimálně dvě hvězdičky, kdyby alespoň tu jednu nezachraňovaly jiné položky. V první řadě je to hvězdné herecké obsazení, podávající stoprocentní výkon. Potom ještě sympatické postavy, kterým prostě musíte fandit, a zajímavý záporák s pěknou (i když neoriginální) maskou. Ve druhé řadě je to mimořádná atmosféra a vynikající zábavnost. Jestli se Smithovi povedla Izolace, na kterou mám v plánu teprve koukat, určitě si ho dám do TOPky nejoblíbenějších režisérů..

• 15.10.2011  21:00
    Černá smrt (2010)

Tohle prostě nemohlo dopadnout dvakrát nejlépe, a ani to tak nedopadlo. Sean Bean v "hlavní roli", která je mezi nejzanedbatelnými postavami z celého filmu, a nevýrazný Eddie Redmayne v klasické šabloně charakteru, jsou jenom zlomek toho, co vás čeká při přemýšlení nad hereckým obsazením. Nejsměšnějším mužíčkem je tu totiž John Lynch, který možná jenom dostal špatnou roli, ale celou dobu jenom přehrává a přehrává, a jeho postava reaguje na všechno strašně přehnaně a nelogicky (před skupinou zabije někdo jejich druha, jeden z nich řekne "Ale ne", Lynch s nim začne kvedlat a řve "Uklidni se!"). Žeby to byly prvky komedie si osobně vůbec nemyslím. Christopher Smith mě velice, od svého dřívějšího snímku Creep, zklamal a místo kvalitní podívané mi naservíroval nudnou a nezáživnou slátaninu s minimálním počtem kvalitních scén. Jedna z mála věcí, která by se u filmu dala vyzdvihnout, je styl vyvražďovačky, což ale kvůli nesympatickým a nevýrazným postavám nefunguje téměř vůbec. Co by se dále dalo alespoň trochu pochválit? Nic. Tohle bylo prostě hodně zlý, se špatným závěrem a špatnými hereckými výkony. Nezáživnost, která tu vládne, je potom synonimem k moru, který ve filmu panuje. Vzhledem k hodnocení jsem ještě hodnej

• 12.10.2011  22:00
    Star Trek (2009)

Lidí, který viděli alespoň dva filmy s původní posádkou, je tu asi málo a to se také nejspíš podepsalo na tak vysokém hodnocení. Pro mně osobně je remake zatím nejhorší Star Trek, který jsem měl tu čest vidět (a to jsem viděl všechny) a to dokonce i horší, než nezáživná sedmička, což je první film s "Novou generací". Proč je tohle nejhorší? Kdyby to byl samostatný film tak prosím, ale tohle se snaží upravovat historii členů posádky a to ještě tím nejnerozumnějším možným způsobem - s hrátkami s časem. To sice obnáší jeden obrovský klas, a to hereckou účast Leonarda Nimoye opět v roli (starého) Spoka, ale zase to vytváří hromadu paradoxů, se kterými by již mladý Spok nemohl v budoucnosti normálně žít. Herecké výkony leč jsou kvalitní, mně osobně snad žádný z herců pořádně nesedl, teda až na pár vyjímek (Leonard Nimoy, Karl Urban, John Cho, Rachel Nichols). Chris Pine mi v roli Kirka vůbec nesedl a celou dobu na mně působil jako nesympatický rozmazlenec, který by již v budoucnu mohl být sebevíc hodný, ale já bych stejně k němu ty sympatie již neposbíral. Zachary Quinto, Zoe Saldana a Anton Yelchin jsou potom ještě jenom vrcholem nesympatií a v duelu se zloduchem Ericem Banem by pro mně film neskončil vůbec dobře. Krom toho nový Star Treku obsahuje hromadu položek, které se do klasického Star Treku vůbec nehodí, jako je honička s motorkami (ale to bylo hned na začátku, takže by se to ještě dalo odpustit) nebo zbytečný a nikam vedoucí "vztah" dvou členů posádky. Já teda osobně tohle moc nežral a už vůbec si to nepřipouštím jako klasický ST, protože to by mi celou tu sérii jenom zhnusilo..

• 6.10.2011  20:10
    Klokan Jack (2003)

Tak Kangaroo Jack není nejhorším filmem, který jsem měl tu čest na podobné téma vidět. A jelikož já většinou nikdy nedávám filmům s tímto stylem víc než tři hvězdičky (protože si víc nezaslouží), možná patří i mezi ty nejlepší. Co mě na filmu ohromně ohromilo byl vzhled digitálního klokana, který vypadal prostě prvotřídně a upřímně bych vůbec nepoznal, že před kamerou nestál skutečný živý tvor. Už jenom proto se řadí toto dílo do "nadprůměru". Pak je tu ještě dalších pár důvodů, jako je například skvělá a pohodová hudba v podání Trevora Rabina, prvotřídní herecké výkony (nevážně hrající Jerry O'Connell a Anthony Anderson, a sexy Estella Warren), některé pěkné zvraty... Těžko uvěřit že se stejně tento film řadí do průměru, do kterého se řadí tisíce stejně kvalitních snímků. Proč? Protože to nemá myšlenku. Proč něco takového natáčet? Když si pouštíte Predátora, tak proto, že chcete vidět akční vybíječku. Když si pouštíte Harryho Pottera tak očekáváte přihlouplého brejlouna bojujícího s pánem zla. Klokana Jacka si pustíte, protože... Chcete vidět dvojici přihřátých týpků, kteří po pouštích Austálie honí klokana? Je sice pravda, že některé scény jsou docela úsměvné, ale u hororu Shrooms jsem se několikrát zasmál a to není komedie. Prostě čistý průměr, a tím čistým průměrem opravdu myslím čistý průměr, takže jestli by jste se mně zeptali, jestli je to víc nadprůměr nebo podprůměr, odpověděl bych vám.. Je to průměr :-D

• 6.10.2011  07:44

Nová generace se původní posádce nevyrovnává ani po kolena, ale stále je ještě koukatelná. Obrovským vodítkem, proč už si jenom sedmou část Star Treku pustit je, že se zde naposledy objeví kapitán Kirk (William Shatner) a dva z jeho členů posádky (James Doohan, Walter Koenig) a střetnou se "tváří tvář" s Patrickem Stewartem z nové posádky. A spolu také řeší již vypotřebované téma v ještě nepříliš ošoupaném balení. Samozřejmě je v sázce hromada životů, ba dokonce celá galaxie. Jak krásný příběh.. Kdo by řekl, že jsem si musel film rozložit na tři dny, protože jsem u něj nikdy nevydržel déle než půl hodiny. Nevím čím to bylo, možná špatným rozložením, nebo nezáživnými scénami. Podstatné je to, že až do téměř závěru jsem měl sto chutí dát tomuhle Star Treku jenom tři hvězdičky, samotný konec mi ale nakonec obměkčil srdce. Prostě zatím nejhorší část série a předpokládám, že to půjde ještě s každým dalším dílem dolů a dolů. Herecké výkony jsou průměrné až lehce nadprůměrné, ti co odvádějí skvělé výkony jsou ve filmu jen pár minut a ti, co jsou jenom celou dobu k smíchu jsou tam po celou dobu. Jak rozumné. Speciální efekty jsou potom zase o něco horší, než v předchozím díle, ale není to nejhorší. Hudba je potom jenom slabým doplňkem, který jsem po celý film ani jednou nezaznamenal. Zvraty byly některé pěkně udělány, ale za to bylo v některých situacích několik logických chyb. Takže slabší průměr

• 5.10.2011  17:56
    Planeta opic (1968)

Sice mě Planet of the Apes docela bavila, ale mám menší otázku: Proč je tak slavná a oblíbená? Slavná je asi proto, že se dočkala nejednoho remaku a pokračování, a maskérská práce byla nejen odvedena na bezchybnou jedničku, ale také se stala zcela průlomovou. Zbývá tedy ta část otázky o oblíbenosti. Film je dobrý, ale není zas až tak skvělý a vládne v něm pomalé, někdy až nudné tempo. Herecké výkony jsou sice skvělé, ale moc toho nezachraňují. Hudba je nevýrazná a upřímně si ani už nedokážu vybavit, jaká vůbec byla. Zvraty jsou docela předvídatelné a atmosféra průměrná. Jediné, čím by se mi bez slavného jména Planeta opic vryla do paměti, byly vynikající opičí masky, které ještě dnes přechcávají desítky (ne-li stovky) moderních filmů na podobná téma s digitálními triky. Potom, ale to už jsou menší položky, je tu k zavzpomínání sexy a skvělá Linda Harrison (celou dobu jsem čekal, než promluví), a jisté poselství, které film přináší i nepřináší zároveň - že lidé potlačují vývoj jiných tvorů, jak by se tvorové chovali k nám kdyby měli stejnou "inteligenci", že se lidé nakonec zničí sami, že to budeme nakonec mi kdo bude mezi nejnižšími stupni vývoje... Těch poselství je tu hromada a se všemi se dá jenom souhlasit. Abych to shrnul, proč jsem dal čtyři hvězdičky, když většinu komentáře jenom kritizuji? Protože tenhle film byl docela zábavný, má skvělé masky, skvělé herecké obsazení a hlavně posunul příčku podobných žánrovek zase o kousek výš. Ale to hodnocení jiných uživatelů stejně nechápu..

• 5.10.2011  07:37
    Obhájce (2011)

Sice jsem nečekal, že by mě The Lincoln Lawyer nějak moc nadchl, ale po příjemném začátku i středu a bezchybném konci musím říct, že mé obavy byly úplně zbytečné. Všechno rychle utíká, zvratů je tam hromada, logické chování postav, výborné herecké obsazení, pěkná hudba... Všechno prostě funguje na jedničku, leč některé položky nějakou tu díru mají (např. hudba, která sice byla dobrá, ale nebyla dokonalá). Napětí i atmosféra fungují stoprocentně a ačkoli se film zaměřuje na vážná téma, některé situace jsou až úsměvné (v dobrém slova smyslu). Matthew McConaughey odvedl vynikající výkon (jako téměř vždycky) a jeho postava je hrdina i antihrdina zároveň. Ryan Phillippe taktéž odvedl dobrou práci, ale jeho postava je jenom... (Nechci spoilerovat). Ale tak to mělo být. Ostatní nemají též chybu a snad každému musíte alespoň trochu fandit (až na ty úplně největší záporáky). Prostě oddechovka, nemám žádné větší výčitky proti filmu, snad jenom až na "pouhý" příjemný začátek a střed. Pro plný počet hvězdiček by to musel být SKVĚLÝ začátek a střed.

• 3.10.2011  21:23

Lost in Space mě především nalákal na obsazení, které po celý film podávalo dokonalé herecké výkony a to především v čele s Garym Oldmanem a Mattem LeBlancem, u kterého jsem měl strach, že si na něj po jeho zásadní roli v seriálu Friends nezvyknu. To bylo ale zbytečný, spíš jsem se měl strachovat o příběh samotný, který film posílá do šedi průměru. On vlastně už samotný děj je docela divný (měl jsem si ho přečíst :D) a potom to nudné a částmi zdlouhavé zpracování... Digitální efekty jsou vážně hodně špatné a když potom přijdou na řadu i vesmírní pavouci, musíte se ptát: "Je tohle TV film nebo není?". A to by bylo dost všech negativů. Teď přicházejí na řadu pozitivy. Film má docela pěknou hudbu a herecké výkony jsou na hvězdné úrovni. Zábavnost převyšuje nad nudností a samotný závěr je naprosto dokonalý. A co se stalo v budoucnosti z Oldmana.. To nemělo chybu žádnou. Neutrální součást názoru je potom ta, že film obsahuje spoustu nelogičností, kterých se bohužel dopouští každé film (bez vyjímky), zahrávající si s časem. Takže bohužel průměr, sice blíž k nadprůměru než k podprůměru, ale furt průměr...

• 3.10.2011  20:50

Stylové rozloučení s původní posádkou a to v tom nejdetektivnějším provedení, na který by se Star Trek zmohl. Shatner a Kelley jsou zavřeni do jedné (ne-li nejhorší) z nejhorších věznic prospěšných prací ve vesmíru kvůli něčemu, co neudělali a zároveň udělali. Zbytek posádky se mezitím snaží nalézt atentátníka a především usvědčující důkazy, které se určitě nacházejí někde na lodi. A ačkoli je od začátku úplně jasné, kdo oním atentátníkem je (MINISPOILER a to v zatraceně sexy podobě :-) MINISPOILER), přesto jisté napětí a atmosféra ve filmu panuje. Podruhé se režie ujímá Nicholas Meyer, kterého určitě již jen kvůli stylu obou jeho dílů Star Treku poznáte - hloubka filmu sice není nijak hluboká, ale po akční stránce je film na jedničku. Určitě už jste odhadli, že jeho minulý počin byla dvojka, ale šestka se od ní velmi liší - jak kvalitami (o něco lepší), tak trochu svým stylem (čistě akční žánr vystřídala lehce akční detektivka). Další věc která se musí šestce nechat je velký pokrok v digitálních efektech a maskách (bylo na čase), ale furt to ještě není úplně ono. Herecké výkony, leč jsou stále podávány stejnými herci, se o něco od minulých dílů zhoršily, takový William Shatner se od svého Star Treku (předchozí) přestal hodně snažit a George Takei byl bohužel až k smíchu (jemu prostě role kapitána vůbec nesedla). Hudba byla lehce nadprůměrná a jinak celkově bylo všechno na dobré nebo prvotřídní úrovni. Ale Star Trek jako Star Trek už to není...

• 1.10.2011  23:00

Vynikající film s neuvěřitelnou dávkou akce a hloubky zároveň. Rozumné poselství (mimochodem mně poselství ve filmech nevadí), které bohužel lidi nijak neovlivní.. Digitální efekty mě mile překvapily, rozhodně jsou zatím jedny z nejlepších, které jsem měl tu čest vidět. Herecké výkony byly na stoprocentní úrovni a James Franco mě už jenom utvrdil v názoru, že umí zahrát téměř všechno na naprostou jedničky (viz. 127 Hours a Spider-Man) - potom to ještě podporuje sexy Freida Pinto, která by mohla dostat trochu více prostoru. Hudba od Patricka Doyleho neměla žádnou chybu a dodávala filmu neuvěřitelnou atmosféru. Rozložení času je vynikající, až mrzí že film končí tak brzo, a přechod z až dramatické první poloviny na "nekonečnou" akční jízdu dokáže vykouzlit na tváři jenom spokojený úsměv. Prostě opravdu vydařený snímek, od kterého jsem čekal hodně a hodně jsem také dostal, se skvělým otevřeným závěrem a s prvotřídnimi opicemi. Některé scény dokážou až zamrazit na zádech. Plný počet hvězdiček si to rozhodně zaslouží

• 30.9.2011  23:07
    Star Trek: Nová generace (TV seriál) (1987)

Ačkoli jsem začal první koukat na celovečerní filmy s původní posádkou, na seriálovou "modernější" posádku jsem si zvykl poměrně rychle a i když tam původní je o něco lepší, tahle je také skvělá. Na každou epizodu se nesmírně těším, protože i když většinou pointa není dvakrát nejoriginálnější, je to podáváno v originálním balení. Všechny členové posádky mám hodně rád a jejich představitelé podávají mimořádný výkon. Speciální efekty a triky jsou sice jen něco málo přes průměr, na seriál s tolika epizodama je to ale dost dobrý. Jedna z mála věcí, který by se tu dala vytknout (a to ještě nepřímo) je hodně divný "úvod", který má jen velmi slabou hudbu a planety také nejsou zrovna kdovíjak dokonalé. K tomu potom ještě odůvodňující, leč nepodstatný komentář Patricka Stewarta. To ale samozřejmě do hodnocení nepočítám, i když by seriál měl mít dobrý úvod pro nalákání více diváků, nevztahuje se to potom na samotný obsah, který je - jak jsem již říkal - téměř bezchybný. Jenom potom ještě zamrzí nedostatek prostoru pár postav, které třeba dostaly jenom jednu epizodu z celého seriálu a potom už celou dobu dělají jenom "kulisy" (např. Denise Crosby, u které mě to mrzí nejvíc).

• 30.9.2011  22:51

Další z filmů na ČSFD, u kterého totálně nechápu hodnocení. Dobře, není to zas až tak tradiční Star Trek a předchozí díly jsou přece jen o něco lepší, ale co by se dalo od pátého dílu čekat? William Shatner zvládl režii na jedničku (leč odřenou) a ačkoli na jeho předchůdce, Leonarda Nimoye (hrající mmj. také parádního Spoka), nemá, stále je z jeho díla cítit podobnost.. To možná tím, že se snažil pro svou roli Kirka uhrát co nejvíce prostoru a v celkovém dojmu je to hodně znát, neboť Kirk cituje všemožné citáty, říká jeden rozum za druhém, až hodně často je objetovává za ostatní, jako jediný řeší všemožné problémy, atd. Ono mi to zas až tolik nevadilo, ale té nápadnosti by mohl trochu ubrat a někdy to leze až krkem. Dialogy jsou navíc některé viditelně nepřirozené a mnohokrát naleznete takové momenty, až je vám z toho až trapně. Díky Sybokovi (který je mimochodem sice vyobrazen hlavně jako záporák, ale často k němu cítíte větší sympatie než k ostatním) se hodně dozvídáme o minulosti a hlavně potlačených traumat jednotlivých postav a svým způsobem to tak trochu připomíná minulý díl, ve kterém se každému z posádky zjevovala jeho myšlenka v reálném světě. Co se ale naopak musí filmu nechat je souměrně průměrné množství dávek akce a hloubky, což sice není úplně stoprocentně bez chyby, ale své kouzlo to má určitě. Některé scény jsou dokonce až hororové, a zvraty (které do těchto případů nejvíce pasují) jsou snad zatím nejlepší z celé série. K tomu také přispívá skvělá hudba Jerryho Goldsmithe a výborné herecké výkony v čele s Williamem Shatnerem, Leonardem Nimoyem a Nichelle Nichols, která opět konečně dostala více prostoru a navíc už jenom nedřepí na židli u komunikačních přístrojů. Ostatní herci také odvádějí bezchybné výkony. Triky a speciální efekty sice ještě nejsou zcela dokonalé, ale též to už má své kouzlo (všechny díly mají své kouzlo) a i když se to nedá vůbec měřit se Star Wars, mezi jinými filmy by to určitě nezapadlo. Prostě o něco slabší článek Star Treku, ale příjemně oddychový a svou podstatou i poučný.

• 29.9.2011  21:22

Star Trek opět nezklamal a vrací se zase ve větší síle, než měl předchozí díl. Pomalu začínám věřit tomu, že se mi každý další díl líbí čím dál tím víc proto, že se mi čím dál tím víc líbí Star Trek celkově, protože jiné vysvětlení to asi nemá, což jenom dokazuje můj názor ke třetímu dílu, o kterém jiní tvrdí, že byl o hodně slabší než ostatní. To jsem ale tak trochu odbočil, myslím že navzdory mému názoru, že cestování časem nazpátek se filmu vůbec nevyplácí, by byl tento film stejně pro mně nejoblíbenějším dílem (nebo alespoň momentálně) série. Má to vtip, má to hloubku, má to myšlenku... Co víc si od Star Treku přát? Možná tak ještě o něco více akce, ale přece jenom, co by se do takovéhleho příběhu ještě dalo nastrkat? Herecké výkony jsou jedna báseň, to možná proto že tu konečně dostávají dostatečně prostoru všechny postavy - další velký klad. Leonard Nimoy v roli Spoka (Spok je nejlepší!! :D) je prvotřídní a i William Shatner a spol. odvádějí téměř bezchybný výkon. Prostředí s velrybami (ačkoli ve velmi špatných podmínkách) trochu dodává filmu odlehčující atmosféru. Abych se moc nerozkecával, tohle prostě... nemělo chybu.

• 28.9.2011  10:30

Tradiční české téma pohádky s tradičním zpracováním... Asi už tušíte, že to byla opět nudná blbost. To se dá poznat hned při prvních několika sekundách, kdy stačí vidět kvalitu zbytečného šermařského souboje a je jasné, co vás čeká. Suchá, ničím nezajímavá slátanina bez většího významu a se spoustou nelogických chyb - jak tvůrčích, tak filmových, a s mizernými hereckými výkony. Ale abych nepředbíhal, začnu hezky od začátku. Příběh zahrnuje hned tři strany, které se šikovně (snad jediný klad snímku) proplétají mezi sebe, a z toho dvě jsou dobré a jedna špatná. Samozřejmě mezi tu hodnou musí patřit také hezounek (bez většího talentu Filip Blažek), kterému po celý film nemůžete přát nic jiného, než smrt. Potom tu ještě máme již ohrané charaktery jako spanilá dívka uvězněná v domě svým otčímem (nijak zvlášť hezká Jitka Ježková) nebo zdá se šílený dědek, který měl však nakonec pravdu (poměrně dobrý Jaromír Hanzlík). Špatnou stranu potom tvoří zlý loupežník a jeho sluha - nenápadně připomínající dvojici z Les Visiteurs (u nás spíše známé pod názvem Návštěvníci). Už jenom po téhle stránce nás film nijak neoslní a nezaujme, a když potom loupežník hned v úvodu zapíchne pověstného šermířského mistra a potom ho náš hezounek, který mimochodem nejspíš nikdy předtím nedržel žádnou zbraň, porazí jenom blbým koštětem, tak se vám z toho chce vážně plakat. Spousta dalších nelogičností, jako třeba otčímský malíř (proč to dělal, jaký to mělo smysl, kam nakonec zmizel...) potom jenom film posílají čím dál tím víc do odpadu. Herecké výkony, jak jsem nicméně již výše zmiňoval, stály za tak velké lejno, že by po něm uklouzl i Jan Werich. Nejlepší výkon podává stále skvělý Ota Jirák, kterého jsem si asi hlavně oblíbil pro jeho dabérskou kariéru, a potom i trochu Jaromír Hanzlík, což však už není žádná sláva. Prostě děs a běs, nic tu nefunguje a jestli jo, tak to musí mít režisér nebo scénárista v hlavě fakt hodně popletený. Nebýt pana hezounka by to mohlo být na tři hvězdičky, ale s ním.. může být rád, že jsem mu nedal Odpad! a nepoložil mu lejno na rohožku.

• 26.9.2011  07:43

Star Trek je jedna z mála sérií, která se podle mně díl od dílu vylepšuje, takže zatím co jednička nedokázala udržet mou pozornost a dvojka se po polovině stále jen opakovala, trojka žádnou větší chybou netrpí, možná jenom docela jednoduchým příběhem a špatně odvenými tragédiemi. Leonard Nimoy natočil tedy fantastickou trojku, která se navíc zaměřila i na jeho (a mimochodem mou nejoblíbenější) postavu, kterou poměrně originálním způsobem vzkřísila. Herecké výkony jsou opět na dobré, i když ne na nejlepší, úrovni a nejvíce za zmínku stojí William Shatner, bez kterého by možná film upadl do horšího hodnocení, a z těch pár momentů i Nichelle Nichols, která konečně ve filmu dostala o něco více prostoru. Bohužel jedna z mála věcí, které zaostávají za předchozími díly, jsou speciální efekty, kterých je sice docela málo, ale když tam jsou... stojí za prd. Hudba je průměrná, nebo lépe řečeno nijak výrazná, ale ani ne špatná. Akce je samozřejmě proti druhému dílu nesrovnatelná (horší) a hloubka proti prvnímu dílu jakbysmet, jestli tady vůbec nějaká hloubka byla. Klingoni jsou super a i když jsou spíš jenom doplňkem, i tak se mi hodně líbili. Prostě snad zatím nejlepší díl série

• 25.9.2011  11:39
    Nutné k přežití (TV pořad) (2006)

Co se vám všem na tomhle líbí? Sice je to zábavný seriál, ale u mně to celé sráží stále nenažraný Bear Grylls, který uvažuje o sežrání každého zvířete, které uvidí (a to doslova). Prostě zbytečnost, ve které ještě zbytečněji umírají desítky zvířat jen proto, že si nějakej vůl zamanul natočit seriál, a krom toho občas nedokáže ani to zvíře zabít a začne ho žrát zaživa.. Například jako raka, kterého vyloví z bahna, ukousne mu zadeček a potom ho hodí zpátky, a Gryllsova poznámka "Chutná to jako močál" potom dokáže nasrat ještě víc. Jinak by to ale byl docela dobrý a hlavně zajímavý seriál, docela zábavný - nebo spíše nenudící. Prostředí a atmosféra nemá chybu a některé okamžiky jsou úchvatné a občas (těsně před tim než pan žrout nějaké zvíře zabije a sežere) se i dozvím něco nového a zajímavého - i když se to moc často nestává. Ale bohužel mi celý prožitek kazí ta "genocida", takže nemůžu reagovat nijak jinak než Odpadem!... A tak trochu doufám, aby Gryllse něco uštklo a on se poučil.

• 23.9.2011  21:46

Film, který hned při první příležitosti s chutí vypnete, se prostě nedá považovat za dobrý. A to už vůbec ani ne, když se nevyznáte v postavách, herecké výkony jsou jenom průměrné, emzáci stojí za prd a akce je nevýrazná, ne-li přímo nudná. Nevěříte? Také jsem nemohl uvěřit, ale je tu pár vodítek, kterých by jste se neměli pouštět.. 1) Příšerný a nevýrazný úvod, při kterém jsme se měli.. seznámit s postavama? To se určitě vážně nepovedlo. 2) Zmatek mezi postavama, které vypadají díky vojenským helmám všechny stejně - a ne, to se časem nezlepší. 3) Otřesný a nezajímavý vzhled a charakteristika mimozemšťanů, které by lépe vymyslel i šestiletý kluk milující pokemony. To je z těch výraznějších vodítek asi vše, ačkoli těch drobnějších je ještě spoustu.. Jestli vás zajímá to herecké obsazení, u něj se také radši moc nedělejte. Je sice pravda, že to není nejhorší, ale nejedná se ani o žádné oscarové výkony, a to včetně všemi žrané Michelle Rodriguez, kterou sice nemám příliš v lásce, ale tradičně podává mírně nadprůměrný výkon, který jí ale dopředu od ostatních nedostane. Tohle všechno se ale ještě dalo jakžtakž zkousnout a silně jsem přemýšlel, že filmu dám dokonce tři hvězdičky... Ale potom! Potom přišel na řadu tradiční proslov velitele o tom, kolik už viděl umírat lidí a jak on za nic nemůže, atd. Takové klišé mě nasralo natolik, že jsem srazil hned jednu hvězdičku a jestli se ptáte, za co jsem srazil tu další, tak to byl za nudný konec, který jsem upřímně ani nedokoukal. Takže World Invasion už nikdy víc, co si radši pustím Alien Vs. Hunter, nebo podobnou sračku od Asylum. Ano, až tak zlý to bylo.

• 23.9.2011  07:39

Náhodně jsem si Hru na schovávanou včera pustil v televizi, takže jsem nevěděl jestli se bude jednat o horor, komedii, nebo drama... A když se úkazalo, že je to horor, měl jsem vážně radost, protože to není jen tak ledajaký horor. Některé scény jsou totiž vážně děsivé, to hlavně díky hudbě Johna Ottmana, a atmosféra by se dala přímo krájet. Navíc tu ještě máme skvělé herecké výkony v čele s Robertem De Nirem, Dakotou Fanning a Famke Janssen (která mi po Deep Rising dokázala, že vážně hrát umí - a navíc dost dobře). Takže... Co tu jen tak může chybět? Bohužel je to rovnováha. Mezi sakra děsivými scénami jsou totiž nudné, asi se snažící vyznít psychologicky, momenty, které vám úplně kazí konečný celkový dojem. A to je velká škoda. Navíc má film úplně předvídatelný závěr, který jsem odhadoval hned po první viděné vraždě. Ale zase se musí nechat, že to bylo podáno docela originálně (to s těma krabicema). Co mě také mrzelo bylo, že když se děj na závěr přesune do jeskyně, měl jsem vážně nutkání televizi vypnout, protože to bylo tak strašně natahované a tak strašně předvídatelné.. Takhle totiž koneckonců končí všechny podobné filmy. Čistý průměr

• 21.9.2011  18:32

Konečně jsem se dostal k tomu pustit si opěvovaný kult The Exorcist a můžu s klidnou duší říct, že chvála je na místě. Sice to rozhodně není nejděsivější horor vůbec, jak tu někteří uživatelé píšou v komentářích, ale například taková scéna, kdy Regan (nebo alespoň to co jí ovládalo) schází po schodech "mostem", je opravdu mrazivá. Jinak i všechno ostatní bylo na špičkové úrovni, herecké výkony byly jedna báseň a napětí bylo také docela na dobré úrovni. Hudba mi nevadila, ale ani nebyla nijak zvlášť vyznamenánihodná (existuje tohle slovo? :D), ačkoli soudtrack Turbullar Bells, který jsem již slyšel ve druhém Scary Movie, se opravdu povedl. Drsné scény jako je masturbování krucifixem nebo plivání / zvracení na kněze jsou opravdu zajímavé a na tu dobu hodně neobvyklé, tudíž kde by byl hororový žánr dnes bez tohohle snímku? Mimo to dokáže The Exorcist vyvolat mrazení na zádech i pouhým vyprávěním, co se stalo... Nechci spoilerovat, ale trochu nastíním ten okamžik: Někdo "vypadl" z okna a zlomil si vaz (děsivá je ta pravdivá verze). Co mě nejvíce z celého filmu překvapilo byl herecký výkon Lindy Blair, která byla prostě bezkonkurenční, což - jak už to bývá - není u mladých herců zrovna obvyklé. Plný počet hvězdiček si tohle zaslouží

• 21.9.2011  15:03
    Sucker Punch (2011)

Tohle bylo fakt zlý... Zacka Snydera jsem si hodně oblíbil po hitu 300 - Bitva u Thermopyl, ale díky tomuhle jsem měl sto chutí si ho vyšktnout z TOP 10, podobně jako Frasera za Chlupatou odplatu. Upřímně mě asi mělo varovat už jenom to obsazení - krom bárbínsky vyhlížející Abbie Cornish se mi ani jedna z hereček nelíbila a o hereckých výkonech se po shlédnutí také moc hovořit nedalo. Nejlepší z toho byla Emily Browning, ale podstatné je to slovíčko Z TOHO. No a potom už přichází samotný film, u kterého jsem věřil, že mě nijak zvlášť nezklame. Samozřejmě jsem se mýlil, ale na to jsem přišel až v takové první půlhodince, protože začátek byl docela solidní a to, co bylo potom, by se dalo ještě považovat za rozjezd. Jenže pak.. Pak dostala naše milá hlavní hrdinka něco jako vidinu během tance (nebo co to bylo), ve které měla výcvik v boji a Scott Glenn jí řekl, co potřebuje k útěku. To si děláte srandu? Pitomější způsob vyprávění jsem snad v životě neviděl a nejsmutnější je, že film každou vteřinou potom klesal a klesal čím dál tím víc do odpadu. Čekal jsem bitvu proti mocnému nepříteli, ne útěk z bordela, který je vyplňován nudnými a nezáživnými "iluzemi". Původně jsem přemýšlel mezi Odpadem! a jednou hvězdičkou, kvůli tomu jsem si to také nechával proležet v hlavě přes noc, ale když o tom tak přemýšlím.. Nic jiného než Odpad! si to vážně nezaslouží.

• 17.9.2011  23:21

Cruel Intentions je něco na způsob Wild Things, jenom s tím rozdílem, že zde zemře pouze (SPOILER) jedna (SPOILER) osoba a navíc "jen" kvůli nehodě. A ještě - tohle se mi líbilo o něco víc. Příběh mě ani na jednu setinu vteřiny nepřestal bavit a zvraty byly víceméně skvělé. O hereckých výkonech se nedá vůbec hovořit, jelikož můžeme mluvit jenom o žití na plátně a to jak Sarah Michelle Gellar nebo Ryan Phillippe, tak Reese Witherspoon (kvůli tomuhle obsazení jsem si také film hlavně pouštěl). Celý snímek obsahuje tísnivou atmosféru a to především v první hodině, potom z ní částečně přestupuje do romatického žánru jen proto, aby mohl skončit jako otevřené drama. Škoda že nebylo natočené další pokračování na tento díl (i když - jak by to asi dopadlo?)... Závěr se docela povedl, ačkoli to mohlo být o něco lepší a hlavně to bylo docela... nelogický. Přece jen, když (SPOILER) Phillippse srazilo již brzdící auto a podle toho, jak pak vypadal, neutrpěl nijak zvlášť velká zranění, nebo alespoň ne taková, ze kterých by ho nemocnice nedostala. (SPOILER) Rychle a zkrátka, Velmi nebezpečné známosti je hodně, hodně solidní film.

• 17.9.2011  12:03

Druhé pokračování filmového zpracování seriálu Star Trek se mi líbilo o něco více, než předchozí díl, a to nejspíš hlavně proto, že mě konečně dokázal alespoň trochu udržet pozorným (ale musel jsem se při tom hodně soustředit). Zatím co v jedničce byla hlavním cílem filozofie, zde to spíše vystřídaly akční prvky a to se mi hodně líbilo, některými místy film působí dokocne přímo hororově - například když dvojice prozkoumává zkroskotanou loď, potom vyjdou a tam stojí skupina tajemně odděných lidí. Herecké výkony jsou opět na nejlepší úrovni a zamlouvalo se mi, že zde dostal o něco více prostoru Leonard Nimoy v roli Spoka. Speciální efekty tu jsou na svou dobu docela obstojné, ačkoli se s takovým Star Wars vůbec nemůžou rovnat, ale stále lepší než v jedničce. Na příběhu filmu mám jedinou poznámku a to tu, že konec měl nastat již v jedné hodině, kdy se obě kosmické lodě střetnou proti sobě a jedna z nich (nebudu prozrazovat) tu druhou poškodí natolik, že by stačila jedna rána a byl by definitivní konec. To se však nestalo a proto mě potom ještě čekala další téměř hodina, kdy se z filmu stala "hra na honěnou", kdy se obě lodě střídavě střetávaly, ničily a potom zase oddalovaly. Trochu mě také mrzel konec, ve kterém zemřela má nejoblíbenější postava, kvůli jsem se také na tuto sérii začal dívat, ale naštěstí se údajně objeví i v dalších dílech, a snad také živá.

• 16.9.2011  13:37

Respektuji, že je tohle válečný film podle skutečné události, takže to nemůže být nijak zvlášť nereálné (proto také ta jedna hvězdička), ale proč to bylo natočené? Válka je hrůza a peklo, to ale neznamená, že když se natočí nějaký nudný válečný film, hned ho všichni musí respektovat a uctívat, takže se omlouvám, ale tohle ne.. Údolí stínů se mi možná částečně nelíbilo kvůli hlavnímu hrdinovi Melu Gibsonovi, kterého nemám vůbec rád - ale zase musím uznat, že podával skvělý herecký výkon. Líbil se mi jeho parťák, který byl snad jediným kladem na celém snímku, nejlepší byla hláška: "DOBRÉ RÁNO PANE" "KURVA SEŠ SNAD ROSNIČKA?". Abych více objasnil svůj negativní názor, strašně jsem se při tomhle nudil a hned po jedné hodině jsem měl neuvěřitelné nutkání film prostě vypnout. Dokonce i umělá krev tu stojí za prd a je vidět, že je to něco hodně podobného kečupu, jestli to není přímo kečup. Dalším mínusem je, že je zde sice mnoho postav, ale žádnou (až na minimum) vůbec neznáte, takže když skupina vojáků vybouchne, je vám to víceméně jedno (jenom upozorňuji, že hodnotím jenom ten film, kdyby neznámý lidé vybouchli vedle mně samozřejmě by mi to jedno nebylo). Dost mě taky popudila scéna, kdy Mel Gibson mluví přes vysílačku, pak se otočí a tam na něj čumí dva japončíci, které ovšem hned zastřelí (jaká to reálnost).

• 15.9.2011  17:34

Po Star Wars hned na Star Trek se moc nevyplatilo, protože je hodně vidět ten rozdíl kvality. Pro upřesnění, tohle je horší. Ačkoli mě první díl navazující na seriál Star Treku docela bavil, nedokázal vůbec udržet mojí pozornost, s čímž jsem se upřímně skoro nikdy takhle silně nesetkal, protože tady jsem prostě koukal do obrazovky.. A při tom jsem myslel úplně na něco jiného a co se děje ve filmu jsem moc nevnímal. I přes to se ale do děje potom šlo docela lehce dostat. Herecké výkony byly sice na dobré úrovni, ale stejně jsem se musel smát při každém zjevu Leonarda Nimoye v roli Spoka - nevím proč, možná to je tím že mi ho dost zesměšnila Futurama, protože jinak podává ze všech nejlepší vykon. Dalším neutrálním postřehem bylo, že celý film vyznívá jako "pouhá" dlouhá epizoda seriálu, protože - ruku na srdce - takhle jednoduchý děj roztáhnutý na dvě hodiny se jen tak nevidí. Speciální efekty mě docela hodně zklamaly, naproti Star Wars to bylo hodně zlé a i když přihlížím na dobu vzniku, přece jen to nebylo zrovna nic nejlepšího. Prostě lehký film, ale při jeho sledování si radši vemte nějaké prášky na soustředění.

• 14.9.2011  17:09

Stylové "zakončení" série, které se mi po předchozím dílu líbilo ze všech dílů nejvíce. Darth Vader v podání Davida Prowse již nepůsobí zas až tak prkeně, možná protože konečně dostal pořádný prostor, a závěrečný souboj s Lukem byl nadmíru povedený. Herecké výkony jsou stále na velmi dobré úrovni a to i přes to, že zde dostává o dost více postav místo na nějakou pořádnou akci, což však bohužel hodilo Harrisona Forda a Carrie Fisher do pouhých vedlejších postav. Speciální efekty jsou opět na, v té době, nejlepší možné úrovni, což se bohužel již nedá říct také o maskách, které kvůli většímu počtu různých raz emzáků velmi ztratily na věrohodnosti a je vidět, že je to pouhý kostým. Akčních scén o dost přibylo a také se o dost zlepšily, již tu máme pár salt a souboje mají i o něco rychlejší a dramatičtější tempo. Hudba je tradičně hodně dobře zvládnutá, ale rysy z Harryho Pottera (John Williams totiž později spolupracoval také na hudbě právě u Harryho Pottera) jsou nezdravě viditelné. Abych to shrnul, šestá kapitola Star Wars je víceméně bezchybná :-)

• 14.9.2011  15:32

Po kapitolách předposlední díl série je nejlepším a nejakčnějším, což se také podepsalo na emociálním vztahu mezi Darth Vaderem a Lukem, kteří zde spolu svedou svůj první boj a zároveň také úplně první pořádný souboj se světelnými meči, ačkoli se mi ještě stále bohužel zdálo, že byl příliš prkený. Herecké výkony v čele s Markem Hamillem (který by mě asi nebýt prvotřídního výkonu pořádně otravoval) a Harrisonem Fordem jsou na špičkové úrovni, jediné co na tom trochu zamrzí je vzhled Carrie Fisher, která je sice docela hezká, ale rozhodně ne zas až tak krásná, jak se o ní ve filmu a v reálném světě traduje. Speciální efekty i masky jsou také velmi dobře zvládnuty a časový posun více než třiceti let je zde docela těžko rozeznat, teda když nepočítáte samé dnešní digitální "3D" potvory, kterých jsou plné televize a kina. Darth Vader se zde konečně ukazuje v plné (nebo alespoň poloviční) své síle, ale bohužel i když má David Prowse (jeho představitel) velmi pěkný a ďábelský hlas, akční scény zvládá poněkud slabě a nevýrazně. Prostě žádné salta dozadu nebo souboje přes celou Hvězdu smrti se nekonají :-), to je ale škoda.. Hudba je tu velmi dobře zvládnutá, ačkoli po téhle stránce se mi stále ještě nejvíc líbila první kapitola - to hlavně kvůli soundtracky, který hrál při souboji s Darth Maulem, a co se týče zábavnosti, tak ta byla podle mně nejlehčí (/nejlepší) z celé série - ani při jednou okamžiku jsem se nenudil a hltal jsem každou scénu a slovo. Rychle a zkrátka, pátá kapitola alias druhý díl série Star Wars s názvem Impérium vrací úder je nejlepší článek celé série a Darth Vader je jedním slovem... borec.