S_M_Lomoz

S_M_Lomoz

milovník (filmu)

<< předchozí 1 2 3
    • 22.1.2008  18:12
    Jeeves and Wooster (TV seriál) (1990)

I say!

• 14.6.2007  09:03
    Kancl (TV seriál) (2001)

Opravu je to sitcom? Ale ano, nejspíš je, když bychom se tedy měli pohybovat ve škatulkách, a občas ukrutně vtipný - ale tak nějak si je snad možné představit seriál, který by natočili Forman, Passer a Papoušek. Momenty trapnosti, hořkosti a smutku, které seriálem mezi gagy prostupují, připomínají místy ty nejtrpčí momenty z Hoří, má panenko, Intimního osvětlení a (druhých) Homolků, o dokumentárním stylu ani nehovoře. Není jednoznačný a jednovrstvý. A proto mě baví, proto mě zajímá a proto ho mám rád. /// (konec první sezóny) Přidejte si prosím u mě ještě šestou hvězdičku, v listboxu ta možnost není.

• 23.4.2007  23:19
    Operace Silver A (TV film) (2007)

Napřed jednu faktickou připomínku: ta vypocená nemožně romantická storka, která by mohla sloužit za základ telenovely, se skutečně odehrála v Pardubicích v roce 1942 - viz článek, jen některá jména jsou mírně pozměněna a některé motivace a dílčí osudy byly upraveny. Tak, a teď k věci: už dlouho jsem neviděl v české dramatické televizní tvorbě tak poctivě odvedenou práci, od scénáře přes reality a výtvarno až po hereckou práci (Trojan!). Prostě to vypadá, že s přípravou ani natáčením se nechvátalo a všechno bylo pečlivě připravené, což je v našich krajích zjev bohužel ojedinělý. Výhrady samozřejmě mám, aby ne, ale jsou dílčí. Postavy gestapáků jsou ploché o to, o co plastičtější jsou "hrdinové" - což by nemuselo vadit tolik jako jejich "nemtschina" (Pavlata!). Občas mi vadil hudební podkres. A co mě zarazilo nejvíc, to je fakt, že do scénáře nebyl zabudován ani titulkem nejtragičtější důsledek celé akce - vypálení Ležáků... Nicméně jsem rád, že se konečně zase našel scénárista, který pochopil, že nejvypjatější scény je nejlíp přehrát pomalu, bez dialogu a v úplném tichu. Takže celkově 4,5* a z radosti nad profesionalitou zaokrouhlím nahoru.

• 19.7.2006  13:19

Odpad, ale svou naivitou vlastně velmi roztomilý odpad...

• 22.9.2005  15:50
    Veselý souboj (1950)

Inu ano. U takových filmů jsem na rozpacích. Takový film měl bavit a baví. Ale pokud by člověk měl posuzovat řemeslo, filmařinu, říkejme tomu jak chceme, není za co dát jedinou hvězdičku. Zároveň se v člověku vybudí obraz komedie PARTA HIC, o pdobrých pětadvacet let mladší. Mimochodem - všimněte si, že se tam relativně málo soudruhuje. Tehdy se ještě počítalo s tím, že tou správnou sjednocenou tělovýchovnou organizací bude Sokol. Proto se v tomhle filmu tolik bratruje a sestruje.

• 14.7.2004  13:26
    Dva z onoho světa (1962)

Brrr. Oldřich Nový, podávající svému kapitalistickému bratrovi krumpáč se slovy "zajdi za mě dneska na brigádu, ať nepřijdu o odznak"... bez komentáře. Rok 1962? Nechápu... Jo, a historka o tom, jak se Jiřina Steimarová (ne štáb) zbořila při pohledu na Nového v montérkách, pochází z filmu SLOVO DĚLÁ ŽENU :-)

• 22.3.2004  15:40

Není to jednoduché hodnotit takový film. Jo, po vizuální stránce je to opravdu nářez nářezovič od začátku do konce, až si někdy říkám, jestli to není moc. Ale co mě krká, je Stoneova snaha přišít mi kolektivní vinu. "Odsuzujete ty zrůdy a magory! Podívejte se na sebe, ta vaše 'civilizace' se skládá ze samých zrůd a magorů" - tak to sorry, ale to fakt ne (ono by se to mimochodem trochu líp spolklo, kdyby to bylo "podívejme se na sebe" a "ta naše 'civlizace'). Ani formou satiry a nadsázky, která - řečeno s básníkem - jde až na dřeň a řečeno se mnou - jde ještě o dost dál.

• 10.7.2003  11:48

Hvězdička snad jenom za tu a tam zajímavou kameru. Jiné věci by zařadily tenhle film přímo do odpadu: vedení herců veškeré žádné, děj jednoduchý, ale roztříštěný a zdlouhavý, místy neskutečně dlouhé a explicitní dialogy, a námět. Ten námět... Nikdy by mě nenapadlo, že Nezval, Jakobson a Vančura dokážou zplodit něco tak laciného, sentimentálního a melodramatického. Haj hou.

• 18.12.2002  14:49
    Smrt panen (1999)

Jako by to byl jeden o hodně delší a o něco depresivnější díl mého oblíbeného seriálu Báječná léta - sedmdesátá léta prožitá v pubertě na předměstí v USA. Potěšení na mé straně.

• 2.12.2002  19:43
    Brak (2002)

Abych zahájil stylově citátem: Achich, achich, to jsem si dal, co v tom dortu bylo, že po něm mám takové ukrutánské bolení! Ano, ten film je opravdu jiný než všechny české filmy před ním. To samo o sobě ještě vlastně neznamená nic. Nicméně jakékoliv kladné stránky, které má, jsou bohužel ryze formálního rázu. Tím myslím kameru, použití hudebních citací, některé herecké výkony (Nosálek! - čas ale ukáže, jestli je to kvalitou představitelů nebo jejich vhodností pro danou šarži). Na druhou stranu Paula Wild, Michal Viktořík, Jiří Korn...ufff... Co se týče obsahu, je už to podstatně horší. Film, který se baví citováním a vykrádáním - proč ne, možná. Ale když taková věc jako vršení citací na sebe jen tak bez ladu a skladu je vším, co v tom filmu je, je to zkurveně málo...

• 14.11.2002  11:57
    Bylo to v máji (1950)

Jeden z mnoha titulů, na kterých jde ověřit, jak monotónně byl Jaroslav Marvan v jisté době obsazován. A nejde jenom o budovatelské tituly - diváci pořád chodili na "polepšeného mrzoutského Marvana" , ať už šlo o Dva týdny štěstí s Adinou Mandlovou, Nebe a dudy, Městečko na dlani nebo o tituly budovatelské (Bylo to v máji, Veselý souboj nebo Dovolená s Andělem). Film je to úděsný, přestože se na něm podílela část týmu z Pytlákovy schovanky - scénáristé Neuberg a Vlček a režisér Martin Frič. Zamýšlené komické prvky zestárly a komicky působí jenom to, co bylo zamýšleno výchovně...

• 13.11.2002  15:21
    Akce B (1951)

Překrucování a zkreslování dějin. Názorná učebnicová ukázka toho, jak vtlačit lidem do hlavy, že něco, co se stalo, se vlastně stalo poněkud jinak a hlavně z jiného důvodu. Patrně z toho důvodu, že scénář napsali mj. Eduard Fiker a Martin Frič, není tenhle film nejhorší z možných, ale o maličko míň špatný. Hodná Antonie Hegerlíková a zlá Vlasta Chramostová pálící po sobě nemilosrdně ze samopalu, to je zážitek. SE SOVĚTSKOU ARMÁDOU PROTI TĚM, KTEŘÍ BY JE (Banderovce, pozn. SML) SEM CHTĚLI ZAVÉST!

• 29.10.2002  19:49
    Svatební cesta do Jiljí (TV film) (1983)

Velmi roztomilá (ano, to je myslím správné slovo) televizní komedie. Do jaké míry odpovídá předloze, nevím, ale tohle dílko samo o sobě stojí za to. A není to jenom proto, že poměrně (no, s nadsázkou) odpovídá mým představám o mužích a ženách a vztazích mezi nimi :-) Fenomenal! Epochal!

• 29.10.2002  17:32
    Osm a půl (1963)

Radyo: Až ti bude čtyřicet a budeš mít pocit, že jsi v životě nedokázal zdaleka ani kousek toho, co jsi původně chtěl a že teď už nedokážeš ani to, že žena vedle tebe už dávno není ta, co sis ji vybral a že ta, co sis ji vybral jako náhradu, je úplně k ničemu, až ti přijde, že jsi vlastně k ničemu, pak si povíme, o čem tenhle film vlastně je :-)

• 29.10.2002  17:25

Je strašně těžké každý rok vydat jednu svěží konverzační komedii. Pak se stane, že občas to nevyjde tak, jak by mohlo...Letos to zkrátka není ono, i když tu a tam jsem se smál. Ale jenom tu a jenom tam.

• 29.10.2002  17:19

Milá Fan Vavřincová, nevím, jestli když jste vymýšlela Takovou normální rodinku, zapracovalo podvědomí nebo jde o vědomou výpůjčku. Ale ta podobnost je TAK bijící do očí... Je to pohádka, pro velké. Bohatý bankéřův synek se zamiluje do své sekretářky. Ano, ale velmi pěkná a legrační pohádka :-)

• 29.10.2002  17:13
    Cesta ke štěstí (1951)

Země voní, jede po ní pětadvacet bujných koní. Na Zetoru traktorista, oko bystré, ruka jistá... Vhodné akorát pro nás, perverzní milovníky krystalicky špatných filmů.

• 20.9.2002  16:33
    Upír ve věžáku (TV film) (1979)

Ani ne Tomáš Holý, od toho jsem to čekal, ale spíš kluk, který hrál jeho bratra - Mirek Batík - mě tehdy překvapil svou ulítlostí... Jinak by to bylo za tři hvězdičky.

• 17.9.2002  09:53
    Waterloo po česku (2002)

(odpad! + odpad!! + odpad! + odpad!! + odpad!) / 5 = odpad! Mohl bych pravda hledat někde v hlubinách tohohle výtvoru náznak toho, že to natočil filmař a herci, ale musel bych hledat hodně, hodně, hodně dlouho... Anebo přehodnotit všechny filmy, kterým jsem dal dvě hvězdičky a míň, a přidat jim o stupínek. V momentě, kdy jsou autor námětu, scénárista a režisér různé osoby, dá se mluvit o nepochopení. Ale nepochopení vlastního záměru? Jak ukrást Dagmaru je blábol, ale nemá žádné vyšší ambice. Waterloo po česku chtělo patrně něco říct. O to je to horší. A tím hůř, že Olmer není žádný debutant. Nejsou to ani Hry lásky šálivé (1. povídka) ani Kdo se bojí Virginie Woolfové (3. povídka). A dost. Mohl bych psát ještě hodně dlouho, ale za tolik času mi ten film (sic!) nestojí.

• 11.6.2002  18:56

Ať si říká Jiří Suchý, co chce. On se svým filmem může být nespokojen a tvrdit, že být po jeho, bylo by to ještě lepší.Já jsem s filmem spokojen velmi, a to nejenom s písničkami a klauniádami S+Š. Věty jako "V této ožehavé chvíli vás, pane ministře, žádám, abyste přestal hrát vrabčáka" nebo "Vojíne Huberte, dnes v noci obklíčíte kasárna" nebo "Slibuju, že se budu chovat tak, jak si to moje vlast asi představuje" jsou prostě dokonalé...

• 10.6.2002  16:51
    Ďábel ví hodně (TV film) (1983)

Velmi jemná malá televizní komedie s poměrně netypickou dvoujicí Vladyka-Sovák. Zápletka je sice předvídatelná, ale člověk jim to pro kvalitu provedení vcelku rád odpustí. Je to milé pozorovat, jak ti dva na sebe pěkně slyší. Až to budou někdy opakovat, dívejte se; stojí to za to.

• 10.6.2002  16:50

Zpívající Jiřina Bohdalová??? Dvě hvězdičky snad za kameru a choreografii. Ale víc ne. Starci na chmelu to zkrátka nejsou a nikdy nebudou.

• 10.6.2002  16:38

451 stupňů Fahrenheita byl jeden z filmů, které na mě zapůsobily důmyslným vytvářením napětí pomocí rafinované kombonace obrazů a zvuků (anebo ticha). Obrázek, který se mi vybyvuje najjasněji a nejděsivěji: požárníci vyrážejí do akce na starobylém požárnickém vozidle. Stojí na něm v pozoru, ani se nepohnou, a tiše jedou městem. Opravdu. Aby v člověku bylo vybuzeno napětí až děs, nejsou nutné potoky krve a skřípající disharmonické smyčce. Stačí daleko méně.

• 10.6.2002  16:33
    Funebrák (1932)

Není to klasický film, i když podle nosiče (filmový pás) by se to možná mohlo zdát. Jsou to dvě delší scénky ze dvou divadelních her a jako takové je nutno je brát. Zbytek filmu je tam čistě jako vata. Za zaznamenání kromě Vlasty Buriana tam stojí snad jenom režisér smrtelně vážných filmů Josef Rovenský jako skutečný Boleslav Hnipírdo a Růžena Šlemrová jako nevěsta(!).

• 10.6.2002  16:29

Loutková studie k Limonádovému Joovi. Už tu najdete spoustu věcí, které se o patnáct let později objevily v hraném filmu: Základní westernový motiv, lehký parodizující humor, padoucha nápadně podobného Miloši Kopeckému a ústřední píseň "So far to you I may", tentokrát jako duet. Vozka na kozlíku je potom mistrův (míněn Trnka) autorportrét :-)

• 10.6.2002  16:24

"Africká královna" po pětadvaceti letech. Neodehrává se sice v Africe a Humphreyho Bogarta nahradil zestárlý John Wayne, ale něco zůstalo: Skvělé dialogy a herecké výkony, na které je radost pohledět kdykoliv a kdekoliv.

• 10.6.2002  16:21
    Ruka (1965)

Úsporné, němé, krásné, zdrcující podobenství o osudu umělce v totalitě. Nění divu, že Ruka hned po natočení putovala do trezoru, Trnka zahořkl a přestal točit filmy. A dopadl přesně jako klaun v Ruce...

• 10.6.2002  16:17
    Písnička za groš (1952)

Jarní větřík smývá rána zimomřivá, ve vzduchu je jaro vonící. Vítr čechrá vlasy, člověk zazpívá si, když jde rozesmátou ulicí. Opravdu se vidí málo takových odpadů jako je tahle budovatelská romantická komedie. Hudební skladatel, který se původně odtrhává od lidu a věnuje se tzv. "vážné hudbě", se nakonec mladou údernicí přesvědčen dává na tvorbu kolektivniích písní. Písnička za groš patří do BOTTOM 10 budovatelského filmu. Suverénně.

• 10.6.2002  16:11
    Paklíč (1944)

Kriminální komedie na svou dobu nezvykle dobře vymyšlená a zahraná. Těžko něco prozrazovat dopředu, u kriminálek se to nemá, ale všimněte si dobře Nového partnerky - Jiřiny Steimarové. Nejenom Adinou Mandlovou žil film té doby....

• 4.6.2002  17:58

Skoro se bojím napsat nějaké hodnocení, abych to nezkazil. Je málo českých filmů, kde by doslova nebyla nechána ani jedna skulinka pro přidání dalšího vtipu, vtípku, citace, odkazu, narážky. Po dvaceti shlédnutích tam pořád nacházím další a další momenty, které mě překvapí (a že některé z nich nemohli diváci v kinech vůbec stihnout, jak jsou tam krátce). Správná parodie má být na první (na druhý už ne) pohled nezkušeným okem téměř nerozeznatelná od originálu. Legenda dokonce praví, že na Pytlákovu schovanku chodili diváci si notně poplakat, a proto byl dotočen barevný vysvětlující závěr. Nevím, co je na tom pravdy, ale nedivil bych se. Jak Oldřich Nový, tak Hana Vítová věděli moc dobře, co hrají. A co navíc - nemusíte znát všechny Oči pod závojem, Krby bez ohně, Noční motýly, Světla jeho očí a Madly zpívající Evropě, abyste se královsky bavili. Stačí mít v pořádku smysl pro humor, ironii, nadsázku a sebereflexi. Proto si myslím, že pět hvězdiček je málo.

<< předchozí 1 2 3