majo25

okres Košice-okolie
s.o.m.

<< předchozí 1 2 3 4 32 62 93 123
    • 22.9.2018  17:12

Priemerne spracovaný akčný snímok, ale zaujímavý svojou témou odporu (proto)Thajčanov voči Číňanom (tu nazývaných ako Hanovia). Má to viacero chybičiek od početných slabých digitálnych efektov cez málo výrazné a čiernobiele postavy až po lacnejšie kulisy. Akcie je dosť, aj keď väčšinou sa odohráva v tme a s rýchlym strihom, takže divák z nej veľa nemá. nenahráva tomu ani pridlhá stopáž. Ale je ozvláštnený napr. tým, že tvorcovia sa neštítili poslať na onen svet viacero hlavných postáv. Čo by sme za to dali my, keby aj naša kinematografia vedela o našej histórii podobný akčný snímok natočiť. Námetov a historickým tém máme dostatok, je z čoho vyberať. Thajčania to dokázali.

• 22.9.2018  12:37
    Balerína (2016)

Bohužiaľ, jedná sa o dievčatkovský animák. Každému chlapovi môže byť balet ukradnutý, ako taký je preceňovaný, a iba ťažko bude chápať sen stať sa baleťákom. Napriek zmienenému je najhoršie na ňom to, že je to megaklišé, väčšie klišé si snáď neviem ani predstaviť - o tom, ako si plniť sny, ako čiernobieleho hlavného hrdinu všetci odstrkujú, ako mu všetci robia napriek, ako mu hovoria, že je nula, že aj tak nič nedokáže a on im to na konci filmu všetkým ukáže, až aj oponentom spadnú sánky...myslím, že som nič nevynechal...to fakt sa dnes niekto pustí do niečoho tak sprofanovaného a otrlého?? U mňa s tým ale bodovať nebude. A to by neboli Francúzi uchýlní, aby do detského animáku opäť neprepašovali lásku dvoch cca 12-ročných decák - hnus, hnus. Tradičný hollywoodsky koniec, ono celý animák vyznel viac americky, než európsky. Animačne a hudobne je pritom v poriadku, spĺňa európsky 3D nadštandart, aj keď si nemôžem odpustiť poznámku strašne vychrtlých žensko-dievčenských telíčkach a nepomerne väčších hlavách a buľvách v nich. A tie megaskoky, čo predvádzali, to pokojne môžu ísť na olympiádu skákať do diaľky a nabetón to bude svetový rekord. Ale veď čo, animák znesie veľa, akurát že to neguje piplavú prácu pri inak celkom verne nepodobených ľudských pohyboch; a bez týchto "wuxia" prvkov by pokojne mohli miesto animovaného filmu natočiť film hraný. Pachuť silného klišé ale ostane.

• 21.9.2018  17:53

Staroveké dobrodružstvo s jednoduchou zápletkou a s kopou súbojov. Aj takto by sa dal charakterizovať film, ktorý ma obstojného hl. hrdniu - taký malajský Kabir Bedi a aj súboje nie sú vyslovene zlé. Možno je divák namlsaný prepracovanejšou choreografiou, ale pri takýchto "barbaroch" určite obstojí. Netreba tu hľadať žiadne vznešené ideály či patetické pokusy o zblíženie protivníkov, ide sa priamočiaro po krvi. Horšie je to už so zasadením do histórie, prítomnosťou Rimanov, slabšími efektami a bohužiaľ aj prítomnoťou čarov, ktoré z toho celého robia "obyčajné" fantasy.

• 21.9.2018  08:43
    Iluzionista (2010)

Pekná, taká staromilská a poctivá animácia dotvára tomuto netradičnému koprodukčnému animáku kúzlo. Je postavená na detailoch, nielen animačných, keď niekedy neviete, na čo sa pri obraze skôr zamerať, ale aj na detailoch psychológie postáv. Melancholicko-sentimentálno-komický príbeh zaujmä, aj keď by som si ho vedel predstaviť s väčším počtom dialógov, pretože niektoré scény idú bez slov presvedčivo vyjadriť iba veľmi ťažko. Smutný záver iba dotvára skvelo nastavenú atmosféru. Prešvihol som niečo, alebo sú škotske kilty opäť v móde?

• 20.9.2018  17:25
    Ip Man 3 (2015)

Trojka určite lepšia ako prequel Zrodenie majstra a dokonca o niečo lepšia aj ako dvojka. Samozrejme, jednotke sa môže rovnať iba súbojmi. Práve na nich a na charizme Donnieho Jena môže stavať toto priame pokračovanie. Tyson je síce lakadlo a jeho súboj s hl. postavou je efektný, ale aj vtieravý a silne pochybujem, že by hocaký boxér dokázala odolávať všestrannému kung-fu umeniu, a to ešte takémuto veľmajstrovi z veľmajstrov. Dramatický príbeh neostal nič dlžný predchádzajúcim filmom, aj keď do neho primiešali zbytočne veľa linií. Spracovanie je kvalitné, nechýba napätie, akcia a aj vtip s Brucom Leem. A záverečný wing-čun súboj vsutku parádny, pokojne mohol byť aj dlhší.

• 20.9.2018  10:09
    Den vran (2012)

Príjemné koprodukčné prekvapenie, ktoré môže stavať na sympatickej a vtipnej animácii. Cítiť z nej poctivosť a vyšperkovanosť. V kombinácii s jednoduchým, ale originálnym príbehom pre malých i veľkých je osviežením na poli európskych anikmákov s klasickou 2D animáciou. Síce si viem príbeh predstaviť aj bez fantasy prvku duchov so zvieracími hlavami, napriek z neho razí pekná atmosféra a niekoľko zaujímavých myšlienok. A aj vtip, ktorý sa vyskytuje viac v prvej polke, dokáže skvelo pobaviť.

• 19.9.2018  17:30

Iba ťažko sa ide odstrihnúť od prvých dvoch filmov s Donnie Jenom, jeho charizma nie je bohužiaľ nahradená. Aj keď je znova obsadený Siu-Wong Fan a aj keď sa nový mladý hrdina činí. Aj historicky sú tam nejaké zádrhely. Našťastie, súboje veľmi neutrpeli a divák sa znova môže tešiť na kvalitnú choreografiu a veľmi dobre natočenú akciu. Príbeh síce začína nie príliš zaujímavými etapami Ip Mana ako je detstvo, prvý učiteľ kung-fu a prvá láska, našťastie sa to v polke zmení na celkom pozerateľnú akčnú drámu s fungujúcou zápletkou. Starý wing-čun predavač dokonale prekvapil.

• 19.9.2018  09:53

Tak animácia je ozaj škaredá. Ani si neviem spomenúť, kedy som videl naposledy takú animovanú šerednosť, ako keby to kreslili decká. Škoda, pretože príbeh a jeho spracovanie sú o inom. Nechýba dobrodružnosť, dramatický náboj, v prípade zločincov vtip a dokonca sa objaví i pár trilerových prvkov. Škoda tej animácie.

• 18.9.2018  17:53

Taiwanci sa podujali natočiť epický film, ale nie o vlastnom národe, ale o národe miestnych domorodcov, o ktorých som počul prvýkrát. Len by ma zaujímalo, či by natočili podobný film, aj keby toho okupačného agresora netvorili Japonci (s ktorými majú Čínania osudovú a násilnú minulosť), ale Taiwanci/Číňania/Hanovia. Pochybujem. Ale späť k filmu: v silnom príbehu sú dve bojujúce strany, ktoré sú si v mnohom podobné - oba sú sebavedomé, arogantné, netolerantné a spolunažívanie je im cudzie - iba veľmi ťažko hľadať stranu, ktorej bude divák drukovať - oba si preto zasluhujú osud, ktorým prejdú a ľútosť nie je preto namieste. Osud násilný, krvavý a surový. Skvele zahrané postavy, celkové spracovanie je na prekvapivo vysokej úrovni, teda až na občasné digitálne triky, ktoré dávajú divákovi vedieť, že nepozerá americký či čínsky film. Občasné gore efekty a naturálnosť scén sú pôsobivé. Trochu menej už vojnové scény, kde domorodí barbari dokážu čo sa týka vojnovej stratégie i agresívnych partizánskych výbojov deptať po zuby vyzbrojenú a určite lepšie vycvičenú japonskú armádu. Mňa deptala zasa monštrózna 4,5 hod (slovom štyri a polhodinová) stopáž a tiež početné uspievané scény. Napriek tomu zanechal film silný dojem.

• 18.9.2018  17:27
    Měsíčňan (2012)

Bohužiaľ, takáto klasická animácia je pre mňa nevkusná až nedokonalá, cítiť z nej lacnosť, a dosah to má aj na príbeh, pretože sa z nej nedokáže vymaniť. Ako keby som sledoval niekdajšie slovenské večerníčky - so západnými, aspoň čo sa týka animácie, neporovnateľné. Odkaz, ktorý nesie, má síce hlavu a pätu, ale deťom nič nepovie a pre dospelých je to zasa príliš detsky podané a uletené. Občas ma to aj nudilo, a to je na detský animák nie príliš chválitebné zistenie. Ešteže ten záver mal gradujúci efekt.

• 18.9.2018  17:06

Veľmi podobné ako jednotka, akurát záchranu včelieho spoločenstva nahradili športové hry a s nimi spojená záchrana medu. Zábavnosť ostala, aj keď väčšinou ide o jednoduchý situačný humor, pribudli nové postavy a nové výzvy. Samozrejme, že príbeh je klasické klišé, ale vcelku pozerateľné a občas aj zábavné a myslím, že pre mladšie osadenstvo úplne ideálne.

• 16.9.2018  18:21

Francúzi sa opäť nezapreli a ukázali, že sú úchylní. Dávať do detského animáku partnerskú lásku, ešte k tomu dokonca medzi štvrnásťročnými deťmi, je za nebezpečne blízko pomyselnej hranice. A to ani nehovorím o voyerizme, ktorý je v animáku slovne i vizuálne spomenutý. Odhliadnuc od toho, príbeh síce nie je tuctový, napriek tomu je prvoplánový, tiahne sa, pretože nemá veľmi čo ponúknuť, viackrát uletený (tvorcovia asi na niečom fičali) a s čudne sa chovajúcimi postavami. Aj 3D animácia, hoci jej nemôžem uprieť dôraze na detailnosť a cit, je viackrát podivná a občas šeredná. Tie futurolické vlaky a kočiare som akosi nepochopil.

• 16.9.2018  17:48
    Ip Man 2 (2010)

Na začiatok treba povedať, že jednička je jasne lepšia, nielen súbojmi, ale aj spracovaním príbehu a epickým nábojom. Dvojka začínajúca pouličnými potýčkami a končiaca súbojom proti 'západnému' boxérovi už nemá taký náboj. Chápem, že keď Japonci odtiahli, chýbal patričný nebezpečný protivník, ku ktorému by čínski diváci cítili silné antipatie. Ale použiť Britov ako nejakého čínskeho propagandistického (triedneho) nepriateľa, naviac svojou arogantnosťou a sebavedomosťou pripomínajúceho skôr Američanov, mi prišlo trochu scestné, nemiestne a dávno už "po funuse". Očakával som, že časy, keď všetci 'cudzinci' sú zlí a všetci Čínania stelesnenie dobra, sú už dávno preč. Odhliadnuc od tohto prisúdili tvorcovia obyčajnému britskému boxérovi tak nebezpečné schopnosti, až takmer degradovali vlastné bojové umenie. Na jednej strane polichotenie pre 'západný' box, na druhej strane ale zneváženie určite všestrannejšieho a neporovnateľne lepšieho a efektívnejšieho čínskeho kung-fu - a to len za účelom vyrovnania síl kvôli filmovému napätiu. Tu vyvstáva porovnanie Ip Manov z prvého a druhého filmu, kde v jednotke je hl. postava dominantná, presvedčivá, nekompromisná, v dvojke bohužiaľ zapadla svojimi bojovými schopnosťami v priemere, je uhladenejšia a málo efektívna, aj keď efektnosť a krása súbojov ostali a hlavne to drží film vysoko nad vodou. Druhým plusom je, že hoc film nemá tak dobrý náboj z jednotky, stále má fungujúci príbeh a dramatické vykreslenie, v ktorom som sa ani minútu nenudil.

• 15.9.2018  23:37
    Wu xia (2011)

Film so zvláštnym príbehom zachraňujú predovšetkým súboje a Donnie Jen v hl. úlohe. Príbehová linka nie je zlá, možno kolíše v sínusoidách a trochu kombinuje protichodné témy, rozhodne však nenudí. Konanie niektorých postáv mi ostalo nepochopené, postava premúdrelého čínskeho Sherlocka pre príbeh zbytočná až otravná. Ešteže to zachraňovali súboje; škoda, že ich nebolo viac. Apropo, herca Wang Ju alias Jednorukého šermiara som takmer nespoznal.

• 14.9.2018  11:25
    Pinocchio (2012)

Príbeh animáku sa nedrží pôvodneho námetu, ale horšie je, že animácia nevyzerá príliš vkusne a množstvo hudobných vložiek pôsobí rušivo. Naivita dreveného polena je síce spracovaná v pohode, ale to nestačí.

• 13.9.2018  21:30

Hitchcockova trilerovská prvotina. Aj keď z dnešného pohľadu je to skôr čistokrvné krimi doplnené o romantický trojuholník. Prekvapili niektoré scény, dnes síce úplne bežné, ale v nemých filmoch by ich človek asi nehľadal - napr. príchod podivného hosťa, zatiaľ čo pani domáca prekutávala jeho izbu. Záver vyznel síce netradične, tam si to však pýtalo pridať na dramatičnosti či tragickosti.

• 13.9.2018  20:40
    Jian yu (2010)

To už ani nie je wuxia, ale "normálne" fantasy, ktoré sa tvári historicky. Dojem však ostal rozporuplný. Popri dobre vedenej príbehovej linke ma nezaujali postavy a ani súboje, ktoré kvôli silne implementovaným počítačovým trikom a rôznym čarejným pômockam patrili k negatívam filmu. Ženy-bojovnice sú chorý výplod scenáristov, rovnako ako vtedajšia plastická zmena tvárí. A tie zvláštne pohnútky postáv - nie, nebolo to dotiahnuté. Veľmi slabé tri hviezdy.

• 11.9.2018  17:46

Zprvu som sa v postavách dosť ztrácal, zistiť kto je kto, bol celkom oriešok. Ale po dostatočnom vykreslení všetkých postáv začal príbeh dávať jasné kontúry a celkom zaujímavú a pekne zapeklitú zápletku. Na Čínu veľké množstvo súbojov, hongkonskú kvalitu a vizuálnu efektnosť síce nedosahujú, ale sú na druhej strane realistickejšie (žiadne žabacie skoky či letecké svišťanie medzi strechami), efektívne a pekne drsné. Potešilo, že v súbojoch popri tradičných mečoch boli zapojené aj iné typy zbraní.

• 8.9.2018  17:21

Taká bolševická revolúcia v čínskom podaní. Škoda, že ju točili samotní Číňania, pretože idealizmu revolúcie sa nevyhla žiadna súčasť príbehu, vrátanie zidealizovaných predstaviteľov tejto revolúcie. Toto by mal natočiť niekto z nadhľadom a odstupom. A hoci spracovaním kvalitné, príbehovo ma to aspoň v prvej hodine príliš nechytalo, možno aj vďaka početným vojnovým scénam a formalisticky podanej histórii. Netypické vidieť v Jackieho Čena v revolucionistickej postave, naviac - až na jednu krátku výnimku na lodi - bez ukážky svojich bojových schobností.

• 8.9.2018  09:59

Na svoju dobu určite prevratný a pôsobivý krimi-triler. Dnes môže v niektorých ohľadoch vyzerať smiešne. Napr. pri tom, aké zdesenie vyvoláva človeku (v 20. rokoch) pomyslenie, že niekto je vrah, že je takýto človek v jeho blízkosti, a úplne stačí, že vraždil iba raz, žiadné masové opakovanie. Aj vyšetrovanie vraždy so svojimi logickými nezmyslami vyčarí na tvári úsmev. Inak, prišitie rúk bolo v tej dobe sci-fi, takže sa tu prepchal popri hororovejšie podanej atmosfére aj vedecko-fantastický prvok. Škoda dlhšej stopáže, takéto vlažnejšie tempo a dlho plynúce scény by si pýtali o hodinu skrátiť. Ale musím pochváliť celkovú atmosféru, ktorá v tej dobe musela určite na divákov zapôsobiť.

• 7.9.2018  17:59

Na úvod musím napísať, že meno Wong Fei-Hung mi nič nehovorí, nepoznám túto čínsku historickú postavu, preto som si užil film bez kritického porovnávania s historickými skutočnosťami. Ide o moderne poňatý film, nielen akčnými a počítačovými prvkami, ale hlavne poňatím príbehu. Infiltrácia do gangu a silný prvok pomsty z neho robia nadštadartné historicko-akčné dielko. Kvôli dlhšej stopáži sa ale nevyhne niektorým hluchším miestam a množstvo flešbekov, počítačových efektoch pri súbojoch i menej výrazné obsadenie zasa nie sú jeho silnou stránkou. Vrátane Sammo Hunga, ktorý je síce legenda, ale v zápornej postave Krstného otca je málo vierohodný a pri efektoch mu hutne vypomáhal počítačový "dvojník", takže nie príliš šťastné obsadenie.Napriek tomu film ako celok nenudí, fajnšmekri si pochutnajú na štandartne dobrej akcii a dobre fungujúcom príbehu.

• 6.9.2018  16:55
    Velmistr (2013)

Tak toto je zbrusu odlišný Jip Man ako ten s Donnie Jenom. Herec v hlavnej úlohe nemá síce až takú charizmu, ale vcelku je v pohode. Súboje sú skvelé a kiež by ich bolo vo filme oveľa viac, všetko podtrnuté vymakaným hudobným motívom. Miesto toho je film plný nudnejšej poetiky, melodrámy a doprevádzaný množstvom filozofickým dialógov od rôznych postáv, ktoré dávajú zmysel skôr čínskym divákom. Vadilo mi neustále skákanie medzi scénami, jednak u rôznych osôb, a aj časovo rôznorodých, a ďalšou iritáciou bola mne osobne strašne nesympatická herečka Ziji žang. Ale ako pocta starým kung fu majstrom má film čo povedať.

• 6.9.2018  16:33

Na prelome 10. a 20. rokov mali v Nemecku zvláštne predstavy, čo je triler. Skôr ide o sociálnu drámu. Film je silne štylizovaný, s ohyzdnými kulisami a kostýmami, rovnako ako hlavná postava túžiaca neustále po vášni a majúca halušky. Všetko natáčané v tmavom štúdiu. Expresionistický štýl nebude mojou srdcovkou.

• 4.9.2018  22:17
    Shaolin (2011)

Epický príbeh o prerode muža medzi šaolinskými stenami. Páčil sa mi celkový vizuál i hudobná stránka, aj keď pri efektoch som bol trochu prekvapený, že boli iba priemerné a napr. pri delových guliach tvorcovia nedomysleli fakt, že ohnivé výbuchy po nich neostávajú. Rovnako sa mi páčili aj súboje, ktoré napriek užívaniu drôtov sa držali pri zemi a chavalabohu sa žiadne wuxia sa pri nich nekonalo. Už už som si myslel, že menšia a komická rola Jackie Čana nič zo svojho umenia neukáže, ale predsalen bol využitý - ukázal menej tradičné knedlárske kung-fu.

• 4.9.2018  19:51

Zvláštny mix historického fantasy a arénovky. Síce nie príliš homogénny, ale vďaka dobrej zápletke o pomste v pohode pozerateľný. Škoda tých fantasy prvkov ako "jedovaté ruky" a pod, pokojne išlo vystavať príbeh aj bez nich. Tiež sa mohli tvorcovia krotiť vo všemožných wuxia letoch a nespočetných efektoch, kde aj obyčajne nafilmovateľné veci sú naanimované. Arénovkový záver nemal pre príbeh žiadne vyústenie, pôsobil vyslovene zbytočne, ale aspoň to okorenil dobrými súbojmi s veľkými a nadopovanými Európanmi a štekom Davida Carradineho.

• 2.9.2018  18:32

V prvom rade sa nejedná o akčný film, je to čistokrvná dráma o prežití, nič viac, nič menej. Ale solídne natočená a vcelku dobre obsadená, aj keď sa tvorcovia nevyhli tradičným klišé s cieľom neustále vyvolávať u diváka napätie či dokonca strach (počuť jaguára vrčať predtým, než zaútočí na svoju obeť, by bol pre neho koncom, atď). Škoda týchto, síce menších, ale predsalen upravovaní si príbehu podľa vlastných požiadaviek. Prvá polka suprová, škoda, že druhá je viacmenej založená už iba na haluškách hl. postavy a záver s jeho nájdením mi prišiel príliš jednoducho zinscenovaný. Prekvapujúco, ale záverečné fotografie pôvodných aktérov na mňa nijak extra nezapôsobili. PS: Netušil som, že Hary Poťer je taký krpec.

• 2.9.2018  18:01

Pseudohistorický akčňák s veľkopelým spracovaním i epickým dejom, ktorý je však aj veľmi patetický. Keď mnohotisícové armády vojakov ťahajú za jeden povražtek, hoc nepoznujú reč druhého, a spoločne stavajú pevnosť, spoločne spievajú (!) a vzdávajú úctu druhému národu, začínať byť toto multi-kulti otravné. Dokonca si jednu áriu zaspieva aj Džeky a oči sa mu počas deja zarosia od dojatia toľkokrát, že som to prestal počítať. Čínski tvorcovia tomu prepadli natoľko, že je podľa typu boja ťažko rozoznať, kto je Číňan a kto Riman. Keď šéf Rimanov (mimochodom nepresvdčivo obsadený Brodym) chytí vrhnutý meč jednou rukou a za čepel, niet sa čomu diviť, rovnako ako atakujúcou armádou orlov. Na státisícové armády som si v čínskej kinmatografii už zvykol, prekvapuje, že početná prevaha je v tomto filme na strane Eurošov a nie na strane domácich "kobyliek". Spracovanie, akcia, súboje či vojnové scény sú znamenité, len keby to všetko bolo s mierou, vrátane prvoplánového tlačenia na city.

• 1.9.2018  19:36

Ak niekto čaka historickú detektívku, nedočká sa. Miesto nej zakopne o fantasy rozprávku prešpikovanú všemožnými efektami, kde klasické wuxia je oproti tomuto len slabším odvarom. Keď sa o slovo prihlásili hovoriaci i na povel atakujúci rozrúrení jeleni a transfigurálne akupuntúrne body, mal som dosť. Áno, vyšetruje sa tú záhadný zločin, aj čínsky "Sherlock" je dobre obsadený, len je to celé rozprávkovo tajomné a prezradím, že vrahom je záhradník, vlastne vrahov/záhradníkov je tam podstatne viac. O hviezdu naviac dávam kvôli vydarenej záverečnej polhodine a ešte kvôli zdarilým efektom.

• 31.8.2018  17:35

Ak ide o súboje, tak tie sa vydarili znamenite. Sú jasným ťahákom filmu. Vyzerá to tak, že Čína sa v nich dotiahla na svojho strašieho brata z Hongkongu. Ak by to bola iba arénovka kdesi v džungli či na ostrove, obstála by viac. Lenže keď do toho zamiešali hororový prvok v podobe Šialenej opice, podivný kult či sektu Hades a z nej povstávajúce patetické dialógy a viackrát pseudofilozofické náuky, mal som trochu rozpačité pocity.

• 31.8.2018  13:13

Ak sa spoja nuda a monštrózna stopáž, nemôže to dopadnúť dobre. Hlavne, keď to porovnám s Tureckým Gambitom z rovnakého roku, kde sa kriminálna zápletka vie zaodieť v o triedu lepšom kabáte. Spracovanie pôsobí viac televízne, hoci o vierohodnosti historického zasadenia by mohli Rusi dávať iným produkciám hodiny. To spolu s Nikitom Michalkovom sú jediné plusy tohoto málo prehľadného, svojimi postavami nepresvedčivého a nudného krimi.

<< předchozí 1 2 3 4 32 62 93 123