majo25

okres Košice-okolie
s.o.m.

<< předchozí 1 2 3 4 32 64 95 126
    • 14.11.2018  17:08

Príbeh je tvorený dvoma poviedkami, resp. spomienkami na dve Prášilové fantazijné dobrodružstvá. Prvý príbeh ma bavil viac, ten druhý je zmeskou všetkého možného, resp. skôr nemožného. Samozrejme, nesmie chýbať Prášilov let na delovej guli. Animácia je jednoduchšia, ale celkom sympatická, zameraná na väčšie množstvo situačného humoru. Čo mi však prekážalo, boli početné spevácke vsuvky.

• 14.11.2018  16:56
    Knieža liptovské (TV film) (1968)

Televízna inscenácia z čias uhorských palatínov a vojen proti Osmanom. Zaujímavé historické zasadenie a skvostné herecké obsadenie. Škoda, že príbeh je viacmenej tvorený iba intrigami a zášťou a menej vyskresluje dianie v krajine či regióne. A ak, tak len textom a menej obšírne. Divák menej znalý vtedajších pomerov a histórie sa bude strácať v menách a občas i pohnútkach postáv.

• 13.11.2018  16:48
    Lucrezia Borgia (TV film) (1974)

Lucrezia Borgia patrí medzi naše naznámejšie televízne inscenácie a hoci herci jej hanbu rozhodne nerobia, takémuto divadelnému herectvu ani šperkovaným dialógom som nikdy neholdoval. Historická téma či nie - nie je nad civilné herectvo. A ku samotnému deju - začiatok je pomalší, hodnú chvíľu trvá, kým sa príbeh pohne a postavy predstavia, ale po nástupe vojvodu d'Esteho (hrá ho Valach) to už ide samo.

• 12.11.2018  17:38

Nepriame pokračovanie príbehu o nezbednom havranovi, ktorý neurazí. Dobrodružnú výpravu vystriedali motokárové preteky, ktoré síce nie sú ničím originálnym, viac klišovitým, ale snaha o komickejšie ladený príbeh pre deti sa ráta. A je aj menej moralizujúci ako prvý film.

• 12.11.2018  17:18
    Muž pre každé počasie (TV film) (1964)

Málokedy sa za socializmu točili témy od britských autorov. Historická televízna inscenácia pojednáva o Thomasovi Moorovi, o morálnom a zásadovom človeku, ktorému môžme jeho pevné presvedčenie iba závidieť. Film, pri ktorom o téme nebudete premýšľať po jeho skončení, ale už počas neho. Aj keď je britská filmová verzia príbehu z roku 1966 o malinký chlp pozerateľnejšia, aj táto inscenačná má nesporné klady, hoc kulisami a kostýmami pochopiteľne limitovaná a náročnejšia na koncentráciu, a je podoprená bravúrnymi hereckými výkonmi našich hereckých velikánov na čele s Gustávom Valachom.

• 11.11.2018  21:29

O level lepší animák ako prvý film, ale to nie je žiadna chvála, pretože prvý film bol hrozný. Tento môže aspoň stavať na dobrodružnej výpravej skupinky prostoduchých postavičiek, ale nevyhne sa silnej infantilnosti a takom stavaní na presne vymedzeného (detského) diváka, do ktorého ak nezapadáte, máte smolu. Preto veľmi slabé dve hviezdy.

• 11.11.2018  20:36

Trápnosť a silná naivita vládne tomu televíznemu animáku. Ani animácia Corradiho, dvorného režiséra "vatikánskych" filmov, nie je konkurencieschopná. Jediným plusom filmu je, že nie je príliš dlhý.

• 11.11.2018  19:35

Už už ma to chytalo, aby som i ja zdvihol ruku v päsť a podporil tak proletariát bijúci sa za zbedačenú robotnícku triedu na ceste za lepšími zajtrajškami. Áno, silná komunistická propaganda s kopou lží, poloprávd a osočovania, s plochými a čiernobielymi postavami, ale na začiatok 50. rokov vskutku výborne remeselne sfilmovaná. A s plejádou vtedy začínajúcich, neskôr veľkých hercov, na ktorých sa veľmi dobre pozerá a pri ktorých utečie film ani voda.

• 10.11.2018  19:40

Príbeh zo slovenského dedinského prostredia je klasický a ničím výnimočný - predstavujú sa tu bežné emócie ako nenávisť, žiarlivosť, láska, závisť,... Čiernobiely a naivný, aj keď silne dramatický, príbeh je poprepájaný s folklórom a ľudovými zvykmi, ktoré som vo filmoch nikdy nemusel a aj tu mi vadili a uberali priestor samotnému deju. Najhoršie však na filme je jeho technické spracovanie. Toporní herci, s výnimkou Andreja Bagara, doplnení o českých hercov hovoriaci po slovensky, teda aspoň sa o to snažiacich. Český prízvuk a nesprávne vyslovené slovenské slová im by som im tolerantne odpustil, ale početné české slovíčka a bohémizmy už nie - čo ide na vrub režiséra. Či už jeho nevedomosti alebo šetrenia filmového pásu a tým pádom neopakovania scén. Ďalšou kapitolou je nekvalitný strih a nepochopiteľná zadná projekcia pri statických scénach. A tak je film pre mňa zaujímavý viacmenej iba obsadením neskoršie známejších slovenských hercov ako Figura, Jakubóczy, Poničanová či Bagar, ktorý bol už ale v tej dobe skúsený harcovník.

• 10.11.2018  10:24

Animácia veľmi podobná štúdiu Ghibli a fantazijný príbeh so snovými výjavmi. Hlavne pekná, občas i krásne detailná, animácia drží tento animák nad vodou. Príbeh má príliš dlhú stopáž, v ktorej nedokáže natoľko zaujať. Stretávame tu malého kocúra, ktorý zažíva rôzne dobrodružstvá, navzájom však nesúvisiace, až v závere sa uzatvára kruh, ktorý je však príliš poetický. Škoda, pretože začiatok s krutou zimou mal potenciál.

• 9.11.2018  17:29
    V přístavu (1954)

Hviezdne obsadená dráma, ktorej téma ma až tak nezaujala ako remeselné spracovanie. Spracovanie, ktoré si dovolím tvrdiť, je na 50. roky nadčasové. A spolu s hereckými výkonmi - hlavne Brando a Cobb hrajú perfektne - tomu dodávajú tú správnu atmosféru. Steigera som takmer ani nespoznal a Malden v roli kňaza je nečakane akčný. Príbeh sa sprvu pomalšie rozbieha, ale od polovice naberie solídne tempo, aj bez nejakej väčšej akcie. Gangsterka, ktorá s trochou nadsázky by šmakovala aj komunistom.

• 8.11.2018  19:55

Príjemné prekvapenie zo Spojeného kráľovstva. Neogotická dráma plná napätia s výborne napísaným scenárom. Naviac dobre obsadená - Granger sa nehodí príliš do postáv kľadasov, ale práve do takýchto noblesných a vychytralých džentlmenov, ktorí majú za uchom všeličo, i vraždu, napriek tomu stojí divák za ním. Dopomáha tomu aj vždy sympatická Simmonsová v roli slúžky až za hrob. Verím, že nie jeden chlap by chcel mať takú slúžku, akurát nie hrdina tohoto filmu a tak je o atmosferickú drámu postarané a film uletí ako voda. Záver to len korunuje.

• 8.11.2018  18:26

Mysteriózna dráma, ktorá je strašne ukecaná, a to na úkor deja. Divadelnosť z nej cítiť na sto honov a z Taylorovej trochu aj teatrálne herectvo. Aj keď sa na ňu pozeralo veľmi dobre - neostýchavá čiernovláska na vrchole svojej telesnej krásy a zvodnosti. Príbeh smeruje k predvídateľnému záverečnému vyvrcholeniu - teda spovede jednej z hlavných postáv, ktorá má šokovať (homosexualita, prostitúcia, amorálne príbuzenské vzťahy, ?kanibalizmus). A ja som sa tak tešil na lobotómiu.

• 7.11.2018  22:36
    Život ve vzduchu (TV seriál) (2016)

Fantastické zábery, informačne bohatý komentár, skvelo hodiaca sa hudba, vedecké prepojenia, ktoré v prírodopisných dokumentoch milujem - prosto dokonalosť - to je BBC. Pýtalo by si to podstatne viac dielov.

• 7.11.2018  21:17

Taký francúzsky predchodca Úteku z väznice Shawshank, aj keď kvality známejšieho filmu nedosahuje. Myšlienka úteku je určite zaujímavá, aj postupy ako to spraviť, ešte k tomu, keď vás väznia nacisti (ktorým do tváre, podobne ako napr. ľudom v seriáli Tom a Jerry, nebolo vidieť). Na filme už badať svoje rôčky. Aj keď skutočným protagonistom úteku treba zložiť uznanie za odvahu i filipa, predsalen utekali z väznice s minimom bezpečnostných systémov. Silné 3 hviezdy si však zaslúži.

• 7.11.2018  11:53

Epizóda sa odohráva iba na Zemi a bez O'Neilla a Tealca, čo na epizóde cítiť. Scenáristi seriálu si opäť vymysleli niečo nové (schánka na večné uchovanie larvy Goaulda), ale nedomysleli to do dôsledkov. Ak by také niečo Goauldi mali aj ''predtým'', niekoľko predchádzajúch epizód seriálov by nemohlo vyzerať tak, ako vyzeralo.

• 7.11.2018  11:48

To je tak, keď sa deti hrajú s novou hračkou, ktorej celkom dobre nerozumejú. A potom ich treba ťahať zo šlamastiky. Všetko tak stojí na záchrannej misii.

• 7.11.2018  11:44

Jedná z najslabších epizód vôbec. Viac odľahčená ako by bolo vhodné, aj keď občas humor pobaví. V budúcnosti bude mať aj nepriame pokračovanie.

• 7.11.2018  11:40

Konečne vidno esgéjedničku makať, nielen sa vykecávať. Inak, námet epizódy mi pripomenul sci-fi román Griáda.

• 6.11.2018  22:15

Keď sa príbeh neustále točí len okolo hľadania informácií o svojom zosnulom bratovi a o milostnom romániku, nedá sa to nazvať trilerom. Skôr ide o mysterióznu drámu, aj keď mystérium je len ľahké a chýba mu lepšia atmosféra. Naviac, románik s už postarším Millandom pôsobí nevieryhodne. Priemer priemerovitý.

• 6.11.2018  18:50

V pokračovaní už (nindža) Mifune nedostáva toľko priestoru a to je trochu škoda. Curuta ho nedokáže celkom nahradiť. Našťastie spracovanie je na podobne kvalitnej úrovni. Farebná kamera a krásne exteriérové scenérie sú potechou pre oči, tempo filmu je na slušnej úrovni, s výnimkou romantických scén sa na obraze vždy niečo deje. Záver je akčný a s početnými samurajskými súbojmi. Zavŕšenie je však rozpačité, ako by malo nasledovať aj ďalšie pokračovanie.

• 5.11.2018  16:56

Dej filmu ukazuje jednu vojenskú operaciu, akých bolo v 2. svetovej vojne neúrekom. Dej sa z ponorky presúva do japonského zajateckého táboru, aby záver tvorila samotná (významná) námorná bitka. Príbeh celkom dobre šliape, aj keď nevytŕča z rady podobných vojnových filmov. Japonci sú tu vykreslení s klasickými klišé charaktermi a statočnosť amerických vojakov taktiež. V hlavnej úlohe je obsadený charizmatický Robertson, ale v jednej z menších rolí som si všimol aj vtedy mladučkého L.Q.Jonesa.

• 4.11.2018  17:08
    Salome (1953)

Hviezdne obsadená štúdiovka na motívy voľného biblického prerozprávania. Všetky scény sú iba štúdiové, napriek tomu pôsobí farebný vizuál od štúdia Columbia aj vďaka bohato zdobeným kulisám ozaj krásne a pompézne. Dialógy nenudia, príbeh má dobré tempo a spáduje. Dokonca sa tam prepašoval aj kúsok humoru. Samozrejme, nešlo by to bez dobrých hereckých výkonov, z ktorých by som vypichol Charlesa Laugtona v roli obstarožného a chlípneho kráľa Herodesa. Ale ani pôvabná Hayworthová nebola zlá. Prerozprávaniu biblických príbehov sa nebránim, ale scenáristické deformovanie niektorých postáv, vrátane tej hlavnej, o 180 ° sa mi už zdalo príliš. Menej je častokrát viac.

• 4.11.2018  10:59

Dovolím si tvrdiť, že ide o najlepšiu hitchcockovku zo štyridsiatych rokov. Rozjazd je síce pomalší a prílišná romantika tomu vôbec nepridáva, práve naopak, ale od istého času začne mať zápletka poriadne gule. Už už som si myslel, že na trilerove prvky ani nedôjde, keď sa tu z čista-jasna objavil muž idúci z kúpeľne s detailným pohľadom na britvu v jeho rukách. Brilantné, rovnako ako snová scéna, ktorú považujem za jednu z najlepších, aké som v umení zvanom film videl. Samozrejme, nájde sa aj tu pár nepodarkov, napríklad spracovanie scény pri lyžovaní, na pozadí ktorej beží poskakujúca projekcia...pôsobí to ako číra amatérčina. Tiež nemôžem pobrať vyvrcholenie zápletky - motív vraždy je veľmi nevieryhodný. Škoda takýchto (ne)detailov, ale inak spokojnosť.

• 3.11.2018  17:34

Vizuálne krásny historický epos, naviac farebný. Hlavne scény v exteriéri sú pre farebnú kameru lákadlom. Aj keď vojnové scény a súboje pôsobia z dnešného pohľadu mierne komicky, občas i akcia vie príjemne prekvapiť. Väčšiu porciu stopáže si zobrali štúdiové scény plné intríg a milostných scén a práve tie občas nudili. Nepomáha tomu ani premrštená stopáž. Smerom k záveru našťastie príbeh graduje. Legenda je poňatá nie ako fantasy, ale ako história, akurát mi do toho nerezali božie vnuknutia Percievala. Z hercov bodujú hlavne Taylor, Baker a Ferrer, ale celkovo je obsadenie také, aké od takéhoto historického eposu divák očakáva.

• 2.11.2018  17:16

Historická konverzačná štúdiovka, ktorá je silne patetická...ako keby pospolitému ľudu nebolo šum-a-fuk, kto mu bude vládnuť a komu budú platiť dane. Z filmu silne cítiť, že vychádza z divadelnej hry, čomu prispievajú aj jednoduchšie kulisy, a hlavne ponuré, aby bolo toho vidieť čo najmenej. Dej je málo záživný a zaujímavejšie scény, ako napr. tie s Alžbetou, sú poskromne. Aspoň popravu mohli na konci ukázať. Kvôli roku výroby však prižmurujem očko.

• 2.11.2018  10:14

Hitchcockovka, na ktorej sa už výrazným spôsobom prejavil zub času. Je smiešne, že temto film bol označený hviezdičkou (mládeži neprístupný). Hitchcock tu prevádza tradičné postupné odhaľovanie tajomstva, na ktorý sú diváci u neho zvyknutí, čiže nič prekvapujúce alebo nečakané. Dej sa trochu vlečie a hodnú chvíľu trvá, kým po rodinnej idylke v malomeste začnú aj nejaké tie trilerové prvky. Tie sú našťastie fajn a vo svojej dobe museli byť aj s tonou hlasitej symfonickej hudby pôsobiť (aspoň u ženského publika) mrazivo. Z hercov Cotten ujde, ale mladá herečka v hlavnej postave vôbec; ostatné postavy sú iba do počtu.

• 1.11.2018  19:34

Námet je výborný, hlavne na ňom môže film stavať. Škoda len, že to scenáristické prevedenie, občas divné chovanie postáv a slabšia uveriteľnosť chovania postáv (napr. scéna s vydieraním) to tlačia trochu nižšie. Ústredná dvojka je pritom fajn, rovnako ako aj herci vo vedľajších postavách. Turnerová bola vo svojej dobe kosť. Rozhodne som sa nenudil.

• 1.11.2018  12:11

Veľmi zaujímavý námet, v ktorom sa predstavujú mimozemšťania nielenže nehumanoidného typu, ale so životnými podmienkami úplne odlišnými ako sú tie pozemské. Dilema záchrany dvoch rás má gradujúce tempo.

• 1.11.2018  11:16
    Podezření (1941)

Kto očakáva mysteriózny triler s tradičnou hitchcockovskou atmosférou, bude asi sklamaný. Vyše hodinu sa totiž jedná o klasickú romantickú a konverzačnú idylku, veľmi nadľahčenú, ktorá v podstate ničím nezaujme. Teda, keď si odmyslím iritujúcu povahu jednej z hlavných postáv. Až v závere sa začne prejavovať mysterióznosť a stupňujúce napätie, ktoré má ale predvídateľný charakter. Grant je síce ťahúňom, ale má fejs dobráka, čiže na takéto role sa nehodí. Toho napätia by to chcelo oveľa oveľa viac, ale aj v tom prípade mám pochybnosti, či by to stačilo na lepší nadpriemer.

<< předchozí 1 2 3 4 32 64 95 126