majo25

okres Košice-okolie
s.o.m.

<< předchozí 1 2 3 4 44 87 129 172
    • 25.5.2020  18:02
    Článok na prvú stranu (TV film) (1978)

Zaujímavý počin detektívky únos dieťaťa z amerického prostredia. Ani som to o veľkom americkom hrdinovi Lindbergovi nevedel. Pripodobnil by som to k iným slovenským inscenáciám, ktoré ťažili z amerických námetov, napr. Americká tragédia, a práve tie patrili medzi to lepšie, čo sa v štúdiách slovenskej televízii natočilo. Na hercoch, ktorí opäť predvádzajú dobré výkony vidno, že si "ameriku" užívajú, na rozdiel od sovietskych či slovenských námetov, kde pôsobia občas kŕčovito, silene. Civilnejšie herectvo je zasa pre divákoch prívetivejšie. Inscenácii možno chýba väčšia dávka dramatičnosti, tá sa dostavuje až v závere, vynahrádza ju ale dôsledným sledovaním senzáciechtivej novinárskej obce či tvrdých kriminalistov robiacich svoju prácu bez emócií, ale profesionálne. Kupodivu tu vôbec nie sú narážky na kapitalizmus, zlý demokratický systém americkej spoločnosti a pod, čo filmu len slúži ku cti.

• 25.5.2020  00:47
    Elektra (TV film) (1978)

Antická tragédia v inscenačnom spracovaní, ktorá je dosť minimalistická až chudobná nielen na kulisy, ale aj na kostýmy. Všetko musia obstarať herci a ich kvetnaté divadelné dialógy. Na herectvo slovenských hercov sa dá spoĺahnúť - Rajniak, Dočolomanský, Haverl. Akurát pri oskubanej Vášaryovej, ktorá dostala najviac priestoru, ma miestami mykalo. Zvuková stránka ma zasa iritovala...tá sa vôbec nevydarila. Mám oveľa radšej civilnejšie spracovania.

• 24.5.2020  14:33

Hra na mačku a myš, akurát mačka nevie kvôli svojej hlúposti a paranoizmu, že ona je myšou. Všetko ide až príliš ľahko, ale aj tak asi najlepšia doterajšia epizóda.

• 24.5.2020  14:27

Zaujímavá téma (mini) doby ľadovej, v ktorej postavičky riešia viacero dejových línií. Má to hravosť, poučenie i detský humor je vcelku vkusný. Druhý najlepší film animovanej série o dinosauríkoch po prvom filme. Osmička priniesla príjemné prekvapenie, aspoň z pohľadu toho, že divák očakáva z filmu na film čoraz slabší výsledok.

• 24.5.2020  14:19

To podstatné sa začína diať až v druhej polovici filmu, dovtedy je to veľmi nudná a prílišne všeosvetľovacia dráma o rodinke maliara. Viac som pozeral na hodinky než na film. Až v druhej polovici vyvstávajú otázky, čiastočná mysterióznosť s veľmi silným záverom, v ktorom sa Bogart mení na zabijaka. Výborná je scéna zo závesom, v ktorom antihrdina pripomína aj za zvkuku búrky a dažda Drakulu. Krásne atmosferický moment. Škoda preto, čo opät musím pripomenúť, že to predtým je nudné. Nie celkom mi sadlo obsadenie, Stanwycková mi ako žena bola v každom filme nesympatická, tu to nie je výnimka a Bogart sa na rolu romantického manžela striedajúceho partnerky, ako je nám na začiatku predostrené, vôbec nehodí. Pred záverom, v ktorom sa odohrá jedná vražda a k druhej sa schyľuje - tam už je doma, tam mu verím všetko. Celkovo dosť nevyvážená dráma.

• 23.5.2020  10:07

Toľko námahy a zasa zbytočne - hl. hrdinu začínam ľutovať. Po 3. epizóde konečne ďalšia nadpriemerná. Menej sa kecá, viac sa koná, má to celkom švih.

• 22.5.2020  13:30

Zápletka pátrania po studenom kameni je pekne dobrodružná, záver zasa nečakane mysteriózny. Zbytok je však stále o tom istom - dospelí vs. deti, nesplnené zákazy, čierna ovca v rodine, ktorá v závere nájde kúsok dobra a pod. Väčší priestor dostávajú Vtáčik a Plavčík (ten s tým hrozným dievčenským dabingom).

• 22.5.2020  13:21
    Švédska zápalka (TV film) (1971)

Omyl, žiadna dráma, ale komédia plná pitoresktných postavičiek, ktoré vyšetrujú istý zločin. Zločin sa však nestal, čo je od začiatku viac než zrejmé. Tým pádom ani "prekvapivý" záver nemá žiadnu pridanú hodnotu. Ani dobré výkony známych hercov ako Pántik či M.Gregor to nedokážu úplne zachrániť. Remeselné spracovanie inscenácie je tiež podpriemerné - Párnický sa teda nevyznamenal.

• 22.5.2020  13:15

Začiatok celkom svižný, čiastočne mysteriózny i odhaľujúci isté skutočnosti, ale ten divný záver to zasa poslal kamsi do obyčajného priemeru.

• 22.5.2020  12:42

Akčnejšie poňatá epizóda, ktorá si berie na paškál viacero tém naraz. Tou najslabšou je záverečná, kde sa seriál až príliš vlastenecky upriamuje k tomu, čo nie je startrekovské - Spojené štáty kvôli globalizácii sveta niekoľko storočí neexistujú a postavy ich napriek tomu glorifikujú, poznajú ústavu, symboly, odkazy. Je smiešne, ako sa tvorcovia nedokázali od tohto odstrihnúť. Druhou slabinou epizódy, a bohužiaľ nielen tejto je, že až príliš často seriál (nelogicky) pripodobňuje vývoj cudzích planét k tomu pozemskému - v tomto prípade prítomnosť Spojených štátov, yenkyov a "žltých" komunistov. Začiatok epizódy ma ale bavil, Morgan Woodward so svojimi strašidelnými grimasami sa objavil už druhých krát v seriáli a opäť priťahoval pozornosť.

• 22.5.2020  10:51

Jedna z najlepších epizód 2. série. Človek vs. stroj, v ktorom človek očakávateľne vyhráva. Síce naivné, ale tak pekne - starosvetsky - nepremožiteľný stroj je premôžený pomocou filozofickej konverzácie. Gradujúci záver je nielen akčný, ale aj s dávkou napätia.

• 20.5.2020  20:50

Podobná téma ako v prípade epizódy Chlieb a hry, akurát Rímske impérium vystriedala Nacistická ríša. Má to síce veľa logických chybičiek, chýma mu väčšiqa originalita, ale rozhodne nenudí. Spockove uši sa tu spomínajú dvakrát či trikrát tak často ako obyčajne.

• 20.5.2020  20:36

Habaďúra je očakávaná, ale také množstvo logických chýb, a to aj na samotný seriál, ani nie. Vyľudnenie osady lusknutím prsta, akoby celá osada bola len kvôli hl. hrdinovi. Zaujímavý je aspoň spôsob úteku a to, že teraz vieme, kde ostrov leží (niekde pri Gibraltáre) a že podľa leteckého prieskumu je diaľnicou spojený s pevninou.

• 20.5.2020  20:24

Trochu vzruchu pri špionážnom preniknutí do "vzdelávacieho" centra, inak už len prianie, že tak rýchle učenie by som bral.

• 20.5.2020  17:49

Podobné ako v prípade o 31 rokov mladšej verzie známeho románu. Olivier je rovnako silný ako je tomu v prípade Daltona. Tu však dostávajú aj ostatné postavy svoj priestor. Mne sa páčili hlavne prevedenia v podaní Flory Robsonovej a Davida Nivena. Škoda ale, že jeho postava nedostala takmer žiadnu charizmu. Prerozprávanie je fajn, mysteriózny nádych si ale mohli odpustiť.

• 20.5.2020  17:30

Komorný príbeh s iba troma postavami, ktorý stavia predovšetkým na konverzácii. Rámec príbehu v podstate nie je zlý, aj keď na druhej strane ani príliš zaujímavý. Horšie je to so spracovaním a mnohými logickými nezmyslami, ktoré potápajú to dobré vo filme. Aby si manžel nevedel poradiť s manželkou a nešiel jej vziať zbraň. Jeho žena sa správa ako zmyslov zbavená, robí jednu nenapraviteľnú a neodpustiteľnú chybu za druhou, ohrozuje aj jeho a on jej snáď desaťkrát povie, že ju miluje. Sorry, ale takýto svet neberiem, to by som potom musel brať hocičo. Nevierohodné, nemysteriózne a naviac s ľahko predvídateľným koncom, v ktorom musí byť každému jasné už na začiatku, ako to skončí a či cudzinec je alebo nie je ten,za koho sa (ne)vydáva. Polanski mi už mnohokrát dokázal, že je len priemerný režisér a toto je len ďalší dôkaz.

• 19.5.2020  14:11

Hraný film kombinovaný s animáciou, ešte štastie, že nie súčasne, ale pekne oddelene. Aj keď som čakal nadstavbu príbehu práve v animovanej časti, paradoxne, tá je len doplnková a všetko podstatné obstaráva hraná časť. Typické klišé o osamelcovi, s prísnymi príbuznými a nepochopením sa síce s ubiehajúcim dejom stráca, ale že by bolo to, čo príde potom, o niečo lepšie, by som nepovedal. Únik do tak sprofanovanej ľudskej záležitosti ako je fantázia a z nej vyplývajúci tuctový odkaz. Prvoplánová vydieracia hra na city a nesympatické veľké decko, ktoré sa musí hrať s plyšákmi, inak bude revať a žobroniť celý deň. Všetci sa v závere zmenia o 180 °, aj spočiatku prísna babička sa bude smiať a hrať stickball (pouličná odnož bejzbalu). Plusom je dobré obsadenie a autenticky vyzerajúce historické zasadenie, to je však na ucelený film málo.

• 19.5.2020  13:11
    Beze strachu (1993)

Originálna dráma so zaujímavou zápletkou, ktorá mi v čomsi pripomínala film Fenomén. A nestojí iba na naozaj skvelom hereckom výkone Bridgesa, ale aj na ostatným aspektoch a citlivých detailoch. To všetko ide na vrub známemu menu na režisérskej stoličke. Páčili sa mi mnohé odľahčené scény, ktoré síce neboli myslené prioritne komicky, ale mne vyčarili úsmev na tvári...a že ich nebolo málo. Záver s autenticky vyzerajúcou haváriou lietadla je zasa exceletne remeselne zvládnutý. Škoda, že po výbornom začiatku príbeh skĺzne viacmenej iba do polohy pomáhania inej postave - Portorikánke, čo ma príliš nebavilo a bohužiaľ, po čase aj nudilo, pretože je tejto pomoci daný značný priestor, a na úkor hlavnej dejovej línie.

• 19.5.2020  12:54

Už niekoľké stretnutie s tak mocnými emzákmi, že pripomínajú skôr bohov než humanoidné bytosti. Zaujímavá zápletka, diabolský "Spock" a silná hrozba. Škoda nelogičností. Tvorcovia si naivne dokázali predstaviť androidov iba ako bezcitné kovové schránky a nie také so senzormi na cit, dotyk, teplo atď. Nedotiahnutý je aj záver, keď zo stavby androidov oné mocné bytosti nepochopiteľne a bez vysvetlenia upustia.

• 19.5.2020  01:12

Už som si vravel, kedy príde epizóda s témou dvojníka a dlho som nečakal. Schizoida hl. hrdinu (správne mnohopočetná porucha osobnosti) cez obrazovku príliš nefungovala, ale lepšiaci sa záver, v ktorom konečne bolo cítiť aj trocha toho napätie, to vynahrádzal.

• 19.5.2020  01:07

Enterprise sa stretáva s (takmer) bezvýchodiskovou situáciou...ich koniec sa blíži a oni nemajú žiadnu zbraň...iba že..iba že by stavili na ľudské zbrane. Nechýba napätie a v závere i štipka humoru...My obvykle ženy nemlátime...Prečo nie? Síce bolo divné, že tak vyspelá rasa si vystačí s jediným high-tech inštrumentom, ale radšej to nerozpytvávajme. Kirkovi zasa padla do náručia šmrcovná Keloňanka.

• 17.5.2020  23:37

Dlhšie trvalo, kým ma zápletka o minuloživotnej "nočnej" more začala chytať. Nešlo ani tak o samotnú regresnú hypnózu, ta to práveže osviežovala, ako skôr o spôsob prerozprávania. Čiastočne na to vplyv mal i Branagh, ktorý mi do dvojrole príliš nezapasoval. Ubiehajúcim časom sa však vďaka mysterióznosti a zamotanosti inak jednoduchého príbehu dostavila aj moja pozornosť. Záverečné zvraty, ktoré ma príjemne dostali, už boli len čerešničky na inak chutnej torte. Už si to pýtalo len viac pritlačiť na trilerovú pílu. A tak aj občasné romantické momenty išli lepšie skusnúť. Začať niečo cítiť k amnetickej žene, ktorá city opätuje, a potom zistiť, že tá žena má v skutočnosti snúbenca - riadny peh.

• 17.5.2020  23:16

Zdarilá nenápadná dráma s kriminálnou zápletkou, ktorá otvára otázky autizmu. Trilerových prvkov takmer nie je. Čakal som, že to bude pripomínať film Merkúr s Willisom, ale nič také sa nestalo. Film má síce pomalšie tempo, ale jeho príbeh a (ne)očakávaný záverečný zvrat sú dostatočne zaujímavé, aby to vynahradili. Skvelý Dreyfuss i malý chlapec v roli autistu.

• 16.5.2020  14:14

Seriál nepoznám, ale pripomína to napr. seriál Ben 10, tiež tu (ne)funguje námet o školopovinnom dieťati, ktoré tajne zachraňuje keď nie svet, tak aspoň domovské mesto. Záchranné klišé vynahrádza aspoň silný komediálny rámec, aj keď často prvoplánový. Animácia je jednoduchá, ale ujde, dá sa na ňu rýchlo zvyknúť. Film je zložený z 3 častí seriálu, ktoré naviac spolu nesúvisia. 3D predel s akýmsi škrečkom je skôr trápny.

• 16.5.2020  13:53

Ďalšia drámička s menším rozpočtom o divokej africkej zveri, ktorá ľúbi žiť v divočine. Leopardy sú krásne mačkovité šelmy a je im daný značný priestor. Síce ide mnohokrát o dokumentárne zábery, ale tie sú takmer na nerozoznanie od filmových, takže za to patrí tvorcom palec hore. Broke Shieldsová aj so svojou rozkošnou tváričkou síce nie je do počtu, ale dostáva menší priestor, pritom ku môkmu podivu vôbec nehrá zle. Plusom je aj to, že s jej prítomnosťou nevyvstávajú žiadne lacné romancy a príbeh sa verne pridŕža hlavnej témy. Skôr televízne vyzerajúci film, ale s pekným posolstvom.

• 16.5.2020  13:38

Krimi dráma o naháňačke sa za nesprávnym vrahom. Námet nie je ničím originálny, možno iba v tom, že vyvražďovacím maniakom môže byť len žena. Čo je trochu mimo a málo vierohodné, rovnako ako niekoľko nelogických momentov, ako napríklad keď obvinenému na úteku pomáha bachar alebo krivo obvinený spisovateľ začne unikať pred policajtami ako nejaký notorický zločinec. Ale smerom k záveru naberá dej na obrátkach, dostavuje sa aj akcia a záver má fajnový zvrat. Swayze ma však trocha sklamal, ako keby už bol za zenitom a za neho hralo iba jeho hviezdne meno a nie on sám.

• 16.5.2020  13:18

Volovina s komunálnymi voľbami, v ktorej sa hlavný hrdina správa ako kretén. Obyvatelia mestečka detto. Opäť nechýba trapošina so "smrtiacim" bielym balónom.

• 16.5.2020  13:14

Konečne lepšia epizóda, v ktorej sa menej vraví a viac je to o špionážnej hre.

• 16.5.2020  13:13

Až v druhej epizóde dochádza k vysvetleniu fungovania života a vôbec zmysel ostrova. O niečo lepšie ako úvodná epizóda, tematicky ale zasa nič svetoborné.

• 16.5.2020  12:59

Iba ďalšia z komedionálnych epizód, ktoré ja nemusím. Tým netvrdím, že dej nudí, alebo že by sa tu nenašlo pár komických hlášok, ale od seriálu Star Trek očakávam niečo úplne odlišné. Ešte aj to nelogikum, že s gangstrami musí jednať v rukavičkách, aby náhodou neporušili nejakú smernicu. Paradoxne zlýhava fakt, že je posádka Enterpise inteligentnejšia a v hojnom počte pritom musí dochádzať k pästným vybavovačkám.

<< předchozí 1 2 3 4 44 87 129 172