majo25

okres Košice-okolie
s.o.m.

<< předchozí 1 2 3 4 27 54 80 106
    • 10.12.2017  18:04

Osemnásta tarzanovka, prvá z kulturistom Gordonom Scottom. Z dnešného pohľadu ako kulturista vôbec nevyzerá, skôr iba ako dobre stavaný chlap, čo však nie je podstatné - podstatné je, ako som to už dávnejšie spomenul, na rolu Tarzana sa hodí, čo dokumentuje aj v nasledujúcich filmoch o opičom mužovi. Nehrá žiadneho džunglového poloopa, ale vcelku inteligentného belocha, ktorý je na stope lovcov zvierat a tiež záchraňuje atraktívne vyzerajúcu zdravotnú sestru zo zovretia divokej džungle. Aj kratšia stopáž sa stará o to, že napriek jasne nízkemu rozpočtu a tradičným neduhom klasickým tarzanoviek ako sú dokumentárne zábery zvierat, úsmevné triky, zrýchlené kamerové zábery či naivný dej, nenudí a občas i zabaví. Sústavne nezbedná Čita dostáva menej priestoru, čomu som bol aj rád.

• 10.12.2017  17:41

Nejedná sa o nič svetoborné, ale hľadanie staroegyptských pokladov v zlatej dobe egyptologickej archeológie je celkom atraktívna téma. Trošku sa to síce mixuje s populizmom ohľadne stretu kultúr Starovekého Egypta a Biblie, ale nie je to nijako prehnané. Film obsahuje množstvo klasických hollywoodských stereotypov - napr. vždy, keď sa karavána presúva púšťou, musí ich zastihnúť púštna búrka alebo že žena, ktorá si vyžiada služby hlavnej postavy, sa do neho zamiluje...v tomto prípade bezohľadu na to, či je práve vydatá. Exterérové scény sa striedajú so štúdiovými, pričom ten kontrast je nepriehľadnuteľný. Robert Taylor je viac uveriteľný ako dobrodruh než archeológ, ale inak nesklame. Ak sa divák sústredí iba na dej, ten je poctivo napísaný, ku koncu nechýba akcia a aj na atmosféru sa dá spoľahnúť.

• 8.12.2017  18:00
    Green Fire (1954)

Dolovať smaragdy je ťažká káva. Film sa dlhšie rozbieha, ale príbeh je dobre napísaný a postupne si ma získaval viac a viac. Všetko sú to scény v exteriéroch a áčkovú produkciu z nich cítiť. Scény v bani či pri zosuvoch svahu sú pôsobivé aj po rokoch, na tom sa veru nešetrilo. Steward "Old Surehand" Granger v roli bezohľadného dobrodruha je ok, aj keď som si dlhšie na neho zvykal, predsalen by sa tam hodil niekto mladší a akčnejší. Zbytok osadenstva je fajn a trefné hlášky lietajú jedným i druhým smerom. Gradovaný záver je veľmi akčný a nechýbajú ani dramatické kúsky.

• 8.12.2017  17:42

Atraktívne prostredie a doba, keď boli ešte americké hory a rieky na západ od východného pobrežia neprebádané. Tiež začiatky budovania veľkých Spojených štátov. Takže žiadny western, ale plnokrvný dobrodružný film so všetkým, čo k tomu patrí. Množstvo exteriérových scén v lone krásnych scenérií, ktoré tomu dodávajú tú správnu a veľkovýpravnú atmosféru. Stred dvoch odlišných kultúr je tie pútavý. Z hercov jasne vytŕča mladý Heston v roli jednej z dvoch velitelských postáv americkej armády. Záver síce málo záživný, ale aj tak vo mne zanechal film silný zážitok.

• 6.12.2017  19:38

Taký nenáročný dobrodružňák s presne daným šablónovitým dejom. Štúdiové scény jasne prevládajú, akurát tu by si to pýtalo hlavne tie exteriérové. Mladý Heston v roli, ktorá je šitá presne na neho - trochu vynaliezavý frajer, trochu "bad boy". Nechýba krásna žena, ktorá hl. hrdinu zvedie a na ktorú sa dobre pozerá. Chýba však viac akcie a väčšie vzrúšo. A ako päsť na oko pôsobí afektované pseudospievanie miestnej domorodky.

• 6.12.2017  10:23

Európsky béčkový akčňák, ktorý síce nemá zlú zápletku, ale zlyháva v spracovaní. Zďaleka nie vinou slabších špeciálnych trikov, ktoré sa dajú odpustiť. Sympatický James Franciscus sa snaží, ale ostatní herci sú jaloví a ešte keď sa k tomu pridajú slabo napísané dialógy a niekedy divné chovania postáv, mizéria je na svete. Prvá tretina vyslovene nudí, poriadne sa to rozbehne až po nájdení vraku lietadla. Krimi je zbytočné hľadať, nie je tam žiadne, je to akčný film s prvkami trileru, dobrodružného a katastrofického žánru. Čo by samo o sebe nebolo zlé, ale nie v takomto podpriemernom spracovaní.

• 6.12.2017  10:02

Nejedná sa o dobrodružný film, ale o romantickú melodrámu, v ktorej sa okrem vzťahových vecí prakticky nič iné nedeje. Štúdiovka, ktorá sa točí okolo urodzených ľudí s nóbl šatami, plesmi, kasínami a tak ďalej. Tyrone Power sa na rolu ušlachtilého milovníka hodí, aj keď jeho postava je až príliš dokonalá - je skvelý šermiar, skvelý pokrový hráč, skvelý tanenčník, skvelý finančík, ušlachtilosť a taktnosť sama. Ešte aj ženy sa okolo neho neustále motajú. Chýba prvok či skôr prvky vierohodnosti. Výjma dvoch bitiek a jedného súboja postráda akciu a aj keď vyslovene nenudí, chýba mu šťava. Rýchlozáver tomu tiež nepridáva.

• 4.12.2017  17:24

Nenáročná dobrodružná polorozprávka z Orientu s trochou fantasy, veľmi svižná a s priamočiarym dejom. Charizmatický Hudson v roli hrdinu z ľudu, k tomu slizkí záporáci a pekná dcéra bagdatského chalífa. Kujú sa tu pikle, Orient napriek štúdiovosti dýcha z každej strany, nechýba humor a trochu tej romantiky a ani šermiarske súboje nie sú zlé. Aj vďaka príjemnej stopáži je o zábavu postarané.

• 4.12.2017  10:47
    Člen klanu (1974)

Trochu divné zasadenie, síce súčastnosť, ale chovanie a konanie postáv, ako sa písal začiatok 20. storočia. Mestskí maníci bezproblémovo zabíjajú černochov, nadávajú im do negrov, znásilňujú a šerif nevie, na ktorú stranu sa prikloniť, či na stranu lokálneho ku-klu hnutia alebo spravodlivosti. Byť černochom, dávno z takého okresu vypadnem. Logika bohužiaľ ide stranou a preto som mal po celý čas problém namotať sa. Hviezdna dvojica je hereckým magnetom - či krívajúci Burton alebo drsný Marvin. Simpson si skúsil zastrielať ako prípravu na reálny život, ale komédie mu sadli oveľa viac. Film má na druhú stranu dobré tempo, v závere pekne graduje, záverečná prestrelka je pravým vyvrcholením.

• 2.12.2017  10:20

Švédske krimi nemá nejaké zvučné renomé, a po tomto filme asi tuším prečo. Začiatok je pritom fajnový, síce má iba "derrickovské" tempo, ale s uveriteľnými chovaniami postáv i presvedčivými kriminálnymi postupmi. Všetko okolo so svojimi severským zmyslom pre detaily dáva zmysel. Všetko sa to zvrtne, keď sa o slovo prihlási akcia a pokus o budovanie akéhosi napätia. Stáva sa z toho úplne iný film, ktorý svojím divným a aj remeselne slabým spracovaním podupáva to dobré z prvých dvoch tretín. Bez napätia, bez atmosféry a herci, ktorí asi v živote nespravili kotrmelec a je im to cudzejšie ako sneh v Maroku. Človek nevie, či sa má smiať alebo to naozaj mysleli vážne.

• 2.12.2017  10:04

Prekvapivo dobrý akčnák o južanskej kamiónovej mafii a boji proti nej. Vincent je v roli osameleného hrdinu a pomstiteľa v jednej osobe napriek svojmu mladému veku presvedčivý. Rovnako záporáci sú celkom presvedčiví, aj keď L.Q. Jones bude u mňa vždy sympaťák. Ani na minútu nenudí, vždy sa v ňom niečo deje a má dobrý ťah na bránku s budovaním pomsty. Z rádií v kamiónoch sa ozývajúce country dodáva tú správnu južanskú atmosféru. Trochu som nepochopil zámer hl. postavy v závere filmu, keď ťahačom prebúra bránu a svetelné logo firmy, a to za cenu vlastného zdravia. Tam by si to pýtalo viac vygradovaný záver a záverečnú megaakciu, ale to je iba drobnosť.

• 1.12.2017  23:19
    Zvony smrti (1971)

Celý čas mi to pripomínalo taký lacnejší variant Jamesa Bonda. Hopkins, hoc ho ako herca veľmi uznávam, tu na rolu nedorástol (obrazne i doslova), veľmi dlho mi trvalo, než som si na toho malého neučasého kváziagenta v hlavnej úlohe zvykol. Na čom ale môže tento špionážny akčnák stavať je zaujímavé zasadenie morom bičovaných skalných útesov a ostrovčekov Škótska i netradičnú zostavičku postáv. Myslím, že to je atraktívnejšie i po atmosférickej stránke zaujímavejšie ako niekde pri slnečnom pobreží Malty, ktoré sa spomína v samotnom príbehu. Na Britov obstojné spracovanie, už len dopilovať zápletku a viac vygradovať záver.

• 1.12.2017  23:01

Klasická disneyovka, ktorá zaujmä hlavne pekným kolorovaným vizuálom, sympatickými postavami i dobrodružne podaným príbehom, tak typickým pre štúdio Buena Vista. Filmy, ktorý si berú na pretras revolúciu, sa nikdy nevyhnú pátosu a ani tento nie je výnimky. Je ho tu požehnane a celé to vyzerá ako propaganda na zobranie zbraní do ruky. Je to asi premietnutie doby a tipnem si, že Disney by o takých 15-20 rokov takýto film asi netočil.

• 30.11.2017  17:15

Dobrodružné krimi so zaujímavým osadenstvom. Pôsobí však nevieryhodne už len tým, že si pipka s kriminálnou minulosťou vyberá medzi 42-ročným Quinnom a 52-ročným Millandom. Výprava cez americko-mexickú hranicu jej prinesie odpoveď. Téma nie zlá, ale keď sa spojí s podpriemerným spracovaním (väčšinou v štúdiu), minimom akcie a s viacerými logickými chybami, výsledok je rozpačitý a od 2 hviezd ho zachraňuje iba takmer vždy skvelý Quinn a väčšinou nenudiaci dej.

• 29.11.2017  17:57
    Safari (1956)

Film ťaží z obľuby afrických safari výprav, ktoré boli populárne ešte aj v 50. rokoch. Aj keď obľuba ako obľuba, na jednej strane sa postavy kochajú typickými africkými výhľadmi a scenériami na africké živočíšstvo, na druhej strane ho nemilosrdne zabíjajú - pre korisť a pre potešenie. Dnešnému divákovi pri takomto pohľade musia iba zvierať päste. Späť ale k filmu - je veľmi fajn, že príbeh sa rozbieha už na začiatku a s charaktermi i pohnútkami postáv sa divák oboznamuje v jeho priebehu. Victor Mature je presvedčivý, veď takéto role su šité na neho. Zbytok tvorí klasické dobrodružné klišé so všetkým čo k tomu patrí - so zženštinou, ktorá robí iba problémy, z ktorých ich samozrejme vyhrabáva hlavný hrdina; s bohatým chlapíkom, ktorý zjedol všetku múdrosť sveta a ide cez mrtvoly a s kopou väčšinou tupých černochov, ktorí tvoria hereckých štatistov, prípadne komično. Spracovanie pokrivkáva, najviac videteľné je to pri dvojexpozíciach (pereje, krokodýli), ktoré museli pôsobiť zle už v dobe vzniku.

• 28.11.2017  21:58
    Tripolis (1950)

Dávno predtým, ako mali Američania techtle-mechtle s Kadáfim, mali s dnešným hlavným líbyjským mestom čo do činenia už 19. storočí. Bežné sú videné na moriach v kinematografii lode Angličanov, Španielov, Francúzov, dokonca aj Portugalčanov, ale americké námorníctvo, ešte k tomu v Stredozemnom mori a na bojovej výprave, to je veru menej obvyklé. Škoda preto, že na lodi sa toho odohrá menej, gro deja je situované na pevninu - na severoafrickú pevninu. Arabská exotika ako vyšitá, kde nie je núdza o intriky, o arabské tanečnice a o hrdinných i keď tvrdohlavých vojenských dôstojníkov, ktorí vedia vždy a všetko lepšie ako miestni domorodci. Napriek slabšej zápletke to však má slušnú akciu, štipku nadsázky a sympatické herecké osadenstvo, takže nuda nehrozí.

• 27.11.2017  17:43
    Coffy (1973)

Sedemdesiatkové akčné béčko, ktoré asi patrí k tomu lepšiemu, čo blaxploitation vytvoril. Pam Grier sa síce na rolu veľmi nehodí, je to ako keby nejaká modelka zobrala do ruky brokovnicu - nebude to presvedčivé. Ale za to sa oháňa svojimi luxusnými kozami a škoda, že toho neukázala aj viac. Opäť sa jedtočí okolo čiernych pasákov, ktorí pasú biele dievčatá a drogových dealerov, čiže nič originálne, ani so spracovaním si príliš hlavu nelámali, ale na druhú stranu to vie svojím dobrým tempom a aj atmosférou zaujať a väčšina postáv sa nekoná stupídne, ako som mal možnosť vidieť u podobných snímkov. Akurát na krimi mi tu chýba - ako to povedať, no krimi.

• 27.11.2017  17:19

Príjemný dobrodružno-historický film so sympatickým Rockom Hudsonom, v ktorom zaujmä hlavne exotika koloniálnej Indie a podarené vojnové scény, za ktoré by sa nehanbili ani snímky o desať rokov mladšie. Príjemná stopáž a spádovitý dej sa starajú o to, že filmík rýchlo ubehne a ani vtedajšia tradičná romantika to celé nekazí.

• 27.11.2017  13:05

Opäť sa stretávame s vyspelou rasou Tollánov a zápletku tvorí atraktívne prostredie súdu a v ňom obhajoba ľudského hostiteľa voči Goauldom. Epizódnu rolu si tu strúhne charizmatický a nepriehľadnuteľný Kevin Durandsi.

• 26.11.2017  16:56
    Untamed (1955)

Výpravná historická melodráma, ktorá kombinuje prvky drámy, dobrodružnosti, romantiky aj juhoafrického westernu do celkom zaujímavého diela. Kamera si ľubuje hlavne v širokých exotických exteriéroch a nezaostávajú ani charizmatické postavy s uveriteľnou dejovou linkou o hľadaní štastia pre seba i iných. Niekedy to síce pôsobí nekonzistentne, miestami skratkovito, ale to hlavne si zastane. Je to prosto solídna klasika, aké sa točili v 50. rokoch.

• 25.11.2017  16:47

Klasické 'špagetácke' béčko o piratoch. Ničím extra neprekvapí a v zásade sa drží šablóny vtedajších filmov dobrodružného razenia. Škoda, že scén na mori je minimum, vlastne okrem začiatku sa už nevyskytnú. Ale ani na pevnine nechýba akcia, nejaký ten pokus o napätie a trocha telenovelovskej romantiky. Šermiarske súboje sú slabšie a o ich choreografii je zbytočné písať, kedže asi žiadna nebola. Ťahákom je samozrejme Barker, ktorému takého hrdinské role vždy seknú. Sekunduje mu fešná modelka Sylvia Lopezová. Keby sa popracovalo viac na zápletke, ktorá stojí viacmenej iba na hľadaní príbuzného, určite by to malo viac grádov.

• 25.11.2017  12:36

V závere epizódy je pamätihodná scéna, kde Joeymu čoby divadelnej postave sa spúšťa rebrík z vesmírnej lode a od smeruje nahor. Tento moment bude ešte viackrát ironicky zobrazovaný v podobe retrospektív. Epizódnu rolu si tu zahral Ben Stiller.

• 25.11.2017  12:31

Začína epizódka s kačicou a kuraťom, ktorá istý čas potrvá, v závere ktorej príde aj na dojáky.

• 25.11.2017  10:23

Časy, keď afroamíci nosili ešte veľké afro-účesy a snažili sa bielym dorovnať. Ten film vyzerá, že nielenže v ňom hrajú samí černosi, ale že ho majú aj na rováši. Má to proste ďaleko od solídnej a poctivej detektívky. Až na záverečnú akciu je to príliš vágne, nudné, všetky postavy tlačia na pílu so svojou drsnosťou a to má akože diváka odrovnať. Keby to malo aspoň silnú zápletku a dobre napísané dialógy, presný opak je však pravdou. Keď je takto spracovaný prvý film série, ani nechcem vedieť, ako vyzerajú tie ďalšie.

• 24.11.2017  23:42
    Quebec (1951)

Veľmi nudne spracovaný historicko-fiktívny príbeh o pokuse o osamostatnenie sa Quebeckej provincie spod Anglicka. Herci sú málo zaujímaví, čo sa dá povedať aj o samotných postavách. Na dobrodružný film sa príbeh berie príliš vážne a naozajstných akčných scén sa vyskytuje pomenej, vlastne až v záverečnej desaťminútovke. Téma ponúkala určite väčší potenciál.

• 23.11.2017  16:42

Stevenson veru vedel písať dobrodružné romány a toto spracovanie mu vonkoncom nerobí hanbu. Má to dostatok akcie, spád a sympatických hercov. Milovníci šermiarskych súbojov si prídu na svoje, myslím že vzhľadom na rok výroby nikoho nesklamú. Aj keď by nebolo od veci obohatiť ich o súboje kušostrelecké, ktoré k tomuto Stevensonovmu románu idú. Hayward (známy napr. z filmov o kapitánovi Bloodovi) v hlavnej úlohe napriek svojej nižšej výške si rolu zastane. Humoru je pomenej, vlastne ho obstaráva iba jediná postava, čo je v pohode, pretože aj vďaka príjemnej stopáži snímok vôbec nenudí.

• 22.11.2017  21:06

Typická ghibliovka so svojským steampunkovským svetom, v tomto prípade apelujúca proti militarizmu. Väčšinou boli postavičky fajn, aj animácia pekná a typicky mijazakovsky veľkolepá, aj keď by sa jej dalo čo-to vytknúť. Ale na môj vkus príliš veľa čarodejníc, kúziel a podobných blbôstok. Ani príbeh nie je niečo, čo by ma natoľko chytilo, že by som na neho za týždeň-dva nezabudol. Ale inak solídne a v podstate aj sympatické dielko.

• 22.11.2017  20:48

Klasická farebná štúdiovka MGM, ale niekoľko scén sa odohráva aj v exteriéri, kde si pochvalu zaslúži hlavne akčná kamera. Ale je jasné, že tu sa chceli v MGM pochváliť hlavne farebným vizuálom. Celý príbeh i konanie postáv je brané s veľkým nadhľadom a trochou teatrálneho humoru, ale práve to dodáva tomuto filmu svižnosť a určitú atraktívnosť. Šermiarskych súbojov je viac, ale zaujmä niečo iné, a to akrobatická equilibristika hercov, či skôr kaskadérov, sťaby také cirkusové číslo. Price v klasickej zápornej roli je neprehliadnuteľný, aj keď nedostáva na moje počudovanie až toľko priestoru. Už to len skrátiť, pretože napriek svoje celkovej svižnosti v niektorých pasážach nudí a zmieniť názov na Dobrodružstvá D'Artagnana a jeho troch companeros.

• 21.11.2017  17:36

Veľkolepá farebná štúdiovka od Warner Brothers. Exteriéry sa tu prakticky nevyskytujú, napriek tomu má vzhľadom na rok výroby skvelú výpravu, porciu dobrodružna, veľkolepé bohatozdobené kulisy a všadeprítomný nadhľad kombinovaný s humorom. Errol Flynn sa na rolu skvele hodí, priam je na neho napísaná. Nemožno opomenúť aj prítomnosť krásnych herečiek, ktoré zaiste v náručí takej postavy ako je Don Juan čakáme. Niečo naviac sú naštandartne zvládnuté šermiarske súboje a dobre fungujúci príbeh, robiaci ako-inak z hlavnej postavy hrdinu. Aj keď ma filmík svižné tempo, predsalen by sa mohla stopáž o niečo skrátiť.

• 20.11.2017  19:55

Trochu ťažkopádne pôsobia historická dráma, hlavne kvôli svojej ukecanosti, množstvu kvetnatých rečí, statickej kamere a v neposlednom rade kvôli pridlhej stopáži. Dobrodružný žáner je zavádzajúci, okrem dvoch bitiek a presunu do 2 rôznych miest sa tu prakticky nič nedeje. Všetko obstarávujú konverzačné intriky a ďalšie intrigy, z ktorých sa hlavný hrdina postupne dostáva. A ani ku koncu sa to veľmi nezlepšuje, príbeh ma vôbec nechytal. Potešilo obsadenie charizmatického Wellesa, ale to je málo.

<< předchozí 1 2 3 4 27 54 80 106