Shaleman

okres Ústí nad Orlicí

Twitter: shaleman

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 31.1.2021  05:10
    K jezeru (TV seriál) (2019)

Pátou * hvězdu nedám, protože mě ten konec neuvěřitelně nasral. A že by si ji seriál zasloužil.

• 8.1.2021  12:14

Jako film celkem nuda, i když scéna s rukama ke konci filmu nebyla vůbec špatná. Hlavní devizou filmu však zůstávají kulisy. Emerický venkov, na jaký nejsme zvyklý ze standartních filmů, které na nás celé dny chrlí, jak je Emerika země zaslíbená, plná hojnosti a bohatství, krásných lidí a netušených možností. Kdo však vidí dál než na obrazovku svojí televize, musí vědět, že jde jen o pozlátko velice těžce dosažitelného a vrtkavého snu. Emerika je přesně takováhle. Jako v tomhle filmu. Špinavá a bez budoucnosti. Jedinou budoucností těchto maloměst a (nebojím se použít výraz) ghett je armáda - což taky o něčem svědčí. No a to je jediné plus. Takže jestli vás nezajímá špína a bordel na verandách obyčejného emerického života, ani se na to nedívejte. Víc to nemá. Jo, ještě ty ruce, na ty vždycky zapomenu. Lepší průměr.

• 15.12.2020  01:19
    Barbaři (TV seriál) (2020)

Obrovským plusem seriálu je počet dílů. Natáhnout to na víc, nedej bože sérií, spadne to velice rychle do průměru. Však co chcete šroubovat za příběh kolem jedné bitvy - bylo by to, myslím, ku škodě věci. Takhle to rychle uteče, dává to hlavu a patu a nijak zbytečně nepadá do emerického patosu. Alespoň ne tak, aby mě to za těch pár dílů nestálo. Z postav nejlepší Jeanne Goursaurd - konečně krásná Němka, já už myslel, že neexistují.

• 7.12.2020  13:04
    Staříci (2019)

Výborně zahraná depresivní nuda plná nekonečných statických záběru na rostoucí vrásky hlavních protagonistů. Jedna hvězda za Schmitzera. Druhá za zlom zhruba v půli filmu - nebýt něho, tak to ani nedokoukám.

• 28.10.2020  09:46
    Proč? 13x proto (TV seriál) (2017)

Místy emočně zbytečně vyhrocené, ve scénáři slaboučké rádoby pubertální drámo o partě psychicky nevyvinutých emerických dorostencích, jejichž osudem zahýbá holčina, se kterou v podstatě nesmíte promluvit, protože ať ji řekněte cokoli, buď se urazí a nebo rovnou spáchá sebevraždu. Mohl bych říci, ze3 seriál alespoň reflektuje život emerických středoškoláků, ale neřeknu. Naopak si myslím, že ve všech těch psích očích reflektuje maximálně neschopnost tvůrců vzpomenout si na vlastní mládí, ze kterého by mohli čerpat. To je tak, když o mladých vypráví ti, kdož mladí již dávno nejsou. Možnost ozvat se na webové stránky seriálu v případě osobních problémů je pak morbidně komickým plivancem do tváří psychologů. To určitě. Druhou sérii netřeba.

• 22.9.2020  16:49

Taková malá katastrofa. Předešlé série měli stoupající kvalitu, ale tady jsme se dostali pod nevyladěnost první. Doufal jsem, že po ráži 4 bude zkrácení počtu epizod rezonujícím kalibrem, ale zůstalo u výstřelu slepým nábojem. Nezajímavé postavy, pohřbené linky z minula a vyloženě trapný a hloupý závěr. A to to mohl být hezký headshot. Nejzajímavější postavou je Joker, ale dostane zoufale málo prostoru a celé jeho charisma nakonec utopí v zelené brečce. Penguin a Riddler zastávají post jakože vtipných hádajících se manželů. Gordon zpátky nasadil gumovou tvář nagelovanýho neherce z hereckého tábora amatérů a hlavní zlosyn série, Bane, zastal post hloupého klona gorily. Kočičí dívka ztrácí sympatie a mění se v doslova šerednou kočičí ženu, Bruce je otravnější než kdykoliv předtím, Alfred absolutně zbytečný a zbytek postav lehce zapomenete. Závěrečný pohled na očekávaného Batmana na vrcholu mrakodrapu je tak po tom všem zoufalým políčkem do tváře seriálu, který dokázal zaujmout, v závěru však těžce zklamal. Doufám, že scénáristé skončili bez prémií. Odpočívej v pokoji.

• 17.9.2020  21:17
    Gotham - A Dark Knight (série) (2017)

Pecka! Rozjetý vlak co nechcete, aby zastavil a když se na řadu dostane Joker, vlastně Jerome, srdíčko plesá. Úctyhodný nástupce Ledgera, jemuž několikrát vzdá hold a zároveň svým děsivým vzezřením dá zavzpomínat na nejlepší komiksy s ním. Jednoznačně král celé řady. Škoda, že prostoru nedostal víc. Uvidíme, jak se to podaří jeho bratrovi.

• 17.9.2020  21:14
    Gotham - Série 3 (série) (2016)

Vzhůru a ještě výš. Konečně Bruce Wayne dostává do těla a divák s ním může soucítit. Dějová linka Jima Gordona dostává ty správné grády a Nygma to rozjíždí na plné čáře. Škoda že z Penguina udělali takového kňourala.

• 17.9.2020  21:12
    Gotham - Série 2 (série) (2015)

Určitě lepší než první série. Roztáhnout jednotlivé příběhy do několika dílů scénáristům prospělo, nemuseli tak zachraňovat dění náhodami a až komickým štěstím. Bohužel této řadě chybí nějaká dravější linka. V první to byla mafiánská válka, tady nic takového není. Nejzajímavější linkou se tak stává strádání Jima Gordona a nejzajímavější postavou Nygma. Uvidíme jak dopadne třetí. Nakročeno má dobře.

• 31.8.2020  07:29
    Gotham - Série 1 (série) (2014)

Lepší průměr. Největší slabostí je scénář plný berliček, klišé a náhod. Zlepšení přichází v druhé půlce, kdy se tvůrci nebojí roztáhnout případ na víc dílů a scénáristé tak dostávají více prostoru pro práci, takže všechno nekončí nesmyslnou přestřelkou. I když je hlavní postavou Gordon, jeho příběhová linka, když odmyslíme pár závěrečných epizod, je stejně nezajímavá jako linka přechytračelého jedenáctiletého Bruce a zachraňuje ji pouze Bullock. Nejzajímavější linka je mafiánský epos na pozadí. To byla pecka, to mě bavilo a dokázal bych si to představit jako sólo sérii. A hlavně Penguin - do této doby pro mě celkem nezajímavý padouch - tady táhne celý seriál. Ještě se mi nestalo v historii filmu, abych fandil maximálnímu slizákovi. Každou scénu s ním, každou změnu emoce jsem si užíval. Nebýt jeho, 2 sérii nezačnu. A díky němu se na ni i těším. Jsem zvědavý, jak se vyvrbí Nygma a zda se dočkáme i Fish - zde byla sice jen takovým dějovým prostředníkem, ale dokázala zaujmout dostatečně natolik, aby si zasloužila ještě trochu prostoru, byť v Penguinovým stínu.

• 13.8.2020  22:20
    Becky (2020)

Když nad tím tak zpětně přemýšlím, v dobách kdy je Sám doma upomínkou filmů minulých, skrývá se nám v dětech obrovský potenciál. Byla by škoda v podobném duchu nepokračovat a nechat jejich nabroušené pastelky jen tak válet na koberci. Příjemná nízkorozpočtovka mrkající gore efekty po větších produkcích. Dospělá verze Sám doma co mi sedla jak prdel na hrnec. Nejlepší role jinak průměrného Kevina Jamese a osobně doufám, že si takovéto role v budoucnu ještě vyzkouší - klidně v podobné menší produkci.

• 13.8.2020  20:03
    Andílek na nervy (2015)

Další z důkazů, že kvality československé filmové tvorby zabily stupidní televizní seriály, jako např. Ulice, Ordinace, Modrý kód a podobný sračky bez špetky profesionality. Proč by se ale někdo měl snažit, když dostane peníze i za těžký podprůměr. Jediná k zapamatování je Anna Kadeřávková - ne však proto, že by předvedla alespoň špetku herectví, ale jen proto, že ji to tam sluší - což samo o sobě o úpadku ČESKOslovenské tvorby mluví dostatečně. Pamatovat si po filmu jednu hezkou tvář je ale hodně žalostný výsledek - nic jiného ale film nenabídne. Takový Ulice speciál.

• 13.8.2020  09:03
    Únik (TV seriál) (2017)

Tolik šťastných náhod snad není možný ani v reality show.

• 3.5.2020  13:55

Americký bílý idol mlátí a láme malá chudá indická cikáňata, vyhladí indickou URNU v poctivě natočeném akčňáku bez zbytečného balastu (nad tou jednou slzičkou a patetickým závěrem mávnu rukou) a půlka CSFD kňourá, kde že je to zádumčivé filozofické sociální drama, které od toho očekávali, neboť tak si vyložili význam slova "akční".

• 1.5.2020  18:04
    Rituál (1973)

Parádní scénář, parádní herectví, parádní hudba. Atmosférická verze loňského nabušeného Slunovratu Ariho Astera, která však vlivem času značně otupěla a dnešním divákům nenabídne tolik jako těm dřívějším. Škoda že film potkalo tolik problémů, jistojistě by si zasloužil větší popularitu.

• 7.2.2020  05:54
    Climax (2018)

Tohle šlo mimo mě. Šerední (ne)herci předvádí něco, co snad jen smažka může nazvat tancem... 20 minut. Pak se snaží improvizovat - debatovat o sexu - půl hodiny nudných nezajímavých žvástů. A najednou zjistí, že jsou sjetí. Začíná to vypadat slibně, ale všechno nakonec zkazí rotující záběry a příliš velké tlačení na pilu v nezajímavých momentech, zatímco ty zajímavé se odbydou rychlým průletem kamery - další půlhodina v hajzlu. Ale abych filmu nekřivdil, poslední desetiminutové "střízlivění" bylo trochu zajímavé... Asi v půlce, co jsem začal znuděně přetáčet dopředu, jsem si vzpomněl na své období v našem maloměstském ochotnickém divadle. V divadelní pohádce s hroznou režií, hloupým scénářem a topornými neherci důchodcovského věku (kromě mě, já byl mladý, krásný a na Oscara samozřejmě) - a bylo to stokrát lepší než tenhle unylý halucinogenní trip. A to by se u filmu stát nemělo.

• 5.2.2020  09:44

Hezky animované nic, které se snaží dosáhnout na kvality Jak vycvičit draka, ale nedaří se mu to. Chybí tu atmosféra, příběh, napětí i humor. Bezzubka dokázal probudit věkem potlačované emoce, Everest ve mě probudil potřebu zívat a během filmu pročítat zprávy. Ani děti to nijak extra nechytlo.

• 22.1.2020  06:21

Neskrývám své zklamání. Akce super, bavila mě i ve slabších momentech, Terminátoři super, Schwarzenegger k zulíbání (role robota mu prostě sedne jak prdel na hrnec, až budu chtít závěsy, určitě mu zavolám), herecky jsem relativně spokojený - až na tu neherečku z Mexika. Ale ten scénář a příběh, to je do nebe volající zoufalství. Jasně, koukáme na akční film, ale tak proč prostě nemůžou být ticho a za každou cenu musí mluvit nesmysly, aby se neřeklo, že se scénář vešel na jednu A4? A ten příběh... Kastrát druhého dílu mě teda neuspokojí - proč si dát práci se Skynetem, když ho můžeme zrecyklovat pod jiným názvem. Jak jsem byl z prvu nadšený, tak jsem teď rád, že jsem kino vynechal. Na znuděný nedělní večer proč ne, ale jako (úctyhodné, nebo prostě prosté) pokračování málo.

• 2.12.2019  07:08

Nádherně nasnímané retro, příběhově tří hodinové nic, scenaristicky Quantinova slabší chvilka. Ty kostými, scenérie, kulisy... To byla prostě paráda. Retro atmosféra na mě dýchla v každém záběru. Opravdu dobový film. Ústřední dvojka výborná. Chemie funguje dokonale. Parádní fňukna Di Caprio a parádní kliďas drsňák Pitt. Di Caprio by si zasloužil nějakou pořádnou komedii, kde by se vyřádil a Pitt naopak nějakou drsnou noirovou kriminálku. Ale to jsou vesměs všechny klady filmu. Scénář je oproti jiným Q filmům slabší a z vybroušených dialogů zbyla samá "Kurva!". O příběhu se ani nijak zvlášť nemůže mluvit. Zapomeňte na Mansona. Tohle je film ze života dvou odepsaných Hollyúďanů, nic zvláštního pod sluncem, jen natažené na unavující tři hodiny se zábavným pulpovým koncem. Ten konec byl ale moc rychlý a krátký, aby pozvedl hodnocení.

• 1.12.2019  00:26
    Irčan (2019)

Z úcty k tvůrcům dávám za 3*, ale přiznám se, že to vidím tak na 2. Nevýrazně napsaná postava De Nira s nelidsky modrýma očima těžko dýchá na záda bravurnímu excentrikovi Pacinovi a kouzelnému strejdovi Pescimu, až je škoda, že dostal tolik prostoru. Právě dialogy s Frankem Sheerenem jsou největším mínusem čistě mistrovsky natočeného filmu jinak prostého duše, atmosféry a spádu - navíc ještě nataženého na únavné tři hodiny. Ani místním nadhodnocením se toto dílo k vrcholu mafiánských filmů nepřiblíží a já na něj velice rychle zapomenu. Po takovém očekávání hodně studená sprcha.

• 22.11.2019  17:00
    Lví král (2019)

Po obrazové stránce samozřejmě jedinečný zážitek, až jsem si chvíli říkal, jestli jde skutečně o digitální kouzla. Ale to je tak všechno co Lví král 2019 může nabídnout. Například slavná scéna s úmrtím Mufasy (spoiler, no a co? Lvího krále snad znají všichni, co tu chcete spoilerovat) - zatímco kreslená klasika i dnes po mnoho letech dokáže zablesknout slzou v oku, zde vychází na prázdno, bez citů a bez emocí. A takhle vychází celý film. Mistrovská animace na popředí emocemi holého plagiátu.

• 12.11.2019  07:20
    Bažináč (TV seriál) (2019)

Pilot dokáže navnadit, ale s dalšími díly se seriál řítí do záhuby. Postavy se objevují na správném místě zrovna v tu správnou chvíli, není pro ně problém najít koho hledají jen co vylezou do rozsáhlých bažin, v podstatě ničeho se nebojí, jen toporně stojí a s kamennou tváří řeknou: "Aha, a ty jsi kdo?". Nebo když mrtvolný duch zvrací za děsivé hudby rybu a hlavní protagonistka ani nezamrká. Asi nejzábavnější bylo, když se lovec žraloků z Beverly Hills opilecky potácel sem a tam a křičel, že hoří. A to je jenom špička ledovce. Pak je tam spousta šílenýho střihu, stagnující kvalita triků, nelogického chování postav, bla bla bla... Je strašná škoda, že tak výborný potenciál, jaký Bažináč představuje, našel uplatnění v takovém béčku. Radši to měli nechat spát v bažinách, než to kastrovat rozpočtem a vypouštět do světa jako nedoladěný patvar.

• 9.11.2019  22:50
    Slunovrat (2019)

Ari Aster je můj nový nejoblíbenější tvůrce. Zatímco nás v Hereditary vzal na dokonalou projížďku skrze symboliku k branám Pandemonia, zde nám runami a legendami Skandinávie zpodobňuje psychedelickou procházku rozpadem nefunkčního vztahu. Vyšperkovaný obraz, výtečná Florence Pugh (na jejíž kariéru se budu muset v budoucnu zaměřit), nekonečný slunečný den a fantastický servis severské mytologie a symboliky, dělá ze Slunovratu jedno z mála příjemných překvapení tohoto roku. A já se bál, že zůstane jen u Jokera. Skoll!

• 9.11.2019  04:22

Tak to byla hrůza. Thompson to nebaví a Hemsworth se snaží přehrávat jak o život, takže vlastně koukáte na Thora v černém obleku. Ne zrovna zdařilé CGI, akce bez nápadu a zápalu, příběh jak z filmu ze přelomu tisíciletí (už mě to zachraňování začíná unavovat) a veškerý vtip je založený na Hemsworthově zálibě hrát blbce - od třetího Thora mu to celkem jde, ale tam toho blbce má alespoň dobře napsaného. Takhle zpětně mi přijde, že ani jednomu ze tvůrců toto nebylo zrovna dobrým šálkem čaje, celý to zpíchli horkou jehlou a studio nás má za blbce, jestli si myslí, že takováhle hloupost přitáhne diváky do kina. Publikum pro tenhle styl odrostlo.

• 4.10.2019  21:48
    Joker (2019)

Spousta lidí v kině muselo být zklamaných, jestli čekali komiksovku a docela by mě zajímalo, co se odehrávalo ve hlavách těch několika dětí, co se z počátku smáli v prvních řadách, ve kterých nakonec zavládlo hrobové ticho. Protože tohle není žádná komiksovka. Tohle je syrový kameňák s perfektním vizuálem, temným hudebním doprovodem, dokonalým Phoenixem a těžkou dramatickou atmosférou, který vás buď uhrane, zažere se i přes zdlouhavější začátek pod kůži a do závěrečných titulků nepustí, nebo si před kinem zavzpomínáte na Nolanova Batmana. Je celkem pochopitelné, že tento film svým tempem a syrovým přístupem není pro každého - můžete číst tolik recenzí a článků k filmu kolik budete chtít, ale stejně nakonec dostanete absolutně něco jiného, než čekáte. Osobně nechápu, proč se WB snaží dosáhnout "kvalit" marveláckých rychlokvašek, když jim dramata tak jdou a doufám, že se chytnou za nos a s těmito chuťovkami jen tak nepřestanou. Ťuk ťuk

• 20.9.2019  21:55

Posledním Rambem pro mě zůstává Do pekla a zpět. Rambo se vrátil domů a konečně našel klid a mír. Poslední krev není špatný film, ale není ani dobrý. Jakoby místy nevěděl kudy má jít a jak se tvářit. Vynecháme některé nešvary ve scénáři a v ději, přeci jen koukáme na akční film. Prvních dvacet minut rychle uteče a začíná cesta za krví, na kterou se tak těšíme. Atmosféra je hutná, kosti praskají a Rambo je přesně v takové pozici, v jaké ho chceme mít. Teda až do finální půl hodinky, kde se džungle slumu vymění za emerický venkov a slibně vyhlížející vybíjená na podivnou změť utržků mexických comandos. A v té chvíli přichází veliké zklamání. Kde je to v recenzích slibované gore? Kde je slibovaný masomlejnek? Kde je atmosféra předešlých minut? A hlavně... Kde je John Rambo s těžkým kulometem? Jak já se těšil, jak jím pokropí haciendu na vrcholku mexického slumu ve stylu své předešlé slávy! Kino se smálo a já přemýšlel, kde tvůrci udělali chybu. Ať je to ale jak chce, obrovským plusem zůstává, že nám Sly naservíroval poctivou akční dobovku, která mě vždycky potěší - žádní Supermani, žádný tzv. digibordel a žádné přeskakování z mrakodrapu na mrakodrap v novém Ferrari - a to se počítá.

• 17.8.2019  14:38
    Syn temnoty (2019)

Tady zase všichni čekali Marveláckou nálož digibordelu. Chudáci. Místo toho dostali nízkorozpočtovou chuťovku na jedno podívání. Na prostoru 90 minut místy trochu hloupá, nicméně dalšími místy dobře vypointovaná historka ze života jednoho superzloducha. A ty gore scénky, ve filmu s dětskými herci neviděnými, jsou třešničkou na dortu. Já se bavil. I o tom má být film - nejenom přehlídkou hollywoodských polobohů a digitálních orgií, ale i obyčejnou jednoduchou zábavou. Jako vztyčený prostředník zvedám že 3 hvězd na 4.

• 26.7.2019  07:13
    Hellboy (2019)

Škoda poslední půl hodiny, kdy film ztrácel dech, jinak jsem byl při všech těch kritikách překvapený, jak skvěle nový Hellboy vyšel. Jako obrovský fanda komiksové předlohy musím vyzdvihnout věrnost předloze. Samozřejmě, mohl bych najít tucet nejasností, které s předlohou neštymují, ale nebudu hnidopych - koukám na film, ne do komiksu. Zároveň mě trochu mrzí absence Abe Sapiena a moc nechápu, proč k Hellboyovi vybrali zrovna Daimia, který se své předloze hodně vzdálil a se samotným Hellboyem se v komiksu nikdy neviděl, neboť patří k jiné série z Hellboyova universa. Na druhou stranu mi to ale příjemně vyrovnávají krvavé orgie, jimiž se rozhodně nešetří. Možná proto je tento Hellboy od Del Torova tak zatracován, ale sakra... Ani předloha není zrovna pohádka pro prcky, navíc koukáme na syna temnot, Anung Un Ramu, jehož příchod znamená konec světa rukou armád Pandemonia - už tento fakt si říká o pořádný eRkový rating přece. Jestli chcete vtipnou pohádku, vraťte se ke svým sterilním Marvelovkám a nechtějte poznat spravedlnost Rakova klepeta!

• 4.5.2019  21:08

Vysoce nadhodnocený film, jak už to u Marvelovek bývá. S úžasného, napínavého a zvraty a emocemi nabitého filmu Infinity se nakonec vyklubal ničím výjimečný superhrdinský standart bez hloubky, pořádného záporáka a hutné atmosféry. Tvůrci se v jednu chvíli snaží navodit depresi po vymazání půlky vesmíru a hned v další scéně na vás vybalí várku vtipů - a ani jedno nakonec nefunguje, ani zvlášť a už vůbec ne dohromady. Např. u Thora mi to nevadilo, ba naopak tam se to i vzhledem k jeho egu hodilo, ale jinak to bylo mimo mísu. A taková je prakticky celá první půlka. Zdlouhavá, ukecaná a neustále plovoucí mezi emočně prázdným dramatem a pubertální komedií, téměř prosta zajímavé akce. Pak přichází intermezzo o cestě za záchranou světa, které by mělo vysoký potenciál, ale ve výsledku s ničím takovým nepřichází a my se stále utápíme v průměru. A pak přichází ten všemi velebený závěr, velkolepá bitva jejíž úroveň je stejná jako v Infinity, slzička na krajíčku a tudíž konečně nějaké emoce a najednou odcházíte z kina a přijdete si okradení o zážitek v nejhorším případě alespoň rovný Infinity - prostě ho snímek nedokázal probudit a udržet. Proto tady nemáme nijak revoluční nebo znamenité zakončení "mimořádné" série jedné epochy Avengers, jak vám Infinity a recenze a reklamy na Endgame slibovali, ale prostě v rámci superhrdinských filmů další standardní Marvelovku. Proto tři - čistý průměr a standart žánru. Škoda, po tom všem jsem čekal víc. Nejlepší postava Ant-man, Kapitán Amerika, Hawkey; nejhorší Hulk, Ironman; totálně nevyužitý Thanos.

• 4.5.2019  00:30
    Konference ve Wannsee (TV film) (2001)

Komorní televizní inscenace postavená na hereckých výkonech a scénáři, kdy i jedna řečená věta působí hrůzněji, než kdejaký explicitní záběr z válečných velkofilmů. Poklona zvlášť Colinu Firthovi, kterému i přes gumovou tvář věříte každé gesto a zcela přirozenému Branaghovi, kterému tyto divadelní pózy neuvěřitelně sednou. Zvláštní pocit, vidět známé anglické herce většinou kladných či zábavných postav v rolích nacistických pohlavárů řešících konečné řešení židovské otázky.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17