-OverLord-

Česko
Překladatel a filmový fanoušek

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
    • 17.1.2018  02:07

Příjemný fanouškovský prequel k HP, který míchá dobře známá fakta s vlastními nápady. Nic moc se tam sice nestane, ale hodně se tam toho probere a zmíní, takže si fanoušek může trochu osvěžit paměť a zavzpomínat. Vizuál je fantastický, herecké výkony slušné a hudba kouzelná. Nemá cenu se v tom nijak kriticky šťourat, protože na fanouškovský film je to silný nadprůměr, natočené je to slušně a hlavně jsem rád, že takhle zajímavý projekt vůbec vznikl. Třeba se na základě toho dočkáme pár dalších podařených kousků. PS: Nevím, co od toho čekali ti, kteří tomu napálili méně jak 3*, a už vůbec nechápu, jak se k tomuhle dostal někdo, kdo není fanda... ale budiž.

• 12.1.2018  03:29
    Tvář vody (2017)

Jak já miluju tyhle krvavé pohádky od del Tora. PAN režisér a scénárista. A jeden z mála tvůrců, kteří točí tak, jak se jim to zrovna líbí, ne jak se od nich očekává. Vynikající režie, hudba a herecké výkony všech zúčastněných. Ústřední dvojice Sally Hawkins a Michael Shannon opravdu excelují. Z tohohle pár nominací ne-li sošek rozhodně kápne. Jediná malá vada na kráse je, že mě to moc nezasáhlo, což jsem zrovna tady trochu čekal. Každopádně nemá smysl srovnávat Tvář vody s Faunovým labyrintem, to už jsme úplně v jiných vodách.

• 5.1.2018  00:40

Insidious, Wan, Whannell - tolik mi stačí ke spokojenosti za současného dlouhotrvajícího období hororového sucha. Jako fanoušek série se nebojím stejně jako u trojky lehce nadhodnotit. V rámci série průměr, jednička a dvojka samozřejmě top.

• 29.12.2017  02:40

Spolu s druhou jedna z nejlepších sérií seriálu. Peaky Blinders vsadili opět na dobře známá, ale i nová herecká esa, úžasný hudební doprovod a dokonalý scénář z pera Stevena Knighta okořeněný jako vždy několika nečekanými zvraty a silnými momenty. Kus poctivé filmařiny a v současnosti nejlepší britské televizní drama. "You don't fuck with the Peaky Blinders."

• 21.12.2017  03:33

Zhruba polovinu posledního dílu jsem přemýšlel, jestli se mám rozbrečet, nebo rozplynout nad tím, jak je to úžasně napsané. Napětím jsem skoro nedýchal a nevěřícně jsem kroutil hlavou. A pak jsem se definitivně rozplynul. Tohle byl závěr, jaký dělá seriálu čest. Čtvrtá série je spolu s druhou jedna z nejlepších. Víc netřeba psát. Mnohokrát děkuji všem zúčastněným a těším se znovu na viděnou. "You don't fuck with the Peaky Blinders." PS: Pátá série potvrzena na rok 2019.

• 15.12.2017  03:36

Lucas vytvořil vesmír, jaký nemá dodnes obdoby. Stvořil ikonické postavy, které se svou jedinečností zapsaly do universa byť třeba jen jednou epizodou. Dal nám hrdiny i padouchy, kteří měli smysluplný vývoj, prožívaly radost, lásku, smutek, utrpení a smrt - a divák to prožíval s nimi. Napsal příběhy o boji dobra a zla, které měly duši, kouzlo a ve kterých Temná strana budila hrůzu. Nic z toho tady už není. Příběh je o ničem a celá epizoda se točí kolem jedné události, která by se dala odvyprávět za pár minut. Galaxie je prázdné místo, ve kterém chybí dobrodružství. Nové postavy jsou zázrakem sympatičtější než v sedmičce, ale neutáhnou to, protože není co. Luke se snaží a je super, ale na jednu stranu chápu, že se Marku Hamillovi nový Luke nelíbí. Temná strana je taková nijaká a konflikt obou frakcí jakbysmet, protože nemá pevný základ nebo nějaký smysl. Vygradování příběhu pro devátou epizodu chybí. Nehledě na to, že přebytkem midichlorianů tam zjevně překypuje skoro každý. To nejlepší je až v závěrečné půlhodince, která mnohé vynahrazuje. Strašně rád bych novou epizodu opěvoval, protože mám tenhle vesmír moc rád, ale jako fanda, který tomuhle kouzlu propadl již v dětských letech a teď si přišel pro svou dávku nostalgie, odcházím spíš smutný. Ale jak krásně řekl Mark Hamill: "Je to jen film. Jestli si myslíte, že na to půjdete a zopakujete si tím dětství, tak se vystavujete zklamání."

• 14.12.2017  02:20

Po dvoudílném mezičase jsou Blindeři zpátky v plné palbě. Akce, napětí, skvělá hudba hrající v pozadí naprosto dokonalým dialogům a i trocha nečekané romance. Sám tvůrce seriálu Steven Knight považuje tuto epizodu spolu s šestou epizodou druhé série za jednu z nejlepších. Herecké výkony jsou opět famózní, nicméně tentokrát si pro sebe celý díl krade Tom Hardy, jehož hlášky se bezesporu zapíší do dějin seriálu. Co dodat - teď už se jen připravit na velkolepé finále. "Why not?" A malá zajímavost na závěr: Cillian Murphy nesnáší peaky-účes, protože sám preferuje delší vlasy a tento sestřih byl kdysi používán jako prevence proti vším. Zato tvůrce seriálu Steven Knight sestřih miluje a prozradil: "Když se herci nechali před natáčením první série ostříhat, byli zděšení a tvrdili, že takhle se nemůžou ukázat doma. Teď je účes všude a každý ho nosí. Je skvělou poklonou, když něco napíšete a ono se to stane součástí kultury - a to se Peaky Blinders rozhodně stali."

• 7.12.2017  03:21

Minulý díl vypadal jako nenápadné ticho před bouří, čehož se současné dění do jisté míry chytá. To vydrží solidních asi 20 minut, načež začíná tempo opět polevovat a děj se soustředí hlavně na postavy. Na scéně se již plnohodnotně objevuje Charlotte "Hardyová" Riley, která ale rázem zjišťuje, že muž, kterého hledá, neexistuje. Její přítomnost trochu potrápí zamilovanou Lizzie, která si ovšem od Polly nechává číst z čajových lístků a dozvídá se zásadní věc. Aidan Gillen coby Aberama Gold si po krátké jednodílné přestávce opět zabíjí pár taliánů. Tommy se z dlouhé chvíle rozhodne pálit gin a do seriálu se nevrací nikdo jiný než Tom Hardy, aby s ním pořešil boxerský byznys, a snad se nějakou dobu zdrží. Nemůžu se však ubránit pocitu, že v seriálu silně chybí postava Johna a tahle mezera se nedaří nijak vyplnit, takže to celé působí trochu prázdně. Tak či onak, čtvrtý díl končí doslova v tom nejdůležitějším a něco mi říká, že Tommy je jako vždy o krok před ostatními a že věci naberou rychlý spád, protože už zbývají jenom dva díly! "Who the fuck are you?" - "Who the fuck am I?"

• 30.11.2017  04:32

Po nabroušeném začátku série si tempo dává menší oddych. Třetí díl se zaměřuje převážně na strasti i slasti jednotlivých postav a odkrývá další dávná tajemství ze života Toma Shelbyho, čímž působí značně nostalgicky. Charlie Murphy coby předačka Jessie Eden tady dostává zatím nejvíc prostoru, takže jí divák může konečně přijít na chuť stejně jako sám Tommy. Brodyho je tady podstatně víc, takže začíná už vyprchávat to počáteční vzrušení kolem jeho postavy, ale pořád se na něj skvěle kouká. Arthur je zpátky v sedle, na kokainu a dostává dostatek prostoru si zařádit - konečně. Linda už není taková osina v prdeli, Polly je zase Peaky fucking Blinder a Finn přichází o panictví. "I don't dance anymore." - "That's a shame... because you're dancing with me."

• 23.11.2017  03:50

Takhle emočně nabušené úvodní titulky jsem snad ještě neviděl - a krásně k nim hraje (jak už je zvykem) Nick Cave & The Bad Seeds, tentokrát se skladbou The Mercy Seat. Díl, který mi připomněl, proč tolik miluju Peaky Blinders - ryzí, dokonalá souhra emocí, hudby, hereckých výkonů, vypravěčského umu Stevena Knighta a dialogů, které by se daly zarámovat. Ačkoli působí tento díl oproti předešlému značně utahaně, celé je to jenom příprava na závěrečných 10 minut, bořících veškeré hranice, které má divák do té chvíle nastavené. A když samotný závěr zakončí sám Johnny Cash s Further On Up The Road, jedná se o naprostý vrchol. Stará parta je komplet zpátky a staří dobří Arthur i Polly jakbysmet. Ve velkém stylu se objevuje Aidan Gillen coby Aberama Gold a po dlouhé době také Charlotte Riley, současná manželka Toma Hardyho. To, co předvádí Adrien Brody, je vážně neskutečné - a spolu s Murphym v jedné scéně jde o úplné herecké orgie. "Welcome to Birmingham, Mr. Changretta." - "Grazie."

• 17.11.2017  18:40

Úplně obyčejné a rutinní DC, kterému chybí větší emoce, lepší příběh a alespoň nějaké napětí - takže vlastně většina toho, co dělá ze skvělých filmů skvělé filmy. Postava Batmana zde působí jako nezajímavý otloukánek a nejchabější článek týmu, což je špatně, a jestli to s mojí nejoblíbenější komixovou postavou půjde takhle dál, budu vážně smutný. Samostatná Wonder Woman sice nastavila laťku hodně vysoko, ale Liga spravedlnosti se propadává ještě stupínek pod Batman vs Superman a Sebevražedný oddíl, takže jde vlastně o nejslabší DC film posledních let, paradoxně ale nejdůležitější. Všechno už jsme viděli stokrát a lépe u Marvelu a mělo to navíc šmrnc a styl, ne jen digitální megabordel. Nejzajímavější jsou zde překvapivě debutanti Aquaman a Flash, kteří se opravdu povedli, a Wonder Woman, bez které by byla celá Liga v háji. Navzdory vypsaným negativům se ale nejedná o úplné zklamání, má to dobré tempo, humor a akci, ale člověk by čekal, že se Warneři z předchozích chyb poučí, ne je budou omílat pořád dokola. A zatímco marveláci servírují jednu pecku za druhou, DC si jede pořád ten stejný, sice stále slušný, ale obyčejný průměr.

• 16.11.2017  20:09

Peaky fucking Blinders jsou zpátky a vracejí se tam, kde to všechno začalo, aby sehráli boj na život a na smrt. Už úvod je značně napínavý a konec vyrazí dech jako jen málo dílů předtím. Představení Adriena Brodyho jako hlavního záporáka je naprosto dokonalé, i když jde jen o krátký okamžik. A dočkáme se i rutinní poctivé řezničiny. Tom Hardy a Aidan Gillen zatím absentují. Skvělý rozjezd.

• 10.11.2017  04:26
    Totem (2017)

Televizní produkce už vyplodila mnohem lepší horory. O to víc jsem čekal od hororového velestudia Blumhouse, které se podílelo i na tomto a které kdysi i s "ušmudlaným" 1,5 milionem dolarů natočilo famózní Insidious a vytřískalo na tom skoro 100 mega. A to je jen špička ledovce, takových zářných příkladů má toto studio desítky. Televize ale zůstane zřejmě jen televize, takže jsem i s hodnocením vcelku shovívavý. Totem působí jako příjemné hororové béčko zhruba hodinu, kdy se toho moc neděje, jakmile ale přijde hlavní rozuzlení a pár vypjatějších scén, režie to začne těžce nedávat a z pohodového koukání se stává šílená fraška, na kterou se skoro nedá dívat. Naštěstí to pak na poslední chvíli trochu zachraňuje úplný závěr a pocit zklamání lehce odeznívá. Tak či onak, čekal jsem trochu víc. Ale alespoň na ty herečky se celou dobu dobře kouká.

• 10.11.2017  01:39

Hercule Poirot je legenda, jejíž tváří zůstane už navždy David Suchet, o tom žádná, ALE... Kenneth Branagh postavu uchopil lehce po svém, nicméně stále velmi věrně, až mi na tváři vykouzlil spokojený a nostalgický úsměv, a ve své roli exceluje. Vlastně exceluje hned dvakrát, a to ještě režií, která nemá chybu. Film je v podstatě one man show (jako by snad Poirot někdy nebyl - a to je správně), ovšem i zbytek nabušeného obsazení dostává dostatek prostoru - ale i tak pouze tolik, kolik si jejich postavy zaslouží. Nový Poirot je stále elegantní, puntičkářský, vytříbeně zábavný a "belgický". Celý film má úžasné kouzlo a konec je brilantní, takže jsem vážně rád, že už jsem si nepamatoval, kdo je vlastně vrah, protože nevědomost zde přidává 100 % zážitku.

• 3.11.2017  01:39

Horor, který není ani tolik hororem, jako spíš komedií. Zatímco u jiných teen-hororů komediální vložka začíná i končí na začátku, tady je přilévána po celou dobu filmu, což funguje a skvěle baví, nicméně kvůli tomu značně trpí hororová část, která má sice tupou pointu, ale zajímavý průběh. V rámci žánru jde určitě o originální námět, nicméně sám film se netají tím, že je vykrádačkou - viz narážka na Na Hromnice o den více s Billem Murraym. Happy Death Day působí báječně jako hororová komedie pro teenagery (rating 12+) a jako oddechová a osvěžující jednohubka pro nenáročné, ale jako další dílko od studia, které je zodpovědné za takové skvosty jako Insidious, Sinister nebo Split, jde o mírné (hororové) zklamání.

• 31.10.2017  00:30
    Jigsaw (2017)

Další rutinní díl Saw, který klasicky nenabídne nic závratného, ale dobře se na něj kouká a uteče jako voda. Objeví se pár nových mašinek, úchyláren a vcelku působivý zvrat, který celému tomu velkému, natahovanému a poslepovanému kolotoči rozhodně ostudu neudělá. A je tam fakt dobrá zrzka.

• 27.10.2017  02:54

Trailer mě vůbec nenaladil a na film jsem se v podstatě netěšil. Zničit Mjölnir, Thora ostříhat a dát ho do arény s Hulkem, to celé ve stylu 80. let? Děláte si srandu? Jak vysoká byla spotřeba kokainu při psaní scénáře? Ale ne, já stejně věděl, že si mě marveláci zase získají - a měl jsem pravdu. Thor vsadil na osvědčenou vlnu Strážců Galaxie, a tak je celý film jedna velká, barevná a vyhláškovaná akční jízda, u které jsem se chechtal od začátku do konce. Sice bych si "Ragnarok" představoval o dost jinak, ale čert to vem, je to komiksák. A přechod z temného fantasy do komedie Thorovi vcelku nečekaně sedne. Cate Blanchett je kočka a je jí tady tak o 20 let míň. Potěšila řada nečekaných cameo rolí a skvělá hudba. Sečteno a podtrženo, klasicky další vydařený marvelák.

• 25.10.2017  20:29

Velmi podařený dobrodružný snímek, který dokáže s klidem konkurovat třeba nedávnému Ztracenému městu Z. Celý film se odehrává v džungli, je svižný, napínavý a v pár momentech až obdivuhodně strhující. Daniel Radcliffe hraje dobře a za vyzdvihnutí stojí opravdu výborná hudba a úžasně natočené scény na řece. A pár nechutných záběrů nikoho chladným rozhodně nenechá, ale to by potom nebyl ten správný survival.

• 24.10.2017  00:19
    Leatherface (2017)

Texaské masakry je potřeba si dobře seřadit a přiřadit, aby v tom člověk neměl guláš jako já, jelikož jsem si o tomhle (ne)pokračování nic nezjišťoval. Nemá totiž s novějšími (2003 a 2006) nic společného, ty mají svůj vlastní "Počátek". Zde sledujeme (další) počátek, tentokrát ale dějově před původním filmem z roku 1974. Tady ovšem nastává první kámen úrazu, protože film sice nese název Leatherface, ale je v podstatě bez něj, takže se jatka s motorovou pilou nekonají. To se snaží vynahradit jistá dávka gore a dalších nechutností, což úkol do jisté míry plní, ale ne stoprocentně. Samotný zrod Kožené tváře také není úplně uvěřitelný, protože se už od mala zdá z celé rodiny "nejnormálnější" - mnohem víc mi k němu seděl zohavený dement z Počátku (2006). Když ale opomenu těchto pár věcí a fakt, že nejde o "texaský masakr", jedná se o celkem svižnou gore jednohubku, u které člověk pár znechucených ksichtů rozhodně udělá. Od začátku divák sice trochu tápe a hlavně čeká na hlavního protagonistu, který nepřichází, ale nakonec do sebe všechno krásně zapadne. Příběh je docela solidní a hlavně nenudí, nicméně by to celé jako úplně jiný film působilo možná o něco lépe. Co se týče série, tak průměr.

• 17.10.2017  02:26

Trailer mě zaujal jednak námětem, protože takové filmy jsou vždycky solidní, a také tím, že jsem s Joshem žádný nový film neviděl šílených 10 let, potom se dal na nezávislou kinematografii a úplně mi zmizel z hledáčku. Zahodil tím sice kariéru v Hollywoodu, ale hlavní je, že je v životě šťastný - herecky dospěl a dobře se na něj dívá. Co se týče filmu, jde o průměrný horský survival s pár výraznějšími momenty. Ústřední melodie je až nápadně podobná emočně drásajícím Zimmerovým Rivalům a soundtracku by celkově prospěla větší dravost. Počínání hlavního hrdiny je na pováženou, nicméně z něj plyne jednoduché ponaučení - nebrat drogy, nejezdit po neznačené sjezdovce, a hlavně ne obojí najednou! SPOILER: Respekt LeMarqueovi - sáhnout si fyzicky takhle hluboko na dno, přežít a ještě při tom prodělat detox je zázrak, včetně samotného konce (KONEC SPOILERU). Při sledování se mi vybavily dva podobné filmy z posledních let, které jsou ale výrazně lepší - Everest a Mezi vlky. Ve výsledku slušné 3*.

• 13.10.2017  03:14
    Sněhulák (2017)

Na tenhle film jsem se hodně těšil a nemůžu říct, že jsem zklamaný, ale rozhodně jsem čekal mnohem víc. Lovci hlav je jeden z nejlepších filmů roku 2011, takže jsem čekal i tady podobný nářez hodný Nesbøvy předlohy - to se ovšem nekoná. A když to žánrově porovnám s letošní Wind River, nesahá jí Sněhulák ani po kotníky - krásné mrazivé prostředí totiž funguje dobře, ale musí k tomu fungovat i zbytek filmu. Od severských detektivech očekávám napětí, adrenalin, dech beroucí lokace (to jediné je zde splněno) a skvěle napsané postavy, jak už tak bylo u Lovců hlav nebo u dánské trilogie o případech Oddělení Q (Žena v kleci, Zabijáci a Vzkaz v láhvi), ze které Sněhulák trochu čerpal herecké obsazení. Film se táhne, nic moc se neděje, nic moc se nevysvětlí a postavy jsou nevýrazné. Film zachraňuje hlavně předloha, pár "brutálních" záběrů, krásné prostředí a kamera. Skvělé herecké obsazení je nevyužité a závěr je trochu "suchý" a bez špetky emocí. Z tohohle šlo vyždímat mnohem, mnohem víc.

• 9.10.2017  19:24

Solidní kyberpunk s přepálenou stopáží a pomalu vyprávěným příběhem, což mně osobně nevadilo, ale nedivil bych se, když u toho někdo usne - takových známých i pár mám. Film je převážně o Goslingovi, který se dlouhé minuty plouží po plátně, sem tam s někým poklábosí nebo vytáhne pistoli - role mu každopádně sedne a jako herec to zvládá na jedničku. Film není nijak zvlášť akční, ale působí spíš artově. A když se po dvou hodinách objeví Ford, už to není takový boom, protože na to celé dvě hodiny neúnavně čekáte. V příběhu jsem se trochu ztrácel, ale nakonec do sebe všechno krásně zapadne a konec je takovým příjemným a i trochu nostalgickým završením toho dlouhého Goslingova putování.

• 9.10.2017  18:46
    Wind River (2017)

Jsem rád, že se tento skvost dostal i k nám do kin, a tak jsem si ho mohl vychutnat na velkém plátně. Wind River má všechno, co má správná mysteriózní detektivka mít, a ještě i pár věcí navíc - od skvělého hereckého obsazení po scénář, režii a krásné prostředí zasněženého Wyomingu, to vše obohacené o skvělou hudbu Cavea a Ellise, která k takovému filmu prostě patří. Konec byl kulervoucí nářez, na což jsem koukal s otevřenou pusou, a úplný konec pak příjemný doják, jak se na drama sluší a patří. Jeden z nejlepších filmů roku, který má našlápnuto na nominaci na Oscara hned v několika kategoriích - a já mu to přeju.

• 9.10.2017  18:33
    To (2017)

Bezpochyby jeden z těch lepších letošních hororů, kterých je opět poskrovnu, a rozhodně zatím nejvýraznější. Ačkoli strachu nebo lekaček se hororoví fandové extra nedočkají, kompenzuje to solidní atmosféra v čele s dokonalým Pennywisem a dalšími "příšerami". TO je věrné originálu, takže kdo viděl původní TV film, bude během sledování zažívat příjemná déjà vu. Rkový rating a ujetý humor byly správná volba, protože k takovému dílku prostě patří. Feeling 50. let je pecka a celkově mě zápolení bandy děcek s klaunem fakt bavilo.

• 27.8.2017  15:25

Po Mumii jsem byl z Cruise trochu rozpačitý, ale tohle mu sedlo naprosto dokonale. Neuvěřitelný a šílený příběh Barryho Seala v krimi komedii, od které moc nečekáte, ale hned si vás získá. Bavil jsem se královsky celé dvě hodiny, a i když u filmu nebudete hystericky bouchat smíchy, nonstop úsměv od ucha k uchu vás rozhodně nemine. Humor je volen inteligentně, a protože se jedná o vcelku neuvěřitelný životní příběh, skvěle tam padne. Trochu to připomíná třeba Pot a krev. Je to šílené, je to akční i dobrodružné, je to podle skutečného příběhu, jsou tam drogy, zbraně a prachy, a je to fakt prča.

• 18.8.2017  02:43

Tak to se povedlo! Konečně zase nadupaná akční jízda mixnutá ostrou komedií, kde se hláškama ani krví nešetří. Rkový rating je prostě paráda a ostatní filmoví tvůrci by si z toho měli vzít příklad. Jackson po delší době opět ukazuje, že je komediální král, a maximálně si to užívá, protože mu role sedne jako prdel na hrnec. Hlášky neberou konců a natěšeně jsem čekal, co dalšího z něj zase vypadne. Reynolds mu obstojně sekunduje a dohromady tvoří výbornou komickou dvojku. Na pár scén jen tak nezapomenu. To vše je doprovázeno parádním soundtrackem. Vadou na kráse je možná jen pár béčkových efektů a do očí bijící zelené plátno. No a legendárního Oldmana tady zastiňuje (stejně tak legendární) Jackson, ale to úplně všechny. Sečteno a podtrženo, je to svižná akční ptákovina a děsná prdel.

• 16.8.2017  19:58
    Temná věž (2017)

Slušná a svižná fantasy jízda mířená (bohužel) spíše na mladší publikum, což si nejsem jistý, že je zrovna u Kingovy adaptace tak úplně vhodné. Jak už z názvu vyplývá, čekal jsem něco temnějšího. Je škoda, že film není mnohem více hororem nebo třeba westernem, protože námět by tvůrcům tyhle karty namíchal naprosto dokonale. Pomineme-li ale tyto nedostatky, dostaneme hodinu a půl "dlouhou" akční jízdu se skvělým pistolníkem Elbou a ještě o chlup lepším Mužem v černém McConaugheym. Předloha by sice vydala na několik nadupaných celovečeráků, které by ale bylo samozřejmě potřeba chytit za úplně jiný konec a hlavně přitvrdit, protože ratingu 12+ je na tohle vážně škoda. Tvůrci zřejmě nechtěli riskovat komerční neúspěch a vsadili na jednu jistou, ke které můžou kdykoli přitočit pokračování. To se ale asi nestane, protože film bude rád, když se vůbec zaplatí. A tak se z Temné věže stává "jen" další lehce nadprůměrná teenagerovská fantasy, která ale není vůbec špatná a působí příjemně. Fanoušci Kinga ovšem pozor.

• 29.7.2017  01:29
    Wakefield (2016)

Skvělý Cranston v originálním dramatu, ve kterém se toho sice moc neděje, ale úvahy a pocity hlavního hrdiny vytváří příjemně zvláštní atmosféru, která diváka obklopí a donutí ho i samotného trochu zapřemýšlet. Dlouho se mi nestalo, že bych tak napjatě čekal, jak to celé vůbec dopadne. Třešničkou na dortu je pak úžasně zvolený humor. Konec potěšil, nicméně mohl být aspoň o minutu delší, protože se z toho mohl vyklubat příjemný doják... nebo taky ne.

• 21.7.2017  03:26
    Dunkerk (2017)

Naprosto odlišný Nolan a stejně tak odlišný film. Chtěl experimentovat, ukázat něco nového a jiného, a to se mu povedlo. Natočil tak možná jediný film svého druhu, protože jsem nikdy nic takového neviděl. Jde o poctivý kus filmařiny, o nové hranice toho, co může divák na plátně "prožít". To vyobrazení války je tak syrové a depresivní, že z toho jde mráz po zádech. Tohle je válečný film s velkým V. Záběry tak dokonalé a přesto smutné, scény tak vypjaté, že člověk křečovitě svírá cokoli, co má po ruce, a má husinu po celém těle. Film nehraje na příběh, herce, krvavé akční scény, divoké přestřelky ani žádnou scénáristickou vatu kolem - polovina z toho ve filmu není a zbytek je až na vedlejší koleji. Herci jsou špička, o čemž ani nebylo pochyb - Hardy (!), Murphy, Branagh, Rylance - každý dostane dostatek prostoru, ale absolutně to na nich nestojí. A je to tak schválně, jsou to totiž "pouze" jedinci z těch stovek tisíc vojáků, kteří zažívali každý to svoje osobní peklo. Za zmínku stojí ještě Fionn Whitehead, naprosto neznámý človíček, který tady hraje jednu z hlavních rolí, nebo Styles, Lowden a D'Arcy. Dunkirk je vyobrazení pekla na zemi s dechberoucími a syrovými záběry za doprovodu Zimmerova "nonstop mixu". Konec byl dojemný takovým zvláštním způsobem, což se mi taky dlouho nestalo, a vlastně to byla možná jediná část filmu, která si hrála alespoň s nějakou dávkou emocí - dostavil se pocit takové zvláštní euforie, že už je to peklo konečně u konce. Filmu by se dalo vyčíst pár věcí, které tam nejsou, na které jsme zvyklí a které si ve filmech (včetně těch starších od Nolana) užíváme, ale možná tam nejsou záměrně. Záměrně je to takové prosté a prázdné, ale zároveň silné. Naprosto tedy chápu rozporuplné hodnocení - není to nejlepší Nolanův film, ale přesto je to něco neuvěřitelného.

• 24.6.2017  16:16

Na pětku jsem šel bez nějakých větších očekávání, protože to je furt dokola to samé, ale dostal jsem epickou akční nálož s hláškami, jaké jsem dlouho v žádném akčňáku neviděl. Akce střídá akci, každá postava tam šíleně hlásí a je to jízda. Skoro jsem ani netušil, o čem to vlastně bylo, nebo mě to spíš nezajímalo, a místo toho jsem si užíval to všechno ostatní kolem. Stopáž byla jako obvykle přepálená, ale dalo se to. Největším překvapením rozhodně britské zastoupení v čele s Anthonym Hopkinsem, který film táhne takovým způsobem, že klobouk dolů. A jeho komorník hlásil asi úplně nejlíp. Slušná letní jízda.

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14