Pacific Rim: Povstání (2018)

Na jedné straně film o ničem, na straně druhé strhující digitální akční orgie, jaké na plátně dlouho nebyly. Filmu chybí zajímavější děj, napětí, emoce a neakční pasáže jsou nudné a nicneříkající. Naštěstí se tady vůbec nešetří skvělou digitální akcí a naprosto chaotickou megadestrukcí, která je pastvou pro oči a kompenzuje jinak průměrné teenagerské sci-fi, kterých je deset do roka.

Tomb Raider (2018)

Když opominu řadu klišé a nesmyslů, které vypisovat nebudu, je nová Lara dobrodružnou akční jednohubkou s pár dokonale epickými momenty, zajímavou zápletkou a příjemným obsazením. Alicia je sympaťanda, jen jí jaksi chybí figura Lary Croft, zato se jí dá uvěřit její mrštnost a styl. Záporák Goggins je správně úlisnej a zarostlej West tady vypadá jako starej Luke Evans. Škoda, že film někde v půlce usne a probudí se až na finální podzemní dobrodrůžo, které je vymazlené. Filmy podle her jsou začarované téma, ale když to porovnám třeba s Warcraftem, tak ten mě bavil o dost víc, ale taky měl o skoro polovinu větší budget. A Assassin's Creed byl zase o něco víc cool. Každopádně jestli je tady někdo současný král tohohle žánru, tak je to Nathan Drake, tak už sakra zfilmujte Uncharted.

Winchester: Sídlo démonů (2018)

Průměrný horor, který nenabídne nic nového kromě pár informací o rodu Winchesterů. Omáčka okolo funguje tak napůl, hlavní zápletka je taková nemastná neslaná a chybí napětí. Kompenzací je pak ústřední herecká dvojice Mirren a Clarke, interiéry a pár hezkých hororových momentů.

Přání smrti (2018)

Béčkový thriller s áčkovou akcí, pikantním vražděním a postarším Brucem, na kterém už je věk pomalu ale jistě znát, to mu ovšem nebrání zahrát svou poctivou rutinu.

Voldemort: Origins of the Heir (2017)

Příjemný fanouškovský prequel k HP, který míchá dobře známá fakta s vlastními nápady. Nic moc se tam sice nestane, ale hodně se tam toho probere a zmíní, takže si fanoušek může trochu osvěžit paměť a zavzpomínat. Vizuál je fantastický, herecké výkony slušné a hudba kouzelná. Nemá cenu se v tom nijak kriticky šťourat, protože na fanouškovský film je to silný nadprůměr, natočené je to slušně a hlavně jsem rád, že takhle zajímavý projekt vůbec vznikl. Třeba se na základě toho dočkáme pár dalších podařených kousků. PS: Nevím, co od toho čekali ti, kteří tomu napálili méně jak 3*, a už vůbec nechápu, jak se k tomuhle dostal někdo, kdo není fanda... ale budiž.

Tvář vody (2017)

Jak já miluju tyhle krvavé pohádky od del Tora. PAN režisér a scénárista. A jeden z mála tvůrců, kteří točí tak, jak se jim to zrovna líbí, ne jak se od nich očekává. Vynikající režie, hudba a herecké výkony všech zúčastněných. Ústřední dvojice Sally Hawkins a Michael Shannon opravdu excelují. Z tohohle pár nominací ne-li sošek rozhodně kápne. Jediná malá vada na kráse je, že mě to moc nezasáhlo, což jsem zrovna tady trochu čekal. Každopádně nemá smysl srovnávat Tvář vody s Faunovým labyrintem, to už jsme úplně v jiných vodách.

Insidious: Poslední klíč (2018)

Insidious, Wan, Whannell - tolik mi stačí ke spokojenosti za současného dlouhotrvajícího období hororového sucha. Jako fanoušek série se nebojím stejně jako u trojky lehce nadhodnotit. V rámci série průměr, jednička a dvojka samozřejmě top.

Gangy z Birminghamu - Série 4 (2017) (série)

Spolu s druhou jedna z nejlepších sérií seriálu. Peaky Blinders vsadili opět na dobře známá, ale i nová herecká esa, úžasný hudební doprovod a dokonalý scénář z pera Stevena Knighta okořeněný jako vždy několika nečekanými zvraty a silnými momenty. Kus poctivé filmařiny a v současnosti nejlepší britské televizní drama. "You don't fuck with the Peaky Blinders."

Gangy z Birminghamu - Společnost (2017) (epizoda)

Zhruba polovinu posledního dílu jsem přemýšlel, jestli se mám rozbrečet, nebo rozplynout nad tím, jak je to úžasně napsané. Napětím jsem skoro nedýchal a nevěřícně jsem kroutil hlavou. A pak jsem se definitivně rozplynul. Tohle byl závěr, jaký dělá seriálu čest. Čtvrtá série je spolu s druhou jedna z nejlepších. Víc netřeba psát. Mnohokrát děkuji všem zúčastněným a těším se znovu na viděnou. "You don't fuck with the Peaky Blinders." PS: Pátá série potvrzena na rok 2019.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Lucas vytvořil vesmír, jaký nemá dodnes obdoby. Stvořil ikonické postavy, které se svou jedinečností zapsaly do universa byť třeba jen jednou epizodou. Dal nám hrdiny i padouchy, kteří měli smysluplný vývoj, prožívali radost, lásku, smutek, utrpení a smrt - a divák to prožíval s nimi. Napsal příběhy o boji dobra a zla, které měly duši, kouzlo a ve kterých Temná strana budila hrůzu. Nic z toho tady už není. Příběh je o ničem a celá epizoda se točí kolem jedné události, která by se dala odvyprávět za pár minut. Galaxie je prázdné místo, ve kterém chybí dobrodružství. Nové postavy jsou zázrakem sympatičtější než v sedmičce, ale neutáhnou to, protože není co. Luke se snaží a je super, ale na jednu stranu chápu, že se Marku Hamillovi nový Luke nelíbí. Temná strana je taková nijaká a konflikt obou frakcí jakbysmet, protože nemá pevný základ nebo nějaký smysl. Vygradování příběhu pro devátou epizodu chybí. Nehledě na to, že přebytkem midichlorianů tam zjevně překypuje skoro každý. To nejlepší je až v závěrečné půlhodince, která mnohé vynahrazuje. Strašně rád bych novou epizodu opěvoval, protože mám tenhle vesmír moc rád, ale jako fanda, který tomuhle kouzlu propadl již v dětských letech a teď si přišel pro svou dávku nostalgie, odcházím spíš smutný. Ale jak krásně řekl Mark Hamill: "Je to jen film. Jestli si myslíte, že na to půjdete a zopakujete si tím dětství, tak se vystavujete zklamání."