anli

okres Rakovník

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28
    • 22.9.2017  01:14
    To (2017)

Stephen King je mistr pera ,o tom není pochyb a jeho román "To"patří mezi to nejlepší ,co se dá číst ,o tom taktéž není pochyb.Takže už jen zfilmovat tuhle knihu chce opravdu odvahu a kuiráž a je jasné ,že se do filmu nedá nacpat vše.Zejména ,když má kniha přes tisíc stran,jako v tomto případě.Tvůrci to naštěstí pochopili a velmi moudře film rozdělili ,takže tohle "To" je zhruba první polovina knihy ,kde jsou hlavní hrdinové děti ,bojující se zlem a vlastními démony ,kterých mají děti spoustu ,že?Druhé půlky s dospělými se snad dočkáme v dalším filmu.A jak dopadl tenhle?Vůbec se nebojím říct ,že skvěle ,i když nějaké ale jsem jako fanda Kinga a jeho knih našel.Předně scénář je jasný a snaží se být precizní a ctít knihu ,což samozřejmě úplně nejde.Tvůrci si přidali pár svých nápadů ,které v knize nejsou ,což je podle mě zbytečné ,protože kniha je tak rozsáhlá a nápaditá ,že bylo z čeho brát..Režisér se velmi snažil držet diváka v napětí a dokázat ,že lze přenést atmosféru knihy na filmové plátno.To se mu podařilo ,i když ne úplně naplno a stále.Občas film tempo ztratí trochu se pozastaví ,jakoby tápal ,kde vlastně je.Je to dáno rozsáhlostí knihy a hlavně Kingovou genialitou ,kterou prostě nelze jen tak převést a použít.Jeho rukopis je vyjímečný a dokonalý a vykreslení atmosféry nemá chybu.Tady film za knihou ztrácí ,což je pochopitelné.Velmi příjemné je zasazení děje do osmdesátých let a pro mě osobně bylo největším překvapením výběr dětských herců a jejich opravdu skvělé hraní a celkový projev.Skoro tak jsem si je představoval ,když jsem knihu četl.Hlavní linie se film drží skvostně a pevně si jde za svým.Je tu samozřejmě spoustu lekaček a nutno říct ,že některé opravdu skvělé (i když mi hrající Residenta jsme na leccos zvyklí).Jinak samotný hlavní hrdina zla ,tedy klaun Pennywise v podání Billa Skarsgárda je skvělý ,i když úplně jiný než Pennywise Tima Curryho z roku 1990 ,kde se srovnání prostě neubráníme.Každý je skvělý ,ale každý je jiný.Osobně jsem si toho novějšího užil o malinko víc.Celkově je nutno říct ,že i když jde o horor ,je to vlastně dětské dobrodružství ,kde parta dětí zachraňují svět před obrovským a nepolapitelným zlem.Jinak vizuální stránka filmu je dokonalá ,stejně jako hudba ,kamera a zvuk.Dávám čistých 80% ,protože chtělo přece jen o malinko víc zatlačit na pilu a držet atmosféru a mohla to být jasná stovka.Tak třeba se jí dočkáme v pokračování.Halelujá.Sakra ,co se to z toho kanálu lyne za podivné zvuky.

• 22.9.2017  00:02

Byly doby ,kdy jsme se na filmy Luca Bessona těšívali.To už bohužel odvál čas ,když jsem ale viděl trailer na Valeriana ,těšil jsem se ,ale špatnou předtuchu jsem přece jen měl.Bohužel se naplnila.Ale hezky od začátku.Valerian je sci-fi ,jak vyšité a pěkně opisuje od všeho možného.Začíná to "Metropolisem" ,jse to přes "Pátý element" a "Avatara" a končí to u "Star wars".Nic proti tomu ,jsou to takové ikony a pojmy ,že se jim ve světě sci-fi vlastně nedá vyhnout ,to je jasné.Bohužel "Valerian"nemá skoro žádnou vlastní osu a kromě opisování výše zmíněných je příběh slabý jako erotický film za komunistů.Komiks ,který Luca Bessona tolik uchvátil neznám a nečetl jsem ho ,tudíž nevím z čeho vycházel ,ale vezmu -li v úvahu ,že hlavní téma filmu je udržování pořádku v celém vesmíru někde v budoucnosti ,je toho ce filmu hodně a hodně málo.Ano ,vizuálně je dokonalý a často jsem si ve filmu tu dokonalost užíval.Bohužel je prázdná a není za ní žádný příběh.Scénář je sled několika desítek scén za sebou ,které na sebe navazují ,ale kde se často nic neděje.Dále hlavní dvojici agentů vůbec nevěřím,co dělá a proč to dělá a hlavně ,že by to byla vůbec schopná zvládnout.Hlavní zápletká je opravdu velmi minimalistická a hlavního padoucha odhalí téměř každý divák pár minut po začátku filmu a konečné zůčtování je stejně slabé jako celý film.Velká škoda za takové peníze ,ale poslední dobou jsme bohužel od Bessona na tohle zvyklý.Kde je čerstvý filmový nadheld v "Pátém elementu" ,ptám se?Odvál ho čas a "Valerian"je toho důkazem.Body dávám za vizualizaci ,zvuk ,hudbu a skvělou kameru ,která se snaží,aby to nedopadlo ,jak to dopadlo.Takže s přivřenýma očima servíruju 50% a uf ,už aby tu byly osmé Star wars ,no ne?

• 22.6.2017  16:40

Takže Jack Sparrow popáté.A co nám přinesl tentokrát?Po čtvrtých Pirátech jsem měl trochu obavy ,jaký příběh nás čeká a po čem scénaristé šáhnou.Trochu jsem se v duchu přimlouval ,aby se vrátili k původnímu rozpracovanému příběhu a pokračovali v něm.A oni mě vyslyšeli.Takže pátý film se propojuje s původními třemi a čtvrtý jakoby pro něj neexistoval ,což v kontextu příběhu je jedině dobře.A rovnou říkám ,že film dopadl výborně a skoro se nebojím říct skvěle.Na začátku se trochu divák vpraví do děje a seznámi s dvěma novými hlavními postavami ,které jsou velmi mladé a tak nějak doplňují osvědčený herecký ansámbl doplněný neuvěřitelně geiálnímJavierem Bardemem ,jehož démonický Salazar je jasně nejlepší padouch z celé série.Ano ,je to tak.Je až neuvěřitelně skvěle zahraný a opravdu z něj jde strach.Jinak tu potkáme opět a samozřejmě Jacka ,který je v podání Johnnyho Deppa opět skvělý ,zábavný a vtipný.Trochu jsem se bál ,co by ještě Johnny téhle postavě mohl dát ,ale úplně zbytečně.Je prostě pořád stejně vtipná ,zábavná a je stále radost jí na plátně sledovat.Také s radostí jsem opět viděl Orlanda Blooma a Keiru Knightley ,i když tady mají jen malý doplňkový prostor ,tak nějak jsem patří a pro děj jsou poměrtně důležití.Takže sledujeme cestu za trojzubcem Poseidona ,který by měl zrušit všechny předchozí mořské kletby.Je to podívaná patřičně napínavá ,dobrodružná a velmi zábavná.A několik scén je opět hodno uložení do zlatého fondu akce-pozor malý spoiler-například úprk na koních a tažení celé dřevěné budovy banky přes půl města .Je to opravdu úchvatná a dechberoucí scéna a stejně tak scéna popravy Jacka a mladé astronomky.To co pak následuje a Jackův tanec s gilotinou je opravdu neuvěřitelně vtipné ,dynamické a zábavné.Ano ,bezesporu přitažené za vlasy ,ale to přece vůbec nevadí a to právě divák touží vidět ,no ne?A stejně tak několik scén na moři a zejména veškeré scény s kapitánem Salazarem a jeho kumpány ( a takový žralok-zombie taky nemá chybu ) .Vizualizace je opět dokonalá a místy opravdu dechberoucí ,stejně jako kamera ,výprava ,zvuk a samozřejmě hudba ,která k Pirátům neodmysliteně patří a o kterou se tentokrát postaral Geff Zanelli ,samozřejmě s použitím původních několika motivů ,to by bez toho ani nešlo.Režisérské duo vše zvládlo bravurně a musím jim složit poklonu ,že ukočírovali takový cirkus.Takže tu máme parádni rodinnou podívanou se vším všudy ,na kterou se budeme dívat zas a znova.Díky nepřekonanému druhému dílu dávám jasných 90% ,no a konečně víme ,jak Jack ke kompasu přišel a k čemu slouží.Sakra co ten kompas po dědovi ,taky vypadá nějak divně.

• 19.5.2017  11:46

Takže jsme po "Prometheovi"čekali 5 let ,abychom viděli ,jak že to bude pokračovat a kde se tedy naši vetřelší nekámoši vzali.Jejich původ byl až doposud záhadou.Děj pokračuje 10 let po událostech v "Prometheovi" a soustřeďuje se na vesmírnou loď Covenant s dvěma tisíci lidmi ,která se chystá kolonizovat vzdálenou planetu ,opět ale zachytí neznámý signál a opět se jdou mrknout ,odkud se vzal.A tak se tváří v tvář setkají s mimozemským monstrem ,který stvořil H.R.Giger a divákům naseríroval Ridley Scott.A ano ,bude tomu už téměř 40 let.Naše oblíbené vesmírné monstrum ale vůbec nezestárlo ,ba naopak a má se čile k světu.Předně je nutno říct ,že Scott pokračuje v té nejlepší tradici ,kterou začal i přesto ,že je prostě jiná doba a pojetí filmů a zejména takovýchto se vnímá a točí prostě jinak.Je to pochopitelné ,vyvíjí se to stejně jako my sami.Vetřelčí vesmír ,jeho vizualizace je opět perfektní a dokonálá ,stejně jako Kurzelova hudba a Wolskiho kamera.Je tu spousta nových nápadů ,monster i vesmírných udělátek, které možná působí chvílemi až příliš digitálně..Scénář výchází z toho nejlepšího a snaží se na to nejlepší navázat ,místy je malinko naivnější a chvílemi se postavy chovají trochu nelogicky ,ale to sem asi tak nějak patří ,kdoví ,jak bychom se chovali my sami.Je tu mnohem víc akce a napětí ,než v "Prometheovi",Scott zřejmě vyslyšel volání fanoušků po jejich oblíbených monstrech ,ale také spousta filozofie o stvoření a životu samém ,čemuž se Scott prostě nikdy neubrání.A to je moc dobře.Úvodní scéna člověk stvořitel versus android je opravdu dokonalá.No a ono výsledné pojetí ,že vetřelčí monstar stvořil android ,kterého stvořil člověk je naprosto dokonalé a nemám proti němu vůbec nic.Trochu mi to připomíná Skynet ,viď Jamesi?Je to opravdu akční sci-fi horor se vším všudy s troškou té režisérské filozofie o nás lidech a o tom čím jsme a co tvoříme.Ano ,myslím,že spousta diváků bude skuhrat ,ale je dobré nevracet se příliš k původním flmům a nesrovnávat tolik.To se prostě nedá ,je tam příliš velký časový odstup.Ač nám režisér zestárl ,stále umí a umí ,to je marné.Osobně u mě "Covenant"předstihl "Promethea" a myslím ,že také malinko převyšuje třetí a čtvrtý díl z původní série.Vím ,že mnozí budou nesouhlasit ,ale já to tak při srovnání cítím.Jinak herci jsou skvělí a Michael Fassbender opravdu skvostný a spousta uvěření stojí právě na něm ,včetně závěrečné pointy ,kterí je vskutku skvostná a zvedá celý film o kus výš.Těším se tedy a moc na pokražování ,protože mi něco říká ,že to bude finále ,jak má být..Dávám jasných 90% a sakra co znamená tahle tečka na displey a proč se pořád přibližuje.

• 26.3.2017  12:55

"Anděl páně" se stal českým skvostem a tak bylo pokračování netrpělivě očekáváno.Jirka Strach si dal trochu načas a musím říct a to rovnou ,že pokračování se povedlo ,jak nejlíp mohlo a skutečně navazuje na tu nejlepší českou pohádkouvou tradici.Skutečnou lahůdkou je ,že "Anděl páně 2" pokračuje v žánru ,který Jirka Strach stvořil a i když jde především o vánoční pohádku ,prolíná se zde motiv situační komedie a takového trochu zvláštního road-movie.Je to úžasný mix a stejně jako v prvním díle opět perfektně sedí.Vtipy jsou skutečně vtipné ,každá poznámka má svůj význam ,scénář je vskutku nápaditý a precizní a režie opravdu vynikající ,má hlavu srdce a duši.Jirka Strach se u mě zařadil mezi nejlepší české režiséry ,kvůli jejichž filmovému řemeslu máme tak rádi film a chodíme na něj do kina.Všechny složky filmu šlapou na jedničku-kamera ,hudba,a tentokrát i perfektní vizualizace a výprava.Širokoúhlý formát filmu mimořádně sluší a je opravdu radost se na něj dívat.A herci?Nepamatuji se ,kdy by se v jednom filmu sešlo tolik hereckých špiček ,na které je radost se dívat.A ústřední duo je opět bez pardónu perfektní.Rodinná pohádka se vším všudy a jedna z nejlepších ,na kterou se budeme dívat zas a znova a pořád a pořád.Jirka Strach je k nám divákům milostivý ,že nám servíruje takové skvosty.Opravdu si nepamatuju ,kdy jsem se u filmu tolik nasmál a tolik rozjímal a najednou se smál a najednou skoro brečel.JIrka Strach prostě umí a my moc děkujeme a těšíme se na třetí výpravu ,že ano?Dávám jasně nebeských 100% a kdybych mohl ,ještě přidám a jdu se mrknout ,proč máme ve sklepě tolik jablek.

• 26.3.2017  12:39

Jirka Strach se s pílí sobě vlastní pustil do pohádky ,aby navázal na tu nejlepší českou tradici.A jak se to podařilo?Vskutku výtečně ,i když nějaké výhrady přece jen mám.Předně je "Anděl páně" velmi hravý ,vtipný a rodinný.Scénář je pečlivě napsaný ,každý vtip a každá poznámka má svůj význam a budou se bavit jak děti ,tak dospělí.Režisér přesně ví ,co chce a co točí a na výsledku je to vidět.Herecké obsazení je tu do posledního skvělé a zejména tandem Trojan-Dvořák skutečně nemá chybu.Stejně tak kamera i hudba."Anděl páně" by si vskutku zasloužil plných sto procent ,ale to s čistým svědomím dát nemohu ,protože je místy až příliš vidět ,jak pohádka byla točená pro televizi a teprve později se rozhodlo ,že půjde do kin a žel bohu je to na vizualizaci a výpravě místy vidět.To je ale jediná vada na kráse téhle pohádky ,která navazuje na nejlepší českou tradici a Jirka Strach prostě umí a určitě se od něj dočkáme hodně skvělých pokoukání.Takže dávám jasných 90% a už se moc těším na pokračování a hnedky jdu zkusit chození po vodě ,jako mladej Pán.

• 12.1.2017  21:08

Animáky mám rád a ty od Disneye hodně ,protože prostě umí."Zootropolis"je opravdu skvělá ,rodinná podívaná se vším všudy.Takže hezky popořádku.Předně už původní myšlenka města zvířat je úchvatná ,scénář je velmi precizní ,patřičně dobrodružný ,velmi zábavný a především dokonale napsaný.Je to fascinující mikrosvět ,který žije a dýchá svým vlastním životem do nejmenšího detailu.A zvířata v něm jsou naprosto úžasná.Strážnici Hopkavou si zamiluje stejně malé děcko ,jako dospělý rocker.Příběh je velmi poutavý ,skvěle napsaný ,patřičně dobrodružný a prokládaný spoustou humoru a skvělých nápadů.U scény s lenochodem jsem se opravdu zajíkal smíchy ,jako už dlouho ne.Inu dopravní inspektorát je dopravní inspektorát.To ví přece každý.Je tu tolik sklvělých momentů ,až člověka překvapí ,kolik jich v jednom filmu může být.Ale Byron Howard je skvělý režisér ,což ukázal už v "Na vlásku" a Rich Moore mu skvěle sekunduje ,takže není divu ,že je to opravdu skvělá jízda od začátku do konce.K tomu naprosto dokonalá vizualizuace a zvuk ,takže nemám absolutně ,co bych vytknul a dávám jasně zvířecích 100% a už se velmi těším na pokračování ,to je jasné.

• 7.12.2016  17:33

Návrat do kouzelnického světa několik desítek let před tím ,než ho musel zachraňovat Harry Potter.Měl jsem vskutku obavy a jistě jsem nebyl sám.Kniha ,kterou J.K.Rowlingová napsala v roce 2001 a která je velmi útlá je vlastně jen doplňující a dopopisující řekl bych skoro brožura.A tak mě napadá ,jestli už tehdy spisovatelka tušila ,co všechno se do případného filmu podle knihy může nacpat.A věru byl jsem velmi překvapen.Předně návrat do kouzelnického světa je úžasný a opět jsem se tetelil blahem.Režisér David Yates kouzelnický svět zná a sedí na své stoličce opět pevně a přesně ví ,co tenhle film potřebuje.Vracíme se do světa nějakých 80 let před tím ,než jsme ho znali.Všechny postavy jsou to nové a padne jen několik jmen ,která především čtenář zná.A to je hlavní síla filmu.Rowlingová si sama psala scénář(svůj první) a tak do něj vsunula,vše co v knihách padlo a o čem se tam jen mluvilo ,zejména spojitost s životem našeho oblíbeného ředitele Brumbála ,který samozřejmě ještě nebyl ředitel a jeho njedříve přítele a později nepřítele Gellerta Grindelwalda.Tahle synopse je ve filmu jen naznačena a bude se podle mě rozvíjet v pokračování ,ale už teď tuším ,že to bude velkolepé.Jinak vše ve filmu šlape na jedničku a pro neznalce Harryho Pottera jde o pěknou a příjemnou pohádku ,ovšem pro nás milovníky kouzelnického světa je to balzám na duši,i když malinké výhrady mám.Předně je děj malinko nevyvážený ,takže po dramatickém začátku tempo mírně ustrne a začne se vysvětlovat něco ,co znalec tohoto světa už zná.A sice existenci kouzelníků ,kteří žijí v utajení a někdo z nich nechce atd.Je to úlitba neznalcům předchozích filmů ,ale přeci jen mohla tato část být kratší.A naopak závěrečný souboj mohl být zas o něco delší.Jsou tu nové magické prvky a spoustu odkazů na již známě věci ,nad kterými Potteroci zaplesají ,stejně jako já.A když se zjeví těsně před koncem filmu Johny Deep jako Grindelwald,je to vskutku paráda ,nejen proto ,že znalý divák ruší co bude následovat,bohužel až v příštím filmu ,ale taky proto ,že konečně spatřujeme jednoho z nejmocnějších a největších čarodějů všech dob.Takže vuzuální stránka filmu nemá chybu ,stejně jako zvuk a kamera.Herce jsem si užil do jednoho a celý svět k tomu.Vytahuji svojí schovanou hůlku,dávám jasných 85% za již zmíněné malé nedostatky a taky proto ,abych si nechal rezervu na další díly,které jistě ukáží mnohé a nové.

• 24.9.2016  16:24
    Prázdniny (2006)

Romantická komedie s originálním nápadem ,kdy si dvě hlavní postavy vymění na několik dní bydlení a tam si .jak jinak,najdou protějšky.Slušný a nápaditý scénář ,který se občas neubrání nějakému tomu kliše a zručná a příjemně citlivá a romantická režie.Nancy Meyers tohle umí ,ví co chce divákovi dát a jde si za svým.Hlavní herecká čtveřice byla trefa do černého a oparvdu jsem si je moc užil.Jak Winslet-Black ,tak Diaz-Law jsou prostě skvělí.K tomu mě velmi příjemě potěšil Elli Wallach a velmi mě pobavilo malinké nakouknutí Dustina Hoffmana."Prázdniny"jsou svěží romantickou komedií ,která nás dojme a pobaví a je přesně v té pozoci ,kde má romantická komedie být.Je to jedna z mých nejoblíbějších filmových romantik a plné hodnocení nemohu dát jen díky srovnání s "Láskou nebeskou".Dávám tedy jasných 90% a tenhle film si budeme pouštět zas a znova a zas a znovu nás bude dojímat a bavit.

• 24.9.2016  14:23
    Teorie tygra (2016)

Českých komedií opravdu moc není.A těch dobrých vůbec ne.To víme.A proto se na každou těšíme ,zvláště ,sejde-li se tam tolik hereckých skvostů jako tady.Je opravdu radost vidět opět Jiřího Bartošku v plné síle a vůbec celé trio Bartoška-Balzerová-Janžurová je vynikající a stojí na nich celý film.A skvěle jim k tomu sekunduje mladší herecká sestava v podání Kohák-Beretová-Vilhelmová-Havelka.Začal jsem naschvál hereckou sestavou ,protože tu jsem si v tomhle filmu opravdu užil(včetně Jakuba Koháka ,o kterém spousta lidí tvrdí ,že hrát neumí a umět nebude ,což je neobjektivní pohled ,neb je to prostě takový typ ,ale i ty film potřebuje).Komedie o manželích nejen pro manžele v každém věku je totiž svižně napsaná ,skvěle a s citem režírovaná a navíc oparvdu vtipná.Ví ,kde se má trochu pozastavit a kde trochu přidat.Je tu spoustu vtipných situací i těch ,z kterých mrazí a které píše sám život.Místy je trochu vidět Bajgarova režisérská naivita(malinko je přece jen vidět ,že jde o režijní filmový debut) nebo to ,že malinko přešlapuje na místě při srovnání napřííklad s "Vratnými lahvemi".To je ale dáno tím ,že Bajgar prostě není Svěrák.Což není výtka ,jen konstatování reality."Teorie tygra"je po dlouhé době opravdu příjemně natočená ,vtipná a zábavná komedie plná skvěllých herců.Myslím ,že se zařadí mezi filmy ,nna které se budeme rádi dívat zas a znovu a stále se budeme dojímat a smát ,protože Jiří Bartoška je prostě Jiří bartoška.Jen díky srovnání s "Vratnými lahvemi"nemohu dát plný talíř a dávám tedy tygřích 90% a ještě ,že mám na hlavě ty sluchátka a tak si moje ženuška může povídat co chce ,stejně jí neslyším.

• 29.6.2016  11:26

20 let jsme čekali ,až se Roland Emmerich vrátí se svým Dnem nezávislosti a obdaří nás diváky další invazí.Nuže-dočkali jsme se.A jak se nová invaze povedla?Potkáme tu většinu starých známých ,jen Will Smith tu chybí (myslím ,že k jeho škodě ovšem).Základní synopse filmu je jako vždy u Emmericha poměrně jednoduchá ,takže navazuje na první film ,kdy lidstvo díky mimozemským technologiím udělalo obrovský pokrok v technice a čeká ,jestli se mimozemská invaze nebude opakovat.A dočká se.Vše je ovšem mnohem větší a opět je tady další důkaz ,jak trikové technologie od prvního filmu pokročily.Vizuální stránka filmu je absolutně dokonalá(což je u Emmericha samozřejmostí) ,stejně jako kamera,zvuk a výprava.Vše sedí do nejmenšího detailu a je radost se na to dívat.Emmerich opět vykrádá ,co může(Star Wars ,Vetřelci a sebe sama),což mu nijak nevyčítám ,jen konstatuji.On to asi jinak neumí.Na druhou stranu ,proč něco nepřevzít od mistrů ,no ne?A tak jsou vzdušné souboje stejně dokonalé jako ve Star Wars a mimozemská královna ,je podobná té vetřelčí ,jen má v drápech zbraň.Herci jsou standardně dobří na tenhle druh filmu a velmi rád jsem opět viděl Jeffa Goldbluma,Billa Pullmana a Judda Hirche.Jinakj je tu spousta herců nových ,kteří sem slušne zapadli.S logikou děje a chování postav to občas zaskřípe ,ale na to jsme u Emmericha zvyklí.Napíše jednoduchý příběh ,kde postavy občas prohodí nějakou hlášku a vše zabalí do preciozní vizualizace.Je to škoda ,protože by mohl dosáhnout výš ,ale možná ani nechce.Osobně beru jeho filmy jako skvělé odreagování a zábavu a pokud to nepřesáhne určitou míru ,nic mui nevyčítám.Tady jsem se skutečně příjemně bavil.Film má trochu delší rozjezd ,než ten první a je o něco vážnější a mimozemsky hustší a celkově jsem byl spokojen.Trošku chtělo vyladit scénář ,co se týče logiky ,hlavně u některých postav a možná bych malinko stříhal na začátku a malinko natahoval konec.Takže dávám jasně mimozemslých 80% ,protože Emmerich ty mimozemské invaze prostě zvládá.Kritikům musím jen říct ,aby se dobře dívali a chápali ,že je to druh filmu ,který nepřináší žádná moudra,protožer ani nechce.Má jen trochu napnout a pobavit.Toť vše.A teda to je divné ,jak se najednou zatáhlo.

• 10.5.2016  17:27
    Akta X - Série 10 (série) (2016)

Po 14 letech se nám vracejí staří známí a s nimi Akta X.Těšil jsem se a bál zároveň ,protože navázat po tolika letech na takovou legendu není vůbec jednoduché.Chris Carter a jeho tým se toho ale zhostili se ctí a za sebe můžu říct ,že jsem byl spokojen.I když pár připomínek mám.Tak předně Gillian Anderson a David Duchovny nám trochu zestárli ,ale pořád jsou to oni s nezaměnitelným čichem pro tajemno a osobitým humorem.Samozřejmě bez nich by to nešlo a vše na nich stojí a padá ,což tvůrci pochopitelně ví a i když se snaží zapojit agenty nové ( co kdybychom mohli pokračovat ) ,Ti staří jsou divákovi stále na očích.Scénář jednotlivých dílů přebíhá od klasické konspirace a mimozemského dramatu ,až po mírnou parodidi sama sebe ,na čemž je vidět ,že tvůrci neztráci smysl pro humor a stále je to baví.Na můj vkus možná trochu víc odkrývají a tím trochu mizí ono tajemno a záhadno ,to je ale dáno dobou ,která pokročila a ono "diváku přemýšlej sám" trochu vymizelo a vše se radši servíruje naplno a hned.Naštěstí s tím tvůrci šetřili ,takže výsledek je velmi slušný a uspokojivý.Myslím ,že pro fanouušky původního seriálu je to povinnost a budou spokojeni a Ti noví uvidí klasiku v novém kabátě ,které většina přijde na chuť a hlavně zapátrají a pustí si epizody původní.Jinak vše ostatní je precizně zvládnuté ,včetně hudby a vizuálních efektů ,pro televizi plně dostačujících.Po chvíli přemýšlení a pozorování záhadných světel nad domem ,dávám 80% a říkám si ,jak nám muže s cigaretou ty cigarety nějak vysušily.

• 21.2.2016  21:35
    Atentát (TV seriál) (2015)

Seriál Tv Nova ,který volně navazuje na Expozituru a prakticky pokračuje v jejich zajetých kolejích.Tedy kriminálního dramatu ,který se zabývá propojení politických a podnikatelských špiček.Nebudu se zde zabývat pravděpodobností atentátu na českého prezidenta ,či jinou politickou dedukcí.Každý víme ,že politika je prostě svinstvo a je li to či ono možné ,nebo jen fantazie tvůrců ,nechť posoudí každý sám.Budu hodnotit jen seriál jako takový a filmařskou práci tady odvedenou.Předně scénář Josefa Klímy a Janka Kroupy je opravdu skvěle napsaný ,patřičně dramatický a zajímavý.Je tu hodně postav a orientovat se naplno ,znamená vše opravdu pečlivě sledovat.Navíc se seriál odehrává ve více časových rovinách ,takže divák musí být opravdu pozorný.Celý děj je zajímavě napsaný a opravdu napínavý.Na každý díl jsem se těšil a byl opravdu napnutý ,jak to bude pokračovat a to je vlastně účel televizního seriálu ,no ne?Naprosto nechápu negativní komenmtáře tady ,zřejmě klasické české pozerství.No nic.Neříkám ,že je vše naprosto dokonalé.Přece jen se místy nacházejí drobné chyby v logice a při tom množství případů i chyby v postupu či vyšetřování ,ale na druho stranu nejde o nic zásadního a v tom objemu a počtu postav to i trochu chápu.Režie je slušná ,ale místy chtělo malinko zlepšit tah na branku a trochu se vyvarovat dialogů ,které přece jen v českých podmínkách mohou působit směšně.Herci jsou standartně dobří a příjemně jsem si je užíval ,včetně Jana Krause jako prezidenta či Marka Taclíka jako jeho poskoka.Hlavní duo Jaškov-Vagnerová je uvěřitelné a velmi příjemné.Velmi kladně taky hodnotím exteriéry ,slušné akční scény ,kameru ,zvuk a hudbu.Takže celkově vzato je to dle mého jeden z nejlepších seriálů TV Nova a to bez pardonu a já dávám jasně prezidentských 80% a jdu omrknou ven ,proč už tam druhý den stojí to divné auto.

• 19.2.2016  22:08
    Případy 1. oddělení (TV seriál) (2014)

Dalěí český kriminální seriál , inspirovaný skutečnými kriminálními případy.Je to znát už na výběru námětů a scénáři jednotlivých dílů.Je to skutečně precizní práce a myslím ,že přesně takhle má vypadat klasická kriminálka.Žádné nesmyslné akce ,honičky a další věci ,které hezky vypadají v televizi ,ale v reálu se to většinou nedějeTo patří do akčních filmů či seriálů.Případy 1.oddělení jsou velmi realisticky zpracovány a myslím ,že se velmi blíží skutečné práci policie a vyšetřovatelů.Proto budou někomu připadat nudné a zdlouhavé.Pokud ale někoho baví klasické hledání stop a vyšetřování ,bude nadšen ,stejně jako já.K tomu navíc vynikající herci ,kde jsem si moc užíval Ondru Vetchého ,Boleslava Polívku a Miroslava Vladyku ,ale celkové herecké obsazení je opravdu vynikající.Stejně jako kamera ,zvuk a hudba.Také mě potěšila precizní koncepce seriálů ,výběr exteriérů a nepostradatelný humor mezi vyšetřovateli.První řada je opravdu excelentní a druhá nic nezůstala dlužná té první a přesně kráčí v zajetých kolejích.Jasnou Sherlockovskou dedukcí dávám 100% ,protože výtek nemám a jen říkám směrem k České televizi-jen tak dál.

• 24.1.2016  15:02
    Vraždy v kruhu (TV seriál) (2015)

Další z řady českých kriminálních seriálů ,který si na pomoc přibýrá astrologii a pohybuje se v klasických schématech detektivního vyšetřování.Scénáře Ivy Procházkové jsou slušně napsané i když místyx trochu přiškrcené a trochu méně pravděpodobné ,díky pomoci astrologie ,takže spoustě diváků to bude připadat přitažené za vlasy.Já říkám-proč ně?Samotného mě astrologie baví a zajímá a vím ,že se v ní hodně skrývá a že porozumět jí ,nám dává další možnost myšlení a nový rozměr pohledu na vše okolo sebe.Tři hlavní kriminalisté jsou trochu nestandartní řekl bych ,ale možná o to víc jsem si je užíval.Ivan Trojan je prostě skvělý ,stejně jako Richard Krajčo a Hana Vagnerová jako vášnivá astroložka a pomocnice při vyšetřování.Jednotlivé díly jsou příjemně natočené , zajímavé a celkově slušně pojaté.Neříkám ,že jde o nějaký majstrštyk ,ale rozhodně se jedná o slušnou a nadprůměrnou podívanou.Režie Ivana Pokorného je poměrně slušná ,i když místy by to chtělo větší tah na branku a detailnější přístup.Za dobře napsaný seriál ,herce a příjemné kriminalistické chvíle u televize a taky za astrologii dávám ve stínu Urana i Jupitera za asistence Neptina 70% a jdu se mrknout na můj horoskop ,co mě čeká a nemine.

• 23.1.2016  17:46

Rok 2016 bude jasně rok Lídy Baarové.Příběh jedné z nejkrásnějších českých hereček naší filmové historie skýtá námět na hned několik filmů a tak autoři stáli před problémem co vypíchnout a jak to vtěsnat do filmu jednoho.A to je úkol nelehký.Scénáře se zhostil Ivan Hubač a tam začíná trochu kámen úrazu.Někteé části života Baarové jsou rozvleklé a ač nezajímavé ,film se jimi zabývá poměrně dlouho.A ty zajímavěvější odsouvá na pokraj a na spoustu otázek vůbec neodpovídá.Nebudu se tady zabývat tragédíí osudu Lídy Baarové ,to už jsem napsal v komentáři "Zkáza krásou" ,zajímá mě jen a jen filmařina ,ale pár slov si neodpustím.Za životní tragédií mohla samozřejmě ona doba ,pak rodiče Lídy Baarové ,které přehlíželi a jakoby nevnímali ,co se děje a absolutní touha po slávě.A když je touha po vítězství tak silná ,že se neohlíží na nic ,je jistá jedině prohra.Tolik k životu a osudu jedné herečky.Co se týče scénáře ,je samozřejmě poměrně zhuštěný ,aby odpovídal možnostem filmařů a stopáži filmu.Problém jsem měl s některými postavami ,protože jsou historicky velmi známé.Takže ač Pavel Kříž hraje Hitlera excelentně ,slova ,která jsou mu vkládána do úst působí často směšně a komicky.Na druhou stranu je tady Goebles vykreslen jako zamilovaný a skoro neškodný blázínek.Další trochu problém je s němčinou a i když chápu předabování a Viktor Preiss se moc snaží ,opět to vyznívá směšně.Jinak všechny herce jsem si užíval-od Táňi Pauhofové ,přes Simonu Stašovou a Martina Hubu ,až po Pavla Kříže ,Karla Markovicse. Jirku Mádla a Zdenu Procházkovou jako vypravěčku celého příběhu).Některé scény jsou opravdu skvěle natočené a velmi emotivní (např.tzv. Křišťálová noc) ,některé scény naopak působí poměrně levně a například milostná scéna u krbu s ohněm a rádoby erotickou agónií je opravdu strašná a vůbec nechápu ,co režiséra k téhle scéně vedlo..Rozpočet osmdesát milionů je myslím na kostýmní velkofilm o smétánce té doby slušná suma a mělo by to být znát na celém filmu.První polovina filmu je poměrně zdlouhavá ,ta druhá už slušně odsýpá ,ale celkově je film neucelený a spousta věcí vůbec nevysvětluje nebo se jim vyhýbá ,což je škoda.Zas ale tak hrozný ,jak se tu dá přečíst rozhodně není.Filip Renč je slušný rutinnér ,ale žádné eso a takový je i film.Chvílemi mi připadá ,jakoby režisér na své stoličce nechal ject film samospádem a chvílemi nevvěděl kudy kam.Takže velký kostýmní film a největší české očekávání tohoto roku se nenaplní u většiny diváků ,to je jasné ,ale já jsem nic velkého neočekával a proto jsem byl vcelku průměrně spokojen.Trochu víc jsem čekal od hudby Ondřeje Soukupa ,která podle mě moc napovídá divákovi a chybí jí ona Soukupovská síla a srdečnost.Jsem u něho zvyklý na majstrštyk a tohle to prostě nebylo.Po chvíli přemýšlení dávám 55% ,hlavně za herce ,výpravu ,kostýmy a zvuk.A rozhodně to patří mezi to lepší ,co v českých vodách vzniká.Ámen.

• 23.1.2016  17:07

Helena Třeštíková je ,myslím ,bezesporu jedna z našich nejlepších dokumentaristek.Pro dokument žije a dokumenty prostě umí ,stejně tak ,jako vybírat si zajímavá témata a lidi pro dokument vhodné.To Lída Baarová určitě je ,stejně tak jako celý její život.Nebudu tu rozebírat a mluvit o jedné životní tragédii ,toho bylo napovídáno dost a myslím ,že většina chápe onu těžkou dobu a situaci v níž se život Lídy Baarovíé odehrával.Zajímá mě a vždycky bude onen filmařský pohled a zručné ruce režisárky ,které kouzlí a vypravují k nám divákům.Vcelku se mi film líbil ,ale byl jsem přece jen trochu zklamaný.zejména tím ,že režisérka si příliš často pomáhá dobovými materiály a tak spíše než o jedné herečce ,je film o době v které žila.A také nepřestnostmi ,kterých se film dopouští (Wanka ,Kopecký ,Lamač ,Slavínský atd.).To by se dokumentu stávat nemělo.Stejně tak výpověď samotné Baarové je útržkovitý a roztěkaný a neucelený.něčemu se věnuje příliš ,něčemu vůbec a tady měla nastoupit režisérka a věci a myšlenky utřídit a ucelit ,což se bohužel nestalo.Jinak je dokumet vcelku příjemně natočen a jistě se stane výpovědí té doby ,vhodné pro výuku do škol ,či připomenutí jedboho životního osudu na pozadí největších politicklých změn v Evropě v průběhu dvacátého století.Dávám 60% bez bázně a hany a jdu se mrknout na film Filipa Renče ,abych mohl srovnávat a zjistit ,jestli se v u nás kostýmním velkofilmům daří.

• 6.1.2016  19:51

Na Tarantina jsem se vždy díval ,jako na člověka ,který vyrostl na akčních filmech a westernech staré doby ,miluje film a snaží se to vše dát do svých filmů.A díky jeho způsobu vyprávění jako na šíleného primitiva z videopůjčovny.To označení ,které mu někdo dal opravdu sedí.Jeho osmý film je toho dalším důkazem.Westernové drama ,podivně splácané ,jehož základní zápletka stačí tak na jeden bakalářský příběh obalená opravdu skvělou hudbou Ennia Morriconeho ,nádhernými exteriéry v první půlhodině filmu a dobře vybranými herci.Toť vše.Tarantinovských dialogů je tu přehršle ,ale těch vtipných opravdu málo ,zato je tu opět mnoho krve a rozstřílených hlav ,až si říkám ,jestli si pan režisér neléčí nějaké komplexy z dětství na nás divácích.Po celkem slušné natočeném začátku se děj přesune do jedné chaty ,kde prakticky zůstává po celý zbytek filmu a doplňuje to jen mnoiho a mnoho dialogů ,málo vtipu ,hodně brutality a krve ,čímž se režisér snaží doplnit velmi chudý a slabý příběh a výsledek je opravdu velmi a velmi slabý.Díky svému jménu se mu podařilo sehnat poměrně slušnou sumu peněz a film natočit na superširoký filmový 70 mm formát ,který mu sice sluší a kterým chtěl navodit staré časy ,leč naprostá většina diváků film uvidí v běžné digitální kvalitě a extra šíři si neužije.A k tomu naprosto nepříčetná stopáž 167 minut degraduje film o další level níže a ještě více ukazuje slabiny scénáře a celého filmu.Tarantino je skvělý filmař a umí vyprávět příběh a pohybovat s lidmi v něm ,ale tady neudržel své megalomanství na uzdě a odvyprávěl nám příběh vhodný tak do televize na jednu povídku.Takže jednu hvězdu dávám za skvělou hudbu ,druho za nádherný zasněžený začátek a Kurta Rusella a Samuela L.Jacksona a necelou třetí za výpravu ,kostýmy a zvuk ,takže podtrženo sečteno dávám 50% a vřele doufám ,že hned tak někdo nedá Tarantinovi peníze na další film a on bude hezkou chvíli přemýšlet ,že brutální bláboloviny na plátno prostě nepatří.Halelujá.

• 6.1.2016  11:31

Romantická komedie se špetkou emancipace ,o tom ,abychom se nevzdávali a kráčeli za svými sny.Je opravdu velmi příjemně napsaná ,sympaticky zahraná a lehce a příjemně režírovaná podívaná.Vždycky se na ní rád podívám.je to klasika osmdesárých let ,které definují přesně takovéhle komedie.Dnes už bohužel nikdo nic takového nenatočí.Je to klasika žánru ,vkusná a opravdu vtipná komedie se skvělými herci a na hlavní trio je opravdu radost se dívat a Melanii fandíme od začátku do konce.A k tomu nás pobaví spousta suprových účesů té doby ,které dnes opravdu vypadají velmi směšně.Mike Nichols vše režíruje pečlivě a s lehkostí sobě vlastní.Chvílemi je trochu nevyrovnané tempo a možná příliš velký důraz na emancipaci ,ale to jsou jen maličkosti.Dávám jasných 90% a jdu se trochu učesat ,abych zapadl.

• 17.12.2015  11:17

Čekali jsme dlouho a dlouho ,ale nakonec se nám Síla v rukou Disneyho a J.J.Abramse probudila.A jak to dopadlo?Inu ,vezmeme to hezky popořádku.Vesmír Star Wars je předaleký a obrovský a možností ,jak navázat na původní trilogii bylo jistě mnoho a byl bych zvědavý ,kudy by se ubíral sám otec Lucas.Na Abramsovi je vidět ,jak miluje Hvězdné války každým coulem a je to také znát na každém záběru filmu a to je pro mě první velké plus.Scénář je velmi precizní a sází na jistotu a hvězdný vesmír.Odkazů na původní trilogii je mnoho ,na tu novou téměř žádné.Je vidět ,že zatímco původní trilogii autiři evidentně milují ,tu novou trošičku ignorují.Takže atmosféra je jako vystřižená z původních Star Wars a chvílemi mi úplně připadlo ,jako bych se znovu ocitl v sedmdesátých letech.Vizualizace filmu je absolutně dokonalá ,to čekal asi každý a je to opravdu pastva pro oči a uši.Brilatní výprava ,triky,kostýmy a samozřejmě zvuk.Vše vyšperkováno do nejmenšího detailu.Opět jsem byl velmi spokojen.Další velké plus ,vlastně obrovské je návrat hlavních postav ,které mají mnohem více prostoru ,než jsem čeka (až na Luka ,ale o tom až později)l a když se poprvé objeví Han Solo ,upřímně jsem zajásal a to velmi.Stejně tak jsem rád opět viděl princeznu Leiu.Obsadit tyhle postavy byl opravdu klíčový a fenomenální tah.Hezky se tak propojily děje a tím pádem je návaznost na původní trilogii lehce vstřebatelná a logická ,o což autorům šlo podle mého především.Ono zavděčit se starým fanoškům a nasbírat ty nové je velmi nelehká věc a J.J.Abrams si to jistě uvědomoval ,když do tohohle šel a moc dobře věděl ,pod jakým tlakem bude.Vsadil na jistotu ,přesnou atmosféru a minimum vlastní invence ,na kterou si podle mého ještě netroufl ,aby neodradil fanoušky a aby je naladil na díly další ,kde se do ní pustí na plné obrátky.Je to vlastně jasné a vcelku pochopitelné.Možná mohl malinko rozpracovat motivy nových postav ,ale ono první film hlavně seznamuje a moc na to nemá čas.Jistě to v dalších dílech bude lepší.Filmový vesmír epizody VII je dokonalý a přesný a to včetně starých známých postav ,mezi kterými stále funguje chemie a stále mají spoustu vtipných hlášek.Hudba Johna Williamse je opět skvělá ,i když tu není tolik nových motivů ,na který jsme zvyklí.Hodně se bojuje ve vzduchu a letecké souboje jsou opravdu fenomenální a vyšperkované do nejmenšího detailu.Moc jsem si je užil a už se těším ,až si je užiju znovu.Nový robot zapadá do plechové rodiny perfektně a staré známé plecháče jsem viděl také moc rád a užíval si je.Diváci budou mít trochu problém s hlavním záporákem.S maskou je skvělý ,jak si jí ovšem sundá ,je to podivný pocit ,že se nedívám na galaktického padoucha ,ale na někoho ,kdo jako padoch moc nevypadá a kterého porazí někdo bez výcviku Jedi ,ale David přece taky porazil Goliáše ,no ne?.Divák je zmlsaný skvěle padouškým Vaderem a Palpatinem a to se věru těžko překonává.Délka filmu vypadá jako mohutná ,ale najednou zjistíte ,že pro vyprávění tak rozsáhlého příběhu je velmi krátká a než jsem se nadál ,byl konec.Takže podtrhnem a sečtem.Síla se probouzí je důstojný návrat do námi tak známého světa ,který je pořád stejně skvělý ,zábanvý a napínavý.Ano přináší zatím minimum nového a ano trošičku logiky v návaznosti na epizodu VI možná někde poletuje ,ale to se jistě posune dál v příštím filmu.Návrat starých známých je perfektní tah a-pozor spoiler-smrt Hana Sola velmi emotivní a i když očekávaná ,tak diváky jistě nechtěná.Luke Skywalker se objeví až na samém konci filmu a neřekne jediné slovo.Jeho podobnost s Obi Vanem Kenobim je čistě náhodná a my už se nemůžeme dočkat epizody VIII.Tak prosím pánové neotálet a pracovat a pracovat.Po chvíli přemýšlení dávám 100% ,jednoduše proto ,že Abrams splnil mé očekávání a těch několik námitek ,co mám ,jsou jen maličkosti.Takže vzhůru do předaleké galaxie a světelné meče sebou.Ten můj se opět probral k životu.Takže ano ,takhle přesně má vypadat skvělý biják ,která navazuje na kult ,ctí ho a umí v jeho stopách pokračovat dále.Děkujeme a ať Vás provází síla na dalších filmech.

• 29.11.2015  12:30
    Všechnopárty (TV pořad) (2005)

Karel Šíp je profík každým coulem.Je vtipný ,inteligentní a naprosto běžná talkshow je v jeho rukách příjemná a zabavná podívaná.Umí se svých hostů ptát ,má inteligentní humor a myslím ,že stále víc a víc dozrává a je radost se na něj dívat.Samozřejmě vždy záleží ,jaké hosty pozve ,ale celkově vzato je to jasně nejlepší a nejzábavnější talkshow.

• 29.11.2015  12:24
    Labyrint (TV seriál) (2015)

Když něco natočí Jirka Strach ,nemusí mít divák strach se na to dívak.A je skoro jedno ,zda je to pohádka ,či mysteriózní kriminální seriál ,jako v tomto případě.Už samotný počin v našich českých vodách je nutno ocenit a to velmi.Sedmidílný seriál je skutečně tím nejlepším v pravém smyslu slova ,co tenhle žánr může nabídnout a to myslím zcela vážně.Takže hezky postupně-scénář Petra Hudského je opravdu precizní ,skvěle napsaný a originální.Možná je malinko víc roztažený ,sedm hodin je přece jen pořádná porce ,ale osobně mě to vůbec nevadilo a nenudil jsaem se ani chvíli.Příběh je opravdu ,ale opravdu mrazivý a napínavý jako bambusové vlákno ,takže divák se nemůže dočkat pokračování.Jirka Strach si jde přesně za svým a přesně ví ,co chce a co divákovi předkládá.Umí nastolit mrazivou atmosféru ,plnou děsivých a temných obrazů a umí i odlehčit a ukázat hlavní hrdiny jako obyčejné lidi.Jeho režie je přesná ,precizní a přesně taková ,jakou tenhle žánr potřebuje.Nenudil jsem se ani chvíli a jen jsem přemýšlel a seděl u televize jako zalitý do betonu.Herci jsou skvělí ,jako je u Stracha dobrým zvykem ,jen snad Stanislav Mayer přece jen za skvělým Jiřím Langmajerem malinko zaostává a trochu mi neseděl Miroslav Donutil jako šéf ,prostě mi na tu roli nepasoval.Vynikající kamera ,výprava ,zvuk a hudba Ondřeje Brzobohatého, jen podtrhují skvěle natočenou atmosféru.Opravdu vynikající podívaná.Ano ,úplně bez chybičky není ,převe jen se tu objevbí několik klišé a trochu nám to tvůrci natahují ,ale to je jen drobné smítko na skvělém podnose.Taky jsem moc rád ,že tvůrci nikoho nekopírují a jdou si svou vlastní cestou ,to je další bod k dobru.Takže ,i když tu malinko výtek mám ,po chvíli se rozhoduji k plnému hodnocení a dávám jasných 90% ,jednoduše proto ,že jde o jeden z nejlepších českých seriálů a to bez pardonu.A když přihlédnu k velmi kvalitnímu zpracování žánru ,který se v našich vodách objevuje tak poskromnu ,je to jasná volba.Takže Jiří díky a už se moc těšíme na další mysteriózno a já se jdu mrknout ,co se to ozývá za podivné klepání ze sklepa.

• 29.11.2015  11:52
    Spectre (2015)

Agent 007 se vrací ve filmu s pořadovým číslem 24 opět v režii Sama Mendese.A jak tentokrát dopadl?Inu velmi dobře a je mi líto všech ,kteří tvrdí opak.To ale neznamená ,že je úplně dokonalý.Hlavní problém tohohle filmu tkví v tom ,že po "Skyfall" ,který byl opravdu úchvatný všichni čekali ,že se to podaří znovu a budeme se opět tetelit blahem.Ovšem každý musí chápat ,že taková konstalace ,jako u "Skyfall" a to,jak se film povedl ,je opravdu vyjímečné a nemůže se to dít pokaždé.To prostě nejde.Ale tvůrci se velmi snažili se "Skyfallem"držet krok a hlavně vráti ducha starých bondovek.Scénář je bondovský jasný ,patřičně napínavý i vtipný se spoustou lokací ,přesně takový ,jaký má bondovka mít.Divák se dozví něco z Bondovy minulosti a taky o několika dalších postavách.Což je dobře.Hlavní problém scvénáře ale tkví v tom ,že je poměrně nevyrovnaný ,co se týče tempa a tak po naprosto úchvatném začátku ,který vypadá jako v jednom záběru ,i když není a je opravdu fascinující ,přichází zpomalení a poměrně dlouhá část politiky a vysvětlování a chvíli trvá ,než námk Bond opět ukáže ,proč je Bond a proč se na něj diváci chtějí dívat.Taky si myslím ,že je scénář malinko víc překombinovaný ,než by na bondovku být měl a přece jen trochu delší.Chtělo to malinko víc stříhat a bylo by to bezchybné pokoukání.To ale neznamená ,že se "Spectre"nepovedl ,právě naopak..Jen prostě ve srovnání se"Skyfall"trochu zaostává.Daniel Craig je skvělý(už jsem si na něj díky "Skyfall"zvykl)a výborně mu sekunduje jak Léa Seydoux ,tak Ralph Fiennes a s nimi i všichni ostatní.Sam Mendez věděl přesně co chce ,takže má film patřičný spád ,skvělou akci,bondovský humor i nadsázku a slušného padoucha.Ne tak skvělého jako ve "Skyfall" ,ale velmi slušného.A i ostatní složky filmu šlapou velmi dobře ,všetně brilantního 4K obrazu a 7.1 zvuku ,který je opravdu precizní a vypiplaný do nejmenšího detailu.Takže já jsem byl spokojen a jen trochu vytýkám délku a možná trochu moc psychologie a politiky ,ale to jsou maličkosti ,takže dávám jasně bondovských 80% ,protože při srovnání se "Skyfall" prostě musím a říkám si ,že už si asi půjdu koupit nové hodinky.P.S.Scény v Praze jsem si opět velmi příjemně užil.

• 7.8.2015  00:06

12 let čekání na temnou budoucnost a jakpak to dopadlo?Inu tak nějak všelijak.Těšil jsem se moc a moc.Jak na Arnolda ,tak na vše okolo a hlavně na pokračující příběh.Něco se zdařilo a něco ne.Takže popořádku.Příběh celkem slušně navazuje na předchozí díly a pokračuje v linii cestování časem ,na který čtvrtý díl zanevřel.Odkazuje zejména na první díl a musím řáct ,že velmi příjemně a překvapivě dobře.Scény související s prvním filmem jsem si opravdu užil.Jinak je na scénáři vidět ,jak moc byl přepracováván a docela by mě zajímalo ,jak vypadaly verze před touto konečnou.Scénář je totiž nejslaběí část pátého filmu.Scénaristické duo totiž kombinovalo a kombinovalo ,až překombinovalo.Časových smyček je tu více a často chvíli trvá ,než se divák zorientuje ,kde že to vlastně je ,což je špatně.To je první kámen úrazu.Ten druhý je udělat z Johna Connora-pozor spojlírek-hlavního padoucha ,což je pro mě absolutně nepřípustné a myslím ,že oba scénáristé trávili hodně času na slunci a trochu se jim to uvnitř ohřálo.To je opravdu úlet a celé špatně.Jinak vše ostatní funguje na výbornou-naprosto skvělý Arnold ,který drží celý film a bez něho by to bylo opravdu velmi špatné .Vynikajíci vizuální stránka ,skvělá kamera ,hudba i zvuk ,ale to jsme asi čekali ,že?Jinak T-1000 v asijské kůži byl vynikající a skvělý nápad.Opravdu velká škoda toho zamotaného příběhu ,jinak by šlo o skvělý film.Režisér se taky kdovíjak nevytáhl a i když akce a technická stránka filmu je zvládnuitá skvěle ,přece jen tu chybí trošku více režijních nápadů a větší tah na branku.kromě Arnolda taky toho trochu zachraňuje humor a hlášky ,kterých je tu docela dost..Hodně přemýšlím a s úcty k Arnoldovi a jeho zubům a k dokonalé vizualizaci a ostatních složek filmu ,dávám průměrných 50% a jsem velmi ,ale velmi zvědav na pokračování.Trochu se ale obávám ,jestl Genisys terminátoří ságu na dlouho neuspí ,nebo definitivně nepohřbí.Jinak je dobré neodcházet s kina s prvním titulkem ,to trochu napoví ,jak že to bude možná pokračovat a ještě je dobré konstatovat ,že 3D je tu zbytečné a jen slouží k většímu tahání peněz z kapes diváků.Takže Hásta la Vista snad u šestého dílu vážení.A modleme se ,aby scénáristé nepobývali opět hodně na sluníčku a terminátoří sága se vrátila na špičku akčního sci-fi ledovce ,kam bezpochyby patří.

• 5.7.2015  21:35

Čtvrté dinosauří dobrodružství ,při kterém se konečně podíváme do otevřeného Jurského parku ,který se stal Jurským světem.Museli jsme si na to více než dvacet let počkat.Těšil jsem se a zároveň jsem byl skeptický.Které čtvrté pokračování se aspoň trochu povedlo?Pak jsem viděl trailer a zase jsem se těšil.A jak to tedy dopadlo?Nejsem spokojen ,jsem nadšen a myslím ,že i Michael Crichton by zaplesal.Scénář je velmi pestrý ,příjemný a nápaditý a režisér Colin Trevorrow ví přesně co chce a jde si nekompromisně za svým.Také je tu jasně vidět Spielbergova prodloužená produkční ruka a s režisérem si evidentně velmi sedli.Příběh je totiž fantastický a zpracování famózní.Vizuálně film bere dech ,ale to asi čekal každý.Ovšem nečekali jsme tak dobrý a napínavý příběh a opravdu strhující děj.Genetická mutace dinosaurů-pozor malý spojler-byl další logický krok ,protože mi lidéí jsme prostě nepoučitelní a pořád budeme mít málo a zase se nám to vymstí a zase do toho půjdeme.Nebudu tu rozebírat etickou stránku filmu a chování lidí,nad tím ,ať se zamyslí každý sám.Koukám hlavně na filmařinu a ta je tady zatraceně dobrá a je to jeden z dalších bijáků ,kvůli kterému chodíme do kina zas a znova a velmi si to užíváme ,protože přesně takové bijáky máme rádi.A moc.Skvěle napsaný a patřičně dobrodružný a napínavý příběh ,perfektní režie ,vynikající kamera(přelety ostrova a záběry z výšky jsou opravdu dechberoucí a moc jsem si je užíval) ,excelentní zvuk vypiplaný do nejmenšího detailu a samozřejmě nádherní dinosauři.No a k tomu skvělí a uvěřitelní herečtí hrdinové.Co chtít víc?Inu ,ano ,nic.Ty komentáře typu tohle a tohle kopíruje Spielberga stejně tak i děj jsou naprosto zcestné a určené jen ke zviditelnění.protože tady každý musí vidět ,jak se tenhle film povedl.A ano ,takhle přesně vypadá blockbuster ,ač to slovo nemám rád.A že je vykradená hudba?Ó pardón ,to vskutku není.Michal Giacchino jí opravdu složil ,ale samozřejmě použil základní Williamsův motiv ,bez kterého by nebyl Jurský park Jurským světem.Je tu tolik skvělých nápadů (až se začne vyráíbět gyrosféra ,budu určitě mezi prvními ,kdo si jí koupí) ,až se nechce věčit ,že se vešli do jednoho filmu a tolik skvělých scén.A když říkám tolik ,myslím opravdu hodně.Osobně jsem byl neskutečně nadšen scénou cvičení raptorů ,útokem raptorů na náklaďák ,únik pterodaktylů z klece a jejich následný útok na dav lidí je opravdu dechberoucí.Pak taky třeba únik nového mutanta z ohrady a samozřejmě závěrečný souboj ,který tu obstará-pozor opět spojleruju-T-Rex ,tentokrát v roli kladného hrdiny.A i když se objeví až v samotném závěru filmu ,zůstane opět nezapomenutelný ,jako v každém díle.Tedy vskutku skvělých scém je tu nepočítaně a už se moc těším ,až si jízdu v parku vychutnám znovu.Je tu spousta nových dinosaurů a opět skvělí dětští hrdinové.A myslím ,že různé rozpravy o inteligenci raptorů můžou vskutku vést jen odborníci ,jinak nejsou na místě a tudíž se stávají zbytečností.Osobně zastávám názor ,že v každé době ,tedy i té Jurské vládl nějaký druh díky své inteligenci a tady to byli zcela urřitě raptoři ,což potvrzují výzkumy za poslední roky.To jen na doplněnou pro šťouraly.Dávám jasných 100% a kdybych mohl ,ještě to zvednu.A teď se jdu mrknout po e-shopech ,jak to vypadá s výrobou gyrosféry.A to by v tom byl čert ,aby se toho nějaký číňan nechytil!

• 10.6.2015  21:42

Třetí filmová výprava do oživlého muzea ,která se velmi moudře přesouvá do muzea v Londýně ,aby dala možnost objevení se nových postav.Ano ,film nic nového nepřináší a opravdu nás ničím nepřekvapí.Jede si ve svých starých kolejích ,jen opět přidává na vizualizaci a tentokrát i trochu odhalije tajemství kouzelné desky(a zase jsme v Egyptě).Film je opět klasickou rodinnou podívanou ,která většinu diváků pobaví a vůbec neurazí.Osobně jsem si tuhle třetí jízdui opět užil a to o malinko ,více ,než tu druhou.Skvělí herci ,které už známe a několik nových,(Hugh Jackman mě opravdu velmi pobavil) a k tomu perfektní vizualizace s několika opravdu vydařenými nápady ,vynikající kamera a opět hudba Alana Silvestriho.Rozloučil jsem se s Robinem Williamsem a i když někteří reptají ,já myslím,že důstojně ,protože jakýkoliv humor mu nebyl cizí.A tady byl přece prezident ,no ne?Přesun do Londýnského muzea byl logický a velmi dobrý nápad a dal vzniknout novým postavám a nápadům.Takže jsem si tuhle třetí noc příjemně užil ,pobavil se a i když muzea zrovna moc nenavštěvuju ,dávám čistých 65% a jdu se mrknout ,co jsem to dovezl za suvenýry z toho Egytpa.

• 2.5.2015  21:18
    Fotograf (2015)

Film režírovaný Irenou Pavláskovou o životě fotografa Jana Saudka.A v roli Jana Saudka Karel Roden.A neznám jediného obyvatelke česko-slovenska ,který by na to nebyl zvědavý.A tak i já sem byl.No a věru ,odcházel jsem spokojen a ne-li nadšen.Ale popořádku.Nejprve je nutno říct ,že i když film mapuje život bouřliváka s ohromnou živelností a nadáním jako takový ,zaměřuje se hlavně na určité pasáže a hlavně určité lidi ,kteří se kolem mistra motali a motají.Nebudu tu rozebírat a psát svoje dedukce o tom ,kdo je jaký a kde je pravda ,to nechť si každý divák rozhodne sám ,ostatně ihned na začátku filmu říká Jan Saudek ,že lidé mají rádi fantazii.A mají?Jako spoluautor scénáře sem možná nějakou fantazii propašoval.A možná vůbec ne.To ale není důležité ,protože život Jana Saudka není námět pro jeden film ,ale skoro pro nekonečný seriál.Scénář je typický pro Pavláskovou ,snaži se skloubit svůj pohled na Saudka ,realismus a onu živelnost a to se jí daří.Režie je precizní ,jasná a přesně si kráčí za svým ,jako ostatně ve většině svých filmů.Je sama sebou a to dává filmu šmrnc a spád a samozřejmě také sám mistr ,který do scénáře vstupoval svými vzpomínkami.Jasně je tu hodně sexu a pro někoho vulgarit a trochu zvráceného světa ,ale to snad bez toho nejde ,ne?Píšu to jen proto ,že mě tu trochu zarážejí některé komentáře ,jako by dotyčný vůbec nevěděl ,na jaký film jde.Takže je to prosím pěkně životopisný film o známém českém fotografovi a bouřlivákovi.Ano?Vůbec mi připadne ,že místo ,aby se zde řešila filmařina a film jako takový ,píše sem každý ,kdo umí dát prst na klávesnici a tím pádem je tu více než polovina blábolovin od lidí ,kteří filmu vůbec nerozumí a jen se tu zviditelňují.No ,budiž jim to přáno.Jen chci říct ,že komentář má něco říct o fimařině a filmu jako takovém.A tady je filmařina zatraceně dobrá!Námět zajímavý a velmi ,scénář precizní a patřičně živelný ,režie tvrdohlavá a přesná a k tomu vynikající kamera ,hudba a herci a to především Karel Roden)samozřejmě)a Marie Málková(pro mě opravdový objev roku).Takže by vlastně člověk nevěděl ,co má ještě víc chtít.Ale pár připomínek mám.Irena Pavlásková toho chtěla zahrnout do scénáře mnoho a tak někdy děj utíká jak splašený a děje se toho moc a pak najednou zvolní a jednu drobnost řeší příliš dlouho.Celková stopáž filmu je na takový žánr přece jen trochu moc a chtělo by trochu stříhat.Milovníci Jana Saudka si přijdou na své v prodloužené televizní vverzi ,takže kinoverzi bych přece jen malinko zredukoval a určité momenty tím víc vypíchnul.Takže dávám jasných 80% a beru svůj osobní foťáček a vyrážím na ulici ulovit nějakou tu momentku.Takových čistých filmů po filmařské stránce opravdu není v českých vodách mnoho.

• 7.3.2015  23:36

Andy a Lana Wachowski nenatáčejí jednoduché filmy.Po "Atlasu mraků" ,což je jedna z nejsložitějších a nejtěžších knih pro zfilmování ,co jsem kdy četl si vymysleli a napsali Jupiter.A musím říct ,že po shlédnutí traileru jsem se dost těšil.No a o to více jsem byl zklamán.Divákům je opět servírován nádherný vizuální zážitek ,to bezesporu a to včetně skvělého 3D.A místy je to opravdu dechberoucí podívaná (ostatně 170 milionů dolarů musí být někde znát).Je tu spousta skvělých a nádherných scenérií ,spousta perfektních a nádherných detailů a akcí.A také perfektně promakané a navržená vesmírná plavidla.Trochu to odkazuje na Hvězdné války a trochu na další filmy ,jako je třeba Duna nebo Pátý element (ani jednomu ale nesahá ani po kotníkové kůstky ).Takže ano ,to se povedlo ,stejně jako kamera a hudba.Tím to ale končí ,vše ostatní je odfláknuté ,jak to jen odfláknuté být může.Nechápu ,jak si mohli sourozenci myslet ,že jim tohle projde a lidi se na to pohrnou.Základní námět je chaotický ,vůbec není vysvětlená mytologie světů a vesmír a vše ,co s tím souvisí.Scénář je odfláknutý ,jednoduchý a spoléhá jen na efekty a základní prvky Space opery ,což by mi nevadilo ,kdyby ovšem stál za něco příběh ,ten je ale děravý ,jako vesmírné řešeto a chaotický.Je tu několi slušných nápadů a scén ,děj ale přeskakuje tam a zase sem a divák je nejdřív zmatený ,pak nic nechápe a pak už chce ,aby byl konec.Herci jsou nemastní ,neslaní ,ostatně není divu ,nemají co hrát.I když na některých je vidět ,jak moc se snaží(Sean Bean).Nedivím se ,že Natálie Portman odstoupila ,tohle by jí neslušelo a musím říct ,že MIla Kunis mi tu vůbec neseděla a nic jsem jí nevěřil.Je to vesmírný příběh o ničem ,zabalený v nádherném pozlátku s namalovanými srdíčky na obale.Nic víc ,nic míň.Za tu práci týmu na vizuální efekty a například za scénu se včelami dávám s přimhouřenými očkami 50% a doufám ,že příští film Wachowskich mě potěší mnohem a mnohem víc.Jdu si pustit Indyho a připomenout si ,jak vypadá skvělý a nestárnoucí příběh.A dám si u toho pořádný hrnek kafe s obrovským kopcem šlehačky.Halelujá!!!!!

• 25.1.2015  17:53

Úplně normálních a příjemných českých komedií ,které si na nic nehrají je jako šafránu.A tak každá jen trochu slušná česká komedie je přivítána s nadšením.A je tomu tak i u režijního debutu Tomáše Svobody.Jeho komedie je poměrně slušně napsaná ,děj je jednoduchý a předvídatelný ,ale je tu dost prostoru pro vtipné dialogy a humorné situace.Film drží nad průměrem především herci a to jak ta mužská část ,tak ta ženská.nejvíc jsem si užil Davida Novotného,Zuzku Norisovou ,Bolka Polívku ,Evu Holubovou ,Davida Matáska ,Lenku Vlasákovou ,Andreje Hryce a Jitku Čvančarovou.Je vidět ,že film je bavil a užívali si to.Další věc ,která film zvedá je to ,že ač je poměrně jednosuše napsán ,je svižný a těží z úplně obyčejných životních eskapád ,který může zažít každý z nás.Příběh čtyř přátel ,kteří vlastní bazén ,kde hrají vodní pólo ,který jim posléze hygiena zavře a oni zkouší jak dál a jeden z nich dokonce v bazénu i bydlí je opravdu komediální a vtipný.Velmi slušně jsem se bavil a jsem rád ,že takovéhle filmy ,které si na nic nehrají a chtějí jen bavit a slušně bavit jsou a doufám ,že budou.Je jich totiž žalostně málo ,zatímco těch depresivních je přehršel.Všechny složky ,včetně kamery,střihu a hudby plní svůj účel.Svět zaplněný postavami tady funguje bez problémů.Možná by někdo řekl ,že je o ničem a jednoduchý a že chtělo to a to víc rozvinout.pak už by to možná nebyla komedie ,ale drama.Je tu spousty situačního humoru ,vtipných dialogů a scének a divák se směje ,aniž by se styděl a tak to má být.Osobně bych se snažil trochu více zapracovat na příběhu a rozvinout ho a to včetně spousty okrtajových postav ,ale to je jen taková malá připomínka.Bez problémů a s úsměvem dávám 80% a teda nikdy jsem na dně bazénu nespal.Jaképak to asi je?

• 5.1.2015  22:01

A je dobojováno moji milí.Třetí Hobit a šestý film středozemě skončil a divák hodnotí a přemítá.Tedy pěkně od začátku.Jsem velice rád a děkuji Peterově režii ,že Hobita přiblížil Pánu prstenů a nenatočil vcelku jednoduchou a mísrty trochu infantilní ,ale nádhernou knihu ,bez sebemenší invence.To je myslím hlavní a důležitá věc ,protože tím Hobita proměnil v celkem temný epos ,kde se na konci opět utkají armády bojovníků.A jak tedy dopadl závěr celé trilogie?Myslím ,že opravdu famózně ,i když několik výtek přece jen mám.Třetí díl Hobita začíná tam ,kde druhý skončil ,takže samozřejmě vydat se na něj bez znalosti předchozích dílů je holý nesmysl.Jackson se opět drží knihy jen opravdu rámcově a v hlavních rysech a spoustu toho přidal a hlavně hodně zhoustnul atmosféru.Což se samozřejmě zarytým Tolkienovcům líbit nemusí ,ale já osobně říkám ,že to filmového Hobita pozvedlo.Je tu spousta vysvětlovacích prvků ,aby se Hobit lépe propojil s Pánem prstenů ( pozor malý spoiler-Sauron a souboj s Galadriel a Sarumanem , konec filmu a plánovaný odchod Legolase za Aragornem ,atd).Celý film je samozřejmě a opět dokonalá vizuální podívaná ,která opět ukazuje posun a kvalitu digitálních triků a filmové postprodukce.Je to skutečná pastva pro oči a uši.Nádherné exteriéry ,skvělá a uchvacující kamera ,vynikající zvuk a opět sklvělá hudba Howarda Shorea.Samozřejmě ,jako při každém velkém filmu se tu najde několik chyb.Tak předně mě mrzí velmi náhlé objevení zeměžroutů a poté jejich náhlé zmizení.Je to škoda ,těšil jsem se na ně a čekal ,jaklé to budou vizuální orgie.Nebyly a to bez nejmenšího vysvětlení.Ovšem doufám ,že si to v rozšířené verzi vynahradím.Těch několik dalších úliteb příběhu (zvon ,stojící věž atd.)jsem filmařům prominul a nijak je nepitval.Ve velkém příběhu se to ani nemá ,pokud to nepřekročí únosnou mez ,což se tady nestalo.Příběh samotný ubíhá krásně a citlivě jako splašený a vyústí ve velké finákle ,které si musí užít snad každý.Choreografie bojů je skvělá a elfů obzvlášť.Opravdu jsem se těšil a moc jsem si to užil.Chtělo by se mi opět říct ,že mě mrzí to ,že se do Středozemě v novém příběhu už nepodívám ,ale už to neřeknu ,protože i když si myslím ,že Silmarillion může chtít zfilmovat jenom blázen tak já jednoho znám ,viď Petere Jacksone?Předpokládám ,že už touhle knihou listuješ a hlavně se prosím zaměř na Druhý věk Středozemě a souboj Isildura se Sauronem.Tohle totiž musíme vidět úplně všichni ,no ne?Takže celkově bych trilogii Hobita zhodnotil jako parádní podívanou a přesto ,že to je útlá kniha pro děti ,stal se z ní skvělý film ,který se stal příjemným a skutečným bratrem Pána prstenů.Děkujeme Petere a ještě jednou a pane Tolkiene též.Po chvíli přemýšlení a srovnávání dávám 90% za těch několik drobných chybek a zeměžrouty a už se moc těším ,až si pustím všech šest filmečků pěkně chronologicky za sebou.To bude ale filmová mňamka ,že ano?P.S A teď se jdu mrknou ,co to plave pod ledem v našem rybníce.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28