Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Takže k nám přichází páté dobrodružství Dr.Jonese a s ním poslední dobrodružství Harrisona Forda . Čekali jsme dlouhých 15 let ,teda o trochu méně než na dílo čtvrtý a vyplatilo se ? Ano a velmi ,ale popořádku . Začátek filmu nás zavádí do roku 1944 , kde je Indy opět v rukou nacistů (teda ,ještě že ty nacisti a komunisti existovali ,jinak bychom měli po padouších) a se svým kolegou po čemsi pátrá .Pro tyto účely musel být Indy digitálně omlazen ,což se stalo posbíráním starých záběrů a digitalizací Fordova obličeje . Výsledek je fantastický a plně funkční a nemám co bych k tomu dodal víc . Tím je pro kritiky řečeno vše .Oba samozřejmě uprchnou a cosi spatří a děj se přenáší do konce šedesátých let ,kdy Indy učí a chystá se na odchod do důchodu . Je to ale Indy ,tak vše bude jinak .Navštíví ho kmotřenka ,dcera kolegy z první části filmu a společně začnou pátrat po dvou částech artefaktu ,který sestrojil kdysi Archimedes a který umí najít trhliny v čase a proniknout jí .Ano ,je to onen nástroj osudu ,jak samotný název filmu napovídá . Za zády mají samozřejmě partu padouchů ,kteří chtějí artefakt taky a tak tu máme opět klasického Indyho dobrodružství-spousta lokací ,spousta honiček ,nějaké ty hádanky a nezaměnitelný archeologův humor . Je to opět parádní jízda od začátku do konce . Perfektní a funkční scénář ,vyníkající režie .Poprvé nerežíruje mistr Spielberg ,ale otěže po něm přebírá James Mangold a opravdu před ním musím smeknout ,protože ctí žánr jako takový ,ctí a respektuje  postavu Indiany Jonese a je vidět ,že miluje předešlé filmy a snaží se zachovat onoho ducha předešlých filmů a spojit to s moderní filmařinou dnešní doby . A sakra se mu to daří . K tomu perfektní výběr lokací ,skvělé a nadupané honičky a samozřejmě nezapomenutelný Indyho humor .Chemie mezi Fordem a Waller Bridge je skvělá a některé scény opět vejdou do historie-útěk na koni do metra ,nahánění auta  "tříkolkou" a taky -pozor spoiler-průlet letadla časovou trhlinou na samotném konci filmu .Ano ,pátý film ctí veškeré atributy starého ,dobrého Indyho a vnáší do něj nového ducha .Ono to ani jinak milí škarohlídi a kritici nejde ,víte ? Indy stárne a není mu už třicet a film se vyvíjí a nejsme v  osmdesátých letech ,to by nic nefungovalo ,ano prosím ? Takže film ani tak vypadat nemůže ,jasné ? Jsme už v jiné době a s jinými nápady a možnostmi . Musím jen říct ,že se nedivím tolikrát předělávanému scénáři ,protože , pokud byl od začátku daný tenhle artefakt jako nápad pro film ,není vůbec jednoduché ho uchopit a napsat nápaditý a srozumitelný příběh ,který nesklouzne do blamáže  a bude napínavý ,dobrodružný a ještě navíc bude ctít legendu a se ctí se s ní rozloučí . A tady se to opravdu povedlo a na 100ˇ% . Ale abych se jen nerozplýval ,pár připomínek mám .Je tu mnoho a mnoho trikových záběrů a na některých je vidět ,že se přece jen trochu spěchalo ,což u také produkce chápu a za druhé mě padouši připadali jako parta podivných blamážníků kteří neumí do pěti počítat a jejich vůdce Mads Mikkelsen jakoby nebyl Indyho hoden a ani neví , kdy byl upálen Mistr Jan Hus . To jsou ale jen maličkosti v kontextu celého filmu a vezmu -li v úvahu ,že se jedná o nejdelší Indyho dobrodružství ,které má opravdu dvě a půl hodiny ,musím říct ,že se s tím tvůrci poprali se ctí a velmi důstojně se s legendou rozloučili ,za což jim budiž nekonečná sláva. A ještě k tomu se tu objeví i Rhys-Davies jako milovaný Salláh a Karen Allen jako milovaná Marion , bez kterých by rozloučení s Indym nebylo stoprocentní .Takže je to opravdu jedna velká jízda a perfetní rodinná ,dobrodružná podívaná na kterou se budeme koukat zas a znova a když se-pozor spoiler-Indy téměř na konci filmu přenese dva tisíce let zpět v čase do doby ,kterou mnoho let studoval a chce tam zůstat ,je to fantastické ,dojemné a nádherné zároveň . Opravdu perfektní .Dávám jasných 100% a Harrisone moc Ti děkujeme ,že jsi pro nás hrál tuhle postavu a vdechl jí život a duši .Jsme Ti za to neskonale vděční . Howgh!!!Teď se jen budeme modlit , aby byl nástupce aspoň z poloviny tak dobrý a příběh jakbysmet .No pánové a dámy s Disney-překvapte nás!!!

Avatar: The Way of Water (2022)

Po 14 letech se vracíme na Pandoru ,abychom se podívali ,co bude dál . Inu a jak to tedy dopadlo ? Dle mého na výbornou ,ale hezky popořádku. Vracíme se na Pandoru k rodině Jacka a Neytiri ,kteří spoilu mají tři děti a spokojeně si užívají života ,až se jednoho dne objeví opět pozemšťané ,kteří si hodlají brát co chtějí ,jak my lidi umíme a Jack je nucen svůj nový domov bránit . Vrací se ale i hlavní padouch , tentokrát v modrém těle ,kterého žene ale hlavně pomsta a tak Jack vyhledá úkryt pro sebe a svou rodinu u nového kmene ,aby zabránil válce .To se ale nestane a Jack je nucen opět bojovat a tentokrát ne jen o život svůj ,ale celé svojí rodiny. Příběh opět celkem jednoduchý ,ale stále velmi funkční . Tady podotýkám pro pošklebovače "jednoduchých příběhů" ,že je to zde nutnost a Cameron je těžký profesionál a moc dobře ví ,co dělá. Ano kopíruje sebe a spoustu dalšího ,ale dobře ví jak a proč .Divák se na Pandoře potřebuje rozkoukat a ,zžít se s ní ,dívat se a poslouchat a složitý děj by ho od tohohle jen odváděl a neplnil by tak svojí funkci . A každý ,kdo tvrdí něco jiného si lže do kapsy . Pandoru nám Cameron servíruje v tom nejlepším smyslu a každého tvora zde poznáváme nejen tak nějak zevrubně ,ale velmi detailně včetně spousty maličkostí. Vizuální stránka je opět dokonalá a Cameron opět ukazuje ,jak se točí opravdový biják. Výprava ,vizualizace ,obraz a zvuk je na prvotřídní úrovní a Cameron opět posouvá laťku o level výše.Perfektní plynulost celého filmu dociluje tím ,že na běžné záběry používá standartní 24 fps a na akční scény 40 fps ,čímž je celý film absolutně stejně plynulý a detailní a je to opravdu nádhera .Kamera Russella Carpentera tomu ještě přidává a chvílemi se opravdu tají dech ,co nám Cameron servíruje , i když samozřejmě vstupujeme do známého světa a wow efekt už není takový . Ovšem scény pod vodou  a vůbec ve vodě ten wow efekt opět přivolají. To je opravdu bomba a veliká !!!! Je to parádní filmová jízda od začátku do konce a ano trvá 192 minut a každá vteřina je zde potřebná pro diváka a využitá. Opět pro námitkáře dlouhých filmů podotýkám ,že je to zde nutnost .Cameron potřebuje ,aby divák na Pandoře pobyl a žil s příběhem a na to mu ani dvě hodiny ,ani dvě a půl nestačí ,takže délka je opravdu oprávněná a Cameron přesně ví co dělá a vše má přesně svůj řád a čas.Poslední poznámku dávám s tím ,že tohle je opravdu NUTN0 vidět a prožít v kině ,jinak to nemá žádný význam a smysl .Tohle je totiž jedinečný biják a věřím ,že tímhle vrátí Cameron diváky do kin a my mu za to děkujeme. Tohle žádná sebevětší televize či domácí projektor nenahradí .Halelujá!!! Dávám jasných 100´% a pokud bych mohl ,dal bych víc. Takhle má vypadat film pro kino ,kde se divák tetelí blahem a bude na to dlouho vzpomínat .Takže Jamesi děkujeme a už se velmi těšíme a tetelíme na trojku!!!!

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

První Princeznu zakletou v čase jsem si velmi užil a byl to svěží závan do českých pohádkových vod a proto jsem se na druhý díl velmi těšil.Opravdu velmi . Inu a zklamán jsem nebyl ,ale hezky popořádku.Druhý díl nás přímo vrhá do děje a soustředí se především na alchymistku Amélii ,která je tentokrát zakletá v čase a nikoliv princezna ,ale to vůbec nevadí . Na začátek chci říct ,že napsat ,protlačit ,zafinancovat a pustit se do takovéhle pohádky v českých vodách chtělo velké odhodlání ,hodně peněz a velké filmové srdce . Takže všichni a zejména Petr Kubík ,jako spoluscénárista a režisér mají můj velký obdiv.Výsledek je totiž plně a to opravdu srovnatelný se současnými světovými filmy žánru a to včetně Marvelovek a Hollywoodu . A to myslím mluví samo za sebe. Inspirace zejména Marvelovkami ,ale i třeba Pánem prstenů je tady zřejmá a jasná. Je to opravdu rozmáchlá fantasy podívaná se vším všudy.Děj navazuje na první díl a Amélie střeží runu času ,jednu ze základních a na všechny má samozřejmě zálusk pěkný padouch ,který už má být dávno mrtvý ,ale jak se ukáže ,není. Alchymistka za pomoci princezny a prince a spousta dalších se vydává do bájného města ,kde je poslední runa a tu svojí střeží a tají.Je to vzácná runa času získáná v prvním filmu a Amélie se snaží čas ovládnout a posunovat ,ale něco za něco a tak jí to začíná pomalu měnit. Ano podobnost s Frodem a nesení prstenu je zřejmá ,stejně jako podobnost s kameny nekonečna a co se týče obrazového a vizuálního zpracování ,musím všem vyseknout hlubokou poklonu ,protože každá scéna ve filmu vypadá fantasticky a skoro bych řekl ,že není záběr ,kde není použit nějaký speciální efekt .Autoři se tu opravdu velmi rozmáchli a tak nejen efekty ,ale i lokace a kamera a hudba působí opravdu fantasticky. I když by se mohlo zdát ,že jde o americkou fantasy v českých hradech a zámcích , ale není tomu tak.No a herci jsou skvělí a kdo má rád Elišku Křenkovou ,užije si jí dvojnásobně ,neb runa času nám jí ukazuje dvakrát a pokaždé jinou a často obě najednou.Humorné vsuvky většinou obstarává duo Písařík-Ouvín a musím říct že velmi příjemně a pohodově ,nikoliv trapné. Není to sice tak originální jako díl první ,ale je to daleko rozmáchlejší temná fantasy se vším všudy ,kde se malé děti možná budou trochu bát a kde i čarodějnice z prvního dílu bude mít poměrně velkou a důležitou roli. Přibyl nám tu příjemný Vojta Kotek a hlavní padouch v podání Jana Jackuliaka je opravdu démonický a patřičně chtivý moci.Možná bych malinko vytknul časté přeskakování v ději a mnoho záblesků ,i když je tu čas hlavním pánem ,myslím ,že méně je někdy více..Ale to je proti všemu opravdu v menšině.Prostě slušný scénář ,perfektní vizualizace ,zvuk a kamera ,k tomu vynikající herci a patřičná dávka napětí i humoru.Chvilku jsem zvažoval hodnocení vzhledem k prvnímu dílu a nakonec dávám plných pět a 90% .Je to opravdu nádherná podívaná a byl jsem více než spokojen .Ježíšku ,co to tu mám zase na té ruce pane Zachu?

Spider-Man: Bez domova (2021)

"Spiderman-Man : Bez domova"přímo navazuje na "Spider-Man : Daleko od domova".Je to druhý film ,který s tímto hrdinou vidím a tentokrát jsem byl věru nadšen.Úplně ne zase tolik scénářem ,ale těmi nápady.Pojďme tedy postupně otevřít novou složku.Na konci minulého filmu vyzradí Mysterio Peterovu identitu a přesně tady pokračujeme a samozřejmě má Spiderman velký problém.A tak vyhledá starého známého ,ano Doctora Strange ,aby mu pomohl.Ten vyvolá opravdu silné kozlo (vůbec jsem netušil ,že tohle umí) ,no a to se malinko zvrtne.Otevře se multivesmír  a začnou se objevovat postavy z jiných vesmírů.To jest z minulých filmů se Spidemanem a jiné verze Spidermana samotného.A to je přesně to ,co mě bavilo nejvíc a je to naprosto úžasný nápad.Nutno podotknout ,že divák musí disponovat alespoň střední dávkou fantazie a mít otevřenou mysl ,aby vše pochopil a měl z toho aspoň nějaký požitek.Takže sledujeme lovení uteklých padouchů ,kde pomáhají všichni všetně Doctora Strange a vidíme ,jak se stávající vesmír rozpadá a spějeme do finále ,kde Strange použije další mohutné kouzlo ,aby smazal to předešlé a uchoval Peterovu identitu v naprosté tajnosti.Bohužel ho musí vymazat i ze vzpomínek jeho nejbližších.Je to poměrnš složité ,co?:) Ale to jen tak vypadá ,je to totiž velmi a velmi dobře napsané a režírované ,takže se divák nikde neztrácí a je popostrkován v ději přesně tak ,jak má.Perfektní výprava ,vizuální stránka fimu ,zvuk a hudba je jen doplněk k tomu všemu.Prakticky nemám ,co bych vytknul ,včetně vyníkajících herců a to tu uvidíme spoustu starých známých.Opravdu jsem si to moc užil a byl nadšen a myslím ,že si to užije věru celá rodina..Dávám jasných 100% ,páč nemohu jinak no a potitulková scéna ,která nás připraví na Doctora Strange 2 je opravdu fantastická ,takže se moc těšíme ,jak nám to bude celé pokračovat a vlastně už se nemůžeme dočkat.

Stranger Things (2016) (seriál)

Protože nám řádí koronavirus a rok 2020 kinům vůbec nepřál a nových filmů bylo jako šafránu ,musíme se bohužel poohlídnout jinde.Osobně jsem zvolil Netflix a jedním z hlavních důvodů byl právě seriál "Stranger Things".Tenhle důvod mě nezklamal a zřel jsem opravdu poctivou seriálovou pecku ,která rozhodně patří mezi to nejlepší ,co lze v televizi vidět.Ale popořádku..Mysteriózní fantasy seriál s hororovými prvky a pořádnou dávkou tajemna ,kde hlavní prim hrají trochu starší děti je především skvěle vymyšlený a skvěle napsaný.Matt Duffer a Ross Duffer přesně ví ,co dělají a co chtějí divákovi říct.Tajné experimenty ,podivná laboratoř a ještě podivnější malá holka.A dějí se tady opravdu velmi divné věci.Seriál má perfektní tah na branku ,precizní režii ,ač se na režísérské stoličce střídá několik lidí a opravdu skvělou atmosféru.Na každý díl jsem se fakt těšil.Je to až neuvěřitelná pocta osmdesátým letům a všemu ,co tehdy bylo ,včetně odkazů na nejlepší osmdesátkové filmy (Návrat do budoucnosti ,Nekonečný příběh atd.)Pamětníkovo srdce opravdu zaplesá.A další důvod ,nenechat si tohe ujít je ,kromě skvělých dětských herců ,Winona Ryder ,kterou tady spousta lidí objeví a spousta jí objeví už podruhé jako já.Je tady opravdu skvělá a fantastická a její výkon patří mezi to vůbec nejlepší ,co jsem v televizi viděl.K tomu sklvělé nápady ,vynikající kamera a hudba a taky skvělá vizualizace.Naprosto nemám co bych vytknul ,takže dávám jasných 100% a za tohle Netflixu opravdu děkujeme a teda to nechápu ,co je to zase s těmi žárovkami:):):)

Princezna zakletá v čase (2020)

Pohádka má v našich luzích a hájích velkou tradici a čeští filmaři po ní sahají pravidelně.Protože je to ale žánr náročný a drahý ,neobjevuje se tak často a v posledních letech obzvlášť.Na každou se proto velmi těším a nebylo tomu jinak ani tentokrát.I když už z traileru bylo vidět ,že režisér Petr Kubík se nevydá cestoui klasické české pohádky ,ale svou vlastní.A tou se taky vydal.je to takový mix žánrů ,kde sice vévodí pohádka ,ale velmi se prolíná s fantasy žánrem ,který má poměrně často navrch ,místy je také trochu komediální a místy zase dost temná.Námět je vcelku prostý a není to nic nového pod sluncem - princeznu Ellenu jako miminko zaklela zlá čarodějnice a kletba se má vyplnit v den jejich 20-tých narozenin.A tak se čeká a čeká. A Ellena zjistí ,že po dovršení onoho věku se den jejich narozenin neustále opakuje.A pořád a pořád.Troufám si tvrdit ,že režisér si pořádně nastudoval filmy ,které si také pohrávají s časem a které si dle mého s tím poradily mistrovsky a to "Návrat do budoucnosti" a "Na hromnice o den více".V druhém jmenovaném dokonce hlavní hrdina též uvízne v časové smyčce a neustále se mu opakuje ten samý den.Scénář se řídí pravidly časové smyčky a velmi se snaží ,aby vše bylo uvěřitelné a logické.Myslím ,že všichni tři scénáristi odvedli skvělou práci , i když někdo namítne ,že nejde o nic origináolního a já zase namítnu, proč by muselo?Důležité je zpracování a to se tady opravdu povedlo.Ellena musí najít a poznat ,jak to všechno zastavit a vrátit do normálu.Inu ,jak prosté.Ale svěřovat se tady komukoliv je samozřejmě velmi těžké.Pochopí to jen dvorní alchymista ,který kdysi ochránil Ellenu časovou runou a tak hned věděl ,koli uhodilo.Elleně zdatně sekunduje mladý princ v podání Marka Lambory , koneckonců hlavní motiv je jak jinak láska a její pobočnice , v podání Elišky Křenkové.Na těch třech leží hlavní břímě uvěřitelnosti celého příběhu.A myslím ,že se s tím poprali skvěle.Eliška Křenková místy Natalii Germani ,která hraje princeznu Ellenu mírně zastiňuje ,což ukazuje ,jak jsem už dávno věděl ,že je to opravdu skvělá a nadaná herečka.Skvěle jim sekuinduje Roman Zach jako alchymista a musím říct ,že jsem si ho moc užil a jeho hůl taky.Opravdu není nepodobná té Gandalfově.Vše vyústí až v závěrečný souboj ,který je opravdu perfektně natočený a samozřejmě se taky několikrát opakuje ,než dojde k finálnímu.I když jde o pohádku ,tudíž je jasné ,že musí končit dobře ,měl jsem o hlavní hrdiny strach a to je velká deviza ,která pak nakonec převážila v mém hodnocení onu pomyslnou ručičku výše.Teď budu malinko vytýkat a ne proto ,že musím ,ale proto že to tak prostě je.Předně je pohádka opravdu zbytečně dlouhá.115 minut je na takový příběh velmi a slušelo by mu o takových 15 minut méně , i když upřímě říkám ,že sám nevím ,co bych vystřihl ,ale prvních 50 minut ,kde se opakuje neustále onen den a pomalu se vše vysvětluje ,může chvilkami nudit.Ale plně to vynahradí druhá polovina ,jkterá je opravdu perfektní a bezchybná.Musím pochválit kameru Pavla Koppa ,která dělá co může ,aby si divák přišel na své ,stejně tak i hudbu ,která je také skvělá.Vizuální stránka ,která je neméně důležitá ,je perfektní a triky opravdu vynikající.Českou pohádku jsem si tak po dlouhé době (od "Andělá páně 2") velmi a velmi užil a chvilinku se zamyslím a dávám jasných a zasloužených 100%.Teda co to tady najednou na ruce mám za divné písmeno.A jak se najednou třpytí.Hmmm.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Hvězdná sága ,trvající celá desetiletí se nám uzavírá.A jak to tedy celé dopadlo?Předchozí epizoda ,které se ujak režisér JIohnson rozdělila diváky na dva nesmiřitelné tábory.Režisér se chopil látky podle sebe a nověji ,takže na jednu stranu tu bylo spousta nového ,na druhou stranu tu byla rezignace na historii a na to ,co myslím na téhle sáze baví nejvíc a to je její síla.Na poslední epizodu se do režisérské stoličky vrací J.J.Abrams ,studio tedy vsadilo na jistotu.A celá sága se tedy vrací ke klasickému stylu vyprávění.nevyhneme se tak trochu recyklaci a trochu i kýči ,ale s grácií a velkým filmařským srdcem a umem.Hned na úvod chci říct ,že se tenhle komentář bez spoilerů prostě neobejde ,takže čtěte až po shlédnutí filmu.Završení celé ságy je opravdu fantastická podíváná a jedním dechem dodávám ,že je to excelentní filmařina a je zde na hodnoceních vidět ,že diváci už jsou zhýčkaní a nevědí ,co by vlastně chtěli.Vzestup Skywalkera je přesně takový film ,jaký jsem si přál, aby byl.Příběh pokračuje tam ,kde minulou epizodou skončil a dozvíme se zodpovězení na spoustu otázek ,které diváky roky trápily.Ano ,Abrams se vrací ke kořenům Star Wars a tak trochu balancuje na tenkém ledě ,protože navazuje na svou vizi v Epizodě 7,kde mu to Johnson Epizodou osmou značně stížil.Musím říct a to bez nejmenších výtek ,že si s tím Abrams poradil opravdu dobře a to ,jak ukončil přiběh Leiy díky nepoužitým záběrům ,i když je Carrie Fisher po smrti ,zaslouží opravdu obdiv a poklonu.Takže příběh je klasický a rozšiřuje nám známý vesmír a je jasné ,že se nebude líbit všem ,ale Abrams se podle mého snažil ,seč mohl.Objevení Palpatina ,jako hlavního padoucha ,který tahal za nitky ,je vcelku logické a tak trochu jsem v to doufal a předpokládal to.Stejně tak použití zničené Hvězdy smrti.Obojí je geniální tah a opravdu velmi logický.Kameraman Den Mindel se snažil ,seč mohl ,aby završení ságy bylo opravdu epické a skutečné se mu to velmi podařilo.Samozřejmě mu velmi podstatně pomáhá CGI , ale výsledek je skuitečně skvostný ,stejně jako hudba ostříleného matadora Johna Williamse.Člověk by řekl ,že už nic nového tady přinést nemůže a hluboce by se mýlil.Hudba je opět skvělá a fantasticky posloucvhatelná.Stejně tak se nedá nic vytknout výpravě a excelentnímu 4K obrazu a 7.1 zvuku.Fantasticky se na to dívá a fantasticky se to poslouchá.To bez pardonu.Samozřejmě trochu výtek mám ,to ani jinak při tak velkém filmu nejde.Především je to poměrně dost postav a tak děj zběsile poskakuje sem a tam a opravdu žádá od diváka soustředěnost každou vteřinu ,jinak nepochopí nic a ujdou mu zásadní monenty.Prostě sem tvůrci chtěli nacapt hodně ,ale věděli ,že už mají jen jeden film.Takže za mě vynkající a důstojné završení ságy rodu Skywalkerů.Včetně závěrečné bitvy a závěrečného souboje ,to je opravdu fantastická podívaná.Dávám jasných 100% ,nejen proto ,že si to završení ságy zaslouží ,ale hlavně proto ,že jsem byl s touhle filmařinou velmi a velmi spokojen.

Avengers: Endgame (2019)

Rok jsme čekali ,abychom zjistili ,jak se vše vyvine po Infinity war.Přichází End Game ,takže je jasné ,co se bude dít.A mělo by to být velkolepé.A bylo.Ale hezky od začátku.Marvelovský vesmír dospěl po více než deseti letech a více než dvaceti filmech do bodu ,kdy jedna kapitola končí ,aby se mohla otevřít jiná.A musím říct ,že co scénaristé tady dokázali je skutečně neuvěřitelné.Celé dlouhé roky s množstvím filmů budovali bod po bodu vesmír ,obsazovaliu postavami a vdechli jim život a charakter a pak je začli spojovat a propojovat.Vše perfektně sedí ,má svojí logiku ,nápad ,šmrnc a hloubku.Když si uvědomím ,že tohle se někomu podařilo předělat na základě sešitových komiksů ,hluboce smekám a opravdu hluboce.Celý scénaristycký tým Marvelu by měl být placen zlatem a hodně bych se postaral ,aby mi nikdo neutekl ,protože bez nich by nebylo to ,co je teď.Stejně tak režiséři-pochopili ,co je potřeba a nastavili jasnou cestu ,kde je vše naprosto dokonalé , precizní a oddané celé myšlence příběhu.Ano ,jasně ,je to komiks a neubrání se místy kýči a trochu více barevnosti ,to tady ale nejsou vady ,ale klady ,to je jasné jako saharské slunce.Byl tady vybudován hluboký vesmír píď po pídi a s obrovskou dávkou umu a srdce a proto se tomu tak daří (narozdíl třeba od DC).Tak ateď k End Game.Začínáme tam ,kde skončila Infinity war a kde lusknutím Thanosova prohnilého prstu zmizela polovina lidstva.Divákovi s trochou filmové inteligence bylo jasné ,stejně jako mě ,kudy se bude příběh ubírat a jak zbylí hrdinové budou pokračovat v boji ,aby zachránili svět.Ano ,bylo to jasné-nezbyde než cestovat časem a přibrat další ,již známé posily ,které v Infinity War neúřadovali.Opět a to velmi důrazně podotýkám ,že je třeba znát všechny Marvelovské filmy ,aby bylo vše pochopeno a aby si ro člověk opravdu užil.Budeme se pohybovat v několika známých časech a místech a jen znalý a důkladný divák si vše užije naplno.Tvůrci si tu cestování časem vyložili po svéma úplně nově a stejně tak i časový paradox ,narozdíl třeba od "Návratu to budoucnosti" ,který je a vždy bude brán jako vzor filmů hýbajících časem.Film je rozdělen do takových tří částí-první je spojování a hledání jak ,druhá je hledání kdy a kde a třetí je závěrečná bitva.První dvě části jsou víceméně komorní ,dialogové a trochu i dramatické.Třetí část je ohromující ,velkolepá bitva o osud lidstav ,která se na plátně jen tak nevidí.A to do písmene.Celý film jsem si užil ,jako už dlouho nic a dlouho jsem se těšil ,až budu moci napsat takovýhle komentář a Avengerům držel palce.A ono se to povedlo.Naprosto dokonalé a to tak ,že o malinkatých výtkách a drobnostech v logice prostě nebudu psát ,protože tenhle film si to nezaslouží ,protože naprostou většinu ostatních filmů převyšuje o víc než jeden level.Takže perfektní a precizní scénář ,dokonalá režie s velkým komiksovým srdcem ,vynikající kamera a hudba a perfektní výprava a vizuální efekty.K tomu skvělý herecký tým.Nutno podotknout ,že je tu asi 20 hlavních postav z nichž každá tu má prostor a svůj kus pro sebe a dalších 20 vedlejších postav ,které se ve filmu také objeví.Podruhé smekám před scénáristy ,protože dát dohromady tenhle cirkus a pak ho ukočírovat bez ztráty logiky v dějia postav je opravdu nadlidské úsilí.Tady to ale dokázali a završili tak naprosto dokonale jednu filmovou kapiotolu.Občas jsem si připadal jako ve videohře ,každá postava má svůj charakter a um a aby zvítězili ,musí se spojit a naprosto a dokonale spolupracovat.Sledovat to bylo úžasné a místy dechberoucí.je tu taky spousta vtipu a hláček a samozřejmě dojde i na slzy a kdo tvdrdí ,že ne ,ten jednoduše lže.Ano opustí nás několik havních hrdinů ,což jsme tušili ,jen jsme přesně nevěděli ,kdo.Teď už to víme a proto múžeme tušit ,kdo a jak se objeví v dalších Marvelovkách , o které strach nemám ,pokud je bude vytvářet stejný scénáristický tým ,co doposud.Musím říct ,že jako původně nekomiksový divák jsem nadšen a je jasné ,že si to budeme pouštět zas a znovu a zas a znovu se budeme smát a plakat.Dávám jasných 100% ,protože víc nemohu a říkám jen - Děkujeme ! Děkujeme ! Děkujeme !P.S.A ještě jednou musím smeknout před reklamní kampaní na tenhle film.Ani finální trailer nic neprozradil a záběry v něm byly v naprostě většině z první půlhodiny filmu ,takže nic neprozradily a do poslední chvíle tudíž nikdoi netušil ,jak to vlastně bude.A tak to má být.A i za tohle děkujeme:):):)

Avengers: Infinity War (2018)

Komiksový vesmír je mohutný ,velkolepý a ohromující.Stejně jako tenhle film.Třetí dobrodružství Avengers ,tedy všech komiksových hrdinů pěkně pohromadě.A když říkám všech ,myslím opravdu všech ,takže se nám ke starým známým přidávají noví známí včetně Spidermama ,Doktoira Strangea a taky třeba Black Pantera a Stážců galaxie ,ano čtete správně.Všichni se tu potkají ,protože nepřítel je tak mocný ,že je potřeba všech a každého..Ihned na začátku podotýkám ,že je před shlédnurím tohohle filmu dobré a vlastně nutné shlídnout všechny ostatní komiksovky ,tedy sólovky jednotlivých postav.Jen tak je možné vše pochopit a nechat se unášet novým příběhem bez problémů a dokonce odhadnout děj následující ,ale o tom později.Už od prvních Avengers jsem tajně doufal ,že je scénaristé zasadí do příběhu s padouchem ,který bude stát za to a bude skoro nemožné ho porazit.A to se mi tady splnilo.Hlavního padoucha samozřejmě známe a ano Thanose jsme už viděli v několika jiných filmech a kdo kouká vždy do konce titulků ,jak radím ,tušil jako já ,kdo že padouch bude a co chce.A on má opravdu hezkou rukavici a do té zasazuje všechny kameny vesmíru a až je bude mít všechny ,udělá cokoliv lusknutím prstu.Výborný nápad pro padoucha a na film ,nemyslíte?Ano je to neuvěřitelná jízda od začátku do konce a hned první scéna je ohromující a fantastická ,stejně jako třeba scéna ve Wakandě ,kam se opět podíváme a spoustu dalších.Film přímo navazuje na třetího Thora ,kde byl zničen Asgard a zachránivší letí na obrovské lodi a ta se stane první Thanosovou obětí hned na začátku filmu.Scénář je skutečně brilantní a perfektně napsaný a vzdávám hold tomu,jak nejen žije se všemi postavami a nezapomíná na ně,ale vše má logiku a spojuje se tu mnoho pavučinek s ostatních filmů a tohle ukočírovat je opravdu mistrovský kus.Oba režiséři skutečně ukázali ,jak moc je to baví ,co že na filmu každou vteřinu vidět a jak přesně ví ,co chtějí.Perfektní scénář ,mistrovská režie a vynikající kamera ,hudba a precizní zvuk.Vlastně ani nemám ,co bych vytknul.Herci jsou skvělí a absoluitně přesvědčiví a vše je dynamické ,uvěřitelné a opravdu velkolepé a při tom ,jak je u těhle filmů zvykem ,zbyvá čas i na humor a vtip a není ho tu zrovna málo.To obstarávají především Strážci Galaxie ,ale nejen oni.Velmi moudře byl tenhle příběh rozdělen na dva filmy.Ano ,jasně ,už slyším ty hlasy volající proč a že peníze a tak.To přece víme ,ale tady je vše tak velké a rozsáhlé ,že by se to do jednoho filmu opravdu nemohlo vejít.Navíc na koncí získá Thanos všechny kameny a začně svoje dílo a v tom film končí a samozřejmě po titulkách máme ještě něco navíc ,ale je to mrazivý a opravdu děsivý konec a teď se dostávám k tomu ,co jsem psal už na začátku ,kdo poctivě koukal na všechny filmy ,tuší stejně jako já ,kde bude záchrana světa a kdo bude zasahovat.Hraničí to téměř s jistotou a věřím ,že se scénáristé nedopustí žádného balastu a budou v téhle rozjeté a absolutně perfektní jízdě pokračovat.Dávám jasných 100% ,protože prostě jinak nemohu a co je to zase venku za řev.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Steven Spielberg nájm servíruje svůj další film ,tentokráte podle knihy Ernesta Clinea .Příběh je vcelku prostý.Země roku 2045 ,kde je virtuálná realita běžnou součástí života a jistý počítačový expert umístil dovnitř virtuálního světa tajné ingredience a zemřel a všichni se snaží je najít.Už sám námět je vynikající a má úžasný nápad ,ale v rukách Stevena Spielberga se proměňuje v absolutní klenot.Je až neuvěřitelné ,co tenhle pán ve svých letech dokáže a je vidět ,že má opravdu nevyčerpatelnou studnici nápadů.Jeho mysl je lehká a svěží a čerstvá ,jakoby vůbec nestárla(díkybohu) a díky tomu můžeme sledovat jedno z nejúžasnějších akčních sci-fi posledních let.Ano.Je to jedna velká úžasná podívaná od začátku do konce.Spielberg nám tu servíruje tolik nápadů ,že bych si myslel ,že je ani nejde nacpat do jednoho filmu,Ale jde.Dokonalá vizuální stránka budoucnosti ,perfektní kamera ,střih a zvuk je u Spielberga samozřejmostí ,ale stále nás nepřestane překvapovat a udivovat ,jak je filmařsky dokonalý a čistý.Výborní herci ,včetně těch dětských (jak je u Spielberga opět zvykem) jen dokreslují úžasnou atmosféru celého filmu.A pro ty ,co hrají počítačové hry-jako jsem třeba já-je tu ještě jedna přidaná hodnota navíc a to je právě svět počítačových her a jejich vývoj.Je tu taky spousta a spousta odkazů na spousta filmů ,které ani nejde všechny vyjmenovat. Byl by to pěkně dlouhý sloupec Za všechny ale jmenuji určitě "Osvícení" ,kde zaplesá každý fanoušek Stevena Kinga a kde se odehrává čast virtuálníáho děje.A tohle vše nám Spielberg servíruje s neuvěřitelnou lehkostí ,citem pro děj ,napětí a obrovským filmařským srdcem.Je to rodinná dobrodružná podívaná bez absolutní chyby se vším ,co má taková podívaná mít.Možná budou mladší diváci tápat po odkazech na klasiku a Ti starší zase tochu ve virtuálním světě ,to je ale správně ,tím se oba světy vlastně propojují. Takže dávám jasných 100% a Stevene náš milý ,opět děkujeme a úplně vidím tu virtuální realitu třeba v takovém Resident Evilu.Víte o čem mluvím ,že?No ,to nás čekají pěkné věci.P.S.Opravdu bych prosil madam Spáčilovou ,aby už se věnovala něčemu jinému ,než psaní "rádoby" kritik.Je totiž vidět ,že je v nových filmech úplně mimo.Ano ,jasně ,má právo na osobní názor ,ale dát tomube filmu 65% ,protože nehraju počítačové hry a tudíž tomu nerozumím je vskutku velmi omezené ,jak lidsky ,tak odborně.Halelujá!!!!!!