Doba ledová 2: Obleva (2006)

Pokračování"Doby ledové",kde nám trochu taje a to i scénáristicky.Příběh pokračuje ve stejném ,rodinném duchu,je opět vcelku funkční a příjemně komediální a především opět pro děti.Scénář je velmi jednoduchý,neoplývá žádnými extra nápady a komediálnost je zachována zejména díky novým postavám a tolik populární veverce,která tu má opravdu dostatek prostoru.Místy je samotný příběh trochu rozbředlý a mírně nudí,ale díky novým postavám si toho cílová skupina ani nevšimne.Dospělý divák se bude bavit o trochu méně,než v prvním filmu,ale je to pořád vcelku příjemná podívaná,která je vizuálně dokonalejší ,než její první bratříček.Osobně jsem byl celkem spokojen,i když to lepší být mohlo.Dávám příjemně oblévajících 65% a veverka je prostě nesmrtelná.

Doba ledová (2002)

Dnes již klasický dobrodružně-komediální animák,kterým tvůrci od Foxů vrátili diváky do Doby ledové.Příběh je vcelku jednoduhý,ale perfektně funkční a nechybí v něm napětí,emoce a humor.Všechny postavy zvláštní partičky jsou perfektně napsané,včetně ,dnes již velmi populární hladové veverky.Vizuální stránka není úplná bomba,ale je velmi příjemná a funkční,stejně jako hudba.I když film ocení zejména mladší divák,i ten starší se bude skvěle bavit a rád se na příběh o vrácení lidského mláděte rodičům,podívá znovu.Foxové sice nedosáhli kvalit největších pecek od Pixaru a třeba ještě"Shreka",ale velmi důstojně se zhostili ledového řemesla,kterému k úplné dokonalosti chybí trochu méně předvídatelný příběh a trochu více nápadů i mimo veverku.Dětské publikum bude tenhle příběh milovat.Dávám jasně ledových 90%,hlavně za nápad,zpracování a veverku.A nemohu tady nevyzdvihnout český dabing,který je opravdu fantastický!

Lov lososů v Jemenu (2011)

Režisér Lasse Hallström tentokrát sáhl po knize Paula Tordaye a natočil romaticko-komediální drama,které je velmi příjemné,hřejivé a milé a jehož základní myšlenka-chov lososů v poušti-je úplně praštěná.Pokud divák tuhle myšlenku přijme(já říkám,proč ne?Kdopak ví,co se honí hlavami šejků?),tenhle film si opravdu užije,pobaví se a z kina bude odcházet s pocitem příjemně a srdečbě stráveného času.Ano,základní myšlenka filmu je vskutku šílená,ale skvělí herci jí dodávají na uvěřitelnosti.Emily Blunt a Ewan McGregor jsou skvělý pár a chemie mezi nimi je opravdu cítit.Perfektně je doplňuje Kristin Scott Thomas a Amr Waked,jehož šejk je opravdu roztomilá a zajímavá postava.Scénář je velmi příjemně a citlivě napsán,místy je velmi vtipný a místy velmi romantický.Samozřejmě dojde i na fundamentalismus,ale opravdu jen velmi krátce.Režisér točit filmy pořád umí a dokáže diváka stále zaujmout a bavit ho.Doplní-li to skvělá kamera a hudba,jako tady,je divák spokojen.Tedy hlavně divák romantický,který si užívá romantiku,vtip a skotský přízvuk Ewana McGregora.Pro ty ostatní toho tady moc není.Ovšem pro návštěvu kina ve dvojici je tohle jedna z nejlepších příležitostí za poslední dobu.Osobně jsem byl velmi spokojen a užil jsem si to a šejkovsky se bavil.Snad onen romantický vztah mohl být více naplněn,stejně jako motivace některých postav.Nebylo to ale nic podstatného,takže dávám lososích 80% a jdu se mrknout na ten rybníček na zahradě,jestli by z něj šla udělat lososí farma.

Konfident (2011)

Slovenský režisér Juraj Nvota se rozhodl natočit historické drama s mírně komediálními prvky o radioamatérovi,který "musel"pracovat pro StB.Námět filmu vychází ze skutečného příběhu slovenského radioamatéra,nalezeného v archivech.Režisér si povolal spousta českých herců a moc dobře udělal,protože jsou to právě oni,kdo filmu vdechují realičnost a příběhovou uvěřitelnost.Scénář je poměrně slušně napsán,i když mi tu přeci jen trošku chybí nějaká nosnější linie a silnější tah na branku.Chvílemi se ve filmu jen střídají jedna scéna za druhou a chybí jm gradace.Režie se to snažila napravit a nutno podotknout,že Nvotův citlivý přístup,byl zvolen správně.Trošku více chtělo zapracovat na postavách,protože některé jsou až trestuhodně nevyužité(např.Goldflam).Taky chtělo více ucelit příběh,který se chvíli tváří jako komedie,pak trágédie a pak zase drama a tohle přebíhání mezi žánry chce opravdu mistrovský přístup a ten jsem tady i přes velkou snahu nemalezl.Film je samozřejmě o normalizaci a o lidech v ní žijící a ukazuje ,že to byla doba mnohobarevná,složitá a zlá.Herci-zejména trio Mádl-Vetchý-Budař-jsou skvělí a opravdu jsem si je užil.Jirka Mádl opět ukazuje,že není jen komediální herec a moc mu to sluší.Dále bych vyzdvihl vynikající kameru a musím říct,že jsem byl celkem spokojen.Několikrát se divák i zasmějě a několikrát bude nevěřícně kroutit hlavou,co se mohlo dít.Ale to k takovýmhle filmům patří.Chvíli jsem s hodnocením váhal,ale díky tomu,že téma bylo uchopeno slušně a citlivě a taky díky skvělým hercům dávám bez problémů 70% a doufám,že už nás nikdo poslouchat nebude.

Věra 68 (2012)

Kdo z Československa by neznal Věru Čáslavskou.Tenhle dokument je velmi komplexní a velmi důstojný a to i po filmařské stránce.Olga Sommerová přesně ukazuje jak má ucelený dokument vypadat a podává divákovi komplexní obraz o životě naší nejúspěšnější sportovkyně.Je to opravdu velmi silný a emotivní příběh ženy,která se nesmazatelně zapsala do Československých dějin a i přes to,co dokázala,byla odsunuta na odstavnou kolej a nebylo jí dopřáno rozdávat dál sportovní radost a um.Opět to ukazuje na zhovadilost komunistické moci(halelujá) a Olga Sommerová se s tím poprala velmi citlivě a při tom razantně.Odvedla perfektní dokumentární práci,ke které jí skvěle pomáhá kamera Olgy Špátové i soukromý filmový archiv samotné sportovkyně.Myslím si,že tohle by měl vidět každý-od devíti do devadesáti devíti let,aby pochopil ,co člověk může dokázat,jakou může mít sílu a že ho nezlomí sebenesmyslnější politická moc a zhůvěřilost.Opravbdu skvělý a precizní dokument,který vzbuzuje úctu a respekt.Nemám,co bych namítal a dávám jasných 100%.P.S.Setkání na premiéře filmu bylo takové,jaké jsem čekal-paní Čáslavská je velmi skromná a usměvavá žena,díky které můžu být hrdý na to,že jsem Čech.

Prometheus (2012)

Ridley Scott se vrací s Vetřelcem,kterého vlastně stvořil a svým režijním mistrovstvím redefinoval v roce 1979 žánr.Tohle jistě stačilo k tomu,aby se všichni fanoušci a milovníci filmu nemohli dočkat dalšího Scottova Vetřelce.A všichni jsme byli jako na trní.A čekali.A vyplatilo se?Scott uchopil téma trochu jinak,než si mnozí mysleli.Vše tady směřuje k jednomu slovu-evoluce.To je jasný základ celého filmu.Nejdřív ze všeho je nutné říct,že ho uchopil skvěle a tak ,jak se na filmového mistra přelomu 20. a 21.století sluší.Osobně jsem se nejvíc bál jednoduchého děje a vyskakování a nahánění vetřleců,které by už nemohlo přinést nic nové.To se naštěstí nestalo.Ale přece jen to úplně geniální není.Takže popořádku.Film časově spadá před prvního"Vetřelce"z roku 1979 a tak jsme všichni čekali,jak se objasní vznik téhle rasy a spoustu nezodpovězených otázek okolo.To se vyplnilo jen zčásti.Scott sice perfektně doplňuje již vzniklý vesmír o další prvky a pomocí několika propojovacích můstků navazuje na vetřelčí svět a geniálně stvořenou mytologii,ale na spousta otázek neodpovídá a nechá diváka,aby přemýšlel sám.A také pokládá spoustu otázek nových a to zřejmě čekal jen málokdo.Vesmírná loď Prometheus se vydává na vzdálenou planetu prozkoumat původ lidské rasy a první třetina filmu je tak dokonalá,jak jen může být.Scott je tady ve svém živlu a ukazuje divákovi přesně to,co chce vidět a proč je takový mistr.Je tam spousta skvělých nápadů,momentů a je to správná sci-fi podívaná.Po příletu na neznámou planetu se nám v plné kráse opět představuje H.R.Giger a jeho rukopis je vskutku nádherný a dechberoucí.Takže druhá třetina filmu,kdy dochází k průzkumu planety je také brilantní a mistrovská,i když možná trochu víc komorní,než mnozí čekali.Já si myslím,že je ale přesně taková,jaká být měla.Vizuálně je to opravdu něco,co se ve filmu hned tak nevidí a divák se opravdu tetelí blahem.Poslední třetina filmu se žánrově změní na klasický akční horor,jehož prvky tu samozřejmě nemohou chybět,ale já jsem si je představoval trochu jinak.Film v téhle části balancuje na béčkové hranici,i když poměrně slušně.Pro mě je to ale nejslabší část filmu,kterou částečně zachraňuje až konec.Pár lekaček si tu divák užije,ale kdo čeká vyskakování vetřelců z děr,bude velmi zklamán.Kdo čeká vizuálně nabité sci-fi s dobrým příběhěm,bude nadšen.Osobně si myslím,že je dobré jít na film nezasažený reklamní masírkou.Je to pak mnohem čistší zážitek.Co se týče herců,byl jsem velmi spokojen i když tu spíše vytvářejí křoví.Michael Fassenbender je opravdu skvělý android,stejně tak i Noomi Rapace jako archeoložka hledající odpovědi.Charlize Theron je správná tvrďačka a role jí sedí.Občas jsou v ději mírné logické dropauty,ale to u tohohle typu filmu není nijak závažné,pokud to není příliš přehnané.A to tady není.Spíše se občas nějaké postavy chovají trochu nelogicky a chvílemi tak nějak,jako by nepobrali moc rozumu.A občas jako malé děti.A to je vlastně pro mě jediná slabina filmu.Protože i onu akční a vyvražďovací část jsem si celkem užil.Takže celkově je to opravdu vizuálně strhující podívaná se skvělou kamerou,zvukem a efekty.Hudba mohla být možná trochu dynamičtější,ale to je jen otázka vkusu.Najdeme tu spousta vetřelčích atributů a najdem odpovědi i na spousty otázek.Ale spousty nových vyvstává,protože si samozřejmě producenti nechali otevřená dvířka pro pokračování.To bychom samozřejmě moc vidět chtěli,aby se nám celá mytologie hezky uzavřela a opravdu jsme konečně poznali celý vesmír.A taky se moc těším na režisérský sestřih,který jistě "Prometheus"časem dostane.Kdo chtěl výborné sci-fi,po kterém rád přemýšlí,bude uchvácen a nadšen.Pro ostatní to bude skvělý vizuální zážitek,kterému možná něco k úplné dokonalosti chybí(že by možná nějaký ten vetřelčí kabrňák?).Osobně jsem byl velmi spokojen a místy uchvácen a nadšen,zejména díky nápadům a vizualizaci.Takže dávám 80% a Ridley děkujeme.

Moje letní prázdniny (2012)

Akční drama,které je mnohem víc dramatem,než akčním filmem,i když pár velmi slušných akčních momentů si tu divák užije.Mel Gibson se tu předvádí coby prvotřídní zlodějíček,chycený mexickou pohraniční stráží a poté odeslán do "vězenského ghetta",které nahrazovalo vězení a mělo svůj "specifický"řád.Vězení El Pueblito je totiž takový "stát ve státě".Samotný příběh je vcelku tuctový,ale celkem příjemně napsaný a řemeslně slušně režírovaný.Postava Mela Gibsona je celkem sympatická,občas padne nějaká vtipná hláška a má patřičný nadhled.Sympatické je také to,že se Gibson nesnaží za každou cenu na sebe strhnout pozornost a díky tomu je celé vyznění filmu příjemné a ne nijak supermanské.Je tu samozřejmě i kousek té vězeňské romantiky a motiv pomsty.Bez toho by to vlastně nešlo.Gibson je také spoluatorem scénáře a spoluproducent.A možná právě proto šel film v Americe rovnou na domácí nosiče a diváci si jej nemohli vychutnat na velkém plátně(protože Melův současný statut v USA je "extra průšvihář),což v Česku můžeme.A myslím,že mu plátno sluší a to hned při úvodní automobilové honičce.Je ti několik velmi slušných akčních momentů a vtipných scén(Eastwood,deštník ap.).Také několik velmi vydařených "zlodějinek".Trochu mylně trailer k filmu vypadá jako trailer k velkému akčňáku a to je velká škoda,protože divák pak odchází ze sálu zklamán,neb očekával něco jiného.Tenhla film připomíná spíše Gibsonovy filmy dřívější a minulé,což je rozhodně sympatické a příjemné.Kamera je velmi slušná,stejně jako zvuk a hudba.Příběh není nic extra,možná chvílemi trochu nudí,ale film je celkově řemeslně zručný a je v něm spousta dobrých nápadů a momentů.Dávám letních 65% a opravdu je dobré sebou stále nosit deštník.

Líbáš jako ďábel (2012)

A přichází líbající pokračování,tentokrát s ďáblem v názvu.Nic velkého jsem tady neočekával,protože komerčně vynucená pokračování mívají svá úskalí.A "Líbáš jako bůh"komerční opravdu byl,o tom není pochyb.A režisérka Poledňáková sedla a napsala volné pokračování,ve kterém jsou vlastně všichni hrdinové z prvního filmu a pár nových.Příběh je opět jednoduchý a opět ryze funkční se spoustou vtipů a komediálních situací.Hlavní děj se tentokrát točí okolo dovolené v Maroku a úskalí, která to přináší a taky o tom,jak je problematické začít nový vztah po letech strávených s někým jiným(že by byl opravdu zvyk ta železná košile?).Herci jsou opět skvělí,včetně Jiřího Langmajera,který se tu objevuje poprvé.Co se týče Terezy Kostkové,tak mám takový pocit,že je tu jen pro pány,aby film ozdobila,ale prakticky tu nemá co hrát.Film je opět velmi komediálně laděn,místy lehčeji,místy ironicky,ale stále s oním příjemným, životním nadhledem.Dějová klička-únosci versus Eva Holubová-je opravdu vtipná a hodně mě pobavila, i když je samozřejmě velmi nadsazená a téměř nereálná.Je to ale komedie,ne?Takže se tu nápadům meze nekladou.Hlavně ,když pobaví a rozesměje diváky,což se tady daří.Kamera se stále snaží,aby divák viděl co má,hudba Petra Maláska je velmi příjemná a zvuku také není, co vytknout.Maroka si divák užije a je nasnímáno opravdu příjemně a romanticky.Celkově jsem byl spokojen a dokonce trochu příjemně překvapen,protože jsem to očekával o něco horší.V porovnání s prvním filmem je to o malinko méně vtipné a místy trochu vážnější.Ona roztříštěnost a bohatost v množství postav stále zůstává a na druhou stranu přibyla exotika a větší romantika.Po chvíli váhání dávám,stejně jako prvnímu filmu,70%,neb takových komedií je opravdu jako šafránu a tahle patři mezi ty,ke kterým se divák bude rád vracet.

Líbáš jako Bůh (2009)

Rodinná komedie režisérky Marie Poledňákové,která je opravdu rodinná,na nic si nehraje a velmi slušně baví.Scénář je vtipný,místy velmi vtipný a komedialní kadění celého snímku je velmi příjemné a není nijak násilné.Herecký tým je opravdu vynikající a zejména Jiřího Bartošky,Kamily Magálové a Evy Holubové jsem si velmi užil.Ano,příběh je malinko roztříštěný,je tu poměrně dost postav a režisérka sem toho chtěla dostat opravdu hodně,takže scénář místy hodně přeskakuje z místa na místo,což může působit na někoho rušivě.Já jsem s tím neměl žádný problém a tuhle komedii jsem si užil.Spoustá vtipů a hlášek bezpochyby zlidoví.Jinak jak kamera a zvuk,tak hudba jsou na velmi slušné úrovni a i Pražské exteriéry a interiéry jsou zajímavé a příjemně koukatelné.Jistě,příběhově nejde o žádné převratné dílo,to ale režisérka jistě ani nezamýšlela.Je nutno říct,že takových komedií,které umí bavit i po několikátém shlédnutí a nestydí se za to,je opravu málo.Za sebe dávám líbajících 70% a je vidět,že Marie Poledňáková diváky stále bavit umí.

Bitevní loď (2012)

Režisér Peter Berg přichází s další variací na téma invaze zlých mimozemšťanů.A kdo že bude tentokrát svět zachrańovat?Pár kluků(a jedna Rihanna)z amerického námořnictva s klasickým zoufalcem v čele.A jak se tvůrci s další mimozemskou invazí vypořádali?Tak především je film volnou adaptací známé počítačové hry,která se hrála mnohem dříve,než světlo světa spatřil první monitor.Scénář je už mnohokrát opakované klišé,ovšem bratři Erich a Jon Hoeberové,kteří jej napsali,do zdánlivě obyčejného schematu vložili pár svěžích a skutečně neokoukaných nápadů.Pro mě to bylo hlavně použití staré muzeální lodi a nástup veteránů do boje a taky vedlejší postava válečného invalidy,která velmi kvalitně obohacuje děj.Herci jsou sympatičtí (zejména Taylor Kitsch jako správný loser,Liam Neeson jako admirál a Alexander Skarsgárd jako bratr,který jde příkladem) a neměl jsem s nimi žádný větší problém,včetně Rihanny,kde jsem se bál nějáké exhibice,ale naštěstí se nekonala.Vizuální stránka filmu je absolutně bezchybná a vše-zvuk,střih,kamera i triky-je absolutně perfektní,včetně kvalitního soundtracku.Moc se mi líbilo,že se film sám nebere příliš vážně a čiší z něj nikoliv malý,ale velmi příjemný nadhled,čímž se stává nejen napínavou,ale i zábavnou podívanou,která mě lehce připoměla"Den nezávislosti".Také jsem velmi kvitoval,že je tu mnohem méně amerického patosu,než je u těchto filmů obvyklé.Ano,je to velmi příjemný akční film,ale žádná jednoduchá střílečka,postavy jsou živé,děj je napínavý a divák drží hrstce vyvolených palce.Možná se trochu pomaleji film rozjíždí,ale to je u takových fimů obvyklé.Jakmile se film dostane do tempa je to jedna velká a zábavná jízda až do závěrečných titulků.Ano,je tu několik logických mezírek,ale myslím,že správně naladěnému divákovi nebudou vadit a nebude jej ani vnímat.Peteru Bergovi se podařilo celý film ukočírovat tak,aby to nebylo ani příliš stupidní,ani příliš jednoduché.A to se zejména u tohohle žánru velmi cení.Jako celek film působí vlastně tak,jak má,tedy jako správný sci-fi,akční thriller:Vcelku se mi líbil i design emzáků,který sem tak nějak příjemně zapadl a doplnil příjemné vyznění celého filmu.Opravdu sem se velmi příjemně bavil během celého filmu a těšil se,co přijde dál.Dávám bitevních 80% a začínám přemýšlet,že bych se na nějakou bojovou loď taky mrknul.