+sfinx+

+sfinx+

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19
    • 18.4.2017  14:10

Dokument, jak má být. Zrovna jsem shlédl díl o Oděse a Krymu - vcelku nezaujatě a objektivně jsou popisovány události, které tolik znamenaly pro naši budoucnost. Vezmu-li v úvahu, co tato éra pro Rusy znamená, kolik lidí ztratili a jak na ni vzpomínají, bylo by tu plné právo na zaujatější pohled, jenže tomu tak není. Když ruská vojska bránila Oděsu v poměru 1:7 a ještě se zmohli na úspěšný protiútok, bylo to sděleno jako faktum, ne jako materiál k honění ega. Když se něco nepovedlo, není problém to přiznat, když se něco povedlo nepříteli, platí to samé! Takto se mají točit dokumenty, a ne jako propagační materiály toho kterého národa. Když se přidá vizuální stránka (animace, počty, dokumenty), pak je tu jeden z nejlepších dokumentů o 2.sv.v.

• 26.12.2016  13:28

Výborné shrnutí tohoto roku. Řekl bych, že většině lidí mluví z duše. Vyhýbá se obecným frázím, kterými jeho předchůdce oblažoval svůj fanklub (a to je ještě musel mít napsané). Jeho prognózy a hrozby se bohužel naplnily, sluníčkářů, doufejme, ubude. Slova o cenzuře také ťala do živého Chovancova pařátu a zhodnocení médií mělo jednu chybu - bylo příliš mírné.

• 6.9.2016  15:58

Po jedničce bylo těžké přijít s něčím, co by se jí vyrovnalo nebo ji i překonalo. Ale povedlo se... Ani dvojka nemá problém s tím, aby se držela dost daleko od toho klasického "jen já vidím duchy, nikdo mi nevěří, deset lidí se otočí zády zrovna, když kolem poletuje barák.." ale zároveň dost blízko jednoduchému, nekomplikovanému příběhu o problémech exorcismu, posednutí atp. A teď k tomu přidali lepší vizuální stránku a ducha-"jeptišku", ze kterého by se člověk sám potmě *** znečistil.

• 6.9.2016  11:32

V zajetí démonů ... aneb když Paranormal activity nejsou jen k smíchu. Jak vidno - k úspěchu hororu není potřeba nějaký novátorský přístup, originální zápletka, ani roztřesená ruka šmíráka s kamerou. Exorcismus a démoni už tu byli, děsivé scény jsou sice děsivé, ale povětšinou dost očekávané a s ničím novým v podstatě film nepřišel. Přesto je propastný rozdíl mezi tímhle a mnohými rádoby podobnými horory. Nepůsobí lacině i když je jednoduchý. Nevynucuje si strach nebo úlek diváka - to všechno tak nějak přijde samo :) No a pak je tu ta drobná připomínka, že by to mělo být na motivy něčeho, co se opravdu stalo. A i když by Hollywoodu pro tvrzení "based on true story" o hrdinném vojáčkovi Johnnym, co zachránil svět stačilo to, že nějaký Johnny někdy existoval a jednou se zmínil o tom, že má rád zbraně, tady je všechno tak nějak uvěřitelnější a reálnější. A ať už to bylo jakkoli, dojem snímek zanechat dokáže!

• 18.10.2015  15:47

Ten slovenský komentář opravdu bral za srdce. Rozumný, jednoduchý, bohužel i smutný. Zmínka o západních společnostech, ničících domov těchto jednoduchých lidí, kteří mohou být daleko lepšími lidmi, než my "vyspělí" lidé, byla velmi trefná.

• 7.7.2015  22:59
    Mimoni (2015)

Vzali to nejlepší z Já padoucha a zbavili se hlubokých myšlenek. Ve výsledku - sranda. Kdo tam hledá něco, co tam ani být nikdy nemělo, měl se podívat na trailer, který dost napověděl, co od toho čekat. Ale někteří místní obdivovatelé jambických pentametrů zřejmě nechápou, že komedie může být i velmi jednoduchá a přesto krásná. Zklamáni budou jen ti, kteří čekali od takřka němých hlavních postav náročný příběh s deseti zvraty. Ti ostatní, co se přišli pobavit a šli do kina na rodinou komedii, ti budou, věřím, spokojeni. Když už sem táhne ze zámoří taková spousta kravin, tak se divím, že zrovna tohle má tak vlažné přijetí.

• 2.3.2015  21:31
    Sezení (2012)

Tohle byl jeden z nejlepších romantických filmů, které jsem viděl. Úžasný je už výběr tématu - těm psychicky nevyrovnaným se pochopitelně budou vtírat do hlavy nějaké nechutné představy a zbytečně se budou pohoršovat nad něčím, co je v životě tak normální. Jen okolnosti jsou zde jiné. NIC VÍC! Co se příběhu týká - rabín, kněz a krásná blondýnka (a pár dalších postav) vytvořily něco úžasného. Pouze toho rabína zmiňuji jen do počtu - byla to postava obyčejného napůl žárlivého a napůl impotentního žida. Jen pro info - toho "žida" jsem vypíchnul tak násilně, jak násilně na mne působilo téma o konverzi.. Občas mám pocit, že je někde norma na židovská témata :) Jenže co se týká krásné blodnýnky, ta byla naprosto půvabná! Ano - i ty její vrásky jí dávaly výhodu oproti botoxovým princeznám a tělu této 50-leté ženy těžko něco vytýkat. Byly tu dvě další holky - jedna s naprosto úžasnou upřímností, druhá se sice stokrát ohranou, ale snad poprvé uvěřitelnou a výborně podanou písní: "Miluji tě, ale..." No a pak tu byl kripl - a já zase nemám, co bych mu vytknul. Jistě, že tu byly už mraky filmů o umělcích a básnících, nejlépe s rozervanými city, ale kdo z nich disponoval takovou dávkou černého i jiného humoru? Kdo z nich překonával takovéto překážky a ještě si ze sebe dokázal dělat legraci? A ten konec je naprosto vynikající. Konec je u romantických filmů pro mne to nejdůležitější. Nemusí to být happyend, nemusí být definitivní, hlavně nesmí být blbý ... a tady rozhodně nebyl! PS: U Nedotknutelných tu všichni slintali blahem...já taky, ale v čem je tohle horší? Do posledního písmena bych ho sem znovu mohl zkopírovat..

• 23.1.2015  16:17
    Soudné sestry (divadelní záznam) (2007)

Epesně boží! Smrť a jeho taneční kreace, vévoda a jeho mimika, čarodějky, hospodské vodrhovačky,... - to jen tak namátkou, co mne doslova uchvátilo. Seznam není úplný, nechci tu 2 hodiny něco sepisovat..

• 22.1.2015  16:48
    Zaslaná pošta (TV film) (2010)

Těžko mohou čtenáři předlohy něco vyčítat. Já se sice ke skalním fandům Pratchetta zatím neřadím - jednoduše proto, že nemám zase až tak plošně zmáknutou jeho tvorbu, ale i tak mám jeho tvorbu rád. Právě tenhle příběh se mi do rukou dostal a těžko říct, které zpracování se mi líbilo víc. Fantazie je úžasná věc, která (samozřejmě pouze ruku v ruce s dobrým autorem) dokáže vytvořit úžasnou atmosféru a zajímavé postavy. Jenže když se pak člověk může podívat na živou slečnu Srdénkovou, Vlahoše nebo Pozlátka, tak si říkám, jestli bych si je dokázal představit lépe. A když se ani v té atmosféře nedají najít velké chyby, tak proč bych nedal plný počet..? Dal bych klidně 5* navíc za tu dávku výborné satiry.

• 7.1.2015  21:10
    Kvaska (2007)

Už za ty písně bych dával 5*. Samozřejmě, že se nemusí líbit všem - zvláště těm, kteří si vystačí s těmi prostšími texty, které tak nezatěžují rozum ani paměť a skládají se z nejvýše pěti náhodně vybraných slov na každé dvě minuty písně. Takovým lidem bude Landa ležet v žaludku už z principu. Ti ostatní zřejmě docení už zmíněný soundtrack i pěvecké výkony všech zúčastněných, především Lucky Vondráčkové. Ji bych zmínil ještě jednou - její výstup s Oskarem za zadkem byl naprosto dokonalý - netuším čím ji tak rozhodili, ale ten výkon byl strhující (a to si na ufňukané holky a dojemné scény nepotrpím). Ve zbytku jen svižně - příběh není nijak komplikovaný, přesto je zajímavý. Ty chybějící zápletky a zvraty z prostředí divadla dokonale vynahrazují chvilky z vězení nebo jedna s posledních scén z nemocnice. Kam se hrabou sáhodlouhé úvahy na toto téma, když stačí jediný záběr, který sdělí divákovi víc než hodina okecávání.

• 6.1.2015  12:02
    Daniel Landa (koncert) (2000)

Když vidím, jaký póvl tady dává Landovi odpad, ani mne to nemrzí. Jak moc může bolet kopanec od zamindrákovaného dítěte? Ještě lepší je pak procházet jejich oblíbenou tvorbu a to, na co se zmohli na svých stránkách. Landovy texty mají nějakou myšlenku - hned tento předpoklad vylučuje některé místní komentátory z řad možných posluchačů, ty texty občas zabrousí do historie - další důvod, proč se nevzdělanci cítí špatně při poslechu a v neposlední řadě se k těm textům vážou slova jako hrdost, vlastenectví, morálka apod., jenže to by dotyčným někdo musel objasnit význam těchto slov ... ale kdo dnes má pár měsíců volného času..

• 6.1.2015  11:46

Landovy verze pro mne byly a budou tím nejlepším zpracováním Krylových písní. Osobně si Kryla vážím pro jeho názory a hudební díla, ale ne pro zpěv. Mně zkrátka neimponuje chlap s kytarou, co v nepravidelném rytmu a se záhadnou melodií zpívá ty úžasné texty. Naproti tomu člověk, který to dokáže přetvořit do jasné podoby, zapojit sbor a několik dalších nástrojů a sám to zazpívá ještě lépe než autor prokáže službu jak sobě, tak tomu autorovi. Marně vzpomínám, kdy jsem naposledy viděl na koncertě nespočet českých vlajek a slyšel Krylovu píseň, samozřejmě, nepočítaje ty Landovy. Patří mu velký dík za to, že Krylovy texty drží na živu a další dík za to, jak nádherně je dokázal zpracovat. Žádnej Kryl se v hrobě neotáčí - to jen banda blbců, kteří nevědí jaký je rozdíl mezi holohlavým člověkem, nacistou a vlastencem, rádi plivají kolem sebe a pomlouvají ty, kteří dokázali více než oni. Landa má ke Krylovi vztah - lze to poznat nejen při zpívání jeho písní, ale i z jeho ostatní tvorby. Ty texty jsou si tak podobné a krásné..

• 10.12.2014  21:03

Film s krásným a jednoduchým poselstvím - lidi jsou svině, ale mají naději. Na příkladu malého kluka a představitelů amerického národa je vidět jací jsme a proč si často zasloužíme něco podobného zažít. Nemusí se jednat hned o apokalypsu - stačí se kouknout jak lehce projde válka, jen když není na našem území. Je vidět jak málo se staráme o ty druhé a co všechno je nutné k tomu, abychom se změnili. Film to všechno podává velmi nenásilně - Klaatu není Neo, aby stíhal zlé agenty a každému z nich nakopal pr***. Nemstí se za to, že ho Američani uvítali kulkou. Jen s ledovým klidem a bez jediného mrknutí řekne, co nás čeká a proč. Nejděsivější na tom všem je, že s tím hodnocením má pravdu.

• 7.12.2014  15:54

Zřejmě nejlepší díl Poirota. Nejde o příběh samotný - ten by patřil (v Poirotovském světě) jen k těm lepším či zajímavějším. Jde o ten závěr a o strhujícího, jinak povětšinou vyrovnaného Belgičana. Ten třes a ten výraz ve tváři, ten proslov a hádka. Vše naprosto dokonalé.

• 13.11.2014  23:31

V BOPE se s tím neserou - ani nemůžou. Zabij nebo budeš zabit, to je zřejmě jedno z hlavních pravidel života ve slumech. A toho se drží i film, který věrně zachycuje drsné prostředí podsvětí Ria a jejich stejně tak drsné soupeře. Výcvik je taky naprosto úžasně podán - žádné hecování, žádné hrdinské výkony šamponů. Jen tvrdá selekce a snaha vykopnout ty, kteří by stejně dlouho nepřežili. A pak už jen boj se zločinem. Nebo spíše jednotlivé bitvy této dlouhodobé války. Žádné stížnosti na policistu, že pouta byla nasazena trochu ztuha a proto bude podezřelý propuštěn, stejně jako chudák policista. Ani dlouhé debaty o tom, zda třikrát postřelený policista má už konečně právo opětovat palbu, aby nebyl nařčen z nepřiměřeného použití síly. Jen ten dlouhý, drsný boj, na jehož konci je zpravidla pár mrtvých - když to jde dobře, budou mrtví jen na jedné straně, když to jde blbě, bude následovat krásný pohřeb a pomsta kolegů..

• 18.8.2014  01:47

Smula jen, ze po shlednuti toho o americke historii vime vice nez Americane sami. Ti konci u Abe Linkolna a dal uz jen koluji uredne prizivovane legendy a rozum je nahrazovan jakymsi zvracenym druhem patriotismu (vsude jinde by takova touha po nasili byla oznacovana za brutalitu, demenci nebo alespon extremni nacionalismus) ... kdyby jen tusili. Ale rad bych vedel na kolika stanicich se toto dostalo do hlavniho vysilaciho casu..

• 10.8.2014  22:48

Nejlepší patetický film všech dob! Jadrná mluva horalů, neohrožený páán hrááábě a snad i vše ostatní přispívá k dokonalosti díla. Jsem tak rád, že namísto dnešního a zahraničního trendu vznikaly filmy jako Tajemství hradu v Karpatech, Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela a ne Tajemství hradu 1, 2 a 3. Tyto filmy jsou si žánrem tak podobné, přesto jsou každý zcela jiný, a to včetně hlavního záporáka! Hudba, děj, vtip, dialogy - vše za 5*.

• 27.4.2014  20:42

Možná je to inspirováno Boratem, možná to není nejoriginálnější a možná bych musel být Frantík, abych si všechno patřičně užil, ale i tak jsem se výborně bavil. Humor totiž není tak docela stejný jako v Boratovi - tenhle je lepší, zábavnější a snad i trochu inteligentnější - spíše než Borata bych tu viděl Diktátora. Nebyla tam dlouhá hluchá místa, nebyly tam zbytečné komplikace - jen prostý zábavný příběh o dvou Tabulistech a zážitcích z Francie. Oblíbená scéna - sexy reportérka a přihřátej strážník :) a spousta dalších.

• 14.3.2014  12:19

Těžko zvládnout celý černý kontinent v hodině a půl, ale to je jediná malá výtka, která se k tomu váže. Je to opravdu jen drobnost a ani si nejsem jistý, zda by delší stopáž či rozkouskování na seriál bylo přínosem nebo zda by to bylo spíše na škodu. Je obtížné konkurovat dokumentům o Africe, kterých je bezpočet, je nemožné konkurovat technice a záběrům přírody i civilizace s milionovým rozpočtem, proto si myslím, že to hlavní ořezané téma zlatých českých ručiček a kvapíku napříč Afrikou nebyl zase tak špatný nápad a dost možná to bylo tím nejlepším řešením. Vše ostatní jsou pozitiva - přístup k natáčení, osazenstvo bakelitů, snaha zachytit co nejvíce věcí a samozřejmě i dokumentace technických problémů - snad nejlepší část dokumentu.

• 14.3.2014  12:08

Někdo to může srovnávat s Ryanem - proč ne.. ale vítězstvím Spielberga bych si nebyl tak jistý. Vždycky jsem dával přednost filmům s nějakým neotřelým tématem či posláním nad obyčejnou a tuctovou glorifikací několika takřka bezchybných hrdinů.

• 12.2.2014  09:49
    Kolja (1996)

Když malý kluk hraje lépe než většina 'star', tak je třeba to ocenit. Jiný počet než pět hvězd nepřichází v úvahu - zvláště, když mu zdatně sekunduje Svěrák (opravdu si nejsem jistý, kdo měl hlavní úlohu, ať si na Lvech říkají co chtějí :), Šafránková i obě ruské dámy. Politiku vzali tvůrci jen náznakem - a dobře udělali. Příběh, byť jednoduchý, je tím krásným, o co se film opírá, aniž by zabředával v nějaké velké kritice.

• 29.12.2013  17:00
    Zvíře (1977)

Belmondo je úžasný jako vždy a ostatní herci/herečky mu zdatně sekundují. A Bůh žehnej tomu, kdo vybíral kostýmy pro paní Welchovou :)

• 10.12.2013  20:57
    Kick-Ass 2 (2013)

Takhle má vypadat film s dětskými hrdiny. Hunger Games se mohou jít zahrabat, protože je právě jedna malá holka (konkrétně asi o sedm let mladší než hlavní hrdinka HG) strčila do kapsy. Tvůrcům se podařilo okrájet Expendables od zbytečných kusů masa a litrů krve a vytvořili něco podobného pro trochu mladší publikum. Jak vidno akce a brutalita se v mnohém liší. Krásný film.

• 10.12.2013  16:02

„Já si nic neberu. Já pouze beru za ruku. A to jen proto, aby ani pak nikdo nebyl sám. Sám v mlze" ... to jsou slova Smrti ze světa zaklínačů. Malé, bledé holčičky. A tady se tomu, u mne nejoblíbenějšímu, vypodobnění, alespoň co do nevinnosti a jemnosti, velmi přiblížili. Smrťák je sympatický a oběť snad ještě sympatičtější. Jen ty tři hodiny jsou velmi náročné - ne, že by nebylo co ukazovat nebo, že by film byl procpán vatou, ale člověk je zkrátka nějak stavěn a jen určitou dobu dokáže vnímat všechny skvělé věci, které film nabízí. Jen ten závěr - čím to, že tam vždy chtějí na samý konec nacpat ještě něco, bez čeho bych se obešel..?

• 10.12.2013  13:02
    Stalingrad (2013)

Úžasná podívaná. Rusové někdy opravdu umí udělat velkolepý film i z mála. Není zapotřebí rekordních rozpočtů ani velkých holywoodských star k natočení výborného filmu. Zajímavé bylo i kolik prostoru dali Skopčákům. Nečekal bych že se tam vejde tolik "mouder" od toho hrdiny - filosofa, ani jakousi kritiku vlastních řad. Jestli se to někomu i přesto zdálo jako neobjektivní vyzdvihování obránců, tak doporučuji rozhovor s někým, kdo o daném tématu něco ví.

• 11.11.2013  21:06

Krásné, velmi krásné - voda zcela zdarma (ale jen na předpis za drobný poplatek 50 korun) a nejen to mi leccos připomnělo. Všem vřele doporučuji a blbci ať si to pustí raději dvakrát ... a teď se jdu koukat znova :-)

• 9.11.2013  14:29
    Kocourkov (TV film) (1992)

Ach, kdyby to jen nebylo tak pravdivé.. :-) Jinak samozřejmě klasika za plný počet. Na Werichovu satiru to možná nemá, ale rád bych upozornil na to, pro koho je každý z filmů primárně určen. Od později narozených by sem nejspíše přišlo přesně opačné hodnocení obou filmů. Navíc obyvatelé jsou zde takoví, jak je popsal O.Sekora - hloupí, Werichova verse takovouto kocourkovskou inteligenci a náladu města nezachytila.

• 5.11.2013  19:36

Ty nejlepší příběhy asi opravdu napíše sám život (ať už si od skutečného Filipa vzali kolik chtěli..). Příběh péče o nemohoucího sice není vůbec ničím novým, je ale uchopen tak zvláštním a milým způsobem, že mne nějaká případná podoba vůbec nezajímá. Toto tvoří originalitu vlastním neotřelým podáním.

• 2.11.2013  19:14

Komiksový námět je opravdu znát - v dobrém slova smyslu. To zvláštní prostředí, postavy, brutalita a násilí je jakoby na půl cesty k Sin City, ale stále pevně s nohama na zemi, blíže k realitě. Ještě si ale přibere bojový tanec od Smithových a lehkost a nadhled ze Sejmi je všechny. Vznikne tak oddychovka s Monou a Maxem Paynem. Jediným větším negativem jsou efekty. Myslím, že je opravdu zbytečné a nepěkné když se i obyčejná střelba z pistole musí dodělávat počítačově.

• 21.10.2013  11:28

Jak DiCapria nemusím, tak bych mu dal za tento výkon snad i metál. Ze škatulky pojmenované "drzý prcek" velmi rázně vyletěl a rovnou si vysloužil označení "akční hrdina". Vše působilo velmi autenticky (jak by taky ne, když by se vedle akce a thrilleru dalo psát i 'dokument') a nikdy jsem se nenudil. Vzpomínal jsem na Slzy slunce a musel jsem uznat, že se jim tento film snadno vyrovná. A vzhledem k tomu, že film bavil i při absenci větších bitev a hektolitrů krve a přitom působil snad ještě brutálněji, klidně bych jej zařadil i o trochu výš.

<< předchozí 1 2 3 4 6 10 15 19