Sisu (2022)

Tarantino vs. John Rambo vs. nacisti v Laponsku. Z čista-jasna nám severania servírujú abnormálne prekvapenie, ktoré svojou akciou zatienilo aj tohtoročné pokračovanie Johna Wicka. Hlavná postava, mĺkvy hrdina druhej svetovej vojny, ktorý sa postaví osudu a z nemeckých nacistických hajzlov by naplnil svojou zabijáckou spanilou jazdou masový hrob. Toto by v amerických štúdiách v dnešnej dobe neprešlo, a tak som rád, že v nadšenci žánru ešte nevymreli, a že sa odvážia prísť do kín aj s takouto hardcore chuťovkou. V danom žánri už mám toho napozerané naozaj mnoho, a myslel som, že už ma len tak hocičo neprekvapí, ale takú razanciu a originalitu jednotlivých scén a usmrtení som naozaj nečakal. Dôraz na surovú atmosféru, realistickosť súbojov bez zbytočných 'tanečných' kreácií, aby scény vyzerali cool z dnešných moderných produkcií. 85%.

Do dobrých rukou (2022)

Tureckí tvorcovia seriálov o 17tej sa pod krídlami Netflixu postarali o príjemné prekvapenie. Jednoducho  vtesnali námet 836-dielnej telenovely do jedného príjemného filmu, ktorý netrhá nervy prvoplánovou tragédiou, či melodramatickými výlevmi početných scén. Áno, dá sa to. Konečne film, pri ktorom som sa manželke nesťažoval na výber. A to je v kombinácii týchto žánrov veľká vzácnosť. 75%.

Podezřelá (2022)

S ázijskými filmami je to u mňa ako na hojdačke. Niekedy sa trafia do môjho vkusu, inokedy je to strela totálne mimo môjho záujmového spektra. A ten druhý príklad je presne tento film. Akokoľvek veľmi chcem prihliadnuť na Pak-ove dovednosti a schopnosti zručného režiséra, ktorý nám v minulosti priniesol kinematografické skvosty, tak nemôžem, pretože pri filme s takýto očakávaniami sa nemôžem neustále pozerať na hodinky, že kedy to už skončí. Celý čas som čakal na nejakú scénu, ktorá by začala udávať tempo filmu, pretože atmosféra je totálne sterilná, puto a chémia medzi postavami priam patologická. Príbeh mi miestami absolútne nedáva zmysel, a to som sa naozaj snažil byť voči námetu benevolentný. Dve hviezdičky dávam za výber lokácií a veľmi zaujímavý typ retrospektívy, ktorému pomohol vizuál a zručná kamera. 40%.

M3GAN (2022)

Žijeme v dobe, ktorá si priam pýtala podobný námet, takže ono je to vo svojej podstate vlastne poučný film pre rodičov, ako nenechať technológie prevziať kontrolu nad ich deťmi. Ale na to by stačil 15 minútový kraťas. Tu síce hýčka diváka hi-tech vizuál, dobrá hudba, občas nejaká tá napätá scéna, no od dobrého horroru to ma ďaleko. V prvej polovici totálne absentovalo gradovanie nejakého napätia, či vývoja postáv, čo je dané na začiatku sa tiahlo neskutočne dlho, kým sa film niekam pohol. Ja osobne som nevidel ani trailer, ani neprečítal co i len riadok z obsahu filmu, no napriek tomu som presne vedel po 15 minútach podpovedať celý priebeh filmu. A to nie je dobre, obzvlášť ak ho predpovedáte správne. Za mňa sklamanie. 55%.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Čím som starší a mám napozeraných viac filmov s tématikou nadprirodzena a duchariny, tým menej to tvorcom žeriem. V podstate studňa nápadov a originálnych scén býva už často prázdna, a tak ako divák len sedím, pozerám a necítim z filmu žiadnu hrôzu, či napätie. Pokračovanie slávnej série však prichádza s úplne ohurujúcimi scénami vrámci žánru. Od začiatku do konca som sedel prikovaný ku kreslu, miestami som od strachu takmer nedýchal, aj keď to môže znieť akokoľvek klišéovito. Toto je skutočná pocta žánru, či svojim predchodcom. Obával som sa zmeny prostredia, no podľa mňa z neho tvorcovia vyťažili maximum, miestami dokonca predčila to, na čom bola séria pôvodne stavaná. Spraviť z bytovky uprostred veľkomesta miesto, ktoré bude divák vnímať ako totálne izolované od okolitého sveta, a bude mať pocit, že pomoc je napriek tomu na míle ďaleko, to som už dávno nevidel. Za toto naozaj oba palce hore. Hektolitre krvi nie sú len samoúčelne využité, každý deciliter tu má svoju podstatu, kamera je na prvotriednej úrovni, príbeh je krvilačná jazda od začiatku do konca a ja som sa bavil tak, ako pri horrorovom filme už dávno nie. Za mňa najlepší film série. Jednoznačne. 90%.

Úsměv (2022)

Nič prevratné, ale metódy používané na nabudenie strachu, používané už x-rokov, pokiaľ sú vymyslené a natočené umne, sú stále účinné. V postate nám film okrem zaujímavého nápadu nepriniesol nič, s čím by sme sa nestretli v iných horrorových snímkach. Tvorcovia však dávajú v každej scéne najavo, že to s týmto žánrom vedia a kupodivu ma príbeh, napriek zbytočne dlhej minutáži, skoro celý čas dokázal držať v napätí, čomu prispieva najmä bravúrna kamera a dobre načasovaný strih. Veľmi príjemná mysteriózna záležitosť, aj keď tvorcovské klišé vrámci copy-paste dialógov, či bezduchých charakterom postáv, na vás vykúka v každej scéne. 75%.

Menu (2022)

Zbytočne vyhypovaná filmová jednohubka, ktorá síce pohladila chuťové poháriky filmového konzumenta, ale nakoniec ho nechala odísť hladného a nenasýteného. Trailer sľuboval totálne odlišné smerovanie príbehu, a aj keď vo svojej podstate mieril niekam medzi satiru spoločnosti, iróniu osudu a príbeh netradičnej psychopatickej analýze jednotlivca, musím povedať, že do čierneho sa netrafil ani v jednom. Skvelí herci, občas nejaký ten fajn zvrat a scéna, nedokážu zaplátať chuťovo mdlý príbeh a jeho skvelú pointu, ktorú tvorcovia naservírovali v prvej polovici. Potom film stratil gustióznosť a režisér už len prežúval to isté sústo až do konca a snažil sa nájsť pôvodné ingrediencie. Je to škoda, čakal som michelinský filmový zážitok, no po skončení filmu si budem musieť dať zavolať manažéra. 55%.

Nezvěstná (2023)

Tento film je takou malou anomáliou. Nie často sa stáva, že by hneď v úvode filmovej sezóny niekto vyrukoval s thrillerom roka, navyše bez akejkoľvek marketingovej kampane a s pomerne neznámymi hercami. Netflix ale trafil klinec po hlave a servíruje perfektne poskladaný thriller, inovatívny v duchu svojho predchodcu, nepredvídavý, plný perfektne zosnovaných zvratov, napínavý od začiatku až po záverečné titulky. Hi-tech nuansy a nápaditosť scenára v spojení s teenagerskou vynaliezavosťou vám vytvoaria dojem, že takto by sa dala vyriešiť a vypátrať každá nezvestná osoba, či vyriešiť každý zločin. Príbeh je však do značnej miery vykonštruovaný pre uspokojenie diváka a wow-efekt danej situácie. Pokiaľ sa však až natoľko nevyznáte do týchto technologických prešmyčiek, tak vás tieto hádankové situácie pohltia. Naopak, pokiaľ ste technický antitalent a pre rozlúštenie slov Siri, či Facetime budete počas filmu googliť, tak si ušetrite námahu a nervy. Ja som sa bavil náramne a thrillerovú atmosféru som si takto neužil už dlhú dobu. 90%.

Nepřivolávej nic zlého (2022)

Spojlerovo by som mohol napísať, že takto nejako by asi vyzeral sfilmovaný príbeh o psychopatických únoscoch a sériových vrahoch, bez scenáristických prikrášlení, zvratov a rozuzlení, ktoré si filmové plátno, štúdiá a diváci žiadajú. Toto je surová a neprikrášlená depresia, dej ktorej by sa dal hollywoodsky upraviť tak, že by z toho bol luxusný horrorový krvák. V tomto prípade však tvorcom išlo o surovú stiesnenú atmosféru, bezvýchodiskovú situácie, neprikrášlené scenáristické hrdinstvá. Jednoducho takto by to v daných situáciách asi vyzeralo a diváka môže aj roztrhať od frustrácie z toho, že sa dané scény nevyvíjajú inak. Ja som na túto hru pristúpil až v závere, a musím povedať, že som s priebehom príbehu stotožnený vôbec nebol. Rovnako aj tempo filmu bolo napriek krátkej minutáži pomerne nezáživné. Takže asi som príliš mainstreamovo nastavený a toto ma tak trošku minulo. 55%.

Párty Hárd (2019)

Totálny úlet, a pokiaľ ste prežili strednú školu v aspoň trošku podobnom mindsete a niektoré scény vám prídu spomienkovo povedomé, tak vám to nepríde až tak šialené a nechutné, ako sa tu vykresľuje. Ja som sa bavil, aj keď je to amatérske, zvrhlé, ujeté, ale má to gule a hlavne pobaví. A za ten krátky čas ani vlastne nestihne nudiť. 65%.

Ovládací panel
21. nej uživatel Slovensko