Bezva ženská na krku (2016)

Všeobecne predstavuje tento snímok málo vídanú aplikáciu starých hollywoodských postupov na české dedinské prostredie. Na dedinskom prostredí sa väčšinou nakrúcajú úplné paródie alebo sociálne drámy, no Vejdělek a spol. postupujú presne podľa amerických schém pre generickú romantickú komédiu, či ako hovoria za veľkou mlákou, rom-com. Jediná úmyselná zmena oproti zámorskej učebnici spočíva v tom, že zrušili hollywoodsky „lesk“ - a namiesto limuzín a súkromných tryskáčov použili zablátené gumáky. To všetko by ani tak nevadilo, ako nápad to znie fajn, realizácia sa však minula účinkom. Tvorcovia pokračujú v kopírovaní aj po obsahovej stránke. Miestami to funguje, ale je to celé len mechanicky zasadené, presne vypočítané a skopírované z iných filmov, bez pôvodných nápadov a bez nejakej vlastnej, originálnej identity. 55%

We Are Your Friends (2015)

Tento film som dlho obchádzal, pretože som sa nevedel naladiť na moment, kedy si ho pustím. Až si ho vyhliadla priateľka a bolo rozhodnuté. Nie som veľký fanúšik Zaca Efrona, ale house music celkom môžem, takže som jej to odpustil. Na moje prekvapenie sa mi to páčilo viac, než som očakával. Film je tak trochu všeobecný, na nič konkrétne sa nezameriava a nie je ani ničím výnimočný, ale bolo na ňom niečo, čo ma nútilo ho sledovať a bavilo ma to. Bál som sa ďalšieho 'party' filmu so Zacom Efronom, ale nakoniec sa z toho vykľul pomerne nezávislý snímok, kde hlavou devízou je plynulé rozprávanie príbehu, ktorý je tak o ničom ako zároveň o všetkom - jednoducho o živote. A herci boli tiež fajn. 70%.

Unfriend (2016)

Internet môže byť veľmi temné miesto. Je to tak, pretože ľudia sa cítia pohodlnejšie, keď nadväzujú spoločenské kontakty, komunikujú a hovoria o tom, ako sa skutočne cítia, keď sú skrytí za obrazovkou počítača, a nie tvárou v tvár s niekým druhým. Využitie tohto námetu ako nástroja temnoty ako filmového predmetu ešte nebol hollywoodsky spracovaný na naozaj dobrej úrovni, aj keď si o to priam žiada. Prvá polhodinka je priam skvelá, až kým sa celý príbeh nezosype do tajomných vôd čiernej mágie a už sme znova len pri mysterióznej línii, ktorú v poslednej dobe tvorcovia béčkových horrorov tak radi využívajú, pokiaľ si nevedia rady s námetom - pretože do vôd mysterózna sa dá hodiť čokoľvek, tam predsa nič nemusí dávať zmysel, takže načo si nad tým lámať hlavu? Čo sa týka ale toho, že po stránke strachu film mal miestami naozaj slušné grády, tu musím naozaj dať palec hore. Takže ak sa chcete báť, film vás nesklame. Pokiaľ ale od toho očakávate komplexný film, hľadajte inde. 55%.

Avengers: Endgame (2019)

Marvelovská sága ukončená famózne! Môžem zodpovedne povedať, že niečo takéto sa asi zo začiatku, keď to všetko pred 11 rokmi odštartoval prvý Iron Man, v marvelovkých štúdiách nikomu ani len nesnívalo. Univerzum superhrdinov uzatvorilo fenomenálnu dekádu, ktorej som bol svedkom a myslím, že mám na čo spomínať do konca života. Podobný kúsok sa už teraz snaží napodobiť konkurenčný tábor DC, no majú od niečoho podobného na míle ďaleko. Po poslednom snímku ma neskutočne zaujímalo ako budu príbeh pokračovať a ako sa naši hrdinovia vrátia, aby zneškodnili Thanosa. Endgame bol nepochybne najočakávanejším filmom posledných rokov. Za normálnych okolností, čím vyššie je očakávanie, tým vyššia je pravdepodobnosť sklamania. Ale to nie je prípad tohto filmu. Čokoľvek očakávate, vo filme toho nájdete dvojnásobok. A to znamená, že najväčšie obavy môžete kľudne odložiť. Avengers Endgame je predovšetkým veľkou poctou desaťročnej histórie Marvel Cinematic Universe. Príbeh zdôrazňuje a dáva do popredia pôvodný tím Avengers. Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Black Widow a Hawkeye sú v centre diania. Pred nimi neprichádza na plátno prakticky žiadna iná postava, aj keď samozrejme je tu mnoho charakterov, ktoré hrajú dôležitú úlohu v príbehu. Všetci sa obávali, že Captain Marvel, ktorá bola zahrnutá do sveta MCU, zatieni ostatných hrdinov. Môžem len povedať, že v tomto boji nie je dôležité, aký ste silný, ale aký dobrý ste. Táto myšlienka sa dostáva do popredia vo všetkých oblastiach. Dáva správne a tradičné posolstvo o tom, že dôležité je byť hrdina a rodina. Možno to nie je najlepší film celého 21 kúskového filmového puzzle, sem-tam by sa určite našla pasáž, ktorú by som pozmenil, niktoré možno vystrihol a niektorým možno venoval viac času, či vymyslel trošku odlišný feeling. Napriek tomu je to najepickejší a najveľkolepejší megafilm, ktorý sa tučnými písmenami vpíše do dejín filmu. Má to všetko, čo sa od neho očakávalo - napätie, zvraty, úžasné herecké výkony, skvelé dialógy, emócie a veľmi dobre zvládnuté efekty. Tie sú samostatnou kapitolou celého filmu, takže tu naozaj - klobúk dole. 3D podľa môjho názoru ale zbytočné. 95%.

Co jsme komu zase udělali? (2019)

Čo tam po tom, že sa jedná prakticky o prevarenú verziu skvelej prvej časti?! Multietnická rodinka Verneuilových sa vracia v plnej zbroji, vybavená skvostnými hláškami, vycibreným situačným humorom a ako čerešničku na torte vám naservírujú nejaké tie prekvapenia v podobe ďalších absurdných situácií. Stávka na istotu je ale miestami dosť citeľná, takže odporúčam pustiť si túto časť s dobrým časovým odstupom, aby ste nemali ten pocit, že sa vám niektoré gagy opakujú. Francúzi to ale aj napriek tomu vedia podať s patričným šarmom a dôvtipom, takže im to vlastne ani nemôžete vyčítať. Obsadenie si zopakovali prakticky všetci herci z prvej časti a to považujem za najväčšiu devízu, pretože toto obsadenie považujem za hlavný tromf celej produkcie. Takže za mňa dva palce hore, vôbec by som sa nenahneval, keby z toho spravili trilógiu. 80%.

The Poughkeepsie Tapes (2007)

Hraný dokument s prvkami horroru - nevšedná kombinácia, ktorá mohla dopadnúť oveľa horšie, no keď sa na to pozriem spätne, tak sa z toho dalo vycucať oveľa viac. Malo to šťavu a nápad, krorého koncept sa mi zo začiatku dosť pozdával, ale chýbal tomu lepší príbeh, niečo údernejšie, čím by ma tvorcovia presvedčili o lepšej tvorivej predstavivosti, pretože od polovice filmu akoby len nechali plynúť to, čo na začiatku rozbehli a na nič viac sa už nezmohli. Pomerne komické mi prišla aj práca s (autentickou) kamerou, kde všetko podstatné sa udialo mimo záber a tak sme boli ukrátení o to hlavné - horrorové. Atmosféra to ale celkom zachraňovala, takže všeho-všudy taký poctivý priemer. 55%.

The Collector (2009)

Bol som skutočne príjemne prekvapený, pretože toto je vskutku nad priemerom obyčajnej horrorovej jednohubky. Bol som nepríjemne prekvapený, pretože miestami mi táto jednohubka priniesla vskutku nepríjemné prekvapenia. Raz, či dvakrát som musel dokonca film pauznúť, aby som to mohol predýchať. A to sa u mňa nestáva často, takže palec hore. Za plus považujem výkony hercov, napriek pomerne neznámemu obsadeniu a taktiež záver, ktorý mnohé naznačuje. Scenár deravý ako minuloročné ponožky pred Vianocami, ale ak si fanúšik tohto žánru a po vymäknutí saw-série ti chýba trošku šťavnatých gore scén, tak neváhaj a sťahuj! 75%.

Tomb Raider (2018)

Pokiaľ bude chcieť byť filmové spracovanie verné jeho hernej predlohe, nikdy nebude tombraider-ovský príbeh niečím, čo by sa zarylo hrubými písmenami do análov akčného žánru. Veľmi pozerateľný film, príbehovo sa snaží o trošku hlbšiu myšlienku, najmä úvod nám ponúka trošku inú Laru ako sme boli zvyknutí v predchádzajúcej sérii. Dnes už klasická stávka na teenagerovské obsadenie mi trošku vadilo, ale nakoniec to nebolo až také infantilné ako sa spočiatku zdalo, že bude. Príbeh ale stroskotal na snahe o Indyho v ženskom pubertálnom rozhraní, kde logiku stráca nielen dej ale miestami aj akcia. Tá sa snaží byť za každú cenu cool, ale miestami je to tak veľmi preexponované, že by ste tomu neverili ani v hernej sérii. Za mňa teda fajn oddychovka na jedno zhliadnutie, ale na obranu musím povedať, že o chlp lepšia ako tá v silikónovej verzii spred sedemnástich rokov. 60%.

V pasti (2018)

Keďže som v poslednej dobe výrazne obmedzil horrorový žáner z dôvodu, že v tomto žánri už ma nezvykne v podstate nič prekvapiť, tak som do tohto snímku vkladal veľké nádeje. Po skvelom a kvôli podobnosti námetu právom porovnávanom filme A Quiet Place ide znova o film, ktorý je pre tento žáner skutočným osviežením. Tvorcovia filmu vsádzajú viac na pôsobivú atmosféru, než na obyčajné prvoplánové ľakačky a to je dobre. V mnohých ohľadoch je tento film o to viac strašidelný, pretože spolieha sa na videnie sveta okolo seba. Keď počas filmu pochopíte (aj keď nie úplne) mechaniku hrôzy, ktorá je základom tohto post-apokalyptického príbehu, zistíte, že sa zaujímate, čo by ste robili vo svete, kde sú vaše oči vašou najväčšou slabosťou. Tí, ktorí spochybňujú záver filmu alebo majú problém s nezodpovedanými otázkami týkajúcich sa najmä "objektu smrti" - ľudia, použite trošku aj svoju predstavivosť alebo si prečítajte knihu, keď ste retardovaní a všetko vám musí dávať zmysel. Podľa mňa práve toto bolo na filme to iné, to zvláštne a konečne to netypické, v čom sa trošku odlíšil od mainstreamu, aj keď k nemu vlastne patrí. Za mňa plný počet patrí obsadeniu, kamera bola naozaj výborná, flashbackové scény boli dobre načasované a dĺžka filmu bola tak akurát, žiadne naťahovanie, dej filmu pekne gradoval až do celkom vydareného záveru. Odporúčam ignorovať všetky negatívne recenzie a dať tomu šancu. 80%.

Nenávist (1995)

Parížske demonštrácie a nepokoje dodnes patria k dennodennej realite a preto predmestia tohto veľkomesta stále bojujú s multi-kultúrnou konfrontáciou. Bezútešný príbeh troch postáv, ktorí na jednej strane vyzerajú ako nerozluční kamaráti, na druhej strane každého zožiera kultúrna, národnostná a životná otázka, ktorú sa snažia vyriešiť každý svojim spôsobom. Spája ich nenávisť k systému, k policajným zložkám a miestami aj voči druhému, napriek tomu, že v istých situáciách by za druhého položili život. Neľahký život plný neľahkých rozhodnutí, kde na životných križovatkách si musia sami položiť existenčnú otázku. Horlivostné výkony hlavných predstaviteľov dávajú tomuto snímku punc maximálnej realistickosti, čiernobiela kamera určuje surový a temný charakter, ale réžia by chcela ešte trošku otesať. Nehľadajte v tom nejakú hlbokú pointu, špičkové zvraty, nechajte sa viesť pochmúrnym príbehom, kde vidina svetla na konci tunela zhasne už keď do neho vojdete, a omračujúci záver vám vyrazí dych. 80%.