Královská aféra (2012)

Vyborny film. Silnejsi ako sa zda. Nema zmysel opisovat technicke sperky. Dani zas dokazuju ze su spickou europskej tvorby. 8/10

Lovci hlav (2011)

Chytre akcne prekvapenie z dielne severanov, ktore sa nebere prilis vazne a aj napriek obcasnym tazko uveritelnym skutocnostiam divaka ku podivu drzi a neprestava prekvapovat az do zaveru filmu. Jeden z tych kvalitnejsich. 8/10

Kon-Tiki (2012)

Jednoznacne jeden z najsilnejsich filmovych zazitkov roka, a pravdepodobne jeden z najsilnejsich motivacnych pribehov natocenych vobec. Musel to byt naozaj vynimocny clovek, ktory bol pohanany obrovskymi ambiciami no film to spravne posadil do polohy staci to? Heyerdahl zomrel vo svojom tretom manzelstve na rakovinu vo veku 87 rokov. Thor povedal: „Pokrok je schopnost člověka komplikovat jednoduché.“ Salamun povedal: "Jesť príliš veľa medu nie je dobré; a je to sláva, keď ľudia vyhľadávajú svoju vlastnú slávu?" Krasny film!

Oslo, 31. srpna (2011)

Su filmy, ktore okolo nas prejdu a ani sa nas nedotknu a aj napriek tomu, ze su kvalitne. A su filmy, ktore u nas zostanu dlhsie akoby sme mozno aj chceli..vraciame si zaverecne titulky stale dokola, aby sme si umocnili atmosferu, a ako posledne tony vyprchaju, zacina sa faza, kedy clovek rozmysla co videl. Oslo 31Aug u mna zostal. Silny pribeh 34 rocneho Andersa - drog addict, ktory sa snazi zaclenit do kazdodenneho zivota po lieceni, ale ma pocit ze vsetko uz pozna. Vie kam vedie kazda cesta. Kde sa konci, a ze vsadepritomna uzkost z premrhaneho casu, snad nikdy neodide. Po narocnom dni aj noci ho mlade sympaticke dievca vola za nou do bazenu. Anders rozmysla...chape ze to bude len niekolko dnova zaplata. Nema uz silu zit vo svojom oblubenom meste, s priatelmi, ktori su mu vzdialeni, nema silu odist z Osla, z Norska a zacat novy zivot, preto vidi len jedinu moznu cestu.... Aj ked s trosickou slabsou reziou, ide o jeden z najlepsich filmov roku 2012. 9/10

Lincoln (2012)

Lincoln je inteligentny film s inteligentnym hlavnym hrdinom aj reziserom. Daniel Day-Lewis je najlepsi sucastny herec, a pravdepodobne aj najlepsi herec vsetkych cias. Jeho prezencia je neuveritelna. Neni tak teatralna ako Nicholsnova, ani striktne akademicka ako Olivierova, ale obsahuje prvky oboch. Je poeticky skutocna. Stava sa kym sa chce vo filme stat. Uvedomujem si, ze zatial co pozeram ako sa pise americka historia, priamo pred nasimi ocami sa pise nova - ta herecka, filmova. A o tom je cely film. Nebyt Lewisa, nema mi Spielberg co po filmovej stranke ponuknut. Kaminskeho som zazrel tri krat, Williamsa pocul raz. (Field bola vyborna) 7/10

Sedm psychopatů (2012)

Dve * za Walkena, jedna * za Rockwella..inak je to strasna pitomost . 5/10 (Kaufman je len jeden)

Patrola (2012)

Fantasticke! Jeden z najlepsich filmovych zazitkov roka.

Terapie láskou (2012)

Energia a drive aky srsi z hlavnych predstavitelov Tiffany (Lawrence) a Pat (Cooper), je na tolko strhujuca, ze film clovek mimovolne posuva na druhu kolaj. Vcera som videl film The Master, a mam pocit, ze tieto dva filmy rozoberaju tu istu vec akurat v inom case a inym sposobom. Zatial co Master ide do hlbky stylom, ktory nie je atraktivny pre vacsinu divakov, Silver Linings Playbook prechadza po povrchu tak okuzlujuco, ze sa mu dostava patricna pozornost, aj ked kvalitu drzia hlavne herci. Silver Linings Playbook, aj napriek tomu, ze je "most overrated movie of the year" stale velmi pekny film! 7/10 (este k tomu overrated - Silv.L. Playbook ma tzv big 5 nominees to znamena ze je v clube medzi filmami ako Mil.Dollar Baby, American Beauty, The Silence of the Lambs ci One Flew Over the Cuckoo's Nest a myslim, ze THERE IS NO WAY!!!!)

Mistr (2012)

Aj napriek genialnemu Phoenixovi a solidnemu uz znamemu duu Hoffman - Adams, je film len pokusom, nie jasnym mierenym zasahom. New York Synecdoche, je oproti Masterovi tri krat vybrusenejsi, artovejsi a zabavnejsi. Od Foxxovej performance v Ray som nevidel lepsi muzsky herecky vykon - Phoenix je najtalentovanejsi herec svojej generacie. 7/10

Divoká stvoření jižních krajin (2012)

Napisal by som, ze tento druh filmu mi pripomina pociny ako Fish Tank ci Winter's Bone, no ziaden nie je debut a preto sa nemozu posudzovat v rovnakom sate. S cim sa vsak bez pochyby porovnat Beasts of the Southern Wild mozu, je Following od Nolana, Pi od Aronofskeho ci Monsters of Edwardsa. Nolan a Aronofsky vieme kto je. Zeitlin a Edwards nie. Nikomu sa nepodarilo mat debut nominovany na Oskara hned v 4och z 5tich hlavnych kategorii.. Myslim, ze Beasts of the Southern Wild je originalna a velmi jemna praca mimoriadne talentovaneho a citliveho rezisera a scenaristu. Napriek vsetkym superlativom a neuveritelnym hereckym vykonom hlavne genialnej Que mi vo filme chybalo nieco co neviem zatial pomenovat a preto nedokazem dat plny pocet. 9/10