Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Komedie
  • Horor
  • Drama
  • Krimi

Oblíbené filmy (10)

Naneživo

Naneživo (2017)

Nejbrilantnější feel-good film, jaký jsem kdy viděl, a Šin'ičiró Ueda je scenáristický génius. Nečtěte si obsahy, nekoukejte na trailery a nemluvte o tom s lidmi, kteří už to viděli. Prostě se na to podívejte. Jo, teď hned.

Věc

Věc (1982)

Dokonalá atmosféra, nestárnoucími triky, inteligentní scénář a bezchybná režie. Carpenterův magnum opus a jeden z nejdůležitějších filmů v dějinách nejen hororu.

Re-Animator

Re-Animator (1985)

Tohle je hodně nářez. Docela se divím, jak Re-Animátor rozděluje publikum, protože mně se jeví jako zábavný horor s komediálními prvky. Osvěžující je navíc odlišnost scénáře od jiných žánrových snímků (samozřejmě asi kromě Frankensteina) a nahlížení na děj z perspektivy těch špatných, kteří soupeří s ještě horšími. No a pochopitelně velké plus představuje Jeffrey Combs jako démonický Herbert West, jehož fanatické pouto k vlastnímu objevu vytrhne i z hypnózy. Lepší už je jenom jako Edgar Alan Poe.

Tváří v tvář

Tváří v tvář (1997)

"Cucej mi jazyk!" To nejlepší, co John Woo natočil v Americe a zároveň jeden z nejšpičkovějších akčňáků vůbec. Švihlejší zápletku byste pohledali, ale ono to funguje. Minimálně jako podnět k naprosto epesním hereckým výkonům. Cage jede celou dobu svoji psychoušskou rovinu a je to paráda, ale ještě větší zábavička začne, když si Castor Troy nechá přišít obličej Seana Archera. Protože pak psychouše Cage hraje i Travolta a to je teprve bomba! K tomu samozřejmě nekončící akce s jiskřícími kulkami a holubicemi a kaskadérskými kousky, stylové obleky, sluneční brýle, zlaté pistole a zpomalené kulky – prostě Woo na vrcholu režisérských schopností. Scéna se zrcadlem je z jiného světa. Dokonalý film.

Mumie

Mumie (1959)

Spousta zajímavých lokací, včetně starobylého Egypta, s nímž si filmaři obzvlášť vyhráli, dělá z The Mummy zatím nejvýpravnější z hororů od Hammeru, co jsem viděl. Díky častému střídání prostředí přináší každou chvíli něco nového a udržuje pozornost. K tomu výborný scénář s jasně danou motivací postav a charismatický záporák. A nemyslím tím mumii. Opravdovým zlem je tu totiž Mehemet Bey, v podání uhrančivého George Pastella. Ale mumie je samozřejmě taky super. Christopher Lee dostal výrazně víc prostoru než jako Frankensteinovo monstrum nebo Drácula i díky nádherným flashbackům. Nejvíc si ho ale vážím proto, jak dokázal pracovat s emocemi i pod omezující maskou a z oživlé mrtvoly vytvořit tragickou postavu. Peter Cushing zde není tak výrazný, ale zase hraje novou (a velmi sympatickou) postavu a zase úplně jinak a během pulpového finále se rozjede skoro na úrovni Van Helsinga. A ano, zase ho někdo škrtí.

Hrůzná noc

Hrůzná noc (1985)

Okno do dvora s upíry. V roce 85 gotické horory od Hammeru už neletěly. Kinosály ovládli Michael Myers, Jason Vorhees a Freddy Krueger v teenagerovských vyvražďovačkách a Fright Night je nádherná pocta tehdy odcházející generaci žánrových herců v podobě Petera Cushinga, Vincenta Price, Christophera Leeho a dalších. Teatrálnost tohohle filmu s komediálním nadhledem odráží klasiky jako Horror of Dracula, The Mummy nebo The Curse of Frankenstein, a pokud patříte mezi jejich příznivce, bude pro vás velmi dojemné sledovat geniálního Petera McDowalla, jehož vyhasínající hvězda a zabiják upírů Peter Vincent (ta narážka je doufám jasná) je protagonista s nejvíce vrstvami, jaký se kdy v hororu objevil. Že se ze snímku stala věc pro úzkou skupinu diváků, je tak vlastně příznačné. Zasloužený kult.

Skála

Skála (1996)

Není to nejlepší akční film všech dob, nicméně je to svým způsobem unikát, protože některé záběry, třeba když kamera krouží okolo klečícího Cage, vypadají tak kýčovitě a člověk se od filmu stejně nemůže odtrhnout až do samého konce. Velké plus si Skála zaslouží také za záporáka/nezáporáka Eda Harrise, herecké výkony na 110% a Nicolase Cage ve své nejlepší roli.

Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep (2002)

Přiznaný brak, ve kterém Elvis Presley a černý JFK bojují s mumií v domově důchodců. Bruce Campbell se pro tuhle roli narodil a Don Coscarelli umě zadaptoval Lansdalovu novelu v nejoriginálnější film, co jste kdy viděli. Bubba Ho-tep je život, Bubba Ho-tep je láska, Bubba Ho-tep vám vysaje duši řitním otvorem. A dostane vás ve stejné míře drsným humorem, jako melancholickým přemítáním o životě.

Ovládací panel
8 bodů