Rambo II (1985)

Rambův návrat do Vietnamu ze zcela zištných důvodů není tak emocionálně hodnotný jako jednička, ale to nic nemění na faktu, že jde o jeden z nejikoničtějších akčních filmů vůbec. Některé myšlenky z First Blood navíc, ačkoliv podané mnohem patetičtější formou, přežily a celkově vzato jde o všechno, jen ne pozitivní vizitku US Army. Sylvester Stallone se zde objevuje ve vrcholné kondici a tu M-60 v jedné ruce a pomstychtivý výraz mu prostě žerete. Nářez od začátku do konce s vynikajícím soundtrackem od Jerryho Goldsmithe a ne úplně blbým scénářem. Nabušený sequel, který nezapřel duši předchůdce – co víc si přát?

Vikingové (1999)

Tenhle film jsem strašně dlouho odkládal a teď mě to mrzí, je totiž fakt dost super. Tedy, scénář není nijak zvlášť objevný a ačkoliv toho o historii a zvycích vikingů a divokých kmenů zase tolik nevím, spousta věcí se mi moc přesně nejeví, což Třináctému válečníkovi ale ani náhodou neubírá na zábavnosti. Koneckonců taky nejde o historický snímek, ale akční. Příběh je docela jednoduchý – arabský učenec Antonio Banderas se na základě proroctví přidá k Vladimíru Kulichovi a jeho komandu vikingů, aby se vydali pomoct vládci osady ohrožované divochy. To je všechno. Některé pasáže jsou sice přitažené za vlasy, hlavně ta, kde se Banderas naučí cizí jazyk asi tak za pět minut, ale aspoň se tu všechno děje bez zbytečných keců. Akce je zpočátku hodně tmavá a někdy nepřehledná (Crichton si asi zkoušel režii), ale to se postupně zlepší a ty důležité části jsou natočené moc pěkně. Do toho hraje skvělá hudba, která dokáže i na úkor poměrně přízemního ladění filmu pozvednout mnoho scén až k epičnosti, a McTiernan nešel daleko ani pro nějaký ten kýbl krve. Ostatně když do sebe na plátně postavy řežou meči a palicemi, těžko by se to obešlo bez nehezkých zranění. Šípy v hlavě, otevřené hrudníky, usekané hnáty a krev v očích jsou tu běžná praxe. Úplně nejvíc se mi ale líbili divoši, již jako by vypadli z Conana nebo podobně drsné fantasy. Jsou opravdu hroziví a části s nimi mají zpravidla parádní atmosféru. On je snímek vůbec parádní; pokud máte slabost pro severské válečníky, neměli byste ho minout.

Pachuť pomsty (2014)

Jim Mickle a Nick Damici jsou záruka kvality. Vždycky pomalejší tempo, ale vždycky hutná atmosféra a vždycky něco jiného. Tentokrát parádní thriller s dokonale vystiženou dobou zasazení a výborným obsazením. Don Johnson a Sam Shepard jsou tvrďáci a Michael C. Hall jako americký jižan s úchylným účesem a knírem je taky masér. Tak trochu revenge, tak trochu road movie, na každý pád ovšem zábavný pulp, jenž si pro jeho stylovost za pár měsíců s chutí střihnu znovu.

Chraň nás od zlého (2014)

Zkurveně znepokojivý film. Ono co taky čekat od režiséra The Exorcism of Emily Rose a Sinisteru. Sice tu není Jennifer Carpenter, ale posedlý Sean Harris je taky pořádně strašidelný. Navíc ta transformace lidí do zvířit, fuj. Akorát ten konec je skoro v kontrastu s masakrem, který mu předchází. Scéna vymítání podivně natočená, ale maximálně děsivá. Hudba od The Doors už nikdy nebude stejná.

Odstřelovač (2007)

Tohle ovšem ano, dámy a pánové. Fuquův Shooter toho sice většinu filmu moc nenastřílí, ale konspirační zápletka je podána dostatečně zajímavě, aby film nenudil. Hodně se tu řeší věci okolo odstřelování, což mě jako člověka trochu znalého tematiky potěšilo, a když navíc v asi hodině a půl začne akce, víte, že čekání stálo za to. Tradičně nekompromisní Fuqua se hodně vytáhl po řemeslné stránce a natočený je snímek opravdu výborně. Prostředí se neustále mění, takže divák neupadne do stereotypu a zvolené lokace jsou vážně paráda. Do toho tu lépe, tu hůře hrající představitelé, ale především skvělí Wahlberg a Peña a přestřelky nejen pomocí sniperských pušek. Skoro se mi nechce věřit, že stejný režisér má na svědomí Olympus Has Fallen, který jakožto akční film docela zklamal. A jako kinofilm taky. Ale je fajn vědět, že na to Fuqua má a třeba v budoucnu překvapí podobně příjemně – alespoň reálné vrtulníky namísto CGI by byly super, zvlášť když jim to zde na vrcholcích zasněžených hor tolik slušelo. Nepřítel státu má lepší zápletku a Llosaův Sniper... no, je prostře guilty pleasure, ale rozhodně jde parádní zážitek. Palec nahoru.

Tintinova dobrodružství (2011)

Musím říct, že takhle krásně zpracovaný animák jsem ještě neviděl. A to mluvím jenom o vizuálu. The Adventures of Tintin jsou ale kvalitní jako celek a klidně snesou srovnání s Indianou Jonesem. Minimálně s tím posledním. Ze začátku jsem měl sice trochu problém se do příběhu ponořit, protože tempo, jakým je vyprávěn, je vražednější než Kobry 11, ale jakmile si člověk zvykne na neustálé střídání situací a lokací, pohltí ho. Úplně nejlepší na filmu je ale jeho hravost. Dlouhé pasáže natočené na jeden záběr, v nichž se pořád něco děje, mě tak bavily, až mě mrzelo, že se tvůrci rozhodli pro animaci a ne živé herce. Zvlášť, když by obsazení klidně mohlo zůstat stejné. Možná by pak prošel i vyšší rating a hlavní hrdina by nemusel střílet mimo kameru a piráti probodnutí šavlemi umírat na infarkt. Přesto jsem se ale bavil a kdyby takhle vypadalo další Indyho dobrodružství – tedy bez mimozemšťanů a třeba i jiného nadpřirozena, hezky přízemně –, vůbec by mi to nevadilo. Jenom John Williams se tentokrát úplně nevytáhl a jeho hudba nepodporuje velkolepost některých záběrů. Jsem zvědavý na dvojku od Jacksona.

Status: Nežádoucí (2007) (seriál)

Prosluněné Miami, sexy těla, špioni. Přiznané béčko, které ale není nijak zvlášť hloupé a strašně mě baví. Někdo tu napsal, že je Burn Notice druhý Odpadlík. Jo, proč ne. Moderní, elegantní a vtipný Odpadlík. Michael Westen totiž ve většině dílů nedělá nic jiného než Reno Raines – hláškuje, mlátí padouchy a pomáhá lidem, co spadli do sraček. A na motorce vlastně občas taky jezdí. Navíc mu k tomu sekunduje alkoholický Bruce Campbell, a to je těžký kalibr. Formát co díl, to samostatná jednotka, považuju za přežitek a kdybyste mi řekli, že se po skončení Hvězdné brány ještě někdy nebudu moc odtrhnout od něčeho na tomhle principu, asi bych se vám vysmál do očí. Burn Notice to zvládl. Možná za to může počet agentů, speciálních jednotek a vojáků na metr čtverečný, možná je ta konspirace v pozadí tak dobře zpracovaná, že mě cliffhanger vždycky dokáže přitáhnout k dalšímu dílu. Každopádně jde ale o seriál výborně napsaný a správně satirický. Ačkoliv se to někdy pod krustou přímočarého humoru a recyklované stavby epizod může ztrácet.

Zmizelá (2014)

"You two are the most fucked up people I've ever known." Přestože je to asi nejmíň Fincher, podle mě paradoxně jeden z jeho top filmů. Akorát obsazením neohromí. Ben Afflecka mám rád, ale po Gone Girl musím uznat, že vážně není kdovíjaký herec a zatímco v první polovině mu jeho póza pomáhá dotvořit postavu, s přehoupnutím do té druhé a příchodem zvratu už ten vývoj moc nezvládá. Rosamund Pike je světlý bod, nicméně jinak nic světoborného. Naštěstí je ale příběh natolik zajímavý, že to filmu prominete. Především zmíněná druhá polovina, která chvíli skoro paroduje tu první, je naprosto super a satiricky podkopává klišé slaďáků o dokonalých párech. Nejednoznačná hra na to, kdo je tady parchant, mě hodně bavila, stejně jako pulpové prvky protínající se snímkem napříč. Mít to lepší obsazení a ne tak utahaný konec, dost možná bych sáhl po hvězdě navíc.

Dr. No (1962)

Když se řekne James Bond, automaticky se mi vybaví Sean Connery a mám k tomu sakra dobrý důvod. Tahle role mu sedí maximálně – jeho 007 je švihák, džentlmen, milovník, dokonalý špion, ale i nelítostný zabiják, jemuž není proti srsti zastřelit padoucha, kterého má v hrsti. Navíc je strašně sympatické, že tu Bond není nepřemožitelný jako v některých pokračováních a docela pravidelně dostává přes držku a končí v bezvědomí. Dr. No není nějak přehnaně akční, ani v něm nenarazíte na zábavné produkty vynálezce Q. 007 razí na misi jen s waltherem a většinu stopáže představují dialogy a záběry nádherné exotické Jamajky, ale to filmu nijak neubírá na zábavnosti, stejně jako relativně rychle vyřešený hlavní záporák, jenž stihne v podstatě jenom představit organizaci SPECTRE a skončí. I po padesáti letech jeden z nejlepších dobrodružných snímků. A to je parádní vizitka.

Smrtonosná past 2 (1990)

Za mě dobrý. Sice se to přesně drží pravidla dvojek, takže je tu víc akce, mrtvol a explozí než v jedničce, a přestože John přebíjí, odvážil bych se tvrdit, že mu počty vypálených kulek s kapacitou zásobníku dvakrát nesedí, ale pořád je to jeden z top akčních filmů. Hodně se mi líbili záporáci. William Sadler je super a Franco Nero jako generál Esperanza taky dobrý tah. Jenom bych možná vypustil některé vtipné scény. Hlášky jsou jedna věc, ale rvát tam někdy až stupidní humor, co přijde vtipný pravděpodobně jenom americkému publiku, je na přesdržku. Proto taky čtyři z pěti a ne plná pálka.