Machete (2010)

Čekal jsem to, co nabídl trailer a dostalo se mi ještě více. Tleskám Rodriguezovi. Machete je životní rolí Dennyho Treja a já doufám, že se vrátí v pokračování... Zkuste ale vysvětlit ženské, co je na tom tak skvělého...

Malý Velký Bojovník (2010)

Nevěděl jsem, co přesně mám od tohohle filmu čekat a byl jsem velmi mile překvapen. Little Big Soldier budí jakési zdání polofantasy prostředí a dává vzpomenout na Zakázané království. Na bojové filmy nekoukám, ale s Jackiem jsem vždycky udělal výjimku, protože jeho kousky jsou prostě skvělé... A navíc, tenhle film není až tak bojový.

Město (2010)

Slušná kriminálka, která má sice daleko do Michaela Manna, ale díky které budu dál sledovat Affleckovu režijní kariéru. Příběhově poměrně fajn, ačkoliv zamrzí, že romantická linie se nevyhne klišé (nebo tam prostě jen funguje stockholmský syndrom). Přepady a honičky jsou ale hodně super, a zajímavé je také, že tu vlastně až na Rebeccu Hall neexistují kladné postavy. Agenti FBI na to totiž taky jdou od lesa. A proč by sakra ne.

Modern Warfare: Frozen Crossing (2010) (studentský film)

Tak tohle by mohl překonat akorát Duke Nukem. Paráda, téměř tak dokonalé jako Byl jsem mladistvým intelektuálem.

Modern Warfare: Frozen Crossing Pt. 2 (2010)

Byť se to drží více videoherní předlohy a spousta věcí je ohromně cool, první díl se mi líbil ještě o něco víc, už jen proto, že na drsné agentce je vidět, jak nikdy v rukou pušku nedržela, nicméně využití vrtulníků na dálkové ovládání je hodně povedené.

Na hraně temnoty (2010)

Polithrillero hardboiled kriminálka, která podrtila scandinoir dřív, než byl cool. Klasický pulpový detektiv s prstem na spoušti a jasným morálním kompasem, stárnoucí zabiják s britským přízvukem, který řeší problémy pro vládu a ve kterém se hnulo svědomí, a korporace, co se rozhodla vyřešit svoje problémy vlastními metodami – jenže v těch vlastních metodách zastala velkou roli dvouhlavňová brokovnice a jedním z těch problémů byla detektivova dcera. Rozjezd je pomalejší, ale jakmile se Craven naplno vloží do pátrání, je to naprostá nahláškovaná brutální lahoda. Pro příznivce drsné školy povinnost.

Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

Až jsem měl chuť zařvat "Kurva!" na celý byt. Fuj.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Undisputed III úžasně kombinuje dobrý příběh s formou arénových zápasů a navrch ještě přidává dokonalé scény, kdy si oponenti dávají přes držku. Vyhýbá se většině klišé a i když pointa průměrně inteligentnímu člověku časem dojít prostě musí, už jen díky Jurimu Boykovi to prostě nevadí.

Neřízená střela (2010)

Po traileru jsem čekal víc. Bill Nighy, Emily Blunt, Martin Freeman, co by se mohlo pokazit? Asi je to jenom můj problém, ale vadilo mi celkové ladění do odlehčené komedie. Čekal jsem něco černějšího. A taky něco v čem se postavy náhodně neobjevují na plátně a situace se neřeší samy. Dokonce ani povinná vážná linie tu moc nefunguje. Lucky Number Slevin se povedl mnohem lépe.

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy (2010)

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Noční můře z Elm Street. O všech Nočních můrách z Elm Street. Každý díl původní série (a Freddy vs. Jason) tu především, ale ne výhradně jeho tvůrci rozebírají až na kost a nebojí se zhodnotit, co se povedlo a nepovedlo, jaké problémy u toho museli řešit, jak sofistikované speciální efekty museli bastlit (pro mě nejvíc fascinující pasáže) s omezeným rozpočtem nebo jak se stalo, že je dvojka nejvíc gay horor ever. Má to čtyři hodiny, je to naprosto vyčerpávající a všechny ty informace, postřehy, fakta a behind-the-scenes záběry jsem hltal a hltal bych je, i kdyby to mělo hodin deset. Ultimátní elmstreetovský dokument, kde je po kupě naprosto všechno, co se o těch filmech dá zjistit. V krásném obalu, s parádními stop-motion předěly a s hlasem Heather Langenkamp uvádějícím jednotlivé pasáže. Jo, trochu škoda, že se tam nevyjadřuje Johnny Depp, Patricia Arquette nebo Laurence Fishburne, ale sakra, to už je v kontextu těch 240 minut fakt jenom detail. Absolutní pecka. A to ty filmy vlastně ani nemám tolik rád.