Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Krimi

Recenze (1 357)

12 kol (2009)

Harlinova nadupanější verze Smrtonosné pasti 3. Je to vizuálně atraktivní, děj má tempo jako máloco, akce je napínavá a přehledná a samozřejmě je zde velmi solidně hrající John Cena. Jo, příběh není nic nového, ale finální zvrat mu dodává šťávu a dokazuje, že pro scenáristu to rozhodně nebyla banalita. Filmy financované WWE jsou obvykle dost průměrné. Tenhle je úplně někde jinde.

12 opic (1995)

Perfektní sci-fi, které člověka nutí se zamyslet. Když jsem 12 opic viděl poprvé, nechápal jsem, napodruhé už to bylo skvělé.

127 hodin (2010)

Oproti Buried opravdu slabota.

13 Sins (2014)

Z tohohle filmu jsem byl poměrně nadšený... dokud nepřišla poslední patnáctiminutovka, která zničila morální kolaps hlavního hrdiny a navršila na sebe nesmysly jenom proto, aby do sebe zapadly věci, co radši měly zůstat bez další pozornosti. A potom, celá linka s Perlmanem ohledně pozadí hry je tu navíc a vlastně toho stejně moc nevysvětlí, takže proč si dělat škodu? 13 Sins odsýpá i přes odhadnutelný vývoj a spousta úkolů pro protagonistu je sympaticky zvrácená, ale bohužel. Scénárista neměl koule to pořádně dotáhnout a na konci je jen pachuť z promarněné šance na kultovku.

13 duchů (2001)

"Of course this basement! What is it with you people? If it was the basement next door I wouldn't give a shit, would I?" Dům-stroj navržený ďáblem a poháněný duchy, při správném použití odhalující veškerá tajemství vesmíru – skvělý nápad. A provedení do jisté míry taky. Skleněný barák vypadá fakt luxusně. Je vidět, že si filmaři s každou místností vyhráli do nejmenšího detailu, podobně jako předtím v remaku House on Haunted Hill. Kudos za maximum praktických efektů. Duchové jsou krásní! Makabrózně krásní, to se ví. Problém je, že tu není žádná atmosféra. Dobré nápady? Ano. Zvraty? Jasná páka! Ale napětí? Ehhh... Je to horská dráha, ale taková, která nedokáže úplně zvednout adrenalin. Pořád je to fajn, jako každá horská dráha, ale za týden si na to na rozdíl od těch fakt dobrých horských drah nevzpomenete. A že už jsem zmínil předchozí snímek od Dark Castlu – i tady je konec dost na pytel. Asi to šlo s dobou. Ale hej – Shannon Elizabeth, takže to vidět musíte.

plakát

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Válečný akčňák s uvěřitelnými postavami, v kterém víceméně fungují emoce, a který s výjimkou posledních pár minut nepůsobí jako film z Bayova CV. A to stylově, ani technicky. Hrdinové nejsou heroičtí, patriotismus je dost potlačen, americké vlajky jsou tu snad jen dvě (jedna rozstřílená, druhá utopená) a vlastně to celé postrádá velkolepost Skály nebo Pain & Gain. Což je celkem svěží. Oproti tomu je škoda hektické akce – přestože rozhodně není tak nepřehledná, jak tvrdí zlí jazykové –, absence dynamičtější kamery a vůbec lacinějšího vizuálu. Tajní vojáci z Benghází mají blíž k Lone Survivorovi než k Black Hawk Down, ale protože se Bay zjevně snažil natočit něco hodnotného pro přeživší a pozůstalé a držel se překvapivě při zemi, ani v nejlepších momentech nedovedou být tak strhující jako Bergův snímek. Ale pořád jsou zatraceně strhující.

16 bloků (2006)

Skutečné, i když nepřiznané pokračování Smrtonosné pasti. Jack Mosley je zkorumpovaný, o dvacet let starší John McClane s knírem... a stejně fajn chlap.

1922 (2017)

Líbí se mi, jak ČSFD neví, kam to žánrově zasadit. Jižanská gotika, dámy a pánové. Ne úplně čistá, s povinnými hororovými prvky, ale jo – jižanská gotika. Zločin a trest je ověřená formule a sestup Thomase Janea do temnoty je neúprosný a emotivní. Doufám, že The Expanse a The Predator ho konečně vystřelí do velkých filmů, protože nevím o více nedoceněném herci. Stejně jako Dark Country, i 1922 táhne prakticky sám a jinak si to ani nejde představit. Samozřejmě, režii, umně mixující zlověstnou atmosféru s výbuchy násilí, nelze opomenout. To open source skřípání mi sice ke konci lezlo trochu na nervy, ale Zak Hilditch je další australský hlas, co se vyplatí sledovat. Kingovy romány je obvykle těžké vecpat a povídky natáhnout do sta minut, a stejně jako pár týdnů nazad Wingardovi, i tady se to povedlo na výbornou. Produkční hodnoty na tak malý film též neskutečné. Předpokládám, že se na Netflixu můžeme těšit na další adaptace Kinga. Nemůžu se dočkat.

2 zbraně (2013)

Popravdě jsem na základě zdejších komentářů čekal něco lepšího. Další Smrtonosná zbraň? Ani náhodou. Washington a Wahlberg jsou přesto docela sympatické duo, ačkoliv mezi nimi chemie na sto procent funguje jen občas. Každopádně jsem se bavil, což je fajn, protože komiks mi úplně nesedl, ale myslím, že z látky šlo vymlátit víc. Rozhodně s erkovým ratingem, který zůstal zbytečně nevyužitý. Scénář nicméně není zlý a zápletka, přestože veskrze komplikovaná, je podána přehledně a Bill Paxton snad chytil druhou mízu. Vedle All You Need Is Kill další jeho parádní role. Kormákur umí. Jsem zvědavý, s čím přijde příště.

2012 (2009)

Tenhle film je tak blbej, až je krásnej. Recykluje to, co už bylo zrecyklované tisíckrát, pěkná sbírka všech filmových klišé na jednom místě.