Catching a Killer: The Hwaseong Murders (2021) (TV film)

Dokument má celkom dobrý nádych. Mrzieť môže človeka akurát fakt, že jediné podrobnosti, ktoré sa dozvedá, sú formou vyjadrení, pričom autenticita ako taká, nedostáva taký priestor, ako by sa na takýto dokument o tak početných vraždách naozaj patrilo. Škoda.

The Jigsaw Murder (2011) (TV film)

Podrobný dokument ktorý sa pomerne detailne zaoberá prípadom vraždy, pričom najväčším plusom je jednoznačne spôsob akým bola preukázaná vina páchateľovi. V hlavnej úlohe tak preukazuje svoju silu najmä “kriminalistika”.

Unforgiven: The Boys Who Murdered James Bulger (2001) (TV film)

Dokument sa nesie prakticky v podobnom duchu ako “The Bulger Killers: Was Justice Done?” z 2018, akurát tu sa divák čo to viac dozvedá z čias dospievania mladých vrahov, pričom priestor dostane aj matka jedného z páchateľov. V dokumente sa ďalej polemizuje nad myšlienkou, či je možná náprava takýchto mladých ľudí a či bol trest, ktorý im bol udelený, skutočne dostatočný, keďže vzhľadom na vek, majú nárok na takzvanú “mobilitu”, čiže zaradenie do spoločnosti bez toho, aby okolie poznalo ich trestnú minulosť. Dobrý dokument, ktorý taktiež poukazuje na média, ktoré prekrucovali pravdu a malých páchateľov “zbytočne” démonizovali, pričom záver je už asi aj na hrane, i keď zlosť ľudí je určite oprávnená.

Tortured by Mum and Dad? - The Turpin 13 (2018) (TV film)

Extrémne závažný prípad, podaný tak nezáživným spôsobom, že len sťažka sa dá súcitiť s obeťami a zároveň nenávidieť páchateľom (i keď človek veľmi chce). Osobne som fakt dosť sklamaný. Autenticita pochádza len z výpovede pár osôb a pár prezentovaných fotiek, ktoré sa dookola opakujú. Nebavilo. Nemalo prečo, keďže je samotný dokument po režijnej stránke fakt dosť nezvládnutý (pre mňa).

The Second Gun (1973)

Veľmi veľká podoba s dokumentom "The Second Dallas", ktorý je o 30 minút kratší, pričom prakticky ponúka to isté sústo informácii. Divák sa tak nejak nedozvie nič nové, no vzhľadom na rok vzniku a odvahe prezentovať takýto druh informácii, uberať na hodnotení nebudem.

The Second Dallas (2009)

Toto je moja prvá skúsenosť s prípadom atentátu na "RFK" a musím povedať, že je to rovnaký "masaker" plný nezrovnalostí, pochybností a fakt čudesných rozhodnutí počas vyšetrovania, ako v prípade atentátu na jeho brata "JFK". Massimo Mazzucco je ale režisér, ktorý aktuálne nie je príliš populárny pre svoj postoj k udalostiam na Ukrajine, pričom jeho posledný dokument: "Ucraina: l'altra verità" vyvolal množstvo diskusií. Do pozornosti môžem dať ešte: "September 11: The New Pearl Harbor", ktorý sa venuje jednému z najväčších ojebov v histórii ľudstva, pádu "trojičiek" v Novom Jorku.

Znaky psychopata (2020) (seriál)

Nie vyslovené zlá forma spracovania krimi dokumentu, ktorá skúma správanie vrahov, respektíve ľudí, ktorí mali čo to dočinenia s nejakým závažným činom ako spolupáchatelia. Obrovským plusom sú najmä autentické zábery s vypočúvania a následná analýza neverbálnej komunikácie. Lepší priemer.

Unlawful Killing (2011)

Toto je suverénne najlepší dokument o vyšetrovaní smrti Diany a zbytku posádky, s akým som sa doposiaľ stretol a to som ich videl pomerne viac než dosť. Zaznievajú v ňom informácie o ktorých som doposiaľ v živote nepočul a to nie len z pohľadu samotnej nehody, ale aj prípadného motívu, pričom nakomplet rozbíja oficiálne výsledky vyšetrovania. Brutálny dokument a Ja Mohammedovi držím palce.

Behind the Screams (2015) (pořad)

Dostupné sú tri epizódy o sériový vrahoch ako Ed Gein, John Wayne Gacy a Ted Bundy, pričom každá jedna je spracovaná inscenačnou formou, takmer úplne bez autenticity. Toto je dokument pre diváka, ktorý rád počúva príbehy.

Diana: 20 let poté (2017) (TV film)

Za 50 min. tento dokument stihol viac, ako podaktoré mini série za 3 hodiny. Prakticky od začiatku až do úplného konca sa hovorí čisto iba o vyšetrovaní danej nehody, pričom divákovi sú predostreté všetky možné teórie.