Manhunt - Season 1 (2019) (série)

Briti majú svoj štýl kriminálok. Nemá to takú atmosféru, pričom ide skôr o konverzačky, než nejakú detailnú prezentáciu detektívnej práce, ktorá by bola natoľko dostatočne pútavo podaná, že by bol samotný fanúšik krimi príbehov rovnako nadšený, ako napríklad pri námetovo podobných počinoch severskej tvorby. Neviem no, za mňa je prvá séria pomerne priemernou záležitosťou, ktorej chýba najmä zložka v podobe schopnosti upútať pozornosť. Medzi 3-štyri.

Jakten på en mördare (2020) (seriál)

Nič pre tých, čo neradi pomalé deje. Seriál je čistou vyšetrovačkou bez akcie, ktorá sa niekde uprostred nevyhne hluchým pasážam, no je realisticky podaná tak, aby každému došlo, čo obnáša práca detektívov v "teréne". Keď zrovna nesedíte za stolom, aby ste čo tok ťukali do kompiutera, tak maximálne s niekým debatujete pred jeho domom, možno medzi dverami, aby Vám rozprával svoje dojmy či skreslené polopravdy. Lepší priemer to bude pre tých, ktorých vtiahne dej svojou precíznosťou v pomalosti. Ostatok zachrápe po dvoch epizódach.

Já jsem Vanessa Guillen (2022)

Ani z ďaleka nie tak silné, ako tématicky obdobný dokument: "Invisible War" a to je človeku priam ľúto, nakoľko toto je jedna z tém, o ktorej sa prakticky nehovorí, no rozhodne by sa malo. Je to ponaťahované, ani tak nie o prípade, ale o vykonávaní úsilia v boji s veternými mlynmi o úprave zákona, ktoré rozhodne nie sú na strane poškodených. Ďalší dokument, ktorý v tomto smere stojí za zmienku, je o zneužívaní študentov na VŠ zbohatlíkmi zo skurveného Harvardu: "The Hunting Ground".

Nejhorší sérioví vrazi v Indii: Bangalorská bestie (2022) (seriál)

Nie len o zločinoch, ale aj o odkaze spoločnosti v podobe dopadu na obete ženského pohlavia v Indii. Chápem čo chceli tvorcovia týmto všetkým povedať, no opäť to vzhľadom na formu spracovania nebude môcť zanechať taký odkaz spoločnosti, akoby sa možno žiadalo. Materiálovo je to minimálne obsiahle, o autenticite sa ani nebavme. Tá tu prakticky neexistuje, no a to je potom ťažko po emocionálnej stránke niekoho zasiahnuť natoľko, aby to docenil. Škoda, lebo toto mohlo veľmi solídne vypáliť ..

Nejhorší sérioví vrazi v Indii: Vražda v soudní síni (2022) (seriál)

Napriek minimu autenticity, dokument zanechal pomerne zvláštne dojmy. Celé je to vyskladané čisto z názorov poškodených, očitých svedkov, obvinených, blízkych osôb samotného násilníka a pár žandárov. Keď sa človek započúva do osudov tamtých "bedárov" z okraja spoločnosti, pričom navníma postoj justície, ktorá bola k činom toho trubiroha absolútne ľahostajná, asi to inak dopadnúť ani nemohlo. Či si to zaslúžil, alebo nie, to jest otázka. Strašná škoda, že dokument nedisponuje žiadnymi materiálmi, ktoré by diváka uzemnili realitou činu, lebo takto je to len akási polovičná robota ..

Osvětim: Cesta do pekla (2013) (TV film)

Aj o tom, ako celý “ZÁPAD” vedel, čo sa deje v Osvienčime, no vyslovene jebali nato. Nevadilo im bombardovať, hádzať atomky na civilistov v mestách, no koľajnice, ktorými sa presúvali vlaky do koncentráku, to už bolo “mimo plán”.

Počátky nacismu (2017) (TV film)

Stopážou ideálne, aby sa stihli popísať všetky podstatné informácie, aby človek nahliadol do zrodu tejto temnej ideológie.

Já jsem vrah - Série 4 (2022) (série)

Ak bolo účelom Netflixu robiť z páchateľov kokotov, nakoľko schéma epizód je asi taká: Povedz nám svoj pohľad na tvoj zločin, a my potom ukážeme aká je “pravda”, tak to vyšlo na 100%. Iný zmysel nevidím, pričom táto štvrtá sada je o trochu lepšia ako tá tretia, keďže prípady sú, akoby som to povedal a zachoval úctu k obetiam - z pohľadu pestrosti - ZAUJÍMAVEJŠIA? Každopádne všetko sa to točí okolo následkov z výchovy, drog, alkoholu či zneužívania.

Já jsem vrah - Série 3 (2022) (série)

Z akého dôvodu dostávajú pozornosť zrovna takéto prípady, to mi je záhadou. Asi niet o čom točiť. Bohapustá, nijak zaujímavá séria o všedných zločinoch, kedy sa obhajujú najmä tí, čo by mali v prvom rade držať hubu.

Na mušce - Série 1 (2018) (série)

Nebolo by to také zlé, bolo by to výborne (!), keby postavy v tejto pomerne zaujímavej, komediálne poňatej story “na mačku a myš”, nedisponovali mozgom Surikat. Ale inak je to celkom pútavé, nenudí to, a zato palec nahor.