soud90

soud90

• 20.2.2015  11:34

Když jsem viděl trailer, řekl jsem si, že půjdu na nového Draculu do kina, ale z nostalgie jsem si pustil Draculu z roku 1992 a opět jsem musel usoudit, že Garryho Oldmana nemůže žádný Evans ala Bloom překonat. A usoudil jsem správně. Opravdu nevím, kam dnešní kinematografie spěje, když se neustále snaží navazovat na opravdové filmy z let minulých a vytvářet z nich mutanty. Možná tento komentář bude chvílemi připomínat spíše obdiv Draculy s Oldmanem, ale kam se prostě tento Untold hrabe se svými netopýřími efekty, které jsou vlastně naprosto jedinou Draculovou schopností, na jednoduché triky se stíny a skvělými maskami z roku 1992. Války s turky, zobrazené jen okrajově na začátku, abychom měli představu, o co šlo a zbytek si mohli domyslet, bez nutnosti vidět, jak Vlad sám pobíjí tisíce turků, byl v již zmiňovaném Draculovi z 92. naprosto dostačující a na místě. Tyto sólové netopýří akce, které by mu mohl závidět samotný Batman, byly naprosto směšné, připomínalo mi to spíše scény z Harryho Pottera. Jak už někdo pode mnou psal, světle-temnější chvilka nastala jen v jeskyni, kam si Vlad došel pro nesmrtelnost. Ale znovu nedokáži nesrovnávat a nevyzdvyhnout Oldmana, když na začátku filmu propichuje kříž, který rázem krvácí a po napití se stává upírem. Jen tato jedna scéna strčí do kapsy polovinu "Untoldoviny". A závěr? Nesnáším závěry typu "a hra může začít", a tady více než kdekoliv jinde to připomnělo spíše závěr k filmu SAW10 nebo kolik už jich je? No, asi bych dal dohromady pár minut, během kterých se mi to líbilo, a proto snad dávám dvě hvězdy. Pro nás, staromilce a milovníky kvalitních filmů, je zkrátka v tomhle směru dnešní doba těžko stravitelná, ale mluvím samozřejmě jen za sebe.

• 9.11.2012  12:36
    Dům snů (2011)

Film Ti druzí měl atmosféru, celé to na ní bylo postavené. Nebylo třeba mnoho k vytvoření napětí, k navození strachu. Příběh plynul přirozenou rychlostí až k závěrečnému vyvrcholení. K tomu skvělá kamera, skvělý střih. Dream House je velmi slabým odvarem. Dvě hvězdy, které jsem mu dal, patří první půl hodině filmu. Řekněme, že první polovina filmu plyne příjemným, normálním, tempem a ta druhá, jakoby se najednou splašila a utíkala neznámo kam. Toto zrychlení je hodně nepříjemné. Scénář je krom zmíněného spěchu v druhé polovině předvídatelný a je vám hned jasné, co bude následovat. Ti druzí jsou jen jedni. Ale toto se stává každou chvíli, že? P.S. souhlasím s POMO a jeho návrhem Craiga na roli Hannibala Lectera. I když ten je taky jenom jeden a jen nerad bych někdy viděl takový remake :)

• 6.7.2009  17:59

Osobně tento film považuji za jednu z nejlepších českých komedií ze života. Stručně jde o rodinu Homolkových, jejíž členové by v jednu chvíli pro druhého udělali cokoliv na světě a ve chvíli druhé by se nejraději sežrali. Jde o šesti člennou rodinu, nejstarší manželé, jejich syn se ženou a jejich dva malí synové. A těchto šest lidí spolu žije v pražském bytě 3+1, ve kterém se odehrává většina filmu. Malý byt, rozhádaní obyvatelé a pár zamčených dveří stačí k tomu, aby vznikla komedie, na kterou jen tak nezapomenete a s chutí si ji za nedlouho pustíte znova. Jaroslav Papoušek tady z minima vykouzlil maximum.

• 6.7.2009  11:16
    Forrest Gump (1994)

Jak už jsem jednou, v případě Trosečníka, zmiňoval, práce dvojice Toma Hankse a Roberta Zemeckise, přináší ovoce. A to ovoce je šťavnaté a velmi chutné. Forrest Gump, hlavní postava filmu je prosťáček, od narození trpící lehkou mozkovou demencí, za což také celý svůj život, stejně jako všichni lidé s touto nemocí, platí. Nemá moc přátel, vlastně nemá skoro nikoho. Jediní lidé, přátelé, kteří ho celým filmem provází, je jeho milující matka, Jeny, kamarádka z dětství a později Buba, kterého Forrest vždy označoval za svého nejvíc, nejlepšího kamaráda z vojny. Kdybych Forresta přirovnat k nějaké české vymyšlené postavě, nenapadá mě nikdo jiný než Jára Cimrman, který se také znal z mnoha slavnými literárními nebo vědeckými osobnostmi. Stejně tak Forrest se setkával osobně s Americkými prezidenty, napřed díky zásluhám ve válce, poté ve stolním tenise, dále se např. v dětství setkává se zpěvákem Elvisem Preslym, kterého díky svým zázračným botám naučí jeho nejznámější pohyb nohama, který ho pak proslaví. Forrestovi nejmilejší však během filmu umírají, nejprve jeho kamarád Bubba, poté jeho matka a nakonec i jeho jediná láska Jenny, se kterou má syna. Forrestovo máma vždycky říkala: „Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš co ochutnáš“. Pro mě osobně je bonboniéra něco dobrého, co mi chutná od prvního až do posledního bonbónu. A stejně je to i s tímto filmem. Skvělá práce Roberte.

• 1.9.2009  11:00

Nemůžu říct, který z těchto šesti doposud natočených filmů se mi líbil nejvíce, každý měl něco do sebe. Sleduje osudy stále stejných lidí od jejich útlého věku až do puberty a možná i dále. Nicméně Princ dvojí krve se povedl. Oproti předchozím filmům se zde objevují i místy vtipné hlášky. Možná si někdo pomyslí, že je zde málo akce, ale kdo, např. jako já, vnímá těchto šest dílů jako jeden kus a ne jako jednotlivé filmy, užije si akce až až :-). Princ je hodně zaměřen na vztahy mezi kamarády z dětství, dětství samotného Voldemorta a na pátrání po tajemství jeho nesmrtelnosti. Když to shrnu, tento film je povedený. Každý názor je individuální a můj zní takto.

• 31.8.2010  10:30
    Identita (2003)

Mám rád filmy, o kterých si celou dobu myslíte, že je vše jinak, než to ve skutečnosti je, pak vás navedou na falešnou stopu, na jejímž základě celou svoji domněnku přehodnotíte a to jen proto, abyste nakonec zjistili, že to bylo ale úplně jinak. Super.

• 6.7.2009  17:57
    Jurský park (1993)

Když vidíte pod filmem podepsaného Stevena Spielberga, lze dopředu říci, že to nemůže být špatný film. Alespoň v případě Jurského parku to tak je. Využití počítačových efektů, které byly v té době dá se říci v plenkách, umožnilo znovuzrození tvorů, kteří obývali naši planetu před stovky miliony let. Ale jak to již bývá, když si člověk hraje na přírodu, příroda oplácí dvojnásob. Stejně je to i v tomto filmu. Nejprve úžas, radost a obdiv a nakonec křik, strach a nebezpečí. Tak by se dal popsat průběh tohoto filmu. Průkopník počítačové animace a zároveň skvělý film.

• 9.11.2012  13:01
    Mezi vlky (2011)

Jak už bylo řečeno, Liam Neeson je skvělý herec a osobnost, ale pokud jde o tento film, je to vše. Souhlasím s ostatními názory. Ohledně dialogů byl proti tomu i Predátor se Schwarzeneggrem megafilm. Digitální vlci byli opravdu směšní a závěrečná scéna, kdy se Neeson vrhá s holýma rukama na bestii, k tomu za doprovodu hudby z filmu Ink (ta se mi mimochodem líbí, ale ve filmu Ink), je také spíše úsměvná. Takže dvě hvězdy patří asi jen plakátu s Liamem a názvem filmu.

• 12.7.2009  19:53

Mě osobně se ten film líbil. Samozřejmě, že to nemá na klasické mušketýry s Michaelem Yorkem atd., ale tohle je takové rozloučení s touto čtveřicí, ze kterých jsou nakonec, stejně jako na jejich samotném počátku, pouze tři. Dobrá hudba, výprava, herecké obsazení i výkony a nakonec i sám příběh. Běžného diváka ani nenapadne srovnávat film s opravdovou historií a jestli se Ludvík XVI. stal nebo nestal nejmilovanějším a nejlépe panujícím králem, to nikoho nezajímá. Film má i přes Dartananovu smrt šťastný konec a to je....................konec.

• 6.7.2009  10:56

Miluji komedie, dobré, bláznivé komedie a nejvíc právě ty francouzské. Je spousta filmů o cestování v čase, ale tento všechny předčí. Hlavní zásluhu na tom mají skvělé herecké výkony Jeana Rena a Christiana Claviera, ze kterých vtip srší vždy ještě než promluví. Příčinou tohoto nedorozumění s časem je kouzelník, který kvůli své zapomnětlivosti pošle rytíře a jeho sluhu místo o pár hodin zpět, o tisíce let kupředu a rovnou ke svým pra pra pra pra pra potomkům, kteří je nemohou vystát. Tato situace přináší celou řadu gagů a komických situací, u kterých lidé s citem pro dobrou komedii, budou brečet smíchem od začátku až do konce. Opět jeden z veleúspěšných francouzských filmů.

• 13.12.2009  12:01

Tento film lze ohodnotit jedním slovem: skvělý. Může za to vděčit v první řadě perfektním hereckým výkonům Ivy Janžurové, Štěpy a Petra Čepka, Pavla, kteří ztvárnili hlavní postavy románu Jaroslava Havlíčka, jenž v roce 1971 ze stránek knihy na filmový pás převedl, a tím dal těmto postavám život, režisér Juraj Herz, autor dalších, neméně vydařených, filmů. Jedná se o tragický příběh dívky, Štěpy, pocházející z, bohužel pro ni, bohaté rodiny. Bohužel proto, protože ji tím pádem její matka, také výborná Marie Rosůlková, vnucuje ženichy ze stejných poměrů jako ona. Štěpa je však úplně jiná než ostatní a tyto pány svým, pro celé široké okolí, nevhodným chováním, odrazuje. Její matka pochází z Vejrychovského statku, na kterém s, jedním ze svých dvou synů, Janem, žije a hospodaří její bratr, strýc Štěpy. Janův bratr Pavel se dal k armádě, která přivedla Vejrychovský statek na „buben“. Když se Pavel vrátí domů, zahýbá s celým dosavadním děním jak na statku, tak v Štěpině životě. Štěpa se se svým bratrancem sblíží a on, čistě z finančních důvodů, což ona nevidí, ji požádá o ruku. Její rodiče zpočátku odmítají, ale nakonec jim požehnání dají. V tu chvíli to vypadá, že se Štěpa konečně dočkala svého vytouženého manžela a že bude moci odejít ze světa plného přetvářek na její milovaný statek, usadit se, mít děti a žít šťastně až do smrti. Opak je ale pravdou. Krátce po svatbě se stává svědkem hrůzné pravdy, když jí Pavel po jejím neustálém naléhání říká, že s ní nemůže spát a už vůbec ne s ní mít děti, kvůli pohlavní nemoci, kterou si, jako svatební dar, přinesl z vojny. Zde začínáme být, díky bravurním hereckým výkonům, nemoci podléhajícího, Petra Čepka a jeho utrápené ženy, Ivy Janžurové, svědky obrovské proměny, ke které u obou postav dochází. Postupem času se Pavlův zdravotní stav zhoršuje, začíná mít pohybové problémy a co víc, nemoc útočí i na mozek, čímž se z něj pomalu stává chudák, který je pro své okolí pouhý blázen a vyslouží si přezdívku „skákavý hejtman“. Štěpě se tak její sen rozplývá před očima, musí se o Pavla starat, pracovat na statku a pomalu se smiřovat s tvrdým osudem, který její rozzářený výraz ve tváři vymění za výraz utrápený. Pavel umírá v blázinci, kde ho Štěpa s bolestí v srdci vidí naposledy. Vrací se na statek stejně jako na začátku filmu, jen s tím rozdílem, že teď už není šťastná. Kromě hereckých výkonů je třeba si všímat také pěkných kostýmů, které nás, diváky, přenášejí do doby na přelomu 19. a 20. století a působivé hudby, doprovázející tento tragický příběh, za jehož vznik vděčíme Jaroslavu Havlíčkovi po stránce literární a Juraji Herzovi. po stránce filmové.

• 6.7.2009  12:38

Tento film je po dějové stránce velmi zajímavý a připomíná mi trochu Forresta Gumpa. Má s Benjaminem hodně společného. Je to postava, která od narození trpí určitou vadou, kvůli které ho ostatní odsuzují. Naučí se s ní však žít a užívat si života plnými doušky. Získává během života řadu rozličných zkušeností a provází ho jen pár nejbližších přátel. Jeho nevlastní černošská matka, která ho od narození vychovávala, pár známých z práce a jeho životní láska, se kterou se setkává vždy v různých etapách svého života. Narozdíl od Forresta však tento film popisuje celý Benjaminův život od narození až do jeho smrti. Maskéři se na Bradu Pittovi skutečně vyřádili, výsledek však stojí za to. Skvělý příběh, skvělé herecké výkony, skvělý film, líbil se mi.

• 9.11.2012  12:50
    Počátek (2010)

Po Mementu můj nejoblíbenější Nolanův film. Musel jsem ho ale zhlédnout asi pětkrát, aby mi to došlo. Co se námětu týče, velice dobrý nápad a skvěle zrealizovaný. Každá otázka má svoji odpověď, a přestože ne všechny odpovědi dávají smysl, v klidu jim věříte a užíváte si je. S každým dalším zhlédnutím mě Inception oslovoval víc a víc. Navíc skvělá hudba, kamera (nebo řekněme raději efekty).

• 10.4.2010  22:28

Teď jsem se vrátil z kina a jsem z toho filmu na prášky, v dobrém slova smyslu samozřejmě. Nemám slov. Vynikající film.

• 6.7.2009  00:09

Není třeba tento film představovat. Lze ohodnotit jedním slovem, excelentní. V první řadě za to vděčíme autorovi J. R. R. Tolkienovi, který se se svou fantazií postaral o vytvoření neuvěřitelného, krásného a okouzlujícího světa se vším, co k němu patří. Režisér Peter Jackson pak „už jen“ tento příběh opsal pomocí kamery. A nutno uznat, že opisoval pečlivě a hlavně bez chyb. Samozřejmě, že se do filmu nevejde celá kniha, to hlavní by však měl obsahovat. A to Jacksnův Pán Prstenů s přehledem splňuje. Sice jsou to tři filmy, já to však beru jako jeden jediný, od začátku do konce, dech-beroucí dobrodružný FANTASY příběh, který nemá chybu jak v knize, tak na plátně.

• 6.8.2009  23:56

Neviděl jsem původní filmy, pouze tento remake a líbilo se mi to. Je to sice vše skoro stejné viz Texaský masakr... atd. atd. Vždy parta lidí, jejíž členy jednoho po druhém vraždí pomatený šílenec. Tento film se mi líbí. Od samotného začátku je napínavý a jako správný horor také patřičně krvavý. Jsou zde zesíleny a zvírazněny i ty nejběžnější zvuky, jako je vrznutí židle, při kterých nadskočíte ze židle.

• 6.7.2009  17:56

Pěknej, klasicky kreslenej, film s pěknou hudbou a pěknym příběhem. Pěkný je ovšem trochu slabší slovo :-).

• 6.7.2009  11:34

Toto je jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Melem Gibsonem a filmů vůbec. Nádherný příběh statečných skotů, bojujících za svou svobodu, zasazený do nádherné Skotské krajiny a to vše doprovázené nádhernou hudbou Jamese Hornera, co víc si přát? Skvělý film režírovaný Melem Gibsonem, který si zároveň vystřihl i hlavní roli.

• 8.7.2009  21:10
    T.M.A. (2009)

Sice jsem tento film ještě neviděl, zato jsem viděl ukázky a jakýsi trailer. Sestříhaná upoutávka by měla na film nalákat a ne od něj odradit. Ten sestřih byl zkrátka strašný. Je tam krásně vidět, jak se režisér snažil napodobit americké děsivé horory a zkrátka, jak je to se všemi českými projekty, mu to nevyšlo. Jestli pro tuto upoutávku vybírali ty nejlepší záběry filmu, nechci vidět ten zbytek. Samozřejmě, že nemůžu soudit pouze podle ukázky, ale podle hodnocení, které zde vidím, je to myslím zcela dostačující.

• 6.7.2009  11:26
    Tanec s vlky (1990)

Parádní film s pořádným a silným příběhem. Sedm oskarů bylo uděleno právem. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Costnerem spolu s Robinem Hoodem.

• 5.7.2009  23:53

Osobně jsem toho názoru, že by na pokračováních jednotlivých filmů měli pracovat jen stejní režiséři, kteří s filmem začínali. A když po prvních dvou filmech Jamese Camerona přišel po letech Mostow s třetím dílem, necítil jsem se ve své kůži. Stalo se však to, co se stává málokdy. Mostowovi se podařilo na první úspěšné filmy navázat a uzavřít tak skvělou SCI-FI trilogii. V případě Salvation je to pravý opak. Zde už opět platí pravidlo neznalého režiséra, který se ani za film nepodepíše celým jménem, pouze jakousi zkratkou tří písmen. Ze začátku mi film připadal jako mix různých filmů, a sice Války světů, parodie na Válku světů a něco málo z hvězdných válek. Ano, odehrává se to v budoucnosti, kde stroje vše ovládají, ale člověk by měl poznat, že se dívá na pokračování Terminátora a to já jsem okamžitě nepoznal. Nicméně pár zajímavých okamžiků tam určitě je, abych režisérovi úplně nekřivdil. Nejlepší z nich je asi ten, kdy se tam na minutu objeví počítačem vytvořený Arnold Schwarzenegger a na malý okamžik nás ujistí, že se přeci jenom díváme na Terminátora. Ten však za chvilku opět zmizí a dál pokračuje děj, který nám nic neříká. A čeho jsem se nejvíce zděsil bylo, když film skončil a zanechal za sebou opět otevřená vrátka. Doufejme, že každému dojde, že byl Salvation chyba a nikdo další již nepřijde s pokračováním. Pro mě je Terminátor skvělá SCI-FI trilogie a Salvation sem nepatří.

• 6.7.2009  11:19
    Titanic (1997)

Další z filmů, které není třeba představovat. Jedním slovem velkofilm jak má být. Zde se opět James Cameron předvedl v tom nejlepším světle. Podařilo se mu převést na plátno jednu z největších katastrof, potopení Titanicu. Tento film je jedinečný jako byl sám Titanic, ale narozdíl od něj má naštěstí lepší osud. Jedenáct oskarů hovoří za vše. Tento film si vychutnáte ušima, díky skvělé hudbě Jamese Hornera, i očima při pohledu na kostýmy, práci kamery, střih a v neposlední řadě na umění herců. Je to příběh, který nesmí být zapomenut a díky tomuto filmu také nikdy nebude.

• 6.7.2009  11:16
    Trosečník (2000)

Kvalitu tohoto filmu zajišťují dva lidé a sice Robert Zemeckis, režisér a Tom Hanks, hlavní hrdina, kteří spolu pracovali i na skvělém filmu Forrest Gump. Je to zkrátka novodobý Robinson Crusoe. Tento příběh jistě každý zná a dokáže si ho představit. Je úplně jedno jestli někdo ztroskotá na pustém ostrově v roce 1900 nebo 2000. Jakmile tam jste začínáte se vším od začátku a nemáte vůbec nic. Musíte si obstarat jídlo, přístřeší, vyrobit nástroje a přijít na to, jak rozdělat oheň. S tím vším se Tom Hanks, po ztroskotání letadla, rozvážejícího zásilky, ve filmu potýká. Každý začátek je těžký a v tomto případě to platí dvojnásob. Po určité době se člověk vzdá veškeré naděje a smíří se s tím, že svůj domov nikdy nespatří, náš hrdina se však s něčím takovým nesmířil. Tom Hanks kvůli této roli podstupoval radikální odtučňovací kůry a je to znát. Na začátku filmu obtloustlý, nemotorný a neschopný a na konci hubený hbitý a velmi zručný. Vor, který postavil a dostal ho domů, je toho důkazem. Zkrátka další dobrý film s Tomem Hanksem v hlavní roli.

• 10.8.2009  11:10

Skvělý film, zobrazující silný příběh mladého, trochu problémového ira, který po příjezdu do Británie zaplatil, stejně jako celá jeho rodina, právě za to, že mu v žilách koluje irská krev. A když v Británii zuří bomboví atentátníci a zrovna se ve městě objeví ir, proč ho nezavřít, a rovnou na doživotí. Tyto dva národy se zkrátka nikdy neměli rádi.

• 22.5.2014  23:37

Co na to říct, stejně jako předchozí X-meni je i Budoucí minulost povedená práce. A jak nemusím filmy našláplé efekty, tohle tvoří výjimku, protože narozdíl od ostatních filmů nepsal scénář stupidní člověk. Žádná postava není zbytečná a jakkoliv jsou příběhy mutantů už všelijak nastavovány, stále je to koukatelné a smysluplné. Nádherně se v tomto filmu urovnají předchozí spory, i když to tak nevypadá po celou dobu a vše do sebe zapadne. Dialogy mezi jednotlivými postavami mají náboj a to už se opět vracím ke scénáři. Nejednou mi během sledování naskočila husí kůže, ať už na základě příběhu samotného, tak místy ve spojení s hudbou. I zvuky byly slušné, repráky v kině občas nezvládaly. To ale možná byla chyba zvukaře v kině. Přestože se dá říct, že v tomto případě stál modelem film Inception, dá se také říct, že jen decentně a nijak výrazně mi to nevadilo. Jiná možnost jak pokračovat už totiž snad ani nebyla. Jsem rád, že jsem se zase po čase v kině díval na hodinky ne proto, že jsem chtěl zjistit, kdy už bude konec, ale právě naopak. Dojem ze závěru mám ten, že je kruh uzavřen a další pokračování by být nemuselo, ale kdo ví...

• 9.11.2012  00:02

Konečně jsem se na tento film podíval a musím říct, bohužel. Jednou jsem totiž viděl začátek v televizi a nedokoukal, protože jsem musel ráno brzy vstávat a tak jsem si šel lehnout. Nicméně, tenkrát mě právě tento začátek velice zaujal, mám pro tento žánr slabost. Matka, která utrpěla trauma kvůli ztrátě dítěte a vytvořila si alternativní verzi svého života, která v okamžiku nešťastné události startuje. K tomu psycholog, o jehož tvrzení se můžete opřít , věříte mu a naopak zlomená matka, o které si stále více myslíte, že je šílená. Začíná se postupem času uzdravovat a tak ji její uměle vytvořené vzpomínky začínají opouštět. Je pravda, že bychom vlastně tímto způsobem byli ani ne v polovině filmu, ale zároveň i na konci. Nicméně, do této chvíle mě to bavilo a jsem si jist, že každá jiná varianta pokračování scénáře by byla lepší než tato. Ve chvíli, kdy se jí podaří přesvědčit skoro cizího muže, že měl dceru, ačkoliv si to nemyslel, se z toho stává neskutečný soubor otázek, na které nikdy nedostanete odpovědi. Neustále se ptáte, proč tohle a proč ne tamto, proč on a ne ona, proč teda takhle, když...a pořád dokola. Její manžel, kterého obviňovala z toho, že se ji snaží ukrást vzpomínky, najednou zmizí z příběhu pouze se slovy, že ji nezná a to je vše? Ale to je jen zlomek. Zkrátka, připadá mi, jako by se v polovině psaní scénáře vyměnili scenáristi, kteří se neznali a ve chvíli, kdy si předali materiál, se viděli poprvé. Mám rád Julien, ale toto by prostě nemohla zachránit. Souhlasím s hezkou myšlenkou mateřského pouta mezi matkou a dítětem, to jediné a první polovinu filmu bych ušetřil, spolu s herci samozřejmě. Ti totiž byli zavlečeni do něčeho, s čím nechtěli mít nic společného, stejně jako divák. Alespoň pokud jde o diváka jako jsem já a myslím, že takových je nás celá spousta. No, byl jsem zklamaný, těšil jsem se a takhle to dopadlo. Ale samozřejmě, že jsou i mnohem horší díla. O to víc zamrzí, když vidíte potenciál a následně jeho zkázu.

• 31.8.2010  10:38

Hezký efektový film....a že někomu připomíná místy Harryho Pottera? I mně...proto je na to třeba koukat jako na Čarodějova učně :)