Napoli: i 5 della squadra speciale (1978)

Vyborne polizzioteschi, v hlavnej roli slusny Richard Harrison /Vzpoura Pretorianu/, namakane tempo, este lepsie dialogy ..... spokojnost. Reziser Bianchi sa ukazal ako talent na polizzioteschi filmy, dej sa odohraval v meste Napoli, po nasom Neapol : 74 %

I lunghi giorni della vendetta (Faccia d'angelo) (1967)

Reziser Florestano Vancini a jeho filmy - pre mainstreamoveho divaka je to v zaplave mainstreamovej hollywoodskej tvorby neznama velicina - u nas teda v CZ a SK luhoch, nizinach a kotlinach ho prakticky nikto nepozna. Coz je obrovska skoda, svojimi filmami si spravil meno nielen v rodnej Italii, ale i v Europe. No a toto je snad asi aj jeho najlepsi film - Giuliano Gemma /Ben Hur, Jeden Stribrny Dolar, I Bastardi/ v roli zarasteneho trestanca, nespravodlive odsudenie, snaha o utek z basy a o pomstu. Za mna teda vyborny namet na film. Gemma je u mna podstatne lepsi herec nez scientolog Krujz povedzme,  musim uznat , ze film tahal perfektne.  Radsej beriem Gemmu nez Krujza. Tempo je masakrozne dobre, nuda nehrozi, dialogy perfektne . dlho som nebol tak prilepeny k filmu jak tuna. Soundtrack z tohoto filmu bez debaty pouzil isty Kentan Tarantino, len si uz rychlo nespomeniem na nazov Kentanovho filmu. I Lunghi giorna della vendetta je krasnym dokazom, ze este aj pocas westernovej inflacie v 60. rokoch sa obcas podarilo natocit genialny western. Plus Vancini sa ukazal ako talentovany filmar a tocilo sa v Italii a Spanielsku, ne v USA, ba dokonca ani zmienka o USA tu nebola, coz je dobre. 86 %

Spara, Gringo, spara (1968)

Typicky produkt westernovej inflacie zo 60. rokov, nudny dej, priserne dialogy v rovnako prisernej westernovej makete a kulisach : 5 %

Corbari: Hrdina partyzánů (1970)

Taka nudna talianska akcna strielacka, zasadenie do realii Druhej svetovej vojny sa mi videlo umele : 30 %

Se incontri Sartana prega per la tua morte (1968)

Vyborny napad, spojit westernoveho elegantne obleceneho pistolnika a kartara s tematikou 007. Parolini ako reziser si mna tymto urcite ziskal, rezisersky na urovni, kazda jedna scena natocena s laskou, Gianni Garko ako Sartana film suverenne vedie, videl som aj Sala Borgeseho /Anulu z filmu Kdo najde pritele, najde poklad/ - zvysni herci mi uz potom nic nehovorili, este viem aj kto bol Klaus Kinski. Dejovo je to namakane, ale nemozno si ani skocit na hajzlik, potom sa uz divak len tazko dostane do deja. Proste dalsi dovod neverit hodnoteniu filmov tunajsich milovnikov panskych konecnikov -poznate ich podla 2 az 3. hviezd. Pre laika - nedouka vyborna vec, cista oddychovka, pre vystudovaneho filmoveho teoretika -elitara utrpenie : a to je dobre 84 %

Prega il morto e ammazza il vivo (1971)

Dzuzeppe Vari ako reziser mi nehovori nic a dlho bol tento film v cervenej farbe a teda najlepsi Vari ? Co ja viem, reziserskych stylov som videl uz mnoho, ale Vari je reziser mejnstrymu absolutne neznamy, mne navyse nesedi jeho rezisersky styl. Rezisersky je to len rutinna jazda, fakt ani jeden zapamatania hodny okamzik, nic len plane dialogy, nudne tempo a v strede filmu vladla priserna nuda. Aspon ze tu nie je to hnusne otrepane klise kradez koni, ale Bojler ! Jack Webb sa zaujima o zlato a film je o tom, ako sa chce spolu s kumpanmi vyhnut oficialnym strazenym postom na US - mexickej hranici. Koniec Bojlera, brojlera a asi aj Spoilera. Plus co sa mi nevidi, film je oficialne taliansky, ale vadi mi ta s prepacenim uchylna talianska amerikanofilia - zase sa to neodohrava v straej Dobrej Europe, ale v USA. 45 %

Večer pod lampou (2011) (pořad)

Hrib si tam vola svoje konzervy, Seligu a podobne podozrive individua tam vola - takeho Fica alebo ceskeho Karla Janecka alebo Faltynka nezavola nikdy, rovnako nikdy nezavola Ivana Bartosa - 70 %

La vittima designata (1971)

Reziser Maurizio Lucidi sa inspiroval kultovym Alfredom Hitchockom a jeho filmom Cizinci ve Vlaku 1951. V hlavnej roli sa predstavil vyborny Tomas Milian /Velka Prestrelka 1966, Traffic -nadvlada Gangu/ a je to navyse podla mna aj polizzioteschi tak trochu, aj fryler. Karel Chrocht tu zas cosi pise o ponurom meste Venezia /po nasom Benatky/ - co ja viem, Veneziu som tam videl, to jo, len ta pochmurnost mi jaxi usla. Kazdopadne asi najlepsi film rezisera Lucidiho, inak si myslim, ze tocil same otravne priblble podivinske sracky. Hitchcock bol znamy svojimi zavermi, kedy atmosfera filmov vrcholila, tu nic take nie je, tempo je pomale a kludne, ale nie ospale, dialogy vsak na urovni, akurat trochu nuda v strede filmu. A podla mna to nie je dzallo, skor taky taliansky pokus o kriminalku. Kazdopadne jaxom napisal, najlepsi Lucidi : 79 %

Voglio morto, Lo (1968)

Typicky priklad westernovej inflacie zo 60. rokov, kde najotrepanejsim klise bola kradez koni .......nebrat. Fakt ako, ruky a nohy prec od toho : 15 %

I gabbiani volano basso (1978)

Velmi nerad mam rovnako hodnotenie ako miestny konspiracny teoretik Karel Chrocht, ale tu sa inak neda. Fakt plane polizzioteschi, s prisernym tempom, vatovo planymi plkmi, ktore sa v strede nedali pocuvat ...... Cristallini ako reziser mi nic nehovori a tak to asi aj ostane, Maurizio Merli pomaly az zbytocny tuna .....20 %