Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Dobrodružný

Recenze (20)

plakát

Černý korzár (1976) 

Sandokan a krásná Marianna, pardon, hrabě z Ventimiglie a Honorata Van Gould. Opět jeden mstitel a krásná dcera jeho nepřítele. V podstatě celý tvůrčí i herecký tým Sandokana si během natáčení seriálu střihl další dílko Emilia Salgariho. Dopadne to, jak se dalo čekat, takže největší záhada je, proč "autor" českých titulků na DVD, který jen otrocky opsal původní český dabing, tvrdošíjně píše holandská jména Van Gould nebo Van Stiller s W... :-)

plakát

Five Weeks in a Balloon (1962) 

Velmi volné zpracování klasické vernovky Pět neděl v balónu. Starý pan Verne možná rotuje v hrobě, ale já, jinak velký ctitel jeho díla, jsem se při sledování i při překládání titulků slušně bavil. Doufám, že si to užijete také.

plakát

Jedenačtyřicátý (1956) 

Natočeno podle - rovněž vynikající - povídky Borise Lavreňova. Pokud se pamatuju, prakticky doslova. K tomu "oficiálnímu textu distributora" - ani ne tak vlastenecký cit, jako spíš podmíněný reflex. Jo, kdyby v lodi byli rudoarmějci, do vody by se vrhla Marjutka... a poručík Govorucha by ji nejspíš nezastřelil, nakonec ani neměl čím. Ale nedlouho předtím ještě oba spřádali plány, co a jak po válce. Ona velmi naivně a spontánně skládala veršíky, on ji zasvěcoval do kultury, která se jí zatím vyhýbala obloukem... a milovali se velice. Ten film není svědectvím nějakého "vlastenectví" ať jednoho či druhé, i když oba to mysleli velmi vážně, každý na jedné straně ozubeného kola dějin. Je prostě svědectvím o době, vymknuté z kloubů. O době, kdy hluboce zamilovaná prostá dívka zastřelí svého milého, protože tak jí to léta vtloukali do hlavy. Podvědomí reagovalo rychleji, než srdce a rozum dohromady. A ona pak stojí ve vodě, objímá mrtvého milého... fuj, nechtěl bych to zažít. Bohudík příběh nevypráví, co dělala potom, jestli se s tím kdy dokázala srovnat.

plakát

Kamenný řád (1975) (seriál) 

Nechápu, proč ČT nevydala tento seriál na DVD, když mohla vydat totální srágory typu Muž na radnici nebo Okres na severu. Že to dělala Ostrava a ne Praha? Nebo že by to bylo pro "nostalgiky" z Kavek málo "společensky angažované"?

plakát

Láska (1973) 

Film, který se mi kdysi hodně líbil. Nejen proto, že se mi hodně líbila Jarka Schallerová. Nejen proto, že s Oldou Kaiserem jsem se skamarádil zhruba v té době na natáčení jiného filmu. A nejen proto, že Karel Kachyňa byl a je prostě pan režisér. Ale hlavně proto, že jeho poetika na mě působila i působí i v tomhle normalizací dost poznamenaném filmu. Prostě je to pořád Kachyňa, který i v té době dokázal říci svoje. Mimochodem, to zmíněné "násilné střídání barvy s černobílými pasážemi" vyplynulo jaksi ze situace. V té době se u nás pořád točilo hlavně černobíle a barevný materiál se dovážel z nepřátelského Západu. Takže holt ten Eastman někdo dostal, někdo ne. "Společensky angažované", čti bolševicko-ideologické, filmy měly přednost a Kachyňa prostě barvu nedostal. Tak si víceméně pod rukou sehnal aspoň pár metrů a z toho udělal ty barevné prostřihy. To jen na informaci, co všechno může ovlivnit celkovou podobu filmu... a že toho v té době bylo požehnaně.

plakát

Love Story (1970) 

Krásná, chytrá, sarkastická i vášnivě milující Jenny s tragickým osudem a hluboce zamilovaný Oliver, bojující svou soukromou bitvu se svým bohatým a úspěšným otcem. Dva mladí lidé, kteří se přimkli jeden k druhému, vytvořili si vlastní svět - chudý na "materiální zdroje", ale bohatý láskou a porozuměním. Není to klasická vzpoura květinových dětí proti konvencím doby, je to "jen" láska, která svedla dva lidi ze společensky zcela nekompatibilních kruhů, láska, která jim dává sílu vytrvat, vzepřít se osudu i předsudkům. A to vše podtrženo nádhernou ústřední melodií, která se hraje dodnes. Film jsem viděl někdy na začátku 70. let ve svém velmi vnímavém mládí a když jsem po letech v čemsi znovu spatřil Ali MacGraw, byl jsem dost překvapen. A nevím ani, jestli příjemně. Pro mě prostě byla Jenny... a Jenny zemřela a dávno jsem ji oplakal a uzavřel ve svém srdci.

plakát

Můj soused zabiják 2 (2004) 

Nic moc. Kdyby toho Gogoláka hrál Louis de Funes, bylo by to o řád lepší. I když si na Funese moc nepotrpím.

plakát

Oáza (1972) 

Nojo. Neměl to být špatný film. Ovšem v době normalizační měl dvě možnosti. Být dobrý a v trezoru, nebo provést "úlitbu bohům". A větší filmová jména než Brynych se tím řídila. Kdysi jsem vlastnil scénář k tomuto filmu, bohužel nepřežil patero stěhování. Resp. oba scénáře, literární i technický. Literární se čte jako knížka a hodně mě mrzí, že už ho nemám. Nebyl to původně souboj Čechů s Němci, dezertéři z legie měli různé národnosti. Bohužel si po 50 letech nepamatuji konec, ale ten přílepek s Brzobohatého "antifa" proklamací tam zcela jistě nebyl. To byla ta "úlitba", tam se přidalo pár záběrů pouště a Brzobohatý to ve studiu přečetl. Škoda, v jiném režimu to mohl být podstatně lepší film. Takhle za 3*, hlavně kvůli tomu násilnému konci, to je opravdu rána pěstí mezi oči.

plakát

Operace Entebbe (2018) odpad!

Proboha, to nemohl natočit dva filmy? Jeden o operaci Entebbe a druhý, snad sobě pro radost, balet? Na začátku filmu jsem netušil, na co se to koukám, myslel jsem, že jsem sáhl po špatném DVD. No a pak už jsem jen přeskakoval a když jsem na konci zjistil, že akční scénu režisér taky vnímá jako taneční vložku, dal jsem to pryč a definitivně. Ten příběh je kvalitně (ehm... tedy kvalitně televizně) natočený už dávno. Jmenuje se Raid on Entebbe, česky Operace Blesk. Ten je na pomezí akčního thrilleru a dokumentu. Snad jediné, v čem má tento podivný snímek navrch, je výběr Daniela Brühla v roli německého teroristy. Ne snad hereckým nadáním, ale fyzicky se originálu opravdu podobá. V Operaci Blesk téhož chlapa hraje Horst Buchholz a pořád vypadá jako ten Chico ze Sedmi statečných... Ale to je snad jediné, kde má tento film navrch. José Bastos Padilha Neto jako dokumentarista??? No promiňte. Pokud někdo hodlá vnímat boj proti terorismu, resp. konkrétní zdokumentovanou akci, dávanou za příklad, jak se má v takových případech postupovat, jako taneční kreaci, tak si fakt budeme těžko rozumět. Tady totiž šlo skutečně o život, resp. o hodně životů. Inter arma silent Musae - takže i Terpsichoré by se měla stáhnout do pozadí a nechat Marta, ať to vyřeší. Zatančit by si mohla až potom - když se všichni (skoro všichni) dostanou živí domů. Pro mě odpad...

plakát

Pavučina lží (2006) (TV film) 

Ani nevím, co jsem od tohohle filmu vlastně čekal. Ale nedočkal jsem se.