Prvý transport (2017) (TV film)

Ku koncu až neuveriteľne trápny feministicko-neoliberálny propagandistický grc, ktorý som s ťažkosťami dopozeral. Zaujímavé sú na tomto dokumente snáď len autentické výpovede žien, ktoré prežili prvý transport a tri roky v Osvienčime. Ale aj to už bolo mnohokrát detailne opísané v iných dokumentoch. Takto nasilu so zrejmou snahou ovplyvňovať mienku diváka už o chvíľu otvoria oči aj najvernejším ovciam. Ale snaha bola a granty sú rozdané... 40 %!!

Hitlerova válka o ropu (2015) (TV film)

Až prekvapujúco kvalitný, svižný a veľmi zaujímavý dokument s množstvom nových záberov a niekoľkými novými informáciami. Farebné, zreštaurované zábery zo sovietkých rafinérií a zbrojárskych závodov sú TOP. Takýchto dokumentov viac a viac! 95 %!!

Zakladatel (2016)

Veľmi kvalitne a na danú tému aj veľmi vhodne spracovaný životopisný film. Keaton sa v roly neúspešného predajcu a neskôr multimilionára Raya Kroca očividne našiel. Bola radosť pozerať sa na jeho herecký prejav. No Nick Offerman a John Lynch mú dostatočne sekundujú a v niektorých momentoch ma Offerman bavil ešte o niečo viac. Toto je herec, od ktorého do búdocnosti očakávam ešte veľké veci. Má zaujímavý herecký prejav a veľkú charizmu. Od režiséra to bol podľa mňa čiastočne zásah na istotu. A síce aj takýto film sa dá pokaziť, no ak to do rúk zoberie niekto "normálny" (čo je prípad Johna Hancocka), tak z toho veľký "prúser" zrejme nebude. Zakladateľ má baviť..., a baví. Zabáva diváka všetkými filmovými zbraňami, od začiatku do konca. Výhrady ma v podstate žiadne nenapadajú. Presvedčivé, silné 4*. 85 %!!

Rozpolcený (2016)

Keby to nebol Shyamalan asi by som dal len 3*, ale keďže mám pre tohto geniálneho Inda slabosť.... a aj keby som si tou štvrtou nebol maximálne istý, ten koniec s fantastickým cameom, to riadne zaklincoval. Tento druh filmov mi sedí, aj keď som samozrejme čakal trochu viac. Shyamalov vrchol to rozhodne nie je. A nie je ani v prvej pätke jeho filmov. Postavy sú síce sympatické a herci hrajú dobre, ale dejovo je to až príliž uzavreté a prekvapivo predvídateľné. Shya sa nevytasil so žiadnou fantastickou pointou ani prekvapujúcim rozuzlenim (posledný záber nerátam, to každý očakával). A to ma trochu mrzí. Kvality to ale má, to sa Split-u uprieť jednoducho nedá. BTW: geniálny McAvoy, odteraz si ho všímam viac... 75 %!!

Hon (2012)

Surový a mrazivý dánsky thriller s perfektne dusnou atmosférou a veľmi nepríjemnými scénami plnými zúfalstva a bolesti. Severania sú v týchto filmoch majstri a tu to len znovu potvrdili. Skvelý Mads Mikkelsen, výborná réžia a krásna práca s kamerou a zvukom. Nadštandartný filmový zážitok s množstvom zaujímavých detailov. Výborná filmarčina. Môžem odporúčať. 80 %!!

Parkoviště (2014)

Na tomto maďarskom kúsku ma zaujalo hlavne perfektné prostredie, v ktorom sa samotný príbeh odohrával. To, aj napriek svojej ošumelosti a a zchátralosti, pôsobilo na mňa priam až hypnotickým dojmom. Scéna samotného parkoviska uprostred rušnej ulice, medzi domami, bola zvolená skvele a veľmi trefne. Samotný dej ma však až tak ako ostatných nenadchol. Očakával som, že sa konflikt o parkovacie miesto zvrhne do niečoho väčšieho, ale nakoniec bola z toho "len" kvalitne nakrútená dráma s dobrým posolstvom. Ktorá je ale bohužiaľ priliš predvídateľná a diváka nešokuje. Čo ja už dnes považujem za dôležitú súčasť mimoriadne kvalitných filmov. Takto je to film len mierne nadpriemerný. Nejaké väčšie výčitky ale určite nemám. Pozeralo sa na to príjemne a aj napriem maďarčinme som si Parkovisko užil. Taký pekný, milý eurofilm.

Biography: Charles Manson - Journey Into Evil (1995) (TV film)

Prehľadný a dobre spracovaný dokument nie len o Mansonovi, ale aj ostatných členoch jeho hororovej rodiny. Táto podivuhodná zdrogovaná skupinka má na svedomí osem nevinných ľudských životov, popri iných aj tehotnú manželku režiséra Romana Polanského. Cenné a veľmi zaujímavé sú predovšetkým rozhovory tak ako so samotným Charlesom Mansonom, tak aj s ďalšími dvoma členkami jeho gangu, ktoré v tie osudné noci roku 69 v LA zabíjali a teraz si odpykávajú doživotný trest. Jediná nevýhoda tohto dokumentu jej jeho dĺžka 44 minút, čo je na rozsah udalostí pomerne málo. Ešte by sa tam toho dalo určite veľa povedať. 80 %!!

Ledařova zpověď: Tajemství nájemného vraha (2001) (TV film)

Hmm, tak toto je skutočne dokumentárny "masaker". Kde sa toto doteraz predo mnou skrývalo? Priamy rozhovor tvárou v tvár s "človekom", ktorý bez akékoľvek zaváhania zabil podľa jeho slov najmenej sto ľudí. Väčšinou na objednávku mafiánskej rodiny Gambino. Bez toho aby svoje obete poznal, bez otázok, bez emócií. A keď mu išlo o krk, nemal problém pozabíjať všetkých svjich známych a priateľov. "Ak ste mohli povedať: Richard Kulinsky je môj priateľ... mali ste problém! To ako tento nájomný vrah pokojne a monotónne vypovedá o jednotlivých vraždách je neuveriteľne desivé a pútavé zároveň. Častokrát bol tento dokument mrazivejší a nepríjemnejší ako hocijaká horor. 80 %!!

Proč? 13x proto - První kazeta, první strana (2017) (epizoda)

Riskol som to, ale ak to bude pokračovať v tomto duchu, nemyslím, že to vydržím ďalších 12 častí. Netflix ma už sklamal so Stranger Things a tu sa risuje niečo podobné. Téma absolútne mimo mňa, herecké obsadenie dosť nesympatické... až na samotnú Hanu, ktorá je ale zase blbá ako "pytel žihľavy". No... bude to boj... 55 %!!

Srebrenica: Zrazené město (2011)

Kvalitný a hlavne vyvážený dokument o neskutočne citlivej téme. Nóri ma prekvapili a do dokumentu zakomponovali informácie, ktoré nesúhlasia s oficiálnou verizou udalostí v Srebrenici. Dôležité sú hlavne autentické rozhovory s priamimi účastníkmi týchto udalostí, ktorých výpovede sú skutočne veľmi zaujímavé. Dobre zvládnutý dokument, ktorý sa na nič nehrá a podsúva všetky informácie tak, aby si divák vedel pravdu poskladať v podstate sám. 75 !!