Stanislaus

Stanislaus

Radek Flekal

okres Olomouc
student UPOL

48 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Titanic (1997)

  Titanic, "největší film všech dob", tak je někdy nazýván tento film, který je mnohými obdivován, mnohými nesnášen kvůli přecenění. Já jsem se řadil, řadím a navždy budu řadit do první skupiny. Velkolepost, gigantičnost, kolosálnost, .... tohoto filmu mě natolik upoutala a vryla se mi do podvědomí, že se odtamtud nikdy nedostane. Skvělá Kate a stejně dobrá Glorie působily velmi přesvědčivě a dokonale. Neuvěřitelná hudební stránka, která věrně doprovázela film v každém momentě. Impozantní vizuální efekty, při kterých se mi "tajil dech a roztlouklo srdce". Nejlepší zůstává posledních čtyřicet minut filmu: megalomanské přelomení kolosa doprovázené Smrtí Titanicu; srdceryvné a strašlivé nářeky lidí topících se vodě, kteří lapají po dechu, když se snaží zavolat pomoc; proplouvání "vodním pohřebištěm", mezi těmi, kteří prohráli boj s oceánem; slib Rose Jackovi a mnoho dalších velkolepých, dojemných, ... scén s mnohdy až "hororovým nádechem". Takže bych chtěl říci, že Titanic je klenotem a skvostem kinematografie bezmála té nejvyšší kvality a i přes svou délku dokáže zaujmout. Ti, kteří si myslí, že je to jen ztráta času, přichází o nezapomenutelný zážitek a Ti, kteří ho řadí mezi odpad, by nepoznali dobrý film, i kdyby si před ně stoupl a omlátil o ně všechny Oscary a Zlaté glóby, které má.

 • poster

  Cesta do fantazie (2001)

  Na Cestu do fantazie jsem poprvé narazil tak okolo roku 2008 na ČT2, a i když jsem viděl pouze část filmu, tak mě zaujal natolik, že jsem ho posléze zhlédl celý a byl jsem opravdu rád. Tento snímek byl pro mě první velké setkání s Miyazakim, který se postupem času stal jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Film zaujme na první pohled dechberoucí animací, silným příběhem a nádhernou hudební stránkou. Divák se díky Miyazakiho imaginaci vydává na nezapomenutelnou cestu do světa čarodějnic, bohů, přízraků a jiných rozličných charakterů, které pobaví, vyděsí, ale i poučí. Pro mě osobně jde o jednoznačný vrchol na poli animovaného filmu, ke kterému se vždy rád vracím, jelikož jde o bohatou podívanou, která si rozhodně zaslouží oba palce nahoru.

 • poster

  Hodiny (2002)

  Jedno z nejkomplikovanějších, emotivně nejsilnějších a velmi poutavých dramat natočené pod taktovkou mistra dramatu Daldryho (viz Předčítač). Skvělou filmovou atmosféru filmu navodil prostup mezi třemi časovými dimenzemi, který byl zvládnut naprosto úžasně a vůbec jsem se ve filmu neztrácel. Krásný hudební doprovod a skvělé dobové ztvárnění charakterizující danou časovou dimenzi dotvářely celkový vjem, jenž působil přesvědčivě. Takový klenot se skvělým hereckým obsazením se nerodí každý rok a zaslouží oba palce nahoru.

 • poster

  Transamerika (2005)

  Příběh tak silný a opravdový, že mi chvílemi z toho všeho naskakovala husí kůže. Taková je Transamerika - autentická, působivá a hlavně ze života. Oba hlavní hrdinové to nemají v životě lehké a na tuhle cestu skrze Ameriku určitě jen tak nezapomenou. Film vyniká snad ve všech ohledech. Herecký výkon Felicity Huffman je vskutku dechberoucím příkladem toho, jak si jeden herec dokáže přivlastnit celý film. Kevin Zegers podává svůj životní výkon a Fionnula Flanagan byla správně ulítlá. Hudba byla naprosto úžasná - závěrečná píseň Travelin´ Thru od Dolly Parton a zejména Like a Rose od Lucindy Williams. Scénář byl skvělou směsí komedie a dramatu, přičemž obě dvě složky byly použity účelově a vhodně. Zkrátka film, který vás lapí hned v úvodu a donutí vás běžet s ním až do konce.

 • poster

  Ospalá díra (1999)

  Tak tenhle horor u mě stoprocentně vede. Klasicky burtonovsky ponurý, doprovázený skvělou hudební stránkou Dannyho Elfmana a plný skvělých, známých a dobrých herců. Vynikající zápletka, skvělé masky a v neposlední řadě efekty (useknuté hlavy a strom mrtvých). I když už dávno vím, jak tento film skončí, tak si ho i tak rád pustím. Bude to nejspíš tím kouzlem kolem něj, taková aura ponurosti, které nemám nikdy dost.

 • poster

  Velká ryba (2003)

  Jeden velký a neuvěřitelný příběh poskládaný z mnoha menších neuvěřitelnějších příběhů, které tvoří opravdu dokonalý celek. Tim Burton prostě ví jak upoutat diváka, jak ho donutit, aby seděl u televize a sledoval film "s otevřenými ústy". Jde o opravdu skvělý počin, který oplývá nespočtem skvělých herců z nichž nejvíce vyčnívají Helena Bonham Carter, Albert Finney a Jessica Lange. Jak říkám, tenhle snímek mě dokázal zaujmout i dojmout.

 • poster

  Atlas mraků (2012)

  Uchvatný a dechberoucí velkofilm, který si rozhodně zaslouží diváckou pozornost. Celý snímek je složen z šesti příběhů odehrávajících se v různých časoprostorech, které se nepředvídatelně mezi sebou mísí, přičemž je zde rozvíjena centrální myšlenka toho, jestli je naše bytí skutečně propojeno ve všech třech časových rovinách skrze lidské zločiny a skutky dobra. Ovlivní nějak budoucnost to, co jsme napáchali, nebo co právě pácháme? Tento monstrózní filmařský počin je dílem tří režisérských géniů, kterým se podařilo elegantně skloubit scény, které oplývají jak humorem, tak smutkem, či sentimentem a epičností, a tím vznikl jeden pevný a konzistentní celek, který prostě funguje na jedničku. Plejáda špičkových herců, kteří ztvárňují různé charaktery napříč časem a prostorem, jenom utvrdila fakt, že jde o ambiciózní projekt, který na mě jako na diváka silně zapůsobil. Osobně si myslím, že aby člověk dokázal zcela naplno docenit tento skvost, tak ho musí vidět nejméně dvakrát, ale i tak si teď po jednom zhlédnutí troufám dát plný počet, protože si to tento film zaslouží, jak za zpracování, tak za odvahu něco takového vůbec zrealizovat. Zkrátka zvedám oba palce nahoru a těším se, až si budu opět vychutnávat tuto podívanou, přičemž mi bude v uších znít nádherný Cloud Atlas.

 • poster

  Jurský park (1993)

  Neuvěřitelně neuvěřitelný Spielbergův megafilm, který ve mě budí úctu a respekt i po těch dlouhých letech od uvedení do kin. Jeden z nejlepších a nejpopulárnějších režisérů probudil k životu mocné dinosaury, kteří byli sice už i ve starších filmech, ale on jim dal naprosto úžasnou a novou podobu a dokázal něco, co ve své době nemělo zatím obdoby. Jurský park je příkladem dokonalého filmu ve všech směrech. K výběru hereckého obsazení nemám slov, protože nemůžu říct, že by mi nějaký aktér lezl na nervy - nejlepší byli Jeff Goldblum a Joseph Mazzello. Vizuální efekty a jejich dokonalost jsem už zmínil a do stejné kupy bych hodil i věrohodně udělané zvukové efekty (tím myslím zvukové projevy dinosaurů, ze kterých šel opravdu strach). Díky úžasné práci s kamerou jsem se nechal vtáhnout o dost hlouběji do děje a ještě k tomu skrze celý film hraje příjemná hudba. Zkrátka klasika se vším všudy, která neomrzí a při každém novém zkouknutí mi dá něco nového.

 • poster

  Avatar (2009)

  "Titanicu se říkalo loď snů, a tou on byl. - Avatar je samotným snem. Snem, ze kterého se jen tak nebudete chtít probudit". Cameron je čistě a jednoduše režisérský titán, který ví, jak nás diváky ohromit a uzemnit. Vytvořil zcela zbrusu nový, pestrý a dokonalý svět, ve kterém se "piplal i s tím nejmenším stéblem trávy" a dovedl vše k naprosté dokonalosti a preciznosti. Každá scéna je do detailu skvěle zpracována a dohromady to vše tvoří nádherný celek kolosálních rozměrů. A nevadí, že vidíme možná něco, co již viděné bylo - zde je to podáno zcela originálním způsobem. JC vdechnul život spoustě krásným a dokonalým tvorům, rostlinám a přírodním scenériím. Strukturou (ne příběhem) je v mnohých směrech Avatar podobný Titanicu (čistě jenom můj názor - každý si to vyloží po svém). JC nás nechá první polovinu obdivovat a poznávat nový svět, zatímco ve druhé půlce nás ohromují kolosální efekty, megaakční scény a následné vyvrcholení. V Titanicu nás na začátku JC ohromil titánem na moři a ve druhé nás dorážel skvělými efekty a akčními scénami. Tím však neříkám, že vizuální efekty Avataru (popř. Titanicu) vynikly jen ve druhé polovině, nýbrž prostupují celým filmem. V neposlední řadě musím zmínit skvělou hudbu Jamese Hornera, který opět potěšil a nezklamal (závěrečná píseň z úst britské divy Leony Lewis byla lahůdkou). Na závěr bych chtěl říct, že jsem do kina šel pro opravdový zážitek, kterého se mi také dostalo v podobě "největšího filmu od dob Titanicu" a za to děkuji všem, kdo se na tak skvělém projektu podíleli.

 • poster

  Faunův labyrint (2006)

  Nádherné a poutavé vyprávění z pohledu dítěte v opravdu těžkých dobách. Jde o jeden z nejzdařilejších španělských snímků a to zejména díky originálnímu tématu, skvělému hereckému obsazení, neuvěřitelně dokonalým maskám a ponuré atmosféře, která dotvářela vizuální stránku tohoto skvělého Torova počinu, na který jen tak nezapomenu. Opravdu zajímavý a nesmírně emočně silný konec. Nemůžu dát jinak než za plný počet, protože takový film se nerodí každý rok.