Stanislaus

Stanislaus

Radek Flekal

okres Olomouc
student UPOL

46 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Titanic (1997)

  Titanic, "největší film všech dob", tak je někdy nazýván tento film, který je mnohými obdivován, mnohými nesnášen kvůli přecenění. Já jsem se řadil, řadím a navždy budu řadit do první skupiny. Velkolepost, gigantičnost, kolosálnost, .... tohoto filmu mě natolik upoutala a vryla se mi do podvědomí, že se odtamtud nikdy nedostane. Skvělá Kate a stejně dobrá Glorie působily velmi přesvědčivě a dokonale. Neuvěřitelná hudební stránka, která věrně doprovázela film v každém momentě. Impozantní vizuální efekty, při kterých se mi "tajil dech a roztlouklo srdce". Nejlepší zůstává posledních čtyřicet minut filmu: megalomanské přelomení kolosa doprovázené Smrtí Titanicu; srdceryvné a strašlivé nářeky lidí topících se vodě, kteří lapají po dechu, když se snaží zavolat pomoc; proplouvání "vodním pohřebištěm", mezi těmi, kteří prohráli boj s oceánem; slib Rose Jackovi a mnoho dalších velkolepých, dojemných, ... scén s mnohdy až "hororovým nádechem". Takže bych chtěl říci, že Titanic je klenotem a skvostem kinematografie bezmála té nejvyšší kvality a i přes svou délku dokáže zaujmout. Ti, kteří si myslí, že je to jen ztráta času, přichází o nezapomenutelný zážitek a Ti, kteří ho řadí mezi odpad, by nepoznali dobrý film, i kdyby si před ně stoupl a omlátil o ně všechny Oscary a Zlaté glóby, které má.

 • poster

  Hodiny (2002)

  Jedno z nejkomplikovanějších, emotivně nejsilnějších a velmi poutavých dramat natočené pod taktovkou mistra dramatu Daldryho (viz Předčítač). Skvělou filmovou atmosféru filmu navodil prostup mezi třemi časovými dimenzemi, který byl zvládnut naprosto úžasně a vůbec jsem se ve filmu neztrácel. Krásný hudební doprovod a skvělé dobové ztvárnění charakterizující danou časovou dimenzi dotvářely celkový vjem, jenž působil přesvědčivě. Takový klenot se skvělým hereckým obsazením se nerodí každý rok a zaslouží oba palce nahoru.

 • poster

  Cesta do fantazie (2001)

  Opravdu nádhera, která se jen tak nevidí. Od japonských tvůrců jsem ještě neměl čest vidět mnoho filmů, ale musím uznat, že tento snímek se skutečně zdařil. I přes svojí délku jsem se u něj nenudil. Skvělé animace, příběh a děj. A není to nějaká infantilní pohádka s ještě infantilnějšími postavami, ale seriózní a bohatá podívaná, která si zaslouží oba palce nahoru.

 • poster

  Transamerika (2005)

  Příběh tak silný a opravdový, že mi chvílemi z toho všeho naskakovala husí kůže. Taková je Transamerika - autentická, působivá a hlavně ze života. Oba hlavní hrdinové to nemají v životě lehké a na tuhle cestu skrze Ameriku určitě jen tak nezapomenou. Film vyniká snad ve všech ohledech. Herecký výkon Felicity Huffman je vskutku dechberoucím příkladem toho, jak si jeden herec dokáže přivlastnit celý film. Kevin Zegers podává svůj životní výkon a Fionnula Flanagan byla správně ulítlá. Hudba byla naprosto úžasná - závěrečná píseň Travelin´ Thru od Dolly Parton a zejména Like a Rose od Lucindy Williams. Scénář byl skvělou směsí komedie a dramatu, přičemž obě dvě složky byly použity účelově a vhodně. Zkrátka film, který vás lapí hned v úvodu a donutí vás běžet s ním až do konce.

 • poster

  Ospalá díra (1999)

  Tak tenhle horor u mě stoprocentně vede. Klasicky burtonovsky ponurý, doprovázený skvělou hudební stránkou Dannyho Elfmana a plný skvělých, známých a dobrých herců. Vynikající zápletka, skvělé masky a v neposlední řadě efekty (useknuté hlavy a strom mrtvých). I když už dávno vím, jak tento film skončí, tak si ho i tak rád pustím. Bude to nejspíš tím kouzlem kolem něj, taková aura ponurosti, které nemám nikdy dost.

 • poster

  Velká ryba (2003)

  Jeden velký a neuvěřitelný příběh poskládaný z mnoha menších neuvěřitelnějších příběhů, které tvoří opravdu dokonalý celek. Tim Burton prostě ví jak upoutat diváka, jak ho donutit, aby seděl u televize a sledoval film "s otevřenými ústy". Jde o opravdu skvělý počin, který oplývá nespočtem skvělých herců z nichž nejvíce vyčnívají Helena Bonham Carter, Albert Finney a Jessica Lange. Jak říkám, tenhle snímek mě dokázal zaujmout i dojmout.

 • poster

  Atlas mraků (2012)

  Uchvatný a dechberoucí velkofilm, který si rozhodně zaslouží diváckou pozornost. Celý snímek je složen z šesti příběhů odehrávajících se v různých časoprostorech, které se nepředvídatelně mezi sebou mísí, přičemž je zde rozvíjena centrální myšlenka toho, jestli je naše bytí skutečně propojeno ve všech třech časových rovinách skrze lidské zločiny a skutky dobra. Ovlivní nějak budoucnost to, co jsme napáchali, nebo co právě pácháme? Tento monstrózní filmařský počin je dílem tří režisérských géniů, kterým se podařilo elegantně skloubit scény, které oplývají jak humorem, tak smutkem, či sentimentem a epičností, a tím vznikl jeden pevný a konzistentní celek, který prostě funguje na jedničku. Plejáda špičkových herců, kteří ztvárňují různé charaktery napříč časem a prostorem, jenom utvrdila fakt, že jde o ambiciózní projekt, který na mě jako na diváka silně zapůsobil. Osobně si myslím, že aby člověk dokázal zcela naplno docenit tento skvost, tak ho musí vidět nejméně dvakrát, ale i tak si teď po jednom zhlédnutí troufám dát plný počet, protože si to tento film zaslouží, jak za zpracování, tak za odvahu něco takového vůbec zrealizovat. Zkrátka zvedám oba palce nahoru a těším se, až si budu opět vychutnávat tuto podívanou, přičemž mi bude v uších znít nádherný Cloud Atlas.

 • poster

  Předčítač (2008)

  Předčítač vs. Hodiny. Opět silné a emočně vypjaté drama pod taktovkou režiséra Hodin Stephena Daldryho, které mě opět dostalo. Kate zde odvedla opravdu vynikající práci a troufám si říct, že tato role je tou nejlépe ztvárněnou z jejího filmového repertoáru a Oscar ji náleží zcela a bezkonkurenčně zaslouženě. Během těch dvou hodin jsem se ani chvíli nenudil a koukal jsem se, jak se vyvíjí zapeklitý a napínavý děj, který byl nepředvídatelný, což bylo pro film dobrým přínosem. Vedle Hodin jde o další klenot kinematografie, na který se jen tak nezapomíná.

 • poster

  Jurský park (1993)

  Neuvěřitelně neuvěřitelný Spielbergův megafilm, který ve mě budí úctu a respekt i po těch dlouhých sedmnácti letech. Jeden z nejlepších a nejpopulárnějších režisérů probudil k životu mocné dinosaury, kteří byli sice už i ve starších filmech, ale on jim dal naprosto úžasnou a novou podobu a dokázal něco, co ve své době nemělo zatím obdoby. Jurský park je příkladem dokonalého filmu ve všech směrech. K výběru hereckého obsazení nemám slov, protože nemůžu říct, že by mi nějaký aktér lezl na nervy - nejlepší byl Jeff Goldblum a Joseph Mazzello. Vizuální efekty a jejich dokonalost jsem už zmínil a do stejné kupy bych hodil i věrohodně udělané zvukové efekty (tím myslím zvukové projevy dinosaurů, ze kterých šel opravdu strach). Díky úžasné práci s kamerou jsem se nechal vtáhnout o dost hlouběji do děje a ještě k tomu skrze celý film hraje příjemná hudba. No co více si přát. Zkrátka je to pořádná klasika se vším všudy, která neomrzí a při každém novém zkouknutí mi dá něco nového. Prostě filmový klenot vysokých kvalit!

 • poster

  Avatar (2009)

  "Titanicu se říkalo loď snů, a tou on byl. - Avatar je samotným snem. Snem, ze kterého se jen tak nebudete chtít probudit". Cameron je čistě a jednoduše režisérský titán, který ví, jak nás diváky ohromit a uzemnit. Vytvořil zcela zbrusu nový, pestrý a dokonalý svět, ve kterém se "piplal i s tím nejmenším stéblem trávy" a dovedl vše k naprosté dokonalosti a preciznosti. Každá scéna je do detailu skvěle zpracována a dohromady to vše tvoří nádherný celek kolosálních rozměrů. A nevadí, že vidíme možná něco, co již viděné bylo - zde je to podáno zcela originálním způsobem. JC vdechnul život spoustě krásným a dokonalým tvorům, rostlinám a přírodním scenériím. Strukturou (ne příběhem) je v mnohých směrech Avatar podobný Titanicu (čistě jenom můj názor - každý si to vyloží po svém). JC nás nechá první polovinu obdivovat a poznávat nový svět, zatímco ve druhé půlce nás ohromují kolosální efekty, megaakční scény a následné vyvrcholení. V Titanicu nás na začátku JC ohromil titánem na moři a ve druhé nás dorážel skvělými efekty a akčními scénami. Tím však neříkám, že vizuální efekty Avataru (popř. Titanicu) vynikly jen ve druhé polovině, nýbrž prostupují celým filmem. V neposlední řadě musím zmínit skvělou hudbu Jamese Hornera, který opět potěšil a nezklamal (závěrečná píseň z úst britské divy Leony Lewis byla lahůdkou). Na závěr bych chtěl říct, že jsem do kina šel pro opravdový zážitek, kterého se mi také dostalo v podobě "největšího filmu od dob Titanicu" a za to děkuji všem, kdo se na tak skvělém projektu podíleli.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace