• Krátkometrážní

The Prom (2020)

Tolik Ameriky je i na mě moc. Dala by se u toho hrát panákovací hra, kdy by se divák napil při každé variaci na větu "Buď sám sebou." Když pominu, že slušná lesba v oblečku outsidera by plesem na konec střední leda tak opovrhla, zbytek filmu taky nedává smysl. Nicole Kidman tu odvedla nejzbytečnější roli svého života, její postava příběh nikam neposunula a samotná Kidman tu dostala příležitost jako průměrná ochotnice. Proč na tohle vůbec kývla? Aby se blýskla v muzikálu, který "za něco bojuje"? Neskutečně vyprázdněný kýč plný planých řečí, které se neustále opakují. Nelze odolat pokušení srovnat tuhle prvoplánovou agitku s naprosto geniálním Hairspray. Ten měl nadhled, humor, něco opravdu říkal. The Prom je navoněná bída posypaná flitry. Streep a Kidman jsou vlastně jen ozdoby filmu, co bojuje proti omezenosti, ale nakonec sám přetéká stereotypy, ať už o lesbách nebo vidlácích ze Středozápadu...

Vlastníci (2019)

Nechci a nemůžu se smát tzv. české povaze. Vlastníci jsou primárně negativní, koukat se hodinu a půl na to, jak se někdo hádá, a vědět, že se to opravdu děje, mě akorát deprimovalo. Výkřiky o nejlepší komedii nebo dokonce filmu nechápu. Je to spíš dokument toho, jak se utápíme ve vlastních malichernostech a chceme všechny očůrat. Za komedii bych Vlastníky nepovažoval. Průšvih doplňuje opět stereotypní zobrazení gay postavy, která si domů musí každý večer tahat jiného chlapa... Vymyslete už něco jiného, tohle je devadesátkové retro.

Fantastická žena (2017)

Ze zdejších komentářů by se jeden poblil. A teď k filmu...Una Mujer fantástica je sice prvoplánová, nejde moc do hloubky a opakuje, jak je těžké být jiný. Jo, jenže ono je to fakt těžké, zvlášť v zemi, jako je Chile. Tenhle film si Oscara zaslouží. Netvařme se, že se ceny rozdávají za kvalitu, dost často roli hraje agenda...Film, který takhle veřejně obžalovává falešnou morálku zaprděných latinskoamerických katolíků, a zároveň angažoval do trans role transgender herečku, prostě Oscara získat musel.

Moonlight (2016)

Brutální nuda, která se tváří, že trvá věčnost. Moonlight je snůška klišé, které dohromady ani nefungují. Drama se tu rozplývá ve statických scénách bez energie a jakéhokoli napětí. K postavám se nedá vytvořit vztah, protože buď rychle zmizí, nebo se promění natolik, že se jedná o někoho úplně jiného. Queer motiv je tu čistě účelový pro přitáhnutí jiného publika, což mě na filmu točí nejvíce. Moonlight je přesně ten film, u kterého by se dalo říct, že kdyby se odstranila gay identita hrdiny, nikoho by snímek nezajímal. Chiron být gayem vůbec nemusí, je jím jen z toho důvodu, aby se namíchal perfektní koktejl černošské mizérie v USA pro film. Ta účelovost bije do očí až moc nepříjemně.

Assassin’s Creed (2016)

Isabela s maskou jak na Halloween, španělská armáda s bojově pomalovanýma obličejema jak z Amazonie, barokní budovy v roce 1492, Fassbenderova španělština...no nebudu tvrdit, že jsem chvílemi netrpěl. Jinak ten film neurazí, snadno se na něj zapomene, jediný, co v hlavě zůstane, bude asi ta komicko-epická scéna, kdy si Fassbender sundá triko a vydá se profackovat pár katolíků.

Exorcista (2016) (seriál)

Seriál, který se celou dobu tváří jako ohromné klišé, a v posledních dvou dílech odhalí svou ďábelskost. Nicméně i hromada okoukaných motivů v prvních osmi dílech skvěle funguje. Postavy si mají co říct a taky co provést. Finále je skvělé a lákání na druhou sérii snad poprvé u hororového seriálu nelituji. Záporáci slibují dávku pořádného hororu. Navíc civilního, ďábel tu totiž není abstraktní postava, která lidi trápí. Je vlastně dost lidský a o to děsivější. Plusem je Alfonso Herrera, snad se bude objevovat před kamerou častěji a častěji.

Je to jen konec světa (2016)

nafoukaný, manýristický a pompézní Dolan prostě funguje. Občas únavné řvaní vyrovnávají skvělé videoklipové scény a ten geniální kýč ve finále. Naprostá spokojenost.

Doktor Strange (2016)

Snad se jednou dočkám chvíle, kdy si tyhle filmy odpustí rádoby drsňácké vtípky a odkazy na popkulturu, které to neskutečně brzdí. Tentokrát to zase nevyšlo, ale aspoň se na to hezky koukalo.

Hedwig a Angry Inch (2001)

Úžasně vtipné, přitom dojemné. Rozhodně někdy zopakuju.