• Krátkometrážní

Děkujeme, že kouříte (2005)

Úvodní titulky a song na pět hvězdiček, příběh s jalovým koncem na hvězdičky tři, takže čtyři hvězdy a utvrzení v tom, že zůstávám zastáncem hezkých krabiček od cigaret, a toho, že balkony jsou od toho, aby se na nich kouřilo.

Madonna: Express Yourself (1989) (hudební videoklip)

Skvělá záležitost z doby, kdy byla Madonna opravdovou jedničkou. Vkusné, lehce provokativní, progresivní. Její současné projekty jdou primárně po šokování, které ovšem přestává fungovat. Styl Vogue, Express Yourself a Like A Prayer se zkrátka překonává těžko.

Katy Perry - Teenage Dream (2010) (hudební videoklip)

Slabší záležitost, ovšem pro úroveň skupiny (slečny do šestnácti let), na jakou video cílí, nadprůměrná záležitost. Perry jako vždycky příjemně ironická. I když tenhle singl má jasný cíl - získat si pubertální posluchačky/divačky, vyšla Perry z takového pokrytectví ještě s grácií. Která holka by nechtěla sexy boxera? No asi každá. Video plní svůj účel, umění to není, ale popkulturní koncept dovedený do zdařeného finále to je určitě.

Katy Perry: Last Friday Night (T.G.I.F.) (2011) (hudební videoklip)

O hudbě se nemá cenu bavit, to je průšvih, jenomže Katty Perry má kolem sebe velice schopný tým (podobně jako Lady Gaga nebo Madonna) a to, co předvádí ve videoklipech, na koncertech, na fotkách, je čistě a skvěle zvládnutý pop. Perry jde s trendy a má tendenci je určovat, navíc je velice chytře ironická. 2011, vrchol retra osmdesátých let, Perry z něj vytěžila v T.G.I.F. maximum (včetně přidaného saxofonu), nehledě na spojení s populárními lidmi (umělci se mi psát nechce), Rebecca Black si asi ani nevšimla, že si z ní Perry náramně utahuje. V kategorii populární kultury je Perry jednou z opravdových osobností, ať se dá poslouchat nebo ne.

Rozkoš v oblacích (2013)

La mejor comedia de Almodóvar a to bez keců. Kam se hrabou Ženy na pokraji nervového zhroucení. Los Amantes pasajeros jsou báječně střelení. Infantilní španělský humor se díkybohu nekonal. Až příště někam poletím, rozhodně beru aerolinky Península a připlatím si za business class. Prostě dokonalost s almodóvarovskou červenou a bledě modrou. Vyrazil jsem na předpremiéru, jelikož jsem se už nemohl dočkat, když tohle udělám, stává se, že jsem zklamaný, protože očekávání jsou veliká....no, Los Amantes pasajeros nezklamali, naopak překvapili. Almodóvar se odvázal, teplí tu byli úplně všichni i ti, co nechtěli. Neskutečně zábavné a přemýšlím, kdy si znova najdu čas, abych na to zašel. Navíc je tu jedna zajímavá věc, která odráží společenskou situaci, homosexuální postavy se tu přehouply do standardního života a nejsou už na hraně jako třeba ve slavných La Mala educación nebo Todo sobre mi madre. Pětihvězdičkový servis letecké společnosti El Deseo! PS: Čas jsem si našel a po čtyřech dnech jsem na to šel znovu, takhle brzo po sobě jsem naposled viděl 500 Days of Summer, laťka je tudíž dost vysoko.

Single Man (2009)

Ta Isherwoodova deprese a beznaděj v knize je sžíravá (a dočíst tuhle knihu chce odvahu a já ji v sobě stále hledám). Tom Ford dělal to, co umí dělat nejlíp. Vytvořil vizuálně dokonalou záležitost. Máme tu asi nejlépe vypadající film vůbec! Příběh je sice jednoduchý, ale je potřeba si uvědomit, v jaké době vznikal a jakou dobu popisuje. George ztrácí svého milence a jsme v době, kdy být gay znamenalo společenské stigma. Naděje, že by si stárnoucí George ještě někoho našel, je nízká už kvůli tomu, že tehdy hodně homosexuálů svou orientaci ani nepřiznalo. Nejde tady tudíž o smrt partnera, ale o fakt, že George zůstává single....a patrně už navždycky.

Mamma Mia! (2008)

Ten film je blábol, nedá se než souhlasit, ale na jeho obranu: Tak zaprvé člověk zjistí, že Pierce Brosnan není dokonalý (střílet umí, zpívat ne). Za druhé budete mít vehementní snahu najít si originální verze singlů, což zvedne povědomí o tom, že velký pop za dávných a dávných časů nedělali jen hopeři s rozkrokem u podlahy a děvenky s železobetonovými konstrukcemi hrudníků. Za třetí se vám zlepší náhled na Řecko - jsou to sice zadlužení lenoši, ale evidentně je s nima sranda. Očekávat o muzikálu, který těží z notoricky známé hudby, že bude mít kdovíjaký příběh, že bude mít nějakou hlubší myšlenku, to jaksi nelze. Když budeme hodnotit Mamma Mia z pohledu popkultury, zaslouží si pět hvězd, pokud se na ni podíváme jako na umění, je to čistý odpad. Když ty dva pohledy za sebe zprůměruji (musím se přiznat, že pop nepovažuji za primárně špatnou věc), tak dávám čtyři hvězdičky.

Protektor (2009)

Jedno z mála dramat, za které se Česko opravdu opravdu nemusí stydět (a že konkurence není tak velká, když se člověk podívá na zdejší produkci "milých komedií" nebo pravdivých příběhů ze života třicátníků). Protektor mohl skončit jako uplakané válečné drama, hurá, nestalo se. Příběh je silný, i když zprvu působí prvoplánovitě. Až se v Česku natočí zcela současné drama typu francouzské a španělské produkce, budu nejšťastnější, zatím se 'musím spokojit' se skvělým historickým Protektorem. Navíc super soundtrack od Midi Lidi, za něj dalších pět hvězd.

Příběh mého syna (2012)

Příběh složený z klišé a kýče vyústil v perfektní drama. Jižani jdou na dno, na dřeň, pod kůži, jakákoli emoce musí být vyhrocená. Děj Venuto al mondo je kolekce osvědčených pravd a osvědčených motivů, mohl z toho tedy být standardní příběh o tom, jak těžké je prožít válku, vidět lidi umírat a jak se z toho ve finále zvencnout. Jenže tenhle film dává naději, že jakkoli bude váš život ušpiněný marastem, do kterého se máčíte sami, můžete nakonec najít štěstí, přičemž touha po něm stála na úplném začátku vašeho martyria. Touha po štěstí plodí hnus a hnus zase plodí štěstí, nejen touhu po něm. Venuto al mondo spojuje ukřičenou Itálii s nekompromisním Balkánem a snílkovskou Amerikou, a proč ne? Tenhle film je skvělým dramatem, které není historickou učebnicí, ale příběhem zoufalství, ve kterém lze hledat naději.

Ovládací panel
11 bodů