Nedžimaki seirei senki: Tenkjó no Alderamin (2016) (seriál)

Hodně špatné. Nejimaki seirei senki je tak neuvěřitelně béčkový blábol, že jsem jen čekal, kdy z nějakého rohu vykoukne Arnold Schwarzenegger s kulometem. -------- Hlavní hrdina je úplně dementní a dokáže velet ještě větší bandě kreténů a jednou se ve světe, kde žijí asi jenom idioti stane velkým vojevůdcem. Jeho cesta je pak protkána hláškami, které jakoby vypadly z nejhorších akčních shitů z 80. let. -------- Ikta, hlavní hrdina, je tisíckrát viděným prototypem neschopného idiota, který myslí hlavně na ženské prsa a zadečky a je neschopnější víc než většina členů české vlády. Pak ale přijdou momenty, kdy jde do tuhého a Ikta najednou úplně přepne svůj morální i inteligenční kompas a najednou je z něj totální borec, který všechno vyřeší. Opravdu uvěřitelné. -------- Aby náhodou scénář alespoň chvíli nepůsobil zcela neoriginálně a stupidně nechybí ani Iktova prsatá rudovlasá kamarádka z dětství, která ho sice má ráda, ale dává to najevo zejména tím, že Iktovi co chvíli uštědří kopačku do xichtu. Místy jsem měl díky tomu pocit, že znova sleduji příšernou Love Hinu.------- Celý scénář, jakkoliv si dokážu představit cestu budoucího vojevůdce jako super nápad, působí jako slepenec mnoha věcí, které jsem už v Anime viděl milionkrát, navíc to pospolu ani moc nesedí ------- Toho dobrého pak už moc nezbývá, opening je fajn, celé to dobře vypadá a pár vtipů taky ušlo, ale jinak je to velká, neoriginální béčková akční blbost ve které ani ta akce za moc nestojí. Silná 1*

Koe no katači (2016)

Soudě dle hypu, kterého byly plné chaty, diskuze a další podobná místa na internetu bylo vidět, že o Koe no Katachi je zájem snad podobný jako o Shinkaiův opus magnum - Kimi no na wa. V mnoha ohledech jde o opravdu vyjímečné dílo, které je stejně jako Makotův poslední film skvělou reklamou na Anime zejména pro lidi, které se v tomhle zábavním odvětví vůbec nepohybují. -------- Scénář o chlapci Ishidovi, který šikanuje do jeho třídy nově příchozí hluchou spolužačku Shouko, přičemž později svých činnů hodně lituje by takhle na první dobrou asi dost sváděl k očekávání přílišně prvoplánově ubrečené romanci. Tím spíš je skoro neuvěřitelné, že takový film vlastně skoro vůbec není. Poté co si na začátku, naštěstí poměrně svižně, odbude část o šikanování nastupuje zcela dospělá a výborně napsaná vyrovnávací, místy až skoro psychologická rovina scénáře o pokusu o omluvu a o vyrovnání se ze sebou samým. ------- Do toho navíc scénář čas od čas střihne i nějakou odlehčenou momentku připomínající dobrácký a lehký humor známý ze slice of life žánru ------ Technicky se Koe no Katachi nedá v podstatě nic vytknout, výborně vypadá a ještě líp zní (The Who na začátku je extrémně přijemné překvapení a k dané části se geniálně hodí).-------- Snad jen menší výtku bych měl k pár poněkud hluchým (hehe :) místům a trochu uspěchanému závěru. ------- Celkově ale není co řešit, Koe no Katachi dává divákovi celou řadu otázek, protože to je zčásti dost silný sociální komentář. Až na pár míst scénář šlape jako hodinky, skvěle střídá silné a odlehčené momenty, spoustu výborných postav (sestra Shouko je super !) a až na pár momentů, kdy lehce drhnou dialogy je výborně napsaný a jeho přesah je místy tak silný, že bude ve spoustě lidech rezonovat hodiny a možná i dny po dokoukání. Trošku slabších 5*.

Brotherhood: Final Fantasy XV (2016) (seriál)

Pokud jste nehráli hru nemá příliš smyslu dívat se na Brotherhood, protože Vám vůbec nedojde kontext některých dějových linií. Pokud ale hru znáte a chcete se dozvědět, kdože to s Noctisem jede vstříc sňatku s princeznou Lunafreyou a zároveň máte pořád pocit, že je to parta šampónů bez identity spíš než věrohodné postavy, Brotherhood určitě zkuste, Váš názor možná změní. Lepší 3*

91 Days (2016) (seriál)

Zejména díky tématu prohibičních 30.let velmi osvěžující Anime. Sice nikterak originální, ale překvapivě dobře napsaný scénář o chlapci Aviliovi, jemuž Mafie vyvraždí rodinu a on se v dospělosti vydá na cestu pomsty s dopisem se jmény vrahů v kapse funguje povětšinu času jako hodinky a nebýt pár menších zaškobrtnutí, zejména na konci seriálu, klidně bych dal 5*. -------- Atmosféru 30. let, kterou znám zejména z filmů, pár knížek, dobových materiálů a něco málo počítačových her totiž tvůrci vystihli na jedničku a spousta postav navíc působí poměrně věrohodně. -------- Zejména v béčkové produkci nadužívaný motiv pomsty do tohoto prostředí padne jako ulitý a tvůrci jsou si toho velmi době vědomi. -------- V 91 days tak dostane divák unavený všemožným magickým seriálovým balastem vše co by od mafiánského titulu očekával. Tedy soupeření jednotlivých rodin, pašování alkoholu, spoustu vražd, vydírání, manipulování a hlavně tu sice nebezpečnou, ale stále tolik přitažlivou atmosféru 30. let 19. století. Silné 4*

Nacume júdžinčó - Go (2016) (série)

Další velmi dobrá série Natsumeho, která by mohla být ještě lepší, kdyby se scénář nezahazoval s válkami klanů a sledování nezajímavých postav s ještěřím youkaiem na těle. Každý přece ví, že Natsume yūjinchō bývá nejlepší a nejjistější v dílech, kdy Natsume pomáhá youkaiům od jejich porůzných útrap a hraje k tomu zcela báječná hudba. Právě tyhle díly jsou totiž v GO výborné a patří k tomu nejlepšímu co v prozatímních pěti sezónách Natsume divákům předvedl. Za slabší 4*.

Moje love story! (2015) (seriál)

Zhruba do své půle je Ore monogatari!! vcelku zábavné rabukome, které, když už nic jiného, má alespoň, na poměry romantických Anime vcelku netradičního hlavního hrdinu. Tím je snad skoro třímetrový hromotluk Góda Takeo, který si, jakkoliv se to úplně na začátku nemusí zdát, najde roztomilou přítelkyni. Kolem Góda se pak v průběhu seriálu motá pár dalších slečen, vznikne i pár milostných víceúhelníků, prostě klasické rabukome. -------- Druhý poločas v rámci seriálové stopáže je ale místy až nesnesitelně stereotypní. Těch pár vtipů, které si tvůrci dokázali vymyslet a světe div se, většina z nich tančí kolem Gódového hromotluctví, opravdu překvapivé, tak těch pár vtipů pořád dokola opakují. Romantická linka scénáře pořádně nikam nevede, dialogy jsou často stěží průměrné a postavy jsou nezajímavé a zapomenutelné. ------- Že jde udělat rabukome aniž by mu došel dech po 10-ti dílech dokázal například fantastický School Rumble, takže to jde, jen se tvůrcům Ore monogatari!! nechtělo nic nad rámec jednoduché zábavy pro nenáročného diváka vymýšlet. Čisté 2*

Berserk - Season 1 (2016) (série)

Nechce se až věřit, že je to skoro 20 let, co vyšla původní Anime série legendárního Berserka. Z části proto, že, jak tématicky, tak stylizací působí pořád poměrně svěže a originálně. Částečně pak taky proto, že jeho nové pokračování je až neuvěřitelně zpackané.-------- Komicky špatná kresba za kterou by se styděl i podprůměrně zdatný kreslíř v roce 1980, animace bizarně podivná, zvracení občas vyvolávající. -------- Je zajímavé jak je Guts úplně jiná postava, než kdysi. Kdysi totiž byl výrazným hybatelem děje, časem a událostmi ošlehaná postava, která působila uvěřitelně a to prosím všem fantasmagoriím co se v seriálu děly navzdory. Ten nový působí pouze srandovně, karikatura sebe samotného s občasným závanem starých špatných časů. Né tedy, že by mu po většinu stopáže naprosto stupidní děj nějak pomáhal. Často jsem se neubránil smíchu, nový Berserk na mě působí jako špatná parodie ------- Pár docela dobrých příběhových momentů a místy příjemně temná atmosféra to sice na ty slabší 2* nějak vytáhne, ale na zbavení velmi nepříjemné pachuti, že tohle mohlo být a hlavně mělo být daleko silnější, jak příběhově, tak prezentací, to nestačí ani omylem. Slabé 2*

Palo Alto (2013)

Solidní a vlastně i dost konvenčí nezávislárna o rádoby těžkém dospívání amerických teenagerů. Škoda rozporuplného castingu, kdy jeden herec jasně vládne (Emma Roberts) a druhý místy evidentně příliš netuší co ve filmu dělá (Jack Kilmer). Zamrzí i malý prostor pro Jamese Franca. Jinak je to ale docela v pohodě, tím spíš, když jde o režijní debut. Lepší 3*.

Mrtvý muž (1995)

Skvělý Depp, super atmosféra, přesvědčivé herecké výkony. Nic z toho, ale v mých očích nepřebije k uzoufání utahaný děj, který navíc není, ani ve své základní kostře, příliš komplexní. Ubrat tomu půl hodiny a jdu o hvězdu výš. Takhle jen lepší 3*.

Delirium (2014) (TV film)

Jakkoliv pouhopouhý pilot Deliria nemůže reflektovat případnou kvalitu celé serie, vůbec mi není líto, že k realizace jí samotné nedojde. Hvězda za Emmu Roberts, jinak v podstatě odpad. Levné, s vyjímkou Roberts extrémně špatně zahrané, komicky kopírující Equilibrium. Téměř odpad.