Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Krimi

Zajímavosti k filmům (16)

Aquaman (2018)

V jedné z úvodních scén Aquamana je vidět sněhová koule majáku položená na knize „The Dunwich Horror“ od H.P. Lovecrafta. A není to náhoda. Lovecraft kdysi řekl: „Nejstarší a nejsilnější druh strachu je strach z neznámého.“ Pár věcí Aquamena jakoby z této knihy inspirovalo a spojovalo. A to jak nestvůry a samotné neznámo, tak například i žena, která porodí dva syny, který je každý jiný. V knize se vypráví o městě, které po celé generace uctívalo „Deep One“, starodávné a silné vodní božstvo a mnoho dalších podobností.

Vítejte v Marwenu (2018)

Pro inspiraci k filmu posloužil oceňovaný a strhující dokument Marwencol z roku 2010, jehož režisér Jeff Malmberg se stal součástí filmu Vítejte v Marwenu jako výkonný producent.

Fotbalový talent (2018) (TV seriál)

Příběh je založen na skutečném příběhu Spencera Paysingera, bývalého hráče NFL, který hrál v New York Giants, Miami Dolphins, New York Jets a Carolina Panthers.

První člověk (2018)

Ve snímku můžeme zaslechnout skladbu od Antonína Dvořáka – „Novosvětská symfonie“ (From The New World), kterou si astronauti pouštějí během letu na Měsíc. Ve skutečnosti si skladbu na tuto cestu vyžádal přímo Neil Armstrong.

Lion (2016)

Ve filmu hraje významnou roli i sladkost jalebi, kdy si dospělý Saroo (Dev Patel) vzpomene na své mládí z Indie. Jalebi je indický vonný dezert, který se namočí do cukrového sirupu a smaží.

Moje léto v Provence (2014)

Mistral je název pro místní vítr bóra. Jméno mistral pochází z dialektu Languedoc a znamená mistrovský. Je to silný, studený, severozápadní vítr, který vane z jižní Francie. Někdy dosahuje 185 km/h. O tom, že jsou Francouzi na tento typ větru pyšní a rádi ho používají k označování různých produktů, svědčí mnohé, například že oleje obsahují název Mistral olive oil, což může být trošku dvojsmyslem, kdy to znamená jak mistrovské (pochází z dialektu Languedoc ), ale také právě místní vítr, stejně tak např. název Mistral je nejmodernější třída vrtulníkových výsadkových a velitelských lodí francouzského námořnictva.

Moje léto v Provence (2014)

Časté odrůdy olivovníků v Provence jsou salonenque, aglandau, grossane a verdale. Některým stačí opylování větrem mistral (je to místní název z Francie pro vítr zvaný bóra ), jako i druhu, o který se jedná v tomto filmu. Proto, pokud je nedostatek tohoto větru, není u některých druhů úroda. Na druhou stranu například jiná místní odrůda moulin du Calanquet je na tyto větry náchylná a i její název vychází z provensálského slova Calan, což označuje skálu, která poskytuje úkryt právě před větrem mistral.

Zázraky z nebe (2016)

Doktoři používají termín spontánní remise (spontaneous remission). Je to termín pro vysvětlení něčeho, co nejde vysvětlit ani moderní medicínou. Jedná se o vymizení příznaků poruchy či nemoci, aniž by došlo k specifické léčbě.

Gravitace (2013)

Tiangong je čínská kosmická stanice a název znamená "Nebeský palác". V dnešní době se skládá z jediného modulu a dokončení projektu do fáze, která odpovídá filmu, se předpokládá mezi lety 2020 - 2022.

Gravitace (2013)

Shenzou je čínská vesmírná loď a její název lze přeložit jako "Božské plavidlo". Svým tvarem připomíná ruskou vesmírnou loď Sojuz, ale má jinou velikost a odlišné řešení konstrukce.

Let (2012)

Podobná nehoda se stala v roce 2000 u letu 261 apolečnosti Alaska Airlines se stejným typem letadla McDonnell Douglas MD-83, nicméně dopadla katastroficky a nepřežil nikdo z 88 cestujících. Opět jako zde ve filmu za to mohla součástka jackscrew, horizontální stabilizátor, která je od té doby více kontrolovaná.

Reklama

Reklama

Reklama