Nautila

• 2.1.2014  13:57
    Muž z oceli (2013)

Antje Traue, ahhh goddammit

• 15.7.2013  16:35
    Deadwood (TV seriál) (2004)

Začátek je poutavej, postavy, drsný prostředí, ale jakmile zmizí Divokej Bill Hickok, chvíli to ještě tak nějak kejklavě stojí a třetí řada pak už klasicky padá do prodlužovaný kaše, která nikam nevede a ani všechna krev, moč, hnis a sliny divokýho západu to nezachrání. Nicméně dokoukala jsem to díky milovaným postavám Jane a doktora Cochrana (ahoj Piero!), což je trochu smůla, jelikož zrovna oni hrají druhý housle. Ti, na které byla ke konci pozornost upřena nejvíce, mi byli paradoxně docela ukradení, ale ještě teď je mi líto těch čínskejch holek (a vlastně všech kurev tam). Gah, špína Ameriky.

• 15.7.2013  16:15
    Pod kupolí (TV seriál) (2013)

Klasická Kingovka podle šablony, kterou už desítky let odmítá inovovat. Overly manly šerif? Check! Paranoidní blázen roznášející paniku? Check! Tajemný frajer? Abusivní přítel? Banda balíků s homofobními problémy? Všecko, všecko, jako vždy. Proč ještě točit dále, vždyť stačí jeden díl na představení charakterů a divák si může zbytek dění pospojovat. V knihách to ještě nějak funguje díky dusný atmosféře (i když od určitý doby se taky pěkně cáká na místě), ale filmově je to čím dál horší, kór, když ani jedna z postav nedokáže vzbudit ani kapku zájmu nebo sympatií.

• 2.6.2013  11:59
    Oškliví Američané (TV seriál) (2010)

Boží. Animace, prostředí, postavy i všechny ty živočišné/robotické/rostlinné a bůhvíkteré ještě druhy jako by vypadli z osmdesátkových undergroudových amerických komiksů včetně pseudosociálních témat posunutých do dnešní situace. Imigrační politika, otázky identity a multikulti společnost posunutá do krajní absurdnosti. Pořád to ale zůstává inteligenčně několik tříd nad takovým South parkem nebo Family guyem a narozdíl od nich ty různé narážky nepůsobí ofenzivně nebo prvoplánově, jen tak mile šíleně.

• 2.6.2013  11:50
    Banshee (TV seriál) (2013)

Obvykle nezničitelné testosteronovky nesnáším, tady je to ale odvedené v tak sympaticky přetaženém béčku, že to člověka chytne. Plus ta transka ,či kdo to je, je větší badass, než protagonista samotnej.

• 2.6.2013  11:42

Musím si sehnat původní komiks a porovnat, protože tohle byla jen protivná slátanina.

• 7.1.2013  01:20
    Ripper Street (TV seriál) (2012)

Trochu jsem se bála (a stále bojím), že to bude další záležitost popularizující Jacka Rozparovače, protože po přečtění Mooreova Z pekla jsem pro takový materiál nějak ztratila pochopení. Nicméně se tak naštěstí neděje - alepoň v pilotu, a podle upoutávky snad ani v dalším díle - a Rozparovač tu visí jen jako ošklivý stín z minulosti. Začátek vypadá velmi dobře - atmosféra, zajímavě vybraní herci, kostýmy, využití tehdy revolučních vynálezů (první film, telegraf - velmi doufám, že tohle bude jedna z věcí, na které bude seriál stát, protože tyhle téměř 'naučné' sondy ohledně vynálezů jsou mi velmi příjemné). Snad se časem vyladí detaily (nehudba, ze střihu a pár záběrů kamery mě bolely oči a líčení některých ženských postav bylo příliš současné a dokonalé + zoubky jak perličky!). Uvidíme, kam se to vydá, zatím to vypadá na lehce nadprůměrnou atmosférickou kriminálku.

• 18.11.2012  12:55

Naprosté seriálové překvapení a dokonalost mezi dnešní produkcí, přízrak z čistého... pekla. Směs mnoha různých inspirací, mnohdy by se dalo říct i vykradačka, která ovšem původnímu zdroji dává nový rozměr a ukazuje ho v hlubších souvislostech. Tvůrci kombinují všechno možné - krvavé zločiny a násilnou minulost, která prosakuje některými místy Ameriky napříč generacemi (Richard Speck, Charles Manson, masakr na Columbine High School, únosy UFO, experimenty na lidech a mnoho dalších), různé děsivé 'urban legends' a prvky z děl cizích (Rosemary's Baby, A Clockwork Orange, The Shining, Twin Peaks nebo Trierovo Riget). Splétá tísnivou síť příběhů a charakterů, kdy se minulost a budoucnost nevyhnutelně ovlivňují a žádný čin nezůstává bez odezvy, ale ukládá se do daného místa jak jizva v geologické vrstvě. Postavy, ať už mrtvé či živé, jsou k této ráně lákány jak můra světlem, která si ovšem až pozdě uvědomuje, že jí hoří křídla. Charaktery v tomto seriálu jsou snad ukázkou těch v součastnosti nejvrstevnatějších a nejkomplikovanějších postav, s mnoha tvářemi, z nich žádná není jednoznačná. A přesto žádná tvář není navíc či na efekt. Velký úžas, když jsem si uvědomila, že seriál drží především výborně napsané ŽENSKÉ postavy, což je v žánru něco málokdy viděné. Na technické stránce snad není ani nejmenší flíček - výborná kamera, světlo, kulisy, fantastické herecké výkony (brilantní, BRILANTNÍ Jessica Lange!!), scénář se zvraty v tu pravou chvíli... snad jen k jinak výborně vybranému soundracku mám osobní připomínku, kdy mi vadilo přílišně rušivé zařazení tracků z jiných děl (Twisted nerve z Kill Bill, Draculovský soundtrack nebo i Shawova Nightmare, která mi rezonuje s Bioshockem), i když chápu potřebu tvůrců takto diváka odkázat. A musím vyzdvihnout použítí stejného hereckého štábu z první řady i v řadě druhé, kdy herci hrají v mnohých aspektech postavy podobné a přesto jiné, a ještě k tomu zasazené v hlubší minulosti. Temno a časová komplexnost se tak ještě prohlubují a divák získává dojem, že to sahá až někam k prapočátkům a minulým životům. (Karma is a bitch, baby!) Vše sedí jak hrnec na prdel a jen zesiluje spletitou, ale logickou temnotu, která bubnuje až někde hluboko na lidské podvědomí a kolektivní strachy a viny. Protože prohnilé základy našich domů, postavených na půdě tvořené rozloženými těly obětí našich zločinů, které usilovně ignorujeme, stejně jednou spadnou.

• 28.6.2012  00:16
    Prometheus (2012)

Potencionálně veliké a skvělé dänikenovsko-lovecraftovské pozadí, které Ridley zaházel vajíčky a nahnilými rajčaty. Tak nějak to cítím. Náčrt možného vzniku lidstva má v sobě sílu a obrovské možnosti, nicméně, místo toho, aby se na to film zaměřil, rozjíždí nějaké malé osobní linie, z nichž žádná není vyřešená a ani nemá opravdové opodstatnění. Je to jen sbírka klišé linií s klišé charaktery, které slouží k zaplácání času a vytrácí se do ztracena. Nemluvě o spoustě nelogičnostech (velikých i miniaturních), podivností, šílené natvrdlosti posádky a několika WTF scénám. S charaktery se člověk nemá šanci jakkoliv sblížit či k nim něco cítit, výjimkou je David, ale i on zůstává jen v hrubé tužce a zasloužil by si více. Napětí nějak nepřichází, protože co se bude dít, je jasné. Závěr, pointa nebo i akční zadostiučení (krom jedné kutálející se lodě) je divákovi odepřeno, celý film zkrátka vyšumí, protože se bojí opřít o nějaký pevný bod. Vetřelcovitost není - až na krásné gigerovské kulisy - cítit, ale i kdyby byla, zklamání by bylo asi stejné. ___btw. inženýři: Vybudujeme Simíkům krásný dům, krásnou zahradu a krásný vzhled. A pak je vynalézavě mučíme a zabíjíme. Protože zkrátka můžeme. Saturn požírající své děti. Možná to není tak složité.

• 24.6.2012  19:17
    Sherlock (TV seriál) (2010)

Tak mám asi jiný druh vnímání, jelikož mám se Sherlockem stejný problém jako s Firefly. Takto vysoké hodnocení a pouze pochvalné výkřiky? Nic proti přenesení příběhů do moderní doby - tomu fandím, nic proti grafice a vůbec technické stránce - dobrá práce, ale příběhově a charakterově... . Zkrátka, ze Sherlocka se vytratila veškerá tajemnost a důstojnost a zůstal jen sheldonovsko-houseovský hipsterostudentík s výrazem mimoňského pedofila, vytahující si nelogické dedukce odněkud z paty. Vztah Sherlock+Watson je zredukován přesně tak, aby vyhovoval dnešním fanynkám shlashů. A z Moriartyho je směšná karikaturka, soupeř jak z pulpového komiksu. Se scénářem je něco špatně, jestliže já jako divák tuším pointu půl hodiny před údajně geniálním detektivem, a pak už jen čekám, až na to přijde i on. (Už ti to došlo? Fajn, konečně můžeme skončit.) Složité hádanky mají vysvětlení v prapodivných deus-ex tanečcích a naopak nad těmi jednoduchými tráví Sherlock naprosto nepochopitelně dlouhý čas. Přestože se za staromódní nepokládám, jdu se přecijen uklidnit k Jeremymu Brettovi.

• 23.6.2012  14:30

Film, který si čůrá do vlastního domu a kape si při tom na boty, protože má díky Volném pádu, Natural born Killers a komiksu Mrtvý nebo živý dojem, že nenávidět popkulturu je teď cool. Což o to, ono je, ale jestliže z ní pocházíte, tak budete vypadat akorát jako blbec, stejně jako tenhle film. Mohla by to být zábavná jízda, jenže jí zatraceně chybí srdce, je plochá jak moje nohy a nevidí si na vlastní nos. Jakákoliv gradace je zabita díky traileru, který vyzradí vše a hlavní dvojce se chová vyloženě hloupě. A nějaké poselství? V době, kdy si každý může zvolit, čím se nechá obklopit, je tahle 'sonda' jen hipsterským fňukáním.

• 18.6.2012  01:58

Tím špatným způsobem statické a bez jakéhokoliv závanu větříku, udušené jak motor na pouštní dálnici. Možná ta prázdnota má korespondovat s nitrem postav, co já vím, ale to vakuum mě zkrátka nutilo ke spaní. Světlým momentem je jen Udo... protože je to zkrátka Udo ( http://youtu.be/i-8T1X62AaA ).

• 30.5.2012  21:42
    Iron Sky (2012)

Stupidní, ovšem takovým způsobem a množstvím, kterým jsem očekávala, takže zklamání se nedostavilo. Ovšem nějaké velké pozitivní překvapení také ne. Triky, atmosféra na měsíci, vesmírné zeppeliny a všechna ta dieselpunková hejblata + uniformní fetiš = orgasmus pro mé oko, zvlášť za ty prachy. S logikou příběhu, 'hereckými výkony' a charakery je to holt o mnoho horší, jak to tak u béček bývá. Už chápu rozzlobené komentáře na youtube adresované Julii Dietze kvůli jejímu vulgárnímu vyzařování a naopak Udovu přítomnost mohli využít více. Hudba je místy skvělá a jindy zase rušivá, Laibach nelaibach. Ovšem kousek od Kaiti Kink Ensemble nemá chybu. Celkově je to věc hodně nekonzistentní a porušení pravidla o tom, že tyhle blázniviny vypadají nejlépe pouze v traileru, se bohužel nekoná. Ale nevadí, kritickou oprátku si uvolním, protože miluju věci z nadšení a tohle ho mělo plný zeppeliny.

• 24.5.2012  11:07
    Producenti (2005)

Vlastně jen za zpívajícího odbarveného Jacka Harknesse v Hugo Boss fetiši.

• 3.5.2012  22:15
    Avengers (2012)

Ještě jsem nevychladla z kina, ale už můžu říct, že tohle je ten nejcoolovější superhrdinský film za dlouhou dobu. Všichni ti Iron Manové, Thorové a Captaini Amerikové se tolik šetřili jen pro to, aby mohlo vzniknout TOHLE. Svižné tempo, jedna hláška za druhou, bez jakýchkoliv sentimentalit (tedy, ne v takové míře, v jaké je to u komiksáků zvykem) a žádný romatický líbačky, jen krásně čisté -smash, bum, prásk!- Ve chvíli, kdy už se strachujete, že to spadne do vážné či dojímací stoky, někdo shodí celou situaci nečekaným a přesto nekřečovitým gagem. Všichni hrdinové dostávají stejně prostoru, nikdo nevyčnívá a nikdo nestojí v pozadí (no dobrá, ten Stark je přecijen vidět nejvíce) a Loki ♥ je božsky zoufalý. Zatímco X-meni zůstávají králi vážnějších a uvěřitelnějších superhrdinů, Avengers jsou zase cool. Původní představovací filmy jednotlivých postav dřely úporností a nutností, to se zde však neděje, naopak z toho sálá nakažlivé nadšení pro věc. Zkrátka Avengers splnili vše, co se od nich očekávalo - svižná nenáročná popkornová oddychovka, nerdgasm pro všechny fanoušky. A to v takové míře a kvalitě, jako málokterý blockbuster předtím, tudíž dávám plně zasloužených pět *. PS: K srovnávání s Avatarem či Temným rytířem - tohle si na rozdíl od nich na nic nehraje a nesnaží se být něčím víc. Naopak přiznává: 'jsme jednodušší, s jasným cílem výdělku a pobavení. Ale jsme v tom sakra dobří.' A takovou upřímnost mám ráda.

• 8.4.2012  02:22
    Tin Man (TV seriál) (2007)

Příjemná, nápaditá a milá fantasy variace na Čaroděje ze země Oz v takovém lehce steampunkovém prostředí bez páry a s výbornou hudbou. Postavy všechny sympatické (Neal McDonough, Alan Cumming a Kathleen Robertson ve skvělém kostýmu), snad jen Zooey se mi s věčně vykulenýma očima protiví, ale to je jen osobní antisympatie. Vytknout by se daly snad jen hodně špatné triky, ale to se v případě takovýchto lidských projektů odpouští.

• 5.4.2012  20:14

Film splácaný do počtu alá "potřebujem nějakou pastu spojující Thora s budoucími Avengers". Vizuálně skvělé, některé obrazy jsou jak vystřižené z retro propagandistických plakátů s pořádnou atmosférou, ale příběh je tak neuvěřitelně blbý a klišovitý, že to šíleně bolí i v tomhle jednoduchém superhrdinském vesmíru. O dialozích, které postavy pronášejí evidetně jen pro to, že zní cool, ale vrámci děje vůbec nedávají smysl, nemluvě. Šablonovitost mi u komiksáků obvykle nevadí, ale z tohohle na mě zkrátka příliš sálá ta vyplňující úpornost bez jakéhokoliv nadšení.

• 29.3.2012  23:32
    Živí mrtví (TV seriál) (2010)

Americky klišovitá nikam-jdoucí rodinná sága se zombíky v pozadí. Vykrádačka a mixáž všelijakých postav a dějových úseků z jiných sci-fi a horrorů. Akční začátek navnadí, pak se vše ale zvrtne v rodinné kecání a řešení situace se odsouvá kamsi do neznáma. Postavy se často chovají jak tlupa dementů s naprosto nelogickými nápady, příběh je děravý jak cedník, a charaktery tak šablonovité, že se divák občas cítí jak věštec budoucnosti (zdaleka nejzajímavější je snad jen Daryl). Přesto se to všechno dá na odpočinkovej večer s mísou jídla. Anebo jsem jen byla v sakra beznadějným rozpoložení.

• 22.3.2012  14:10
    Misfits: Zmetci (TV seriál) (2009)

Seriál o partičce delikventních X-menů, šlehnutých Heroes, se zlozvykem zabíjet své vedoucí. Svěží, rychlé, mladé, britské, bez servítek a se skvělými hláškami a charaktery. První řadu jsem zhltla na jedno posezení, druhá už bohužel začíná drhnout, jakmile se začne hrát na vážnější notu. U Simona mě mrzí změna z malého tichého uchyláčka na osudového zachraňujícího hrdinu a vůbec 'znormálnění' všech ostatních. Třetí řada je se schopnostmi jako standartem a výměnou Nathana za přehrávajícího Rudyho už téměř otravná. Za mě velká škoda, že seriál nepokračoval v rozvinutí té delikventnější zábavné části a místo toho se dal na cestu civilnější a dramatické podívané.

• 13.3.2012  14:37
    Thor (2011)

Průměrně podprůměrný popkorňák k zapomnění, kde za vzpomenutí si stojí snad jen vizuál Asgardu. (A jo, Loki - dejte někdo Hiddlestonovi roli nácka, v SS uniformě by mu to podle Lokiho kostýmu pořádně seklo.)

• 13.3.2012  14:29
    Torchwood (TV seriál) (2006)

Jsem z toho na rozpacích. Na jednu stranu šíleně televizní s nepříjemnými hereckými 'výkony', podivným, nikamjdoucím scénářem a logikou s nepropustností cedníku... a na straně druhé to má občas řádně temné a neúprosné tendence. Způsob zacházení s postavami je nekompromisní- diváka uspí a téměř odradí levná televiznost, když v tom od seriálu dostane pěstí v podobě nějaké náhlé krutosti, provedené postavám. Jak se prokopávám seriálem hlouběji a hloběji, atmosféra houstne, ale přesto se stále nemůžu vyrovnat s tou televizností a amatérským vyzařováním. Uvidíme, co bude dál, prozatím za tři.___Třetí a čtvrtá řada náhle změní celou koncepci a výstavbu a hle! Najednou se to vyhoupne o padesát procent výš. Souvislý příběh s jasným zaměřením seriálu rozhodně prospěl a temnota bez odpuštění se rozlézá do všech stran.

• 1.2.2012  21:59
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

Dlouho jsem se tomu vyhýbala, protože fénomén gaučových seriálů jde jaksi mimo mě, ale jak to tak bývá, shlédla jsem dva-tři díly (hlavně kvůli Star Treku) a už se musela koukat pravidelně. Zkrátka a dobře - standartně kvalitně odvedená práce, takoví Přátelé pro novou geek generaci a doktor Sheldon Cooper je jedna z nejzábavnějších postav v tomhle žánru. (Ale nejvíc mě děsí, jak se poznávám v jeho rituálech.)

• 1.2.2012  21:44

Stoprocentní koncentrát veškerých patetismů a sentimentalit, co kdy byly na filmovém plátně používány. Ještě teď mě v nočních můrách pronásleduje šílený blankyt očí poloviny účinkujících. Zvláště toho mladého nesympatického vesnického kydače hnoje. (Hiddlestone, Thewlisi a Cumberbatchu, měli jste zdrhnout, dokud byl čas!) Ale přesto se nechce mi věřit, že to myslel Spielberg vážně, že on se schovává támhle za sedadlem a dusí se smíchy nad tím, jak převezl dojatě plačící babičky s boubelatýma vnučkama, žeano?

• 23.1.2012  22:40

Wesova onanie nad sebou samým, nic víc. Námět působí jak poslepovaný z několika jiných filmů, od všeho trochu nakousnuto, ale nedojedeno. Nový Freddie je maskérsky a kostýmově směšný panák v kožených gaťkách (a vůbec se mi zdá, že triky jsou v nových můrách umělohmotnější než ve starých). Jedinými světlými místy jsou vražda na stropě a 'reálný' Englund.

• 19.1.2012  21:16

Jen a pouze za Darth Maula.

• 19.1.2012  19:29

Kvalitou a stylem o pár levelů lepší Choking Hazard se silikony, s námětem vystřiženým z nočního klubu Od soumraku do úsvitu. Ale v rámci žánru pořád tak nějak málo vtipné nebo kruté (navzdory kulečníkovým koulím), nedotáhnuté. Původně koukáno jen kvůli Robertu Englundovi, jehož postava ale nemá možnost se moc rozmáchnout, takže jsme zase na suchu.

• 10.1.2012  16:51

Stejně jako u ostatních Niccolových filmů - základní nápad dobrý, ale rozvinutý nudnou a předvídatelnou cestou. Po technické stránce kvalitní a atraktivní, ale nálada filmu je taková odlidštěná a chladná. K tomu spoustu nelogismů a zásahů shůry. Vyměřeno přesně na odpočinkové zabití večera, za mě je to další Surrogates.

• 28.12.2011  19:51
    Griffinovi (TV seriál) (1999)

Family Guy v kostce: 1. série - Sakra, co na tom primitivním a hloupém humoru všichni vidí? 2. série - okaaaay, to nebylo špatný. 3. a 4. série - chci víc, chci víc! A od páté série se nepříčetně směji každé hovadině. South Park v obalu ze Simpsonů, bez politické (a morální) korektnosti a s tolika předsudky, že se vlastně sami anulují. Humor, co nepracuje jen na fekální/sprosté/ celebrit-narážkové úrovni, ale dělá si mj. srandu z vlastního žánru a jeho prostředků tak, že to je místy až protivné, ale stejně se nemůžete ubránit a sledujete dál. PS. Stewie je bůh! PPS: A to jsem se na to začala koukat jen kvůli dílu s uneseným ST:TNG týmem.

• 6.11.2011  12:19
    Star Trek (2009)

Tak nějak... dnešní čistý, krásně odvedený nadprůměr popcornovek. Nic víc a nic míň. Jako fanouška klasického ST mě potěšilo vidět postavy v novém úhlu, znovu se setkat na plátně s Leonardem Nimoyem, nad Vulkánem ukápla slza, akce zaměstnala oko i srdce, tempo horské dráhy... A když to skončilo, zapomněla jsem. Mého srdce šapióny zůstanou politické a sucharské TOS a TNG (vím, že je nefér porovnávat, ale nemohu si pomoci). Seriály měly pomalý účinek, dávkovalo se po kapičkách, ale o to je závislost na nich delší a intenzivnější. Abrams vstříkne dávku rychle a nahuštěně, a i když si to v tu chvíli pořádně užiji, vyprchá rychle a zítra nevím. Obojí je dobře a já byla předem varována, že to není alá starý ST. Takže - dobře odvedená práce.

• 25.10.2011  21:00
    Paul (2011)

Mám z toho podobné pocity jako z Fanboys (jen je to o kapku méně primitivní). Zkrátka promarněná příležitost na skvělou geek komedii se spoustou pop kulturních odkazů, utopená ve slaboduchých sprostotách z nějakého zastydlého teenage-filmu. Párkrát jsem se zasmála, to ano, ale mnoho toho chybí, tolik toho šlo udělat lépe. Míň prdů, fakanců a penisů, více klingonštiny, Comic-conu a soubojů Kirka s ještěrkou a hned by bylo na světě lépe!

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15