Bůh žehnej Americe (2011)

Film, který si čůrá do vlastního domu a kape si při tom na boty, protože má díky Volném pádu, Natural born Killers a komiksu Mrtvý nebo živý dojem, že nenávidět popkulturu je teď cool. Což o to, ono je, ale jestliže z ní pocházíte, tak budete vypadat akorát jako blbec, stejně jako tenhle film. Mohla by to být zábavná jízda, jenže jí zatraceně chybí srdce, je plochá jak moje nohy a nevidí si na vlastní nos. Jakákoliv gradace je zabita díky traileru, který vyzradí vše a hlavní dvojce se chová vyloženě hloupě. A nějaké poselství? V době, kdy si každý může zvolit, čím se nechá obklopit, je tahle 'sonda' jen hipsterským fňukáním.

Mé soukromé Idaho (1991)

Tím špatným způsobem statické a bez jakéhokoliv závanu větříku, udušené jak motor na pouštní dálnici. Možná ta prázdnota má korespondovat s nitrem postav, co já vím, ale to vakuum mě zkrátka nutilo ke spaní. Světlým momentem je jen Udo... protože je to zkrátka Udo ( http://youtu.be/i-8T1X62AaA ).

Iron Sky (2012)

Stupidní, ovšem takovým způsobem a množstvím, kterým jsem očekávala, takže zklamání se nedostavilo. Ovšem nějaké velké pozitivní překvapení také ne. Triky, atmosféra na měsíci, vesmírné zeppeliny a všechna ta dieselpunková hejblata + uniformní fetiš = orgasmus pro mé oko, zvlášť za ty prachy. S logikou příběhu, 'hereckými výkony' a charakery je to holt o mnoho horší, jak to tak u béček bývá. Už chápu rozzlobené komentáře na youtube adresované Julii Dietze kvůli jejímu vulgárnímu vyzařování a naopak Udovu přítomnost mohli využít více. Hudba je místy skvělá a jindy zase rušivá, Laibach nelaibach. Ovšem kousek od Kaiti Kink Ensemble nemá chybu. Celkově je to věc hodně nekonzistentní a porušení pravidla o tom, že tyhle blázniviny vypadají nejlépe pouze v traileru, se bohužel nekoná. Ale nevadí, kritickou oprátku si uvolním, protože miluju věci z nadšení a tohle ho mělo plný zeppeliny.

Producenti (2005)

Vlastně jen za zpívajícího odbarveného Jacka Harknesse v Hugo Boss fetiši.

Avengers (2012)

Ještě jsem nevychladla z kina, ale už můžu říct, že tohle je ten nejcoolovější superhrdinský film za dlouhou dobu. Všichni ti Iron Manové, Thorové a Captaini Amerikové se tolik šetřili jen pro to, aby mohlo vzniknout TOHLE. Svižné tempo, jedna hláška za druhou, bez jakýchkoliv sentimentalit (tedy, ne v takové míře, v jaké je to u komiksáků zvykem) a žádný romatický líbačky, jen krásně čisté -smash, bum, prásk!- Ve chvíli, kdy už se strachujete, že to spadne do vážné či dojímací stoky, někdo shodí celou situaci nečekaným a přesto nekřečovitým gagem. Všichni hrdinové dostávají stejně prostoru, nikdo nevyčnívá a nikdo nestojí v pozadí (no dobrá, ten Stark je přecijen vidět nejvíce) a Loki ♥ je božsky zoufalý. Zatímco X-meni zůstávají králi vážnějších a uvěřitelnějších superhrdinů, Avengers jsou zase cool. Původní představovací filmy jednotlivých postav dřely úporností a nutností, to se zde však neděje, naopak z toho sálá nakažlivé nadšení pro věc. Zkrátka Avengers splnili vše, co se od nich očekávalo - svižná nenáročná popkornová oddychovka, nerdgasm pro všechny fanoušky. A to v takové míře a kvalitě, jako málokterý blockbuster předtím, tudíž dávám plně zasloužených pět *. PS: K srovnávání s Avatarem či Temným rytířem - tohle si na rozdíl od nich na nic nehraje a nesnaží se být něčím víc. Naopak přiznává: 'jsme jednodušší, s jasným cílem výdělku a pobavení. Ale jsme v tom sakra dobří.' A takovou upřímnost mám ráda.

Čarodějka ze země Oz (2007) (seriál)

Příjemná, nápaditá a milá fantasy variace na Čaroděje ze země Oz v takovém lehce steampunkovém prostředí bez páry a s výbornou hudbou. Postavy všechny sympatické (Neal McDonough, Alan Cumming a Kathleen Robertson ve skvělém kostýmu), snad jen Zooey se mi s věčně vykulenýma očima protiví, ale to je jen osobní antisympatie. Vytknout by se daly snad jen hodně špatné triky, ale to se v případě takovýchto lidských projektů odpouští.

Captain America: První Avenger (2011)

Film splácaný do počtu alá "potřebujem nějakou pastu spojující Thora s budoucími Avengers". Vizuálně skvělé, některé obrazy jsou jak vystřižené z retro propagandistických plakátů s pořádnou atmosférou, ale příběh je tak neuvěřitelně blbý a klišovitý, že to šíleně bolí i v tomhle jednoduchém superhrdinském vesmíru. O dialozích, které postavy pronášejí evidetně jen pro to, že zní cool, ale vrámci děje vůbec nedávají smysl, nemluvě. Šablonovitost mi u komiksáků obvykle nevadí, ale z tohohle na mě zkrátka příliš sálá ta vyplňující úpornost bez jakéhokoliv nadšení.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Americky klišovitá nikam-jdoucí rodinná sága se zombíky v pozadí. Vykrádačka a mixáž všelijakých postav a dějových úseků z jiných sci-fi a horrorů. Akční začátek navnadí, pak se vše ale zvrtne v rodinné kecání a řešení situace se odsouvá kamsi do neznáma. Postavy se často chovají jak tlupa dementů s naprosto nelogickými nápady, příběh je děravý jak cedník, a charaktery tak šablonovité, že se divák občas cítí jak věštec budoucnosti (zdaleka nejzajímavější je snad jen Daryl). Přesto se to všechno dá na odpočinkovej večer s mísou jídla. Anebo jsem jen byla v sakra beznadějným rozpoložení.

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Seriál o partičce delikventních X-menů, šlehnutých Heroes, se zlozvykem zabíjet své vedoucí. Svěží, rychlé, mladé, britské, bez servítek a se skvělými hláškami a charaktery. První řadu jsem zhltla na jedno posezení, druhá už bohužel začíná drhnout, jakmile se začne hrát na vážnější notu. U Simona mě mrzí změna z malého tichého uchyláčka na osudového zachraňujícího hrdinu a vůbec 'znormálnění' všech ostatních. Třetí řada je se schopnostmi jako standartem a výměnou Nathana za přehrávajícího Rudyho už téměř otravná. Za mě velká škoda, že seriál nepokračoval v rozvinutí té delikventnější zábavné části a místo toho se dal na cestu civilnější a dramatické podívané.

Thor (2011)

Průměrně podprůměrný popkorňák k zapomnění, kde za vzpomenutí si stojí snad jen vizuál Asgardu. (A jo, Loki - dejte někdo Hiddlestonovi roli nácka, v SS uniformě by mu to podle Lokiho kostýmu pořádně seklo.)