Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Animovaný
  • Akční

Dobrá smrt (2018)

Jedinou výčitkou by mohlo byť, že film nezachytáva realitu neskorších štádií nevyliečiteľnej choroby. Ale tak, kto nezažil alebo nechce pochopiť, asi aj tak nepochopí. Je to len možnosť, nikto ju nenúti a keby bola dostupnejšia, podstupovala by sa v neskoršom štádiu. Je zaujímavé, že väčšina z nás si pod dobrou smrťou predstaví odchod doma v spánku v starobe. Tak prečo nedopriať pokojný odchod nevyliečiteľne chorým? Prečo si uzurpujeme právo rozhodovať za iných?

Ginger a Rosa (2012)

Skvelé kameramanské oko, réžia od Sally Potter, tínedžerské problémy až na dreň aj keď nie po lopate na pozadí kubánskej krízy. Výborný film. Jasné, že s postavami sa mnohí nestotožnia, dá sa niečo predvídať a pre niekoho je to nuda, ale to je len tým, že byť Ginger už dávno rozdáme pár faciek alebo tvrdých slov od srdca, lenže, že by sme sa tak správali my, navyše zväčša s naším dospeláckym mozgom, neznamená, že každý, tobôž v násť veku. Film vyžaduje kúsok empatie od diváka a hneď by boli lepšie hodnotenia. A neznášam hodnotenia typu: s nikým som sa tam nestotožnil/a, nebavilo ma to a podobne. Tínedžerských filmových zlátanín je mnoho, toto je z lepšieho súdka od réžie cez kameru po herecký výkon Ginger. Stávajú sa aj také veci občas, ako v tomto filme. Smutné, no realistické. Komu sa to nezdá, zjavne sa nikdy nezaujímal o psychológiu.

plakát

Denník plavby Moniky Kompaníkovej (2015) (TV film)

Normálny mierne atypický (pre niekoho atypický) dokument zachytávajúci čriepky z ciest Moniky Kompaníkovej v rámci Mesiaca autorského čítania v roku 2012. Dokument o človeku, myšlienkach, fascinácii detským vs. dospeláckym videním. MM_Ramone zjavne nemá rád Denník N, celá "recenzia" svedčí len o ňom, nič o Monike Kompaníkovej. Na to odporúčam skôr ten dokument.

plakát

32 utajovaných stran_zpráva z pekla (2015)

Pre intelektuálov, všeznalcov a podobne miestami trochu blbý a ocenili by sme menší vklad dvojice, na druhú stranu, ako film na oboznámenie s témou, pre stredoškolákov a podobne - úplne super. Beriem to ako dobré spracovanie pre širokú verejnosť.

Bruno (2009) odpad!

Pár dobrých poínt neprekryje a nezachráni film, ktorý vnimam skôr ako plný otravnej preexponovanej trápnosti. Preexponovať niečo, dať tomu point a zároveň zabaviť diváka sa dá aj inak, toto mi nesedí.

plakát

Sloboda pod nákladom (2016)

K tejto téme by sa dalo nakrútiť aj viac. Ísť viac do hĺbky. No berme to tak, že pointom boli pekné obrázky a zachytenie už odchádzajúcej generácie nosičov. No mne tam aj tak chýbal ešte apel, kontrasty, mladí či spomenutie Štefáničky alebo Andrejcovej. Za témou sa skrýva oveľa viac... toto je trošku pozlátkové.

plakát

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (2014)

Nakoniec dávam päť, lebo je to skvelý film k diskusii, prečo jesť menej mäsa, mliečnych výrobkov a vajec. A takých zas až tak veľa nie je. A že vegetariánstvo/vegánstvo nie je cesta? Je to začiatok cesty. Cesty, ktorá oddiali množstvo vojnových konfliktov a dá nám čas ďalej sa vysporiadať s problémami.

Dlouhá cesta (2002)

Akože dám tri, ale len preto, že sa dokážem pozerať na Shanea Westa aj v takomto filme. :D

plakát

Práce na řece Douro (1931)

Vďaka hudbe Charlesa Manchiniho - pôsobivý zážitok. Keď sa filmový strih a scény snúbia s náladou hudby, pokojne vyplyniem do konca tohto dokumentu a bez problémov v ňom nájdem zmysel, krásu, vtip i pointu.