Godhaj

Česko

4 body

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
    • 11.8.2018  10:45

,,Hey! Where did you get those clothes? At the toilet store?“ Čekal jsem šílenou, uřvanou komedii s tak moc hloupými a trapnými vtipy, až se budu smát. Toho se mi dostalo vrchovatě. Navíc je Zprávař výbornou parodií na sexistické sedmdesátky, na různé klišé ve filmech (např. hromadná bitka moderátorů, závěrečné patetické sjednocení skupiny správňáků po jejím předchozím rozpadu atd.). Celkově tento film srší vtipem a nápady. Atmosféru 70. let se povedlo navodit dokonale. Kostýmy jsou přesné stejně jako žlutohnědé interiéry a všudypřítomné kníry. Největší kus práce udělal Ferrel, který přehrává a křepčí po place jako démon a vytahuje každou byť i slabší scénu do výšin. Melounek Applegate je kupodivu sympatická a tvoří dobrého partnera Ferrelovi, navíc se na ni příjemně dívá. Z Burgundových kámošů jsem si ale nejvíce oblíbil Bricka v podání Steva Carrela, jako opožděného moderátora počasí, jehož každá věta i vteřina na obrazovce u mě vyvolávaly záchvaty smíchu. Zprávař je ultimátní odvážná komedie, perfektní na restart mozku!

• 11.8.2018  10:19

,,Trošičku se zase rozhlédneme a řeknete jistě se mnou, že je tady příjemně a milo.“ Těžce moralistní, krátká one man show Kopeckého pod taktovkou začínajícího mistra detektivek a střeštěných komedií Schulhoffa mě pobavila. Líbil se mi jemný a slušný tón moderátora, který ze současné tvorby zcela vymizel. Jednotlivé skeče jsou tu lepší, tu horší. Povedenější byly ty, které se přenášely do grotesky. Nejvíce mě pobavila skupinka stolujících, kteří svou neohrabaností všechno vylili a namočili si rukávy do jídla. Samozřejmě, že celkové vyznění, které má vychovávat strávníky restaurací ke slušnějšímu chování, vyznívá velmi naivně a samo o sobě je dnes vtipné. Jako ukázka starých dobrých časů, kdy se lidé uměli vyjadřovat, je to ovšem výborné.

• 2.8.2018  07:43
    Nico (1988)

,,Bojová umění a všechny ty východní nesmysly!“ První film se Seagalem jako by určil, jak budou vypadat všechny ostatní. Těžce vážný Seagal jako sicilián Nico neváhá s naštvaným výrazem mlátit každého, kdo se mu připlete do cesty. Jeho výraz se přitom téměř nemění, i když abych byl fér, tak se tu a tam zasměje. Nepřátelé nabíhají na hrdinského Nica vždy po jednom, více by jich asi nezvládl, ale to je nešvar asi všech filmů. Dějová linka byla na můj vkus a na to, že jde žánrově o mlátičku, dost komplikovaná. Dlouho jsem nechápal motivy hlavních záporáků, a když mi to bylo před koncem podáno po lopatě, stejně mi nedošlo, proč to řeší tak složitě. Český dabing zněl sice dobře, ale překlad byl naprosto zoufalý. Jednotlivé proslovy postav znějí jako ta nejvýplňovitější vata z céčkových Asylum filmů. Příjemně na mě působila mladičká Sharon Stone, která ale bohužel nedostala více prostoru než jako ufňukaná loajální Nicova žena. Celkově vzato je to špatná raritka, kterou má cenu shlédnout asi jen kvůli tomu, že je to první film se Seagalem.

• 29.7.2018  10:57

,,Hide the past like they do? Under a thin, shiny veneer?“ Fincher to na mě vybalil pěkně z hurta. Na nic nečeká a háže na diváka tuny informací a zrychlených robotích dialogů proložených zběsilým střihem. Takhle se teda atmosféra nedělá! U Gone girl vsadil na pomalé tempo a chlad, který sálal z dlouhých záběrů, a to se mi líbilo. Tady jsem měl pocit, jako kdybych se koukal na rychlík, nebo znovu na Social network, ke kterému jsem měl stejné výhrady. Hlavní příběh je velmi napínavý a postupné odkrývání vražd až k finále v sobě mělo drsný šmrnc chladného severu. Bohužel poslední půl hodinu se už řeší jen vedlejší zápletka, a to dosti zkratkovitě a béčkově, což zcela zničí postupně budovanou atmosféru. Craig v roli novináře působil nezvykle civilně a uvěřitelně, jeho výkon mi byl velmi sympatický. Postava Lisbeth byla trochu prapodivná, vadilo mi, že je to až moc velká superhrdinka se schopnostmi, které by zostudily i Jamese Bonda. Rooney Mara jí ale zahrála jaksepatří a musím uznat, že se mi na ní občas i příjemně dívalo. Celkově vzato je to docela dobrá kriminálka, ale na Fincherův film je to hrozně rutinní a podprůměrné.

• 26.7.2018  09:17

,,Žádný politik nechce, aby u něj postřelili papeže.“ Fašounská Elitní jednotka není filmem, se kterým bych se nijak vnitřně identifikoval. Ale je zajímavé vidět těžce pravičáckou argumentaci v prostředí, v kterém to není hned úplná blbost. Děj se půl na půl odehrává v soukromí hlavních protagonistů a na ulicích, kde se provádí zátahy na drogové dealery. V té první je schematizovaně načrtnutý problém humánních nerealistických sluníčkářů versus praktických zastánců tvrdého přístupu. Tímto černobílým vykreslením problému, který je mnohem složitější u mě tento film nejvíce klesnul. Protože se nad tímto tématem nezamýšlí, ale obhajuje tvrdé řešení kriminality bez ohledu na lidská práva. Co se týče formální stránky filmu, jednotlivé scény jsou často nepřehledné, protože kamera se hýbe velmi rychle a ještě rychleji postavy mluví a spíš častěji řvou, takže je z toho takový zmatený chumel. Naštěstí jsou na tom ačkní scény lépe, jsou přehlednější a lze si je víc užít. Nicméně celkově vzato není Elitní jednotka filmem, ke kterému bych se rád vracel.

• 26.7.2018  09:03
    Narcos (TV seriál) (2015)

,,Everybody works for somebody.“ První dvě série Narcosu mě naprosto vytrhly ze židle. Výborné spojení dokumentu a kriminálky fungovalo na jedničku. Nejvíce prostoru tu po zásluze dostala postava Pablo Escobara, kterého nesmírně silně a hluboce ztvárnil Wagner Moura. Příběh chytře kombinoval děj na několika úrovních. Zabývá se jak mezinárodní politikou, tak vyšetřováním DEA, tak i životu obyčejných lidí, kteří se nějakým způsobem zapletli s drogami. Výsledkem je plastický obraz Kolumbie té doby a jejího vztahu s USA. Bohužel vysoko nastavenou laťku prvních dvou sérií si ta třetí nedokázala udržet. Kartel z Cali už prostě nemá takové charisma jako nevypočitatelný Pablo. Také Pedro Pascal alias agent Peňa ve třetí sérii zvážněl, zesmutněl a celou dobu se na diváka jen a jen mračí a dva Peňovi přicmrndovači z DEA si mé sympatie rozhodně nezískali. První a druhé série u mě atakuje hodnocení pěti hvězdiček, ta třetí je pouze na třech. Celkově vzato se ale jedná o výborný seriál, jehož zkouknutí bych doporučoval i jen kvůli ,,studijním“ důvodům.

• 26.7.2018  08:47

,,Just don’t chew it.“ První nemožná mise je výborným příkladem skvěle zvládnutého akčního filmu devadesátých let. Největší klad tohoto filmu je jeho tempo, které nikam nespěchá, přesně dávkuje klidnější scény a ty akční potom více překvapí. Herecké obsazení je ve svých rolích přesné a přesvědčivé. Cruise předvádí výborný výkon od spokojeného machra až po nervózního uprchlíka. Béart je okouzlující, Voight tajemný a Reno drsný jako obvykle. Přesvědčivost a uvěřitelnost jednotlivých scén se hodně přibližuje pozdějšímu Jasonu Bournovi, i když úplný závěr je těžce přitažený za vlasy a přišlo mi, že něco méně bombastického by filmu slušelo více.

• 24.7.2018  12:23

,,Chocolate milk, sir.“ Na mladého Tommy Lee Jonese jako Joshe Brolina jsem se moc těšil, protože ta podoba tam opravdu je. Navíc umí Josh vykouzlit stejně nabručený výraz. Jenže příběh s cestováním časem je kostrbatý, záporák nevýrazný až nudný a Will to svými vtípky už taky netáhne, protože jsou všechny v podstatě stejné. Akční scény jsou rutinní až hanba a tempo filmu je zrychlené, takže není čas si vychutnat jedinou scénu či moment. Navíc mě byl hrozně nesympatický šprťácký mimozemšťan, který každou chvíli mlel něco o možných realitách. Celkově vzato je to tak stejně unylé a nenápadité jako druhý díl.

• 24.7.2018  10:46
    Šepot srdce (1995)

,,Šizuku! To je ale bordel!“ Byl jsem překvapený, jak málo mě zasáhl Šepot srdce. U Mijazakiho filmů se většinou hned naladím na jeho vlnu a vychutnávám si přívaly jeho kreativity a fantazie. U tohoto filmu mi ale byly nepříjemné hlavní postavy, jejichž zmatené a nesmírně komplikované namlouvací techniky mě iritovaly. Také jsem měl problém s věkem postav, které vypadají na osm let a přitom jim má být cca kolem 15 let. S tím zase nesouvisí jejich nadměrný stud v mezilidské komunikaci, i když je to možná nějaký specifický rys japonské kultury, se kterým nejsem seznámen. Na druhou stranu, animace je jako obvykle vynikající. Tentokrát mi v hlavě utkvěl způsob, jakým animátoři detailně vykreslili pohybující se stíny větví na chodícím člověku. Ačkoliv mě tento Mijazakiho film nepřirostl k srdci, stejně jsem rád, že jsem jej zkouknul. Zamyšlení se nad svou cestou životem, kterou si člověk zvolí, je totiž velmi příjemné.

• 24.7.2018  10:29

,,I don’t want to fight your sister. That’s a family issue.“ Třetí Thor se vydal výborným směrem. Opustil vážně míněnou akci za záchranu světa a místo toho nabízí parodickou retro sci-fi. Paroduje se tu jak zaběhnuté postupy starých scifi filmů, tak i klišé marvelovského univerza. A obojí funguje výborně. Jeff Goldblum si tu vystřihl potrhlého vládce podivné planety na jedničku, dále se mi líbil výkon Cate Blanchet, jejíž záporačka byla zajímavá a ne tak ploše vykreslená, jak to u superhrdinských filmů bývá obvyklé. A závěrečná bitka s podkresem Zeppelinů je prostě bombastická! Jestli tímto stylem bude Marvel pokračovat i nadále, má mě jako diváka jasného.

• 18.7.2018  09:30

,,Svoboda means freedom? That’s crazy.“ Příběh našich zlatých chlapců z Nagana už tak nabitý emocemi zhustil Hudeček do výborného moderního dokumentu, který rozhodně nenudí. Chytře propojuje historii, socialismus v naší zemi, útěky do NHL, takže výsledný obraz je pestrý i hluboký. Opět u mě vyvstali ty nádherné emoce a navíc i lehké úsměvy na rtech, když počínání našich hokejistů je prostříháno rozhovory s kanadskými a ruskými hokejisty, kteří proti nim tenkrát hráli. Je to nádherný příběh jako vystřižený z nějaké pohádky. Tento příběh se ale stal a já jsem rád, že jsem jej mohl v roce 1998 jaký malý sledovat a zažít.

• 18.7.2018  08:52

,,Užila jste si trápení, stejně jako já.“ ,,Ano.“ Tokijský příběh je krásným i smutným zamyšlením nad stářím, rodinnými vazbami a hodnotě obyčejného času stráveného se svými blízkými. Ozu opět nikam nespěchá, nechává postavy velmi pomalu a s klidem odříkávat jejich na první pohled strnulé dialogy, pod nimiž však vždy cítím obrovskou moudrost a sílu, jedinečnost a nenahraditelnost těch nejobyčejnějších okamžiků. V tomto příběhu je patrné, že tyto okamžiky některé postavy nedokáží docenit, ohlížejí se jen na peníze a hlavně na svůj čas. A nutno dodat, že děj se skvěle doplňuje s Ozuovým formálním přístupem statické kamery ve výšce sedícího člověka a členěním prostoru. Nic nerozptyluje divákovu pozornost od promluv postav, což činí nesmírně zvláštní divácký zážitek.

• 18.7.2018  08:39
    Sorceress (1982)

,,I mean, you’re not boys!“ ,,We‘re not? Not boys? Are you sure?“ Takové fantasy béčko mám rád. Lokace ač vyplněné papundeklovými kulisami jsou pestré a bohaté. Děj je dost akční, hodně se bojuje a zápasí, nechybí výbuchy a padající kamení. Hlavní duo dvojčat je roztomile prkenné, ale dívá se na ně více než příjemně. Hodně mě potěšily drobné a odvážné detaily jako souboj mantikóry versus jakéhosi ženského obličeje na obloze, zombíci, kozočlověk a zvláštní opice. Celkově vzato jsem se dobře pobavil, je to podařená legrační béčková fantasy jednohubka.

• 18.7.2018  08:26
    Jimmy Carr: Funny Business (TV film) (2016)

,,Proper fucking jokes in this show.“ Jimmy má pořád šmrnc a pálí jeden vtípek za druhým. A jsou stejně nekompromisní a urážlivé, jako v jeho stand up vystoupeních před tím. Jenže problém je, že některé vtipy se již opakují a tím ztrácí na síle. Jeho interakce s publikem je ale opět bezkonkurenční. Líbí se mi, jak jeho obecenstvo dokáže přijímat jeho drsné vtipy s nadhledem a neuráží se. Přesto jsem měl po shlédnutí pocit, že už jsem to jednou viděl a vtipy už jednou slyšel.

• 3.7.2018  09:45
    Bajkeři (2017)

,,Poslouchej Davide, koukáš ty vůbec na normální porno?“ Matonoha vidí u svého syna zmačkané papírové kapesníčky a ihned si to spojí s tím, že jeho syn právě domasturboval. A jelikož rovněž vidí, že zrovna hraje počítačovou hru, mylně se domnívá, že jehy syn onanoval u modrozelené orkyně. Jej, to jsou mi vtipně vtipné vtipy! A takhle nějak to pokračuje další hodinu a půl. Postavy kluků až na pseudohomosexuála jsou dost nudné a na teen komedii málo šílené. Oproti tomu jejich holčičí protějšky potěší oko a to mi od nich zcela stačilo. Nejlepší a nejvtipnější je jednoznačně Pavel Nečas, jehož cyklistický buran zajišťuje většinu zábavy. O ději ale nemá cenu mluvit. Kluci kvůli pitomé sázce musí ujet brutální počet kilometrů a to je asi vše. Žádný vývoj charakterů se nekoná, je to jen sled scének bez nějaké návaznosti.

• 3.7.2018  09:36
    Annihilation (2018)

,,The shimmer is aprism but it refracts everything.“ Na tento film jsem se hodně těšil, protože knižní předloha je nádherná kniha, která vybízí k zamyšlení se nad ekosystémem přírody a na otázku, jakou roli v něm hraje člověk, kde jsou hranice živých bytostí, a zda-li tyto otázky nevnímáme celé špatným způsobem. Oproti tomu došlo u filmu ke značnému zploštění. Tajemnost a neurčitost zóny se tu v půlce filmu vysvětlila, v závěru navíc zjistíme i příčinu, jak zóna vznikla. Atmosféricky je děj laděný do survival hororu s nechutnými scénami s vnitřnostmi, což se mi vůbec nelíbilo, a film by se bez toho klidně obešel. Na druhou stranu je sympatické s jakou odvahou se tvůrci pustili do vyobrazení Crawlera, u kterého při čtení předlohy pracuje představivost na maximum a stejně to zcela nelze. Hlavní čtveřice vědkyň je ve filmu pojata bohužel víc univerzálně než v předloze, takže nesympatická Natálka je zase za největší hrdinu, která umí ze všech vše nejlépe. To jde přitom zcela proti předloze a určitá vnitřní soudržnost tím trpí. Škoda, že tento film nebyl pojat s menším rozpočtem a více podle předlohy. Větší rozpočet patrně stojí za tím, že je to celé dost ploché, aby to pochopilo co nejvíce lidí. Annihilation by si dle mého názoru zasloužilo mnohem intelektuálně náročnějšího zpracování, např. jako Tarkovského Stalker. Škoda.

• 3.7.2018  09:20

,,Oh, gosh. It smells like a bullfight.“ Druhý díl s nevlastníma i vlastníma tátama a jejich rodinama vtipně doplňují i jejich tátové. Máme tu tak tří generační konflikt povah a názorů. Nutno dodat, že Mel Gibson je jako táta Marka Wahlberga naprosto dokonalý. Děj má vánoční atmosféru a více než na neshody a hádky se soustředí na šílenost situací a charakterů. A to je podle mě mnohem vtipnější, než první díl. Ačkoli zpívající závěr na mě byl trochu moc přeslazený, zbytek filmu jsem se docela nasmál.

• 3.7.2018  08:59
    Wind River (2017)

,,She died from the cold.“ Wind River je více atmosférický a chytrý thriller se sociální kritikou než kriminálka. Vyšetřování totiž není v centru dění a není nikterak složité. Více než stopy se tu odkrývají sociální dramata a křivdy jednotlivých existencí, kteří jsou nuceni žít v nehostiné zemi. Olsenová tu předvádí velmi dobrý herecký výkon, ale Renner tu hraje naprostou špičku. Minimalisticky, často beze slov, ale s nesmírnou intenzitou projevu. Přímočaře vystavěný děj mě ale překvapil dusností a bezvýchodností závěru, který je emočně maximálně nabitý.

• 3.7.2018  08:34

,,Panebože, to je ale ošklivá bouda!“ Marnost v řešení dalšího případu dosáhla svého vrcholu. V této druhé části se totiž nejvíce prostoru věnuje opět psovi a jeho boudě, která se mu nelíbí, ačkoliv se Vaculík snaží obhájit si svou práci. Dialogy se psem, který neodpovídá tak pokračují a jsou už hodně moc daleko za hranicí snesitelnosti. Vyšetřování případu opět není, zato je tu kupa tlachání, divných myslivců a ještě podivnější baronky, která by takhle napsaná nevydržela ani v brakové literatuře. A vyústění případu stojí zase za starou belu.

• 3.7.2018  08:16

,,Bob broke his foot playing golf, of all things.“ Pohádka o nadpřirozeně krásném, bohatém smyslníkovi, jehož záliba je v sado masu, hraní na klavír, pití dobrých vín a létání a o nesmělé zakřiknuté dívce, které se otevírá sexuální život po jeho boku, začíná dost jalově. Oba hlavní charaktery nejsou moc zajímavé. Pan Grey má sice nějaké hrozivé tajemství, ale už vzhledem k tomu, že je to růžová knihovna, nebude to tajemství nijak brutální. Romantiky ve filmu mnoho není a sexuální scény jsou dost nudné. Většinu času sleduje divák bolestínský výraz hlavní hrdiny, která celou stopáž vypadá, jako by se chtěla rozbrečet. A to dvakrát velká zábava není.

• 1.7.2018  18:13

,,A lady with a funny fucking eye? Jesus Christ!“ Na filmech mě baví, když mě dokážou překvapit, když dokážou nabourat moje očekávání a navíc, když to není provedené lajdáckým způsobem jen tak pro efekt, ale když je to provázané s obsahem a se scénářem. Tři bilboardy mi tohle vše dokázaly poskytnout a ještě mnohem víc. Jednoznačně pozitivně na mě působil výběr herců a jejich výkony. Nejvýraznější dvojice pro mě byla Frances McDomard a Sam Rockwell. Jeho postava byla navíc nejlépe napsaná a vývoj, který prodělala by vystačil klidně na dvě sezóny nějakého seriálu. Velmi potěšující pro mě rovněž bylo, že se smazával rozdíl mezi hlavními a vedlejšími postavami, a že v průběhu filmu jedna vedlejší postava zcela nahradí jednu hlavní. Scénář vynikajícím způsobem navozuje atmosféru buranského maloměsta, kde je značné napětí mezi liberálními intelektuály a trochu fašounskými rasisty. Scénář navíc značně prohlubuje jednotlivé postavy, a to i když se jedná o zcela okrajové typy. Výsledkem je zatraceně originální živá freska, nad níž lze dlouze přemýšlet, protože mnohé situace z filmu se dají zobecnit i na život kolem nás.

• 1.7.2018  17:42
    Superpoldové (2001)

,,Lady in blue coming through!“ Superpoldové je maximálně buranská komedie, kde jsou primitivní fóry natahované tak dlouho, až mi z toho bylo trapně. Veškeré postavy jsou skrz na skrz hloupé, chovají se jako rozmazlené děti a jedna banda poldů vymýšlí různé pastičky a chytáky na druhou bandu poldů. Jejich pošťuchování mě však nechalo zcela vklidu, protože ani v jedné skupině nebyl nikdo, s kým bych se mohl alespoň minimálně ztotožnit. Krimi zápletka o marihuaně je tam vsazena jen tak, aby se neřeklo, a zabírá jen tu nejnutnější stopáž. Suma sumárum, je to hrůza bez sebemenšího světlého momentu, kvůli kterému by snad stálo za to tento film zkouknout.

• 19.2.2018  10:39
    Odplata (1999)

,,And you're bleeding all over my couch!“ Na devadesátkách jsem miloval akční nahláškované filmy plné originálních a drsných hlavních hrdinů. Odplata jako by toto období uzavírala. Mel Gibson je v ní v nejlepší formě a jeho zásadový a drsný zlodějíček si hned získal moje sympatie. Příběh je ve stylu revenge movie, ale ne tak docela, protože Melovi jde prostě jen o princip, i když by měl kvůli němu vystřílet celou mafii a sám. Nálada filmu je poměrně proměnlivá a osciluje mezi drsným thrilerem, hláškovací akčňárnou a občas až komedií alá Tarantino. Kromě Mela se ve filmu blýskla i Lucy Liu, která si roli sadistické nymfomanky opravdu užila. Jediný problém jsem měl s tím, že celý film je hrozně moc tmavě modrý, někdo si prostě s filtrama hrál až víc než je zdrávo a některé scény opravdu bolí do očí, protože té modré tam je přehršel. Až na tento poměrně zásadní problém jsem si tento film užil a mohu ho jen doporučit.

• 14.2.2018  17:13

,,It’s time to be who they need you to be.“ Prostředí tichomořského oceánu plného pohádkových ostrovů je lákavé a příjemné na pohled. Stejně je na tom i příběh, který ač není extra originální, nese své poselství o lásce k přírodě, k ostatním lidem, ale i nutnost individuální euroamerické seberealizace samozřejmě ale s odpovědností vůči svému klanu. Vaiana či Moana, nevím jak je to vlastně správně je sympatická hlavní postava, která sice zřejmě nenahradí přeslazenou Elzu z Frozen, ale i tak se může stát idolem několika předpubertálních dívčin. Maui je výborná vtipná postava, která je vlastně jen namalovaný Dwejn Džonsn v maorské podobě. Na druhou stranu mě mrzelo stereotypní vyobrazení rodičů jako nechápavých tupců, nudní zvířecí sidekickové ve formě hloupého kohouta a prasete a některé otravné písničky. Celkově vzato je tento film průměrným ale koukatelným animákem.

• 14.2.2018  16:58

,,If you make my sister unhappy, I swear I'll kill you!“ I tento film jako další Kurosawovy nejde divákovi vůbec na ruku. Rozvleklý úvod představuje množství postav, které jsem si nemohl pořádně zapamatovat, neboť všichni asiaté mi připadají stejní. Nicméně, když jsem se prokousal první půlhodinou, začalo napínavé drama s utahující se smyčkou pomsty. Scénář, herci a kompozice scén jsou přesné a velmi sugestivní. Ač mi asijší herci přijdou, že své role moc prožívají až přehrávají, tak u tohoto filmu jsem byl potěšen, Mifune dokonce zahrál roli poměrně nenápadného, obyčejného muže věrohodně. Kromě hustého příběhu nabízí Zlý chlap i zajímavý pohled na odlišnou japonskou mentalitu a její vyrovnávání se s podvody a korupcí. Ač film se svou dvou a půl hodinovou stopáží nepatří k nejkratším, stojí za to, se na něj podívat.

• 12.2.2018  10:17
    Griffinovi (TV seriál) (1999)

,, Wait a minute, that's the smartest thing I've ever heard anyone say about anything.“ Po zkouknutí všech patnácti sérií a poloviny té šestnácté jsem se dostal k okomentování tohoto zvláštního seriálu. Od prvních epizod pervní série jsem si oblíbil nekorektní a cynický humor, který sice tu a tam přecházel do naprostých nechutností, ale většinu času byl svou nepředstíranou hloupostí docela inteligentní. Prvních několik sérií, asi pět něbo šest srší nápady, vytváří legrační klišé hlavních postav a příběhy jsou originální. Jenže pak přišla zřejmě tvůrčí krize, příběhy se utápí doslova v ničem, postavy se začínají chovat jen a jen agresivně a nechutně vůči ostatním, přibývá krve, zvratků a odříznutých končetin, a to mě vůbec nebavilo. Tato tvůrčí krize nebyla jen problémem několika dílů ale asi třech nebo čtyř sérií (bohužel si nepamatuju přesně které to byly, píšu to zpětně). Z této krize se nakonec tvůrci nějakým způsobem dokázali dostat, i když kvalita posledních třech sérií už se nikdy nedostala na tu laťku, kterou seriál nastavil, když začínal. Nicméně Family Guy je seriál, se kterým jsem strávil spousty času, a i když neměl jen světlé momenty, tak mě nikdy tak moc nezklamal, abych se nepodíval na další díl. Rozhodně je to seriál, který se bude líbit všem cynikům a milovníkům nejen pokleslého humoru.

• 12.2.2018  09:59

,,Luftwaffe se nepodařilo Velkou Británii srazit na kolena.“ Dvouhodinový popis letecké bitvy o Británii je maximálně detailní, rozebírá výzbroj, složení armád, velitele a taktiky obou stran a jednotlivé fáze konfliktu. Na nic se nespěchá, výklad je poutavý a mě velmi potěšilo, že nabízí pouze archivní materiály, digitální mapky a současné záběry se omezily jen na ukázku replik letadel. Jakákoliv herecká rekonstrukce by totiž takto zvolenému dokumentu jen uškodila. Jen je pro našince trochu škoda, že nezazní jediná zmínka o československých letcích, jinak je to ale prvotřídní dokument.

• 11.2.2018  08:29

,,Excuse me. My buddy's kind of shy, but he thinks you are hot.“ Pokračování Mužů v černém postrádá klid a rozvahu prvního dílu. Tam byl poměrně dlouhý úvod věnován seznamování se s agenturou a tím, jak funguje svět plný mimozemšťanů v převlecích. A to byl dobrý tah. Jenže v pokračování se na všechno moc spěchá, tvůrci toho chtějí ukázat co nejvíce a celek tak působí zmateně a já si neměl čas vychutnat jednotlivé momenty. Hezky to je vidět např. na výtahu v ústředí agentury, který je mnohem rychlejší než v prvním dílu. Will Smith a Tommy Lee pořád hláškují, a pořád jsou stejně sympatičtí, i mluvící pes a pařanští červíci byli super. Ale hlavní příběh je vlastně totožný jako v prvním dílu. Záporák něco chce, a tak to hledá a klaďasové mu jsou v cestě. Dvojka je prostě narychlo sestavenou zábavou, která už v sobě nemá to něco navíc, co měl první díl.

• 10.2.2018  11:02
    Interstellar (2014)

,,Love is the one thing we’re capable of perceiving that transcends dimensions of time and space.“ Nolan vytváří v úvodu doslova dusnou atmosféru nevlídné budoucnosti, která více otázek budí, než na ně odpovídá, a to je to, co se mi líbí. Jenže pak je doslova zázrakem náš hlavní hrdina přenesen mezi vědce zrovínka, když se chystá největší expedice lidstva. A pak už se vrší jedna nelogičnost za druhou, tu větší, tu menší. Vědecky se to snaží divákovo dokázat, že takhle to skutečně je, ale já měl pořád pocit, že je to takové to hollywoodské mlžení a hraní si na chytrý film. Když potom největší vědecká elita ve vzdáleném vesmíru začne skloňovat slovo Láska víc než je zdrávo, byl jsem znechucen s jakou naprostou samozřejmostí nám tvůrci opět servírují slzopudné projevy místo toho, aby se chladně řešil hlavní problém. Psychedelický závěr alá Vesmírná odysea byl už naprosto mimózní, obzvlášť když se ve skafandru lítá skrz na skrz vesmírem i dimenzemi jako po městě taxíkem. Matthew hraje zase sám sebe, Caine také a Hathawayová opět koulí svýma očima. Ač je obrazově tento film mimořádně efektní, věrohodnost příběhu a postav zcela postrádá, a to je pro mě u filmu velmi důležité.

• 10.2.2018  10:23

,,Co se ti zase nelíbí? To je pohodlná bouda, barevná, pěkná. Dám ti tam polštář a deku.“ První půlka Pekelníků opět rozehrává zoufale nudnou telenovelu jemně říznutou chabým pokusem o kriminálku. V lese se hromadí jedna mrtvola za druhou a kriminalisté místo toho, aby pracovali, řeší svoje nezáživné osobní problémy, nebo si po večerech sepisují Staré pověsti české. Ale na druhou stranu jsme se zase dozvěděli, že Zima umá psát všemi deseti. Postava hraběnky je nevěrohodná a zámek s fitnesscentem v opuštěné vesnici působí značně úchylně. Zoufalost a nekompetentnost tvůrců ukazuje i jejich nedbalost, kdy v jedné scéně je muž zastřelen do zad, a vzápětí o ní postava policisty hovoří jako o průstřelu hlavy. Na detaily se prostě kašle. A aby se stopáž natáhla na dva díly, povídá si Vaculík se svým psem o jeho asi v deseti scénách, při čemž nedochází k žádnému posunu v ději. Je to celkově vzato hrozně mátožné a unylé, postavy spolu nemluví, ale pronášejí monology, čímž se strnulost ještě více umocňuje. Jsem zvědavý, jak si s tím poradí druhý díl.

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31