Lischai

Lischai

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23
    • 13.8.2018  23:08
    Godless (TV seriál) (2017)

Western, jak má být. Vlastně až melancholicky posmutnělý příběh tichého desperáda se srdcem ze zlata, co chce napravit staré chyby a odprásknout šéfa svého bývalého gangu, do čehož se připletou bezbranní obyvatelé hornického městečka. Čekejte krásnou hudbu, spoustu ženských postav s charakterem, občas nějakou tu brutální přestřelku. A pokud jste na trochu té lásky, budete celou dobu fandit nevyřčeným citům desperáda a cool paní z Downton Abbey; a nedá vám to spát, dokud nezjistíte, jak to s nimi v té závěrečné přestřelce dopadne. Umře jeden? Nikdo? Oba spolu? Aha, aha? Nazdar za osm hodin.

• 13.8.2018  20:26
    Městečko Záhad (TV seriál) (2012)

Moc, moc, moc pěkně se na to kouká. Pořád nějaké západy slunce, tajemné lesy, podzimní listí, starý dřevěný barák plný tajemství. Oproti dospěláckým svébytně ošklivým seriálům jako Rick and Morty nebo Bo Jack Horseman je to fakt krása. Postavy jsem si taky hned zamiloval a občas se u fórků smál nahlas. Ale co naplat - pořád je to seriál pro děti s jednoduchými zápletkami bez nějakého přesahu, takže sám od sebe to nezapnu. Kdybych měl ale na něco koukat s osmiletými, je to jasná volba.

• 11.8.2018  15:56
    Happy! (TV seriál) (2017)

Uvnitř je to poměrně běžná kriminálka, ale obalené to je neuvěřitelně cool a originální koncepcí, ve které roztomilý legrační koník přemlouvá drsného policajta k tomu, aby společně někomu rozstříleli hlavy. Většinou režie drží plyn docela na podlaze, takže seriál frčí dopředu a střídavě vás šokuje brutalitou, bizárem (mr. Beattle for the win!) nebo nějakým černým fórem. Hlubšího tam nic není, ale jako oddechová svěží kriminálka je to víc než super.

• 9.8.2018  18:56
    V pasti (TV seriál) (2016)

Je tu tak moc žánrových věcí, až mě to vlastně zlobilo. Bylo to jak jet nějaký check list typického krimi filmu: Městečko kde se všichni znají a mezi nimi vrah - check - podezřelí chlapíci tu chtějí něco stavět a změnit ráz městečka - check - nene! Detektiv co má rodinné problémy, to jsem tedy nečekal. Check.

• 5.8.2018  18:52

Wow. Celou dobu je to taková náhodná veselohra plná úkolů jak z počítačové hry -- "támhle leťte, tohle vemte, tohle vyplněte" -- s milionem postav, ke kterým máte vztah jedině, pokud jste viděli jejich sólovky, jinak je to směs generických sexy paní a mužů s vousy. Ale to finále. To finále. Skoro si přeju, aby se v dalším díle mrtví nevrátili, protože rozsah tohoto masakru hereckých smluv byl epický. Jestli ale v dalším díle všichni mrtví povstanou, byl Infinity War jen další náhodný marvelácký film.

• 30.7.2018  07:14

Je to tak dobré, jak čekáte, že komorní drama z jedné místnosti o tísňové lince může být. Moc se mi na struktuře scénáře líbí, jak je čisťounká a minimalistická. Je tam všechno, co potřebujete a není tam nic, co nepotřebujete. Pár jasných čar co vedou odněkud někam a fungují dohromady. Super debut.

• 29.7.2018  00:18

Velice slušné finské Band of Brothers. Zažijete všechny povinné složky válečného filmu: střílení, plížení, chlastání v zákopech, krátkou romanci v týlu a mrtvé kamarády. Na tři hodiny je to docela dlouhé, tak spíš doporučuju ten kratší střih. Na lehkou depku -- z toho, že my jezdíme do Finska na Erasmus a před 75 lety tam kluci v našem věku umírali s utrhanýma rukama -- stačí i ten.

• 27.7.2018  17:22
    Dark (TV seriál) (2017)

Atmosféra depresivního upršeného města pod elektrárnou by se dala krájet. Kamera skvělá, hudba skvělá. Asi největší (jediná?) vada na kráse je nekonečné množství postav, které jsou spolu nějak náhodně přínbuzní nebo je pojí dohromady nějaké tajemství z minulosti, a je hrozně těžké si v tom udržet přehled. Jestli se vám u Stranger Things pletli ti dva černovlasí kluci, tal tohle je tak dvacetkrát větší peklo. Uwe, Helge, Nielsen, Ulrik, Mads, Mikel, tři stejní vousatí dědové, čtyři paní ve středním věku, osm divných tichých introvertních mužů... a když se v tom trochu zorientujete, lol, tady máte další časovou rovinu, kde stejné lidi hrají jiní herci. A bohužel ani teď režie moc nepomáhá, takže jsou scény, kdy někdo něco udělá nebo řekne ("Tu noc tam byl Hans Bahnhof!!") a vy víte, že vám má asi klesnout brada, ale bohužel už si nepamatujete, kdo Hans Bahnhof je. Nejvíc mě ten seriál začal bavit u šestého dílu, když mi kamarádka řekla: "Tak si k tomu namaluj graf, co už víš." A strávil jsem příjemnou hodinku kreslením os a příbuzenských pavouků... a najednou to hrozně dává smysl. Další díl už byl super a já jako detektiv doplňoval detaily do svého spisu. Takže tak. Super seriál, ale pokud nemáte paměť na jména a tváře, tak si k nachystejte lepíky a dělejte si poznámky jak na vysoké škole. (Po finále dávám z nadšení 5*; super s láskou dělaný, promyšlený seroš.)

• 26.7.2018  07:35

Film střída dvě roviny: pár co je v háji na rozbité plachetnici a flashbacky z minulosti, jak se pár dává dohromady. Zajímavé pro mě teda nebylo ani jedno, a tím méně to fungovalo dohromady. V minulosti pár totiž neřeší žádný vztahový problém: potkají se, od první chvíle se zamilují a všechno je v cajku a sluníčkové. Flashbacky do minulosti tak zobrazují vzrušující momenty jejich vztahu, jako ten večer, kdy šli po ulici a nic se nestalo, nebo osudnou párty, kdy jí dal při tanci pusu a bylo jim spolu hezky. Jako jasně, má to fungovat jako kontra depresi na lodi, ale po třetím už jsem sebou šil v křesle: jasně, jasně, máte se rádi, chápu, ale co dál?! Deprese na lodi je o něco lepší, ale ne tak dobrá jako ten film s Redfordem na plachetnici, kde s hrdinou prožíváme jedno každé vítězství i prohru. Že to tak není tady, je podle mě hlavně tím, že se k těm hrdinům těžko hledá cesta. Nijak si svoji lásku nevybojovali, tak se moc nebojím o to, že o ni přijdou když možná umřou na lodi. Nejsilnější okamžik filmu je tak pro mě úplný konec, kdy ukážou fotky toho skutečného páru, a najednou to jsou normální lidi, ne roboti na bezpodmínečnou lásku.

• 24.7.2018  23:11

Kamarádi, nikdy jsem nezažil v kině tak hrobové ticho, jak bylo po konci tohohle. Utøya je 90 minut koncentrovaného stresu, paniky a pravěké hrůzy ze smrti. Ve tmě kina jsem viděl lidi s našponovanými nervy, jak si doslova cpou pěsti do pusy, aby nekřičeli. Nevím, jestli to potřebujete vidět, já jsem asi nepotřeboval, ale stejně je to za mě teda nejsilnější film za poslední roky.

• 30.6.2018  10:39

Oproti jedničce to má přehlednější děj a tak nějak slabší atmosféru. Super drsné a realistické přestřelky zůstaly. A postěžuju si, že uplný konec je divný, jak kdyby posledních deset minut šel přepsat nějaký týpek ze studia, když mu řekli, že to bude mít ještě třetí díl. Jinak v cajku. Potěší, ale svět se neotřásl jako u jedničky.

• 3.6.2018  22:12
    Annihilation (2018)

Stalker meets Arrival. Natalie Portman jde s batůžkem a čtyřma kamarádkama džunglí, aby našla nějaké super tajemné místo, kde scenárista použije vše, co se dozvěděl v kapitole o alegoriích. Protože jsme na internetech, musím si postěžovat, že mě hrozně zlobily všudypřítomné nelogičnosti děje: maják je na pobřeží ale je nutné k němu dojít smrtící džunglí, do záhadně zamořené džungle jdeme bez masek, když se utáboříme na bezpečné strážní věži, nějaké papíry si jdeme s baterkou číst dolů pod ní, aby se nám mohlo něco stát... meh. Pohleďte, zde scenárista pěstuje svoji starost o uvěřitelnost, leč políčko jest prázdné. Film má ambice, ale s logikou chování postav nakládá jak epizoda Krajních mezí. Přes to všechno je atmosféra hutná a pointa na konci pro mě sort-of okay. Je to tak 3-4*, ale už jsem tu naklikal 3* tolika pitomostem, že pro tenhle film s ambicí by to bylo nefér.

• 29.5.2018  23:16

Heist movie s hodně palnými zbraněmi a málo dodržováním základů policejní práce. Celou dobu jsem si myslel, že Pablo Schreiber je ve skutečnosti namaskovaný Adam Sandler a líbilo se mi to o to víc. Bohužel není, ale jinak gut.

• 11.5.2018  17:12
    Pérák (2016)

Uuu, to je super! Poprvé od dob Čarodějova učně jsem hleděl na český animák s otevřenými ústy. Dabing slabší, ale temná atmosféra a tématické crossovery mě bavily moc.

• 29.4.2018  13:31

Z námětu "měli nějaké dokumenty a přemýšleli, jestli je vydat, a pak to udělali" se těžko dělá strhující thriller. Napínavé a zajímavé to bylo patnáct minut, kdy byly konečně karty na stole a řešilo se, jestli ano, nebo ne, a za jakou cenu. Hodina a půl filmu do tohohle momentu mi bohužel připadla jako nekonečná expozice. A nebyli tam žádní dinosauři ani mimozemšťani. Chybí mi ranný Spielberg.

• 26.4.2018  23:16
    Blok 99 (2017)

Zvláštní. Do půlky je to pomalé, skoro až sociální drama o chlapíkovi se zlatým srdcem, co se zkouší vyhrabat z šikmé plochy. A pak někdo přehodí výhybku, a najednou je to komiksově brutální mlátička ve vězení, které řídí přísný nácek v černé uniformě, který za knihovnou schovává středověkou mučírnu. Na mě nekoukejte, já taky nevím, co to má znamenat.

• 24.4.2018  20:00
    12 Strong (2018)

Věděl jsem, že to bude náhodný válečný film o Afganistánu číslo 56, kde zarostlí modelové střílí zástupy zlounů v turbanech, ale říkal jsem si, že to přijmu a nenáročně se podívám na nějaké výbuchy a vojenskou techniku. Celé je to ale tak průměrné a stereotypní, až se na to i špatně kouká. Radši si dejte mnohem lepší Benghází.

• 19.4.2018  23:13
    Kajaki (2014)

Z komentářů jsem získal dojem, že to bude Černý jestřáb s fórkama. Není, no. Kajaki je vpodstatě komorní drama o tom, jak se sympatický lékař v trenclích snaží udrežet naživu svého kamaráda, než přiletí evakuační vrtulník. Většina filmů se odehrává na prostoru deset krát deset metrů, není tam žádné pobíhání se střílením, žádné "tango na šesti, všem jednotkám pal!", jenom stres a deprese. Postavy občas řeknou něco vtipného, ale smát se tomu moc nejde, protože ty fórky většinou říká voják v deliriu, kterému lezou ven střeva. Takže tak. Je to super film, ale rozhodně ne akční oddychovka.

• 19.4.2018  12:56
    The Terror (TV seriál) (2018)

První dva díly byly super: zamrzlé lodi, týpek se spouští někam pod hladinu, divné šílenství a napětí mezi důstojníky. Paráda. Ale pak nějak spadne řemen. Chodí se po lodi, nic se neděje, občas zmizí náhodný námořník #56, ale k ničemu to dramaticky nevede, protože jich je tam ještě spousta. Žádná nečekaná objevení nebo zvraty se nekonají, pokud se výjimečně děje něco jako zvrat v zápletce, většinou ho tipnete dva díly s předstihem. Zajímavé a emoční je to pak zase až v posledním díle. Kdyby to sestříhali na polovinu, byl by to super seroš, ale v těch desíti dílech je to takové řídké.

• 19.4.2018  10:18
    Baby Driver (2017)

Nepotěší, neurazí. Krimi popík o týpkovi co hodně rychle jezdí autem a má rád nějakou paní. Oproti Drivu s Goslingem to má ale plochoučké charaktery a takový ten pastelkový patos lehkého žánru, kdy je jasné, že se nikomu nic nestane a všechno dobře dopadne. Do letního kina s pivem super, ale víc bych nečekal.

• 14.4.2018  09:49

Znáte ten vtip, jak se SSák v koncentračním táboře ptá Židů, jak vysoko umí skákat, a když řeknou neuspokojivé číslo, tak SSák řekne: "Málo. Zastřelit." Dojde pak konečně k jednomu nasvalenému Židovi, který řekne, že byl atlet a vyskočí dvakrát tolik co ostatní. A SSák kývá hlavou a pak řekne: "Toho zastřelte taky, přeskočil by plot." -- Tenhle vtip funguje přesně jako Smrt Stalina. Jasně, je to docela vtipné, ale vědomí toho, jak moc ten vtip stojí na tělech milionech mrtvých, ten smích mění do podivného temného hihňání. V tomhle filmu není scéna, co by byla čistě vtipná. I když padají hlášky jak z děla, pořád je to ve scénách o popravách, zradách a osobní hrůze z toho, kdo je a kdo není na seznamech. Tak asi záleží, jak dobře tohle snášíte.

• 10.4.2018  13:11

Když jsem byl kluk, tak se každý díl seriálu něco stalo. MacGyver řešil případ, poznal nějakou paní, dostal se do úzkých, na konci z toho těsně vyváznul a paní mu dala pusu. Super. Něco jsem s ním za těch 40 minut zažil. Terror začíná trpět bohužel nemocí moderních seriálů s pevným obloukem přes sérii: a sice, že se tam nic zásadního nědeje. Postavy si něco říkají, víc je poznáme, děj se někam kousííínek posune, ale nic zásadního. Další díl si chci pustit ne protože bych byl napjatý, ale protože jsem naštvaný, jak velké houby se vlastně stalo ten minulý.

• 10.4.2018  09:51
    Mečiar (2017)

Od Mečiara samotného se v dokumentu vůbec nic nedozvíme, takže je výrazně zajímavější paralelní sledování událostí divokých devadesátek, co si matně pamatuju z dětství, ale moc jsem jim tehdy nerozuměl. To je v dokumentu přehledné, má sílu i atmosféru. Kromě toho je to celé vlastně hodně hezké vizuálně, takže se na to pěkně kouká a dokument příjemně utíká. Celou dobu jsem si říkal, "slušný, tak za 3*", ale na konci začne být tak příjemně aktuální a temný, až ho to pro mě o úroveň zvedlo.

• 8.4.2018  22:29
    Uteč (2017)

Proč to dostalo Oscara za scénář jde mimo mě. Rasové téma se tam skoro netěží a kdyby to byl příběh o bělochovi, co jen náhodou narazí na pošahanou rodinu, tak kromě pár replik ten scénář může vlastně zůstat, jak je. Těšil jsem se na mrazivou satiru na pokrytecké vztahy bílých liberálů a černochů, ale dostal jsem úplně průměrný odlehčený horor.

• 4.4.2018  19:09
    Bright (2017)

Ach jo. Nechápu, kde se v roce 2018 berou zápletky o tom, že temný lord má povstat a zničit svět, ale potřebuje k tomu X kouzelných kamenů/hůlek/krychlí a hrdinové je musí dostat dřív než on. Když s touhle tropou přišel nějaký jeskynní vypravěč v roce 5000 před Kristem, tak to mohlo být horký zboží, ale dnes? Dnes? Že se chci podívat na film, kde polda a orčí polda střílí zkorumpované elfy neznamená, že je mi osm a neunesu komplikovanější zápletku než tu o černém kouzelníkovi. Ach. Jo. Takovej to mohl být dobrej film. Nezlobím se na Landise, že opajcoval Shadowrun, ale že svět s potenciálem zabil tímhle lobotomistickým narativem. Zlatej Altered Cabrón!

• 3.4.2018  14:39

Začíná to hodně ve stylu takových těch finančnických filmů, kde po sobě lidi v oblecích kulometnou rychlostí štěkají dialogy o tématu, kterému vůbec nerozumíte, a jen pomalu začínáte chápat, o co jde. Mně osobně to bavilo moc, ale chápu, že to nemusí sednout každému. Postupně, když se zorientujete v tématu, je ale pro vás ale nachystáno hezkých pár zvratů a jemně citlivý pohled do duše studené workoholičky. Jsem rád, když jednou za čas přijde film, kdy můžu říct jenom: "Wow, to bylo dobrý. Prostě dobrý." A tohle je on. A poznámka pod čarou pro fanoušky Newsroomu: prostě si to pusťte. Je to super a potkáte tam i dva svoje staré známé. 4,5*

• 31.3.2018  17:15

Je to hrozné, ale stejně jako otupí hrdinové, otupěl jsem i já. Film začíná děsivou scénou vytahování dětí z trosek zříceného domu a úplně to mnou pohnulo. Pak se ale podobné scény vrací znovu a znovu, až se z nich nějak vytratí síla. Trefně píše quarte: historicky cenné svědectví, ale filmařsky slabší.

• 26.3.2018  22:28

Gary Oldman je boží, ale jinak je to takový naivní pastelkový obrázek o tom, jak se Churchill naučil mít rád svoji mladou asistentku a získal naději na vítězství, když se poprvé projel metrem a malá holka mu tam řekla, že se nikdy nepoddá německé invazi.

• 22.3.2018  12:17

Hele, co vám mám říkat. Je to film podle sci-fi povídky a první scéna je o tom, že chlapíka, kterému nevidíme do obličeje, zastřelí jiný chlapík, kterému taky nevidíme do obličeje. Pokud po přečtení téhle věty netušíte, co je pointa filmu, tak asi smělě do toho. Vizuálně je to moc hezký, takový trochu retro nádech tomu sluší. Škoda, že retro je i zápletka filmu, která byla originální tak v roce 1970.

• 19.3.2018  16:57

Taika Waititi na mixáku vytáhl sloupec "fórky" do horní polohy, ale ostatní obligátní komiksové hodnoty jako "CGI bordel" a "generičnost zápletky" zůstaly na svých místech.

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23