Lischai

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22
    • 3.6.2018  22:12
    Annihilation (2018)

Stalker meets Arrival. Natalie Portman jde s batůžkem a čtyřma kamarádkama džunglí, aby našla nějaké super tajemné místo, kde scenárista použije vše, co se dozvěděl v kapitole o alegoriích. Protože jsme na internetech, musím si postěžovat, že mě hrozně zlobily všudypřítomné nelogičnosti děje: maják je na pobřeží ale je nutné k němu dojít smrtící džunglí, do záhadně zamořené džungle jdeme bez masek, když se utáboříme na bezpečné strážní věži, nějaké papíry si jdeme s baterkou číst dolů pod ní, aby se nám mohlo něco stát... meh. Pohleďte, zde scenárista pěstuje svoji starost o uvěřitelnost, leč políčko jest prázdné. Film má ambice, ale s logikou chování postav nakládá jak epizoda Krajních mezí. Přes to všechno je atmosféra hutná a pointa na konci pro mě sort-of okay. Je to tak 3-4*, ale už jsem tu naklikal 3* tolika pitomostem, že pro tenhle film s ambicí by to bylo nefér.

• 29.5.2018  23:16

Heist movie s hodně palnými zbraněmi a málo dodržováním základů policejní práce. Celou dobu jsem si myslel, že Pablo Schreiber je ve skutečnosti namaskovaný Adam Sandler a líbilo se mi to o to víc. Bohužel není, ale jinak gut.

• 11.5.2018  17:12
    Pérák (2016)

Uuu, to je super! Poprvé od dob Čarodějova učně jsem hleděl na český animák s otevřenými ústy. Dabing slabší, ale temná atmosféra a tématické crossovery mě bavily moc.

• 29.4.2018  13:31

Z námětu "měli nějaké dokumenty a přemýšleli, jestli je vydat, a pak to udělali" se těžko dělá strhující thriller. Napínavé a zajímavé to bylo patnáct minut, kdy byly konečně karty na stole a řešilo se, jestli ano, nebo ne, a za jakou cenu. Hodina a půl filmu do tohohle momentu mi bohužel připadla jako nekonečná expozice. A nebyli tam žádní dinosauři ani mimozemšťani. Chybí mi ranný Spielberg.

• 26.4.2018  23:16
    Blok 99 (2017)

Zvláštní. Do půlky je to pomalé, skoro až sociální drama o chlapíkovi se zlatým srdcem, co se zkouší vyhrabat z šikmé plochy. A pak někdo přehodí výhybku, a najednou je to komiksově brutální mlátička ve vězení, které řídí přísný nácek v černé uniformě, který za knihovnou schovává středověkou mučírnu. Na mě nekoukejte, já taky nevím, co to má znamenat.

• 24.4.2018  20:00
    12 Strong (2018)

Věděl jsem, že to bude náhodný válečný film o Afganistánu číslo 56, kde zarostlí modelové střílí zástupy zlounů v turbanech, ale říkal jsem si, že to přijmu a nenáročně se podívám na nějaké výbuchy a vojenskou techniku. Celé je to ale tak průměrné a stereotypní, až se na to i špatně kouká. Radši si dejte mnohem lepší Benghází.

• 19.4.2018  23:13
    Kajaki (2014)

Z komentářů jsem získal dojem, že to bude Černý jestřáb s fórkama. Není, no. Kajaki je vpodstatě komorní drama o tom, jak se sympatický lékař v trenclích snaží udrežet naživu svého kamaráda, než přiletí evakuační vrtulník. Většina filmů se odehrává na prostoru deset krát deset metrů, není tam žádné pobíhání se střílením, žádné "tango na šesti, všem jednotkám pal!", jenom stres a deprese. Postavy občas řeknou něco vtipného, ale smát se tomu moc nejde, protože ty fórky většinou říká voják v deliriu, kterému lezou ven střeva. Takže tak. Je to super film, ale rozhodně ne akční oddychovka.

• 19.4.2018  12:56
    The Terror (TV seriál) (2018)

První dva díly byly super: zamrzlé lodi, týpek se spouští někam pod hladinu, divné šílenství a napětí mezi důstojníky. Paráda. Ale pak nějak spadne řemen. Chodí se po lodi, nic se neděje, občas zmizí náhodný námořník #56, ale k ničemu to dramaticky nevede, protože jich je tam ještě spousta. Žádná nečekaná objevení nebo zvraty se nekonají, pokud se výjimečně děje něco jako zvrat v zápletce, většinou ho tipnete dva díly s předstihem. Zajímavé a emoční je to pak zase až v posledním díle. Kdyby to sestříhali na polovinu, byl by to super seroš, ale v těch desíti dílech je to takové řídké.

• 19.4.2018  10:18
    Baby Driver (2017)

Nepotěší, neurazí. Krimi popík o týpkovi co hodně rychle jezdí autem a má rád nějakou paní. Oproti Drivu s Goslingem to má ale plochoučké charaktery a takový ten pastelkový patos lehkého žánru, kdy je jasné, že se nikomu nic nestane a všechno dobře dopadne. Do letního kina s pivem super, ale víc bych nečekal.

• 14.4.2018  09:49

Znáte ten vtip, jak se SSák v koncentračním táboře ptá Židů, jak vysoko umí skákat, a když řeknou neuspokojivé číslo, tak SSák řekne: "Málo. Zastřelit." Dojde pak konečně k jednomu nasvalenému Židovi, který řekne, že byl atlet a vyskočí dvakrát tolik co ostatní. A SSák kývá hlavou a pak řekne: "Toho zastřelte taky, přeskočil by plot." -- Tenhle vtip funguje přesně jako Smrt Stalina. Jasně, je to docela vtipné, ale vědomí toho, jak moc ten vtip stojí na tělech milionech mrtvých, ten smích mění do podivného temného hihňání. V tomhle filmu není scéna, co by byla čistě vtipná. I když padají hlášky jak z děla, pořád je to ve scénách o popravách, zradách a osobní hrůze z toho, kdo je a kdo není na seznamech. Tak asi záleží, jak dobře tohle snášíte.

• 10.4.2018  13:11

Když jsem byl kluk, tak se každý díl seriálu něco stalo. MacGyver řešil případ, poznal nějakou paní, dostal se do úzkých, na konci z toho těsně vyváznul a paní mu dala pusu. Super. Něco jsem s ním za těch 40 minut zažil. Terror začíná trpět bohužel nemocí moderních seriálů s pevným obloukem přes sérii: a sice, že se tam nic zásadního nědeje. Postavy si něco říkají, víc je poznáme, děj se někam kousííínek posune, ale nic zásadního. Další díl si chci pustit ne protože bych byl napjatý, ale protože jsem naštvaný, jak velké houby se vlastně stalo ten minulý.

• 10.4.2018  09:51
    Mečiar (2017)

Od Mečiara samotného se v dokumentu vůbec nic nedozvíme, takže je výrazně zajímavější paralelní sledování událostí divokých devadesátek, co si matně pamatuju z dětství, ale moc jsem jim tehdy nerozuměl. To je v dokumentu přehledné, má sílu i atmosféru. Kromě toho je to celé vlastně hodně hezké vizuálně, takže se na to pěkně kouká a dokument příjemně utíká. Celou dobu jsem si říkal, "slušný, tak za 3*", ale na konci začne být tak příjemně aktuální a temný, až ho to pro mě o úroveň zvedlo.

• 8.4.2018  22:29
    Uteč (2017)

Proč to dostalo Oscara za scénář jde mimo mě. Rasové téma se tam skoro netěží a kdyby to byl příběh o bělochovi, co jen náhodou narazí na pošahanou rodinu, tak kromě pár replik ten scénář může vlastně zůstat, jak je. Těšil jsem se na mrazivou satiru na pokrytecké vztahy bílých liberálů a černochů, ale dostal jsem úplně průměrný odlehčený horor.

• 4.4.2018  19:09
    Bright (2017)

Ach jo. Nechápu, kde se v roce 2018 berou zápletky o tom, že temný lord má povstat a zničit svět, ale potřebuje k tomu X kouzelných kamenů/hůlek/krychlí a hrdinové je musí dostat dřív než on. Když s touhle tropou přišel nějaký jeskynní vypravěč v roce 5000 před Kristem, tak to mohlo být horký zboží, ale dnes? Dnes? Že se chci podívat na film, kde polda a orčí polda střílí zkorumpované elfy neznamená, že je mi osm a neunesu komplikovanější zápletku než tu o černém kouzelníkovi. Ach. Jo. Takovej to mohl být dobrej film. Nezlobím se na Landise, že opajcoval Shadowrun, ale že svět s potenciálem zabil tímhle lobotomistickým narativem. Zlatej Altered Cabrón!

• 3.4.2018  14:39

Začíná to hodně ve stylu takových těch finančnických filmů, kde po sobě lidi v oblecích kulometnou rychlostí štěkají dialogy o tématu, kterému vůbec nerozumíte, a jen pomalu začínáte chápat, o co jde. Mně osobně to bavilo moc, ale chápu, že to nemusí sednout každému. Postupně, když se zorientujete v tématu, je ale pro vás ale nachystáno hezkých pár zvratů a jemně citlivý pohled do duše studené workoholičky. Jsem rád, když jednou za čas přijde film, kdy můžu říct jenom: "Wow, to bylo dobrý. Prostě dobrý." A tohle je on. A poznámka pod čarou pro fanoušky Newsroomu: prostě si to pusťte. Je to super a potkáte tam i dva svoje staré známé. 4,5*

• 31.3.2018  17:15

Je to hrozné, ale stejně jako otupí hrdinové, otupěl jsem i já. Film začíná děsivou scénou vytahování dětí z trosek zříceného domu a úplně to mnou pohnulo. Pak se ale podobné scény vrací znovu a znovu, až se z nich nějak vytratí síla. Trefně píše quarte: historicky cenné svědectví, ale filmařsky slabší.

• 26.3.2018  22:28

Gary Oldman je boží, ale jinak je to takový naivní pastelkový obrázek o tom, jak se Churchill naučil mít rád svoji mladou asistentku a získal naději na vítězství, když se poprvé projel metrem a malá holka mu tam řekla, že se nikdy nepoddá německé invazi.

• 22.3.2018  12:17

Hele, co vám mám říkat. Je to film podle sci-fi povídky a první scéna je o tom, že chlapíka, kterému nevidíme do obličeje, zastřelí jiný chlapík, kterému taky nevidíme do obličeje. Pokud po přečtení téhle věty netušíte, co je pointa filmu, tak asi smělě do toho. Vizuálně je to moc hezký, takový trochu retro nádech tomu sluší. Škoda, že retro je i zápletka filmu, která byla originální tak v roce 1970.

• 19.3.2018  16:57

Taika Waititi na mixáku vytáhl sloupec "fórky" do horní polohy, ale ostatní obligátní komiksové hodnoty jako "CGI bordel" a "generičnost zápletky" zůstaly na svých místech.

• 8.3.2018  20:52

Až to skončí, tak řeknete: "Wow, to bylo divný." A člověk, co se na to díval s vámi, řekne: "Jo. Ale tak nějak... dobře divný." A vy: "To jo." Chvíli bude ticho. "Pochopil's to?" "Ne."

• 4.3.2018  12:26

Dokument moc nemá názor nebo koncepci, jen nám ukazuje čtyři mentálně hendikepované pankáče, jak zápasí s každodeními činnostmi a občas si vjedou do vlasu kvůli nějakému dada sporu o to, jestli jsou nebo nejsou pedikéři kreténi. Nepoznáme jejich soukromí, jejich touhy, co pro ně punk znamená... jen se tak nějak vezeme na povrchní vlně zábavy z toho kontrastu drsného punku a křehkých pánů, co si občas zapomenou sundat kalhoty, když jdou na záchod. Nic se tu neřeší, nezkoumá, k ničemu nejdeme - a po 80 minutách tento sled náhodných situací prostě skončí, bez jakékoli katarze. Za mě teda zklamání.

• 1.3.2018  20:13

Viděl jsem nedávno Borg/McEnroe. Páni, to byl ale super film. Napětí, zvraty, chápete co je v sázce a co výhra znamená pro sportovce i pro jejich země. Vážně super. A Nagano Tapes jsou přesně takové - jen ještě lepší. Jako dokument se to nesnaží jít moc nikam pod povrch, servíruje to na první dobrou ten příběh který čekáte, ale dělá to dobře, takže vlastně proč ne. // Jen intro s kombinací téhle muziky a velkých sekundových titulků, jak kdybych už někde viděl, že Shinji!! Get in the fu**ing robot!!

• 18.2.2018  22:19

Je to smutné, tak bolavě lidsky smutné, a ani McDonaghovy suché fórky o negrech a kundách to nemůžou zvrátit. Potřebuju obejmout Sama Rockwella.

• 13.2.2018  18:11

Pamatuju si moment, kdy rohanská jízda vyrazila k Minas Tirith. Utíral jsem slzy a v hloubi svého pubertálního srdce cítil, že už nikdy nic lepšího v kině neuvidím. A neviděl.

• 13.2.2018  17:29
    Altered Carbon (TV seriál) (2018)

Blade Runner pro lidi, co milují cyberpunk, ale Blade Runner jim přišel pomalý. Je to kompilát všeho dobrého, co cyberpunk nabízí, řádově chytřejší než lobotomistický remake Ghost in the Shell a vizuálně mnohem zajímavější než Bright. Svět seriálu v první chvíli působí přeplácaně a nesmyslně, ale čím déle v něm jste, tím víc je vidět, že všechno souvisí se vším a hraje to dohromady (modří vědí, ale: návštěva babičky od Ortegové, wow!). Seriál se postupně zlepšuje, poslední dva díly mi připady stejně super jako většina a moc nechápu rozladění jiných recenzentů. Příběh je super, twisty na konci tak akorát chytré a ne moc přepálené, všechno se smysluplně uzavře a zanechá to pocit: "Wow, to bylo super!" a připitomělý úsměv na tváři. Aktualizuju TOP 10 seriálů a dávám tomu 9 Williamů Gibsonů z 10.

• 12.2.2018  22:30

Napůl melancholická pohlednice z Texasu, kde je jen chuchodba, zavřené obchody a staří chlapi v kloboucích co říkají "yes, mam!" a napůl thriller o vylupování bank, kde se nekompromisně střílí takovým tím nepříjemným způsobem jako v Siccariovi, s krví, mozky, se vším.

• 10.2.2018  22:33
    Coco (2017)

Klasický slzopudný Pixar na téma rodina, tentokrát s kostlivci a mexickou muzikou. Pokud už jste nějaké pixaří věci viděli, od první třetiny myslím zvládnete docela dobře tipnout zbývající dvě. Nechápu, jaktože to může pořád zabírat, ale zabírá.

• 1.2.2018  08:17

Rezignuje to na objektivitu a snahu nějaký problém pochopit, na úkor vtípků a přehnaných kontrastů (šťastný lékař v Africe kontra deprimovaní chirurgové ze Stockholmu). Při sledování jsem se bavil a smál, ale jakmile o tom začnu přemýšlet, míň a míň to pro mě funguje jako dokument a víc jako agitka. Chápu, každý dokument je subjektivní, tak co čekám, že...? Já nevím, třeba aby v dokumentu o osamělých Švédech mluvil nějaký osamělý Švéd. Fuck me, right?

• 24.1.2018  20:45
    The End of the F***ing World (TV seriál) (2017)

Je to past. Trailer seriálu je jako první díl: nadupaný, sexy, nekorektní, bezstarostný a vtipný. Ale s každým dalším dílem se seriál posunuje od černé komedie k sociálnímu dramatu, všechno je smutnější, realističtější, bezvýchodnější. Čím víc se mají hrdinové rádi, tím je všechno temnější a víc nahouby... a na konci, na konci se mají hodně rádi. Na stupnici smutku dávám osm Hačiko z desíti možných.

• 23.1.2018  22:05

První díl je kokainově přepálené šílenství, kde se na sebe vrší motivy a zápletky a divnosti a všichni dokola opakují, že "vše je propojeno". Spoiler alert: Je. Vše skutečně je propojeno. Dirk Gently je Doctor Who bez mimozemšťanů a s brutálními přestřelkami, podivná směsice komplikovaných dějových linek, absurdního humoru a WTF nápadů Douglase Adamse, která ale dohromady dělá super sci-fi komediální seriál.

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22