Lischai

Lischai

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22
    • 19.4.2018  12:56
    The Terror (TV seriál) (2018)

První dva díly byly super: zamrzlé lodi, týpek se spouští někam pod hladinu, divné šílenství a napětí mezi důstojníky. Paráda. Ale pak nějak spadne řemen. Chodí se po lodi, nic se neděje, občas zmizí náhodný námořník #56, ale k ničemu to dramaticky nevede, protože jich je tam ještě spousta. Žádná nečekaná objevení nebo zvraty se nekonají. Vypadá to hezky, to jo, casting taky fajn, ale scénář pochválit nemůžu.

• 19.4.2018  10:18
    Baby Driver (2017)

Nepotěší, neurazí. Krimi popík o týpkovi co hodně rychle jezdí autem a má rád nějakou paní. Oproti Drivu s Goslingem to má ale plochoučké charaktery a takový ten pastelkový patos lehkého žánru, kdy je jasné, že se nikomu nic nestane a všechno dobře dopadne. Do letního kina s pivem super, ale víc bych nečekal.

• 14.4.2018  09:49

Znáte ten vtip, jak se SSák v koncentračním táboře ptá Židů, jak vysoko umí skákat, a když řeknou neuspokojivé číslo, tak SSák řekne: "Málo. Zastřelit." Dojde pak konečně k jednomu nasvalenému Židovi, který řekne, že byl atlet a vyskočí dvakrát tolik co ostatní. A SSák kývá hlavou a pak řekne: "Toho zastřelte taky, přeskočil by plot." -- Tenhle vtip funguje přesně jako Smrt Stalina. Jasně, je to docela vtipné, ale vědomí toho, jak moc ten vtip stojí na tělech milionech mrtvých, ten smích mění do podivného temného hihňání. V tomhle filmu není scéna, co by byla čistě vtipná. I když padají hlášky jak z děla, pořád je to ve scénách o popravách, zradách a osobní hrůze z toho, kdo je a kdo není na seznamech. Tak asi záleží, jak dobře tohle snášíte.

• 10.4.2018  13:11

Když jsem byl kluk, tak se každý díl seriálu něco stalo. MacGyver řešil případ, poznal nějakou paní, dostal se do úzkých, na konci z toho těsně vyváznul a paní mu dala pusu. Super. Něco jsem s ním za těch 40 minut zažil. Terror začíná trpět bohužel nemocí moderních seriálů s pevným obloukem přes sérii: a sice, že se tam nic zásadního nědeje. Postavy si něco říkají, víc je poznáme, děj se někam kousííínek posune, ale nic zásadního. Další díl si chci pustit ne protože bych byl napjatý, ale protože jsem naštvaný, jak velké houby se vlastně stalo ten minulý.

• 10.4.2018  09:51
    Mečiar (2017)

Od Mečiara samotného se v dokumentu vůbec nic nedozvíme, takže je výrazně zajímavější paralelní sledování událostí divokých devadesátek, co si matně pamatuju z dětství, ale moc jsem jim tehdy nerozuměl. To je v dokumentu přehledné, má sílu i atmosféru. Kromě toho je to celé vlastně hodně hezké vizuálně, takže se na to pěkně kouká a dokument příjemně utíká. Celou dobu jsem si říkal, "slušný, tak za 3*", ale na konci začne být tak příjemně aktuální a temný, až ho to pro mě o úroveň zvedlo.

• 8.4.2018  22:29
    Uteč (2017)

Proč to dostalo Oscara za scénář jde mimo mě. Rasové téma se tam skoro netěží a kdyby to byl příběh o bělochovi, co jen náhodou narazí na pošahanou rodinu, tak kromě pár replik ten scénář může vlastně zůstat, jak je. Těšil jsem se na mrazivou satiru na pokrytecké vztahy bílých liberálů a černochů, ale dostal jsem úplně průměrný odlehčený horor.

• 4.4.2018  19:09
    Bright (2017)

Ach jo. Nechápu, kde se v roce 2018 berou zápletky o tom, že temný lord má povstat a zničit svět, ale potřebuje k tomu X kouzelných kamenů/hůlek/krychlí a hrdinové je musí dostat dřív než on. Když s touhle tropou přišel nějaký jeskynní vypravěč v roce 5000 před Kristem, tak to mohlo být horký zboží, ale dnes? Dnes? Že se chci podívat na film, kde polda a orčí polda střílí zkorumpované elfy neznamená, že je mi osm a neunesu komplikovanější zápletku než tu o černém kouzelníkovi. Ach. Jo. Takovej to mohl být dobrej film. Nezlobím se na Landise, že opajcoval Shadowrun, ale že svět s potenciálem zabil tímhle lobotomistickým narativem. Zlatej Altered Cabrón!

• 3.4.2018  14:39

Začíná to hodně ve stylu takových těch finančnických filmů, kde po sobě lidi v oblecích kulometnou rychlostí štěkají dialogy o tématu, kterému vůbec nerozumíte, a jen pomalu začínáte chápat, o co jde. Mně osobně to bavilo moc, ale chápu, že to nemusí sednout každému. Postupně, když se zorientujete v tématu, je ale pro vás ale nachystáno hezkých pár zvratů a jemně citlivý pohled do duše studené workoholičky. Jsem rád, když jednou za čas přijde film, kdy můžu říct jenom: "Wow, to bylo dobrý. Prostě dobrý." A tohle je on. A poznámka pod čarou pro fanoušky Newsroomu: prostě si to pusťte. Je to super a potkáte tam i dva svoje staré známé. 4,5*

• 31.3.2018  17:15

Je to hrozné, ale stejně jako otupí hrdinové, otupěl jsem i já. Film začíná děsivou scénou vytahování dětí z trosek zříceného domu a úplně to mnou pohnulo. Pak se ale podobné scény vrací znovu a znovu, až se z nich nějak vytratí síla. Trefně píše quarte: historicky cenné svědectví, ale filmařsky slabší.

• 26.3.2018  22:28

Gary Oldman je boží, ale jinak je to takový naivní pastelkový obrázek o tom, jak se Churchill naučil mít rád svoji mladou asistentku a získal naději na vítězství, když se poprvé projel metrem a malá holka mu tam řekla, že se nikdy nepoddá německé invazi.

• 22.3.2018  12:17

Hele, co vám mám říkat. Je to film podle sci-fi povídky a první scéna je o tom, že chlapíka, kterému nevidíme do obličeje, zastřelí jiný chlapík, kterému taky nevidíme do obličeje. Pokud po přečtení téhle věty netušíte, co je pointa filmu, tak asi smělě do toho. Vizuálně je to moc hezký, takový trochu retro nádech tomu sluší. Škoda, že retro je i zápletka filmu, která byla originální tak v roce 1970.

• 19.3.2018  16:57

Taika Waititi na mixáku vytáhl sloupec "fórky" do horní polohy, ale ostatní obligátní komiksové hodnoty jako "CGI bordel" a "generičnost zápletky" zůstaly na svých místech.

• 8.3.2018  20:52

Až to skončí, tak řeknete: "Wow, to bylo divný." A člověk, co se na to díval s vámi, řekne: "Jo. Ale tak nějak... dobře divný." A vy: "To jo." Chvíli bude ticho. "Pochopil's to?" "Ne."

• 4.3.2018  12:26

Dokument moc nemá názor nebo koncepci, jen nám ukazuje čtyři mentálně hendikepované pankáče, jak zápasí s každodeními činnostmi a občas si vjedou do vlasu kvůli nějakému dada sporu o to, jestli jsou nebo nejsou pedikéři kreténi. Nepoznáme jejich soukromí, jejich touhy, co pro ně punk znamená... jen se tak nějak vezeme na povrchní vlně zábavy z toho kontrastu drsného punku a křehkých pánů, co si občas zapomenou sundat kalhoty, když jdou na záchod. Nic se tu neřeší, nezkoumá, k ničemu nejdeme - a po 80 minutách tento sled náhodných situací prostě skončí, bez jakékoli katarze. Za mě teda zklamání.

• 1.3.2018  20:13

Viděl jsem nedávno Borg/McEnroe. Páni, to byl ale super film. Napětí, zvraty, chápete co je v sázce a co výhra znamená pro sportovce i pro jejich země. Vážně super. A Nagano Tapes jsou přesně takové - jen ještě lepší. Jako dokument se to nesnaží jít moc nikam pod povrch, servíruje to na první dobrou ten příběh který čekáte, ale dělá to dobře, takže vlastně proč ne. // Jen intro s kombinací téhle muziky a velkých sekundových titulků, jak kdybych už někde viděl, že Shinji!! Get in the fu**ing robot!!

• 18.2.2018  22:19

Je to smutné, tak bolavě lidsky smutné, a ani McDonaghovy suché fórky o negrech a kundách to nemůžou zvrátit. Potřebuju obejmout Sama Rockwella.

• 13.2.2018  18:11

Pamatuju si moment, kdy rohanská jízda vyrazila k Minas Tirith. Utíral jsem slzy a v hloubi svého pubertálního srdce cítil, že už nikdy nic lepšího v kině neuvidím. A neviděl.

• 13.2.2018  17:29
    Altered Carbon (TV seriál) (2018)

Blade Runner pro lidi, co milují cyberpunk, ale Blade Runner jim přišel pomalý. Je to kompilát všeho dobrého, co cyberpunk nabízí, řádově chytřejší než lobotomistický remake Ghost in the Shell a vizuálně mnohem zajímavější než Bright. Svět seriálu v první chvíli působí přeplácaně a nesmyslně, ale čím déle v něm jste, tím víc je vidět, že všechno souvisí se vším a hraje to dohromady (modří vědí, ale: návštěva babičky od Ortegové, wow!). Seriál se postupně zlepšuje, poslední dva díly mi připady stejně super jako většina a moc nechápu rozladění jiných recenzentů. Příběh je super, twisty na konci tak akorát chytré a ne moc přepálené, všechno se smysluplně uzavře a zanechá to pocit: "Wow, to bylo super!" a připitomělý úsměv na tváři. Aktualizuju TOP 10 seriálů a dávám tomu 9 Williamů Gibsonů z 10.

• 12.2.2018  22:30

Napůl melancholická pohlednice z Texasu, kde je jen chuchodba, zavřené obchody a staří chlapi v kloboucích co říkají "yes, mam!" a napůl thriller o vylupování bank, kde se nekompromisně střílí takovým tím nepříjemným způsobem jako v Siccariovi, s krví, mozky, se vším.

• 10.2.2018  22:33
    Coco (2017)

Klasický slzopudný Pixar na téma rodina, tentokrát s kostlivci a mexickou muzikou. Pokud už jste nějaké pixaří věci viděli, od první třetiny myslím zvládnete docela dobře tipnout zbývající dvě. Nechápu, jaktože to může pořád zabírat, ale zabírá.

• 1.2.2018  08:17

Rezignuje to na objektivitu a snahu nějaký problém pochopit, na úkor vtípků a přehnaných kontrastů (šťastný lékař v Africe kontra deprimovaní chirurgové ze Stockholmu). Při sledování jsem se bavil a smál, ale jakmile o tom začnu přemýšlet, míň a míň to pro mě funguje jako dokument a víc jako agitka. Chápu, každý dokument je subjektivní, tak co čekám, že...? Já nevím, třeba aby v dokumentu o osamělých Švédech mluvil nějaký osamělý Švéd. Fuck me, right?

• 24.1.2018  20:45
    The End of the F***ing World (TV seriál) (2017)

Je to past. Trailer seriálu je jako první díl: nadupaný, sexy, nekorektní, bezstarostný a vtipný. Ale s každým dalším dílem se seriál posunuje od černé komedie k sociálnímu dramatu, všechno je smutnější, realističtější, bezvýchodnější. Čím víc se mají hrdinové rádi, tím je všechno temnější a víc nahouby... a na konci, na konci se mají hodně rádi. Na stupnici smutku dávám osm Hačiko z desíti možných.

• 23.1.2018  22:05

První díl je kokainově přepálené šílenství, kde se na sebe vrší motivy a zápletky a divnosti a všichni dokola opakují, že "vše je propojeno". Spoiler alert: Je. Vše skutečně je propojeno. Dirk Gently je Doctor Who bez mimozemšťanů a s brutálními přestřelkami, podivná směsice komplikovaných dějových linek, absurdního humoru a WTF nápadů Douglase Adamse, která ale dohromady dělá super sci-fi komediální seriál.

• 14.1.2018  22:21

Je to CGI šílenství vymknuté z kloubů. V půlce mi tak nějak došlo, že už vlastně ani nevím, proč shánějí kortikální či kdovíjakou medúzu a jak s tím souvisí ten první tvoreček co ho mají v kleci, a co je ta perla, a vůbec nic, jen mám pootevřenou pusu, trochu sliním a sleduju blikající barevné obrazce.

• 8.1.2018  09:53
    Thelma (2017)

Režii to má lepší než scénář. Sledujeme studené, depresivní dny, kdy je mladá holka v prváku na vysoké, poprvé od rodičů, žije v pokoji s nevybaleným kufrem a má problémy navázat přátelství s jinými dvacetiletými pablby, kteří vypadají a chovají se přesně jak každý na vysoké, a do toho před rodiči tají první chlastačky a divné záchvaty. Až sem super. A pak se začne řešit, co se s ní přesně děje, co jsou ty divné věci kolem ní zač. Moc jsem chtěl, aby odpověď na tohle pátrání měla přesah, aby ten film byl o něčem jiném, než o holce, která má strašidelné super-powers, ale na konci si nejsem jistý, že to tam bylo. Místy se film tváří, že jako určitě - potlačovaná sexualita, trocha náboženské symboliky - ale po konci mám pocit, že jen tak mlží. Že je to hlavně mystery/horor a až pak ve druhé řadě drama o lidech. Což není špatně, ostatní kamarádi v kině se bavili, jen to prostě není stavěné na moc velké přemýšlení.

• 5.1.2018  08:46
    Borg/McEnroe (2017)

Rivalové v krátkých trenclích, kteří nepočítají kola, ale tiebreaky. Celé je to zajímavě stavěné jako hra o vaše srdce, kdy se po každé scéně rozhodujete, komu vlastně fandíte a kdo si vítězství zaslouží víc. Ve střední části se to celé trochu zpomaluje flashbacky, které nenesou moc příběhové informace, a jen dokreslují, jací dickové byli hrdinové v dětství. Ale závěr opět nabere grády -- i když ve skutečnosti si režie musí vystačit asi se třemi typy akce (míč vrazí do sítě, přeletí síť dobře, přeletí síť špatně) a co se mění je jen tabule skóre -- a stejně okusujete nehty.

• 21.12.2017  15:43
    Infiltrátor (2016)

Překvapení ze Student Agency! Hodný family man Bryan Cranston musí jít undercover z domku na předměstí do prostředí úplně mimo jeho ligu, mezi drogové boháče v ohromných vilách a zabijáky, co střílí bez ptaní. Je to takové hollywoodsky uhlazené, takže všichni agenti jsou hrozně schopní a nedělají chyby, neexistuje policejní byrokracie a i nejtvrdší mafiósové jsou vlastně v pohodě pánové... takže pokud jste viděli Narcos, bude vám to připadat možná až moc sluníčkově milé. Ale je to svižné, zábavné a napínavé, takže jako příjemný, po srsti hladící thriller dobrá volba.

• 17.12.2017  08:53

Po epizodě 7, která byla ctrl-c, ctrl-v scénář epizody 3 s jinými jmény, se tady konečně začínají dít nějaké originální věci a neočekávané (!) zvraty. Je to trochu dospělejší a chvíli to skoro působilo jako Rogue One, ale pořád víc pohádka než sci-fi, takže zlí pánové jsou oškliví nebo divní a vždycky se najde důvod, proč na někoho zuřivě křičí, když zjistí, že jejich nadřazená technologie nemůže zrovna teď sestřelit starou loď, ve které unikají pohlední, sympatičtí hrdinové. Když to přijmete jako součást koncepce, tak myslím dobrý.

• 3.12.2017  23:17
    Wind River (2017)

Na internetu všichni varovali, že je to pomalé a divné, ale kdepak, kamarádi. Je to super. Zasněženo, napínavo, zase napínavo a pak wooow, finále co vás zvedne ze židle, trochu zasněženo, smutno a konec. Celé to má navíc takový realistický feeling á la Sicario, takže pokud se vám líbil ten, berte i Wind River.

• 16.11.2017  17:05

Takový ten dokument, kdy si říkáte: "Wtf, to je hraný film, ne? To nemůže být pravda." Ale je. Hodinová sonda do smutku a izolace japonského everymana, který chodí rozdávat štěstí do cizích rodin, ale doma o něm vlastní žena a děti mluví ve třetí osobě a nutí ho spát na zemi v dětském pokoji. (Ke zhlédnutí na vimeo on demand za 5 dolarů.)

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22