Lischai

Lischai

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24
    • 16.1.2019  18:20

Nevím, co to mělo být. Místo je to legrace, místy krimi, místy slasher, místy filozofická meditace o metafyzice všehomíra. Nevím nic, ale Elijah Wood je extrémně vtipný.

• 13.1.2019  16:50
    Beirut (2018)

Trochu old-school špionážní thriller ve znamení dialogů: "X věděl, že Y je u Izraelců, proč by lhal? Protože Z věděl, že Y ví něco, co X potřebuje, takže ho chtěl zmáčkmout. A jak nejlíp? Izraelcema!" A vy si říkáte jasně, jasně, ok, nejsem si jistej, kdo je X, Y a Z, ale hlavní hrdina to říká přesvědčivě, takže věřím. Ale celé se to nějak vleče, nevím, radši dejte znovu Argo.

• 7.1.2019  17:30

Výborný koncept, některé kolorované záběry jsou tak nějak přízračně živé, až z toho mrazí, ale jako celek to pro mě zabila režie. Celou dobu slyšíme vyprávění pamětníků v jedné lince, v jedné intonaci. Je to nekončící proud slov a historek bez možnosti prožít nějaké emoce. "A napřed jsme byli v táboře a tam jsme stříleli a jeden voják neměl spodky a k jídlu byl džem a chleba a pak se šlo frontu kde se spalo v zákopech a byla tam voda a taky prostitutky a bylo to hrozné, ale někdy ne, a pak byl útok a všude to vybuchovalo a pak, a potom, a navíc, a pak najednou řekli, že je konec a byl konec." Možná mám vysokou laťku, nedávno jsem dokoukal netflixí dokument Vietnam War, u kterého jsem střídavě žasnul a brečel, ale tohle bylo tak nějak ploché jak emočně, tak informačně.

• 26.12.2018  22:22

Nahláškovaná krimi s Budem Spencerem a Terrencem Hillem upravnými pro toto tisíciletí.

• 18.12.2018  16:25

Pro někoho Vánoce nezačnou dokud Hans Gruber naspadne z Plaza Hotelu, pro mě je vždycky odstartuje zpívání Dreaming of Home v zákopech.

• 17.12.2018  18:37

Je to tak typická indie komedie, že s ní můžete hrát indie bingo. Vtipní ale zranění hrdinové se vydávají na cestu, během níž se stanou srandovní a melancholické věci, které naše hrdiny sblíží, a oni se tak navzájem nepozorovaně uzdraví. Jestli tomu dáte 3* nebo 4* podle mě závisí na tom, jak moc jdete oblbnout tím, když se do vzdušného záběru auta jedoucího jarní krajinou přidají dojemné indie pop-folkové drnkačky na kytaru. Já teda hodně.

• 16.12.2018  19:46

Ostudná pitomost. Na začátku se stane nehoda, při které se "prolnou dimenze", což je kódové heslo pro scenáristický mód, ve kterém se dějí náhodné věci bez konzistence, souvislostí, nebo smyslu. Vyspoiluju vám jednu takovou typickou scénu a vy pochopíte, jak hrozný tohle byl omyl. Při rutinní opravě se týpkovi propadne ruka do zdi stanice a zmizí, týpek má jen pahýl který nekrvácí. Ruku pak najdou, jak se náhodě plazí po jiné chodbě. Chytí jí pod plastový dekl, neví co s ní. Ruka ale předvádí pohyb, že něco píše. Tak jí pod dekl dají fixku a ruka napíše, že v mrtvole jiného dříve zesnulého týpka je nějaký udělátor, který se ztratil a všichni ho posledních 15 minut hledali... Excuse me - what the fuck? ‾\_(ツ)_/‾ Jak to, že týpkova ruka ví něco, co týpek neví? Nebo patří týpkovi z jiné dimenze? A pokud ano, jak týpek z jiné dimenze ví, kde je udělátor? A co ten původní týpek, umí ovládat ruku v jiné demenzi? Kolik drog je potřeba k tomu, aby tohle někdo napsal, a kolik k tomu, aby to dávalo smysl?

• 13.12.2018  18:16
    BoJack Horseman (TV seriál) (2014)

Pokud by byla stupnice "zdánlivě vtipný seriál, ale ve skutečnosti temná sonda do lidských smutků a životních selhání", tak Rick and Morty mají tak sedmičku, a tohle - kamarádi - tohle je desítka. Budete se smát, hehehehe, a pak vám najednou dojde, za jaké houby stojíte, jak jste promarnili posledních pět let života, odehnali od sebe všechny lásky a směřujete jenom k samotě a hořkosti. Super animák.

• 2.12.2018  22:30
    Outlaw King (2018)

Tisíc hradů, bahno, šermování vousatých chlapů v kroužkovkách, super kostýmy, občas nějaká střeva venku. Příjemná večerní jednohubka ze středověku, dostanete co čekáte. Jen si mi tedy kamarád postěžoval, že nemá rád, jak v historických filmech dělají meče takové to kovové bžžžžžink, když je někdo tasí z _kožené_ pochvy. Zkazil mi tím mnoho scén, ten kamarád, a já z hořkosti tuto pochodeň předávám vám. Vzpomeňte si na mě, až bude někdo tasit.

• 2.12.2018  18:20
    The Vietnam War (TV seriál) (2017)

O Vietnamu jsem věděl jen to základní, a když mi kamarád dopourčil tenhle dokument, netušil jsem, na jakou cestu se vydávám. Po těch 16 hodinách mám pocit, že jsem zažil kus dějin. Byl jsem napjatý, překvapený, šokovaný, zhnusený a na konci dojatý, jak se mi ani u hraného filmu už pár let nestalo. Hodnocení na ČSFD nekecá, tohle je právem jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy viděl.

• 16.11.2018  09:04
    Putinovy hry (2013)

Scházela mi gradace nebo nějaká struktura dokumentu. Na začátku se dozvíte, že je olympiáda na blbém místě a předražená kvůli korupci, a to se pak opakuje znovu a znovu dalších 80 minut jinými slovy od jiných lidí. Trochu zklamání je, že nevidíme ani samotnou olympiádu, ani osud města po ní. Tolikrát jsem slyšel, že to určitě bude průšvih, až jsem se začal těšit -- a pak najednou bam. Titulky. Děkujem. Což o to, zábavné to bylo, ale přál jsem si asi delší časosběr.

• 31.10.2018  16:28
    The Ritual (2017)

Blair Witch s dospělýma chlapama. Na tom filmu je skvělé, že kromě hutné atmosféry má i hezkou, decentní pointu. Není to jen biják o divné příšeře co honí lidi v lese, ale i pěkňučká, minimalistická metafora. Lekaček tam není moc, a i pokud nemáte rádi horory, tohle vás může bavit. Má to hodně podobný styl jako výborná (a také nepochopitelně nedoceněná) The Witch. 0/10 would go hiking in Sweden ever again.

• 22.10.2018  13:47
    Velká hra (2017)

Sorkin je super, ale přál bych si, aby jeho postavy přestaly neustále házet chytré fórky a fun facts nesouvisející se scénou. Sorkinovy scénáře mají výbornou strukturu, dojemné emotivní scény, celé to miluju a jeho taky -- a pak najednou musím být svědkem toho, jak světu dokazuje, že je vzdělaný pán, který zná Frostovy básně a antickou mytologii. Já vím; a je mi to jedno. I přes tohle autorské vytahování je to ale příjemný film, moc jsem se bavil a pokud se vám líbil fantastický Moneyball nebo Miss Sloane, bude se vám líbit i tohle.

• 19.10.2018  11:08

Více v této vizuálně názorné recenzi.

• 16.10.2018  07:27

Na konci, když běží titulky, je "First man" napsáno stejným fontem a velikostí jako všechna ostatní jména. A tak je to tady se vším. Je to neuvěřitelně skromný a intimní film. První půlka jsou velké detaily na oči a ruce a tváře, jak z nějakého home-videa a teprve postupně z téhle rodinné intimity pronikáme někam do světa raket a vesmíru. Plakát filmu lže - není to o hustém týpkovi v helmě, kolem kterého jsou lens flary jak ze StarTreku. Spíš by tam měly být roztěkané kontrolky, nebo kovová klec, nebo týpek, jak tajně brečí na zahradě, a vysoko nad ním je Měsíc. Celé je to mnohem víc o smrti, než o vesmíru a amerických vlajkách, není tu ani kapka patosu, a já jsem za to hrozně rád.

• 13.10.2018  23:01
    Den 12. mann (2017)

Je to jak ten suprový film, kde horolezec se zlomenou nohou schází do údolí, jen tu jsou navíc nacisti. Měl jsem podle komentářů strach, že to bude o norském supermuži, který jednou rukou kosí nácky kulometem a druhou si zašívá vlastní střelné rány jako Rambo. Ale vůbec ne. Je to fyzicky nepříjemný film o obyčejném týpkovi, kterému je hrozná zima, krvácí, má gangrénu a vůbec všeobecně dostává pokouřeno od norské přírody. Vydrží hodně, ale ne neuvěřitelně hodně, takže zhruba od půlky filmu není hrdina on, ale lidi, co ho drží při životě a nějak v celku se ho snaží dostat do bezpečí.

• 11.10.2018  08:55

Je to super v tom, jak přesně Franco imituje Wiseaua a s jakým smyslem pro detail rekonstruují scény z Roomu. Ale jinak tam toho pro mě moc není. Po konci Eda Wooda jsem měl pocit, že tomu tragickému filmaři mu trochu víc rozumím, že jsem poznal nějaké lidi kolem něj -- tady je Franco-Wiseau pořád stejně divný, nevidíme do něj, nepochopíme ho, nic. Oh, hi, Mark.

• 9.10.2018  07:35

Tak klasický teenage slasher, že chyběla snad jenom roztleskávačka. Tím, jak je to stereotypní a plné konvencí, je to spíš vtipné než strašidelné, ale když od toho nic nečekáte, je vlastně docela snadné se bavit.

• 16.9.2018  22:56

Moc jsem chtěl, aby se ČSFD pletla, ale neplete. Není to ani akční thriller o záchraně rukojmích, ani psychologické drama očima únosců, ani sonda do izraelsko-palestinského problému. Je to něco mezi, a není to moc zajímavé. Revolucionáři pořád říkají, že musí dělat revoluci, Izraelci pořád říkají že nemůžou vyjednávat, a to se mele furt dokola. A až konečně dojde na finále filmu, na které se těšíte poslední hodinu, prostříhají vám do toho nějaký conteporary dance a skoro nic nekukážou: Je to škoda, takovej to byl super námět.

• 12.9.2018  07:54
    Hnus (1965)

První půlku jsem v kině zavíral oči, abych trochu schrupnul. Pak odjede sestra na dovolenou, začnou se dít věci, a já druhou půlku zavíral oči, abych neviděl ty strašidelné bizáry.

• 3.9.2018  14:40

Musím přiznat, že podle názvu (Skeleton Twins - které zvíře dělá ty české překlady názvů?) a prvních pěti vteřin jsem se rozhodl, že se mi ten film bude prostě líbit, a to se taky nějak stalo. Je tam melancholie dětství, podzim a dva sourozenci, co dělají humory, i když nedávno chtěli spáchat sebevraždy -- za mě dobrý. Bill Hader je podloudně sympatický od první chvíle, a na Kristen Wiig je zábavné sledovat, jak se v ní pod vlivem jejího šáhlého bratra probouzí nějaká spontánnost -- takže vás baví koukat na jejich každodenní snahu utéct drobným smutkům, co je obklopují, a fandíte jim, aby konečně dali svoje životy do cajku. Rozporuplné pocity mám jen z konce, protože je přesně do puntíku takový, jaký zhruba od půlky filmu začnete čekat, že bude. Filmy s motivem sebevraždy jsou vždycky trochu laciný trik, protože dělat drama když máte strach, že se vám zabije hrdina, to jde samo; ale Skeleton Twins jsem to nějak odpustil. Asi mám až moc rád kostlivce, podzim a smutný historky z dětství.

• 2.9.2018  18:53

Do půlky filmu jsem měl pocit, že to jsou jen střípky. Nesouvisející obrázky z Konga - tuhle vojáci na cvičáku, támhle paní co pašuje vzácné nerosty autobusem - ale jak film postupoval, všechno to do sebe nějak začalo zapadat a vykreslovat srozumitelný, komplexní obraz. Je tu vidět skvělá dramaturgická práce, takže dokument dobře vyvažuje historii, lidské příběhy, akci (!) a takovou smutnou krutost a marnost té nešťastné země. A hlavně obrovské wow patří McCabovi, který pobíhá s kamerou na místech, kdy máte chuť na něj volat: "Ježiš, kámo, já to nepotřebuju vidět, jdi domů, schovej se, nemluv s nima, VOLE, KAM TO LEZEŠ?!"

• 29.8.2018  09:01
    Bao (2018)

Viděl jsem to jako předfilm Incredibles 2 a bylo v tom víc emocí než v celých I2.

• 29.8.2018  09:00

Já nevím, jestli se to kouzlo prvního Nema a Wall-E a Wreck-ti Ralpha někam vytratilo, zestárl jsem, nebo co, ale poslední dobou mi ty pixarovky připadnou takové ploché. Jasně, je to vizuálně krásné, má to vtipné fóry a trochu přesahu do života, ale celek působí jako odlitý podle formy. Mnohem víc než celí Incredibles 2 mě dojal předfilm Bao o asijské paní, co si udělala panáčka z knedlíčku.

• 23.8.2018  17:32

Dřív jsem chtěl, aby mi akční filmy lhaly, že válka je super a elitní vojáci jsou frajeři. V úvodní scéně tohohle filmu čínský odstřelovač ležérně trefí z letícího (!) vrtulníku teroristu přímo do hlavy přes řadu stojících rukojmí. Teď už vím, že chci, aby mi akční filmy sice lhaly, ale zase ne tak moc.

• 19.8.2018  20:50

Kdysi jsem viděl na internetu vtipnou fotku nějakého tinder profilu týpka, který měl tak dozadu posazenou bradu, že to vypadalo, až ji skoro nemá. A jako komentář k profilu měl: "Uh. Yeah. If you are into chins, probably not the best place to start." Celou dobu co jsem koukal na FP jsem na něj myslel a přál jsem si, aby na plakátu k tomuhle filmu bylo: "Uh. Yeah. If you are into movies with a plot..."

• 19.8.2018  15:26
    Toni Erdmann (2016)

Těch 162 minut je smrtících. Kdyby ten film měl hodinu čtyřicet, nebo aspoň jen ty dvě hodiny, tak je to nádhera. Závěrečná scéna oslavy a všechno dál je ohromně super, i upřímné dojetí se dostavilo, ale dostat se k tomu chtělo sílu vůle.

• 19.8.2018  13:33
    Sidney Hall (2017)

Ten film se snaží sedět zároveň na židli "mnohovrstevnatý mindfuck s komplikovanou strukturou vyprávění jako Fontána" a na židli "sociální sonda do traumat lidí na předměstí". A já myslím, že mu to škodí. Začátek je super, to vás táhne ta narativní divočina - ale v půlce filmu už nejenže víte, co se stalo, ale bohužel i co se bude dít dál, a jen koukáte, až hrdinové dokončí oblouky, které si už ale sami dovedete domyslet. Po téhle první půlce by měla asi naskočit ta sociální sonda do traumat, ale ta na mě působila dost ploše, studeně. Postavy mají problémy, ale neprocítíme je, vidíme je jen z dálky. Místo toho, abyste si řekli "omg, on zažil XY, to je hrozný, ta scéna mě úplně rozebrala", si řeknete "jo, on zažil XY a proto odjel tam, čímž se propojí tahle linka s touhle, dobrý". A tím, že Sidneyho pořád někdo chválí za to, že je jeho psaní "upřímné a syrové a opravdové", je jen zřetelnější, že Christensenův náhled do závažných traumat není. On má tu lidskou bolest jako motivace pro posunování postav v příběhu, ne jako něco, co upřímně a do hloubky zkoumá. A to je pro mě škoda. Chtěl bych tomu moc dát 4* - obecně mě tahle témata a styly vyprávění baví - ale tady to prostě nějak není.

• 17.8.2018  07:34

Padesátiletého pána, který se kvůli natáčení filmu naučil skakákat padákem, lítat s helikoptérou a při parkuru si zlomil kotník, nějak nejde nemilovat. Narozdíl od všech zaměnitelných CGI sci-fi kde tahají herce na strunách před greenscreenech, je tady vidět ta fyzičnost všeho a je to stejné, jak když v tom němém filmu visel týpek za ručičky hodin dolů do ulice. Čiže super.

• 13.8.2018  23:08
    Godless (TV seriál) (2017)

Western, jak má být. Vlastně až melancholicky posmutnělý příběh tichého desperáda se srdcem ze zlata, co chce napravit staré chyby a odprásknout šéfa svého bývalého gangu, do čehož se připletou bezbranní obyvatelé hornického městečka. Čekejte krásnou hudbu, spoustu ženských postav s charakterem, občas nějakou tu brutální přestřelku. A pokud jste na trochu té lásky, budete celou dobu fandit nevyřčeným citům desperáda a cool paní z Downton Abbey; a nedá vám to spát, dokud nezjistíte, jak to s nimi v té závěrečné přestřelce dopadne. Umře jeden? Nikdo? Oba spolu? Aha, aha? Nazdar za osm hodin.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24