Duna: Část druhá (2024)

absolutne vyrovnaná, samostojná pecka ktorá by sa mala stať 4. filmom čo dostane 11 oscarov. majstrovská réžia, majstrovské výkony, majstrovská podívaná. všetko čo píšu je pravda.

Barbie (2023)

ja som absolutne očarený a nadšený. gerwig/baumbach napísali niečo čo je hlboké, chytré a vtipné. veľké bravo však patrí ryanovi goslingovi, ktorý tu podáva absolutne majstrovksý komediálny výkon hodný oscara. splnilo to všetky očakávania a jak sa hovorí "ticked all the boxes"

Flash (2023)

tak veľmi som chcel aby som bol z toho filmu nadšený! tak veľmi! ale bohužial, tento film mešká, pred 20timi rokmi by to bola panečku hitovica jak fras, dnes to v súčasnej konkurencii nemalo šancu uspieť. napriek tomu že majú Michaela Keatona- a propos najlepšia časť filmu a keď zaznie Elfmanov motív tak to šteglí gulky jak má. ale ináč roztomilo naivné, ale strašne staré. veľká škoda.

Marvels (2023)

Marvel sa stal veľmi pohodlný a myslí si že mu úplne všetko prejde. Marvels rozhodne nie sú najhorší film v dejinách kinematografie, je to príjemné guilty pleasure ale bohužiaľ sa to ani nechytá na zlatú éru. Ale cvrkol som si do gatiek keď som počul meno Charles a videl dvere s X.

Oppenheimer (2023)

ja sa musím priznať , že už keď som počul že Nolan ide točiť film o tomto človeku , mal som zmiešané pocity. vynález atomovej bomby považujem za jeden zo začiatkov konca ľudskej civilizácie, ktorá by sa nemala nijako oslavovať. oslavovať- narážam na režisérovu pasiu vo vytváraní martýrov hrdinov a podobne. Nolan však obsadil Cilliana Murphyho, ktorý vo svojej životnej forme dodal príbehu Oppenheimerovi hlbku, za ktorú by sa nehanbil snáď ani Dostojevského Raskoľnikov. jeho konštatntné pochybovanie, uvedomovanie si následkov toho čo vytvoril, jednoducho je to jednoznačne najlepší herecký výkon tohto roku. jedna nevýhoda je predsalen to, že Nolan napriek trojhodinovej stopáži nedokázal príbeh rozprávať úplne koncentrovane. padol už viackrát názor že by tomu sedel formát minisérie/seriálu a myslím že súhlasím. takto keď sa na začiatku nechytíte na všetky mená, na všetky kontexty tak sa stratíte a strávite polhodinu tým aby ste sa zas dali dohromady a vedeli že ten je ten, tá je hentá a podobne. nič to nemení na tom, že Oppenheimer je klasika ktorá bude brať tento rok veľa cien. a scéna Trinity testu sa zaraďuje medzi najlepšie scény 21. storočia.

První den mého života (2023)

Nie nie nie a nie. toto konto už skoro nepoužívam ale keď som videl 80% tak ma to tak nasralo že som sa musel prihlásiť. Tento film je jeden lacný gýč ktorý by veľmi chcel byť niekde medzi Nebom nad Berlínom a It's a Wonderful Life. V Coelhovskom klišé utopená báchorka ktorá absolútne nezvládla tému. Tie dve hviezdičky sú za Toni Servilla ktorý hrá v tejto presladenej báchorke až príliš dobre.

Saltburn (2023)

Strašne nemám rada filmy čo sa hrajú na niečo čo nie sú. Táto bezpohlavná vykrádačka Talentovaného p. Ripleyho ani nevie čo chce byť, ale hlavne aby sa tvárila šokujúco a aby to bolo pekne nasvietené. Hrozne som pri tom chytal pocit takej tej lacnej queer-coded televízie. A už prosím dajte Keoghanovi hrať niečo iné ako ľahko postihnutého pošuka.

Sestry z kouřové sauny (2023)

Považujem sa za diváka čo toho videl už celkom dosť a málokedy sa stane príjemné prekvapenie, kedy si poviem : Wow, tak niečo také som ešte nevidel.  Sestry sú absolutne jedinečný formát, ktorý vytvára akýsi svoj vlastný matriarchálny žáner, ktorý nám dovoluje nahliadnuť na ženskú intimitu tak ako sa to žiadnemu filmu čo som doteraz videl nepodarilo. Naozaj skvostný zážitok, ktorý si určite rada zopakujem.

Úsvit (2023)

Nádherný tanec so žánrom a formou kde duo Chlupáček-Šifra vytvorili doslova ibsenovskú sociálnu tragédiu.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

monumentálny náklad do vlastnej kuchyne, ktorý by v réžii kohokoľvek iného skončil ako lacná moralitka. knihu som si prečítal pred pozretím takže mi bolo jasné, že sa nebude jednať o veselú hrejivú komédiu pre celú rodinu, ale toto bola fakt veľká sila. celé obsadenie prináša svoju A+ game ale DiCaprio mi vyrazil dych. jeho životný výkon.