swed

okres Benešov

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23
    • 21.11.2017  21:13

Nechce se tomu věřit, ale Šinkai to skutečně dokázal. Po téměř deseti letech od jeho vrcholného díla "5 centimetrů za sekundu" přišel s obdobně emocionální peckou, která se nebojí míchat/střídat neslučitelné žánry a razantně měnit směr vyprávění - divák je už před polovinou ponechán s otevřeným ústy a nemožností odhadnout následující vývoj. Stejně jako již zmíněných "5 centimetrů" jde o film pro lidi s hlavou v oblacích. Realisticky orientovaní jedinci se s ním nejspíš minou. 10/10

• 28.3.2017  06:17
    Buffy, přemožitelka upírů (TV seriál) (1997)

Další z řady kultovních a vysoce kriticky ceněných seriálů (dále např. Seinfeld), který se ve světě těší velké oblibě, zato u nás se potácí hluboko v modrých hlubinách průměru. Je jasné, že teenegerovský fantasy seriál se silným devadesátkovým feelingem mísící snad všechny možné žánry a navíc pokulhávající na obě nohy ve speciálních efektech, není pro každého. Pro představu: zasaďte Brandona a jeho partu z BH 90210 do světa Akt X, přidejte upíry a prakticky jakékoliv nadpřirozené potvory, velkou porci nadsázky a svébytný humor, nechte umírat nejbližší, v průběhu seriálu změňte sexuální orientaci jedné z hlavních postav a z chladnokrevného zabijáka udělejte sympatického klaďase (+ to samé s jinou postavou naopak). Ne, Buffy je buď věc přímo pro vás, nebo ji budete mít za totální pitomost. Já naštěstí neměl sebemenší problém s přijmutím hodně specifických pravidel seriálového světa a Buffy si oblíbil prakticky okamžitě. Jak je to možné? Dovolte, vysvětlím. Jsem divák, který ví, že dobré televizní kousky nepřišly až se současnou vlnou quality tv, nevadí mi přímočařejší způsob ztvárnění příběhu, a pro plnohodnotný prožitek nepotřebuju dokonalé triky, či často až přehnaně pedantský důraz na realističnost zápletky (rozhodně nic proti, ale ne pokaždé je přílišná honba za dokonalostí ku prospěchu). Buffy má téměř všechno, co od dobré televizní tvorby požaduji - v první řadě nesmírně sympatické a vyvíjející se postavy/herce, o které se člověk skutečně zajímá (!), bohatý fikční svět, neskutečně širokou paletu emocí, a hlavně je to celé velká zábava (jak ve smyslu "kolikrát se u toho směju nahlas", ale hlavně v tom, že mě prostě "baví se na to dívat", což je asi to nejdůležitější). Navíc celý příběh funguje i jako metafora života mladého člověka. S tím, jak se mění věk hlavní hrdinky, mění se i tón a nálada vyprávění, od uvolněné hravosti mládí (první tři řady), přes smutné hledání sebe sama a přijímání ran během dospívání (čtvrtá až šestá řada), až po nalézání hrdinství a zodpovědnosti za sebe a za druhé v dospělosti (sedmá řada). Za zmínku jistě stojí i formální experimenty: například němá kapitola vzdávající hold starým hororům, muzikálová část, lynchovsky snový díl, nebo silně depresivní epizoda bez použití hudby. Neskutečné, s jakou bravurou dokázal Whedon skloubit tolik protichůdných složek a emocí, navíc často v rámci jedné epizody. Jistě, i v těch 144 dílech se vyskytne pár slabších, rozhodně ale nelituji, že jsem celý seriál shlédl, protože vždy se našla alespoň maličkost, kvůli které se vyplatilo nic nepřeskakovat. Navíc úžasná je i výstavba příběhu: každý díl často představuje krátkou kapitolu, každá série pak uzavřenou část zápletky, a všech 7 řad komplexní ságu se začátkem a koncem, kde se neustále pomrkává na diváka s odkazy na minulost. Závěrem snad jen to, že pokud máte smysl pro nadsázku a nevadí vám chudá výprava, určitě Buffy vyzkoušejte a sami uvidíte, jak vám sedne (samozřejmě v originále). Za mě velký palec nahoru a konstatování, že to není naposledy, co jsem Sunnydale navštívil. Nejoblíbenější díl: Once More With Feeling. Nejoblíbenější postava: Spike (jak jinak). Nejhorší díl: Where the Wild Things Are. Nejhorší postava: Anya. 1. série 8/10, 2. série 9/10, 3. série 9/10, 4. série 9/10, 5. série 9/10, 6. série 10/10, 7. série 8/10.

• 19.1.2017  23:55
    La La Land (2016)

Funkční pocta klasickému/velkému muzikálu hojně obohacena o moderní/autentické prvky. Největší dojem na mě udělala přirozenost a chemie hlavní dvojice, píseň City of Stars a samozřejmě závěrečná montáž, která patří k tomu nejlepšímu, co kdy v daném žánru vzniklo. Výsledek na mě zapůsobil tak milým dojmem, že jsem dokázal prominout i hodně prostinkou zápletku. Myslím, že divácký prožitek bude záležet dost na tom, jaký vztah si k muzikálovému žánru chováte.___Napodruhé jetě lepší...10/10

• 23.12.2016  17:04

Výplňová mezi epizoda hvězdné ságy potěší snad jen hardcore fanoušky, kteří budou se shovívavostí ignorovat rozbředlý děj a tuctové postavy, jen aby se na 2 hodiny vrátili do svého oblíbeného světa. Posledních 5 minut je ovšem geniálních. 6/10

• 5.12.2016  23:22

I když musím ocenit lpění na každém detailu a audiovizuální vybroušenost, tak právě tato přemíra perfekcionismu, neboli přehnaná stylizace, působí na některých místech už rušivě a nedovoluje přes toto pozlátko proniknout blíž k postavám, což je škoda. "Noční zvířata" jsou nejzajímavější svojí vypravěčskou invencí a způsobem, jakým se jednotlivé roviny (přítomnost, minulost a fikce) ovlivňují. Je to vlastně film o pomstě uvnitř filmu o pomstě, kde je fiktivní žánrová linka příběhu použita jako metafora pro skutečný život hrdinů. 7/10

• 27.11.2016  00:34

Občasný patos a pocit, že film místy vaří z vody, se dají zkousnout. Jednoduchá hrdinská historka se přece musí něčím obalit, aby se výsledná stopáž vyšplhala alespoň na 90 minut. Takže tu máme trochu nucený konflikt zlí pojišťováci vs hodný kapitán, děsivé noční můry a ne úplně opodstatněné zařazané oné katastrofické scény hned 2x (obě verze se opravdu tolik neliší). Výše zmíněné chybky vyvažuje jako vždy přesvědčivý Tom Hanks a hlavně perfektní technické zpracování samotné katastrofy, která je středobodem filmu. 7/10

• 26.11.2016  23:43
    Spotlight (2015)

Klasická oscarovka: silné téma, solidní herci, nudná režie. Uvítal bych aspoň občasnou snahu o použití filmového jazyka, nebo zařazení pár dramatických scén, jenže místo toho se tu jen žvaní a žvaní a... Jako televizní drama ok, ale jako materiál pro velká plátno ani omylem. 6/10

• 12.11.2016  09:50
    Příchozí (2016)

Hrozně záleží, s jakým očekáváním na "Arrival" jdete. Kdo čeká velkolepou akční sci-fi, bude zklamán, kdo se bude řídit veskrze nadšenými kritickými reakcemi slibujícími bezchybný film, také nepochodí. "Arrival" má chyby, a to hlavně ve scénáři, některé dějové linie/postavy jsou zbytečné, další nedořešené nebo nedostatečně rozvinuté. Někomu může vadit i pomalé tempo a počáteční lineárnost příběhu. Většinu z těchto vad naštěstí přebije perfektní technické provedení filmu a hlavně závěrečná třetina, jež dá předešlému ději zcela nový význam, celý příběh se díky ní skvěle uzavře a ponechá v divákovi chuť, dát si film znovu. Takže kroťte očekávání a nebudete zklamáni. 9/10

• 13.10.2016  23:42
    The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál) (2002)

Nejkomplexnější dílo v historii televize a filmu. I napodruhé žasnu nad propojením všech 60 epizod, které nestaví na efektní potřebě uchvátit diváka, ale soustředí se na realistické vykreslení systému a postav na obou stranách zákona. 1. série: 10/10, 2. série: 10/10, 3. série: 9/10, 4. série: 10/10, 5. série: 9/10. Celkem: 10/10

• 30.8.2016  05:35
    Hříchy pro pátera Knoxe (TV seriál) (1992)

Nejlepší díly: 1. Ruce s dlouhými prsty, 2. Podzimní romance, 3. Otázka alibi. 6/10

• 14.8.2016  22:12
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

1. série: 10/10, 2. série: 8/10, 3. série: 9/10, 4. série: 9/10, 5. série: 8/10, 6. série: 7/10, 7.série: 7/10. Celkem: 9/10

• 7.8.2016  11:23
    Spectre (2015)

Nejpovedenější bondovka od "Goldfingera". Podle vlažných ohlasů jsem čekal průšvih, jenže tím "Spectre" rozhodně není. Nová bondovka přímo navazuje na zlatou éru ze 60. let, ať už záměrně jednoduchým a stylizovaným dějem, doslovnými citacemi prostředí a v neposlední řadě padouchem (dokonce se tu mihne i ona perská kočka). Snad i v tom může být pro mnohé kámen úrazu, "Spectre" je totiž naprosto odlišným pokračováním než předešlé 3 kousky, jejichž snahou bylo Bonda co nejvíce ukotvit v realitě. Zde se divák dočká pravého opaku - zabávné a nostalgické podívané, která se vrací ke komiksové přímočarosti předlohy a hlavně proto jsem si film (snad až na trochu zbytečné druhé finále a podzápletku v Londýně)) neskutečně užil. P.S. Film podle mého nejvíce ocení fanoušci celé(!) série. Bez znalosti bondovského vesmíru to asi moc fungovat nemůže. 9/10

• 5.2.2016  23:58

Čistokrevné melodrama se všemi klady a zápory, které k tomuhle žánru patří. Za Winslet a Brolina palec nahoru. Těžce neuvěřitelná zápletka to ale táhne ke dnu. Kdo má pro podobné filmy slabost, ten ať si jednu hvězdu přidá. Na mě tam bylo té naivity přespříliš ("nežral jsem jim to"), a navíc se jedná o dost nereitmanovskou látku. 6/10

• 29.1.2016  22:23

Spolu s "Obecnou školou" vrchol polistopadového filmu. Jeden z těch mála snímků, kde je všechno na svém místě - od atmosférické režie, přes minimalisticko funkční scénář, až po věrohodné herecké výkony všech zúčastněných (nejlepší role Vilhelmové). Nemám, co bych vytknul. Je strašná škoda, že po tak suverénním filmu Gedeon, ve své době považovaný za obrovský domácí talent, už nic nenatočil. 10/10

• 29.1.2016  21:52
    Fargo - Série 1 (série) (2014)

Po špičkovém pilotu jsem byl hodně zvědavý, jakým směrem se bude celá série ubírat. Bohužel přišlo spíš zklamání. Asi nejvíc mi vadil způsob, jakým se děj posouvá kupředu - všechny důležité okamžiky jsou postaveny na nepravděpodobných náhodách. Někdo může argumentovat, že šlo o účel, jenže já z toho měl pocit scénáristické neschopnosti. V každé epizodě se najde nespočet takových berliček, kdy se postavy náhodně setkávají a různé případy "osudově" prolínají. Dost laciné. Z hereckého obsazení stojí za zmínku zabiják Thornton (Aces) a hlavně Freeman, jehož pojišťovák je zvláštní kombinací slabošského ňoumi a bezcharakterní sobecké svině. Právě díky Freemanovi mě bavilo seriál sledovat, dokázal totiž do téhle zvláštní postavy vtisknout jistou obyčejnost a lítost. Další charaktery už tak zajímavé nejsou (jednorozměrná šerifka a její policejní nápadník, nudná dvojka zabijáků, král obchoďáků) a vyděračská linie je tu taky jen do počtu. Poslední 2 epizody seriál zvednou, ale zase tady nechybí další nelogičnosti (scéna ve výtahu) a náhody (setkání pošťáka se zabijákem a další). Celkově seriál nenudí, dobře se na něj dívá, ale stejně jsem čekal o fous víc. Takže s odřenýma ušima slabší čtyři hvězdy hlavně za Freemana a jeho linii. 7/10

• 26.9.2015  14:30
    Temný případ (TV seriál) (2014)

1. série 10/10, 2. série 7/10

• 11.8.2015  19:56
    Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál) (1989)

Nejlepší epizody: 1. Krev, 2. Poslední odvolání, 3. Střela (+Mechanoskopie). 9/10

• 26.7.2015  02:15
    Perníkový táta (TV seriál) (2008)

1. série 8/10, 2. série 9/10, 3. série 9/10, 4. série 9/10, 5. série 10/10. Celkem 9/10

• 30.6.2015  05:48
    Panoptikum Města pražského (TV seriál) (1987)

Nejlepší epizody: 1. Letní přeháňka, 2. Děvče od vody, 3. Hokynářská balada. 7/10

• 30.6.2015  05:38

Nejlepší epizody: 1. Turecké náušnice, 2. Černé rukavice, 3. Hra. 8/10

• 20.2.2012  16:29

(Nebo 5*). Neskutečně vtipné záležitost. Prakticky každá scéna posouvá laťku debility do nadpozemských výšin. Musí se vidět!.

• 7.1.2012  23:31
    Warrior (2011)

Když pominu moderní zpracování, má "Warrior" stejnou hloubku jako staré filmy s Van Dammem, jenom to není taková zábava. 6/10.

• 30.10.2011  01:56
    Armageddon (1998)

Aby nedošlo k mýlce, hodnotím zábavnost, která z velké části spočívá v nechtěném parodování katastrofického žánru. Pokud bych měl brát "Armageddon" vážně, musel bych dát odpad. Takhle je to tedy vysmátých 6/10.

• 28.4.2011  13:46

Po 20 letech konečně film, za který se Reiner nemusí stydět. Dost mi to připomínalo jeho zlaté 80´s období - nostalgie, pohodová atmosféra, milý humor a romantika. Snad mu to vydrží i do budoucna. 8/10

• 22.3.2011  16:59
    Fedora (1978)

Nečekaně povedené drama o (ne)stárnoucích hvězdách zlatého věku kinematografie. Wilder se po letech vrátil k vážnému tématu a otevřeně kritizuje dobu, která následovala po úpadku studiového systému. Dalo by se říct, že Wilder natočil další, tentokrát méně nápadnou verzi "Sunset Boulevardu" (obsazení Williama Holdena mi udělalo radost). 8/10

• 19.3.2011  10:46

Chlapi sobě. 7/10

• 16.3.2011  16:43

Zbytečná předělávka klasiky "Jeho dívka pátek". Nemůžu se zbavit dojmu, že skoro všechny Wilderovy pozdní filmy (s možnou výjimkou "Nebožtíků") jsou jen matným odleskem jeho nesmrtelných komedií typu "Byt" nebo "Někdo to rád horké". 6/10

• 5.3.2011  01:34

Šokantní a nesmírně laciný název, který měl zřejmě přitáhnout diváky, je v rozporu s poměrně krotkým vyprávěním o problémech pubertálního chlapce s jeho matkou. Jako prvotina 20letého(!) mladíka to není špatné, i když o nějakém zázraku tu nemůže být řeč. Doufám, že se Dolan ve svém dalším počinu vyvaruje samoúčelných záběrů, jejichž zdejší zařazení postrádá jakýkoliv smysl (efektní obrázky dokáže natočit každý, tím podstatným by měl být přínos pro samotný film). 6/10

• 22.2.2011  12:46

Jeden z kandidátů na film roku 2010. Polanski se nenechal limitovat vykonstruovaným námětem a vytvořil hravý thriller, který čerpá z jeho mnohaletých režijních zkušeností. V "Muži ve stínu" tak nalezneme pečlivě budovanou stísněnou atmosféru, která se za přispění tlumených barev a dobře zvolené hudby stává těžištěm filmu. Všechno (a závěr především) jako by se neslo v duchu onoho hitchcockovského: "Vždyť je to jen film..." 9/10

• 6.2.2011  16:03

Nejdříve krátké ohlédnutí: 30. léta byla pro Hitche ve znamení svižných thrillerů, okořeněných nadsázkou (krom odvážné "Sabotáže"), romantikou a špionáží. Hrdina, většinou typický představitel střední třídy, je shodou nepravděpodobných okolností donucen podstoupit riskantní cestu za očištěním své pověsti, jež je téměř vždy spjata s bezpečím celého státu. V průběhu dobrodružství dostává naše postava pomoc, a to zpravidla v podobě sympatického protějšku (slovní špičkování a erotické jiskření jsou samozřejmě v ceně). Netřeba zdůrazňovat, že na každém konci čeká nějaká ta akční scéna (za jednoznačně nejzdařilejší považuji famózní bubnovací finále z "Mladého a nezkušeného"). Výše popsaná charakteristika platí i pro "Zmizelou dámu". Film je považován za tvůrčí vrchol Hitchova britského období, což není vůbec přehnané. Uvážíme-li rok vzniku, můžeme mluvit o základech pro moderní thriller - zápletek, točících se okolo podezření, vzniklo od té doby spousta. K nestárnoucímu vyznění přispívá i lehká režie, proto vůbec nevadí, že celému spiknutí přijdete na kloub poměrně rychle. 8/10

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23