Falstaff (1965)

Ukecaná uspávačka s jednou fantasticky natočenou bitvou a slušným závěrem. Othello (ale i Macbeth) na mě udělal mnohem větší dojem. 6/10

Proces (1962)

Jedno nejlepších zobrazení snové logiky ve filmu, bohužel bez nějakého většího dopadu. Vliv francouzské nové vlny je zřejmý. 7/10

Lolita (1962)

Nejlepší Kubrick, protože je to o postavách. Navíc hlavně v první polovině naprosto geniální černá komedie. Herecky bezchybné. 10/10

Moonraker (1979)

Hodně dobrá úvodní půl hodina (souboj o padák, centrifuga, hororový úprk lesem) a pak s každou další změnou lokace sešup v kvalitě v podobě "humorných scén", mechanického vývoje zápletky (Bond náhodně narazí na stopu, přesune se do jiné části světa, kde náhodně potkává stejné postavy, které poznal dříve) završené sci-fi nudou. Ani Bond girl nemá tentokrát moc co nabídnout.

Jackie Brown (1997)

Typický zástupce tzv. "hangout movies" (divák se poflakuje spolu s postavami v jejich světě). Tarantino vykouzli film, na který se dá koukat stále dokola a nikdy neomrzí. Po "Inglourious Basterds" asi jeho nejlepší počin. 10/10

Špion, který mě miloval (1977)

Velkolepá podívaná. Až tady našli tvůrci tu pravou polohu pro Rogera Moora, se kterou si ho spojujeme dodnes. Nemůžu si pomoct, ale vždycky, když se Bond dostal na tanker, moje pozornost začla upadat a vrátila se, až když nasedl na vodní skůtr.

Muž se zlatou zbraní (1974)

Poslední z klasických bondovek. Další filmy v sérii řadím už do ranku moderního akčního filmu, kde špionážní rovina filmu ustupuje na druhou kolej. MWTGG je mnohými nálepkován jako slabý, já ho vnímám jinak. Prostředí tajemného ostrova, charismatický padouch a "poskok" patří vůbec k tomu nejlepšímu, co série o agentovi 007 nabízí. Oproti tomu (pod)zápletka s energetickou krizí nikoho dnes nezajímá a míchání komediálních a napínavých okamžiků občas zaskřípe (jednotlivé scény vůbec nejsou špatné, ale prostě spolu neladí). A že spoře oděná bongirl je tu tentokrát hlavně pro okrasu? To mi vážne nevadí :)

Žít a nechat zemřít (1973)

"Dr. No directed by Guy Hamilton". Rozmanitost a zábava místo stylu. Velmi vydařený start nové bondovské etapy.

Diamanty jsou věčné (1971)

Film dvou odlišných polovin. Dokud se děj točí kolem pašování diamantů, je vše ještě celkem v pořádku. Jakmile se ale na zápletku nabalí linie s Blofeldem, jde všechno do kytek. Od vtipné nadsázky se totiž dostáváme tam, kam bondovky nepatří - k sebeparodii.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

Nejlépe zrežírovaná bondovka s výrazným autorským rukopisem. OHMSS vyčnívá nad zbytkem série svým jedinečným stylem i obsahem. Výsledkem je film, který jako by se odehrával v alternativním bondovském vesmíru (jiný hrdina, jiná atmosféra, jiné obrazové ztvárnění...), téměř ignoroval předešlé epizody s Connerym (a následné pokračování pak na oplátku ignorovalo jeho) a hrdě kráčel svou vlastní cestou. Je vidět, že Peter Hunt opravdu přemýšlel nad každým detailem. Ve filmu tak nejdeme spoustu nápadů, které povyšují OHMSS nad rámec běžného žánrového filmu (použití barev, symbol času a květin, střih...). Škoda, že stejný tým nedostal příležitost natočit "Diamonds",ale to už je jiný příběh... TOP 5 BOND