Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Krimi

Oblíbené filmy (10)

Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Hudba dua Reznor/Ross dodala filmu úplně jiný rozměr. Už úvodní titulky byly neskutečně poutavé. Co se týče násilných scén (znásilnění, mučení...) realističtější a těžší na strávení byla určitě švédská verze. Americká verze nám ovšem ukazuje jinou Lisbeth. Noomi Rapace a Rooney Maru ani nelze porovnávat. Obě úžasné a každá jinak. Mara hrála Lisbeth, která jasně ukazuje, že je zamilovaná do Mikaela. Ze začátku filmu jsem si myslela, že je tato verze jen vykrádačkou té původní. Dost scén mi přišlo téměř identických. Je možné, že Stieg Larsson zde nedal moc prostoru pro změny. Později se to ale rozjelo a Fincher přidal scény, které ve švédské verzi vůbec nebyly. Obě verze tedy mají něco do sebe a pro mě obě dosáhly stejné úrovně. Výborná volba byl Stellan Skarsgård do role Martina Vangera. Robin Wright zatím nedostala dost prostoru, ale po scéně, kdy Lisbeth donesla Mikaelovi dárek k Vánocům a on odcházel s Erikou (Robin Wright), jsem ji začala nesnášet! Jediná věc, ve které americká verze předčila na plné čáře tu švédskou je představitel hlavního hrdiny. Je pravda, že Craig je dost možná zvýhodněn bondovskou figurou, ale Nyqvist byl i herecky v porovnáním s Craigem slabší. Rooney Maru můžu jen vychvalovat. Projevila se jako naprostý chameleon. Z krásné Rooney se stala šílená Lisbeth a ze šílené Lisbeth se stala blonďatá kočka, která se snaží pomoct Mikaelovi v usvědčení jednoho zmetka. Je na co se dívat. Dvě a půl hodiny utečou jako voda a člověk už by chtěl další dávku.

Temný rytíř povstal

Temný rytíř povstal (2012)

Já vlastně pořád nemám slova. Nevím co napsat, aby to dokonale vystihlo mé pocity z něčeho nepopsatelně úžasného. Tenhle film je totiž zážitek... psychicky i fyzicky vás zdrtí. Probudí ve vás odvahu a odhodlání, touhu po tom... něco dokázat, hnout se z místa a.... Myslela jsem si, že Tom Hardy už mě nemůže víc překvapit, ale to jsem se příšerně zmýlila! Bane v podání Toma Hardyho je čisté zlo, zlo jaké jsem ještě nikdy v žádném filmu neviděla. Bane je neskutečně inteligentní, všechno má do detailu promyšlené, tak silného soupeře ještě Batman neměl. Jenomže Batman je hrdina a nedá sebe, své blízké a už vůbec ne Gotham tak snadno. Má odhodlání, překonává bolest. Batman se, skrze uvědomění si strachu ze smrti, stává neskutečně silným, dostává se do své vrcholné formy a ano, přátelé, POVSTAL! Stal se hrdinou, kterého Gotham potřeboval. Výtky vůči Anne Hathaway jsou naprosto zcestné neboť Anne překonala samu sebe a akční, bojové scény zvládla dokonale a sledovat její herecké obraty, které jako Selina Kyle předvádí je lahůdka. Navíc je opravdu sexy, trochu mrcha, ale v každém je něco dobrého, v každém vězí kus naděje. Marion Cottilard mě překvapila. Její postava je jednoduše řečeno fanatik a Marion se s rolí poprala bravurně. Temný rytíř povstal je snímek plný velkých životních pravd, které se dají dokonale promítnout do reálného světa, do života každého, Nolan je v tomto směru mistr, jediný svého druhu. Donutil vás snad některý komiks tolik přemýšlet nad světem či vlastním životem? Mě ne. Hudba Hanse Zimmera je špičková, dokonale dolaďuje každý napínavý moment filmu a dostává jej do takových extrémů, až vám vyrazí husí kůže. Batman by si zasloužil Oscara za spoustu věcí, scénářem počínaje, hudbou pokračujíc a režií, efekty či maskami konče. Já doufám, věřím a přeju si, aby alespoň nějakého Oscara získal, protože nevidím tento rok žádný film, který by si to zasloužil víc. A já pochybuji, že se vyloupne něco většího, něco víc epického, víc všechno... nic tak širokospektrého jsem ještě neviděla. Jedinečný zážitek, těžká dřina a tenhle film, lidé, kteří se na něm podíleli si zaslouží všechno, všechno a ještě mnohem víc, ocenění, třeba jen ve formě neskutečně nadšených očí diváků, protože je to mistrovské dílo. Christopher Nolan udělal z Batmana reálného hrdinu, superhrdinu, kterého si dokážete v reálném životě představit. Veškerá technologie je tak opodstatněná, že si říkám: "Proč ne?!" Jsem ohromena, ochromena, zničena, zamilována, rozzuřená, smutná, fascinována,... dnes... dnes bych klidně mohla umřít, protože nic lepšího už NIKDY neuvidím.

Terapie láskou

Terapie láskou (2012)

Coopere, tohle ti nikdy neodpustím! Žeru ti každou minutu, každou vteřinu! Tvého narušeného Pata ti věřím až do morku kostí a miluju ho. Taky miluju Tiffany, protože... ji hraje Jennifer Lawrence a je božská! Čekal to někdo? Já určitě ne. Lawrence, která hrála tak nějak... zapomenutelně... a nakráčí si O. Russellovi před kameru a vypotí něco tak úžasného a lup! a sklízí Zlatý Glóbus... a Oscara! Sakra! Výborný film. A není to jen tím, že mám slabost pro filmy o narušených osobách, o lidech, kteří si zažili léčebnu.... kdepak. Tohle je velká krásná věc, plná velkých krásných pravd, třebaže už byly řečeny milionkrát, tak nikdy nebyly řečeny takto. A pokud ještě pochybujete, jestli se na Silver Linings Playbook mrknout, tak.... je snad nějaký film s Robertem De Nirem vyloženě špatný?

Skyfall

Skyfall (2012)

MI6 a obzvláště M dostali zásadní ránu. A s tou si dokonale poradí Bond, kterého už mnozí odepsali. Jenomže Bond nehraje "béčkovou" ligu. Obzvláště pod taktovkou Sama Mendese, obzvláště se skvělým hereckým obsazením. Silva je neskutečně kvalitní padouch. Dovolím si přirovnání k Jokerovi. A vůbec... v novém Bondovi vidím hodně z posledních dvou Batmanů. A všechny ty podobnosti mi začali docházet při vyslovení "storm coming". A nemyslím to vůbec zle, naopak v tom nejlepším smyslu. Silva je šílenec, Bardem si užívá vlastní herecký koncert. Jeho vzhled dokonale vystihuje šílenost postavy, kterou ztvárňuje - obzvláště v jeden moment. Judi Dench je božská a donutila mne u Bonda k ukápnutí slzy. Ralph Finnes... wow. Třebaže neměl moc prostoru, tak ve finále máme jasno do dalších dílů, stejně tak s Naomie Harris. Bérénice Marlohe je tak étericky uhrančivá a nádherná. Být Bondem tak před ní možná padnu na kolena. Vlastně je mi docela líto, že se jejich peprná scéna dál nerozvinula. Velká škoda. Vizuální stránka filmu není krásná, není fajn, není dobrá... je dokonalá. Totiž Skyfall by bylo možno sledovat i bez zvuku (dialogů, hudby), tak úžasný požitek nadělil zraku mistr Mendes. Největším zrakovým zážitkem je Shanghai. (Ano, už se tam chystám. Tahle reklama vyšla. Podle všeho neskutečně okaté reklamy na Heineken, Sony, Omegu,... jsem příliš neregistrovala, podivný byl pouze ten záběr na hodinky v začátku filmu, jinak není v ději prostor pro rušení reklamou.) A scénář napsali géniové. Neskutečně rychlý spád, všechny prožitky, napínání, smutek, zděšení, vzrušení,... vše prožíváte s aktéry a to díky skvělým scénáristům a Samu Mendesovi, jež umí na citlivou strunku brnkat asi nejlépe ze všech režisérů. Mendes totiž umí točit tak, aby vás film pohltil, aby nebyl jen jedním z mnoha, ale jedinečným zážitkem. Vtáhne vás do děje a nemusí vás tam držet násilím, vy tam chce být s ním a své emoce mu podvolíte zcela dobrovolně a sledujete celou tu symfonii... a vlastně bych šíleně chtěla zažít Skyfall ve 4D (Ano, opravdu je tam číslo čtyři). V neposlední řadě je pilířem snímku Daniel Craig. Navzdory výčitkám Craig dokonale zachoval Bondův šarm a vtip. Je sofistikovaný, distingovaný, elegantní, galantní, nebezpečný, sexy, charismatický a snad poprvé v historii, díky Craigovi, má agent 007 city (a to nejen ve Skyfall). Odhaluje své staré šrámy, je velmi lidský a konečně reálný. Za to vděčíme Danielu Craigovi a já věřím, že Ian Fleming je stejně nadšen jako já. A pokud nás v některém z dalších dílů čeká Craig v režii Christophera Nolana, pak se máme na co těšit...

Narušení

Narušení (1999)

Nebýt Angeliny Jolie, tak se obávám, že tento film zapadne. Je jasné, že Angelina celý film táhne a Oscara si, za tuto roli, bezvýhradně zasloužila. Pak tu máme ale další postavy. Whoopi Goldberg i Vanessa Redgrave odvedly skvělé výkony, ale výraznější zde byla Brittany Murphy. Škoda, že tato mladá talentovaná herečka nás opustila tak brzy, protože v ní dřímal velký potenciál. Brittany zahrát šílence uměla vždycky. Ať už s Michaelem Douglasem po boku nebo vedle Angeliny Jolie. Winona Ryder, která mě vždycky rozčilovala sotva promluvila je v tomto filmu příjemnější. Mám z ní lepší pocit, nejspíš se do role hodně ponořila, protože jsem jí veškerou její šílenost věřila. Jenomže se měla snažit víc. Takto ji božská Angie převálcovala svým výkonem na plné čáře. A není to o tom, že Angelinina postava byla více šílená. Angelina umí zazařit. Winona se snaží, ale málo... o x let po tomto filmu zahrála postavu s podobným potenciálem v Černé labuti. Podobně šílenou postavu a hrála ji dobře. Je v tom ale ten rozdíl, že v Černé labuti hrála vedlejší postavu, v Narušení hraje postavu hlavní a v tom je celý Winonin výkon smutný. Ale rozhodně není ubohý. Jen zastíněný.

Hanebný pancharti

Hanebný pancharti (2009)

Tohle prostě není historický film, ale děckám v hodinách dějepisu, by se pouštět měl, protože by mělo být jasno, že se někdo musí naštvat. Jak nesnáším nacisty, tak Christoph Waltz ztvárnil opravdu nenávidění-hodného, slizkého, odporného, mazaného, inteligentního Hanse Landu, čímž zoral úrodnou půdu ve formě obdivu, Oscara a spousty dalších zajímavých rolí v Holywoodu. Absolutně mě šokoval Brad Pitt. Myslela jsem si o něm, já blbá, že dokáže zahrát jen blonďaté krasavce, ale Brad Pitt je tvárný herec a Aldo Raina už si neumím představit ani v kůži Johna Malkoviche. Nutno poznamenat, že film tohoto rázu by si netroufl natočit nikdo jiný než bože-díky-ti-za-něj-i-když-v-tebe-nevěřím Quentin Tarantino!

Přelet nad kukaččím hnízdem

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Jsem asi taky trochu narušená, protože mám až příliš ráda filmy z prostřední psychiatrických léčeben. Možná je to ale taky tím, že zahrát věrohodně šílence je těžké a filmy z tohoto prostředí jsou tak silné. Přelet nad kukaččím hnízdem je jeden z těžších filmů na strávení. Často se setkávám s názorem, že tenhle film vidět jednou a dost. Stejně tak to mám s filmem Marley a já (nesnáším, když umře ve filmu zvíře), ale na Přelet nad kukaččím hnízdem se můžu dívat pořád dokola. Nemusím ani zdůrazňovat jak božský výkon podal Jack Nicholson. Miloš Forman je Čech světového formátu. Je to jeden z mála Čechů, kterým se povedlo prorazit ve světě. Forman má čuch na herce i scénáře. Dobře, že Michael Douglas tento film podpořil, čert ví, možná by film bez jeho peněz ani nevzniknul. Což by byla šílená škoda. Nedovedu si ani filmový svět představit bez Přeletu nad kukaččím hnízdem či bez Amadea. Forman udává stále směr.