Sebevražedný oddíl (2016)

Strážci Galaxie po DCčkovsku jsou tady a stejně tak opakovaná kauza "zlých kritiků", kteří film cupují na mraky. Cupují ho oprávněně? Nemyslím si. Kritizován byl již Muž z oceli, ale až bordeloidní Batman vs Superman si to lynčování zasloužil. Zde jde o trochu jiný filmový styl. Režisér Železných srdcí totiž napsal i zrežíroval stejně šílenou a akcí nabitou týmovku, která funguje a odsejpá. Je zde sice mnoho neznámých "hrdinů", a proto asi čtvrt filmu zabere jejich představovačka, ale ničemu to nevadí. Jejich uvedení je zajímavé a jde o rozhodně lepší způsob než točit postupné sólovky vycucané z prstu. Co dál? Akce samotná je jednoduchá, přímočará s jediným mínusem = nevyužití potenciálu záporáckých charakterů. Banda vyvrhelů a od srdce zlých osob by neměla tolik inklinovat k hodné straně. Na druhou stranu, jak jinak bychom se s nimi mohli ztotožnit? Lepší způsob mě zrovna také nenapadá. Bezkonkurenční byla určitě Margot Robbie v roli Harley Quinn a i Joker byl správně zlověstný - jen možná trochu nevyužitý. Rozumím nutnosti krotit apokalyptickou hrozbu a nikoliv "jen" šíleného klauna, ale Temnému rytířovi to stačilo, že? :-) Ve výsledku hodnotím tento most mezi BvS a JL velice pozitivně a proto se Justice League bojím o trochu méně. 85% P.S.: Celá kauza o petici s již 11.000 podpisy ohledně zavření serveru rottentomatoes.com je více než absurdní. :-/

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Tak tohle bylo hodně tragické. Jednička byla napínavá, akceptovatelně hloupá a jednoduše se z ní stal kult. Dvojka už je jen hloupá, kde ani to borcení měst a zkratkovité umírání milionů lidí vlastně nikoho nezajímá. 45%

X-Men: Apokalypsa (2016)

Závěr druhé trilogie je tady a původní story je již opravdu "minulostí". První třída nabídla osvěžující zpracování, Budoucí minulost podryla celé univerzum a Apokalypsa uzavřela příběhy předchozích dvou filmů za probuzené zkázy světa. Představení superhrdinů bylo srozumitelné (a že jich nebylo nejméně), chování postav i dějové návaznosti akceptovatelné a vizuál zpomalených záběrů explozí skvostný. Za nejslabší článek stále (mimo posledního Wolverina) považuji zakončení původní trilogie následované původní dvojkou. Kdo tedy nemá problém s alternativní dějovou linií v nové dvojce, užije si i toto dramatické zakončení. 80% ... P.S.: Doufejme, že třetí Wolverine nebude takový průšvih jako ten druhý.

Captain America: Občanská válka (2016)

Ou jééé, CA3 je ještě o chlup lepší než CA2 a možná by mu i slušelo označení Avengers 3. Downey Jr. si totiž prosadil o dost hlavnější roli, než byl původní plán, ač možná ukousl trošku z následujících filmů a zatloukl tím rezavý hřebík do srdce celých Avengers. Sice tu chyběl Hulk a Thor, ale zbylé "náhrady" to zvládly na výbornou. Neubráním se srovnání s letošním, zápletkou převelice podobným, Batman vs Superman. Ten ukázal mimo 2 hlavních superpostav dalších 5 (asi? - nevím přesně) a bylo to zbytečně vynucené. CA3 jich má 2x tolik a i když se pak řeže 6vs6, je vše přehledné a divák chápe postoje všech zúčastněných. Typický marvelovský humor ve stylu odlehčených úderných hlášek se objeví sice až s příchodem Spider-Mana a Ant-Mana, ale první polovina filmu připraví kvalitní základnu pro zbytek koncertu. Výborný zvrat před závěrečnou bitkou je samozřejmostí a za mě tedy 90%. .... Proč to není za plných 100? 3 šrámy: 1) dynamicky zrychlené rvačky na začátku filmu působí trochu divně - divák si musí zvyknout, 2) samotná choreografie a nápaditost soubojů je chvályhodná, ale od začátku meziavengerských rubanic je všem jasné, že nepůjde o smrtící rány. To trochu souvisí s dalším bodem, 3) Marvel neudělá definitivní krok s žádnou hlavní postavou, ač se to očekávalo, ba přímo i nabízelo. ... Na druhou stranu si je alespoň užijeme i v dalších filmech a vyzdvihnutí z nováčků si zaslouží nejen Spidey a Ant-Man, ale i Black Panther. Jeho sólovka by za 2 roky mohla být fajn. :-)

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Jedno z největších filmových zklamání. Nesourodá splácanina, která ve snaze nacpat do filmu co nejvíce, paradoxně vytváří jeden z nejslabších superhrdinských filmů poslední dekády. Divácký zážitek nezkazil Ben Affleck jako Batman, ani celkový námět se nezdál špatný, ale to zpracování. Scénář je totiž tak děravý, že ani Z. Snyder ho nedokázal pospojovat do stravitelné podívané a divák se tak může stále dokola ptát: "Proč?" ..... Zbytečně táhlé sekvence prokládané rušivými snovými výjevy poté nasazují celému chaosu korunu. Ve výsledku mě napadají snad jen 4 světlé momenty: 1) přímá návaznost na Muže z oceli (chce si to předtím zopakovat), 2) soudní proces, 3) LL (ač není vysvětlen jeho motiv), 4) WW. Zmíněné plusy ale bohužel nemají šanci převážit ten bordel, který se jinak na plátně odehrál. Z Justice League mám převeliké obavy. 50%

Room (2015)

Perfektní psychologické drama! 100%

Dánská dívka (2015)

Tak teď už jsem si poměrně jistý, že Leonardo na Oscarech opět utře :-( ...... Dánská dívka je totiž po herecké stránce naprosto perfektní a Eddie Redmayne podává snad ještě lepší výkon než u loňské Teorie všeho. Jakožto celek ale neopěvuji / nedoporučuji. Téma vyobrazené kontroverzní sexuality se u mě totiž s pochopením nepotkalo, zde mi ta benevolence opravdu chybí. 70% jen za Eddieho a Aliciu.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Revenant uspokojil, ale neohromil. Hlavní devízou jest dokonalá kamera (Oscar podle mě jistý), parádní výprava a vytříbená režie. Kvalita je tu i po herecké stránce. Myslím si, že Tom Hardy strčí Stallona do kapsy (Glóby sice Silvestrovi vyšly, ale Oscary už nejsou o "zavděčení" se novinářů ;-)) U hlavní role (Leonarda) si ale tím Oscarem moc jistý nejsem. Leo má na kontě daleko charismatičtější výkony. Zde jde samozřejmě o úplně jiný typ herectví a divák mu jeho strastiplné momenty naprosto baští a soucítí s ním, ale celá postava je převelice jednotvárná bez jakékoliv hloubky a bez jakéhokoliv bližšího vykreslení jeho charakteru. Čili jakožto ztvárnění pudového přežití parádní, ale nevěřím, že zrovna letos tak silnou konkurenci porazí. Jako minusový prvek celého filmu pak beru útok medvěda, který působí oproti thrilleru Backcountry spíše komicky a za zcela zásadní mínus pokládám marketing před premiérou filmu. Sice se povedlo přitáhnout do kina mraky lidí, ale ukázat v traileru celý příběh opravdu není cool. 80 %

Osm hrozných (2015)

Nespoutaný Django a Osm hrozných. To je jako nebe a dudy ... a to jsem se tak těšil. Propagovaný 8. Tarantinův film, který je bohužel zbytečně dlouhý, rádoby hláškově úderný a ani E. Morricone se s hudebním doprovodem moc nevytáhl. Poslední hodina konečně vtáhla, ale po skoro 2 hodinách nečekaně nezajímavé poetické předehry je to prostě pozdě. 60%

Podnikavá Joy (2015)

Herecký koncert Jennifer Lawrence a Bradleyho Coopera pod zručnou režisérskou taktovkou D. O. Russella. Očekávám minimálně jejich Oskarové nominace!