Svoloči (2006)

Netvrdím, že takýto "atriad" neekzistoval, možno ich bolo aj viacej, ale to, čo nám súdruhovia tentoraz naservírovali, má s realitou a pomermi v tábore pramálo spoločného. Rozprával som sa s dvomi Slovákmi, čo boli tesne po skončení vojny odvezení do Ruska do pracovných táborov (odchytili ich cestou do práce, aby doplnili vagón) - jeden putoval na Donbas, jeden na sibír. Nepredstaviteľné veci, z ktorých by sa asi týmto dobrosrdečným komandírom z tohoto diela (podľa skutočných udalostí) robilo zle od žalúdka. A to bolo ešte mnoho rokov po vojne. Takže moje hodnotenie: ruská propaganda na entú. Súdruh Stalin by rejžovi udelil rudú zvezdu. Tie dve moje zvezdy za odvahu urobiť film na túto tému, aj keď propagačný.

Mlčení (2016)

Tak som sa konečne dozvedel, prečo je kresťanský fanatizmus taký nebezpečný. Zabíja nevinných. A tiež prečo sú Japonci tam, kde sú. Lebo sú dôslední, trpezliví a vytrvalí.

Křížová palba (2016)

Parádna čistá žánrovka bez vedľajších rušivých momentov, okorenená "správnymi" dialógmi. Výber muziky sedel ako riť na šerbel. Vychutnal som si to aj na druhý raz.

Mléčná dráha (2007)

Experimentálny film. Robí sa veľa experimentov, ale myslím, že ľudia by sa mali chváliť len tými experimentami, ktoré sa podaria. Tento sa teda nepodaril. Ak chcel autor vyjadriť reálnosť plynutia času, stačilo postaviť ráno niekde na lúku statív s kamerou a večer si ju prísť zobrať. Malo by to síce 12 hodín, ale bolo by to ešte reálnejšie a nemusel by 10 krát použiť nožnice. Možno by tam prebehol aj zajac. Ja by som pri tomto experimentálnom filme zaviedol v kine aj experimentálny "predaj" lístkov. A síce, že za lístok by ste neplatili, ale naopak dostali peniaze. Ale pozor! Tí, ktorí by z kina utiekli po prvej scéne by možno nie - logicky, nie že nemuseli vrátiť peniaze, ale dostali by cukrovú vatu, alebo lízatko s vlastnoručným písomným ospravedlnením autora na zmiernenie morálnej a časovej ujmy. Po projekcii by som navrhoval aspoň dve a pol hodinovú besedu s autormi filmu, kde by sa nikto nič neopýtal a "reálne" na to ani nikto neodpovedal. Ak by chcel niekto vzadu v kúte nesmelo zatlieskať, tak by ho ostatní vyčapcovali, pretože evidentne nepochopil "umelecký zámer" diela.

Nebyl jenom Fanfánem (1974)

Od stanovenia diagnózy (rakovina) zomrel Gérard Philipe o tri týždne. Vedela o tom len jeho žena Anne Philipe. O svojich pocitoch z tohoto krátkeho času napísala knihu, ktorá vyšla aj v slovenskom preklade pod názvom "Kratší ako vzdych".

Masokr: přijetí minulosti (2017)

Keby to nebolo pravdivé a smutné, bola by to možno aj sranda. Spomenul som si, že v prvej triede zákl. školy sme sa učili, že kravička nám dáva mliečko, sliepočka nám dáva vajíčka ... ako keby to bolo prirodzené (od prírody). P.S.: ... a nie som vegán...

Pozdě na hněv (2016)

Som fanúšikom reálfilmu a toto bol reál No.1. Tak som si to celkom užil. Navyše veľmi presvedčivé herecké výkony. Hudbu obvykle moc nevnímam, iba ak by bola rušivá, čo tu nebola, čiže ok. Takže tri v jednom a ja dávam bez zaváhania za 5. A ešte som si uvedomil, že k zážitku mi pomohlo aj to, že som si dopredu neprečítal o čom to vlastne je a nemal som žiadne dejové očakávania.

Paterson (2016)

Toto nie je film, je to poézia v obrázkoch. Niečo o tom viem. Tiež som driver (v BEUSe), aj keď mám hendikep a nevolám sa tak ... Ešte by som chcel pochváliť básničku prispievateľa Zeck - a. Takých si v MHD vypočujem na kilometre. ...a a a ... o tom to je! Aha?

Bitva o Moskvu (2016)

Myslím, že Rusi nemôžu natočiť nestranný vojnový "reál". Ak by sa niekto o to aj pokúsil, bol by označený za zradcu a agenta západu (a časom by sa asi dobrovoľne samovyhnal do emigrácie na sibír).. A prečo by aj? Na to sú tu dokumenty (aj keď tam tiež záleží na tom kto to točí a financuje). Amerika tiež netočí nestranné voennije bojuvky (aj keď sa tvári, že áno). Pre mňa film splnil očakávania a užil som si ho tak, ako napr. film Звезда ( http://www.csfd.cz/film/43260-hvezda/komentare/ ).

Kocour Bob (2016)

Máme doma kocúra Maca, ten je ako Bob, len šedý. A potom ešte Mura, ten je čierny s trochou bieleho a rád sa nosí na pleci, presne ako Bob. Packy sme ich neučili dávať, nechceme, aby sa "opičili" po ľuďoch. A skoro som zabudol - film sa im páčil.